Bolkestein woedend op Wallage De stadsprovincie: een rampdossier Israël over li vredes Stekelenburg snijdt verdere loopbaan FNV af J el t sins fa1 Rol van Wolffensperger binnen D66 lijkt uitgespeeld Rebellen d coup als B Knallend welkom voor collega Voorhoeve Analyse DE STEM BINNENLAND pE STEM Stadsprovincies in slop geraakt Vermeend boos op gemeenten over hertaxatie DE STEM COMMENTAA Milieu en informatie Harnas roept o i i i i i WOENSDAG 19 MAART 1997 ^4 Den Haag (anp) - D66-frac- tievoorzitter Wolffensperger krijgt geen toonaangevende rol in de komende campagne voor de Tweede-Kamerver kiezingen. D66 wil de boer op met vier mi nisters: Wijers, Borst, Sorgdrager en Van Mierlo, zegt partijvoorzit ter Tom Kok van D66 in HP/De Tijd. Wolffensperger laat in een reac tie weten dat 'niet de voorzitter, maar de leden van D66 uitmaken wie een prominente rol speelt op de lijst en in de campagne'. Volgens Kok hebben de vier be windslieden voor D66 de meeste aandacht getrokken. „Het zal ook niet meer zoals in 1994 draaien om één man. Als je kijkt naar het aantal tv-minuten zie je Borst, Wijers en Sorgdrager evenveel als Van Mierlo," aldus Kok aan de vooravond van een groot par tijcongres komend weekeinde. De nieuwbakken partijvoorzitter heeft de vier overigens nog niet laten weten dat ze wat hem be treft de campagne moeten 'trek ken'. Kok schoof eerder Van Mierlo naar voren als de lijsttrekker na mens de Democraten66. Hij geeft toe dat hij Van Mierlo daarvan niet eerder op de hoogte bracht. „Nog steeds niet. Dit is een punt waarin een partijvoorzitter een eigen rol heeft. Ik moet een cam pagne organiseren. Ik ben een on geduldig mens en voorzitter van een ongeduldige partij." Kok mikt op 25 zetels, een meer dan thans. De jongste opiniepei lingen wijzen vooralsnog op een fors verlies van liefst tien zetels. De verkiezingsthema's heeft Kok nog niet volledig in beeld. Zeker lijkt wel dat onderwijs een van de speerpunten zal zijn. Het aloude boegbeeld van D66, het milieubeleid, zal volgens Kok vooral vanuit de positie van Eco nomische Zaken moeten worden benaderd. „Ik vind Wijers een van de meest progressieve minis ters van Economische Zaken die we de laatste tijd hebben gehad. Omdat hij met heel veel aandacht voor milieu op Economische Za ken zit." Fractieleider Schuyer van D66 in de Senaat zei gisteravond dat Van Mierlo in elk geval voor de zomer duidelijk moet maken of hij de lijst opnieuw wil trekken. Schuyer voegde eraan toe per soonlijk een voorkeur te hebben voor minister Borst (Volksge zondheid) als lijsttrekker voor het geval dat Van Mierlo er geen zin meer in heeft. Wolffensperger vindt dat Kok ge lijk heeft met zijn opmerking dat D66 een ongeduldige partij is. „Maar daarom is het nodig dat de voorzitter het ongeduld waar no dig tempert en niet op de feiten vooruit loopt. Een ongeduldige partij vraagt een geduldige voor zitter." Ook vice-fractievoorzitter Van Boxtel vindt dat Kok 'voor zijn beurt' gepraat heeft. Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-leider Bolkestein is woedend op coalitiepart ner PvdA. Hij verwijt die partij het vertrouwelijke Torentjes overleg te hebben geschonden. „Het is ongewenst dat in het openbaar besproken wordt wat in vertrouwen is gezegd. Mis schien moeten we van dat overleg maar helemaal afzien. Dan moeten we alles maar in de openbaarheid bespreken," aldus een duidelijk geïrriteerde Bolkestein. Bolkestein reageerde daarmee op kestein zelf hield echter vol dat er het verwijt van PvdA en D66 dat de WD-leider zich niet aan het compromis binnen de coalitie over de stadsprovincies heeft ge houden. Vorige week woensdag bespra ken de betrokken ministers en fractieleiders van de coalitiepar tijen tijdens het wekelijkse To rentjes-overleg een kabinets voorstel voor de vorming van een stadsprovincie voor Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Eind hoven. 