Oproep om bezem door CDA te halen Helsinki 'Ik vind dat de overheid niet mag Als je ziet wat er allemaal in AutoVieè staat ren je gelijk naar de winkel! De (on)zin CDA-Kamerlid Hans Hillen ligt niet wakker van kritiek Onderzoek corruptie overheid Wantrouwi DE STEM BINNENLAND A4 pE STEM Geuzenberaad: roer radicaal om Greenpeace belemmert transport Dodewaard DE STEM COMMENTAAR Chaos in thuiszorg Kritiek thuiszorg i i i i i VRIJDAG 21 MAART 1997 Door Jeroen den Blijker Den Haag - Zijn naam alleen al is ge noeg om talloze CDA-fractieleden te doen spuwen van woede. Met zijn 'geklooi' (Lansink) zou hij de afgelo pen maanden hoogstpersoonlijk het imago van het CDA hebben geschaad. Maar Hans Hillen, CDA-Kamerlid, denkt daar heel anders over. „Ik zeg gewoon wat ik vind. Dat wordt niet altijd even leuk ge vonden, maar dat moet wel kunnen bij een democratische partij als het CDA." Hillen was bijvoorbeeld de eerste CDA'er die zich uitsprak voor Jaap de Hoop Scheffer, de huidige tweede man in de fractie, als nieuwe lijsttrekker. Door de partijtop wordt hij zelfs al be stempeld als de 'campaigner' voor Jaap de Hoop Scheffer. Daarbij wordt veelbeteke nend gewezen op het uitgebreide relatie netwerk van Hillen, die al sinds 1977 aan het Binnenhof rondloopt. Aanvankelijk als NOS-televisieverlaggever, later als direc teur voorlichting van CDA-minister Ru- ding en sinds zeven jaar als CDA-fractie- lid. Zo zou Hillen talloze prominente CDA'ers - oud-ministers, oud-premiers - hebben aangezet tot het openlijk belijden van hun steun aan het adres van Jaap de Hoop Scheffer. Hillen kent de kritiek en ligt er niet wak ker van. Natuurlijk, hij spreekt wel eens iemand. Maar hij heeft écht niemand aan het lijntje. Hij vindt dat niet te krampachtig gedaan moet worden over dissonante geluiden. „Een partij in crisis, en dat is het CDA, heeft de neiging om voortdurend als een heid te willen opereren. Maar de keuze voor het leiderschap staat dat juist niet toe. Het is nu eenmaal zo dat in een partij verschillende meningen leven. Een partij die dat toestopt, zal juist meer onrust krij gen." „Bovendien heb ik mij op geen enkele ma nier negatief uitgelaten over Enneüs Heer- ma. Ik ben hem niet aan het verguizen of actie aan het voeren tegen hem. Maar de fractie moet een spiegel van de partij zijn. Natuurlijk vinden veel mensen in de frac tie dat ik mijn mond moet houden. Dat vindt Enneüs ook ja, maar dat zegt me niet zoveel. Bovendien; waar maakt Enneüs zich druk om! De fractie gaat toch niet over het lijsttrekkerschap?" „Ik ga ervan uit dat de gelederen zich slui ten als de nieuwe lijsttrekker er is. Dat geldt ook voor mij. Ook als die lijsttrekker Enneüs Heerma heet." Dat de sfeer in de partij slecht is, bestrijdt hij. „De onderlinge verhoudingen zijn wel aangescherpt, maar dat is begrijpelijk door de geweldige druk die uit het land komt. Als het in Den Haag druppelt, re gent het in het land." Hillen ziet niets in de manier waarop Heerma uit de 'typische CDA-thema's' electorale munt wil slaan. Heerma wil met een 'kopgroep van vijf' de verkiezingen volgend jaar ingaan. Hillen: „Het is dan net of je de lijsttrekker niet vertrouwt. Ik geloof niet zo in een chef zorg, een chef onderwijs en zo. De politiek leider moet het debat voeren, vind ik. An ders bestaat de kans op concurrentie door die vier anderen. Of dat hij juist door hen als waakhonden in de gaten wordt hou den." Hans Hillen Van onze verslaggever Vught - Met een advertentie in twee landelijke dagbladen roept de econoom George Blom uit Vught 'mensen die zich verwant voelen met het CDA' op tot een CDA-geuzenberaad. Het mani fest is bedoeld om CDA'ers en sympathisanten te mobiliseren om zo voor het Christen Democratisch Appèl 'het tij te keren'. Blom slaat 'met verbijstering en machteloosheid de afbraak en verloedering van een oorspronke lijk fatsoenlijke en onmisbare partij' gade. Het CDA moet van bestuurderspartij weer een volkspartij worden met een hoog 'Muskens-gehalte', aldus Blom. De Vughtenaar, werkzaam als fi nancieel adviseur bouw en onroe rend goed, is zijn actie begonnen na gesprekken met mensen 'op stations en bouwplaatsen'. 