Acht jaar bij smokkel softdrugs9 buit idaal •de pakt e zege De kat moet dringend geholpen worden Major gelooft in Lazarus-imitatie aken. Spanning stijgt in Israël 0 Revisiebedrijf NS bedreigd Nemtsov is nieuwe troef van Jeltsin Brabanthallen Mijn poes blijft met een kater zitten AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N 01 CDA komt met wetsvoorstel: Van Praag en Gil eten niet samen Arbeidsinspectie waarschuwt voor oplosmiddelen Britten op 1 mei naar de stembus V Gelder wil 8|teciale politie v°or toeristen CïT- EROTISCHE BEURS MAART 1997 B11 met 1-1 gelijk te spelen de veede klasse E van het KN- in de kaart van koploper! (won met 0-1 bij rode lan- lerder uit. s te vallen. Hierdoor werd ver-I spelen - er moest gehecht 'den - voor hem niet meer mo- jk. de rust kwam Goes iets beter de verf en dat leidde in de zes- ;te minuut tot 1-0 na een com- atie waarbij Mart van de chte en Sannon Braafhart be kken waren. Paul Harthoorn Jcht het karwei afmaken en ed dat naar behoren. De vreug- I over deze opsteker duurde ^cies één minuut. Want 60 tel- i later was het Roosendaal dat aanval opzette met ogen- hijnlijk weinig gevaar in zich. t het moment dat verdediger ;co de Kok terugkopte op zijn elman. Deze had namelijk an- re gedachten en was uit zijn el gekomen om de bal te onder- reppen. Beiden hadden daar- or het nakijken en zagen tot hrik hoe de bal in eigen doel rdween. 3AD-TERHEIJDEN 2-2 - Rust tl, Johan Bruurs 1-0 en 2-0, Ed- n Wirken 2-1 en 2-2. DNGA-DONGEN 1-2 - Rust 0- I Arjan Casteleijns 0-1 en 0-2, roen Vervoort 1-2. AC/BWB-SC GASTEL 0-3 - ust 0-0, Ronald Akkermans 0-1, Ierry Voets 0-2, Michel Kars 0-3. OC'17-RKTW 1-1 - Rust 1-0, ees de Rooy 1-0, Erik Verschut ■1. van het KNVB-zondagvoet- (HW'24 nog een week uitge- s in IJzendijke, maar Sluiskil ou deze ploeg theoretisch nog Niemand, die daar natuurlijk VOGELWAARDE-DOMBURG IB-2 - Domburg was beter in de perste helft en speelde agressie-1 yer. Het kwam dan ook op voor sprong. Er werd slecht uitverde digd in de Vogelwaarde-verdedi ging en Ko Brand maakte daar-l van handig gebruik. In de tweede helft startte Domburg weer sterk, maar na tien minuten kon de ploeg van Jan Kolijn de bakens; verzetten. Na een kwartier scoorden de groen-witten twee keer binnen i twee minuten. Eerst werd Lars Strijdonk gevloerd binnen de be- j ruchte lijnen en was het Arno Wauters, die de penalty benutte. Twee minuten later was het Pa trick de Bruijne, die een goede j aanval afrondde. Domburg gaf' zich niet gewonnen en kwam weer terug in de wedstrijd. Via een doelpunt van Micha Bernard I kwam het op gelijke hoogte en op I dat moment leek Vogelwaarde j zelfs te gaan verliezen. Goed keeperswerk van Patrick Vonk. hield op dat moment de mannen, van 'Den Bos' overeind. Tien mi nuten voor tijd was het vervol gens Lars Strijdonk, die een voortreffelijke aanval afrondde^ en de belangrijke derde treffer binnen schoot. LUCTOR'88-HANSWEERTSE BOYS 0-0 - In de eerste helft wa ren beide partijen aan elkaar ge waagd, maar kreeg Luctor'88 toch een paar fraaie kansen. Zo schoot Fred Velkers op de paal en mocht Erik de Groene twee keer vrij op de doelman af, maar twee keer miste hij. In de tweede helft trok Luctor'88 het initiatief nog meer naar zich toe, maar het ver zuimde de kansen te verzilveren in dit pittige duel, dat echter geen moment ontspoorde door de strakke leiding van de scheids rechter. ;eskens in Vrij Nederland over Ri- ier bij Ajax, Barcelona en Oranje: lie man was zo hard. In het begin