'Beschamend' D66 en PvdA gingen er na dat vertrouwelijke overleg vanuit dat ook Bolkestein zich in dat voor stel kon vinden. Later bleek dat echter dat de WD-fractie niet voor de vorming van een stads provincie Eindhoven/Helmond voelt. Tijdens het vragenuurtje gisteren in de Tweede Kamer kreeg de WD-leider voor de voe ten geworpen dat hij door zijn fracties was terugefloten. Bol- Den Haag (anp) - Staatssecre taris Vermeend van Financiën is woedend op gemeenten die ten onrechte geld vragen voor het inzien van de taxatierap porten in het kader van de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ). Hij wil met zijn collega-staatsse cretaris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken bekijken wat hij hieraan kan doen. „Ik kan me uw woede goed voor stellen. Ik zou zelf ook boos zijn als me dat overkwam. Maar ik heb geen bevoegdheid om de ge meenten op welke wijze dan ook te dwingen." Dat zei de PvdA-bewindsman gisteren naar aanleiding van kri tische vragen in de Tweede Ka mer over onduidelijkheden bij de uitvoering van de WOZ. De WOZ betreft een uniforme hertaxatie van onroerend goed voor zowel de gemeente (onroe- rende-zaakbelasting), de water schappen (diverse heffingen) en de belastingdienst (huurwaarde forfait en vermogensbelasting). Peildatum voor de hertaxaties is 1 januari 1995. Volgens het WD-Tweede-Ka- merlid Kamp is het bijzonder verwarrend dat de gemeenten en waterschappen al dit jaar met de nieuwe WOZ-waarden werken, terwijl de belastingdienst hier pas vanaf 1998 (aangifte 1997) mee begint. Burgers die hun belastingformu lier over 1996 moeten invullen valt niet uit te leggen dat zij daarbij niet de WOZ-waarde van 1995 mogen gebruiken. Bovendien is er verwarring over de taxatierapporten van gemeen ten die niet de peildatum van 1 januari 1995 hebben aangehou den, maar bijvoorbeeld 1 januari 1992. Voor deze gemeenten han teert de belastingdienst een op hogingspercentage om rekening te houden met de waardeontwik- keling tussen 1992 en 1995. Deze percentages worden echter niet in de taxatierapporten genoemd, r in het Torentje helemaal geen overeenstemming was bereikt. Die opstelling viel in slechte aar de bij PvdA-fractieleider Walla ge. Deze zei na afloop van het vragenuurtje het 'beschamend te vinden tegen Eindhoven te moe ten zeggen dat we wel de proble men willen aanpakken maar er niet uitkomen'. „Door het 'nee' van de WD zijn de problemen rond de stadspro vincie nog steeds niet opgelost. Alles wat je nu niet regelt, moet bij een volgende kabinetsforma tie aan de orde komen. Dat maakt het er niet gemakkelijker op," al dus Wallage. Bolkestein reageerde alp. door een horzel gestoken. „Ik heb tijdens het overleg gezegd over Eindho ven een slag om de arm te willen houden en dat ik eerst met mijn fractie wilde overleggen. Ik zou daar de volgende dag uitsluitsel over geven en dat heb ik gedaan." Het vertrouwelijke overleg in het Torentje, de werkruimte van pre mier Kok, acht hij op zich strijdig met de eigen verantwoordelijk heid van het parlement ten op zichte van het kabinet. Voorbehoud „Maar het komt de stabiliteit van het regeren en het regeerakkoord ten goede." Alleen hoeft het voor hem op deze manier niet meer, liet hij duidelijk merken. Door het voorbehoud van de WD tegen een stadsprovincie Eindho ven/Helmond kon het kabinet af gelopen vrijdag over de stadspro vincies nog geen knopen door hakken. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) werkt nu aan een nieuw voorstel en verklaarde gisteren dat het kabinet binnen een of twee weken een besluit zal ne men. r'~ m m mm 8 rd ete'. „HET IS een rampdossier". „Het komt me de keel uit." D66-Kamerlid Scheltema en WD-Kamerlid Remkes laten er in de wandelgangen geen misverstand over bestaan. De specialisten op het terrein van de stadsprovincies heb ben er genoeg van. Opnieuw ziet het er naar uit dat 'Den Haag' geen stap verder zal komen met de vernieuwing van het openbaar bestuur. Directe aanleiding voor de on vrede bij de fractiespecialisten is het Torentjesoverleg van vori ge week woensdag over de stadsprovincies. De fractieleiders Wallage (Pv dA), Wolffensperger (D66) en Bolkestein (WD) leken er toen eindelijk uit te zijn. Naast Rot terdam zouden ook Den Haag, Eindhoven/Helmond en op ter mijn Amsterdam uit mogen groeien tot een stadsprovincie. Minister Dijkstal en staatssecre taris Van de Vondervoort zou den dit compromis van de drie coalitiepartijen vertalen in een concreet kabinetsvoorstel, dat dan zonder slag of stoot door de Kamer zou ko men. Maar nog voor- dat het voorstel in het kabinet kon worden be sproken, was het optimisme al weer vervlogen. De WD-fractie maakte een voorbehoud bij een stadsprovincie Eindhoven/Hel mond en daarmee was het com promis van de baan. De opstelling van de WD zette kwaad bloed bij de twee andere coalitiepartners. Immers: Bol kestein had zich volgens Wolf fensperger en Wallage gecomit- teerd aan het compromis. De WD-leider zelf blijft heel anders zien. Door Marianne Wuite dat „Ik heb nooit aan die indruk voeding gegeven," merkte hij gisteren op. Voor D66 staat nu vast dat door de opstelling van de WD alles weer open ligt. De frac tie heeft al aangekon- digd zelf weer terug te zullen ko men op de oude wens om ook Twente te la ten uitgroeien tot stadsprovin cie. De kans dat de regeringsfracties er nu nog uit zullen komen wordt daarmee uiterst klein. Ze ker nu Bolkestein en Wallage el kaar openlijk over de gang van zaken in de haren vliegen. Zowel Scheltema als Remkes wijzen voor een oplossing van de nieuwe impasse in het richting van het kabinet. Dat moet nu maar met een 'kloek besluit' ko men, zegt het WD-Kamerlid. Maar dat dit besluit een door braak zal zijn, lijkt niemand te verwachten. Kamerlid Scheltema ziet het in ieder geval somber in. Zonder een akkoord in de coalitie is het immers nog maar de vraag wat de uitkomst van de discussie in de Kamer over het kabinetsbe sluit zal zijn. „Het wordt uiter mate onberekenbaar," aldus Scheltema. Ze houdt er rekening mee dat het een 'rommeltje' wordt. Dijkstal kondigde gisteren nog monter aan dat het kabinet bin nen nu en twee weken de knoop doorhakt. Maar inmiddels wordt de kans alleen maar gro ter dat hij net als zijn voorgan gers niet in staat zal blijken te zijn de kwestie definitief op te lossen. En daarmee toont 'paars' we derom aan een gewoon kabinet te zijn, net als alle voorgaande. FNV-voorzitter Johan Stekelenburg vertrekt binnenkort bij de vakcentrale FNV. fotowfa Door Elly Lammers JOHAN STEKELENBURG heeft de koninklijke weg ge kozen door zelf zijn vertrek bekend te maken, oordelen vakbondsmensen. Het geeft geen pas opnieuw voor vier jaar voorzitter te worden en twee maanden na een herver kiezing te vertrekken. De 55-jarige Stekelenburg kon digde gisteren aan af te zwaaien bij de FNV. De voorzitter heeft nog geen andere baan. Want hoewel Stekelenburg hoge ogen gooit voor het burgemeester schap van Tilburg, is die benoe ming nog lang niet in kannen en kruiken. Het kabinet heeft nog geen woord gewijd aan de ver vulling van de vacature Tilburg. Dat Stekelenburg nu voortijdig zijn schepen verbrandt bij de FNV, heeft mede te maken met zijn openlijk hengelen naar een andere functie. Het was alom bekend dat de vakbondsman niet stond te po pelen om zijn negen jaar tellend FNV-voorzitterschap met nog eens vier jaar te verlengen. Zijn zoektocht naar een functie elders zette zijn functioneren bij de FNV in feite op losse schroe ven. Immers, wie weg wil, is voor collega's al weg. Het heeft wei nig zin toekomstplannen te sme den met een leider, die al met één been buiten de beweging staat. Binnen de FNV wordt ontkend dat Stekelenburg inmiddels 'aangeschoten wild' was en dat hij met zachte druk richting de uitgang is geduwd. Hij had zijn gezag nog niet verloren, klinkt het. Er is geen