DE STEM We hebben loeristen- politie nodig' Belgische agenten op stage in Zeeland Rendement van fusie waterschappen valt Statenleden tegen 'Johan-Friso niet op tijd klaar' Provincie eist van Rijk of gemeenten meer geld voor ambulances 'Snel afspraken over aanpak drugstoerisme' Proef met permanente ambulance in Oostburg Mensen voor techniek C1 oeristentoeloop onbeheersbaar •rieskou levert veerdienst PSD miljoenenschade op lij Ja bevriezing van |iD j !1Sen op twee veerboten |ïf» 1 Perkp°lder-Kruinin- laider" nieuwjaarsnacht, en Beperkt treinverkeer Zeeland 11 111 DINSDAG 18 MAART 1997 Lnze verslaggever Weiburg - Het Zeeuws provin- Lstuur eist meer geld van Den Lgvoor de ambulance-hulpver- Ug. Komt dat geld er niet dan Lgt de provincie met een zoge- L bestuurlijke aanwijzing dat Dj a{ bij de Zeeuwse gemeenten. Lat weer zullen afwentelen op hun L(ts en de toeristen, door middel [bijvoorbeeld verhoging van toeris- Lelasting. Burgelijke ongehoor- Ljbeid, in die zin dat Zeeland de am bulancewetgeving anders gaat uitvoe ren, is op dit moment ook een optie van sommige door de kwestie getergde Sta tenleden. Het komt hoogst zelden voor dat een provincie een bestuurlijke aanwijzing geeft. In Zeeland was het de laatste maal bij het halsstarrige Borsele dat geen medewerking wilde verlenen aan de toltunnel. Maar graag doet de provincie het niet. PvdA-gedeputeerde De Kok noemde de bestuurlijke aanwijzing gisteren in een commissievergadering in Middelburg 'een paardenmiddel dat alleen in uiter ste nood zal worden gebruikt'. Maar de nood is nu al hoog, want in veel delen van de provincie slagen de zie kenauto's er niet in binnen de gestelde norm van vijftien minuten bij een pa tiënt te zijn. In het geografisch moeilij ke eilandengebied zijn domweg te weing ambulances met goed uitgeruste teams. Zeeland krijgt niet genoeg bud get van het zogeheten Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG), een overheidsinstelling die de budgetten over de provincies verdeelt. De provincie is het goed beu. Al jaren lang spelen de problemen en verschil lende onderzoeken hebben alle knel punten al aangetoond. Geld is het eerste probleem, en het niet goed functioneren van de overkoepelende ambulance dienst CPA het tweede. Zeeland is on derverdeeld in verschillende diensten die elkaar soms ook tegenwerken. De Kok zei gisteren over het CPA: „Het CPA heeft onvoldoende regie, is onvol doende gezaghebbend en de medewer king is teleurstellend." Als provincie dient Zeeland een zogehe ten spreidingsplan voor de ambulances te maken, dus te bepalen waar de toege wezen auto's worden gestationeerd. Maar het is het verdelen van armoe. Dit, gekoppeld aan de versplintering van de diensten, deed het Statenlid Van Heu- kelom (SGP) gisteren om eigen initia tieven van de provincie roepen. Staten lid Wiersma steunde hem. „Ik ben het eens met hem. Wordt het niet eens wat tijd voor burgerlijke ongehoorzaam heid. Alle groepjes zitten er voor het ei gen belang, niet voor het algemeen be lang," aldus Wiersma. W verslaggever is van Gent - De provincie Zeeland moet 'toeristenpolitie' i. Commissaris van de Koningin W. van Gelder, brak daar ipiêrochtend een lans voor op een bijeenkomst in Sas van m 1st. Zeeuwse politie kan volgens luommissaris de toeristentoe- p in het zomerseizoen maar per de baas. Ondanks de tij- lüijke detachering van agenten ■andere korpsen. Zeeuwse bevolking telt ■100 zielen. Dat bevolkings- Isilal verdubbelt in de zomer- llii de Zeeuwse kust is zelfs Bake van verdrievoudiging van