'Frisse wind' „Het CDA is uit de macht ge drukt," stelt Blom. „Voor de be stuurders zijn geen banen te ver geven. Daar komt ongenoegen van. Het probleem van het CDA wordt versterkt. De partij is ook ongelukkig in de keuze van zijn leiders." In recente opiniepeilingen dui kelt de bestuurderspartij fors in aanhang. Het CDA worstelt met zijn oppositionele rol. Het geu zenberaad vraagt om bezinning en wil het CDA behoeden voor verder verval. De boodschap: er moet een frisse wind gaan waaien door de partijgelederen. Het manifest van Blom en de zij nen breekt een lans voor een hu maan asielbeleid, gelijke rechten voor mannen en vrouwen en een economisch bestel dat meer reke ning houdt met het milieu. En het rekent af met politici die op eigen voordeel uit zijn. Veel aandacht krijgt ook het armoede-pro- bleem. „Door mijn werk kom ik met veel mensen in aanraking. Die hebben de boodschap van bisschop Muskens over de armoe de in ons land verstaan," weet Blom. „Een alleenstaande in de bijstand houdt maar 350 gulden over voor voeding, kleding en schoeisel, de franje van het leven. Dat kan in Nederland niet," zegt Blom. De ogen van politici, ook die van het CDA, moeten volgens hem open. „Het is fout als een oppositiepar tij op zo'n punt gecorrigeerd moet worden door een bisschop." Rijken aanpakken De groep wil de bijstandsuitke ringen met netto 100 tot 150 gul den verhogen. En gesjoemel met fiscus en fiscale voorrechten voor de rijken inperken. „Arme men sen hebben een dagschotel op de fiscale menukaart. Hoe rijker hoe meer dure fiscale gerechten er op staan." Leden van Provinciale Staten en gemeenteraden kunnen hun ver goedingen wel vergeten als het aan het CDA-geuzenberaad ligt. En om de frisse wind meer kans te geven mogen volksvertegen woordigers niet langer dan drie jaar op hun fluwelen zetels blij ven zitten. Dan komen er weer verkiezingen. Den Haag (anp) - De rijksre cherche heeft vergevorderde plannen voor de oprichting van een landelijk bijstands team, dat op zeer korte ter mijn kan worden ingezet voor onderzoek naar corruptie on der politie-agenten en andere gezagsdragers. Een snelle aanpak kan de schade voor de carrière van een verdach te beperken mocht hij of zij on schuldig blijken te zijn. Het College van Procureurs-Ge neraal moet nog toestemming ge ven voor het plan. Volgens de woordvoerder van het OM wil de rijksrecherche nog voor het eind van het jaar met de nieuwe opzet aan het werk gaan. De bedoeling is dat het team bin nen 24 uur op de been kan wor den gebracht. Een snel ingrijpen kan de schade beperken die een onderzoek van rijksrecherche kan toebrengen aan de verdere loopbaan van een verdachte. Zelfs al gaat iemand na het on derzoek volledig vrijuit, dan blijft er vaak nog een smet han gen, aldus de woordvoerder. Hoe sneller wordt ingegrepen, hoe beter die schade kan worden beperkt. Daarnaast maakt de rijksrecherche zich zorgen over de grote sommen geld die de ge organiseerde misdaad over heeft voor het omkopen van ambtena ren. De rijksrecherche wil zich dan ook meer gaan concentreren op de grote zaken. Kleine geval len van corruptie, zoals het ach terover drukken van een compu ter of een greep in de koffiekas, wil de organisatie overlaten aan het bureau intern onderzoek van de politie zelf. Uit het jaarverslag van de rijks recherche blijkt dat de dienst vo rig jaar 174 gevallen van kleine criminaliteit onderzocht. In to taal voerde de rijksrecherche 351 onderzoeken uit. In 59 