Israël is klaar voor confrontatie Albanezen willen massaal naar Italië 99,* Van de Poel van Ruth Jeltsin gaat strijdlustig aaar overleg Helsinki 'Vluchtelingen als sardines in een blikje' Van Mierlo is bezorgd over positie Bouterse Gezondheid Mobutu baart Parijs zorgen #5 Grafschenners Carpentras voor rechtbank BUITENLAND A5 COMMENTAAR nieuws KORT Japan maakt speurrobots van insecten Minister van Defensie Mordechai verwacht zware incidenten Vier doden bij brand in Brussel Slachtoffer van verkrachting getuigt voor het VN-Tribunaal nieuws KORT 'China trachtte Congres te beïnvloeden' Gewonde bij ontploffing Parijse moskee FAO: visproductie bereikt recordhoogte Boesak moet in Zuid-Afrika blijven Weer doden door bomaanslagen in Algiers Annan ontvouwt bezuinigingsplannen VN DAG 18 MAART 1997 A4 IpESTEM Mill DINSDAG 18 MAART 1997 ijkt de Surinaamse president Wijden- rland scherpt, vanwege het hoge aan- jskoeriers, de controle op vluchten uit pt niet alleen zijn ambassadeur teruq vervolgens bij monde van de president ran Nederland in de wereld niet langer ene partij verwijt de andere iets en de ontra-beschuldiging. Er is echter meer rerheid voelt zich door het oude moe- ng gesteld. tiiphol gearresteerde drugskoeriers uit tzichte van het jaar daarvoor. Vergeet nog altijd een paar onderzoeken lopen rinaamse autoriteiten - waaronder die emd worden en het wordt duidelijk dat >kken is bij de handel in drugs of op zijn weg legt, niet geheel van enige grond alt de Surinaamse overheid geenszins, itionale respect draagt zo'n imago nau- riteiten slaan daarom terug. De beschul- dat kan blijkbaar niet - en evenmin men om de doorvoer van verdovende voor ontbreekt de Surinaamse overheid aanklager wordt in staat van beschuld- heeft internationaal geen bijster goe- st. Niet alleen de Franse president en de zich regelmatig bezorgd over het Ne- ndse praktijk, het valt evenmin te ont- Nederlanders voor handel of smokkel zucht. Dot en ketel. Het getuigt echter van een discussie op dat niveau te voeren. De baat bij een partijtje zwarte pieten. Ne- len de internationaal onaanvaardbare harddrugbeleid in te perken. De extra r een gevolg van. Suriname is krachtens uden eveneens iets te ondernemen te- n harddrugs. Dat lukt blijkbaar niet. derland komt, en geheel toevallig is dat n waarmee Suriname zo'n intensief ver is de afleidingsmanoeuvre voor de hand ie voormalige kolonisator met een slech- houdt de postkoloniale macht wel haar deze truc trappen. Postkoloniaal schuld- naar is hier volstrekt misplaatst. lit rechtszaal ;de Kamerlid Janmaat is gisteren itszaal in Zwolle. Hij stond daar sa- j-extremisten terecht wegens racis- lemonstratie in Zwolle, februari vo- le dat ook andere politici zoals Bol- mkje moeten staan. Toen de recht- n, stapte hij op. Hij kreeg bijval van tterdamse gemeenteraadslid Freling kielzog van Janmaat, lor it. i ti di nfiv 1 ;n in Vierdaagse de Vierdaagse in Nijmegen blijft rolstoel. Dat heeft de ledenraad van de Vierdaagse, besloten. Het hoofd- venals staatsecretaris Terpstra van de beslissing. De Gehandicapten- esluit juridisch kan worden aange- lestuur van de KNBLO onder zware groep rolstoelers bij wijze van expe- het wandelevenement. Het experi- rhaald worden met een groter aantal niet door omdat er zich onvoldoen- :n. Terpstra wil nog onderzoeken of -leden kan terugdraaien. es in hoger beroep jkskundeleraar B.K. uit Amersfoort n veroordeling tot twintig maanden fechtbank in Utrecht achtte bewezen it heeft gepleegd met minstens negen