I GRATIS KENS Beter begrip actiepunt van Üaverblad Etentjes geboekt op begrotingspost 'representatie' DE STEM 4De fanatiekelingen zijn het leukst' Dow steekt 150 miljoen gulden in renovatie krakers Politie arresteert twee autodieven ;Van kale kippen valt niets meer te plukken' DE STEM 4Er worden ook wel eens soep en broodjes gebracht' 5. Precies, half geld f af zijn! Halfbakken keukenverkopers, goed adviseren door t van Klijn Keukens. Ie grootste keus uit de eukens met de beste [S WIJS. Alleen wijzer! ns Moet u bij Ballie zijn lekkage aan uw dak s gezondheidszorg allochtonen: Celstraf geëist voor verkrachting I heeft na een DNA-onderzoek |i toen hij erachter kwam dat ij niet meer onder vervolging Jótkwam, het feit erkend en zijn Bijt betuigd. „Een vorm en tijd- Jiip van spijtbetuiging waar we Mnig aan hebben," oordeelde ■officier. J. heeft zijn ex-vrien- |in al eerder tegen haar wil sek- fta misbruikt. Steeds meer ouderen door de knieën voor koersbal ritiek op werklunches van Gedeputeerde Staten in Het Groot Paradijs C1 Belg blijkt ontsnapte gevangene Plukze-eisen stranden bij rechtbank ACATURES Bent u de management- trainee die McDonalds zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures '97 X 53 1 intijdse hoekkeuken evoerd in MDF kassettemodel. rbaar in verschillende kleuren, ipleet met koelkast, oven, cookplaat, afzuigkap, wasser, licht- en kranslijs- met verlichting, spoelbak en hendel mengkraan. tasie uken, met een klassiek tintje, ront is van MDF in de kleur andere kleuren) en is eikast, luxe combi gaskookplaat, ntal leuke glasaccenten, {ten met verlichting, een egreerde spoelbak en een Drunen. Tel. (0416) 3 7 75 11 !UR WAARBORG FONDS n. da uw- go- iere sn. 573 Metselwerken Voor al uw voegwerk, tegelwerk, groot of klein. Tel: 076-5427084 of 06-52510979 Reparateur Voor of algehele vernieuwing. Winterprijs. 076-5205215. Rioolontstop. Voor al uw VERSTOPPINGEN OONINCX. 076-5878658. Egbers Auto's B.V., Breda, Valkenstraat 8, Tel.: 076 - 5218989/5219012. Autobedrijf Van der Linden B.V., Roosendaal, Beider 41, Autostrada Borchwerf Tel.: 0165 - 574310. Kionze verslaggever lliddelburg - Consumenten- en patiëntenorganisatie Klaver- |ad Zeeland wil dat de Zeeuwse gezondheidszorg zich meer «stelt voor allochtonen en meer begrip toont voor hun pro feten. üaverblad, een bundeling van ^belangenverenigingen, maakt iareen actiepunt van, blijkt uit ïl werkplan voor dit jaar. Vol tas Klaverblad is er veel onbe- Ltussen artsen en allochtonen worden allochtonen met liéten niet altijd serieus geno- nnof adequaat geholpen. Taal- iblemen - buitenlanders die tbrekkig Nederlands spreken, ju bang dat ze hun klachten iet goed onder woorden kunnen ï- en cultuurverschillen Jen daarbij een grote rol. t Provinciaal Steunpunt Bui- Ir onze rechtbankmedewerker lldelbnrg - Officier van justi- lemr. A. Flikweert heeft giste- Isvoor de rechtbank in Mid- leiburg tegen de 21-jarige W. J. fel Terneuzen een gevangenis- pf van vijftien maanden geëist oor verkrachting. I. die niet op de zitting was, lordt ervan verdacht dat hij op februari 1995 zijn ex-vrien- h in haar woning heeft gepro- wd.te verkrachten, pe zaak werd al eerder behan- maar toen aangehouden lnieen reclasseringsrapport van lie laten opmaken. Omdat J. op ■verse oproepen van de reclas- pring niet eens reageerde, kon k'. volgens mr. Flikweert, „niets Iffl voordele van J. worden geno- fierd." Iw veertien dagen wijst de 'c vonnis. tenlanders onderkent die proble men en vraagt samen met Kla verblad aandacht voor de positie van migranten. Onwetendheid Volgens provinciaal consulent H. Akdag is er veel onwetendheid en ontbreekt bij zorginstellingen voldoende deskundigheid om al lochtonen goed te begeleiden. „Nederland is een multiculturele