'Disco's zijn vaak slecht beveiligd' visma lïs 'De bonen in tomatensaus komen mijn neus uit CARLOS Aouden!' Lekker wriemelen in een bak vol met wormenbroed Beleeft mee... toomiriG aanhef I in de wereld van Privé I )e^e|yd 'Protestanten zijn niet van het zwart-wit type' Bewaker 'Juliet-zaak' krijgt 2,5 jaar celstraf HANS VAN BREUKELEN TERUG IN 'T DOEL BIJ PSV? I 19-23 Maart PESTEM BINNENLAND A3 Oud-commando's voltooien Memorial March Achnacarry-Roosendaal luizenpFijzen terk gedaald ii januari AHOY'ROTTERDAM ART 1997 A2 al annië en Ierland: :ing en vooral in het westen van Ierland id regen. In Enge- zuiden van Ierland :geld zon en droog cima rond 9 graden^ n fractie hoger, jxemburg: Af en toe overal droog. Mid- tuur ongeveer 8 Midden-Frankrijk: on maar vrijdag in nog wolkenvelden, droog. Middag- uiteenlopend van 7 rond Nancy tot het westen, rijk: Vrij rustig zonnige perioden. Middagtemperatuur van een graad of geving van Lyon tot n de voet van Pyre- 'erioden met zon. kans op een enkele en- of onweersbui, peratuur aan zee 20 graden, landin- daar boven, el zon maar vooral rdoosten ook soms en. Droog. Maxima n 20 en 25 graden. Eilanden: Naast wolking en kans op en, ook met onweer, van het weekeinde kkende wind. Mid- ituur ongeveer 23 Ibiza: Droog en ge- i, vooral zaterdag, peratuur ongeveer maar soms ook wol- en met name in het ngs de Adriatische op een bui en soms Middagtemperatuur iden. d en Kreta: Perio- on en vooral in het s op een regen- of li. Vrij fris met maxi- 10 en 15 graden. Vrijdag bewolkt en leeuw. Zaterdag van uit geleidelijk meer oger. Middagtempe- 5 graden in Slees- ;ein tot 10 of meer in het Rijndal. Tem- >p 1500 meter in de pen rond min 5 gra- id: Eerst veel bewol- ooral in het noord- g regen, boven 1000 euw. Later van het i uit geleidelijk dro- r zon. Maxima in de :enlopend van 8 gra- noorden tot 15 in het Veel bewolking en regen, vanaf 800 me- v en plaatselijk veel erdag later op de dag esten uit geleidelijk enkele opklaringen, nperatuur dalend tot graden. LEFOONTJE etje bellen we een ;oon. Zijn of haar Het telefoonnummer in 2 in het nummer de letter A, B of C etc. we? 4-2-2-6 n van gisteren: 1:1. Ribben; 4. splitrok; 9. slowfox; 11. klink. Rose; 2. balie; 3. erts; pas; 8. zwijn; 10. lol. e: O.O. Ruwel uit Berg is ;r'. I I I I VRIJDAG 21 MAART 1997 UoorAnnemarie Buijk - Vermoeiend, maar vooral ook mooi. Bij tijd en wijle gevaarlijk en zo tll en dan bijzonder emotio- 0l. Vraag de oud-comman do's H. Boelman (62) en J. van Seeters (59) naar hun erva ringen tijdens de Memorial Hatch Achnacarry-Roosend- aalen dat zijn de eerste losse ^ten die bij hen opkomen. Vanmiddag komen ze aan in de spoorstad, vierentwintig prachtige dagen ouder en twaalfhonderd loodzware ki lometers in de benen. „Het is ons zeker niet tegengevallen, il hebben we elke dag wei eens een moment gedacht tsjongejonge, waar zijn we wibegonnen'." Bet is maandag 24 februari als Boelman en Van Seeters met 24 collega-lopers en een groep ver zorgers aankomen in het Schotse lohnacarry. Vanaf die dag wor- den de oud-commando's, varië rend in leeftijd van 26 tot 66 jjar, getest op hun uithoudings vermogen en kameraadschap. Dingen die er tijdens hun bikkel- harde diensttijd af en toe letter lijkzijn ingeramd. Die wijze lessen zijn ook tijdens deze barre tocht hard nodig. De commando's van weleer lopen de Beruchte Highland-route in Schotland. „Dat was absoluut niet de bedoeling, veel te gevaar lijk. Maar de Engelse comman do's hebben ons overgehaald. Als we die route niet zouden lo pen, kregen we volgens hen ont zettende spijt," vertelt Boelman. En