Alles kan, zolang je maar cool bent DE STEM ZEELAND C4 De huidige jongerencultuur is een caleidoscoop van stromingen en substromingen Éi AWZV WESTDORPE ardenwoning aan de Witte Leeuw slaapkamers, direct beschikbaar rprijs £L_5fi3u2fi per maand PHILIPPINE nswoning aan de Burp.van Hoe.kstraat i slaapkamers, direct beschikbaar jrprijs fl- 75 7-52 per maand OOSTBURG nswoningen aan de Orion en de Skius ers, beschikbaar per 01/04/97 en 01/05/97 irprijs fl- figü.49 per maand BRESKENS «(gezinswoningen in Chiste.lke.rke imers, direct beschikbaar en na 01/05/97 srijs v.a. fl- 7BS.22 per maand IJZENDIJKE woning aan de Kleine lonkvrnuu/estraat apkamers, beschikbaar na 01/04/97 urprijs fl- 7fi8.91 per maand SCHOONDIJKE inswoning aan de a. instndestraat lapkamers, beschikbaar na 01/04/97 urprijs fl- 793.66 per maand Wilt u meer weten één van bovenvermelde woningen gen, neem dan telefonisch contact op met de AWZV. aagt u naar mevrouw Boeye. De AWZV heeft iedere maand opnieuw een ruim aanbod aan comfortabele woningen in een betaalbare prijsklasse. voor iedere nieuwe huurder... de eerste week gratis wonen! Woningstichting Zeeuwsch-Vloanderen 1, Postbus 128, 4510 AC Breskens 0117-382840 Fax 0117-383285 TÓP IN COMFORTABEL WONEN Door Bas Timmers zaterdagavond in jongerencentrum Ka- lashnikov in Terneuzen. Zo'n tweehonderd verzamelen zich voor een optreden de punkband Catweazle. Maar wie slechts punkers verwacht, komt bedrogen •it. Hier en daar lopen wel mensen rond in T- tts van punkbands als De Heideroosjes of Dead Kennedy's, maar het overgrote deel van 'e bezoekers is van verschillend pluimage. Hoewel de kleur zwart de boventoon voert en Winschoenen en wijde broeken het meest 'Mkomen, is niemand hetzelfde. De een doet zijn haar in vlechtjes, de ander heeft een bijna kale kop. De een draagt baggy trousers, do ander loopt in een trainingsbroek van Adidas rond. Alles kan, zolang je maar cool 11 vooral jezelf bent. zijn tegenwoordig zoveel verschillende •ijlen dat zelfs 'normaal' een stijl is gewor- ®n. Elke stijl heeft zijn eigen kenmerk. Zo «ben de skaters hun sport, straight-edgers un gedachtengoed en gabbers hun muziek ®t elkaar gemeen. Verder trekken de ver schillende groepen veel met elkaar op, tole- ®>tie staat bij velen hoog in het vaandel. Pure fun .-•-beweging staat bekend als een van ®e tolerantste scenes. De sport, die in de ja- tachtig ontstond toen Californische surf- s een rolschaats ombouwden tot een ska- °ard, heeft het laatste jaar veel aan popu- •nteit gewonnen door de komst van inline skates, paters worden vaak geassocieerd met wijde toeken en punkmuziek. Volgens Fausto Co- (18) uit Hoek is dat onzin. „Je bent ska- !tals je skate. Het is wel zo dat je, als je aan •sport doet, niet om de mode heen kunt. De s ate-beweging is steeds op zoek naar iets anders." B Saman (eveneens 18) uit Sas van Gent baar een goed voorbeeld van. Jarenlang TOd hij op een board, maar die tijd is voor- «Het is tof vanwege de snelheid en de ac- ':e-Skaten is puur om de fun. Maar als je ou- wordt, heb je meer angst om stunts uit te w. En ik vind de scene niet echt leuk ho'a '''e8enwoorc'ig ben ik homeboy, wat in- U(>t dat ik probeer er zo duur en patserig uit te zien.» u ®U2tkale voorkeur van skaters is heel j - Jasper: „Punk is natuurlijk wel popu- u' °ncler skaters. Maar zelf houd ik bijvoor- va t °°'t van biphop en jungle. Zo luister ik ak naar acts als Underworld en The Che mical Brothers." austo luistert af en toe ook naar gabber, ieiT nf' scene lijkt hij weinig op te heb- L, "hk denk dat gabber een van de meest atl(jtomPen scenes is. Ze sluiten zich af van pete[en' zÜn muzikaal eenkennig." En Jas- r 1 bat het probleem met gabbers is dat 'ze rondlopen met Nederlandse vlagge tjes, ze zijn vaak racistisch. En dat is geen vooroordeel'. Jo Stanneveld is als jongerenwerker verbon den aan de stichting Welzijn West-Zeeuw- sch-Vlaanderen. Hij heeft het gevoel dat de tolerantie tussen de verschillende groepen afneemt. „Men is niet meer zo geneigd met andere cultuurgroepen om te gaan. Er is sprake van een stukje verharding ten opzich te