n wedstrijdbespreking stonden op laar nummers. Ik ben echt bang lerlandse Bridge Bond in Trouw op et typeren: „Als een frivool, exact aken zijn puur exacte sporten. Op :et doen. Dat is bij bridgen anders, jkant mee." ijnders, thans werkzaam als 'crisis- rant: „Engeland kan natuurlijk een is er populair, de Britse mentaliteit blik verwijden en kennis van elders fcend. Het blijven toch eilandbewo- Uje JAARGANG 2 KATERNEN ne Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 DE STEM 8 "71 031 00021 I I I I I A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 HV-programma's D2 Buitenland Beurs Economie Spert Zeeland 'Redding' uit sekte eindigt voor rechter NAC-voorzitter Peek doodziek van relschoppers PAGINA Jorritsma bindt in over streekvervoer PAGINA PAGINA Ronald Koeman loopt straks stage bij Oranje Mogelijk ambulance in Oostburg PAGINA ODI mag My Fair Lady niet uitvoeren PAGINA PAGINA DINSDAG 18 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Choreograaf Voorintholt voelt zich een beetje kind PAGINA /MIN MAX 5/12 Regenachtig Vandaag zorgt een depressie noordwest van Engeland nog voor een zuidwestenwind en wat lichte regen, daarna draait de wind naar het noorden en wordt het gevoelig kouder. l'iMuze Haagse redactie Maastricht - Het CDA wil de straf voor smokkel en handel in softdrugs verdubbelen. De christen-democraten zullen daartoe iet een eigen wetsvoorstel komen. Dat zei CDA-fractievoorzitter hmia gisteravond tijdens een partijbijeenkomst in Limburg. Jl'ij willen als CDA met een ini- fatief-wetsvoorstel komen om er wrte zorgen dat ook de groot- ïhalige handel in softdrugs ste ng aangepakt kan worden." Op ia smokkel van softdrugs moet ralgens de christen-democraten acht jaar gevangenisstraf komen (e staan. Grootschalige handel noet bestraft worden met vier jaar. tolgens de CDA-fractieleider is i(t 'belachelijk' dat een grote Weiaar in harddrugs zoveel Her gestraft wordt dan een Weiaar n hasj of wiet. Op de mokkel van harddrugs staat nu taalf jaar, op harddrugshandel acht jaar. fcma haalde fel uit naar D66- «inister Sorgdrager (Justitie), np) - Het bestuur a Ajax gaat aan de vooravond e de kwartfinale in de Cham- pions League vandaag niet dine- ®met dat van Atletico Madrid. Voorzitter Van Praag van Ajax wtving gisteren een brief van Gil, die niets van zijn be nde teksten aan het adres donkere Ajacieden wenst te- We nemen. Van Praag heeft videobanden •et de gewraakte uitspraken van die onder meer stelde dat het •ij Ajax wel op de Congo lijkt en «h afvroeg of al die donkere Vlers soms afkomstig zijn uit oliebollenmachine. band gaat per koerier naar te UEFA. Van Praag zal een ''eede exemplaar overhandigen "O Atletico. die het advies van het Openbaar Ministerie in de wind slaat om handel en smokkel van softdrugs hard aan te pakken. „Terwijl het Openbaar Ministerie haar juist vraagt om hogere straffen op te kunnen leggen. Als de regering niet zelf in beweging komt, doet het CDA het wel door middel van een initiatief-wetsvoorstel." WD-fractieleider Bolkestein wil het wetsvoorstel van het CDA af wachten. Wel liet hij alvast weten voorstander te zijn van een schei ding tussen hard- en softdrugs. „De pakkans speelt een belang rijkere rol dan de strafmaat. Ik vraag mij af of het CDA wel op de goede weg is," aldus Bolkestein. Urinecontroles Sorgdrager wil gevangenissen de mogelijkheid geven gedetineer den vaker te onderwerpen aan urinecontroles om het drugsge bruik in de inrichtingen te ont moedigen. Urinecontroles