Vrede met irafat over kalf jaar' jimu.'i.Hi.iiirami Sijrrs Gevluchte Albanees wil nog steeds terug naar Tirana Ajax bedwingt Atletico Madrid Slachtvarkens mogen Rijsbergen verlaten Eversdijk: 'Uitdiepen 'chelde duurt te lang' 'Grotere Navo ondanks Russisch protest' Ombudsman wil dat overheid sneller werkt Nederlands systeem pakt tbc keihard aan V Kunstschilder Willem de Kooning overleden Brabanthallen De Kooning is dood, leve De Kooning DE STEM AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N orstel premier Netanyahu: Werkloosheid 's-Hertogenbosch Harde taal VS tegen Rusland aan vooravond top Helsinki DE STEM 8 "71031 000218" I I I I I DONDERDAG 20 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Feskens eerste aankoop Neumann Piramide-spel opnieuw onder vuur PAGINA Burgemeester weigert bord te zetten PAGINA PAGINA Freek blikt voldaan terug op dertig jaar theater Theater in Terneuzen een dag voor de amateurs PAGINA 1 liiuzalem (rtr/afp/dpa/anp) - De Israëlische premier Benjamin panyahu wil met de Palestijnse president Yasser Arafat on- lierhandelen om binnen zes maanden een definitieve vredesre- 5 voor de Palestijnse gebieden voor elkaar te krijgen. |lt Palestijnen hebben dit voor- isteravond meteen afgewe- laHet hoofd van de Palestijnse |aiderhandelaars, Saeb Erakat, t het niet meer is dan een Iftidingsmanoeuvre 'om de bull- in Oost-Jeruzalem hun |>ingte laten gaan', liilanyahu wil onmiddellijk met llrafat onderhandelen over de lfctelijke Jordaanoever, de Ga in-shook en Oost-Jeruzalem. §ens de akkoorden van Oslo '95 moeten die gesprekken is over twee jaar zijn afgerond. iDe premier wil problemen voor- liimen zoals die begin deze laaatid ontstonden, toen hij be- Isloot als eerste stap 9 procent van li bezette westelijke Jordaanoe- Itn aan de Palestijnen over te dragen. Van die 9 procent was 7 procent al onder Palestijns bur- gerbestuur. De Palestijnen had den gerekend op 30 procent. Volgens de Israëlische televisie heeft Netanyahu de plannen via de Jordaanse koning Hussein aan Arafat voorgelegd en zou er de afgelopen dagen al intensief over zijn onderhandeld. De voorstellen komen op een mo ment dat de verhoudingen tussen Israël en de Palestijnen op een dieptepunt zijn beland door het besluit van Israël de bouw van de joodse wijk Har Homa, bij Oost- Jeruzalem, door te zetten. De Pa lestijnse Autoriteit eist dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de bouw vandaag veroor deelt. llijsbergen - Vanmorgen om zes uur is begonnen met het afvoe- |fflvan slachtvarkens uit de overvolle stallen in Rijsbergen en g. Bijna zes weken lang maakte een uitbraak van var- op een mesterij de afvoer van biggen en varkens van |i bedrijven in Rijsbergen en verre omgeving onmogelijk. genaamde gesloten gebied, mo gen ook vandaag nog geen var kens worden afgevoerd. Wel mo gen in dat gebied biggen worden verplaatst naar andere bedrijven, indien die nog ruimte hebben. In het toezichtsgebied, met een straal van tien kilometer rond de pesthaard, mogen wel slachtrijpe varkens worden afgevoerd. Dat mag alleen na zorgvuldig onder zoek door dierenartsen, onder toezicht van ambtenaren en uit sluitend naar een slachthuis in Boxtel dat vandaag en waar schijnlijk ook de komende dagen alleen maar Rijsbergse varkens zal verwerken. In het toezichtsgebied ontstaat op die manier de komende dagen ruimte voor verplaatsing van big gen vanuit overvolle fokbedrij- ven naar de dan wat leger gewor den mestbedrijven binnen het toezichtsgebied. ZIE BINNENLAND-A3: - Aantal bedrijven met strafkorting loopt op Itokenshouders, transporteurs I® andere betrokkenen maakten gisteravond op voor een fecheepse operatie. Aan het lade van de middag zette EG- Iwbouw-commissaris Fischler 1% handtekening onder een do- niment dat de afvoer van varkens maakt, zij het dat die i gebonden is aan talrijke enge voorwaarden. I Al eerder op de dag stuurde de Ijwrdbrabantse Christelijke l een brief aan de ge- varkenshouden waarin |!l£ sprake was van een milder Itgime. gedeeltelijk onjuist en in ieder "~'T te vroeg verstuurd," oor- Ie gisteravond een woord leer van het ministerie van I «idbouw, waar gisteravond nog I jachtig werd gewerkt aan I operatie die vandaag in Rijs- *gen van start gaat. een straal van drie kilometer ■Dndhet getroffen bedrijf, het zo- Van onze correspondent Washington - De oostwaartse uitbreiding van de Navo gaat door, wat Moskou daar ook van vindt. En de eerste voormalige Oostblok-landen, die volgens plan ko mende zomer tot het bondgenootschap worden toegelaten, zullen niet de laatste zijn. Dat zegt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Al