neerd-vrijgemaakte scholengemeen- rsfoort. erij ontmanteld tie heeft gisteren een grote hennep- in deden een inval in een loods aan de in troffen er zo'n 22.000 planten aan. ri 30, 52 en 59 jaar oud aan en een 50- in strijd met wet' van piramidefondsen zijn vaak opge- >at stelt de Vereniging Consument en door juristen. •s aan piramidefondsen afsluiten, zijn t ze niet zijn opgesteld volgens de re- eelnemers worden vaak geworven tij- 3 en restaurants, waardoor de pirami den als colporteur. een in strijd met het burgerlijk recht, lijk te vervolgen. Sommige piramide- Is beleggingsfonds, wat verboden is w kabinet foto anp Kroes 3 anp ..burgemeester.. Peper van Rotterdam heeft belangstel Haag. „Het ministerie van Onderwijs, >f van Economische Zaken lijkt me jurgemeester in de Maasstad en zit nu ;ermijn die in het jaar 2000 afloopt, u ninisterspost komt in het voorjaar in te werken bij bijvoorbeeld Jeelie Kroes (WD), ex-minister op u tige tips geven. Peper had ook a ipvolger in de Maasstad. „Miss ister van Rotterdam." fokio (dpa) - Japanse onder- zoekers experimenteren met insecten op afstandsbedie- „ing. De elektronisch ge stuurde diertjes moeten met mini-camera's en sensoren slachtoffers van aardbevin gen opsporen onder het puin. Onderzoekers hebben al nachtvlinders uitgerust met chips, zenders en batterijen nni vliegbewegingen te me ien. Het team denkt insecten elektronisch bestuurbaar te kunnen maken. Kakkerlak ken lopen al naar believen naar links of rechts. Van onze redactie buitenland Jeruzalem/Tel Aviv - Israël heeft zijn troepen op de bezet te Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook versterkt om onrust onder de Palestijnen te voorkomen. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Mordechai gisteren gezegd op de Israëlische radio. Is raël wil deze week beginnen met de bouw van de omstreden wijk Har Horna op bezette Palestijnse grond vlakbij Jeruzalem. Op het heuvelland in het Arabi sche deel van Jeruzalem maakten de twee partijen zich gisteren op voor een dreigende confrontatie. Palestijnen zetten tenten op en Israëlische militairen in ge vechtsuitrusting namen posities in. Mordechai noemde het waar schijnlijk dat het tot zware inci denten zal komen. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat hij de bouw van 6.500 appartemen ten in Har Homa nog deze week wil beginnen. Een hoge Palestijn se functionaris zei dat er in dat geval een gewelddadige reactie zou komen. Palestijnse zieken huizen stuurden patiënten naar huis om plaats te maken voor ge wonden die bij eventuele rellen zouden vallen. Op aandringen van de Verenigde Staten en Jordanië deden Israël en de Palestijnen gisteren hun best een ontmoeting te arrange ren tussen de Palestijnse leider Arafat en premier Netanyahu. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, David Levy, zei gisteren op de Israëlische radio dat hij denkt dat deze ontmoeting er nog deze week komt. Een opiniepeiling waarvan de uitslag gisteren werd gepubli ceerd door de krant Yediot Ahro- not, maakte duidelijk dat de Is raëliërs ongeveer gelijk verdeeld zijn in voor- en tegenstanders van het bouwproject. Van de on dervraagden was 49 procent voor uitstel van de nieuwbouw en 47 procent voor een onmiddelijke start. Faisal Husseini, de Pales tijnse bestuurder in Jeruzalem, heeft gisteren bij het bouwterrein in Oost-Jeruzalem twee tenten opgezet, waar hij tot nader order kantoor houdt. Enkele meters bij hem vandaan stonden tientallen Israëlische militairen op wacht. Husseini