zaken werd onderzoek uitgevoerd naar omkoping van overheidsfunctio narissen. Voorts onderzocht de dienst 24 gevallen van vuurwapengebruik van politie en marechaussee waarbij een burger werd geraakt. Daarnaast werd de dienst 26 keer ingezet bij onderzoek naar poli- tie-optreden waarbij burgers op andere wijze gewond raakten of in een politiecel overleden. Door Twan van Lierop en Bas de Vries Den Haag - Nee, landbouw minister Van Aartsen piekert er niet over om soepeler op te treden tegen varkenshouders, die dezer dagen worden ge kort op hun schadevergoe ding. „In geen geval." Tikkend op de tafel zet hij zijn woorden kracht bij: „De regels zijn duidelijk, de sancties ook. Ik vind dat een overheid dan niet mag gaan schipperen. Hoe be roerd dat ook is voor sommige betrokkenen." „Ieder geval staat op zich en er zal altijd wel weer een andere reden zijn om een uitzondering te maken," beseft de WD-mi- nister. „Maar waar ligt dan de grens?" Jozias van Aartsen presenteert zich sinds de inmiddels beruchte 4e februari zoals hij ook deed ten tijde van de 'gekke-koeien- crisis': als een koele manager. Met een rigoureuze aanpak pro beert hij de varkenspest-epide- mie een half toe te roepen. Tien duizenden varkens zijn preven tief geruimd en in het getroffen gebied werd een algeheel verbod op het vervoer van vee en mest afgekondigd. Toch blijft het virus zich ver spreiden. Vorige week sloeg het voor het eerst toe buiten Bra bant, in de Bommelerwaard. En onlangs brak de pest zelfs uit op de steriel geachte stations voor kunstmatige inseminatie (KI). Heeft Van Aartsen zijn greep op de varkenspest dan toch verlo ren? „Nee, maar dat vertaal ik dan wel op mijn manier. Als we naar de ontwikkeling kijken vanaf 4 februari is er één ding waar we heel gelukkig mee mogen zijn. En dat is dat buiten het oor spronkelijke pestgebied slechts drie gevallen zijn geconstateerd, Van Aartsen: „We hebben echt het oog van heel Europa op ons gericht." foto wiebe kiestra dank zij de maatregelen die we hebben genomen en die dus ook werken." „Dat is een wonder. We mogen ons met de hele sector in de han den knijpen dat de ziekte niet over Nederland is verspreid. Al die drie gevallen buiten het ge bied zijn ook nog eens recht streeks terug te voeren op con tacten met dè infectiehaarden in Brabant. Rijsbergen was daar ook een voorbeeld van." Maar wat niet is, kan komen, vreest Van Aartsen. „Als je naar het epidemilogisch beeld van een varkenspest kijkt, dan is dat een curve, die op enig moment een afvlakking moet laten zien. Een daling van het aantal geval len, dan misschien nog eens een tje en dan houdt het op. Zoals we rond geval het 38ste geval dach ten te hebben bereikt. Dat is nu niet meer de verwachting. Bij ie dere uitbraak loop je het risico dat er weer één, twee of drie bij komen. Wat dat betreft leven we op een bom." „Invloed heb ik alleen op onze eigen maatregelen. Het virus zelf heb ik niet in de hand. Evenmin als de onvoorzichtigheid van een ambtenaar of een varkenshou der, die een keer vergeet zijn handen te wassen. Ik heb overi gens het idee dat de sector zelf steeds meer inziet dat het in het eigen belang is om zelfbeheer sing te betrachten. Al gebeuren er nog steeds dingen waarvan ik denk: hoe kan dat nou eigenlijk? Mest uitrijden als het niet mag, dat soort fenomenen." Het ziet ernaar uit dat het Euro pese exportverbod nog weken van kracht blijft. Van Aartsen heeft daar begrip voor. Hij denkt zelfs dat het nodig is om dat ver bod uit te breiden naar de noor delijke provincies, die tot op he den buiten schot bleven. Aanlei ding daarvoor vormen de recen te gevallen van varkenspest op KI-stations in Wanroij en Ven horst. Van Aartsen: „Het geval Wan roij voegt zich bij de lijst van mogelijke uitbraken die we al hadden geïdentificeerd, vanwe ge