DE STEM Huisvesting politie valt duurder uit Schoonmaakdag levert bergen zwerfvuil op FNV presenteert cao bouw in Etten-Leur Wethouder Picavet: 'Hulst voert ook volledig kwijtscheldingsbeleid' ZVP wil denktank van Mark Haulez Zeeuws Kampioen toepbiljart politici en industriëlen Een druk nachtje voor ^breker uit Terneuzen Ambtenaren sociale zaken Oostburg beter beschermd Onze merken mannenmode: A5 per stuk Center Wijnegem Lij Antwerpen bijna verdubbeld Burenruzie Axel loopt uit de hand Personeelsbeleid Tegenvaller van 6,6 miljoen Gewonde bij botsing in Sas van Gent Zeeland MAANDAG 17 MAART 1997 Bogart Ciazzo Collumn Stones Dress- master Duke Dog en Duck Elmior Pierre Monnee Edler von F. Carl Gross Peter van Holland Pitchen Lee Jeans Melka Marcucci Pro gressiva Herburry Lacerna Wilvorst (Speciale trouw- kostuum- afdeling) '3 t/m za 22/3 li, onze verslaggever jst - De Hulster wethouder B. Pi- I .jjet van sociale zaken ergert zich Ijjjde berichtgeving vanuit het In- I gemeentelijk Samenwerkings Or- ,0 Zeeuws-Vlaanderen (ISOZ). Jaar werd naar buiten gebracht dat je gemeente Axel als enige in de ;treek een kwijtscheldingsnorm van I no procent hanteert, maar in Hulst I ioet men dat ook al. Ook de uitspraak van ISOZ-secretaris G. Christiaanse dat er sprake is van enige afstemming in Zeeuws-Vlaanderen voor wat betreft het minima-beleid komt in Hulst nogal vreemd over. „Er is helemaal geen overeenstemming," stelt Picavet. „Het is juist een grote cha os, want iedereen hanteert andere nor men. Wij"zouden dat wel anders willen. Als je zegt dat je een minima-beleid voert, dan moet je dat ook doen. En dan moet je gaan zitten op een volledige kwijtscheldingsnorm van gemeentelijke belastingen voor mensen die het niet kunnen betalen." Uitspraken vanuit Terneuzen dat een dergelijk beleid die gemeente tonnen ex tra zou gaan kosten worden door F. Strooband van het Hulster bureau So ciale Zaken in twijfel getrokken. Hij wijst daarbij op de ervaringen die men in Hulst heeft. „Wat we wel graag zouden willen is op één lijn te komen met onze buurgemeen te Hontenisse," zegt Picavet. „We gaan binnenkort vragen of daar be langstelling is om samen eenzelfde be leid te voeren." Wat Hulst ook steekt is dat de water schappen bijna niets doen aan minima beleid. „Ook daarmee willen we nog maar eens proberen in gesprek te komen," zegt Strooband. „Tot nu toe vertikt het wa terschap het om mee te doen en daarom nemen wij die lasten maar op ons. Wij verrekenen die in onze draagkrachtbere kening voor mensen die een aanvraag doen om kwijtschelding. Maar eigenlijk zou het zo niet mogen. Eerlijker zou zijn dat de draagkracht verdeeld wordt tus sen waterschappen en gemeenten. Daar naast streven We er ook naar dat mensen maar één keer een aanvraag moeten doen. Nu moeten ze bij de gemeente een formulier invullen en bij het waterschap. Ook al wordt zo'n aanvraag bij het wa terschap bijna niet gehonoreerd, hij moet toch behandeld worden. Als we daar nou in zouden kunnen samenwer ken scheelt dat een hele hoop aan uitvoe ringskosten." (u onze verslaggever rgem - Het winkelcentrum I Center Wijnegem bij Antwerpen I leeft het winkeloppervlak bijna I verdubbeld van 37.000 naar I iö.OOO vierkante meter, l&zijn vijftig nieuwe zaken bij- iomen en dat brengt het totaal j winkels op 240, in 25 ver- I schillende branches. Bezoekers Isunnen nu wandelen langs een |iitrkilometer lange etalage. s de opening vier jaar gele- Ijtnheeft Wijnegem bijna 25 mil- |]oen bezoekers over de vloer ge- n, waaronder heel wat Ne- liManders. Behalve de nieuwe limkels komen er ook 900 nieuwe Iparkeerplaatsen bij. Een verbe- bewegwijzering en opval- I lende herkenningspunten moeten lioorkomen dat bezoekers verlo- I ren lopen in het winkelcentrum. lïanonze verslaggever 1 tol - Een al lang slepende ruzie ;en twee bejaarde buren in :1 ontaardde