sprake van bonje. Ste kelenburg wilde zelf duidelijk heid scheppen. Niet in de laatste plaats vanwege de vakbondscul tuur, waar een vertrek kort na herverkiezing als niet integer geldt. Wie weg wil, moet de con sequenties dan ook maar dragen. In die zin sneed Stekelenburg zelf een prolongatie bij de FNV af. Dat niet alles bij de vakcentrale koek en ei is, blijkt wel uit het rumoer dat is losgebarsten over het vertrek van Ella Vogelaar. Vice-voorzitter Vogelaar zou zich deze zomer hebben terugge trokken als opvolger van Steke lenburg, na een conflict met de CAO-coördinator van de FNV, Lodewijk de Waal. Tussen het tweetal boterde het niet. Daarbij zou Vogelaar al veel langer twijfelen over het voorzitterschap. Binnen de FNV wordt een harde feministische strijd gestreden voor meer vrou wen op hoge posten. Maar zelfs een interne vrouwenlobby kon Vogelaar niet over de streep trekken voor de hoogste post. Hoewel de FNV bezweert dat er intern geen loopgravenoorlog heerst, wordt her en der toch ge mord over de manier waarop De Waal naar voren is geschoven. Er zou gebrek aan democratie uit blijken; de voordrachten van De Waal en andere nieuwelingen in het federatiebestuur zouden 'bekokstoofd' zijn. Is het afgunst of terechte kritiek op een wat minder prettige bedrijfscultuur? Binnenkort vertrekken vier van de zes federatiebestuurders. Dat zijn er verbazingwekkend veel tegelijkertijd. Dat betekent ook dat de FNV voor een veel grotere klus staat dan alleen het benoe men van een nieuwe voorzitter. De vakcentrale heeft ook een nieuwe CAO-coördinator nodig en nog twee nieuwe bestuursle den. De AbvaKabo heeft al me degedeeld dat er minstens twee vrouwen in het nieuwe FNV-be- stuur moeten komen. „Dat is het absolute minimum," sprak gisteren een woordvoer der. Vogelaar hult zich in stil zwijgen. Zowel zij als De Waal waren gisteren op de persconfe rentie niet aanwezig. Wolffensperger foto de stem/johan van gurp Geld en nieuwsvoorziening staan op gespannen voet. Het effect niet welgevallige publiciteit kan door het grootkapitaal met drein? menten, snoepreisjes, gekochte zendtijd, sluikreclame en adverteX ruimte geneutraliseerd worden. Bedrijven van enige omvang kunnen het zich veroorloven voorlichters in dienst te nemen om hun imaqot verbeteren of de informatiestroom te reguleren. Vandaar dat in de J reld van pers en media altijd met enig wantrouwen naar de sfeer geld en commercie gekeken wordt. Actiegroepen, ideologisch geïnspireerde bewegingen en goede-doel organisaties hebben traditioneel een streepje voor. Zij streven immers naar een hoger ideaal dan platte winst. Zij hebben het beste voor met de Derde Wereld, het milieu of de medemens. De middelen die deze organisaties hanteren zijn, zodra zij enige vang en dus enige banktegoeden bereikt hebben, in wezen echter niëi anders dan die van commerciële of bestuurlijke instellingen. Of het no gaat om Greenpeace, Natuurmonumenten of Artsen zonder Grenzen al deze organisaties hebben er net zo veel belang bij als het zakenleven of het openbaar bestuur om de nieuwsvoorziening en beeldvorminqte beïnvloeden. Ze hebben professionele voorlichters in dienst, voeren een actief pr-beleid en beschikken over voldoende financiële hulp bronnen om de publieke opinie te mobiliseren en de menigsvorminote sturen. De discussie over het Amsterdamse uitbreidingsplan IJburg vormtéén uitstekend voorbeeld van deze nieuwe tactiek. Natuurmonument» heeft werkstudenten ingehuurd om handtekeningen op te halen heeft honderden billboards en advertenties laten plaatsen en zelfs eer publieke omroep zo ver gekregen dat die een half uur durende tv-spoi heeft geproduceerd en uitgezonden. En dat alles om het milieu-stand punt, in zeer vereenvoudigde vorm, in de koppen van de Amsterdamse referendumgangers te hameren. Organisaties als Natuurmonumenten hebben het volste recht om hun standpunt met alle kracht en middelen