contacten met bedrijven in de crisishaard. Dat is wat ik zei: we leven nog steeds op een bom. Wat is er van die stations nog al lemaal aan sperma naar de rest van Nederland gegaan"? „Hoeveel risico lopen we ten aanzien van de export die nog mogelijk is uit de noordelijke kringen? Ik denk dat het goed is als wij ons uit eigen beweging op die situatie beraden. We hebben echt het oog van heel Europa op ons gericht. Je moet niet onder schatten hoe hier - niet alleen door de Commissie, maar ook door mijn Europese collega's - bovenop wordt gezeten." „Ik vind dat de Europese Com missie ons tot nu toe zeer cou lant heeft behandeld. Ik kan mij forsere maatregelen voorstellen dan de commissie heeft geno men. Tot op heden heb ik geen aanwijzingen dat die er komen." „Ze waren ook zeer onder de in druk van datgene wat we heb ben gedaan. Maar wij moeten wel blijven bekijken wat er te accepteren en te volgen is voor onze Europese partners. Je moet de boog niet overspannen." „Laat ik het anders zeggen: als ik op de stoel van de Europese Commissie had gezeten, dan weet ik niet of ik niet harder was opgetreden. Ik vind het heel bij zonder dat zij een deel van die export nog altijd mogelijk maakt. En ik wil liever niet ge dwongen worden tot dingen waartoe ik zelf niet besloten heb. Daar houd ik niet van." Een crisis dwingt tot improvisa tie, heeft Van Aartsen de afgelo pen periode ondervonden. De kritiek op het draaiboek dat zou hebben ontbroken bij het begin van de epidemie, wijst hij dan ook als 'typisch Nederlands' van de hand. „Ik heb in de Tweede Kamer ter stond toegegeven dat er fouten zijn gemaakt. Daar neem ik ook de verantwoordelijkheid voor. Maar dat is inherent aan de start van zo'n crisisperiode. Uiteinde lijk blijft het mensenwerk. Iede re crisis is anders dan een draai boek je voorschrijft. Bovendien: we zijn toch allemaal onze kop blijven gebruiken"? EEN VOLLEDIG uit de hand gelopen dossier. Minister Borst van Volks® I zondheid kon niet anders doen dan een kritische Tweede Kamervol deemoed tegemoet treden en erkennen dat het in de afgelopen jaren op het terrein van de thuiszorg goed is misgegaan. Dat er iets veranderd moest worden in het complexe systeem van thuis-1 zorg was vakvrouw minister Els Borst al na korte tijd duidelijk. Ruini 130 instellingen gingen ieder nagenoeg hun eigen weg, er was r sprake van eenduidigheid in de bepaling van de eigen bijdrage en er waren voortdurend conflicten over de vraag wie de huishoudelijke hulp moest betalen na ziekenhuisopname. Volgens Borst moest het j achterhaalde systeem worden hervormd en moest bovendien marktwerking in de sector worden ingevoerd. Vanaf het eerste moment werd duidelijk dat de door te voeren reorga nisatie niet goed was voorbereid. Een (te) gering aantal ambtenaren werd met de uitvoer belast. Controle was nauwelijks aan de orde. Mi- nister Borst kan niet zeggen dat ze niet is gewaarschuwd voor het feit dat de zaken spaak liepen. Uit de politiek en uit het veld kwamen voortdurend signalen dat er onwerkbare situaties waren ontstaan. Die bezorgdheid heeft de belangengroeperingen niet belet om zeif de gang van zaken op enthousiaste wijze tegen te werken. De zorgverze keraars, de Landelijke Vereniging van Thuiszorg (LVT) en de nieuwko mers op de markt hebben elkaar voortdurend dwarsgezeten. Schrijnend is dat die gevechten over de hoofden van de 600.000 cliën ten heen zijn uitgevochten. Er zijn bijvoorbeeld gevallen bekend van langdurende discussies over de vraag wie de terminale zorg van een bepaalde patiënt zou moeten betalen. Minister Borst heeft de puinhoop zien groeien en heeft er te weinig I aan gedaan. De Tweede Kamer heeft haar dat terecht ongenadig inge peperd. Als reactie daarop heeft Borst beloofd dat ze in april meteen nadere notitie komt. Waarbij moet worden