N 9 Hontenisse Ibetaalt geen woekerprijs' Ex-model wil droom waarmaken Een boerderij op het dekzand Vedior asb is verhuisd. winkels dag klapper uitslagen rrassende feestelij 39d 16 jaar!! Annie Gerrit Jo Franken Dag Pappa, met je 50-ste verjaardag 'Mensen die er na twee uur tutten uitzien als een diva' Kimberly Jos 50 jaar Christelle mag catalogus niet per post verspreiden IdeStem ZEELAND C2 Grondaankopen woningbouw: lieer geld, minder regels iii thuiszorg' Tuintjes in Vogelwaarde niet vergiftigd The flexible workforce Dankbetuiging den van mijn man, onze zorg- hoonvader en opa RANCISCUS DOBBELAAR ;etroffen door de vele bewijzen schreven en zij die met ons wa- itste afscheid zeggen wij hier- dank. M. Dobbelaar-Vermeulen Kinderen, klein- en achterkleinkinderen maart 1997. I I I WOENSDAG 19 MAART 1997 I'M keck Wordt toch eens volwassen. n Raimond Proficiat Mama en Chantal wilde 't niet weten dat ze SARA gaat heten, maar wij zijn het niet vergeten. HG Frans Sandra en Marco I i 3 50 jaar Hoi,hebben jullie het al gezien, Gerrit wordt 5x10. En voor deze hef truckchauffeur houden wij "open deur" Corrie.Ron, Sander,Suzanne. Al 121/2 jaar met zijn twee nu sinds 3 dagen met zijn drie, Johan en Margareth oké kusje van Marceline. L onze verslaggeefster I jjel - De Axelse middenstand moet L0I( op zondag zijn winkeldeuren I menen. Horeca-ondernemer J.C. I Hessing, de nieuwe eigenaar van ho- Lj-restaurant het Wapen van Zee- I land, doet deze oproep in een brief J gn de Axelse raad. Wil zijn collega's van de BBA bedanken voor de vriendschap van de afgelopen 2 jaar Dank jullie wel. hartelijk gefeliciteerd Je Kapoen Jordv La Heynf gaat met rijles begin"®"' Dus vrienden-vriendinnen blijf vanmiddag binnen Openstelling op zondag is volgens Hes sing goed voor de plaatselijke economie en zou aansluiten bij de wensen van vele Axelaren. Behalve voor winkels pleit Hessing ook voor openstelling van stadhuis, biblio theek en streekmuseum. „De bedoeling is dat Axel op zondag levendiger wordt. Toeristen noemen Axel een leuke en ge zellige plaats, maar nogal stil op zon dag." Vorig jaar gaf de gemeenteraad de middenstand toestemming om op zondag open te zijn. Slechts weinig winkeliers maken gebruik van deze mogelijkheid. „Er is te weinig animo voor," zegt J. Rosenbrand van de Ondernemingsorga- nistie 'Axclusief'. In de praktijk blijkt dat zondagopening bij een groot deel van het publiek nog steeds gevoelig ligt, zegt hij. Volgens Rosenbrand vindt die groep dat winke len en zondag niet samengaan. „We heb ben geprobeerd het van de grond te krij gen, maar dat is niet gelukt," aldus Rose nbrand. „Als er geen publiek komt levert zo'n zondagopenstelling de winkeliers alleen veel personeelskosten op. Dit was dan ook de belangrijkste reden dat de meeste Axelse ondernemers besloten hebben slechts vijf of zes keer per jaar de winkel op zondag open te stellen." De gemeente Axel zelf zal geen verdere actie ondernemen om winkeliers te be wegen op zondag de deuren te openen, zo laat een woordvoerder van de gemeente blijken. „Het is aan de winkeliers." lij® onze verslaggever jiloosterzande - Grondeigenaren die een slaatje willen slaan luit de gemeentelijke behoefte om nieuwe bouwmogelijkheden Iterealiseren zijn bij de gemeente Hontenisse aan het verkeerde Jadres. „Wij gaan er beslist niet aan meewerken dat mensen zich Ijverde