Goudwaard Marcel en Guust Topsport Kafka in Boerenhol 1 i'Wfel v 11 km Daar moet op gedronken worden HÉ JA, DAT KEN I De dief bestolen De weg naar St. Niklaas J 11 ji'J 'f mii r PESTEM ZEELAND 7RZS WK VS 't Grootste gegeim van Ulst II II' Ml R.K.-KERKDIENSTEN I II I I ZATERDAG 22 MAART 1997 C5 DE ZEEUWSE politietop is in beweging. De hoogste chefs in diverse geledingen moeten van stoel wisselen in het kader van een korps in beweging. per 1 april (en dat is geen grap) is het voor de meeste politieba- zen al zover en gaan ze leiding geven aan een ander onderdeel in de politie-organisatie in onze provincie. Zo (nog) niet de chef van het district Zeeuws-Vlaanderen, pUp Goudswaard. Zijn functie- wissel met de baas van de regio nale eenheid laat nog even op zich wachten. De reden daar van houdt de Zeeuwse politie leiding in het midden. Eu wil het geval dat de burge meesters beneden de Wester- schelde de Schiedammer in Zeeuws-Vlaamse politiedienst niet graag laten gaan. Voor het werk van Goudswaard bestaat OM TWEE uur brachten ze Marcel binnen. Een oud klein baasje in een uitgemergeld li chaam dat nauwelijks in staat was de dikke dekens van het ziekenhuisbed uit de plooi te krijgen. Het was alsof de kat op een regenachtige ochtend onder de lakens was gekropen. Meer plaats nam Marcel niet in. Marcel was een man van vele kwalen. Hij had een zwak hart, werd om de haverklap gekweld door migraine en zijn nieren functioneerden al jaren niet meer. Maar de driewekelijkse gang naar het ziekenhuis om zijn nieren te laten spoelen, bleek nog een van zijn lichtste plagen te zijn. Hij was een goe de bekende in het ziekenhuis. Marcel reutelde vanaf zijn bin nenkomst een doodsrochel die om de tien minuten overging in VAN EEN oprit van een inwo ner van Terneuzen werd een fiets ontvreemd. Wat doe je dan als eigepaar? Je gaat naar de Eosegracht en doet aangifte van diefstal van' je rijwiel. Vervol gens wacht je op de dingen die komen. Dat is meestal niet veel, behalve dat de fiets wordt opge bruikt door de 'nieuwe eige naar'. Wat nu als die nieuwe eigenaar de fout begaat de fiets neer te zetten op een plaats die een an dere inwoner van Terneuzen wat vreemd voorkomt. Dan belt die inwoner van Terneuzen de politie en meldt via de ingegra veerde postcode de gevonden fiets. En jawel, meldt de politie computer feilloos, dat is een ge jat exemplaar. En binnen het uur heeft de rechtmatige eige naar zijn fiets terug. Zo zie je maar. Het werkt! Wat nu als de onrechtmatige voormalige bezitter van de fiets, zeg maar gewoon 'de dief', zich meldt op het adres waar bedoel de fiets was neergezet. Hij stelt daar deze vraag: 'Waar is mijn fiets?' Verbouwereerde reactie: 'Die fiets was gestolen en dat is op gegeven aan de politie'. En het weerwoord: 'Dan bel ik wel naar de politie.' Heet dit nu: de dief bestolen? onder de eerste burgers in de regio zoveel waardering dat ze hem liefst nog een aantal jaren de kar van de Zeeuws-Vlaamse politie zien trekken. Die steun van de burgemeesters werd deze week onderstreept op de provinciale kabelkrant. Die maakte op een van de tekst pagina's melding van het be zoek dat een groep Belgische politie-officieren in opleiding deze week bracht aan de politie Zeeland, met als doel wijzer te worden van de werkwijze van de noorderburen. De kabelkrant deed braaf ver slag van het programma dat de Belgen te wachten stond. Een van de onderdelen was een werkbezoek dat zich in Terneu zen afspeelde en onder leiding stond, aldus de kabelkrant, van de Zeeuws-Vlaamse districts chef Goudwaard.