zei dat hij en een twaalftal andere mensen de nacht zouden doorbrengen in de van Palestijnse vlaggen voorziene tenten. „Op het moment dat de Israëlische bulldozers aan het werk gaan zullen wij ons ertegen verzetten, met vreedzame midde len," zei hij. jloskou/Washington (rtr/ap) - De Russische president Boris Je ltsin heeft gisteren zelfverzekerd aangekondigd dat hij 'natuur lijk van plan is' tot de verkiezingen in het jaar 2000 aan te blij- .Ik ben in prima vorm en in staat let land te besturen. Ik voel me eigenlijk beter dan voor mijn aekte," aldus de president voor de Russische televisie. Donderdag ontmoet Jeltsin in Helsinki zijn Amerikaanse ambt- jenoot Bill Clinton, die zijn reis net een dag moest uitstellen, om- Brussel - Een brandbom in een café in de Brusselse deelgemeente Henbeek heeft vier mensenle- vens geëist. Het vijf verdiepingen lillende gebouw brandde volle- iigifit. Brandweer en politie vermoeden dat het gaat om een afrekening of «n mislukte poging om de verze- g op te lichten. Buren van ht café hoorden gisternacht erinkel en een auto wegrij- itn. Een 33-jarige vrouw en haar lier kinderen konden worden ge red. e derde verdieping vond de brandweer later wel de verkoolde lichamen van twee mannen. Op tussenverdieping werden de lithamen van een echtpaar aan- ffen. Het café was op het moment van de aanslag gesloten. Volgens buurtbewoners had het café een slechte reputatie. dat hij na een val aan zijn knie moest worden geopereerd. Met het oog op de ontmoeting waarschuwde hij opnieuw tegen uitbreiding van de Navo naar het oosten en voor een hervatting van de Koude Oorlog. Gelijkheid moet de basis voor de Ameri kaans-Russische betrekkingen zijn. Russische diplomaten kun nen hun Amerikaanse gespreks partners niet meer concessies doen, aldus Jeltsin. Hij wilde er duidelijk geen twijfel over laten bestaan dat hij krachtig en strijd lustig de onderhandelingen in Finland ingaat. Het staatshoofd zei dat Rusland, dat meent dat de expansie van de Navo een bedreiging voor zijn veiligheid vormt, niet bang is voor een eventuele aanval, maar voor een economisch en strate gisch isolement. Tijdens de Helsinki-top zal ook gesproken worden over wapen beheersing en economische ont wikkelingen. Rusland heeft een enorme be hoefte aan westerse investerin gen om de economie aan te jagen. Maar de mentaliteit van het com munistische systeem en de aarze lingen bij het invoeren van een rechtssysteem dat past bij een markteconomie hebben gezorgd voor een enorme corruptie „van hoog tot laag, die westerse inves teerders afschrikt. De Italiaanse kustwacht redde gisteren meer dan achthonderd Albanezen van een zinkend Albanees marineschip, dat stuurloos was geraakt voor de kust van Italië. foto reuter All 11 1 Tl' Den Haag (anp) - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken is verontrust over de prominente rol die oud-legerleider Bou- in de Surinaamse politiek speelt. Dok maakt hij zich zorgen over versterking van democratie en rechtsstaat in Suriname, de doel stelling die in het Raamverdrag met Nederland is vastgelegd. Ne derland verdenkt Bouterse van betrokkenheid bij drugsmokkel. De drugscriminaliteit in Surina me laat een verontrustende groei zien, aldus het rapport. In het binnenland vinden steeds meer illegale vluchten plaats, en de omvang van de handel via de lijn Paramaribo-Schiphol neemt toe. Tezelfdertijd daalt de prijs van cocaïne in Suriname, wat zou wijzen op een ruime aanvoer. Het actieve bestrijdingsbeleid dat Pa ramaribo