rug van de gemeente proberen de verrijken," zei wet- ItouderB. Pauwels in de commissie Middelen. Hiep, hiep, hoe^'igrlS allerliefste meisje wordt vandaag 3 jaar. M mama, PaPai0f?'Beel<. Erdince en Petra Be Café Atlanta. lie wethouder sprak daarmee s in het straatje van P. (Algemeen Belang). Die littoogde dat de gemeente Hon- e geen 'woekerprijzen' |noet neertellen voor de aankoop a grond voor nieuwe uitbrei- Itagsplannetjes. „Als dat wel zo lis kunnen we beter uitkijken par alternatieven." dding om het onderwerp |sai te snijden zijn de volledig dopen onderhandelingen |over de verwerving van grond r een nieuw uitbreidingsplan Js noorden van Vogelwaarde, i eigenaar vraagt veel meer |van onze verslaggever Middelburg - Meer geld voor en lader regels in de thuiszorg. iDat wordt de strekking van de Brief die de Zeeuwse Staten naar liet kabinet gaan sturen. Zoals gemeld kondigde gedepu teerde De Kok vorige week aan lie brieven met een soortgelijke Ifirekking uit Zeeuws-Vlaande- ren en Walcheren te zullen on- Idersteuen met een brief van de Iprovincie. I tee week tijdens een commis- severgadering in Middelburg jffleghij daarvoor groen licht. dan de gemeente wil betalen en het ziet er niet naar uit dat de partijen tot elkaar komen. „Het college neemt binnen een week een beslissing," kondigde Pauwels aan in de commissie Grondgebiedzaken, waar me vrouw J. Hageman-van Damme (lijst L. Mangnus) ook al vroeg hoe de vlag er bij hing. „Ik denk dat we er niet uitko men," liet de wethouder niets aan duidelijkheid te wensen over. „Het is niet gepast dat we enorme bedragen moeten gaan neertellen voor landbouw grond." De wethouder stelde vast dat de tijd dat de gemeente landbouw grond nog voor vijf gulden per vierkante meter kon bemachti gen voorbij is. Zo moet de gemeente voor een nieuw plannetje in Terhole nu al vijftien gulden per meter beta len. Maar dat is wat B en W be treft toch het uiterste, liet Pauw els weten. Als de aankoop in Vogelwaarde niet doorgaat is dat niet echt een ramp. De gemeente heeft namelijk in de tussentijd niet stilgezeten en heeft het oog al laten vallen op enkele andere geschikte locaties. Die blijven voorlopig nog ge heim. „Maar binnen nu en een week hakken we de knoop door. En dan kiezen we voor de beste lo catie tegen een redelijke prijs." Antwerpenaar Carey Heylen start in Axel een modellenbureau. foto camile schelstraefe Axel - Een groot modellenbu reau bezitten, dat is de droom van de 21-jarige Antwerpe naar Carey Heylen. Hij stond drie jaar voor de fotocamera's en volgde vele cursussen in zijn branche. Deze maand gaat de Vlaming van start met zijn bedrijf 'Classic Models' dat hij in Axel vestigt. Zijn keus viel op Zeeuws-Vlaan deren vanwege de centrale ligging die het ten opzichte van België en de Randstad heeft. De modellenwereld fascineert hem al jaren. Een paar jaar werkte Heylen als freelancer mee aan modeshows en fotosessies. Trots vertelt hij dat hij een rol had in een televisiespotje van Shell. „Ik had toen nog lang, stijl haar," aldus de inmiddels kort geknipte Heylen. De verdiensten van zijn modellenwerk waren nogal wisselvallig. Productie werk dat hij via een uitzendbu reau regelde, moest soms zijn budget aanvullen. Heylen heeft dan ook besloten om carrière te maken: „Ik wil op mijn dertigste in ieder geval kun nen zeggen dat ik het geprobeerd heb." Een