inderdaad, de groep heeft ge noten van het ruige Schotse heu- velland. „Een schitterende na tuur. We hebben er alles meege maakt. Onweer, hagel, sneeuw, regen en storm. Het was zwaar, maar het ging prima. Een dag nadat wij die route hebben afge maakt, zijn er drie mannen van zo'n berg afgewaaid. Die waren morsdood. Dat is wel even slik ken." Elke dag opnieuw wordt De laatste loodjes, op Nederlandse bodem, voor de drieëntwintig oud-commando's die de Memorial March van ruim twaalfhonderd kilometer hebben uitgelopen. foto jaap wolterbeek een strak schema aangehouden. Om half zes 's ochtends opstaan, een snelle douche en dan een ty pisch Brits ontbijt. „Ik kan geen bonen in tomatensaus meer zien," is een veelgehoorde op merking binnen de groep. „Maar juist die kilo's bonen zijn goed voor ons geweest," weet Boel man. „Die houden je tenminste op de been." Goed eten en voldoende nacht rust. Daarmee hebben 23 van de 26 Memorial March-lopers het zonder al te veel problemen vol kunnen houden. Drie uitvallers, het valt mee. „Maar je merkt het toch binnen zo'n groep. Zeker toen C. Druppers na drie dagen zijn voet brak over een loslig gende steen, had dat zijn weer slag op de groep. We waren alle maal ontdaan dat iemand door zulke domme pech niet meer mee kon lopen. Gelukkig heeft hij het laatste stukje tussen Vlissingen en Roosendaal nog mee kunnen doen in zijn rolstoel." Het bezoek aan het commando monument van Achnacarry, het dopen van de groene baretten in een Schotse rivier en de krans- leggingen in Dunblane en Lockerbie. Stuk voor stuk emo tionele hoogtepunten voor de doorgaans keiharde oud-militai ren. „In Dunblane zijn vorig jaar zestien schoolkinderen doodge schoten. Onze kranslegging werd bezocht door een echtpaar dat in één klap drie kinderen was kwijtgeraakt. Dan besef je- hoe betrekkelijk alles is. Onze tocht was mooi, maar je zou lie ver zien dat die kinderen nog konden rondspringen." En dan...na twee weken slaat de grootste vijand toe bij Boelman en Van Seeters. „Heimwee hé. Daar waren we vooraf al het meest bang voor. En het is uitge komen. De eerste dagen heb je nergens erg in. Dan kan je met iedereen nog een kletspraatje beginnen. Maar na twee weken heb je alle koetjes en kalfjes wel gehad. Je gaat onder het wande len en 's avonds als je even stilzit steeds vaker denken hoe het thuis is, wat je vrouw en kinde ren aan het doen zijn. Vieren twintig dagen van huis is echt het maximale," meent het duo. De overtocht van Harwich naar Vlissingen op de mijnenjager van de Nederlandse marine, twee da gen geleden, stilt de heimwee al een beetje. „De kust van het Zeeuwse land was een echte ver ademing. En dan natuurlijk onze familie op de kade van Vlissin gen...een betere terugkomst in Nederland hadden we ons niet kunnen wensen." In Vlissingen viel de comman do's nog een ander hoogtepunt ten deel. De ontmoeting met Kees de Ruijter uit de Zeeuwse stad, een ontzettend verre ach terneef van zeevaarder Michiel de Ruijter. De Vlissingse De Ruijter kon zich nog perfect her inneren hoe de commandotroe pen voet aan Nederlandse wal zetten om de Duitsers uit het Zeeuwse land te verdrijven. De Ruijter was er bij toen de Memo rial Marchers gisterochtend een krans legden bij het Commando Monument in Vlissingen. De allerlaatste loodjes tussen Vlissingen-Krabbedijke en Krabbedijke-Roosendaal wegen het zwaarst. Vanmiddag komen ze aan, morgen marcheren ze nog één keer...tijdens het défilé van 3.500 commando's op de Roosendaalse Markt. Met als eregast prins Bernhard. En dan op naar de 'tranenpoort' van de Engelbrecht van Nassaukazerne waar