zegt te willen voeren, heeft 'tot op heden nog geen zichtbare resultaten opgeleverd'. van de drugscriminali- B in Suriname. De minister liet ft gisteren weten in een brief iffl de Tweede Kamer, die mor- pi de toestand in Suriname be preekt. rils voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP), de ffootste regeringspartij, heeft een groot gewicht in de «sluitvorming over belangrijke ®agstukken," constateert de •aster. Ook andere militairen ft onder de dictatuur van Bou rse in de jaren tachtig actief 'ar®, zijn teruggekeerd op pos- binnen het leger en daarbui- ls niet bevorderlijk voor de Brindisi/Tïrana/Rome (rtr/dpa/afp/ap) - De Itali aanse kustwacht heeft giste ren meer dan achthonderd Al banese vluchtelingen gered van een stuurloos geraakt Al banees marineschip. De overvolle mijnenveger dreef urenlang zonder benzine op on geveer tien kilometer voor de Ita liaanse kust en dreigde te zinken als gevolg van lekkage. De mede werkers van de kustwacht slaag den erin alle opvarenden in vei ligheid te brengen. Ze zijn over gebracht naar Brindisi en Bari. Een woordvoerder van de kust wacht noemde het een wonder dat alle vluchtelingen op tijd van boord gehaald konden worden. Volgens hem waren de Albanezen als sardines in een blikje op de boot samengeperst, die afkomstig was uit de Albanese havenstad Vlorë. Gisternacht wist een vissersboot met 182 Albanese vluchtelingen de kust van Brindisi te bereiken. De kapitein en de bemanning zijn gearresteerd. Het hoofd van de politie in Brindisi zei gisteren dat alle schepen en vaartuigen uit Al banië die de haven binnenkomen en clandestiene passagiers aan boord hebben, worden geconfis queerd. De afgelopen dagen zijn ongeveer 5600 Albanezen de circa tachtig kilometer brede Adriatische Zee overgestoken en naar Italië ge vlucht. Hoewel de situatie in Al banië iets rustiger is, houdt de vluchtelingenstroom aan. De Ita liaanse premier Romano Prodi heeft de Albanezen opgeroepen in hun land te blijven. In de hoofdstad Tirana gaf de be volking na vijf dagen van volledi ge chaos gehoor aan de oproep van de regering om weer aan het werk te gaan. Bussen reden gisteren weer, rege ringskantoren hervatten het werk en winkels openden hun deuren. Een woordvoerder van het ministerie van Transport zei te hopen dat de luchthaven, ge sloten sinds vorige week donder dag, vandaag weer open zal gaan. De voedselsituatie is nog niet kri tiek, zei een regeringszegsman, hoewel groothandels en pakhui zen zijn geplunderd. De meeste inwoners van Tirana hebben voedselvoorraden aange legd met het oog op de onrust. Mogelijk kan er wel een tekort aan meel en olie ontstaan. De Al banese regering overweegt daar voor bij het buitenland aan te kloppen. De socialistische partijleider Fa- tos Nano heeft de Albanese be volking opgeroepen de wapens in te leveren en de nationale over gangsregering te steunen. Ook vroeg hij de Albanezen in hun land te blijven. Nano, die na een omstreden pro ces een celstraf uitzat, maar zon dag amnestie kreeg van zijn ri vaal president Sali Berisha, liet weten zo snel mogelijk naar het rebellerende zuiden te zullen gaan om de opstandelingen daar ervan te overtuigen dat ze hun wapens moeten inleveren. Ondertussen meldden Griekse di plomaten dat rebellenleiders uit Zuid-Albanie in Fier bijeen zijn gekomen om een gezamenlijke strategie te ontwikkelen. De re bellen uit diverse steden hebben zich verenigd onder de naam Na tionale Bevrijdingsraad, hoewel van eenheid tot nu toe nauwelijks sprake