samenleving geworden maar zorginstellingen zijn nog steeds niet voldoende uitgerust om daar goed mee om te gaan. Daar is in brede zin ook geen beleid voor." Volgens Akdag leeft bij veel art sen het gevoel dat buitenlandse vrouwen zich aanstellen als ze bij de dokter komen. Terwijl aan de andere kant veel vrouwen aan een bezoekje aan de arts het idee overhouden dat ze niet serieus genomen worden. „Door onwe- tenheid wordt vaak de gemakke lijkste weg gekozen. Mensen krijgen een pilletje mee en de boodschap dat het allemaal wel goed komt zonder dat artsen naar de diepere oorzaak van de klachten zoeken." Eetgewoonten Zorginstellingen kunnen hun or ganisatie daar op aanpassen door bijvoorbeeld buitenlanders als personeel aan te nemen. Dan is er volgens Akdag veel winst te boe ken. Ook bejaardentehuizen kunnen er hun voordeel mee doen. „De eerste generatie migranten loopt tegen de zestig. Dat zijn mensen die vroeger of later in een bejaardentehuis terecht ko men." Akdag stelt het simpele voorbeeld van verschillende eet gewoonten. Daar wordt tot nu toe weinig rekening mee gehou den. Het Steunpunt Buitenlan ders hield kortgeleden een mini conferentie over de problemen die spelen. Akdag werkt aan een inventarisatie van de knelpunten en wil binnenkort met aanbeve lingen komen om de situatie te verbeteren. Die aanbevelingen worden aan alle gezondheidsin stellingen gestuurd. Zeeland Van onze verslaggeefster Sas van Gent - „Gooi die bal eraf," roept de mevrouw aan de zijlijn, in de hoop dat de tegenpartij alsnog verliest. Het teamlid gooit echter niet zo best. 'Da's niks', moppe ren de critici aan de kant. De volgende speler gooit de koersbal veel te hard waar door hij van de mat afrolt. Een vrouw in een felgroen joggingpak schiet in De Vlaanderen van zo'n slechte worp spontaan in de lach. Elisabeth Thuy uit Stekene doet ieder jaar met het Zeeuws- Vlaamse Roger Spuesens-toer- nooi in Sas van Gent mee. Ze vindt koersbal een heel span nende sport. „Ik doe het heel graag en deze sport is heel goed voor. ouderen. Door te bewegen blijf je lenig." Winnen vindt ze niet belangrijk, maar ze is wel een fanatieke supporter. Koersbal wordt nog niet zo lang in Nederland gespeeld. Het An gelsaksische spel heet oor spronkelijk 'carpet bowling' of tewel 'tapijt bowlen' In de jaren zeventig kwam het spel naar Nederland toe. Organisaties die het belangrijk vinden dat oude ren aan beweging doen hielpen mee aan de verspreiding van het spel. De kruisverenigingen speelden daar een belangrijke rol in. „Ik word altijd stijf van het spitten in de tuin, maar zo dra ik koersbal worden mijn spieren weer soepel," vertelt A. Vale uit Sas van Gent. Volgens Vale is het vaak door de knieën gaan als je een worp doet een goede training. Koersbal wordt gespeeld op een fel groen kleed van acht bij twee meter. Door middel van witte strepen is de mat verdeeld in vakken. Het spel bestaat uit vier zwarte, vier bruine koers- ballen en een klein wit balletje, de zogenaamde 'jack'. De bal len lijken op kleine bowlingbal len. Ze zijn aan één kant zwaar der waardoor de bal meestal in een bochtje rolt. De bedoeling is om de grote ballen zo dicht mogelijk bij de 'jack' te laten stoppen. Om zeker te weten welke bal het dichtst bij de witte bal ligt, hebben sommigen een rolmaat bij zich. „Die fanatiekelingen die het uit gaan meten zijn het leukst," vertelt een pils-drin kende mevrouw. „We winnen allemaal graag, maar om een puntje ga ik me niet druk ma ken." Organisator Staf Martens vindt de gezelligheid belangrijker dan de competitie. „Een dagje Het meten van de afstand tussen een koersbal en de 'jack' wordt nauwkeurig gevolgd. Al zijn het alleen de fanatiekelingen die daarvoor een rolmaatje op zak hebben. foto camile schelstraete