(HdP) een energievretende hoestbui, waarbij hij de voering van zijn lichaam leek te willen uitspu wen. Doch meer dan wat bloe derig taai slijm, dat hij met de rug van zijn hand aan de lakens wreef, kwam er niet uit. Hij had nog één long, die de capaciteit van een volle stofzuigerzak moest hebben. Dat was zijn grapje altijd, hoorden we later. Ze hadden Marcel naast Guust gelegd, die met een onbedui dend ongemak - hij moest een goedaardig bobbeltje in zijn hals laten wegsnijden - was op genomen. Het ziekenhuis maakt geen onderscheid in de ernst van aandoeningen. Alle zieken zijn gelijk. Guust oogde van primitieve komaf en had een bedoeninkje ergens onder Geraardsbergen, waar hij met enkele beesten en een groenten- tuin volledig in zijn eigen le vensonderhoud voorzag. Guust zou, als hij geen onvervalste Vlaming was geweest, zonder al te veel inspanningen kunnen fi gureren als holbewoner. Uit neus en oren stak een tomeloze en uitbundige haargroei. Het haar van zijn hoofd leek zo hard als helmgras, wat het ook was. Guust omschreef het zelf als varkenshaar. Zijn vingerna gels waren veel te langen gaven onderdak aan stevig op elkaar gedrukte laagjes aarde, waaruit op een dag wellicht gaswinning mogelijk was. Met die verweer de handen greep Guust in een tupperware doos die rijkelijk gevuld was met veel goeds dat het land en zijn beesten hem gaven. Hij koos voor een stuk spek, dat hij ongegeneerd en luidsmakkend naar binnen werkte. Thuis had zijn vrouw er nooit wat van gezegd of durven zeggen. Het waren die twee geluiden die een uur nadat Marcel was binnengebracht het kleine zaal tje van het Gentse ziekenhuis vulden. Het steeds zwakker wordende gereutel van Marcel en het gesmak van Guust. Niet lang daarna ging het gesmak van Guust over in een heel licht geronk. De beschaving kwam kennelijk met de slaap. Het gereutel van Marcel werd steeds zwakker en verstomde tenslotte helemaal. Het was op dat moment dat Guust wakker werd en hij op nieuw naar zijn doosje greep. Het hazenslaapje had hem hon gerig gemaakt.(FD) Hoe hij het doet, dat blijft soms gehuld in raadselen. Maar feit is dat de Hulster burgemeester Antoine Kessen bovengemiddeld de interesse van de media weet te wekken. Zeg maar: tussen autocoureur en strijder tegen drugs. En is het eens niet in de redactionele kolommen, dan poseert hij wel als blikvanger op een van de advertentiepagina's. Van de week werd hij vijftig, en dat moest Zeeuws- Vlaanderen weten. Paginagroot blikte een plotseling jeugdige Kessen de wereld in. 'Namens de bevolking van de gemeente Hulst', vermeldde de pagina als afzender. Maar kwade tongen - buiten Hulst overigens - beweren inmiddels dat Kessen zelf voor deze op merkelijke felicitatie heeft gezorgd. Da's natuurlijk de kift. Maar feit is ook dat het gemeentepersoneel van Hulst afgelopen dinsdag enigszins rozig aan het werk toog. Een glaasje champagne op de vroege morgen kan diep vallen. Kessen trakteerde. Want Abraham zien, daar moet op gedronken worden. foto camile schelstraete Éllliiiiii Hl 1Ê 1 1 W WÊ WjêféM&Èt 1 Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Frank Deij, Peter Og- gel, Harold de Puysseleijr, Ronald Verstraten, Jeanette Vergou wen en Camile Schelstraete. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op- en of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. ENKELE JAREN geleden trad de Brugse cartoonist/dichter en perfor mer Kamagurka op in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Hij ver scheen ten tonele met pet (inclusief oorkleppen) en in winterjas: „Ik ben Kamiel Kafka, ik ben Kamiel Kafka en ik ga het geen twee keer zeggen." In de pauze van de voorstelling merkte een niet erg opletten de toeschouwer op dat ze het erg leuk vond, maar dat het jammer was dat Kamagurka er zelf niet was. Waarop haar liefhebbende echtgenoot met bijtende blik: „Kamagurka is Kamiel Kafka." Toeval of niet, dat is de titel van de Kamiel Kafka Worldtour waarmee 'Kama' momen teel langs de Nederlandse zalen trekt en volgende week donderdag het Zuidlandtheater in Terneuzen aandoet. Kranten en weekbladen krij gen keurig vantevoren een persbericht, opgesteld door het Buro Pink pop in het Limburgse Geleen. Dat ze daar wel eens van Breda en van Winschoten gehoord hebben, mag geen verwondering wekken. Maar dat de 'worldtour' ook nog eens 