de Memorial Marchers zich verenigen met hun 'dienstmak- kers'. Eindelijk komen de oud-com mando's dan bij elkaar voor het evenement waar de Memorial March eigenlijk allemaal om draait: de reünie ter ere van 55 jaar Korps Commandotroepen. Maar het is nog maar de vraag of de Marchers er veel van meema ken: „Volgens ons wordt het even een babbeltje met wat dienstmaten en dan snel naar ons eigen comfortabele bed." peldoora (anp) - De verkoop- rijzen van woningen zijn tussen icember en januari gedaald. Iracht de gemiddelde bestaande wing in december nog 238.163 iden op, in januari was dat 31298 gulden. lit heeft het Kadaster gisteren bevestigd. Het Kadaster stelt ïlter dat 'op basis van één 1 amper uitspraken te doen Sietalleen de prijs van de wonin- is gedaald, ook het aantal rerkochte huizen is flink afgeno- w. In december werden ruim woningen verkocht, in ja- lari ruim de helft. Overigens «zs december wel een topmaand: Kmiddeld werden vorig jaar bij- B 15.000 woningen per maand «kocht. Nederlandse Vereniging van Makelaars ziet geen reden tot pa rte Volgens algemeen secretaris Cremers is er wel in een aantal 8'o's een afvlakking van de fizen, maar van een dalende zou geen sprake zijn. In an- jo's, onder meer in West stijgen de prijzen nog o:bz :>b tc <(l h.r Van onze verslaggeefster Rotterdam - „Hoe dikker, hoe beter," grijnst de blonde stekelharige jongen. „Net als met vrouwen." Hij ligt dubbel om zijn eigen gevatheid. Zijn bebaar de kameraad doet er nog een schepje bovenop. „En ze moeten ook goed kronkelen da's ook net als met vrou wen." De standhouder stikt zowat en graait met zijn handen nog eens lekker door een paar tempex-bakken waar duizenden wormen zich plezierig in de zwarte grond wentelen. Getver. Maar de bezoekers van de Visma '97 zijn helemaal niet afkerig van zo'n paar vette wormen. Het overwegend uit mannen be staande beurspubliek rommelt als profes sionele biologen in de zwart met roze frut. Aas fs natuurlijk ook van zeer groot belang voor een visser, want voor balletjes brood haalt de moderne vis echt zijn neus op. Maar gelukkig, ook voor de meer vies aan gelegde hengelsporter is er op de Rotter damse beurs aantrekkelijk spul te koop. Een Scheveningse standhouder bijvoor beeld biedt voor 35,50 honderd Mister Twister Slimy Slug-nepaas vissen aan. Nou, daar moet je eens aan voelen. Da's net zo getver als dat wormenbroed. Alleen niet zo warm. De bejaarde verkoper lacht om zoveel overduidelijke onwetendheid. „Plastic aas Twee bezoekers van de Visma '97 in de Rotterdamse Ahoy bekijken allerhande mo lens voor de vishengel. foto wfa kim je vaker gebruiken ja. Als de vissen ze tenminste niet inslikken." Ha, ha, lacht hij weer. Het is een vrolijke boel op de Visma. Bezoeker Wim van Riel (77) vist graag dun, zegt hij. Hij blijkt te bedoelen dat licht materiaal zijn voorkeur heeft. Hetzelfde geldt voor zijn vismaat Cas Garrels. Een vief ogende vent die je zeker nog geen 78 jaar geeft. De mannen zijn op wat ze zelf hun 'jaarlijkse schoolreisje' noemen. De Amsterdammers kopen niet, ze kijken. Van dat soort mensen moet Ria Koster, winkelierster uit Delft, het dan zeker niet hebben als ze zegt dat de Visma vooral een koopbeurs is. „Ik ben zeer, zeer tevreden over de verkoop. De mensen komen echt niet voor de nieuwigheidjes hoor. Maar ja, nou zijn wij ook wel een zaak die de prij zen flink uitknijpen. Als u begrijpt wat ik bedoel." Ach ja. Een schepnetje dat luis- 0SH2 3' tert naar de merknaam Shakespeare dat al voor 19,95 het mijne zou kunnen zijn, da's inderdaad geen geld. Nee, vissen is echt geen elitaire sport. Het