a L' DE STEM Rolf Sörensen, Deense kopman van de Rabo-ploeg: i\i 0 nv unicef \mers zijn A/V M/V ng m/v ;er at m/v De ploegen, de wedstrijden, de data 88e editie Milaan-Sanremo Meer punten te verdienen in wereldbeker '97 X 100 L CAAL JURISTEN I tent. Het takenpakket bestaat I snnootschapsbelasting I agen, het verzorgen van J werkervaring op een jket bestaat onder meer uit het i diverse werkzaamheden I ng, dan nodigen wij u ragen naar leer S. Wijnkamp. losendaal) bv, een werkmaat- Irness-groep, is gespecialiseerd in en expeditie-activiteiten. oen wij een plaatsingsmogelijkheid verantwoordelijk voor het gehele Ibehandeling. De administratieve ccountbeheer gebeurt volledig |iat hiervoor minimaal een middel- Drkeur economisch-linguïstisch, of st is, waarbij naast de Engelse taal lits en/of Frans noodzakelijk is. gistieke opleiding u tot voordeel 3 korte termijn een plaats beschik- nist(e)/receptionist(e) ingezet kan I rordt verwacht: Ij, secretariële opleiding, handelscor- Ine talen, spreekvaardigheid in de franse taal. Iand die naast een representatieve ist(e)/telefonist(e) eveneens alle jpondentie in betrokken moderne j de belangrijkste taal) zelfstandig Je aangeboden werkzaamheden bin- kan vervullen in een voltijds dienst- I stekende teamgeest, organisatie- I logen verwacht. De diversiteit van I akt het wenselijk dat de diensten Tlexibele werktijden. ird in een van beide functies, richt ian: ^Roosendaal) bv, .J. van Sprundel, ivullende informatie kunt u contact on: 0165 - 57 30 00. enen redenen om UNICEF en kado's te kopen... jacobsBredaElectronics Voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie in onze JBE disco nu ook de grootste keuze geluid-, licht- effectapparatuur Sport lllll ZATERDAG 22 MAART 1997 B1 el van Praag gaat gezellig een lisekendje tafelen met Jesus Gil y ■".Hoe zit dat? Ben ik nou gek ge- lilden of begrijpt u er ook geen sik- Tsit meer van? Twee weken gele- l;ti droop toch de walging van het Tiaatvan de hoogste Ajacied? Toen T verklaarde onder geen enkel be- I;rig met zijn collega-preses van At- Jiitoaan tafel te zullen gaan in Ma- lid? misschien weet u nog wel waarom. Ijtlmotsgekke,, en ik bedoel dat niet Ij een leuke manier, Gil y Gil, had Tafloop van het duel in Amsterdam filiate nonsens uitgekraamd over I „at hij 'de zwartjes van Ajax' noem- |s,Die hij met zijn ogen niet bij had |anen houden, waar Ajax ze in Ijdsnaam vandaan haalde, en dat |j daar ergens in de cata- m van de Arena waar- ^....jk een oliebollenma- pinevoor hadden staan. Jan dat soort werk dus. Ik .at niet wat u daarvan |nd, maar ik hou niet van I iBtsoort grappen. Zijn zulke jatingen racistisch? Mis- Isdiien wel, misschien niet, I -aar ze zijn hoe dan ook in ■loge mate denigrerend en 1® daarom al niet lollig, liet sierde daarom in mijn legen de voorzitter van Ajax ut hij geen zin had om het latste avondmaal voor de I afstrijd met de burge meester van Marbella te de len. Verder heb ik nooit zo l al opgehad met Michael la Praag, ongeacht de voor Ikax bijkans onschatbare Idiensten die hij op zijn I -onto heeft staan. De man Toet me altijd een beetje te I .eel zijn best om zijn gezicht T een plooi te houden. Tnaad, blij of verdrietig blikt I m klinkt hij altijd hetzelfde: |s saaie vleesgeworden cor- fttiael lijkt me een appel Je net iets te ver van de loom gerold is. Zijn ouwe leer Jaap was in zijn tijd als voorzitter van Ajax veel meer zich- telfén een man die emoties toonde. Natuurlijk was het een mooie sjache raar die als geen ander mensen wist Ie bespelen, maar die voelden zich