licatie Wanorde in Dürres door 'emigranten' Arafat beklaagt zich tijdens conferentie over wandaden Israël n guldens THEEK Zaïrese rebellen willen alleen een volledige overwinning um van Gorp rdeel winkeltje Te huur EL L0KS B.V. 23 63 48 6Uitlevering Bouterse is nu niet aan de orde9 SPEURT U MEE VANAVOND? Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? DESTEM BUITENLAND A4 0.6. België België: t.k. Meerle België: t.k. Meerle O.G. Huur Bovenwoning Exclusieve vergader ruimte NAC-stadion I* Rust keert terug in Tirana _;«%ekfnuTt.WijSt 6611 ge" Hussein condoleert familie van de vermoorde meisjes COMMENTAAR DESTEM Droef NIEUWS KORT 'Rusland kan zo een atoombom lanceren' Helsinki-top wordt dag uitgesteld Rosenberg was wel' een KGB spion Belgische baron opgepakt in zedenzaak Grote brand in Amersfoort VSB*BANK X 51 it voor de deur u kunt nu noa oop Op nieuwe en gebruikte de beste prijs I I I I I MAANDAG 17 MAART 1997 gels, akoestische gitaren sgitaren, versterkers, P.A. ïaast nieuw volop gebruikt, klassieke orgels, etc, etc.' ir u tot ering mogelijk v.a. 0% rente! Kade 87, Roosendaal (West! i5 - 545824 Rustig gelegen VRIJSTAAND WOONHUIS op 560m2 eigen grond. Woonkamer met open haard, ingerichte keuken en badkamer. Twee slpkmrs beneden, twee grote slpkmrs boven, veranda, mooie tuin, garage. Goed onderhouden. INSTAP- KLAAR! 0032-33.14.16.99 Gerenoveerd woonhuis 2/1 kap. Woonkamer, inge richte keuken en badkamer, wasplaats, 3 slpkmrs, dubbele garage, terras, tuin. INSTAPKLAAR. 0032-33.14.16.99 boven Marskramer te Rijen Stationsstr. 75 a te Rijen is nu te huur. Het betr. een ruim app. met een groot dakterras, wat in zijn geheel maar ook in gedeeltes verhuurd kan worden. Per 1 juni a.s. komt dit vrij. Inl. 0161-224435. Breda, Haven 12 te huur: leuk, klein Huurpr. 850,- p.mnd. geschikt voor bijvoorbeeld 1 -mans kapsalon enz. 0653-285205/076-5417717 076-522 10 88 woning kopen? srhogen en/of lopende oversluiten echt onafhankelijk lig geadviseerd jeheel zelfstandig u de hypotheek >ij u past"! een afspraak N.V.F. verse bancaire instellingen. .osse handpost DTX-106 oor Profoon DTX-6001r 10 geheugens. laatste nummer-^ herhaling. Profoon- celen aAeaen: 04U-515575. mound sMA. OoorWiHy Werkman jaZa - Al voordat zaterdag ^asSer Arafats buitenlandse „sten moesten arriveren, jjst Yousef, de taxichauffeur in Gaza, wat het lot zou zijn 0 de 'Internationale Confe ctie voor de Redding van tet Vredesproces'. Cïiisch zijn auto sturend door de (jende van zijn 'Palestina', zei ij „Kijk maar rond. Armoede. Wanhoop. Dat is wat onze presi dent voor ons van de Israëli's jeeft losgekregen. Geen eigen ]ind voor ons, maar een triest (detto. Dat is waarvoor wij onze j-ijheidsstrijd gevochten hebben. En wat kunnen al die respectabe- ie beren uit het buitenland voor ons doen? Wallah ieshi. Helemaal niets!" De acht respectabele heren kwa men uit Amerika, Rusland, Ja pan, de Europese Unie, de Vere nigde Naties, Noorwegen, Egypte en Jordanië. Diplomaten, in haast uitgenodigd door de Pales tijnse leider voor een kreet van protest. Om zijn klachten te ho ren over Israëls daden in wat al lang niet meer een vredesproces heet. Urenlang hebben de gasten om de conferentietafel gezeten. Meer geluisterd dan gepraat. En toen ze uiteindelijk, somber kij kend, naar buiten kwamen, lieten ze de Palestijnse woordvoerder aan de pers meedelen dat ze aan hun regeringen zouden melden wat ze allemaal gehoord hadden. Oh ja, en dat ze de Palestijnen hadden opgeroepen tot matiging. Geen geweld. Want allemaal vrezen ze, samen met de niet in Gaza uitgenodigde Israëli's, dat er bloed kan vloeien als de bulldozers in Jeruzalem een begin gaan maken met de bouw van de joodse wijk op Har Homa, de Palestijnse Jabel Abu Ghaneim. En