bright. Aan de vooravond van de vandaag beginnen de Amerikaans-Russische top in Helsinki laat ze op een persconferentie in het Witte Huis in ronde woorden weten dat de Verenigde Sta ten niet van plan zijn de uitbreiding van de Navo door Moskou te laten stoppen of afrem men. „Ik kan u verzekeren dat de president noch ik gaan onderhandelen over de rechten van de volken in Centraal-Europa." Afgelopen maandag heeft de Russische presi dent Jeltsin opnieuw krachtig stelling geno men tegen uitbreiding van de Navo tot aan de grenzen van de oude Sovjet-Unie. Maar vol gens Albright is Russische toestemming 'niet nodig en niet ter zake', aangezien de VS de enige overgebleven supermacht zijn. Albright zegt dat de VS uit zijn op een nieu we, op samenwerking gebaseerde relatie met Rusland, maar niet tegen de prijs van com promissen als het gaat om het voornemen van de Navo voormalige communistische landen het volledige lidmaatschap aan te bieden. Ze stelt dat geen enkele Europese.democratie in de toekomst van lidmaatschap zal zijn uit gesloten. Een van de grote zorgen van Moskou is dat de uitbreiding van de Navo niet beperkt blijft tot voormalige Warchaupact-landen, maar dat in de toekomst ook voormalige Sov jet-deelrepublieken tot het Westerse pact zul len toetreden. ZIE VERDER BUITENLAND-A5 l?,®,® verslaggever «ilippine - CD A-senator Eversdijk vindt dat Nederland Bel- pe te lang laat wachten op uitdieping van de Westerschelde. I !atzei hij gisteren tegen de kring I K,e^Ws_Vlaanderen van de Bra d's Zeeuwse Werkgevers in tppine. I Hp'1 hekelt de knullige ma- r waarop Nederland zijn toe ing aan België - er is al sinds I no/Cai overeenkomst - dit jaar «Pwbeert na te komen. Er is Ia'lerlaatste moment een l om het werk uit te de benodigde vergunningen nog niet op zak, toch al aan de slag kan. New York (rtr/anp) - In zijn woning in New York is gisteren op 92-jarige leeftijd de in Rotterdam geboren schilder Wil lem de Kooning overleden. Hij leed aan de ziekte van Alz heimer. De Kooning vertrok als 22-jarige naar New York, als verstekeling aan boord van een veetransportschip. Na zijn eerste expositie in 1948 steeg zijn roem snel. Toch bleef hij altijd omstreden. Van hem werd beweerd dat hij tekende met gesloten ogen. Zijn doch ter Lisa liet hem in 1989 door een rechtbank onder curatele plaat sen en de zeggenschap over zijn 150 miljoen dollar geschatte ver mogen werd hem ontnomen. Sinds begin jaren negentig leed hij aan de ziekte van Alzheimer. Het Rotterdamse museum Boijmans Van Beuningen organiseerde vorig najaar een expositie over zijn latere werk. Omstreden, om dat hij toen al duidelijk was gedementeerd. ZIE VERDER BINNENKRANT - A2 (ADVERTENTIE) satie spreekt van een doorbraak. De organisatie verwacht de ko mende tien jaar tien miljoen sterfgevallen te kunnen voorko men. Tuberculose eist vooral slachtoffers in ontwikkelingslan den. „Syblo heeft geen nieuw medicijn uitgevonden tegen tbc, maar heeft een logistieke oplossing ge- 8a Je°'a^e we' 's no(hg omdat de uil, State eerder bezwaren Ja' Rijkswaterstaat werkt nu (0 ',en m'lieu-effect rapportage slik terugstorten van bagger- Zee UIt de Westerschelde in de is een gevolg van de I Het n j van ^aat^van State. Uik,00, e'tie zorgt ervoor dat aterstaat, ook al heeft het Voorburg (anp) - De werkloos heid is van december op januari met 8000 gedaald tot 429.000 mensen. Gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden is de daling ster ker: de werkloosheid ligt dan 12.000 lager op 417.000. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek noemt deze daling opmerkelijk omdat de werkloosheid sinds me dio afgelopen jaar stabiel was. Het aantal werklozen ligt nu 40.000 lager dan precies een jaar geleden. Beging '94 waren er nog ruim een half miljoen werklozen. extra shows The Working Girls a Nicky Nicole 3 the Funky Divas Nympho (dragqueens) 2 spektakutairepodia 21-22-23 maart info: 043-6014951 PAGINA I MIN/MAX 2/6 77^7/ Winters trekje De verwachte kou-inval gaat niet door. Het blijft bij een winters trekje. De temperaturen zitten enkele graden onder normaal, er is af en toe zon met tussendoor een winters buitje. Door Bas Tinomers Axel - Chaos is momenteel troef in Albanië, de armste staat van Europa. Ardian Lekaj (29) komt uit de hoofdstad Tirana en woont inmiddels zes jaar in Nederland. Hij vertelt over mense lijke drama's in een land waar hij nog steeds naar terug wil ke ren. „Want ik wil wat terugdoen voor mijn land." Na een zinderende kwartfinale in de Champions League mag Ajax het in de halve finale opnemen tegen Juventus. Ajax-invaller Dani, na afloop door trainer Van Gaal inde