van elkaar. Het gaat overigens niet om agressie, men duldt elkaar wel." Om een beeld te krijgen van de verschillende scenes in Zeeuws-Vlaanderen start de stich ting een onderzoek. „We hebben het gevoel dat zich een aantal groepen aan het ontwik kelen is. We willen deze subculturen door middel van een film in beeld brengen, en de videoband als lesmateriaal gebruiken op school. Op die manier kunnen we jongeren een spiegel voorhouden." „Wat we op dit moment weten, is dat in de jeugdsoos van IJzendijke veel skaters zitten. En in Schoondijke en Sluiskil zit een vrij for se groep gabbers. Vooral de gabberbeweging is heel manifest. Het is een hele stoere bewe ging." Volgens Stanneveld is er een vrij duidelijke scheiding tussen de gabbers en de 'alternatie ve' scene, waaronder bijvoorbeeld de pun kers, skaters en alto's vallen. „Maar ook de gabberscene is heel breed. Er is een harde kern, die house ziet als het enige echte. Een andere groep is echter meer tolerant ten op zichte van andere muziek." Naar zijn mening is een indeling in groepen nog wel mogelijk. „Maar het is de vraag hoe lang dat nog duurt. Zo hebben skaters en al to's een brede muzikale interesse. Op een popfestival staan mensen het ene moment naar gitaarmuziek te luisteren, op het andere moment staan ze in de danee-tent." Levenswijze Straight-Edge (SxE) is een van de kleinste bewegingen in Zeeuws-Vlaanderen. Ian Mae- kaye, zanger van de legendarische punkband Minor Threat, vatte de principes van de be weging voor het eerst samen in het nummer Straight-Edge: 'I don't smoke, I don't drink and I don't fuck around, but at least I canfuc- kin' think'. Daarmee is SxE een van de wei nige subculturen die nog een eigen gedach tengoed heeft. Straight-Edgers roken en drinken niet en houden zich afzijdig van drugs. Sandor Schmits (17) uit Aardenburg kwam via hardcore-muziek en via punkgroepen als Propagandhi in contact met SxE. „Ik kwam erachter dat ik verkeerd bezig was. Je kunt jezelf niet onder controle houden ais je alco hol gebruikt. Maar ik word niet agressief of zo." Almir Kadric (15) uit Oostburg vult aan: „Iedereen in mijn omgeving rookt, het is iets vanzelfsprekends. Maar het is moeilijker om niet te roken. Als je Straight-Edger wordt wil ZATERDAG 22 MAART 1997 Punk, hardrock, alto: jongeren op die manier in groepjes inde len kan dus niet meer. Het onderscheid tussen de verschillende stijlen vervaagt snel. Kleding zegt niets meer over iemands ideeën of muzikale voorkeur. Skaters luisteren naar zowel hardcore als techno en jungle. En een metalfan schaamt zich er niet voor om bij The Prodigy uit zijn dak te gaan. Alles mag, alles kan. De verschillende subeultuurtjes zijn nauwelijks van elkaar te scheiden, gaan zelfs in elkaar over. En een ideologie? Daar doen de meesten niet meer aan. Punkfans lopen tegen woordig rond in T-shirts met de opdruk 'I can't change the world'. Het motto is have fun, met de gabbertjes als meest spraakmakend voorbeeld. j FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE <OOP Woningstichting Zeeuwsch-M laanderen BIEDT DEZE MAAND TE HUUR'. SAS VAN GENT zinswoningen aan 't Hoge Sas lapkamers, direct beschikbaar v.a. fl- 1S5-53 per maand (woningen aan de P. loannesstraat lapkamers, direct beschikbaar i v.a. fl. *;B5.53 per maand iswoningen aan de Beneluxstraat rs, direct beschikbaar en na 01/04/97 5 v.a. fl- ■>94.1 3 ner maand nswoningen aan de Baljuwstraat rs, direct beschikbaar en na 15/04/97 axwoningen aan de Europalaan ning: 1 slaapkamer, direct beschikbaar g: 1 slaapkamer, beschikbaar na 01/04/97 s v.a. fl. 9Z2-nB per maand enwoningen aan de Kloosterlaan ning: 1 slaapkamer, direct beschikbaar oning: 1 slaapkamer, direct beschikbaar S v.a. fl. tlZ-Hg per maand «woning aan de Alexanderstraat I slaapkamer beschikbaar na 01/04/97 rijs fl. 3QR.49 per maand zinswoning aan de lulianastraat aapkamers, direct beschikbaar rijs fl- 574.2A per maand gezinswoning aan het Bmüsjn kamers, beschikbaar na 01/04/97 vijs fl- 4*»f».Q7 per maand ezinswoning aan de Frisostraat skamers, beschikbaar na 01/04/97 arijs fl- 9fifi.2 5 per maand