is. Nano, die in 1991 kort premier was, oefende kritiek uit op Beris ha. Hij zei dat de verleden week gevormde overgangsregering veel effectiever kan zijn als Berisha aftreedt. In juni moeten er ver kiezingen in Albanië gehouden worden. Berisha zei tegenover de Franse radiozender Europe-1 dat de si tuatie in zijn land nog steeds 'kri tiek' is, maar dat de kans op een burgeroorlog gering is. Een aantal hooggeplaatste EU- diplomaten kwam gisteren in Ro me bijeen ter voorbereiding van een missie naar Albanië. Dat is van diplomatieke bronnen verno men. De delegatie staat onder lei ding van de Nederlandse diplo maat J. de Marchant et d'Ansem- bourg. J'tijs/Kinshasa/Amster- «/Nairobi (dpa/rtr/anp) et ministerie van Buiten- "Mse Zaken in Parijs heeft weren meegedeeld dat de gezondheid van de Zaïrese President Mobutu Sese Seko Parijs 'een bron van zorg' bekendmaking is de meest JstTte aanwijzing tot nu toe ,1 ff 'oestand van Mobutu ver- Jent Zondag werd de Presi- opnieuw opgenomen in een u ,uis voor 'een aanvullende 'Mandeling'. fclif Voor ket eerstdat de mede- lt..frs vaa Mobutu spraken P «m behandeling'. deden zij de bezoeken Mini t rese President aan de ken'1' a's rouhne-onderzoe- &ikis nagenoeg het laatste van R Mobutu steunt. Minister tet p enlandse Zaken De Cha- DvijfeMmaChreef hem als 'onge~ staat i e enige Persoon die in 'ossiJ fe dra§en aan de op- De ?»-VLn Probleem'. %2n over Mobutu's ge- door ?i worden tegengesproken fteldp »Z°™' d'8 gisteren mee- Snaar z-" Vader snel terug" aire. Terwijl Mobutu in zijn villa in het zuiden van Frankrijk op krachten probeerde te komen van een operatie wegens prostaat kanker, rukte het opstandelin- genleger van Laurent Kabila, vooralsnog zonder tegenstand van betekenis, steeds verder op in westelijke richting. Zaterdag na men de rebellen Kisangani in, de op twee na grootste stad van Zaï re. De rebellen maken zich op voor een opmars in twee richtingen: naar de koperrijke regio Shaba en naar de residentie van Mobutu in de jungle in het noorden van het land. Dit zeggen militaire deskundigen in Nairobi, die het conflict in Zaïre op de voet vol gen. Volgens deze experts is het nog een kwestie van dagen voor de re bellen Shaba in handen hebben. De rebellen maken al de dienst uit in vier plaatsen in Shaba: Ka- lemie, Moba, Manono en Pweto. De tegenstanders van Mobutu zijn in deze regio zeer populair en ze kregen grote delen van het ge bied zonder slag of stoot in han den. Volgens de militaire deskundigen zijn de rebellen bezig het grootste deel van hun troepen uit Kisan gani, dat zaterdag viel, te ver plaatsen naar Buta, 260 kilome ter naar het noorden. Ook uit de stad Isiro zijn rebellen op weg naar Buta. Buta is strategisch gelegen op de weg naar Mobutu's jungle-paleis in Gbadolite. „Als ze op de deur van Mobutu's residentie kloppen, tasten ze zijn autoriteit aan. Dat heeft militair niet veel voordelen, maar politiek wel," aldus de des kundige. Ondertussen worden reisagenten in Kinshasa overspoelt door Zaï- rezen die vliegtickets willen ko pen om het land te verlaten. Den Haag (anp) - Het Joegoslavië-Tribunaal heeft gisteren een vrouw gehoord die slachtoffer was van verkrachtingen. Grozdana Cecez, die als getuige werd gehoord in het Celebici-proces, deed uitvoerig ver slag van de manier waarop en hoe vaak kampleider Hazim Delic haar verkrachtte vanaf het moment dat zij in 1992 in het Celebici-kamp in Midden-Bosnlë arriveerde. Het proces dat vorige week begon is het eerste dat verkrachting als oorlogsmisdaad