is eerder een sport waarvoor de beoefe naars zich bij voorkeur in hun alleroudste bullen hijsen. Maar dat verandert snel. Zegt Joep. Van hem mag het best allemaal wat netter in de sportvisserij -branche want 'als je gaat tennissen in je ketelpak word je ook van de baan gegooid'. Joep helpt Margot de Jong van het jonge eenvrouwsbedrijf Le Bateau met het ver kopen van hengelsport-couture. Een gat in de markt, al zegt ze het zelf. Haar kraam ligt vol met groene sweaters, t-shirts, jas sen en petten. Op elk kledingstuk een meerval, snoek, paling, karper, vlagzalm, wat je maar wil. En juist voor die gebor duurde visjes gaan de meeste vissers lang zamerhand toch door de knieën. De meeste, behalve de echte zeevissers dan. Die vinden zichzelf toch net een tik- kie te stoer voor dat halfzachte mode-ge- doe. Ad (een veeboer van 54) en vismaat Jan (een wiskundeleraar van 55) weten het zeker: „Vissen met een hoedje? Dat is iets voor gedistingeerde figuren. In het ruime sop. Dat is je ware. En dan van die stevige jongens vangen. Goh, man, met een bek waar jouw twee vuisten tegelijk in passen. Da's vissen." Hengelsportbeurs Visma '97 in de Ahoy-hallen in Rotter dam duurt nog tot en met zondag 23 maart. (ADVERTENTIE) fv 'nTfflflWWBWBBttl BKIL.il It ALT Pol KA (JB n-ivé sprak eenzame goeder 'bastaard-Drinsie: Van onze verslaggever Breda - Het is droevig gesteld met de veiligheidsvoorzienin gen in discotheken, zo blijkt uit een onderzoek van onder meer de Consumentenbond. Slechts weinig disco's zijn voorbereid op noodsituaties, zoals bijvoorbeeld bij een brand, als de mensen massaal naar buiten moeten. De discohouders zelf zijn het deels eens met die kritiek, deels ook niet. „Is het onderzoek wel representatief?", vragen ze zich af. Samen met het Nederlands Insti tuut voor Brandweer en Rampen bestrijding (Nibra) onderzocht de Consumentenbond vorige zomer achttien discotheken. Acht daar van - waaronder Nighttown in Rotterdam - kregen de kwalifi catie 'goed' mee, zes - onder meer de IT in Amsterdam - kwamen als 'redelijk' uit de bus en vier reikten niet verder dan 'slecht'. Onder de onderzochte disco's zaten er overigens geen uit deze regio. De onderzoekers troffen onder meer de volgende onregelmatig heden aan: vluchtwegen bezaaid met tijdelijk opgeslagen goede ren, nooduitgangen versperd door zitjes of geluidsapparatuur, (gedeeltelijk) kapotte noodver lichting en het ontbreken van een hoorbare ontruimings-installa- tie. Daarnaast constateerden ze dat weinig discotheken het maxi mum aantal bezoekers in de ga ten houden en dat eenderde niet beschikt over een brandmelder zoals die door de overheid wordt geëist. Verantwoordelijkheid Bij het Nibra hadden ze wel ver wacht dat het onderzoek zo zou uitpakken. En het ligt niet aan de gemeenten, zegt een woordvoer der, hoewel die toch de verant woordelijkheid hebben om te zorgen dat aan alle veilig heidsnormen wordt voldaan. „Zij pakken dat wel op en controleren ook regelmatig. Anders mogen ze ook geen vergunning verlenen. Maar wat er in de tussentijd ge beurt, daar hebben ze geen vat op. En dat is slecht. Je krijgt het die discotheekhouders namelijk niet tussen de oren getimmerd dat de veiligheid uiteindelijk hün verantwoordelijkheid is." Strengere controle vindt het Ni bra niet haalbaar. „Nee, want 'strenger' betekent 'vaker'. Dan zou je er elke dag naast moeten gaan staan. Dat kan niet. En dat is jammer, want er zijn discothe ken waar het morgén mfë kan gaan. De discotheekhouders moeten overtuigd worden van het belang van beveiliging. En dat is moeilijk, want het gros wil dus gewoon