wor den momenteel vooral bij een vermoeden van drugsgebruik verplicht toegepast. In de gevangenis in Breda ge beurt dat zelfs standaard, zowel bij het verblijf in de cel als bij binnenkomst, zoals directeur Molenkamp gisteravond ver klaarde. Hij zei er bij dat zijn inrichting niet de enige is die dit beleid toe past, dat volgens hem dus ten on rechte als 'nieuw' wordt gepre senteerd. Tilburg - Binnen twee jaar dreigt sluiting voor het 128 jaar oude Re visiebedrijf van de Nederlandse Spoorwegen in Tilburg. Tenminste, wanneer de vorig jaar zelfstandig geworden NS-dochter, waar 540 mensen werken, voor die tijd geen twintig miljoen gulden bezuinigt. Bovendien moet er vanaf volgend jaar minimaal 5 procent winst wor den gemaakt. Anders is sluiting van het enorme complex bij het NS- station aan de orde. Een actie waarbij gekeken wordt of op lonen kan worden bespaard én een reorganisatie gaan naar verwachting zeker tussen de 120 en 200 banen kosten. Tot nu toe paste 'Den Haag' de ver liezen van de Spoorwegen altijd bij. Maar sinds de verzelfstandiging van de NS moet er 'marktconform' gewerkt worden. »Een Israëlische soldaat houdt wacht bij Palestijnse tenten op een heuvel vlakbij Har Horna, waar Palestijnen protesteren tegen de bouw van duizenden huizen voor joden. De aanleg van de wijk nabij Jeruzalem moet deze week beginnen. Het Israëlische leger op de Westelij ke Jordaanoever en bij de Ga- zastrook is versterkt in verband met mogelijk geweld van Pales tijnse Zijde. FOTO REUTER ZIE BUITENLAND-A5 Van onze correspondent Londen - John Major maakt zich op voor een Lazarus-stunt op 1 mei, de in Labour-kringen toch al populaire Dag van de Ar beid. De Britse premier informeerde koningin Elizabeth giste ren dat haar onderdanen die dag naar de stembus zullen gaan. (anp) - Bedrijven weinig aan het gevaar 'a organische oplosmiddelen 'oor de gezondheid. fehts 37 procent van de onder- ttniingen die met oplosmiddelen houdt zich aan de plicht te risico's te inventariseren. Elf Procent van de bedrijven heeft een plan van aanpak ge tolkt. Instelt de Arbeidsinspectie na ^onderzoek bij 778 bedrijven, "'i tweederde daarvan wordt met fcmddelen gewerkt. Dertien .Aoeent van het personeel komt fcct mee in aanraking, een lïwRrt indirect. tv.van Gent - Commissaris der 'gin W. Van Gelder wil 'toe- Pohtie' in Zeeland. De 'ge- 1 Zeeuwse politie kan het m het zomerseizoen amper .«hij. Vergeleken met zui- ike vakantiegebieden stelt de i - de periode dat de I. u,,se bevolking verdubbelt Iknonu lets voor> hij la- Van onze verslaggever Breda - Er zijn veel te veel katten in Nederland en daar moet volgens de Dierenbe scherming nou eindelijk eens iets aan gedaan worden. Daarom is de organisatie gis teren een actie gestart om kat tenbezitters ervan te overtui gen dat het toch echt nodig is hun huisdier te laten 'helpen'. In Nederland lopen zo'n 2,3 mil joen katten rond en dat zijn al leen nog maar de dieren met een eigenaar. Het aantal verwilderde katten bedraagt volgens schat tingen van de Dierenbescherming enkele honderdduizenden. Eigenlijk zouden katten zo snel mogelijk gesteriliseerd dan wel gecastreerd moeten worden, maar heel veel mensen doen dat niet, zo blijkt uit de praktijk. Daardoor blijft het aantal dieren groeien: vorig jaar zijn er bijna 42.000 in de asielen terechtgeko men, twintig procent meer dan in 1992. Volgens de Dierenbescher ming kunnen de asielen dat niet aan en ontstaan er door de over bevolking veel infecties bij de katten. 