bestempeld, sinds de pro eessen van Tokio. Delic staat met nog twee moslims en een Bosnische Kroaat terecht voor misdaden begaan tegen Serviërs. Washington - Amerikaanse inlichtingendiensten hebben een door China opgestelde lijst ontdekt met de namen van 30 leden van het Amerikaanse Congres. Peking trachtte hun gunsten te krijgen door geld bij te dragen aan hun verkiezingscampagnes. Dit meld de gisteren het weekblad Newsweek. Op de lijst staat ook de voorzitter van het Huis van Afgevaardig den, de Republikein Newt Gingrich, aldus het blad. De FBI infor meerde begin juni de Nationale Veiligheidsraad over mogelijke Chinese pogingen de Amerikaanse verkiezingscampagne te fi nancieren. Peking wilde met name reizen naar China organiseren voor parlementsleden. Dit in de aanloop naar het Amerikaanse besluit China al dan niet opnieuw de status van meest begunstig de handelspartner te verlenen. Parijs - In Parijs is gisterochtend bij de deur van een moskee een springlading ontploft, die in een brandblusapparaat was verbor gen. De moskeebewaker raakte licht gewond. In de onmiddellijke nabijheid werd grote glasschade aangericht. De Franse anti-ter- reurbrigade onderzoekt de aanslag. Volgens de commerciële radiozender Europe-1 staat het moskee- hoofd bekend als iemand die goede betrekkingen onderhoudt met andere godsdiensten en met de plaatselijke gemeenschap. Bome - De vangst en kweek van vis heeft een recordhoogte be reikt. Volgens de VN-wereldvoedselorganisatie FAO ging het vol gens de jongste cijfers (1995) om een 'productie' van 112,3 miljoen ton, tegen 109,6 miljoen ton in 1994. Vooral het kweken van vis droeg bij aan de stijging. De vraag naar vis zal de komende jaren fors toenemen. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van de FAO. De FAO is kritisch over de visserij in de Europese wate ren. De organisatie stelt vast dat door overbevissing en vervuiling de visstand vaak onder de biologisch aanvaardbare grens ligt. In bepaalde gebieden mag volgens het rapport echter veel meer wor den gevist. Kaapstad - Dr. Allan Boesak mag zonder toestemming van de rechter Zuid-Afrika niet verlaten. De vroegere anti-apartheids- strijder kreeg gisteren van de rechtbank in Kaapstad te horen dat hij zijn paspoort moet inleveren. Hij staat terecht op verdenking zich geld te hebben toegeëigend dat de Deense hulporganisatie Danchurchaid had geschonken aan de Stichting voor Gerechtig heid en Vrede, waarvan hij voorzitter was. Boesak moet zich elke zaterdag bij de politie melden en mag geen contacten met de getuigen a charge onderhouden. Daartoe be hoort ook aartsbisschop Tutu. Boesak zou onder andere verant woordelijk zijn voor de verduistering van geld dat de zanger Paul Simon had overgemaakt voor een project voor arme zwarte kin deren. Algiers - In de Algerijnse hoofdstad zijn gistermiddag vier doden en zeker dertig gewonden gevallen door drie autobom-aanslagen. De aanslagen gebeurden volgens de staatsradio allemaal in en bij de grote volkswijk Kouba. Om zes uur 's avonds ontplofte een bom bij een bushalte in Ben Omar, vlak bij Kouba. Een getuige meldde dat een bus in brand vloog, maar hij kon niets zeggen over het aantal slachtoffers. Over de andere ontploffingen zijn geen details bekend. Het de eerste keer sinds 21 januari dat er een bomaanslag is gepleegd in de hoofdstad. Toen kostte de explosie van een autobom zeker ze ven mensen het leven. New York - De secretarisJgeneraal van de Verenigde Naties, Ko fi Annan, heeft gisteren in New York