lis aantal inwoners. ■laar dan nog eens de dagtoe- fetenbij en de bevolking groeit |bi tot vier maal de normale pang. |a Gelder gebruikte die cijfers t (beperkt) aantal politie- lasendie er tegenover staan in istrast tot de politiesterkte in i zuidelijke Europese landen. Ifaijn veel beter voorbereid op |8i toeristeninvasie. ■commissaris had een van zijn pincie-ambtenaren opdracht (tpen eens bij buitenlandse te informeren naar 3 van de politiekorpsen liet toeristenseizoen. Zo was fjaan de weet gekomen dat er e zomer op de Canarische inden achthonderd agenten a de staatspolitie Guardia Ci- j^nduizend politiemensen van ft nationale korps toegevoegd ten aan de normale bezetting, ben helikopters, 39 explosie- Wxperts en 29 agenten met speurhonden completeerden «de toeristenpolitie in de zo- Jttnaanden. im Gelder toonde zich onder de prak van die aantallen. behoefte voor Zeeland zou ■awat minder kunnen." Des- tjlanks bepleitte hij bij de lan- politiek en de onderne- 5 in het toeristisch bedrijfs- p'tt de instelling van toeristen- jife in Zeeland. 1 een belangrijke service ®de veiligheid van de toerist te verhogen. Die betere service be tekent tevens een impuls aan de verbetering van de kwaliteit van het toeristisch product." De Zeeuwse commissaris hield dit voor aan een gehoor van zo'n zestig Belgische politie-officie- ren in opleiding. Die waren in Sas van Gent bij een aan de start van een twee daagse inkijkstage in de organi satie van de Zeeuwse politie. Het bezoek paste in de grens overschrijdende samenwerking tussen de Nederlandse en Bel gische politie. In aansluiting op de komst van zijn luisteraars sprak Van Gel der zich er verder voor uit om te komen tot een intensievere in ternationale uitwisseling van politiemensen. Als voorbeeld haalde de commissaris de Duitse agenten aan die vorige zomer Zeeuwse collega's aan de kust assisteerden. Daar was volgens hem door veel toeristen waardering over uitge sproken. Bovendien had het een remmende werking op ordever storingen door Duitse jongeren in Zeeland. Het zou goed zijn die uitwisse ling verder uit te bouwen, vond Van Gelder. Mogelijk kan dat ook uitkomst bieden in geval van vechtpartijen zoals die recente lijk in Hulst tussen Belgische en Nederlandse jongeren plaatsgre pen. Tenslotte opperde hij de moge lijkheid om Nederlandse politie mensen met Nederlandse toeris ten mee te sturen naar de popu laire vakantiebestemmingen. Omgekeerd zouden buitenlandse agenten mee kunnen naar de Zeeuwse kust. Van Gelder wees er op dat Ne derlandse politiemensen immers ook meereizen naar voetbalclubs die wedstrijden in het buiten land spelen. Van onze verslaggever Sas van Gent - Twee werkgroepen die binnen de politie wer ken aan de verdere uitbouw van de grensoverschrijdende sa menwerking komen binnenkort met praktische voorstellen voor een effectievere bestrijding van het drugstoerisme. De chef van de Zeeuwse politie, commissaris A. Smeels zei dat gis teren op een bijeenkomst met Belgische politie-officieren in oplei ding, in Sas van Gent. Smeels blikte in zijn welkomstwoord terug op de internationale drugscontrole die het afgelopen weekeinde plaatsvond. Hoewel de hoeveelheid inbeslaggenomen verdovende middelen wellicht te genvallend was, vond de Zeeuwse politiechef toch dat er sprake was van een 'uitermate succesvolle actie'. De actie onderstreepte nog maar eens het belang van grensover schrijdende samenwerking, aldus Smeels. Die samenwerking krijgt nader vorm in de werkgroepen drugstoerisme en internationale drugszwendel. Een