bloeiend modellenbu reau vindt hij belangrijker dan veel geld. De kersverse onderneming be schikt nog niet over een kantoor. Voorlopig regelt Heylen zijn zaakjes met behulp van een lap top-computer en een telefoon vanuit zijn huis. Het bedrijf start met het geven van cursussen in Nederland. Heylen werkt hier voor samen met mensen uit de Belgische modellenwereld, zoals Kate's Choice Models Agency in Gent. Een bureau dat volgens Heylen goed staat aangeschre ven. Door cursussen te geven hoopt Heylen geschikte modellen te rekruteren. Op zo'n cursus kunnen modellen in spe leren hoe ze zich moeten bewegen, hoe ze zwierige draaien maken en hoe ze moeten kijken. „Een model moet zijn of haar blik leren fixeren. Ander gezegd door iemand heen leren kijken," vertelt Heylen. Deze enigszins arrogante blik doet het goed op AANSLUITEND bij de wallen wb Hulst ligt in noordoostelij ke richting een dekzandgebied. Globaal gezien ligt dat gebied er vanaf het eerste gedeelte van de Tivoliweg, een oude dijk aan de oostzijde van de Saxhaven, die op haar beurt aansloot op de Dubbele Poort tot aan de Linie- dijk. Die ligt aan de oostzijde ervan samen met de forten Zandberg en Boerenmagazijn (Stenen Beer) op de grens van dat dekzandgebied en vrij jonge kleipolders. Aan de westzijde, »eer naar het noorden, is de Zandstraat - ongeveer - de Soed herkenbare grens. Om te beginnen heet die straat al niet voor niets Zandstraat, ®aar links en rechts van de weg "Sgen sterk verschillende land- happen, zelfs met een aparte Plantengroei. Aan de westzijde de relatief laag liggende akkers weilanden van de Dullaert- --O— de N60 op 0,5 tot Meter min NAP. Rechts veel °S °P 1,3 tot 1,5 meter plus "AP. Die dekzandrug waaiert a's een handschoen met drie ringers': een duim, een wijs- rnger en de drie andere samen, ekzandruggen zijn gevormd "de laatste Ijstijd. HetWeich- die plaatsvond van TOO tot 10.000 jaar voor onze 'gelling. Er heerste in die pe- j een koud klimaat waar- ta°r rf weinië plantengroei s; boor overwegend zuid- ïm!a e winden woei droog a °P en het werd in zuid- riJi noord-oost verlopende vn„ i a^Sezet. Dat gebeurde Ay jaan het eind van die ijs- Ji', zo'n tienduizend jaar Ij. 'n Zeeuws-Vlaanderen 8gen tal van die ruggen op vel- h„L gebied dat we hiervoor ïI„K Weniserdus ook zo een. Zpiia -j ^ohoddebeurs ligt de 1 ''drjk duidelijk op de 'duim': «os era 6 bosPercelen, één JL g l°ng op een stuk land Se5e„nkele jaren geleden zand diik en werd' hechts van de -tussen duim en wijsvin- De nog relatief recente gedenksteen aan het woonhuis van E.A. Verbist aan de Zeildijk. Het ge bouw staat in een 'golvend' landschap. foto camile schelstraete ger - klei en dan bij de Zoute- straat weer zand of een zande rige ondergrond afgedekt met klei of zavel. Het is niet zo ver wonderlijk dat de heer A. van Eerdenburg wat verderop as perges teelt Maar laat ons teruggaan naar Schuddebeurs en naar de Zeil dijk, waar die twee haakse bochten maakt, eerst naar het oosten en dan naar het noorden. Het is een heel andere wereld. Geen bossen meer, maar wei landen. In noordwestelijke richting, tussen de twee boerde rijen door, zelfs een weiland dat geregeld pias-dras staat. Het land hobbelt als een ouderwetse boerenwagen op een kasseiweg. Hoog ligt er naast laag, een ou de kreekbedding naast de dek zandrug. In het veld zijn hoog teverschillen