gisterochtend in lie mishandeling van de ene |hurman van 77 jaar door de 33- e zoon van de andere buur- I an (66 jaar). I De zoon had gezien dat de man van 17 jaar iets in de tuin had ge- 1 Ze kregen hierover ruzie I es het uiteindelijk resultaat was I dat de man van 77 jaar een ge- I zwollen neus en een gebroken kunstgebit opliep. De man van 66 en en andere buurman heb- I Jen zich ook nog met de zaak be- I cioeid. De politie is nog bezig al- I les op een rijtje te zetten. I Middelburg - Voor de provincie I isgeentaak weggelegd bij het sti- I Mieren en ondersteunen van een I rtijdsbewust personeelsbeleid. 1 -Dit achten wij primair een taak I van werknemers- en werkgevers- organisaties en ondernemingsra- zo schrijven GS in ant- I «oord op vragen van Statenlid L. I an Doorn (AOV). IW onderschrijven GS het AOV- I'landpunt dat 'leeftijdsdiscrimi- 1 in personeelsadvertenties I w slechte zaak is die ontmoe- I%1 moet worden. -j <-** Vrijwilligers mikken in de omgeving van het Isabellakanaal het zwerfvuil in de kar. Van onze verslaggever Oostburg/Sluiskil - De ze vende nationale natuur- schoonmaakdag leverde za terdag in Zeeuws-Vlaande ren opnieuw karrevrachten zwerfvuil op. Vrijwilligers in West-Zeeuws- Vlaanderen verzamelden zo'n 25 kubieke meter afval en in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen onge veer tien kubieke meter. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen waren er dit jaar geen georgani seerde activiteiten, maar jagers gingen daar zelf op pad om hun jachtvelden schoon te maken. Hoeveel rommel dat heeft opge leverd is niet bekend. De landelijke schoonmaakdag is een gezamenlijke actie van de Koninklijke Nederlandse Jager vereniging en de stichting Ne derland Schoon. De activiteiten worden uitgevoerd door de ver schillende regionale wildbe- heerseenheden (wbe's) waarin de jagers zich hebben verenigd. In West-Zeeuws-Vlaanderen was dat de eenheid Rodanborg, die steun kreeg van de scouting Aardenburg, de visvereniging en 86 kinderen uit de hoogste ba sisschoolklassen uit Oostburg, Aardenburg, Eede en Water landkerkje. Coördinator E. Mabesoone sprak na afloop van een lichte verbetering van het wegwerpge- drag. Vorig jaar werd nog dertig kubieke meter afval verzameld en dit keer ging het om 25 kubie ke meter. De meest opmerkelijke zaken waren de vondst van twee accu's, een koelkast en vier zak ken asbest. Dat gevaarlijke goedje wordt opgeruimd door specialisten van de gemeente. De wildbeweereenheid Midden- Zeeuws-Vlaanderen maakte met zo'n twintig jagers en evenveel scholieren, voornamelijk uit Sluiskil, de bermen van een aan tal wegen schoon. In nog geen foto camile schelstraete drie uur tijd leverde dat tien ku bieke meter rommel op. „Ontzettend veel blikjes en plas tic en nogal wat autobanden," zegt N. Verhelst van de wildbe heereenheid Midden-Zeeuws- Vlaanderen. „Zelfs ook een trac torband, maar die konden we niet verslepen." Verder bestond het assortiment uit fietsen, een accu, bouwafval, plastic bloempotten, asbestpla- ten en ook enkele injectiespui ten. I ,jn onze verslaggever ^neuzen - De Zeeuws-Vlaamse Volkspartij (ZVP) pleit voor oprichting van een denktank van politici en captains of in- I 'jietry, die opkomt voor de Zeeuws-Vlaamse belangen in poli- l« Den Haag. de ogen van de ZVP het initiatief tot oprichting moeten nemen. Ook zou het goed zijn in deze overlegsituatie te kijken naar het creëren van een structurele over legvorm tussen Gent en Terneu zen met betrekking tot de spoor wegen en de nieuwe zeesluis, ver volgt Meeusen. De denktank zou zich er tenslotte sterk voor kunnen maken de ves tiging van nieuwe hoogwaardige technologische industrie en 'vir tuele kantoren' in Zeeuws- Vlaanderen te bevorderen. „,'?"secretaris A- Meeusen meldt «naar aanleiding van een toer- tee die zijn politieke groepering •menteel maakt langs