'van Schiermonnikoog tot Boerenhol' gaat, verbaast des te meer. Het West-Zeeuws-Vlaamse gehuchtje heeft blijkbaar een naamsbekendheid tot in de verste uithoeken van ons land. (RV) MIJN KENNIS van allerlei sporttakken is beperkt. Ieder zijn terrein is mijn motto, maar als je werkt voor een regionaal dagblad moet je wel zorgen van alle markten thuis te zijn. Bovendien zijn organisatoren van evenementen meestal bereid alle^ uitvoerig uit te leggen. Dat het me af en toe toch duizelt, kan de organisator niet helpen, maar het afgelopen weekend snapte ik er na luttele minuten echt geen bal meer van. Er was een foto gemaakt van de finalisten die onderling een bal letje gingen stoten het Zeeuws kampioenschap. Wie zou de Zeeuwse Toupbiljart-kampioen worden? Op mijn vraag of Toup als Toup of Toep geschreven moest worden, volgde een scha terlach. Kent U deze biljart- vorm? Nou, ja, dat is toch biljar ten met al die paddestoelen op de tafel...? Klopt mevrouw, en men schrijft het als Toup, maar meestal zeggen we Top en de of ficiële naam is eigenlijk Golfbil jart. Het officiële liet ik maar achterwege en besloot er Toup van te maken, desnoods to(u)pbiljart. De namen van de winnaars en de desbetreffende club waarvoor ze speelden, zette mij weer op het verkeerde been. De organisatie was in handen van De Ruige Toep en een van de finalisten speelde voor de Lusti ge Toep. De eindredactie snapte er ook geen bal meer van en ver anderde alles in Toep. Het balle tje kan nog steeds raar rollen, zelfs in de topsport.(JV) VANMIDDAG MOETEN ze naar St. Niklaas en de auto is niet be schikbaar. Van de week Reisinformatie 06- 9292 even gebeld. 'Dag mevrouw, is er ook een bus verbinding tussen Terneuzen en St.Niklaas?' De Reismevrouw, na enige tijd: 'Dan neemt u de trein...'. 'In Zeeuws-Vlaanderen zijn geen treinen, mevrouw'. De Reismevrouw onaangedaan: 'Dan gaat u met de bus naar Kruiningen'. 'Kruiningen ligt aan de verkeerde kant van de Westerschelde, me vrouw'. De Reismevrouw onverstoorbaar: 'In Kruiningen neemt u de trein naar Roosendaal. Daar stapt u over op de trein naar Antwerpen en vervolgens naar St. Niklaas'. 'Dat gaan wij dus niet doen'. De Reismevrouw verstoord: 'En waarom dan wel niet?' 'Omdat uw schema een reistijd van een uurtje of drie betekent en St. Niklaas met de auto een half uurtje van Terneuzen ligt'. De Reismevrouw ingetogen: 'O'. (PO) Ge zul mij nie ore zeggen dan alle Ulsterjèrs vrimde snuiters zijn. Ik ken d'r toch wel 'n stik of tien die wekken toch de schijn..., maor nee, ank mij 's goe bedeenk, lik as die mannen van Ambras, da's ommers ammel import...laot maor...waort mij om te doen was: ik zat daor ieverast 'n pont te drinken, spreekt'r mij enen aon: „Free, a'n echten Ulsterjèr, zo even van gai en kaike, „Free, weette gaoi eeh, fa d't best bewaorde gegaim van Ulst is, gai zeg toch alt dagge zoveel weet!" „Ikke," zeej'k, „ikke? Oe komde daor nou bij! K'èn nog nooit niks over Ulst gezeed!" gaf tan evegoed nie. Raoien. 't Grootste gegeim van Ulst, owe kik da wist? Geen beetjen moeite mee, zeej'k: bij't CDAO en z'al lank en breed beslist da Herard van de Voorde moe stoppen. Da's echteluk voor onderd percent waor. Bn wien a zijnen opvolger oor, weet'k ook, die stao d'al volop klaor. fa wast nie, zeettij. Da Piekevet d'r mee uit wil schenen was ook geen waor en volgest im ette Partai van d'n Aorbeid 't elemaol nie zo vreed zwaor: die kom kommend jaor mee n'n elen lijst uit en nie lik anne kik alt docht, wee enen mee maor drie man d'rop. Z'en eel de gemeente nog 's goed afgezocht en zen d'r volop gevonnen; daor zijn echt liefebbers bij de vleet, oa Willy Kaiser geen wetouwer niemer wil oren, is ook geen waor al oorta gezeed. Me kan toch vee beter n'n elen dag ginseneweer lopen, maor dan goed betaold," eee tien Ulster jèr, „dan zomaor lik as nou, twint at nou emaol niks uitaolt." fa or aoitij gelijk in, dus ik zee dan'k't nie wist en dank 't maor opgaf. Zalt