er uit zijn en de mogelijkheid om andere mensen te ontmoe ten, staan centraal." Zijn schoonvader Roger Spuesens maakte acht jaar geleden het eerste koersbaltoernooi in Zeeuws-Vlaanderen mogelijk. Al een aantal jaar organiseert Martens met veel enthousiasme het toernooi. „Veel werk is zo'n toernooi waar meer dan 250 mensen aan deelnemen wel. Ik ben al een hele middag bezig om alle matten op te halen. Maar een tachtigjarige kan je zoiets vanzelfsprekend niet la ten doen," aldus de organisator. Martens denkt dat koersbal nog verder kan uitgroeien tot een hele populaire senioren-sport. In Zeeuws-Vlaanderen bijvoor beeld krijgen steeds meer oude ren de behendigheidssport let terlijk onder de knie. „Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er landelijk in het jaar 2000 meer dan één mil joen mensen die ouder zijn dan vijftig." Martens zou graag een koersbalbond oprichten. „In Drenthe hebben ze die al. Als bond kan je gemakkelijker sub sidie aanvragen. Aangezien veel bejaarden het niet breed hebben, lijkt me dat een initiatief." CeesMaas ®ddelburg - Binnen Provin- Staten van Zeeland is ek op de manier waarop r hun wekelijkse lunches «khoudkundig verant woorden. k maaltijden worden betaald W de provincie. GS boeken etentjes onder de post 're- rantatie', terwijl die post ®t volgens verschillende Sta gen niet voor bedoeld is. De ®fste Statenleden zijn van deze "«houdige verwerking niet op en keuren het af. gedeputeerde Bruinooge "•ancien) zegt het een vol- aanvaardbare en legitie- "aak te vinden. gaat om gemiddeld vierhon- ra gulden per week. Het pro- "stuur heeft dit gisteren d- GS eten bijna elke bh na hun wekelijkse ver- "SiÏÏ® 'n het Middelburgse «elm'-restaurant Het Groot «radijs. is wisselend van sa- omt' omdat collegeleden *eg of ziek zijn, maar ®aat het om vier tot ze- Paan. ®f r!fn enorm teleurgesteld dat L®*® dat op deze manier 1 m 1. eerste denk ik dat ze makkelijk zelf kunnen beta- 1 'of ven niet op kosten van ent tneenschap in zo'n dure !"s hlrtk 8ten en ze willen het Joor u''v aar n°g verhullen ook tenonc'er die post te boe- Zi© Statenlid Van Kollem »F. van Kollum (GroenLinks) 'ze hoeven niet op kosten van de gemeenschap in zo'n dure tent gaan eten van GroenLinks. „Het is puur misbruik maken van de situatie. Ik keur het af, ik wil wel eens zien hoe ze dit gaan verantwoor den, dit staaltje van creatief boekhouden," zegt Statenlid Hageman van de ZVP. Hij pleit ervoor dat een accountant deze zaak uitzoekt. „Het is heel onvoorzichtig wat ze doen," zegt Statenlid Kolijn van de SGP. „Wij hebben in Zeeland toch al geen goede reputatie op het gebied van bestuurlijke on kosten overgehouden aan de be lastingaffaire, en de schijn des kwaads moet vermeden worden. Maar ik hoor dit voor het eerst, ik moet dit uit gaan zoeken." Statenlid Wiersma van Delta Anders: „Ze moeten geen water prediken en wijn drinken en ze moeten een nette boekhouding voeren, want dit is natuurlijk geen representatie." Ook bij de collegepartijen heerst bevreemding over de boekhoud kundige constructie. „Ik wist dit niet," zegt fractie voorzitter Holtkamp van de PvdA. Holtkamp: „Het is niet het repre senteren van de provincie, het zou onder de post vergaderkos- ten of zo moeten worden ge boekt. Maar ik heb niet de in druk dat ze het weg willen schoffelen. Ik wist wel van die etentjes, dat is al een zeer oude traditie. Ik heb altijd begrepen dat het om eenvoudige maaltij den ging, ha, ha." Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA) 'eigenlijk gaat de GS- vergadering in dat restaurant door „Ik wist niet van het bestaan van deze constructie," zegt WD- fractievoorzitter Suurmond, „ik val niet over de kosten want dat is niet meer dan normaal, in be drijven heb je dat ook. Maar die constructie? Ik wil hier nog wel iets over vragen." De hamvraag. Waarom die con structie en willen GS zo de kos ten van de wekelijkse dis ver bloemen? „Nee hoor," zegt hoofd provin ciale voorlichting Van der Linde, „we doen dat zo omdat we geen andere post in de begroting heb ben waaronder we die kosten kunnen boeken." „Flauwekul, zo reageert Staten lid Van Kollem op die uitspraak, „je kunt er toch gewoon een post voor maken?" „Ik zeg niet dat het zo is, maar als er kwade wil in het spel is doen ze het slim. Want een ac countant die de boeken contro leert ziet heel veel restaurantre keningen onder de post repre sentatie en veel van de rekenin gen zijn natuurlijk ook etentjes met derden, dus representatie. En andere facturen niet, maar een accountant kijkt daar niet snel doorheen," zegt Hageman. Naar de hoofdverantwoordlijke, de PvdA-gedeputeerde Bruinoo ge, portefeuillehouder Finan ciën. Is er kwade wil in het spel? „Welnee, we zijn daar altijd heel open in, en de constructie is ge woon goed," zegt Bruinooge. „Die post representatie is on derverdeeld in rubrieken als be- stuurskosten en directiebudget ten en zo. En we boeken er alle werkbesprekingen, want dat zijn die maaltijden, onder, ook de werkbesprekingen van de amb tenaren. Dat is ook geen repre sentatie, maar die gaan ook on der die post. En we gaan niet al tijd naar dat restaurant hoor, er worden ook wel eens soep en broodjes gebracht." Bruinooge betitelt de diners ge woon als werkbesprekingen. „Natuurlijk, want eigenlijk gaat de GS-vergadering in dat res taurant door, maar in een andere sfeer. Iedereen is veel weg en wij VRIJDAG 21 MAART 1997 I I Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Benelux in Terneuzen investeert 150 miljoen gulden in het opknappen van de twee krakers. Dow bracht de hoogte van de in vestering gisteren naar buiten. Er was eerder al besloten tot re novatie in plaats van het neer zetten van een nieuwe kraakin stallatie in Terneuzen. Daarmee zou een investering van zeker een miljard gulden zijn gemoeid. De lhc's (light hydrocarbon crackers) vormen het hart van het fabriekencomplex van Dow. In de krakers wordt lpg of nafta verwerkt tot ethyleen, propy leen, butadieen en benzeen, de basisproducten voor de 33 fa brieken van Dow. Een groot deel van het geld (52 miljoen gulden) is nodig voor de aanleg van een nieuw afwater- systeem voor de afvoer van re- gen- en sprinklerwater op beide fabrieken. Andere aanpassingen hebben te maken met de uitbrei ding van de capaciteit en het te rugbrengen van het energiever- buik en de uitstoot van stik stofdioxide. Volgens een woord voerder van Dow komt de uit stoot ruim onder de wettelijke norm te liggen. De beslissing van Dow om te re noveren heeft onder meer te ma ken met de overname van een fa briekencomplex in voormalig Oost-Duitsland. Dow heeft daardoor extra krakercapaciteit gekregen. Daarnaast speelde de goede staat van de krakers (de installa ties dateren van 1970 en 1972) een rol. Begin jaren negentig hield Dow er nog rekening mee dat de oudste kraker in 1998 aan vervanging toe zou zijn. De twee karakteristieke schoor stenen van de installaties steken hoog boven de andere fabrieken van Dow uit en zijn beeldbepa lend voor de skyline van het fa briekencomplex. Volgens een woordvoerder bestaat de kans dat dat beeld gaat veranderen. „Op het vlak van het kraken van gechloreerde koolwaterstoffen zoals nafta en lpg ontwikkelt de technologie zich voortdurend. Een van onze projecten is gericht op het testen van de nieuwste technologie. Toepassing daarvan moet leiden tot een beduidende energiebesparing. Hiertoe wor den twee van de zestien fornui zen omgebouwd. Afhankelijk van de resultaten van deze test zullen we overwegen om ook de andere fornuizen