van de daken te schreeuwen. De overheid, in dit geval voorstander van het IJburgplan, heeft immers eveneens nogal wat middelen achter de hand om propaganda te voe ren. Het verbaast echter instellingen, die zich in het verleden bij de media beklaagden over de sterke arm van bestuur en geld, nu dezelfde werk wijze te zien gebruiken. En of alle media reeds voldoende doordron gen zijn van de veranderde machtspositie van deze voormalige mach teloze goede-doelers is zeer de vraag. Zij dienen met dezelfde scepsis tegemoet getreden te worden als alle anderen die de meningsvorming en de nieuwsvoorziening naar hun hand proberen te zetten. Minister van Defensie Voorhoeve ontving gisteren zijn Hongaarse collega Keleti (midden). Een Hongaarse delegatie bezocht de 41e lichte brigade in Havelte. Dit legeronderdeel gaat half november in Hongarije op oefening, wat de eerste keer is voor een Navo-land. De kennismaking met de trainingssimulatoren voor tanks ging gepaard met een hoop herrie. foto anp NIEUWS KORT Lagere norm nieuwe middelbare school Den Haag - Als ouders een nieuwe middelbare school willen op richten, hoeft dat geen brede scholengemeenschap te zijn. Een combinatie van voorbereidend beroepsonderwijs en mavo, danwel van havo en vwo is al voldoende. Die toezegging deed staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) teren in de Tweede Kamer. Oorspronkelijk wilde Netelenbos dat een nieuwe middelbare school onderwijs van vbo tot en met vwo aanbiedt. De Kamer vond die norm te streng. Het zal ouders nooit lukken om dan zo'n school te beginnen. En dat is juist het doel van een notitie die Netelenbos naar de Tweede Kamer heeft gestuurd: dat ouders een school van hun eigen voorkeur kunnen beginnen. CDA-Kamerlid wil stemcomputer Den Haag - Het CDA-Kamerlid Van der Heijden wil dat de Kamer voortaan elektronisch kan stemmen. Een stemcomputer kan de soms verwarrende situatie bij stemmingen met hand-opsteken voorkomen. Hij verwijst naar Kamervoorzitter Bukman die vori ge week de mist inging tijdens stemmingen. Van der Heijden is na een recent bezoek aan Finland erg gecharmeerd geraakt van elek tronische stemmingen in het parlement. Binnnen een uur verwer ken de Finse parlementariërs 100 stemmingen. Geen parlementair onderzoek technolease Den Haag - De kans dat er een parlementair onderzoek komt naar de zogeheten technolease-constructie is nihil. Alleen de WD vindt dat zo'n onderzoek er moet komen. Vandaag presenteert een parlementaire werkgroep de resultaten van een inventariserend onderzoek naar deze fiscale steuncon- structie. Philips en Fokker verkochten via deze constructie in 1993 en 1994 hun kennnis aan de Rabobank en ontvingen daar voor honderden miljoen guldens. De bank kon de kennis als kos tenpost aftrekken voor de belasting. Minister Zalm (Financiën) liet de Kamer vorige week weten dat er juridisch niets mis is met deze constructie. Volgens de bewinds man heeft die de schatkist nauwelijks geld gekost. Media schreven eerder dat de staat miljarden aan belastinginkomsten was misge lopen. Maar volgens de bewindsman worden de belastinggelden alleen later geïnd. Sikh op korte termijn weer aan de slag Hoofddorp - Het Barbizon-hotel Schiphol in Hoofddorp is van plan zijn geschorste religieuze sikh op korte termijn weer tot zijn werk toe te laten. Dat heeft de rechter in Haarlem gisteren ook be volen. Als het hotel zich niet aan het vonnis houdt, kan het tot een boete worden veroordeeld van vijfhonderd gulden per dag met een maximum van tienduizend gulden. De rechter heeft bij de terugkeer van de sikh als voorwaarde ge steld dat de man een tulband in de kleuren van het hotel op heeft Zijn bij de religie behorende dolkmesje moet hij onzichtbaar on der zijn broek dragen. Franklin Brown weer op vrije voeten Rotterdam - De 35-jarige Rotterdamse hoofdagent die eind fe bruari werd aangehouden op verdenking van seksuele intimidatie