ou zeggen,zeetie gast, maor zwijgen eeh en ij trok mij wa d'achteraf. »t Grootste gegaim van Ulst: onzen burger, ge kent'm: ettie 'n portemonnee? at 20 is, maffer kleur ettie, want geen mens ettie nog nooit nie gezien eeh!" f aor sting'k van te kijken, geen mens, dan wiste kik 't ook nie vaneigen. e zouwe kik as mens van d'n buiten weten wa z'in Ulst zelf nooit nie te zien krijgen? Safzelf t'antwoord: „IJ ètt'r een, da's zeker en ij past'r eel goed op da's 'nfait. a°l z'alt thuis. Deenkeluk benaud dasse gepakt oor of ij raok ze gewoon kwait!" i i i I'll "ij: lip' j I i 1111 i 'ir "S 'u^O PI! WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS- VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verre zen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zond. 9.30 u. Aflevering 503 OP DE lp/mc 'Op 't Randje' van Ambras kunt u het lied De Vier Jaargetijden beluisteren. Een leuk liedje dat in deze streken veel gezongen werd en nog steeds wordt. De tekst is in deze rubriek al eens geplaatst. Nu vonden we in het materiaal dat we van T. Dha- en-Hoefeijzers uit Clinge ter inzage kregen een heel leuke va riant. Die willen we u niet onthouden. We nemen het letterlijk over van een liedblad. DE VIER TIJDEN VAN HET LEVEN (Zangwijze: De liefde der matroozen) le Compleet Hij was er achttien jaar Zij zeventien en rein Twee hartjes komen samen Omdat het zoo moet zijn Haar rokjen is nog kort Dat ziet men met fatsoen En hij die kan zijn broeksken nog niet alleen aandoen Zoo rustig gaan zij bei Langs hier en daar op zoek En fluisteren de liefde in eenen stillen hoek. REFREIN: Dat is de lente van het leven En de jongen als kapoen Geeft het meisjen eenen zoen Maar zij begint daarvan te beven En spreekt stillekens, ge moogt dat niet meer doen De jongen wilt er niets om geven Hij kuste haar den eersten keer Dat is de lente van het leven Ja het meisjen aangedaan Liet haar vrijerken begaan. 2e Compleet Hun vroege liefdeband Bracht er aan het verstand Hij had haar gansch gewonen na eenen tijd verpand Zij zwoeren elkaar trouw De reste die kwam gauw Want op een klein termijntje waren zij man en vrouw Met eene vreugd en blij Die vierden zij hoogtij Den man die sprak acht vrouwken nu zijt gij gansch voor mij. REFREIN: Dat is den zomer van het leven Alle dagen dat is waar Kussen zij elkander maar Zoo door het groot geluk omgeven In hun huisje zijn zij zooveel bij elkaar Zij doen hun vroolijk harte beven Liefde geven zij nooit genoeg Dat is den zomer van het leven. En het vrouwken zegt zoo fijn Zoo die moet het immers zijn. 3e Compleet Dra komt het huisgezin Met kinderkens gewin De man en vrouw heeft zorgen 't is uit met al de min Des avonds nog een kus En 's morgens ook wellaan Een blik met hunne oogen En daarmee is 't gedaan Zie als zij slapen gaan Dan zijn ze beiden moe De man die keert al gapend Zijn rug naar 't vrouwken toe. REFREIN: Dat is de herfst al van het leven Hij zegt vrouwe goeden nacht En zij mompelt stil en zacht Nu kan zijn harte niet meer streven Vroeger sliep hij toch zoo gauw niet mijnen man Weldra die slaapt zij ook omgeven Van eenen droom die heeft bestaan Dat is den herfst al van het leven Nog genegen zijn voor elkander Maar de liefde is gedaan. 4e Compleet Nu is het lang voorbij Dat zij kusten elkaar Want hij heeft grijze haren En zij niet min voorwaar Waar is dien tijd naartoe Roept vader en roept moe Ons liefde is verdwenen zoo rap 'k En weet nie hoe Toch neemt hij zijne vrouw Als vroeger nog in feest En fluistert in haar ooren w'Hebben ook eens jong geweest. REFREIN: Dat is de winter van het leven Zijnen mond trekt nog verdraaid Maar zijn tanden zijn er uit Zij wilt hem nog een kusje geven En daar troept hij oude treze scheid er uit Wij kunnen aan elkander kleven Maar kussen dat gebeurd niet meer Dat is de winter van het leven Vroeger liefde zij aan zij Dat is voor ons lang voorbij EINDE Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 29