allemaal wisten ze dat volgens een recente opinie peiling maar liefst 48 procent van de Palestijnen een nieuwe Intifa- da-strijd wil en dat zelfs 41 pro cent instemt met nieuwe zelf moordaanslagen tegen de Israë li's. Veel meer doen dan via hun eigen regeringen druk uitoefenen op Israëls premier Netanyahu konden ze niet doen. Want Ara fat, zo zeggen de verzoeningsak koorden van Oslo, mag geen ei gen buitenlandse politiek volgen. En die Internationale Conferen tie voor de Redding van het Vre desproces leek daar toch wel een beetje op. „Wallah ieshi," had Yousef, de taxichauffeur in Gaza, gezegd. Maar voor zijn president, Arafat, was die internationale conferentie toch wel belangrijk geweest. Een gebaar van steun. Niet alleen tegenover Israël, maar veel meer nog tegenover zijn eigen onderdanen. Arafat, zo had zijn minister van Justitie, Freij Abu Medein, vorige week nog gezegd, staat op het punt zijn geduld te verliezen. Hij zou, volgens een Egyptische bron, zelfs al overwogen hebben Gaza te verlaten en zich in Cairo te vestigen. Toen wij na afloop van de conferentie in Gaza vlak naast de Palestijnse leider ston den, waren de gevoelens van de pressie op zijn in en in bleke ge zicht te lezen. „Wat zou u tegen premier Neta nyahu willen zeggen, als u hem ontmoet?," vroegen we Arafat. „Ik wil hem zeggen dat ik niet om de maan vraag," was het ant woord. „Dat ik alleen maar een eerlijke uitvoering wil van de akkoor den." Hij leek er bijna bij te hui len. Alsof hij voelde wat de Israë lische reactie nog die avond zou zijn. „Als de Palestijnen tegen ons geweld gaan gebruiken," liet de Israëlische minister van Justi tie, Zachi Hanegbi, weten, „kan Arafat niet meer rustig met zijn vrouw Suha in zijn villa in Gaza blijven zitten. Dan kan hij weer gaan zwerven tussen Tunis en Bagdad." Hoe zei Yousef, de taxi chauffeur, op weg naar de Inter nationale Conferentie voor de Redding van het Vredesproces het ook al weer? „Zij, de Israëli's, hebben de macht. Ze kunnen met ons doen en laten wat ze willen." Wat kon zijn president, Arafat, daaraan doen? „Wallah ieshi." En of de leider nu wel of niet met zijn vrouw in zijn villa in Gaza zou blijven zitten, hij zelf had maar een oplossing voor de Red ding van het Vredesproces: „Twee bommen in de Dizengoff- straat in Tel Aviv." Tirana - Het Skanderbegplein in het centrum van Tirana bood gisterochtend een geheel ander beeld dan we van Albanië ge wend waren geraakt. Ter gelegenheid van de nationale rouw dag, afgekondigd voor de ruim zestig dodelijke slachtoffers die de ongeregeldheden van de afgelopen dagen hebben gekost, de monstreerden circa drieduizend mannen, vrouwen en kinderen (die voor het eerst sinds verscheidene dagen weer op straat te zien waren) tegen het geweld dat de kleine staat in de afgelopen dagen in zijn greep heeft gehad. Het rozen, oranje bloesem en fo to's van slachtoffers in de handen riepen zij leuzen als 'Weg met de oorlog', 'Weg met de wapens', 'Al banië is één' en 'Steun aan de po litie'. De door een weldadigheids instelling georganiseerde mani festatie van burgers die de wanor de beu zijn, ging gepaard met een gedeeltelijke normalisering. Veel winkels en koffiehuizen waren dit weekeinde weer gewoon aan het werk en ook bij de nog altijd ge sloten luchthaven Rinas was vol gens de bewakers de situatie vol- strekt rustig. De orde in de stad wordt gehand haafd door gewapende politie agenten die hun posten weer heb ben ingenomen en worden bijge staan door een kersverse burger- militie. Op het politiebureau in de stad worden wapens uitgedeeld aan iedere man die zijn naam op geeft en verklaard hulp-agent te willen worden, en daarvoor over een maand ook zal worden be taald. Politie en burgermilitie, die ondermeer