desondanks door hem nooit bela ad. «beweer niet dat Jaap - had hij nog geleefd en ware hij woensdagavond nog voorzitter van Ajax geweest - Je adder van Atletico niet aan zijn tast gedrukt zou hebben, toen die ss de wedstrijd zijn hand uitstak. Dok al klopte er natuurlijk niks van Je openbare boetedoening. Niks «ter dan zeggen dat-ie bepaalde dingen beter niet had kunnen zeg gen omdat ze in Nederland blijkbaar nogal gevoelig iagen. Een goed ver staander concludeert daaruit alleen «aar dat-ie nog maar eens wilde be nadrukken dat het allemaal gewoon was wat-ie gezegd had, maar dat die wijsheiden aan die Hollandse alvinisten niet besteed waren. 1«l jij maar een eind weg, makker', «i er van het grijnzende gelaat van wjlen Jaap gedropen hebben, de eeuwige stinkstok in een mondhoek, fear ik betwijfel of senior ook een tapje zou gaan eten met die pat- i'fpeeër die trainers en spelers tussen bet vuilnis pleegt te deponeren zoals een verkouden mens volgesnotterde Issues. Maar misschien onderschat «junior wel en is die ook niet écht plan zijn om zich ooit te melden «Marbella. to dan ook, Jaap hanteerde mooie Mhoden Legendarisch is het ver tol hoe hij Jan Mulder over wist te balen om een contract bij Ajax te te- enen. Van Praag was op bezoek bij Mulder, koud vader van baby Youri, to die even weggerroepen werd. Of Jaap baby Youri even op schoot "tilde nemen. Dat wilde Jaap wel, W die wist bliksems goed dat wie ouder is bij voorkeur via de koter in gepalmd kan worden. Zo is er maar tas manier om het orakel Cruyff to te laten haperen en dat is Jordi hemel in te prijzen. Ik bedoel «aar. biet zaakje waar Jan voor weggeroe- f® werd, duurde wat langer dan lepland. Toen hij, op dat moment eigendom van Anderlecht, een uurtje later terugkeerde in de •kamer, lag Jaap van Praag op ®n rug op de bank te pitten, de te- Senwoordige spits van Schalke in 'ePe slaap op zijn borst. Een snoei ende Mulder senior aanschouwde «aandoenlijke tafereeltje. 'Op dat tofent', zou de columnist gewor- ®n voetballer jaren later schrijven, «tor niet van bewust dat de slechts 3ap veinzende Ome Jaap hem door fmpers stiekem gadesloeg, verkocht, en was ik Aja- J vind ik nou mooie streken, °w als je op zo'n manier door ie- iwn 9edaan wordt dan to je daar later zelf om lachen. Léon Krijnen De Rabo-ploegleiding hoopt dat de investeringen in de opleiding van junioren en neo-amateurs in de toekomst resulteren in een op en top Neder landse profploeg. Het 'andere Oranje' moet het voorlopig nog doen met buitenlandse kopman nen: de Oostenrijker Peter Luttenberger voor de Tour en de Deen Rolf Sörensen voor de klassiekers. De 31-jarige Sörensen groeide in het afgelopen jaar uit tot de mentor van de jonge Nederlandse profs in zijn team. Sörensen, vandaag een van de favorieten in Milaan-Sanremo, is voor hen een modelrenner. En een groot vakman. Door John Graat Milaan - Vraag aan een jonge prof uit de Rabo- ploeg wat hij van Rolf Sö rensen vindt en er volgt een lofzang. Erik Dekker, Leon van Bon, Aart Vierhouten, ze roemen het inzicht, de mentale kracht, de zit, de fysieke vermogens, de strijdlust en de kennis van hun Deense kopman. 