te modernise ren. En dat zou betekenen dat de schoorstenen verdwijnen." Het doorgaan van de investering heeft volgens de woordvoerder ook een psychologisch effect. Het sterkt het vertrouwen dat er voor de vestiging Terneuzen, die binnen de hele Dow-organisatie moet concurreren met andere vestigingen, toekomst is. Van onze verslaggever Hulst - De politie in Hulst had van woensdag op donderdag een drukke avond en nacht. Surveillerende agenten arres teerden twee Belgen die in de Reynaertstad rondreden in - naar later bleek - gestolen auto's. Bij de aanhouding van een 36- jarige man uit Brussel speelde een 35-jarige man uit Kapelle- brug een belangrijke rol. De Brusselaar tankte woens dag rond 20.40 uur voor hon derd gulden benzine bij een tankstation aan de Gentse vaart. Hij reed vervolgens weg zonder te betalen. De man uit Kapellebrug zette onmiddellijk de achtervolging in. Hij slaag de er in het centrum van Hulst in, de Belg aan te houden en over te dragen aan de politie. De Brusselaar bleek te hebben gedronken. De ademanalyse gaf 1,35 promille aan. Boven dien bleek daarna dat de auto waar de man in reed gestolen was in het Belgische Turnhout. De autodief werd ingesloten. Het was niet de enige autodief die vanuit België Hulst aan deed. Een 36-jarige automobi list uit Turnhout probeerde in de nacht van woensdag op don derdag na het negeren van een stopteken uit handen van de politie te blijven. Dat lukte niet want na een achtervolging kre gen de agenten hem te pakken op de Asscheboomgaard. Toen kwam uit dat de man uit Turnhout begin deze maand ontsnapt was uit de gevangenis in die plaats. Hij bleek te rijden in een auto die in Kortrijk was gestolen. De Belg mocht zijn landgenoot gezelschap gaan houden en werd eveneens in de cel gesloten. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Enkele weken geleden eiste officier van justitie mr. J. Valente van de 49-jarige Terneuzense drugsgoeroe J. V. in het kader van de Plukze-wetgeving 228.000 gulden. W. Kolijn (SGP) 'onvoor zichtig wij hebben in Zeeland toch al geen goede reputatie op het gebied van bestuurlijke on kosten' foto's archief de stem gebruiken die dinsdag om eens rustig allerlei formele en infor mele dingen door te praten. Het is heel vruchtbaar voor de pro vincie, dat kan ik u wel vertel len." „Dat is waar," zegt de oud gedeputeerde Dijkwel van D66. „Toen ik begon als gedeputeerde vond ik het de grootste flauwe kul van de wereld, samen naar een restaurant gaan, maar na drie maanden wilde ik niets an ders. Je wilt wel eens tegen ie mand aanpraten in een andere sfeer, als ik het zelf zou moeten betalen zou ik het ook doen als ik weer gedeputeerde was." Geld, dat hij zou hebben ver diend met de handel in drugs. Gisteren oordeelde de rechtbank na een herberekening dat V. al les bij elkaar 'slechts' 30.000 gulden zou hebben verdiend. Geld dat door V. allang weer op gesnoept moet zijn. Volgens de rechtbank behoort V., nadat al eerder zijn huis verbeurd was verklaard en hij van een sociale uitkering leeft, tot die categorie verdachten waar niets valt te ha len. En omdat een vervangende gevangenisstraf niet de bedoe ling van Plukze is, bepaalde de rechtbank het aan de staat te be talen bedrag op 'nihil'. De 37-jarige Terneuzenaar I.K. kreeg na een vordering van 8411 gulden eveneens te horen dat hij niets hoefde terug te betalen aan de staat. Alleen moet K., die ten tijde van zijn drugshandel nog een sociale uitkering genoot, ruim 10.000 gulden aan de sociale dienst van Terneuzen terugbetalen. „Dat is in ieder geval meer dan de drugs hebben opgeleverd en op die ma nier is het wederrechtelijk ver kregen voordeel ook van tafel," was het oordeel van de recht bank. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 17