in twee tanks door de siad rijden, lijken rederlijk in staat om enige orde te scheppen in de chaos. Op een enkele ver ver wijderde roffel na wordt er ook niet meer geschoten en met uit sondering van de burgermilitie lo pen er ook geen gewapende man nen meer bij de weg. Een strenge avondklok om zeven garandeert ook de nachtrust. Maar terwijl het ook in het op standige zuiden rustig is, heerst in do havenstad Dürres nog altijd een totale wanorde. Hier wordt een nieuw probleem gevormd door de enkele duizenden mensen die zich op de kade hebben verza meld in de ijdele hoop om samen met buitenlandse evacués een overtocht naar Italië te vinden. Jeel Albanezen hopen in het bui tenland een betere toekomst te mtfflen vinden en proberen daar om nu op alle mogelijke manieren «landuit te komen. Een Grieks marinevaartuig dat in Dürres taanse en Chinese burgers had moeten oppikken, kon daarom za terdag niet aanmeren. Set Nederlandse marinefregat CRISIS ALBANIË Onze speciale verslaggever Aart Heering in Albanië Karei Doorman is gisteren voor het eerst in de Albanese crisis in actie gekomen. Nederlandse mari niers hielpen Turkse militairen bij de evacuatie van 150 Turken van het strand van Durrës. Volgens de zegsman van de marine blijft de Karei Doorman voorlopig in de buurt van Albanië. Sinds zaterdagavond is er ook meer duidelijkheid over de positie van president Sali Berisha die zich al geruime tijd niet meer in het openbaar heeft vertoond. Na dat minister Van Mierlo in Apel doorn wat voorbarig had aange kondigd dat Berisha vermoedelijk was afgetreden, werd op de Alba nese televisie een verklaring van de president voorgelezen waarin hij dit pertinent tegenspreekt. Berisha schrijft dat hij niet wil zwichten voor een gewapende minderheid en dat door zijn aftre den het land nog verder in de ma laise zal worden gedrukt. Maar hij belooft wel dat hij zal aftreden als zijn democratische partij in juni de verkiezingen verliest. Dat is een duidelijke concessie van Berisha, die onlangs door het door hemzelf gecontroleerde par lement voor een tweede termijn van vijf jaar is herkozen en grond wettelijk niet verplicht is om af te treden wanneer de Kamer van sa menstelling verandert. Het is ech ter nog niet duidelijk of zijn toe zegging ook voldoende is voor de rebellen die in het zuiden dertien steden onder controle hebben en nog altijd zijn onmiddellijke af treden eisen. Om zijn politieke huid te redden heeft Berisha gisteren nog een be langrijke stap gedaan naar zijn te genstanders toe door oud-premier Fatos Nano gratie te verlenen. De socialist Nano zat sinds 1993 ge vangen wegens corruptie, na een zuiver politiek proces. Twee Albanezen zien een Amerikaanse helikopter opstijgen van het strand van Golame, vlakbij de havenstad Dürres. De Amerikaan se marine evacueerde gisteren Amerikanen, Turken en Italianen uit de Albanese chaos, terwijl Albanezen uit alle macht probeerden een plaats in de helikopters te bemachtigen. foto reuter Hilversum/Paramaribo (anp) De uitlevering van oud-leger leider Bouterse aan Neder land is op dit moment niet het belangrijkste. Suriname heeft na een jaar met twee verkie zingen vooral behoefte aan politieke rust en stabiliteit, zodat het land uit het econo misch dal kan komen. Dat zei de voorzitster van het Su rinaamse parlement Marijke Dja- walapershad gisteren in het pro gramma Buitenhof. Het lijkt vol gens haar wel alsof bij Neder landse politici het Rechtshulp verdrag tussen Suriname en Ne derland het enige item in de be trekkingen is. De uitlevering is een zaak van beide regeringen en beide minis ters van Justitie, die daarover verder moeten onderhandelen, aldus Djawalapershad. Zij wees er overigens op dat het uitleve ringsverzoek van Nederland