'Rolf maakt het verschil', zegt Michael Boogerd, een trouw discipel. Sörensen geniet van dat respect. „Ik ben niet het type dat zegt: 'zo, contract binnen, ik ga mijn zak ken vullen'. De Rabo-ploeg be schouw ik echt als mijn team. Ik wil laten zien dat wij het beste zijn. En hoe beter ik zelf rijd, hoe beter ook de anderen rijden." Hij zit achterover geleund in de lobby van hotel Cristallo in Riolo Terme. In dat Italiaanse kuur oord had de Rabo-ploeg de afge lopen dagen zijn tenten opgesla gen. Sörensen blaakt van ge zondheid, voelt zich goed. Vertelt dat hij zelf ook voorbeelden had. „Als jongen had ik bijna elke dag een andere held. Het maakte niet zoveel uit wie het was. Als hij maar won. Merckx, De Vlaemin- ck, noem ze maar op." Dynamiet Zijn vader was ook beroepsren ner. Die man bracht Sörensen de liefde voor het vak bij. Toen bleek dat in de benen van Rolf dynamiet schuilging, stuurde hij zijn zeventienjarige zoon naar het beloofde wielerland Italië. Rolf wilde immers prof worden. Binnen twee jaar was dat doel bereikt. En spoedig kwam hij te recht in één ploeg met Moreno Argentin. De jonge Sörensen keek zijn ogen uit. „Ik reed plots met een we reldkampioen in een ploeg. En meer grote jongens. Ik keek enorm tegen hen op, lette op alles wat ze deden en vertelden. Ik in haleerde al hun kennis, het hele jaar door. Volgens mij is het heel belangrijk om een rolmodel te hebben. Dat is niet alleen in de wielersport zo, maar ook in de maatschappij. Mensen hebben een God nodig, of Jezus Christus, of wie dan ook. Ze moeten ie mand volgen. Door de kennis van anderen heb ik mijn zelfvertrou wen opgebouwd." Hij is content dat coureurs als Michael Boogerd zijn lessen niet in de wind slaan. „Mensen die de capaciteit en de bereidheid heb ben om veel te leren, schoppen het meestal ver," zegt Sörensen, die er wel een voorwaarde aan verbindt. De jonge renners in zijn ploeg moeten geen kloontjes van hem worden. „Het moet geen slaafse navolging zijn. Ze moeten profiteren van wat ik zeg. Maar die zaken moeten ze wel naar zichzelf vertalen. Ik heb alleen het beste van Argentin overgeno men. Zijn professionaliteit. Als Rolf Sörensen: „Ik hou van dit leven. mens verschilt hij in heel veel van mij." Rolf Sörensen is nu bijna net zo'n grote naam als Argentin destijds was. „Ik kan er van ge nieten. Als kinderen mij handte keningen vragen, vind ik dat ge woon leuk. Alleen heb ik er vlak voor de start puur door de zenu wen soms geen zin in. Maar ik voel me niet echt een ster. Ik loop echt niet over straat met een air van 'kijk eens wie hier loopt'. Een hartchirurg doet veel belangrij ker werk dan ik." Wereldkampioen Niettemin, er staan 48 profzeges achter zijn naam. Daaronder zijn etappes in de Tour, de Giro, de Vuelta en verder Luik-Basten aken-Luik en een reeks semiklas- siekers. Hij is 'tevreden' met zijn palmares. Wat iets anders is dan voldaan. „Ik wil meer." Behalve Milaan-Sanremo wil hij vooral de Ronde van Vlaanderen een keer winnen. „En voordat ik stop wil ik nog wereldkampioen wor den." Op zijn ambitie zit al evenmin sleet als op zijn atletische li chaam. Al twaalf jaar leidt hij het monnikenbestaan van een prof. „Ik zou niet weten wat ik anders had moeten doen. Elk be roep heeft zijn beperkingen. Ik 22 maart Milaan-Sanremo 6 april Ronde van Vlaanderen (3) 13 april Parijs-Roubaix 20 april Luik-Bastenaken-Luik 26 april Amstel Gold Race 9 augustus Clasica San Sebastian 17 augustus Leeds International Classic 24 augustus f GP Zwitserland 5 oktober Parijs-Tours 18 oktober Ronde van Lombardije etappevvedstrijdén kampioenschappen 9-/lenfaaH vc Parijs-Nice 17 mei-8 juni Ronde van Italië 8-15 juni Dauphiné libéré 17-26 juni Ronde v. Zwitserland 29 juni nationale kampioenschappen 5-27 juli Ronde van Frankrijk 6 - 28 september Ronde van Spanje 9 oktober wereldkampioenschap tijdrijden - S. Sebastian 12 oktober wereldkampioenschap op de weg - S. Sebastian 'Dit is een hard leven' FOTO'S COR VOS ben