cinswoning aan de Malotauxstra pkamers, beschikbaar na 01/04/97 gezinswoning aan de Poelstraat slaapkamers, direct beschikbaar woningen aan de Zandstraat ipkamers, beschikbaar na 01/04/97 ezinswoning aan de Vredestraat pkamers, beschikbaar na 01/04/97 prijs fl- 481 r59 per maand Ezinswoning aan het Stationsplein slaapkamers, direct beschikbaar scheiden zijn, kun je een gabber eenvoudig herkennen aan het trainingspak van het merk Australian en Nike trimschoenen. Van de laatste moet je trouwens 'wel de Air Max hebben, want daar kun je beter op zweven', aldus Eugène. Het imago van de gabbers is niet al te best. Frangois baalt van het beeld dat de media schetsen van gabbers. „Er wordt wel aan do pe gedaan, maar hier is het veel minder dan in Rotterdam. Daar is de scene veel meer ge concentreerd. Maar op televisie zie je altijd weer de pillen. Bij mij draait het gewoon om de liefde voor de muziek. Ik hou het wel vol met een colaatje. Het rechts-extremisme is hier ook verminderd. De mensen beginnen hun ogen open te doen. Hier in Zeeuws- Vlaanderen zijn vooral brave gabbers. Problemen Dries Alexander is werkzaam bij het Zeeuws Consultatieburo voor Alcohol en Drugs. Vol gens hem is er wel een relatie te leggen tussen een bepaalde subcultuur en het gebruik van bepaalde middelen. „In de hardrock-wereld wordt bijvoorbeeld veel alcohol gebruikt, dat is problematisch. In de reggae wordt veel ma rihuana gebruikt. En bij gabbers gaat het vooral om pep-achtige middelen. Speed is daar in opkomst, omdat het goedkoper is en het effect beter is. Doel is immers zo lang mo gelijk door te gaan met dansen." Overigens is het niet zo dat alle gabbers zou den gebruiken. „Maar er zijn ook mensen die denken dat een party niet zonder XTC-pil kan. Terwijl je het natuurlijk een nacht vol kunt houden als je goed gegeten hebt, uitge rust bent en in er zin in hebt." Alexander constateert een stijging van drugsgebruik onder jongeren. „Het lijkt er op dat steeds meer jongeren naar middelen grij pen om de realiteit te ontvluchten. De be zorgdheid daarover onder het jongerenwerk is groot. Gelukkig zijn ze, vooral in West- Zeeuws-Vlaanderen, veel bezig met preven tieve activiteiten." Het zal veel ouders niet geruststellen. De overzichtelijke jongerenculturen van vijftien jaar geleden hebben plaats gemaakt voor een caleidoscoop van stromingen en substromin gen, die vaak dwars door elkaar heen lopen. Er is geen overheersende jeugdstijl meer. Verschillen zijn vaak maar subtiel, de hok jesgeest is grotendeels verdwenen. André van Himme is coördinator bij het Jon geren Advies en Informatie Buro in Terneu zen en vader van een zoon van vijftien. Hij maakt zich minder ongerust. „Drugs horen gewoon bij experimenterende jeugd. Het heeft vooral te maken met het afzetten tegen, met een afwijkende mening. Die had ik vroe ger ook. Je moet als ouder gewoon info ver strekken, laat de kinderen dan maar zelf hun conclusies trekken. Je kunt als ouder niet zeggen: dat en dat mag niet. Dan sta je buiten de maatschappelijke realiteit." je zelf beter worden. Het is een levenswijze." Over Straight-Edge bestaan tal van misver standen. Zo zou de gemiddelde aanhanger van de beweging een kale kop hebben, een camouflagebroek dragen en een zwart kruis op zijn of haar hand hebben (in Amerika kre gen minderjarigen vroeger een zwart kruis op hun hand, zodat ze in bars geen.alcohol kon den krijgen). Van al die opvattingen klopt niet veel, aldus Almir, die zelf een spijker broek en een lichtblauw t-shirt aan heeft. „Er is geen kledingcode meer, en ook geen zwart kruis. Dat is er allemaal door de media ingebracht. Het zijn allemaal stereotypen. Ook seksuele onthouding is erbij gehaald, maar dat heeft niets met SxE te maken. Er zijn Straight-Edgers die prefereren geen seks te hebben, maar dat is zeker niet kenmerkend voor de hele beweging. Het is wel zo dat, als je Straight-Edger wordt, je beter wilt wor den. Daar ga je steeds verder in. Velen zijn bijvoorbeeld vegetarisch." De beweging werd in de media vaak in ver band gebracht met geweld. Almir: „In zekere zin heb je geweld soms