van vrouwelijke collega's, is weer vrij. Onder de artiestennaam Franklin Brown nam de agent vorig jaar deel aan het Eurovisie Songfestival. Brown heeft ruim drie weken in voorlopige hechtenis gezeten. Zijn advocaat, mr. A. Moszkowicz, verklaarde eerder dat het om vier of vijf gevallen van intimidatie ging, maar dat de slachtoffers nog geen aangifte hadden gedaan. Postzegel van Suske en Wiske Den Haag - Suske en Wiske waren gisteren, samen met hun tekenaar Paul Geerts, aan wezig bij de pre sentatie van de eerste exemplaren van de Suske en Wiske-postzegels door PTT Post in Madurodam. Tij dens die bijeen komst is ook het speciale album ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van o miniatuurstad Madurodam gepresenteerd. Meeste ouderen hebben geld opzij gezet Bussum - Twee op de drie mensen van vijftig jaar en ouder hebb® geld opzij gezet als aanvulling op het inkomen, voor financiële genvallers of om leuke dingen te doen. Slechts 8 procent heeft g gereserveerd voor de kinderen. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Research ting. De resultaten zijn gepubliceerd in het april-nummer van seniorenblad Plus. 0. Van de ondervraagde vijftigplussers geniet ruim de helft (5a P cent) liever zelf van het gespaarde geld dan dat ze het oppA voor hun erfgenamen. Toch heeft de helft van de ouderen een tament laten opmaken. The Sun van gisteren Jeruzalem/Den Haag (dpa/a zers zijn gisteren, ondanks met de voorbereiding van d wijk bij Oost-Jeruzalem. „Een zwarte dag in het vredes proces," zo reageerde Palestijn vredesonderhandelaar Saeb Ere kat „De bulldozers dienen om d deur voor onderhandelinge: dicht te gooien en elke zin te ont nemen aan het vredesproces Vandaag volgt een spoedbijeen komst van de Palestijnse lei ding." De Palestijnse presiden Arafat riep de bevolking op ziel van geweld te onthouden. Maa: de radicaal-islamitische Harnas beweging vroeg de Palestijnei om een 'permanente intifada' ui protest tegen de Israëlischr bouwplannen. Volgens Harnas- woordvoerder Goshe in Jordanii is de 'weg van het verzet de enigt die de Israëliërs iets doet'. De nieuwe intifada mag volgens hem niet beperkt blijven tot en kele dagen, zoals vorig jaar sep- Tirana/Brindisi (dpa/afp/rtr/< menwerkende rebellen in het politieke tegenstellingen in he De rebellen stelden gisteren de eis dat president Sali Berisha voor morgen aftreedt. Doet hij dat niet, dan richt het rebellenco- mité zelf een presidentiële raad °P die de plaats van de president ®oet innemen. Met hun ultimatum brengen de opstandelingen de vorige week gemaakte afspraken over de 'na tionale verzoening' en een geza menlijke uitweg uit de crisis, in gevaar. In die afspraken is het te rgheden van Berisha niet voor den, Ook rond de voor juni op de agenda staande verkiezingen kan een probleem ontstaan, omdat de rebellen er alleen aan willen mee doen als Berisha weg is. e vice-president van het rebel encomité, Albert Shyti waar schuwde de nieuwe premier Fino de opstandelingen zijn rege- nng niet langer ondersteunen als boor Wierd Duk Moskou - Boris Nemtsov (37), e Jongensachtige gouverneur an de regio Nizjni Novgorod, eet hij hoe zijn kiezers moet Paaien. Nemtsov was maan- koud benoemd tot eerste "ce-premi ussische regering, toen hij vni i. maakte dat in het ver- g hoge Russische functio- i,,,rilsen weer gewoon in een zul? WolSa naar het werk zullen gaan. (wlis a^SeloPen met de Merce- autn,n^n ?ods Joyces als dienst- ZelfS' Ze' Nemtsov. hen,(See^ de 'provinciaal', zoals om i1f°V zmhzelf omschrijft, niet vosuifn Pe scherPzinnige fysi- stad 7 vo°rmalige Gorki - de Sach=„aar.de dissident Andrej u bleef °V ballingschap ver- carrière'5 ondanks zijn bliksem- bleven ®,en gewone jongen ge- Uegen beloof dat ik niet zal men o'r, n smeergeld zal aanne- 1Sf11 at_aatseiSendom zal De stelen ibtaatseiger De on' us Nemtsov. Uverneur van Nizjni Nov-

de Stem | 1997 | | pagina 4