toevallig wielrenner. Ik zou me niet als bankbeambte voor kunnen stellen. Ik hou van dit le ven. Het meest hou ik van het lekker fietsen in de natuur. Zoals vandaag. We hebben hier hon derd kilometer gereden, over prachtige heuvels, met de zon aan de hemel, schitterend. Ik be schouw trainen ook niet als een opoffering. Elke keer als ik op mijn fiets ga zitten, krijg ik een goed gevoel. Het is als een drug." En toch: „Natuurlijk is het een hard leven, met moeilijke mo menten. Ik zie mijn familie te weinig. Mijn zoon van drie, Jona than, mis ik heel erg, altijd. Maar goed, dit leven houdt over een jaar of drie, vier op. Dan ben ik 35, Jonathan is dan zes. De rest van ons leven kunnen we dan nog samen delen. Van de opofferin gen van nu hoop ik straks dubbel en dwars te profiteren. Over de financiën hoef ik me geen zorgen te maken." Ontelbare steden Voorlopig zit hij echter nog opge sloten in het soms benauwde wie- Iermétier. Hij reist de halve we reld af, bivakkeerde al in honder den hotels, doorkruiste het hart van ontelbare steden, kortom, de wielerprof is een man van de we reld? „Niet echt," zegt Sörensen. „De wielerwereld is een fantasie wereld. Het heeft allemaal wei nig te maken met het gewone le ven. We fietsen, dat is het. Zoals iemand anders ijs verkoopt. Wij hebben alleen wat meer spaar centen op de bank, als genoeg doening voor hetgeen je mist. Want je leeft in een kleine we reld. Als je in de Tour bent, maak je je alleen maar druk over ogen schijnlijk futiele zaken. Hoe laat zal ik vandaag naar bed gaan? Zal ik een beetje meer of minder pasta op mijn brood smeren? Zal ik een uurtje extra fietsen of niet? Dat is het enige waar je aan denkt. Je leeft zo gedisciplineerd. Alles is gecalculeerd." Volgens Sörensen ontbreekt de tijd en de energie voor het volgen van het wereldnieuws. Natuur lijk betreurt hij het dat hij maar amper weet wat er, toen hij in de Tirreno-Adriatico reed, gebeurde aan de andere zijde van de Adria- tische kust, in Albanië. „Soms pik je wel eens wat van CNN mee, je probeert een beetje te vol gen van wat er gebeurt. Al is het maar om te horen of er nog geen bom op ons hoofd valt, binnen kort. Je hebt eigenlijk geen idee van wat er zoal speelt." Slechts enkele weken per jaar is Sörensen echt thuis: in het Tos- caanse dorpje Pieve a Nievole. De 88e editie van Milaan-Sanremo is ook dit jaar de eerste in de reeks van tien wedstrijden om de wereldbeker. Johan Museeuw, die de Coupe du Monde gaat verdedigen, start vandaag op het Domplein van Milaan als een van de favorieten voor de eindzege. Voor de concurrentie zal behalve Rolf Sörensen (Rabobank) zeker ook Laurent Jalabert en een heel contingent Italianen zorg dra gen. Vorig jaar ging de winst naar de (toen nog) relatief onbeken de Italiaan Gabriele Colombo. De 'Primavera' is liefst 294 kilometer lang. Het peloton start van ochtend al om 9.20 uur. De renners worden even na 16.00 uur ver wacht in de Via Roma in Sanremo. Scherprechters in de finale zijn de Cipressa en de Poggio, twee venijnige bergjes aan de Italiaanse Bloemenrivièra. Aangezien de organisatie, in handen van de Italiaanse sportkrant La Gazzetta dello Sport, de rechten heeft verkocht aan de com merciële stations van Silvio Berlusconi is de wedstrijd niet recht streeks op de publieke netten te volgen. Wel via abonnee-zender SuperSport (14.45 tot 16.30 uur). Na zijn oversteek op zijn zeven tiende is hij altijd in Italië blijven wonen. Alleen de bureaucratie bevalt hem daar niet aan. Voor de rest is hij 'italofiel'. Hij houdt van het mooie