niet." Daar staat J. Hagen - secretaris van de sectie discotheken en zaalbedrijven van Horeca Neder land - van te kijken. „Als u eens wist hoeveel wij aan voorlichting doen! Er zijn regelmatig bijeen komsten over bijvoorbeeld de ar- bo-wetgeving, laatst Zelfs een themadag over veiligheid, en daar komen gewoon vierhonderd discohouders op af." Toch moet hij toegeven dat hij 'uiteraard niet blij' is met de uit komsten van het onderzoek. „Het moet duidelijk beter. Maar we werken er hard aan. Ik vraag me trouwens af of zo'n onderzoek re presentatief is. Er zijn achthon derd discotheken in Nederland, waarvan er achttien zijn onder zocht. En daar weer vali zijn er maar vier 'slecht' bevonden. En ik snap eigenlijk niet hoe die door de controle van de brandweer zijn gekomen. Als die iets vinden dat echt niet door de beugel kan, dan keuren ze zo'n tent toch af?" De brandweercommandant van Hontenisse beaamt dat. In zijn -A. J MS Dom. De minister van Volksgezondheid heeft een ziek tekostenverzekeringsfirma op de vingers getikt omdat die nieuwe klanten een verrassing bij een hamburger boer in het vooruitzicht stelde. De minister schrijft in een brief dat uit oogpunt van volksgezondheid de handelwijze van die polissenboer niet te verdedigen is. Het regelmatig eten van hamburgers is af te raden, meent zijOp die manier zouden hart- en vaatziekten te voorkomen zijn. Uit oogpunt van volksgezondheid zouden echter alle cadeautjes of voordeeltjes uit den boze moeten zijn. Want wat doet een ouderstel dat op die manier geld overhoudt? Dat trakteert de kinderen. En waarop wil len kinderen getrakteerd worden? Precies, op hambur gers. Aldus geredeneerd zouden ook voordelige polissen ei genlijk niet moeten kunnen, want de liederlijke mens is nu eenmaal geneigd om zichzelf te verwennen. Maar als die mens niet ongezond zou leven, dan zouden niet alleen ziektekostenverzekeringen overbodig zijn, maar dan zou je ook geen minister van Volksgezond heid nodig hebben. Het is eten of gegeten worden. MERIJN Van onze verslaggever Haarlem - „Wat kardinaal Simonis ziet als gebrek, beschouwen wij zelf als protestantse kerken veeleer als een verdienste. Wij zijn niet van het zwart-wit type: dit is goed en dat is fout. Als je zo optreedt, doe je namelijk onrecht aan de gecompliceerdheid van de vraagstukken." Zo reageert dr. K. Blei, secreta ris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, op de uitspraak van kardinaal Simonis, dat er in de protestantse kerken praktisch niets meer over is van de moraal inzake abortus en euthanasie. Dit dan in tegenstelling tot zijn eigen katholieke kerk, die een hele dui delijke moraal kent ten aanzien van grote sociaal-maatschappe lijke en sociaal-ethische vraag stukken. Simonis betoogde dit volgens het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) eergiste ren tijdens een ontmoeting met de Buitenlandse Pers Vereniging in Den Haag. Je kunt je volgens dr. Blei niet met algemene princi pes afmaken van morele vraag stukken als abortus en euthana sie. Je er met algemene morele principes van af maken, is voor protestantse kerken juist geen pastorale houding. De protes tantse kerken erkennen, aldus dr. Blei, de persoonlijke verantwoor delijkheid van mensen ten aan zien van morele vraagstukken. Daarom vaardigen zij geen gebo den en voorschriften uit, maar reiken ze richtlijnen aan. Zo ken nen de protestantse kerken ten aanzien van abortus al jaren de richtsnoer: 'Nee, tenzij...'