'Vangkooien' De actie van de Dierenbescher ming bestaat uit een voorlich tingsoffensief (met posters en fol ders); het aanbieden van 'vang kooien' aan haar plaatselijke af delingen, zodat die er zelf op uit kunnen; en een bijdrage van een tientje aan de kosten van een in greep. Met eenzelfde bijdrage van de asielen en de dierenarts wordt zo'n ingreep nu dertig gulden goedkoper. Normaal kost de (niet verplichte) sterilisatie tussen de 120 en 150 gulden, een castratie Nederland telt volgens de Dierenbescherming veel te veel katten. FOTO CANULE SCHELSTRAETE iets minder: rond de zestig gul den. Mevrouw Keller van het asiel in Breda erkent het kattenprobleem onmiddelijk en is verheugd over de actie. Het speelt al jaren, zegt ze. „Dat komt met name doordat steeds meer mensen een kat ne men. Vroeger stond de hond op nummer één, nu gaat het zo: 'We willen een gezinnetje, maar we hebben daar eigenlijk geen tijd voor, dus we nemen een kat, die wacht lekker op je als je thuis komt en je hebt er verder geen omkijken naar'. En daar begint dus de ellende." J. Weijler van het asiel in Bergen op Zoom is het met haar eens. „Met de drukte valt het nog wel mee, maar veel dieren die we krijgen hebben last van niesziek te. Logisch natuurlijk, als ze met zovelen op een hoop zitten, ont staan er veel ziekten. Dat is bij mensen ook zo." In het enige Zeeuws-Vlaamse asiel, in Terneuzen, heerst ook opgetogenheid over de actie. „Een heel verstandige oproep," zegt mevrouw De Ruijter, „die ei genlijk niet nodig zou moeten zijn. Maar ja, iedereen vindt het ook zo leuk een keer een nestje jonge katjes in huis te hebben. Ik heb hier trouwens wel al een paar mensen gehad die nét vorige week met hun kat naar de dieren arts zijn geweest. Of ze hun geld nou terug konden krijgen." Veel te laat Het initiatief van de Dierenbe scherming ontmoet dus alom te vredenheid, maar er is ook enige verbazing. „Ze zijn namelijk veel te laat," zegt mevrouw Keiler. „Nu zijn alle poezen zwanger of krols. Je moet zo'n actie starten in het na jaar, als de katers weer lopen te gillen buiten." Dat is zo, zegt een woordvoerder van de Dierenbe scherming. „Maar wij hebben de jaarcijfers van de asielen nog maar net binnen en daaruit bleek dat er snel iets moest gebeuren. Bovendien is dit een actie die ge woon doorloopt. Want het pro bleem is ook structureel." Dat wordt overigens ook beaamd door de dierenartsen. Maar die peinzen er niet over hun prijzen te laten zakken, zoals de Dieren bescherming en de asielen dat graag zouden zien. Zo wordt de drempel wat lager, denken die. „Wij werken nou al nauwelijks kostprijsdekkend," zegt een woordvoerder van de Maatschap pij voor Diergeneeskunde. „Het is weliswaar een kleine ingreep, maar toch een echte operatie, met narcose en zo. En bovendien: als je een kat koopt, dan moet je er goed voor zorgen, ook al kost dat geld." Op de stoep van Downing Street beloofde hij vervolgens een mira culeuze comeback en een vijfde achtereenvolgend mandaat voor de Tories. Wat algemeen werd verwacht is nu formeel bevestigd. De Conser vatieven sturen aan op een elec torale marathon met het al ver uitgelopen Labour. Het wordt de langste verkiezingscampagne sinds 1918. De strijdbare Major acht de on gekende 20 tot 25 punten achter stand niet onoverkomelijk. Ook al hebben alle opiniepeilers hem afgeschreven. De Conservatieven hopen op een herhaling van de campagne in 1992, toen Major in de laatste week voor de verkiezing een 'ze kere' overwinning van Labour om zeep hield. Maar