er al lag onder de vorige regering, die er toen ook niet veel haast mee heeft gemaakt. Nederland legt heel veel accent op Bouterse, stelde zij. Bouterse is als voorzitter van de coalitie partij NDP een 'deel van Surina me' en speelt zeker een heel be langrijke rol. Maar hij is niet zo groot en machtig als Nederland hem maakt. „Ik denk dat het volk een heel andere mening heeft," zei Djawalapershad. Zij kondigde aan dat de Suri naamse ambassadeur uit Den Haag, die door de Surinaamse re gering voor werkoverleg was te ruggeroepen, vanaf morgen weer op zijn post is. Suriname heeft in middels zijn drugscontroles op gevoerd van reizigers naar Schip hol. Daar worden sinds een aantal weken alle reizigers uit Parama ribo verscherpt gecontroleerd. Als reactie op die verscherpte controle op Schiphol zal Surina me geen pogingen meer doen om de goede naam van Nederland te beschermen. Dit heeft president Jules Wijdenbosch in Suriname bekendgemaakt. Volgens Wijdenbosch heeft Suri name wegens de vriendschappe lijke betrekkingen tot dusver geen maatregelen genomen die de naam van Nederland als drugsri sicoland verder in diskrediet konden brengen. Nu Nederland erop uit is een 'drugsstempel' te drukken op de naam van Surina me, komt de regering in Parama ribo er volgens de president niet onderuit het beleid naar Den Haag toe aan te passen. Het Surinaamse staatshoofd zegt dat Nederland overal bekend staat als land met een wijdver spreid drugsgebruik en om het beleid van de autoriteiten bij het verstrekken van drugs. Hij wijst op bezwaren van andere Europe se landen tegen het Nederlandse beleid. „Suriname heeft nu geen (ADVERTENTIE) Opsporing verzocht: vanavond Nederland 1, 21.03 uur DE BETROKKEN -AVRQJ «oma - Een bijzonder goed- 8®utste rebellenleider Kabi- ®aakte zaterdagavond we- «dkundig dat hij de op twee grootste stad van Zaïre in «aden had. jongetje is misschien twaalf I oud, en staat in het donker «ag geagiteerd in een Swahili- eet te roepen. Hij is duidelijk «ij kameraden gestuurd die h testen of hij tegen deze I a 0Pgewassen. Het is ondui- J wat hij wil, de auto staat Weerd, SeParkeerd, of hij is de v ii daaruit, zo vlak voor kewTH V8n President van het ]jj- J Congo, is geclaxoneerd. ziin een legeruniform en Ien»11e6en «t'eg in het Swahili ziin 1 f ^aapachtig gelach van [J «aten, van wL er enkele Wi en het woonhuis van re- lila h r haurant Desire Ka- bewaken, zijn de gemoede- iL hfet is een drukte van s rond de voormalige villa van de verfoeide dictator Mobutu aan het Kivu-meer. Er is nauwe lijks communicatie mogelijk in het zo goed als telefoonloze Go- ma, de tijdelijke hoofstad van de Democratische Republiek van de Congo. Toch bleek iedereen die het we ten moesten - journalisten, VN- medewerkers, lokale bestuurders - ervan op de hoogte, of vermoed de althans dat de president in de stad was en er in de villa iets te gebeuren stond. Kabila, in gevechtspak gekleed, ontvangt de kleine menigte, die binnen mocht nadat iedereen was gefouilleerd, in zijn huiskamer, zittend in een rode pluche stoel die eens aan zijn vijand Mobutu heeft toebehoord. Aan het interieur van de villa, witte muren met goudkleurige versieringen, ruime kaniers, witte houten deuren met tientallen in gelegde ruitjes, en hier en daar verspreid staande kunstwerken, is niets veranderd, zegt de minis ter van informatie Rafael Ghenda zachtjes. „We vonden het wel goed zo." Kabila is bijzonder goed gemutst, want hij kan offi cieel aankondigen dat het be langrijkste doel van zijn leger de afgelopen weken, de verovering van Kisangani, is bereikt. Het ziet er wat koddig uit, zoals hij een groot schoolschriftachtig boek open op zijn schoot zet en OPSTAND ZAÏRE Onze speciale verslaggever Chris Halkes in Zaïre