diverse Wrijven in de Kanaalzone. e denktank moet zich buigen ïerde verdere invulling van de ®e se Vlakte en het gehele Ka- «zonegebied tussen Terneuzen «nt.Verder moet deze nieuwe zich buigen over de mogelij- samenwerking tussen de ha- Jü Van Antwerpen, Gent, Ter en Zeebrugge. De Com- van de Koningin zou in bij2> - Een 23-jarige inbreker uit Terneuzen was vrijdagnacht holt actie^ Westdorpe. Daar werd op meerdere plaatsen inge- 1 door!?'maar ^oor 8oe(* reageren van een attente inwoner kon de man hier6 Sas van Gent worden aangehouden. B,j l ls "e buit in de omgeving van Sas van Gent teruggevonden. aiit0 y^riioor van de verdachte bleek dat hij uit een niet afgesloten garag ^orpe een radiocassetterecorder had weggehaald. Uit een - ln Westdorpe stal hij een boormachine en uit de in de garage De deelnemers aan de eindstrijd toepbiljart: uiterst links Benny de Jonghe (tweede), daarnaast Mark Haulez (winnaar). Danny de Smet (derde) staat vierde van links. foto camile schelstraete I i"èstd'cclue auto radi°- Verder probeerde hij bij een bakker in Wa!„°fe broodautomaat open te breken. Dat lukte niet, maar er I e schade aan de automaat. Vari onze correspondente Heikant - Na een spannende eindstrijd om het Zeeuws kampioenschap toepbiljart mocht Mark Haulez uit Hulst de winnaarsbokaal in ont vangst nemen. De spanning was te snijden in café Du Commerce in Heikant waar de negen deelnemers acht wedstrijden speelden. De publie ke belangstelling was groot en de deelnemers brachten een hoge concentratie op. Dat het span nend bleef tot de laatste drie wedstrijden blijkt uit de uitslag: de nummers 3 tot en met 7 had den evenveel wedstrijdpunten en het aantal gescoorde wedstrijd ballen lag heel dicht bij elkaar. Aan het Zeeuwse kampioenschap toepbiljart deden de twee hoogst geëindigde deelnemers mee van de vier voorronden en de winnaar van 1996 Mario de Smet van de vereniging de Ruige Toep uit Hei kant. De club van de oud-kam pioen stond garant voor de orga nisatie van het kampioenschap. Na afloop van de spannende strijd kregen alle deelnemers een trofee en de winnaar de begeerde bokaal. Uitslag: 1: Mark Haulez (Marionette Hulst) 2: Benny de Jonghe (De Ruige Toep Heikant) 3. Danny de Smet (De Tros- vrienden Clinge) 4. J. de Cock (Tovak Koewacht) 5. Hilaire de Vlieghere (Tovak Koewacht). Van onze verslaggever Middelburg - Door uiteenlopende tegenvallers vallen de ge raamde nieuwbouwkosten van de belangrijkste politiebureaus in Zeeland in totaal 6,6 miljoen gulden duurder uit dan oor spronkelijk begroot. Dat blijkt uit de voortgangsrap portage van de projectgroep die de verwezenlijking van de nieu we huisvesting begeleidt. Het bestuur van de politie nam twee jaar geleden het besluit tot vernieuwing van de huisvesting, die toen op net geen zestig mil joen gulden werd becijferd. De eerste forse tegenvaller deed zich kort na de besluitvorming al voor. Door veranderde wetgeving moest de oorspronkelijk niet be rekende BTW alsnog in de ramin gen opgenomen. Daardoor kwam een geraamd voordeel van bijna 4,3 miljoen gulden te vervallen. Bouwbesluit Ook een nieuw bouwbesluit maakte de plannen duurder. Aangescherpte bouweisen zorg den er, volgens een berekening van de Bond van Nederlandse Architecten, voor dat bouwen volgens het nieuwe besluit 4,4 procent duurder uitpakte. Daarnaast hebben de plannen makers zich verkeken op de uit voering van de nieuwe politiebu reaus in Hulst, Oostburg, Zierik- zee en Goes. Bij die eerste drie bureaus was in de ramingen te weinig rekening gehouden met het kostenverhogende element van kleine gebouwen, waar toch alle voorzieningen in moesten zitten. Verder was door de loca tiekeuze sobere bouw onmoge lijk. De bureaus moesten archi tectonisch gezien van hogere kwaliteit zijn. Vertraging Tenslotte kostte de tot nu toe op gelopen vertraging ook geld. Bij de presentatie