veel Conser vatieven weten dat de omstan digheden van 1992 niet die van dit jaar zijn. De tegenstander heeft namelijk geleerd van vier opeenvolgende echecs. Labour is inmiddels zo ver naar rechts opgeschoven dat (ADVERTENTIE) de klassieke Tory-bangmakerij voor het 'Rode Gevaar' nu bela chelijk klinkt. Een Conservatieve postercampagne die een snurken de Britse leeuw rode tranen laat huilen, is geannuleerd. De oppo sitieleider is niet meer een over moedige en regionaal gebekte Welshman, maar een uitgekookte en Oxford-getrainde Engelsman. De door velen geventileerde be hoefte dat het - na achttien jaar - tijd wordt voor andere gezichten is ook opgepikt door de rechtse massamedia. Van onze correspondent Moskou - De verrassende aanstelling van Boris Nemt sov (37), de jeugdige gouver neur van de regio Nizjni Nov gorod, als eerste vice-premier in de nieuwe Russische rege- rtmg, heeft onder hervormers in Moskou hoge verwachtin gen gewekt. Het onder Nemtsovs leiding uit gevoerde privatiseringprogram ma van kleine en middelgrote be drijven in Nizjni Novgorod wordt door Westerse experts be schouwd als een model voor de rest van Rusland. Een opgewekte en energiek ogen de president Boris Jeltsin, die donderdag naar het Finse Helsin ki vliegt voor een topontmoeting met zijn Amerikaanse collega Bill Clinton, noemde de benoeming van Nemtsov gisteren op de televisie 'een interessante va riant'. „Twee jonge mannen - u en Tsjoebais - creëren een heel nieuw, fris team in de regering," zei Jeltsin tegen Nemtsov. Jeltsin kondigde vorige week ingrijpen de wijzigingen in de regering Tsjernomyrdin aan. Jeltsin zei zeer ontevreden te zijn over het sociaal-economische beleid van de huidige regering. 'Russische Kennedy' Nemtsov, wegens zijn telegenieke verschijning al 'de Russische Kennedy' genoemd, krijgt een bijzonder zware portefeuille. Nemtsov wordt verantwoordelijk voor sociale zaken en voor de ver houdingen tussen Moskou en de machtige regio's. Bovendien zal hij het gevecht aan moeten gaan met de invloedrijke energiemo nopolies. Boris Nemtsovs aanstelling kwam als een verrassing omdat men er in politieke kringen in Moskou vanuit ging dat de nieu we regering in Anatoli Tsjoebais slechts één eerste vice-premier zou tellen. Waarnemers menen dat Boris Jeltsin de sociaal vaardige Nemtsov beschouwt als een mo gelijke bruggenbouwer tussen de scherpe, maar kille Tsjoebais en ,r, °nd5.vuur Eggende premier Viktor Tsjernomyrdin. Anatoli Tsjoebais, verantwoorde lijk voor de economische hervor mingen in Rusland, is gisteren ook benoemd tot minister van Fi nanciën. In totaal wordt premier Tsjernomyrdin nu bijgestaan door zeven vice-premiers. In de loop van de week worden nog meer benoemingen van nieuwe ministers verwacht. ■ZIE VERDER BUITENLAND - A5: -Jeltsin gaat strijdlustig naar overleg Helsinki (ADVERTENTIE) - extra shows - - - V( The Working Girls Z3 We FunÊ Divas Nympbo (dragqueecs) 2 spektakulairepodia 21-22-23 maart 's-Hertogenbosch info: 043-6014951 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van ai het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze fe: O een proefabonnement van 6 weken voor ƒ31 of een abonnement waarbij u De Stem 2 weken gratis ontvangt. O Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* O Per kwartaal dm.v. acceptgiro...,.97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:. Telefoon:., ...Plaats: ,Bank-/Gironr:.. Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda

de Stem | 1997 | | pagina 1