. Blei: „Abortus is niet waardevrij. Het is geen weghalen van een gezwel. Het is leven. Maar er zijn wel twee levens in het geding. Daar om zijn er grondige redenen denkbaar voor een abortus." Ook wat euthanasie betreft on derstreept het rapport 'Euthana sie en pastoraat' het belang en de waarde van het leven. Maar het heeft ook oog voor pastorale nood. Nogmaals dr. Blei: „Je kunt niet in alle~ starheid zeggen: 'Euthanasie kan nooit!' Wij staan ook veel huiVérighr tégenover ac tieve dan tegenover passieve euthanasie. Maar waar ligt de grens? Wanneer moet je constate ren dat je niet langer kunt spre ken van menswaardig leven? Daar kun je je niet, zoals kardi naal Simonis, van af maken met algemene principes." gebied - in Kloosterzande - ligt de grote discotheek Love, die één keer per jaar een controle-bezoek krijgt. „We bekijken onder meer de nooduitgangen, het gebruik van brandbare materialen en de brandblussers. En dat is altijd in orde geweest. Maar als ze de vol gende dag bijvoorbeeld van die grote visnetten aan het plafond hangen, tsja, dan kunnen wij daar ook niks aan doen." Een woordvoerder van Oscars Uit gaanscentrum in Raamsdonks- veer snapt niets van de resultaten van het onderzoek. „Wij worden echt erg vaak gecontroleerd. En dat is helemaal niet erg, want wij vinden veiligheid zelf ook be langrijk. We hebben daarover goede contacten met politie en brandweer. En als je iets laat ver slonzen, heb je jezelf er mee. Dus wij zorgen gewoon dat alles goed is." Vijf landen Het onderzoek werd in nog vijf landen uitgevoerd en de resulta ten liggen ongeveer gelijk. Een Spaanse discotheek spande de kroon. Daar troffen de onderzoe kers een 'vluchtweg' aan met acht haakse bochten, vijf trappen en op enkele punten een breedte van tachtig centimeter. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft een van de verdachten in de Juliet-zaak, de 49-jarige Bredanaar C. K, gisteren veroor deeld tot 2,5 jaar celstraf. De rechtbank acht bewezen dat de man in juni 1994 de gegijzelde Bredase koffieshophouder H. Z. drie dagen in een flat heeft be waakt, hem met de dood heeft be dreigd en heeft mishandeld. De rechtbank achtte niet bewe zen dat K. iets te maken heeft ge had met de afpersing van de fa milie Z. in de maanden na deze gijzeling en evenmin met het ge weld in januari 1995 tegen H. Z.. Die is toen door een aantal man nen van de Juliet-bende achter een auto gebonden en een stuk meegesleurd over het ruwe par keerterrein bij de Galderse Me ren ten zuiden van Breda. De groep had het op Z. gemunt om dat hij een hasjtransactie van 175.000 gulden had betaald met valse biljetten van 250 gulden. De officier van justitie had tegen K. voor alle geweld tegen Z. en zijn familie en voor het medeple- gen van de afpersing vijf jaar geëist. De rechtbank baseerde het bewijs voor de rol van K. als be waker op de aangifte van H. Z., de verklaring van diens broer en de verklaringen van drie mannen van wie er twee ook zijn opge pakt in het Juliet-onderzoek. De rechtbank heeft geen gebruik gemaakt van de verklaringen van de Engelsman P. P., veruit de be langrijkste getuige van het OM in de strafzaken tegen de hoofdver dachten in het totale Juliet-ver- haal. Dat gaat over de handel en productie van xtc en softdrugs, tientallen berovingen en afper singen van drugshandelaren, ont voering en gijzeling en het bezit van veel wapens. (ADVERTENTIES) De NationaleHen|elsportbeurs OPEN VAN 11.00-17.00 UUR EN VAN 19.00-22.30 UUR ZATERDAG EN ZONDAG VAN 11.00-17.00 UUR P A ir Kijk vanavond om Ï8.40 uur naar TV8: Hans van Breukelen kruist de degens met Brabantse sporters. Voortaan elke vrijdag na het nieuws. Een TV8-productie in samenwerking met Van Bree Jeans Casuals.

de Stem | 1997 | | pagina 3