aangetekend dat Borstal I vanaf 1995 roept dat ze de Kamer zal informeren over de wijze waar op zij de gigantische problemen wil aanpakken. Wanneer Borst niet in staat blijkt te zijn haar belofte waar te maken, kan de Tweede Kamer niet anders doen dan een onafhankelijk onder- j zoek te laten verrichten inzake het dossier thuiszorg. De chaos heeft lang genoeg geduurd. Greenpeace heeft sinds maan dag een (lege) vrachtwagen voor nucleair transport vastge houden bij de kerncentrale in Dodewaard. De bedoeling was om het vervoer van een contai ner met splijtstofstaven rich ting het Britse Sellafield te voorkomen. Gisteravond is de actie beëindigd. foto anp VERVOLG VOORPAGINA Ook vanuit de paarse fracties kwam forse kritiek. „Dit zijn geen invoeringsproblemen, het zit in het systeem. Bureaucratie vergt geld dat voor zorg is be stemd. Mensen die zorg nodig hebben zitten in onzekerheid," vond PvdA-Kamerlid Vliegent- hart. Van Boxtel (D66): „Ik word niet vrolijk van dit dossier." Alleen de WD hield de bewinds lieden een hand boven het hoofd. „Het is te vroeg om te zeggen: dit is geen succes," aldus woordvoer ster Van Blerck. Borst erkende dat er van alles is misgegaan. „We hadden de pro blemen vantevoren moeten zien aankomen en dat is niet gebeurd. Maar dit is zo'n beetje de meest ingewikkelde klus die we ooit voor ons hebben gehad." In de thuiszorg werken 130 in stellingen voor 600.000 cliënten. De minister toonde begrip voor de ontstane irritatie. „Er is teveel fout gegaan, dat onderschrijf ik volledig." NIEUWS kort! Zonnehemels kunnen omlaag kieperen Rijswijk - Het is oppassen geblazen voor bezitters van zonnehe-1 mels. Wie even relaxt onder het genot van een zonnehemel aan het plafond maakt kans dat de zaak op een gegeven moment naar be neden kukelt. Fabrikant GardaSun waarschuwt daar voor in dag- bladvertenties. Volgens GardaSun gaat het om een zeer gering aantal hemels, dat I gebreken vertoont in het ophangsysteem van plafondgemonteerde toestellen. Kopers van de types DP 9310-c wordt dringend ver-1 zocht contact op te nemen met de fabrikant. Meldpunt voor discriminatie op Internet Amsterdam - Gebruikers van Internet die zich storen aan racis tische en discriminerende teksten kunnen vanaf vandaag terecht I bij het Meldpunt Discriminatie Internet (MDI). Minister Dijkstal opent het meldpunt dan in Amsterdam. Het project is opgezet door stichting Magenta. De stichting, die I zich inzet voor bestrijding van racisme, besloot hiertoe, nadat in 1995 racistische en discriminerende uitingen op Internet waren verschenen. Stekelenburg voorzitter TBC-fonds Den Haag - Scheidend FNV-voorzitter Johan Stekelenburg is ge-1 kozen tot. voorzitter van het Nederlands Tuberculose Fonds. Dat is gisteren bekendgemaakt tijdens de presentatie van het nieuwe fonds. Stekelenburg benutte de presentatie voor een oproep niet lijdzaam toe te zien hoe jaarlijks twee miljoen mensen a TBC sterven, terwijl er goede medicijnen tegen deze ziekte zijn. Stekelenburg heeft tijdens zijn jeugd zelf twee maal TBC gel Stekelenburg heeft onlangs aangekondigd de FNV te zullen veria-1 ten. Hij heeft gesolliciteerd naar het burgemeesterschap van Til-1 burg. Geen Paars II als D66 te klein wordt Den Haag - D66 zal niet deelnemen aan een tweede kabinet met II PvdA en WD als de partij bij de verkiezingen in 1998 te veel stemmen verliest. „Een te klein D66 betekent geen Paars II," aldus |j T. de Graaf, secretaris van de D66-fractie in de Tweede Kamer. Een onlangs gehouden opiniepeiling leerde dat D66 zou uitkomen II op veertien Kamerzetels, als er op dat moment verkiezingen ge houden zouden zijn. De Democraten hebben er nu 24. „Veertien zetels is voor ons niet acceptabel," zegt R. van Boxtel, vice-voor- zitter van de fractie. Volgens De Graaf moet D66 in een eventueel Paars II nodig