andere verbetering die binnenkort te gebeuren staat, is de aanpassing van het portofoonverkeer zodat Zeeuwse en Belgische politiemensen beter met elkaar kunnen communiceren. Verder kondigde Smeels aan dat er goede voortgang zit in een an dere project, On Line genaamd. Volgens dat plan moeten er dertig communicatiestations in Zeeland en de beide Vlaanderens komen voor de verbindingen tussen politie, brandweer en ambulancedien sten aan weerszijden van de grens. Of dat netwerk in de Euregio Scheldemond van de grond komt, is kennelijk afhankelijk van de toekenning van Interreg-geld, aldus Smeels. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten van Zeeland zijn zwaar te leurgesteld over het rendement dat de nakende fusie tussen de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen oplevert. 'De Districts Ondersteunings Groep toont de Belgische collega's zijn kunnen. Van onze verslaggever Sas van Gent - Zestig Bel gische politie-officieren in opleiding namen gisteren en vandaag een kijkje in de keu ken van de Zeeuwse politie. De ontvangst was gisteroch tend op het gemeentehuis van Sas van Gent. Doel van het bezoek was nader kennis te maken met de organi satie van de Zeeuwse politie, mede gezien de steeds nauwere samenwerking tussen de Bel gische en de Nederlandse poli tiekorpsen. De officieren volgen een oplei ding aan de Oost-Vlaamse Poli tie Academie in Gent. Ze beho ren tot de Oost- en West-Vlaam se gemeentelijke politiekorpsen. Bij de ontvangst in Sas waren Commissaris van de Koningin W. van Gelder, burgemeester J. van Rest van Sas en de korpschef van de Zeeuwse politie, A. Smeels, vertegenwoordigd. De groep Belgen werd vergezeld door W. Dejaegher, arrondisse mentscommissaris van de pro vincie Oost-Vlaanderen. Hij verving de wegens andere verplichtingen afwezige gouver neur van die provincie, H. Balthazar. Na de ontvangst met toespraken van Van Rest, Smeels, Van Gel der en Dejaegher werden er in leidingen gehouden over de or ganisatie van de Zeeuwse politie en het kwaliteitsverbeterings project binnen het korps. Na de middag werd de groep ge splitst. Een deel was de gast van districtschef Zeeuws-Vlaande ren F. Goudswaard. Hier stonden inleidingen over drugstoerisme en een demon stratie van de Districts Onder steunings Groep op het pro gramma. De andere groep stak de Schelde over en was te gast bij de Wal- cherse districtschef H. Dirksen. Daar werden de Belgen ingewijd FOTOCAMILESCHELSTRAETE in de geheimen van het Walcher- se woninginbraken-project. Vandaag bezoeken alle deelne mers de stormvloedkering en het district Oosterscheldebekken. De districtschef daar, B. Immin- ga, belicht dan de zomerproble- matiek van de politie in Zeeland. De anderhalve ton die de fusie door doelmatiger werken en kos tenbesparing jaarlijks in het laa tje brengt, vinden ze in Middel burg een fooi, bleek gisteren tij dens een zitting van een Staten commissie. „Bitter weinig voordeel brengt zo'n fusie. Anderhalve ton per jaar is niets, ik had veel en veel meer verwacht," zo opende het PvdA-Statenlid Holtkamp de discussie. Jaren en jaren hebben de Staten aangedrongen op een grote wa terschapsfusie bezuiden de Wes- terschelde. Door vorming van een enkel schap zouden er veel kosten kunnen worden geschrapt en het financiële voordeel zou groot zijn, zo werd verwacht. „Mij valt het verschrikkelijk te gen," zei het SGP-Statenlid Ma- rius Goud gisteren. En ook de CDA-gedeputeerde Dek noemde de anderhalve ton 'laag'. „Het heeft alles te maken met perso neelsleden, hoe