gemakkelijk te zien maar moeilijk te schatten. In zo'n geval brengt de Grote Provincie Atlas altijd uitkomst. De hele provincie Zeeland - ook de andere provincies zijn be schikbaar - is daar op topogra fische kaarten in afgebeeld. To pografische kaarten, ook be kend onder de naam stafkaar ten, zijn van oorsprong bedoeld voor het leger. De Topografi sche Dienst, voorheen gevestigd in Delft maar thans in Emmen, vervaardigt die al vanaf circa 1830. Letterlijk alles staat erop: sluisjes, slootjes, alles wat bouwwerk is, bossen, kreken, dijken, glooiingen, voetpaden en hoogtelijnen. Om die laatste is het ons thans te doen. De kaart wijst uit dat het ooste lijk deel van De Dullaert en de westzijde van de Langendam- polder hoogteverschillen verto nen tot bijna 2,5 meter, name lijk van 1,4 meter min tot 1,0 meter boven NAP. In het veld is duidelijk te zien dat de boerde rijen op de hoogste punten staan. Op de kaart zien we de hoogtelijnen er met sierlijke bo gen omheen lopen. Ook de boer derij waar E.A. (Thuur) Verbist woont, staat op zo'n hoogte. Daar heb je de kaart niet eens voor nodig, dat is vanaf de Zeil dijk duidelijk te zien. Ze trekt onze aandacht, niet alleen om dat er een mooi, traditioneel boerenhuis op staat: de voor deur in het midden, daarachter de lange gang tot aan de achter deur, links en rechts de 'plaat sen', de kamers. Het is vooral de gedenksteen die ons nieuwsgie rig maakt. - Eerste steen gelegd door L.M. van Wesemael-Kouyzer, 18 aug. 1924.- Dat lijkt oud, maar gezien in de historie van de polder valt het wel mee. De Dullaert werd be dijkt rond 1385 en de aangren zende polder Langendam in 1619. Op de plaats waar nu de boerderij van Verbist staat, stond reeds in de zestiende eeuw de hofstede Ter Clusen. In 1837 werd er op het erf een meestoof gebouwd. Ze droeg de naam Dullaert-Stove. In 1876 werd ze al geliquideerd en weer veranderd in boerderij. In 1912 verwierf Emile J. van Wesemael de stee en hij liet het huis bou wen waarvoor zijn vrouw Loui sa Maria Kouijzer de eerste steen legde. Dit paar vertrok in 1930 naar de Emmapolder (Ma- riahoeve). Daarna woonden er achtereen volgens de weduwe C. Fassaert- Menu en het echtpaar A. de Ko ning-Van Wesemael. In 1961 vestigde Emilius van Wesemael er zich. In 1970 verkocht die het bedrijf aan de huidige eigenaar Edemond Arthur Verbist die er zich in 1971 metterwoon vestig de. Voordien had hij een boerderij met met circa een hectare grond in de binnenstad van Hulst, aan de Pottersstraat nabij het vroe gere Liefdehuis. Die werd in 1968 onteigend. Met dank aan de heren E.A. Verbist en Carlo Buijsrogge uit Hulst. het podium, maar kan volgens hem beter niet in het gewone le ven worden gebruikt. Naast het leren presenteren van jezelf leren cursisten het een en ander over haarverzorging of 'haartooi' zoals Heylen het zelf noemt. Daarnaast worden de kneepjes van het visagie-vak bij gebracht. Model zijn moet je volgens Hey len doen, omdat je het leuk vindt. „Op die manier kan je niet te leurgesteld raken als je geen veelgevraagd (top)model wordt." Zijn voorkeur gaat uit naar mo dellen met een natuurlijke schoonheid. Van mensen die 'als een lijk uit hun bed stappen en er na twee uur tutten uitzien als een diva' houdt hij niet. Van onze verslaggever Vogelwaarde - De bewoners van de Kerkdreef en omgeving in Vo gelwaarde kunnen met een ge rust