zijn om de overige twee deelnemers aan een meerderheid te helpen. I Dat betekent dus dat de partij niet meedoet als PvdA en VVD meer dan 75 zetels halen. Die mogelijkheid is niet denkbeeldig. Grote vangst amfetamine in Den Bosch Den Bosch - De politie heeft een 41-jarige Bosschenaar aangehou- J den, die verdacht wordt van handel in verdovende middelen. Eer- der op de dag werd - eveneens in Den Bosch - een Noor aangeh den, bij wie in de auto 14 kilo amfetamine werd aangetroffen. De I drugs had hij vlak daarvoor gekocht bij de Bosschenaar. Bij huis-1 zoekingen werden meer drugs en een pistool gevonden. (ADVERTENTIE) Door Wierd Duk Helsinki - Het gesprek van de da staande Navo-uitbreiding met 0( geblesseerde knie van Bill Clintc werd gisteren rond het middagui bagage, na aankomst op het vl ringtruck uit het vliegtuig getild. f0en Clinton (50) eindelijk te voorschijn kwam en de schrale wjnd inreed, lachtte hij schaap achtig; zijn geopereerde rechter been stak pontificaal naar voren. De volksliederen en de traditio- nele toespraak werden overgesla gen. „Waarschijnlijk omdat hij in een rolstoel zit en het zou niet passend zijn als hij niet kan staan," zei een functionaris van bet Finse ministerie van Buiten landse Zaken. Voor Boris Jeltsin (66), vijftien jaar ouder dan Clinton en tot voor kort nog de zieke president van Rusland, was het begin van de topontmoeting in Helsinki een persoonlijke triomf. Een breed lachende Jeltsin en diens echtge note Naina arriveerden drie uur later in het splinternieuwe presi dentiële vliegtuig. Jeltsin, die vijf bypasses aangelegd kreeg en ver volgens door een dubbele long ontsteking opnieuw langdurig was uitgeschakeld, zag er fit uit. Het was moeilijk voorstelbaar dat nog maar kort geleden werd besloten om de topontmoeting 1; tussen beide presidenten wegens v Jeltsins wankele gezondheid van Washington te verplaatsen naar v< het dichterbij gelegen Helsinki. vc Directe bedreiging „President Bill Clinton en ik IV gaan moeilijke, serieuze bespre- k kingen tegemoet," zei Jeltsin op se het vliegveld. De relaties tussen Moskou en Washington zijn sterk bekoeld wegens de plannen van al de Navo om in juli landen uit het pe voormalige Oostblok - waar- h< schijnlijk Tsjechië, Polen en Hon- de garije - uit te nodigen om toe te vc treden tot het bondgenootschap, dc Rusland beschouwt uitbreiding w van de Navo naar het Oosten als M een directe bedreiging. nc Jeltsins woordvoerder, Sergej O Jastrzjembski - de voormalige wc Russische ambassadeur in Praag wc •Een Palestijnse demonstrant goo Qasbom terug naar Israëlische milit een demonstratie van Palestijnse Bethlehem op een confrontatie met uitgelopen. De studenten demonstr de aanleg van de joodse wijk Har H( Jeruzalem. Het leger gebruikte traa berkogels. Tirana - Nergens in het voor malige Oostblok is de over gang van het communisme zo *astisch geweest als in Al banië en nergens is de ont worteling dan ook zo totaal. ?e huidige wanorde en geweld, le in zekere zin een terugkeer vormen tot de praktische anar- van voor de Tweede We- j Orlog, zullen daarom nog ar)g niet betijen, ook niet als de uidige crisis zal zijn overgedre- en Het is triest te constateren, aar Albanië blijft voorlopig en Pdmitief land met een int ens economisch, democratisch en moreel tekort. kapitalistisch h) een halve eeuw van commu- s me ,van het meest radicale hpt u Z^n meeste Albanezen 1„ kwijtgeraakt dat er een arh-j verhand bestaat tussen om 8n weistand. De gedachte w rimet hard werken het land w °P te bouwen, zoals de hl, hüropese naties na 1945 ripi en gedaan, leeft bij een verri6 Verhchte elite, maar is er v°lstrekt afwezig. Nu zij ka wi lev ze m; er Va pii mi eir vol rot he: me wa vei zei toe ruc ille die tie. Alt zo£ eer zoe kui too nai relc rop Oo nis

de Stem | 1997 | | pagina 4