begint: „Van de commandant van het leger in Haute-Zaïre heb ik het volgende rapport ontvan gen..." Hij lacht veel, is bereid al zijn antwoorden twee keer te herha len, in het Frans en in het Engels, en steekt vooral de draak met de huurlingen waarmee zijn tegen stander Mobutu gehoopt had het tij te keren, maar die tot nu toe niets hebben gepresteerd. Maar Kabila is wel degelijk se rieus als hij betreurt dat Frank rijk blijft volharden in het steu nen van het nihilistische regime van Mobutu, want, zo verzekert Kabila, het is absoluut zeker dat Frankrijk hierin is betrokken. Kisangani moest wel door ons in genomen worden, verklaart hij de krachtsinspanning die zijn solda ten geleverd hebben, het verove ren van een stad, van Goma ge scheiden door vijfhonderd kilo meter tropisch regenwoud. „Het was het symbool van het offensief tegen ons door Mobutu. Maar Ki sangani is niet veroverd, Kisan gani is bevrijd. Men noemt ons rebellen, maar rebellen tegen wie dan? Mobutu en zijn handlangers zijn de bezetters van ons land en wij zijn de bevrijders. Laat Kins hasa onmiddellijk de wapens neerleggen. Het volk heeft lang genoeg geleden." Kabila roept de Zaïrezen in de nog niet bevrijde gebieden op om kalm te blijven. „Geen paniek, dat leidt tot onnodig bloedvergie ten. En dat moeten we tot elke prijs voorkomen. Sta klaar om het eigen leger met open armen te ontvangen." Het is duidelijk dat de Alliantie voor de Bevrijding van de Congo op de vleugels van de onvoorstelbare reeks overwin ningen en veroveringen voor niets anders meer gaat dan de volledige overwinning op het re gime. Met het huidige regime wordt per definitie niet onder handeld, maar ook niet met een nieuwe machthebber, mocht er in Kinshasa nu een staatsgreep plaatsvinden. En samenwerken met de huidige oppositie in het niet bevrijde deel van Zaïre vindt Kabila ook niet nodig. „Ruim 80 procent van de bevolking is op onze hand. Wij hebben de oppositie niet nodig." En aan de opmars komt ook niet een voorlopig eind met de verove ring van Kisangani. „We stoppen hier niet, zegt Kabi la. Een deling van de Congo is niet acceptabel. We zijn er voor heel het land." Daarom zijn ook nu al weer de troepen onderweg. In alle richtingen. keus dan maatregelen te nemen." Ook in de Surinaamse samenle ving zullen nu 'met de grootst mogelijke zorg' maatregelen wor den doorgevoerd. De Surinaamse regering organi seert binnenkort een sub-regio nale conferentie over drugsbe strijding. Brazilië en Venezuela hebben al ondersteuning toege zegd. Het is de bedoeling de anti- drugswetgeving te harmoniseren en een organisatie op te zetten voor de opsporing en vervolging van drugshandelaren. Wijdenbosch hoopt dat de Ame rikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA nog in de eerste helft van dit jaar een aanzet geeft tot het op zetten van een bureau in Parama ribo. „Ik hoop dat alle betrokke nen, ook de Surinamers in Neder land, begrijpen dat de maatrege len gericht zijn op bescherming van onze samenleving en bestrij ding van dit grensoverschrijdend kwaad," aldus de president. Jeruzalem (efe/afp) - Onder strenge bewaking van een kleine drieduizend politiemensen heeft de Jordaanse koning Hussein gisteren een condoleancebezoek afgelegd aan de nabestaanden van de zeven schoolmeisjes die donderdag om het leven kwamen bij een aanslag bij de Jordaanse grens. Hussein betuigde in Bet She- mesh, een stadje 25 kilometer van Tel Aviv waar de meeste slachtoffers vandaan kwamen, zijn medeleven aan de ouders van de dertienjarige Sivath Fati- hi, een van de vermoorde school meisjes. „Uw verlies is mijn verlies. De herinnering aan uw dochter zal ik nooit meer vergeten," aldus de koning. Met zijn bezoek wil Hussein de spanningen tussen beide