hart de groenten uit hun moestuin oppeuzelen. De grond is niet verontreinigd met kankerverwekkende asbest- deeltjes. Wethouder B. Pauwels zei dat in de Hontenisser commissie Alge meen Maatschappelijke en Be stuurlijke aangelegenheden op vragen van A. Rensen (Progres sief Hontenisse). Rensen ging daarmee in op de recente brand in een schuur aan de Kerkdreef, waarbij asbest vrijkwam. „Het was wel even spannend," antwoordde de wet houder, „maar alle noodzakelij ke maatregelen zijn genomen. Er is precies volgens de regeltjes gewerkt en alles is in orde. Niets aan de hand." THEATER MIDDELBURG André Manuel (solo-cabaret) Stadsschouwburg - 20.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Jerry Maguire 14.00 uur 101 Dalmatiërs HULST Koning van Engeland -14.00 uur 101 Dalmatiërs 14.00 en 20.00 uur 101 Dalmatians 20.00 uur Metro 20.00 uur Jerry Maguire 20.00 uur Fierce Creatures 20.00 uur The English Patient 14.00 en 20.00 uur Space Jam TERNEUZEN Zuidlandtheater - 20.00 uur El Patrullero BRUGGE Kennedy Komplex 20.00 uur Jerry Maguire 14.30 en 20.00 uur Flying with di saster 20.00 uur Last man standing 20.00 uur Shine 14.30 uur The ghost and the dar kness 14.30 uur Mars Attacks 14.30 uur The Frighteners GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Crucible 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Jer ry Maguire 14.30, 20.00 en 22.45 uur The Eng lish Patient 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Fierce Creatures 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mars Attacks 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur One Fine Day 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Pe ople vs Farry Flint 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Gost and the Darkness 22.30 uur Portrait of a lady 14.30,17.00 en 20.00 uur Star Trek 14.30 en 17.00 uur Space Jam 20.00 en 22.30 uur Lost Highway 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ransom 14.30 uur De klokkenluider van Notre Dame 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Last Man Standing KNOKKE Beverly Sereens - 15.00 en 20.00 uur The Ghost and the Darkness 20.00 uur People vs Larry Flynt 15.00 en 20.00 uur Jerry Maguire 15.00 en 20.00 uur Fierce Creatures 15.00 uur One fine day DIVERSEN ZEEUWS-VLAANDEREN Boekenweek in de bibliotheken - thema 'Mijn God' - openbare bibli otheken - normale openingsuren AXEL Schrijfavond - Amnesty Interna tional - N.H.Kerk - 20.00 tot 22.00 uur Koersbal en bridge - Gregorius- centrum-13.30 uur CLINGE Koersbal ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Handwerken, biljarten en vrij kaarten KBO - Malpertuus -13.30 uur HEIKANT Schieting KBO - 't Heike - 13.30 uur HULST Kaarting - Café De Kroon -14.00 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur OOSTBURG Koffiemorgen Platform Sociale Zekerheid - Den Hoekzak - 09.30- 11.30 uur SAS VAN GENT Kaarting - De Engeienroos -14.00 uur Aerobic middelbare leeftijd - De Speije - 09.30 uur SLUISKIL Bloemschikken - Het Meulengat - 19.30 uur ST.