weer, de Italiaanse keuken en de mensen. Als sport man voelt II Biondi zich zelfs 'voor negentig procent Italiaan'. „Die tien procent is Danish dyna mite. Vikingenbloed, dat heb ik nog wel. Een beetje agressie." Sproelenlioofd Tot zijn eigen verdriet openbaart zich die agressie niet alleen als hij op de pedalen staat. „Ook ik heb een donkere kant, zoals ieder mens," zegt het vrien delijke sproetenhoofd. „Mijn vrouw weet dat als geen ander. Thuis komt de stress vaak pas uit mijn hoofd. Ik roep dan domme dingen, maak ruzie om niks. Gelukkig is mijn vrouw heel verstandig. Ze weet dat ik me dan moet afreageren. Trouwens, ook de mecaniciens krijgen er na de koers soms van langs. Later bied ik dan altijd mijn excuses aan." De mate van ontlading wijst te gelijk op de mate waarin Sören sen zich voor een koers kan opla den. Zijn gedrevenheid is soms zelfs te groot, meent zijn ploeg leider Theo de Rooy. Vorig jaar was Sörensen na een formidabele Tirreno de grote favoriet voor de Primavera, waardoor hij te ver- Milaan - Het aantal te ver dienen punten in de wereld bekercyclus wielrennen is aanzienlijk opgeschroefd. In plaats van voor twaalf ren ners liggen nu punten voor 25 renners klaar. De winnaar van een van de tien klassiekers om de WB int met ingang van Milaan-San remo honderd punten, dub bel zoveel als verleden jaar. Een klassering bij de eerste tien levert dit jaar twee keer zoveel op als in 1996; 70, 50, 40,36, 32,28,24,20 en 16. De nummers elf tot en met 25 krijgen 15 tm 1 punt. krampt reed. Dit jaar zal het an ders gaan. „Ik sta er beter voor. De Tirreno ging wat gemakkelij ker. Nadat ik de proloog had ge wonnen, was de druk ervan af. Ik heb er veel vertrouwen in. Min der gespannen? Ik leef al tien jaar onder spanning. Misschien was ik vorig jaar te nerveus. Maar nu ben ik heel optimistisch, ook al is Milaan-Sanremo niet te voor spellen. Als het Luik-Basten aken-Luik was geweest, had ik nu durven beweren dat ik bij de eerste vijf zou eindigen." Sörensen weet dat hij in de klas siekers niet kan bogen op een he le sterke ploeg. Maar over zijn lippen komt geen onvertogen woord. „Misschien komen we dit jaar in de klassiekers nog wat te kort. Maar de ploeg zal de ko mende jaren steeds sterker wor den. In het afgelopen jaar waren de prestaties al boven verwach ting. Ik heb die jongens echt zien groeien. Vooral Boogerd, Blaud- zun en Van Bon." Mentale vlak Zeker in Leon van Bon schuilt volgens zijn leermeester een groot renner. „Hij moet alleen meer in zichzelf gaan geloven. Maar twijfels horen bij jong zijn. Dat is een periode waar ze door heen moeten. Als ze eenmaal de overtuiging hebben dat het kan, krijgen ze vleugels. Op dat men tale vlak probeer ik die jongeren ook te helpen. Ik laat ze zien hoe ik het doe. Ik praat veel met ze. Ik probeer ze ervan te overtuigen dat ze net zo goed zijn als die an deren. Of beter." Sörensen voelt zich geen buiten lander in de ploeg. Sterker, hij is met de neus in de boter gevallen. „De hele presentatie van het team naar buiten toe, de interne organisatie, de aanvallende stijl van rijden. Het spreekt mij aan." Wellicht zal hij ooit zijn eigen Deense wielerploeg vormen naar Nederlands model. „Denemarken heeft genoeg po tentie, maar er zijn geen mensen zoals Jan Raas die weten hoe ze een ploeg moeten opzetten, hoe ze het bedrijfsleven enthousiast moeten krijgen. Zelf zou ik er straks best mee willen beginnen, maar nooit als ploegleider. De tijd dat ik 275 dagen per jaar van huis ben, is over een paar jaar echt voorbij."

de Stem | 1997 | | pagina 13