minder je er daar van hebt hoe groter de winst en er komen natuurlijk nogal wat men sen mee." De commissie vergaderde giste ren over een formeel verzoek aan de Staten van Zeeland om in te stemmen met fusie van Het Huls ter Ambacht, Het Vrije van Sluis en De Drie Ambachten. De pro vinciale politiek is er al zo lang voor dat geen fractie zal tegens temmen. Gisteren vielen er ook woorden over de verkiezingen voor het nieuwe waterschap. Sta tenlid Holtkamp van de PvdA verklaarde alvast tegen schrifte lijke verkiezingen te zijn. Waarop gedeputeerde Dek meedeelde dat de verkiezingen maximaal een jaar zullen worden opgeschoven zodat ze kunnen samenvallen met de verkiezingen van Provinciale Staten in 1999. Althans, dat gaat Dek vandaag in de vergadering van Gedeputeerde Staten voor stellen, vertelde hij. (ADVERTENTIE) 6 onze verslaggever Weiburg - De PSD ver- "fht dat de nieuwe dubbel- (ks veerboot Johan-Friso ?r Koninklijke Schelde T°fP later wordt opgeleverd *r'de geplande datum van 3Pril, Er kan dan een be- ,P Worden gedaan op de L '«clausule in het contract. j5 ®eldde PSD-directeur F. s gisteren bij een commis- Kadering van de Wse Staten in Middel |:ffiCthpqnd00r ijsga"g de Itet 1 °P een schade- lijij.® tWee tot drie miljoen In komt te staan. van de winter, en total r! u winter, en l'itmi evriezing van de ver- |ijviJkS~en waterleidingen op lliite tl n' ^eek een Sr°te en liet j. us °m te repareren. On- I4ew et °mdat het gevaarlijke 081 be leidingen zat en door specialisten moest worden verwijderd. Directeur Vos heeft van De Schelde de verzekering gekregen dat de Johan-Friso op tijd klaar zal zijn. Maar: „Garanties daar voor geeft ik niet, ik weet wat technische vertragingen kunnen veroorzaken," zei Vos. De meerkosten die een eventuele latere oplevering met zich mee brengt zijn niet direct een pro bleem. Die vallen binnen de kre dieten. Overigens valt de ijs- schade van miljoenen guldens ook binnen de begroting omdat er een meeropbrengst is van de kaartverkoop en er geld is gere serveerd voor calamiteiten. Vos gaat een brief aan De Schel de schrijven over de oplevering, vertelde hij. „Ik ga de bouwers schriftelijk laten weten dat wij op 25 april een compleet afgebouwd schip verwachten. En geen schip dat wel kan varen, maar waar nog van alles aan moet worden afge bouwd. Als het schip eenmaal in de vaart is hebben wij geen tijd om voor die dingen weer naar De Schelde te moeten, dus dat kan niet." De planning is dat dus 25 april de oplevering is. Op 9 mei maakt de Johan Friso met hon derden genodigden de eerste vaart maken, op 10 mei is er een open-schip-dag. Na dat weekend komt de veer boot, als alles goed gaat, in de normale vaart. Gisteren werd er ook nog even gepraat over het op peil houden van de veren tot de toltunnel wordt geopend. Personeel dat straks overbodig is, vertrekt als het de kans krijgt en daar zijn goede krachten bij die moeten worden aangevuld met contract anten. De kwaliteit van de dienst loopt gevaar. WD-gedeputeerde Hen- nekeij (Veren) erkende dat. „De beste mensen zijn het eerste weg, maar daar wordt in de stuur groep van gedachten over gewis seld, er moet een overbruggings plan komen." De gedeputeerde deelde verder nog mee dat sommige PSD-ers werk zullen vinden bij de tun nelbouw als die eenmaal op gang komt. Om hoeveel mensen dat gaat kon Hennekeij niet zeggen. Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciebestuur heeft het plan om een com pleet uitgeruste ambulance, met het bijbehorende personeel een jaar lang permanent in Oostburg te stationeren. Na dat jaar zal worden bekeken hoe vaak de wagen is uitgerukt en of defi nitieve stationering wenselijk is. Dit experiment, verwacht de pro vincie, zal veel onrust in de streek weghalen. Die onrust is onder meer ontstaan door de afslanking van het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Daardoor verhuist de ambulancedienst naar Terneuzen. Er kleeft wel een prijskaartje aan de proef. Een jaar lang een amu- lance met een team paraat hou den kost twee tot drie ton, op te brengen door de zorgverzeker aars, de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen en door Oostburg en Sluis-Aardenburg. Het plan werd gisteren gelan ceerd door het PvdA-statenlid Fi- ni de Paauw tijdens een commis sievergadering in Middelburg. Hij kreeg direct de steun van zijn partij-gedeputeerde Gert de Kok (Volksgezondheid). De Kok be loofde met alle partijen om de ta fel te gaan zitten. „Er is in Oost burg al een reserveauto aanwezig, alleen de bemanning moet gewor ven worden," aldus De Kok. Statenlid De Paauw: „Er heerst onrust in West-Zeeuws-Vlaande ren. De angst die er zeker heerst onder de mensen is dat wanneer de am bulance uit Oostburg weggaat er een ambulance uit Terneuzen naar Oostburg moet komen om daar paraat te staan. Maar stel: wanneer die ambulance onder weg is naar Oostburg en er ge beurt iets, waardoor de zieken auto met een patiënt terug moet naar Terneuzen. Als er op dat mo ment een ernstig ongeval in Ret- ranchement plaatsvindt, moeten ze daar zeker een half uur op de ambulance wachten en dat is on aanvaardbaar. Dan laat de zorg de mensen in de steek." Gedeputeerde De Kok erkende dat er onrust heerst in de streek over de fouten in de ambulance voorziening. „Ik kan me voorstel len dat er in Oostburg een pro bleem komt en als dat zo is op te lossen is het goed." (ADVERTENTIE) i* BELEEF het mee op een VOORLICHTINGSDAG f] dinsdag 1 april eri woensdag 2 april - ,hf m Meer weten of VI aanmelden: lUy BEL 040 247 47 47 Technische Universiteit Eindhoven vrijdag 21 - zaterdag 22 - zondag 23 maart Wat gaat er gebeuren? Op veel plaatsen in het land wordt a.s. week einde gewerkt aan uitbreiding en verbetering van het spoorwegnet. Op sommige trajecten rijden geen treinen (zie kaartje hieronder). Dit heeft gevolgen voor treinverbindingen in een groot deel van Nederland. Vanzelfsprekend zorgt NS voor vervangend vervoer per bus. Houd rekening met extra reistijd en extra overstappen. Vooral als u ergens beslist op tijd moet zijn, bijvoorbeeld op Schiphol of om een trein naar het buiten land te halen, is het van belang minstens 30 minuten eerder op reis te gaan. Soms kunt u een werktraject mijden door te reizen over een andere route, waar de treinen wél volgens het spoorboekje rijden. Hoe bent u tijdig geïnformeerd? Voor meer informatie is een uitgebreide folder beschikbaar aan de NS-loketten. Voor een persoon lijk reisadvies kunt u bellen met 0900-9292 (50 ct/m). Voor treinreizen naar het buitenland kunt u (ma. t/m za. overdag) bellen met 0900-9296 (50ct/m). Actuele informatie vindt u op de NS-site op Internet (www.ns.nl) en op Teletekstpagina's 751 t/m 754. Natuurlijk staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. Met de weekendkaart kan met de trein gereisd worden van vrijdag 21 maart, 12.00 uur tot maandag 24 maart, 12.00 uur. Wel raden wij studenten aan de spitsuren te mijden en dus op vrijdag vóór 16.00 uur en op maandag na 09.00 uur te reizen. We excuseren ons voor het ongemak.

de Stem | 1997 | | pagina 11