-JANSTEEN Jokeren KBO - De Warande -13.30 uur TERNEUZEN Ruilbeurs flippo's en telefoon kaarten - Rivierenhuis - 13.00- 14.00 uur Kinderknutselmiddag - Buurtver eniging Oudelandse Hoeve -13.30 uur Jokeren - Café 't Schelpenhoekje - 19.30 uur WESTDORPE Kinderknutselclub - Concordia - 13.30 uur Bodycontrol - Concordia - 19.00 uur Aerobic - Concordia - 20.00 uur ZUIDDORPE Kaarten - bieden met roem - café 't Kaaike-13.30 uur Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper bij voorkeur per brief(kaart) zen den aan redactie De Stem, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en don derdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Kaartingen Axel - Gregoriuscentrum, 30 perso nen. Bieden: 1. M. Keijzer, 2. F. van Dam, 3. A. van Hoecke. Axel - Gregoriuscentrum, 25 perso nen. Jokeren: 1. mevrouw Antheunis, 2. mevrouw Martinu, 3. J. Riemens. Hulst - Bridgeclub Hulst, vijfde competitiewedstrijd. A.-lijn: 1. echt paar Biesbroeck, 2. Van Belle/Kint, 3. Snuverink/Van Beuzeberg. B-lijn: 1. Van Dorselaer/Van Gaever en Snuverink/Van Beuzeberg, 3. De Waele/Stam. C-lijn: 1. Van Op- stal/Allaert, 2. Voet/Van de Velde, 3. Eeckhout/Callon. D-lijn: 1. Me- rison/De Leeuw, Mannaert/Stolte, 3. Simpelaer/Schauwaert. E-lijn: 1. Kint/Huijskens en Heijens/Kegelaer, 3. Praat/Fiïtzpatrick. Koewacht - Zaal De Lange Akkers, 30 personen: 1. L. Maenhout, 2. A. d'Hollander, 3. R. Vermaire. Sas van Gent - Bridgeclub Sas van Gent. A-lijn: 1. Claeijssens/Stevens, 2. Mijnsbergh/Van Rijberk, 3. echt paar Delaruelle, Marquinie/Riemens en Al/De Vries. Sluiskil - Zaal Dallinga, 83 perso nen. Bieden: 1. J. de Wit, 2. C. Visser, 3. mevrouw De Geus. Jokeren: 1. me vrouw De Ruijter, 2. mevrouw Cort- vriendt, 3. mevrouw Van Drongelen. Westdorpe - Zaal Concordia, 33 per sonen. Bieden: 1. R. de Wit, 2. A. de la Ruelle, 3. A. Plasschaert. Amstelveen/Hulst (anp) - Het Hulster postorderbedrijf Christel le mag niet meer via de post met zijn erotische catalogus adver teren. Het College van Beroep van de Reclame Code Commissie heeft dit bepaald. Leden van de groep Christenen voor de Waarheid in Amstelveen, die zich aan de ongevraagde erotiek in hun brievenbus ergerden, stapten in december naar de commissie en kregen gelijk. Christelle ging in beroep. Het college stelde ook dit keer de klagers in het gelijk. Christelles ver weer dat de aangeboden seksproducten alles te maken hebben met de bijbelse boodschap „Gij moet uw naasten liefhebben," vond geen gena de in de ogen van het beroepscollege. Een flink deel van de Nederland se bevolking wenst niet te worden geconfronteerd met seks en erotiek die door derden wordt aangeboden. De beslotenheid van het eigen huis dient te worden gerespecteerd. De verspreider van de 'pittigste erotiek- catalogus' moet dus een andere manier vinden om het boekwerk aan de man te brengen. Volgens de Christenen voor de Waarheid zijn ook veel postbodes door de verspreiding in ernstige gewetensnood gekomen. (ADVERTENTIE) Vedior asb heeft op 13 maart jongst leden de deuren van een nieuwe vesti ging geopend. Het pand aan de Noord straat 81 heeft plaats gemaakt voor een nieuwe moderne locatie in Winkelcen trum De Steenen Beer. Het nieu we adres is: Stadhuisplein 53-55, 4531 GZ Terneuzen. Telefoon houden wij open huis op zaterdag 22 maart aanstaande van 12.00 tot 16.00 uur. Vedior asb is hét bureau voor werk in alle branches en beroepen. Met vol op vacatures bij verschillende bedrij ven en instellingen. Op admini stratief, technisch en industri eel gebied. Wij zijn geopend (0115) 618600. Telefax (0115) Vedior van maandag tot en met vrijdag 615678. Voor belangstellenden ASB van 08.30 tot 17.30 uur.

de Stem | 1997 | | pagina 13