een pakket bezuinigingen jgeprekenteerd. Bij hét Sëcretariaat van de VN in Neüv York, Genè- ve en Nairobi verdwijnen duizend banen. Het huidige budget van de volkerenorganisatie is ongeveer een müjard dollar per jaar. De hervormingen die Annan gaat uitvoeren moeten kritiek op de VN wegnemen. Met name de Verenigde Staten, die een aanzienlijk deel van de kosten van de organisatie voor hun rekening nemen, beschuldigen de VN van verspilling. (ADVERTENTIE) Deze voorjaarsset van "Vromani" is speciaal voor ons gestyled in Italië. De pump is uitgevoerd in twee hakhoogtes. Het bijpassende tasje is vervaardigd uit dezelfde materialen. Beide verkrijgbaar in de zomerse kleuren: blauw-wit en blauw-multi en de basic kleuren: blauw-uni, bröns en zwart. Maten 35 t/m 42. Zowel schoen als tas zijn normaal ook al aantrekkelijk I geprijsd voor 160,-. Maar zolang voorradig geldt nu voor elk de verbazende prijs van... Nieuwe Markt 63, Roosendaal Telefoon: (0165) 555581 Grote Markt 5, Breda, Ook in Den Bosch en Eindhoven. Door Wilko Voordouw Parijs - Vier Franse skinheads staan sinds gisteren in Mar seille terecht. In mei 1990 hebben ze de joodse begraaf plaats van het Zuid-Franse Carpentras geschonden. Ze groeven onder meer het li chaam van een kort daarvoor overleden man op en vernielden 34 grafstenen. Twee van de vier skinheads betuigden op de eerste procesdag spijt. „Dit hadden we nooit mogen doen," aldus Yan- nick Garnier. „Ik geloofde dat de joden posities in de maatschappij innamen die ons Fransen toe kwamen," zo vertelde hij tijdens de eerste procesdag. De 27-jarige beveiligingsbeamb te stapte vorig jaar juli vrijwillig naar de politie om een bekentenis af te leggen. Hij kon niet langer met het geheim leven, zo ver klaarde hij. De 'affaire-Carpentras' heeft de politieke en juridische gemoede ren in Frankrijk flink bezigge houden. De schok was groot toen begin mei 1990 de geschonden graven werden ontdekt. De da ders hadden geprobeerd om het opgegraven lichaam van Félix Germon, een maand eerder over leden, te onthoofden en zijn testi kels af te snijden. Ook hadden ze gepoogd het lichaam op een vlag- gestok te steken. De toenmalige socialistische minister van Bin nenlandse Zaken Pierre Joxe, be schuldigde het Front National, door de boodschap van haat die de partij van Jean-Marie le Pen destilleerde. Enkele dagen later was er in Pa rijs een nationale manifestatie onder het motto 'Nee tegen racis me': zelfs president Mitterrand mengde zich onder de demon stranten. Onder druk van de poli tici ging de politie snel te werk. In enkele dagen tijd werden tien tallen verdachten verhoord, maar niemand kon worden aangehou den, doordat er geen sporen wa ren. Maar in Carpentras zelf bleef de affaire leven. Diverse rechter commissarissen hebben zich met de affaire bezig gehouden. Vele strafpleiters lieten hun eigen analyses los op de schending. Het Front National organiseerde op het hoogtepunt van het onder zoek een demonstratie en eiste van president Mitterrand 'natio nale excuses'. Die kreeg Le Pen nooit. De leider van de groep van vijf, die regelmatig buitenlanders in elkaar sloegen en ervan overtuigd waren dat Frankrijk weer een blank land moest worden, over leed in 1993 door een motoronge val. Hij had de vier laten zweren dat nooit iets te zeggen over de grafschennis. Zijn dood maakte de weg vrij voor de bekentenis van Garnier. Het viertal dat nu in Marseille te recht staat kan tot maximaal 2 jaar gevangenis worden veroor deeld.

de Stem | 1997 | | pagina 5