armen gesloten, groeide uit tot de held van de avond door met een afstandsschot Ajax een 1 -2 voor sprong te geven tegen Atletico Madrid. Uiteindelijk won Ajax met 2-3, omdat ook Babangida nog scoorde. foto anp ZIE SPORT -B1 Onder dictator Enver Hoxha leefde het land bijna een halve eeuw in vrijwel volledig isole ment. Dat leidde tot grote armoe de. Na zijn dood in 1985 zette zijn opvolger, Ramiz Alia, diens com munistisch beleid voort. Daar door groeide de onvrede onder de bevolking. In 1991 escaleerde de situatie. Economiestudent Ardian Lekaj was toen net afgestudeerd aan de universiteit van Tirana. Hij was actief in de studentenbeweging. „Ik was een van de leiders. De studenten begonnen in februari een hongerstaking. De oorzaak daarvan was de onvrede over het politieke systeem." Op 20 februari ontstond vanuitde universiteit spontaan een mars richting regeringsgebouwen. Sali Berisha, leider van de zojuist op gerichte Democratische Partij, probeerde de menigte tevergeefs tegen te houden. Ardian: „Bij het regeringsgebouw stonden de tanks ons op te wachten. Met wa terkanonnen werden we uit el kaar gedreven. Er ontstonden ge vechten, ik werd bewusteloos ge slagen. Uit woede heeft het volk toen het monument van Enver Hoxha neergehaald." De onlusten waren voor presi dent Alia aanleiding verkiezin gen uit te schrijven. De Commu nistische Partij won, voor Lekaj werd het te gevaarlijk. „Na de val van het monument ben ik niet -meer thuis geweest. Ik ben onder gedoken bij mijn toenmalige vriendin. Dat is maar goed ook, want later hoorde ik dat de ge heime dienst bij mijn ouders is geweest." Die geheime dienst was volgens hem ook verantwoordelijk voor de dood van een vriend. „Hij stond aan de kant van Sali Beris ha, daarom is hij waarschijnlijk gedood. Dat was voor mij de aan leiding te vluchten. Ik was welis waar geen lid van de Democrati sche Partij, maar met mijn afwij kende mening was ook mijn leven in gevaar." Door een douanebeambte om te kopen slaagde hij erin zonder vi sum weg te komen. Hij vloog naar Parijs, waar zijn vader en broer luttele uren eerder al geland wa ren. Ze mochten van de Franse grenspolitie voorlopig blijven. Maar familie raadde hen dat af. In Parijs was immers een Albane se ambassade, en dus ook een kans dat de geheime dienst hen op zou sporen. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 ZIE OOK BUITENLAND-A5: - 'Oplossing Albanië is nog niet in zicht' Van onze Haagse redactie Den Haag - De overheid meet met twee maten. Burgers moeten vaak te lang wachten op een antwoord of besluit, terwijl de overheid zélf burgers vastpint op onwrikbare vervaldata. „Dat is niet aanvaardbaar. Het tast de geloofwaardigheid van de overheid aan," zegt de Nationale Ombudsman Oosting in een toelichting op zijn jaarverslag over 1996. Geneve (anp) - De medisch adviseur van het Nederlands Tuber culose Fonds, K. Syblo, heeft een systeem ontwikkeld waardoor bijna alle tuberculose-patiënten genezen kunnen worden. De Wereld Gezondheidsorgani- vonden voor het tijdig en regel- De Nationale Ombudsman heeft vorig jaar 7694 verzoekschriften behandeld. Een kwart daarvan had betrekking op traag hande len van de overheid. Reden voor Oosting om wat langer stil te staan bij dit verschijnsel. „Het is te makkelijk om te zeg gen: het ligt aan luie ambtenaren. Het kan een reorganisatie zijn, of automatisering. Er is nooit één oorzaak. Belangrijker is: wat doe je eraan? De overheid kan termij nen verlengen. Dat kost niets, maar dat miskent het belang dat de burger heeft bij vlotte afhan deling. De overheid moet zich permanent inspannen om de vaart erin te houden. De overheid stelt eisen aan burgers, dus de overheid moet zich ook aan de re gels houden." Oosting noemt het voorbeeld van een asielzoeker, die na ruim tien maanden nog geen uitsluitsel had gekregen over zijn status, terwijl daarvoor een termijn van tien weken geldt. De man diende een klacht in bij staatssecretaris Schmitz van Justitie. Die ver klaarde de klacht ongegrond, tot verbazing van Oosting: „Een on begrijpelijk besluit. Die klacht was in alle opzichten gegrond." matig toedienen van de genees middelen. Patiënten krijgen geen grote pot medicijnen meer mee naar huis maar moeten zich re gelmatig melden waarna zij nieu we middelen krijgen. Ook is de controle scherper," zegt P. Broekmans, directeur van het Nederlands Tuberculose Fonds. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) EROTISCHE BEURS (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor ƒ31, of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr. Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1