van de plannen eind 1995 werd er vanuit gegaan dat alle nieuwe bureaus decem ber 1997 klaar zouden zijn. Te genover de tegenvallers stonden ook nog een paar meevallers, wat de totale (geraamde) meerkosten op het genoemde bedrag bracht. De meeste bouwprojecten kun nen in de loop van dit jaar van start gaan. De bouw van een nieuw 'hoofd kwartier' voor de diensten van de regiopolitie, centrale huisvesting voor arrestanten en een oplei dingsruimte aan de Stromenweg laat naar verwachting langer op zich wachten. De voortgang van de nieuwe huisvestingsplannen staat op de agenda van de vergadering van het regionaal politiecollege. Dat komt woensdag 19 maart om 14.00 uur bijeen in de raadzaal van het Middelburgse stadhuis. Van onze verslaggever Etten-Leur - De georganiseerde bouwvakkers in West-Brabant en Zeeland worden de komende dagen op de hoogte gebracht van de nieuwe bouw- en uitzend-cao's. Kaderleden van de Bouw- en Houtbond FNV gaan vanaf mor gen de bouwplaatsen in de beide provincies af, om de uitkomsten van het jongste cao-overleg aan hun leden uit te leggen en toe te lichten. Bonden en werkgevers in de bouw hebben de nieuwe cao's kort voor het weekeind rondge- kregen, nadat zes eerdere pogin gen waren mislukt. Op de eerste regionale metse laarsdag, vandaag in De Nobe- laer in Etten-Leur, neemt het FVN-kader al een voorschotje op zijn nieuwe voorlichtingscam pagne. Naar verwachting komen vanmorgen om 9.30 uur een slor dige vijfhonderd mestelaars uit West-Brabant en Zeeland bijeen in de Etten-Leurse schouwburg zaal. De meeste aandacht van de al lang tevoren belegde dag zal uit gaan naar de arbeidsomstandig heden van de metselaars en de toepassing van nieuwe werktech- nieken. Maar de actualiteit van de kersverse en moeizaam tot stand gekomen cao zet ook de be spreking van het definitieve on derhandelingsresultaat op het programma. Precies een week geleden immers werd op de grote West-Brabantse en Zeeuwse bouwplaatsen nog actie gevoerd. Als een van de belangrijkste uit komsten geldt, dat het uitzend- verbod definitief van de baan is. Werkgevers kunnen nu dus uit zendkrachten op hun bouwpro jecten inzetten. Op de regionale Metselaarsdag in De Nobelaer zal voorzitter P. Blonk van de Metselaars-Pa- troonbond de inbreng van zijn organisatie in het jongste cao- overleg nader toelichten. Dit aandeel van de onderaannemers betekende een noviteit; tot dus verre hielden de hoofdaannemers deze partij stelselmatig buiten de cao-onderhandelingen. Van onze verslaggever Sas van Gent - Een 31-jarige au tomobilist is zatermiddag bij een eenzijdig ongeval in Sas van Gent gewond geraakt en naar het zie kenhuis in Terneuzen gebracht. De man reed in de bouwde kom van Sas van Gent op de Provin ciale weg N252 richting Terneu zen. Door nog onbekende reden raakte hij een auto die in de berm geparkeerd stond. Dat voertuig botste dan weer op een andere auto die eveneens in de berm stond. Door de aanrijding werden alle drie de auto's zo zwaar be schadigd dat ze total loss waren. Een dienstdoende huisarts ver leende eerste hulp. Van onze verslaggever Oostburg - De medewerkers van de dienst Sociale Zaken in Oostburg moeten beter beschermd worden tegen tegen agres sieve klanten van de sociale dienst. Om de nodige bouwkundi ge aanpassingen te realiseren is alles bij elkaar een bedrag van 65.000 gulden nodig. In hun voorstel aan de gemeenteraad schrijven burgemeester en wet houders dat zich de laatste tijd bij de sectie Sociale Zaken enkele ver velende incidenten met agressieve klanten hebben voorgedaan. Om de veiligheid van de medewerkers zoveel mogelijk te waarborgen moeten ondermeer de spreekkamers vertimmerd worden. Maar tevens wordt geprobeerd niet stigmatiserend te werk te gpan ten opzichte van de bezoekers van Sociale Zaken," zo voegen. B en W er aan toe.

de Stem | 1997 | | pagina 7