nodig. Maar dan be doel ik niet dat je meteen iemand in elkaar gaat meppen. Bepaalde teksten mogen shockerend zijn, zodat je boodschap over komt. Dat kan wel, vind ik. Maar lichamelijk geweld roept alleen maar geweld op." Sandor ziet voor wat betreft het imago van de SxE-beweging dan ook een gelijkenis met de gabbers. „Gabbers worden ook vaak zwart gemaakt, dat is onterecht. Ik ga veel met gabbers om, ik respecteer ze. Ik vind dat iedereen met elkaar om moet gaan. Straight- Edgers houden inderdaad voornamelijk van punk en hardcore, maar ik kan toch nog best met gabbers omgaan?" Nostalgie Straight-Edgers zijn qua ideologie misschien wel de punks van nu. De punkbeweging vier de onder het motto No Future hoogtij in de jaren zeventig. Bands als de Sex Pistols of Joy Division (met Ian Curtis, die in 1980 zelf moord pleegde) shockeerden de wereld met hun piercings, het piekerige haar in alle kleu ren van de regenboog en hun ongekende ne gativisme. Maar misschien is het beter om de punkbe weging van toen te vergelijken met de gab bers van nu, zo concludeert Gertjan van Schoonhoven in het weekblad Elsevier. 'Nu krijgen gabbers nog, net als eens hun voor gangers, de volle laag van de goegemeente. Maar die misprijzende verbazing zal van voorbijgaande aard blijken te zijn. Om over een paar jaar weer van stal gehaald te wor den voor weer een nieuwe beweging'. En hij trekt zijn vergelijking door. 'De tijd heeft van de voorgangers van de gabbers al lang onschuldige, bijna nostalgische figuren gemaakt. De nozems zouden met hun keurige pak en stropdas door jongeren van nu ver moedelijk voor lullo's worden gehouden'. Zijn conclusies maken echter geen eind aan de ophef over de gabberbeweging. De house- fanaten worden geassocieerd met pillen, kaalgeschoren hoofden en trainingspakken. Terneuzenaar Francois Maas (23), alias MC Tern Terror, treedt samen met onder anderen plaatsgenoot DJ Euzer (Eugène Hofman, 26 jaar) op onder de naam Tern Terror Division. Ze reizen het hele land af. Zo speelden ze in de Energiehal in Rotterdam voor negendui zend mensen, op een van die massale raves uit de house-scene. Een scene die in Neder land inmiddels vele tienduizenden aanhan gers kent. De beide dj's zitten al jarenlang in de dance. Vanuit de new beat - een Belgische variant van house die begin jaren negentig populair werd - kwamen ze terecht in de house. Eugène: „We hebben alles meegemaakt. Maar gabber is voor mij alles, je kunt alles van je afzetten. En het toffe is dat het uit Nederland komt." Een bepaalde ideologie zit er niet achter de beweging, of je zou Tol hebben' als ideologie moeten bestempelen. Frangois, in het dage lijks leven werkzaam bij Footlocker, daar over: „De hele week moet je werken of zit je op school. In het weekend kan alles eruit." En Richard (17) vindt het heerlijk om uit zijn dak te gaan. „De bas is gewoon ontzettend tof." Een bas die vaak met 260 knallen per minuut (bpm's, beats per minute) uit de luid sprekers komt. Frangois: „De muziek is zó snel, dan ben je gelijk wakker. Je kunt er wel geen dingen van jezelf in leggen, maar het gaat mij er om mensen te vermaken." Afgesloten Wie denkt dat gabber de enige stroming is binnen de dance-scene zit verkeerd. Gabber- house is uiteraard wel het populairst onder gabbers, maar stromingen als mellow of am bient kennen ook een behoorlijke aanhang. Eugène bijvoorbeeld luistert niet alleen naar gabber. „Ik hou bijvoorbeeld ook van techno- trance. En ik ben vorig jaar naar David Bo wie geweest, dat was te gek." Frangois luistert vooral naar gabber, maar 'je moet wel voor alle dingen open staan'. „Ie dereen heeft zijn eigen stijl, je kunt er altijd wel iets van leren." Richard is meer eenken nig. „Ik luister alleen naar gabber, niet naar andere muzieksoorten. Ik ga ook nauwelijks met niet-gabbers om. Wat alto's doen, moe ten ze zelf weten." Dat geeft al aan dat de gabber-scene wat meer afgesloten is van andere subculturen. Waar bijvoorbeeld hiphoppers en skaters veel met elkaar om gaan, en voor buiten staanders qua kleding moeilijk te onder- V

de Stem | 1997 | | pagina 27