landen verminderen. De vorst en enkele van zijn zonen arriveerden in het begin van de middag op de inter nationale luchthaven van Tel Aviv. Daar werd hij persoonlijk ontvangen door de Israëlische premier Netanyahu. Na Bet Shemeh bezoekt het ge zelschap de plaats van de aan slag. Op de agenda staan voorts een 'werkbespreking' met Netanya hu en een ontmoeting met presi dent Weizman. Het betreft geen 'officieel be zoek', zo meldt burgemeester Daniel Vaknin van Tel Aviv. Op de luchthaven had dan ook geen welkomstceremonie plaats. Wetten en werkelijkheid, er ligt doorgaans, helaas, meer dan een en kele pas tussen. Vorig jaar is een nieuwe wet van kracht geworden die de toeziende voogdij bij echtscheiding schrapte. Nog slechts één ou der, normaliter de verzorger, behield de ouderlijke macht. Alleen in uitzonderingsgevallen bleef er voor de andere ouder nog enige juridi sche rol en zeggenschap over. De beide ouders moesten daar zelf om vragen en de rechter deed dan net of er op dit punt geen echtscheiding uitgesproken werd, zodat de oorspronkelijke gezamenlijke ouderlijke macht gehandhaafd kon blijven. Afgelopen week discussieerde de Tweede Kamer over weer een nieu we regeling. Mevrouw Schmitz, de staatssecretaris van Justitie, stelde voor de zaak volledig om te draaien. De ouderlijke macht blijft na echt scheiding in principe bij beide ouders. Alleen als een der ouders kan aantonen dat het in het belang van het kind of de kinderen is dat de voormalige partner geen zeggenschap meer heeft over zijn eigen kroost, kan die partner zijn rechten ontnomen worden. PvdA en CDA hadden aanvankelijk bedenkingen tegen het idee van mevrouw Schmitz. Niet omdat ze van mening waren dat het niet goed voor ouders of kinderen zou zijn om de oorspronkelijke juridische en opvoedingsband zoveel mogelijk te bewaren, maar omdat ze vreesden dat discussie over de ouderlijke macht in zulke emotioneel ingewikkel de situaties als echtscheiding aanleiding zou geven tot extra conflicten En daar zijn noch ouders noch kinderen bij gebaat. De beide partijen gingen echter overstag toen mevrouw Schmitz geen bezwaar bleek te hebben tegen een motie die verzoekt om introductie van professionele echtscheidingsbemiddeling. Het gevolg zal zijn dat er na deze nieuwe regeling binnenkort weer een derde nieuwe wet moet volgen. Op zich zijn al deze ideeën en ontwikkelingen uitstekend. Voor vaders, moeders en kinderen is het goed dat er, ook in de juridische sfeer, zo weinig mogelijk verandert. Zie maar hoe wanhopig bijvoorbeeld va ders kunnen worden die na echtscheiding geen enkele feitelijke rol bij de opvoeding van hun kinderen kunnen vervullen. Maar had dat niet eerder bedacht kunnen worden? Echtscheiding is, jammer genoeg, niets nieuws en rechters hadden al niet voor niets in de praktijk een uit weg gevonden voor ouderparen die zich niet konden vinden in een en kelvoudig ouderlijke gezag. En ook echtscheidingsbemiddeling, een goed en internationaal beproefd middel om ruzies bij het beëindigen van een relatie te beperken, is niets nieuws. Vanuit de advocatuur, de hulpverlening en soms zelfs de rechtbanken is op verplichte tussen komst van onpartijdige deskundigen aangedrongen. Dat het departement van mevrouw Schmitz zo achter de werkelijkheid van alle dag aanloopt dat er niet meteen aan gezamenlijke ouderlijke macht en echtscheidingsbemiddeling gedacht is, stemt droef. En echt scheiding is zonder dat al droef genoeg. Moskou - Rusland kan onbedoeld een aanval met nucleaire wa pens uitvoeren. Deze waarschuwing uit de gepensioneerde kolo nel Robert Bykov, een expert op het gebied van strategische wa pens, in het dagblad Komsomolskaja Pravda. Door het gebrekki ge controlesysteem kan Rusland volgens hem op ieder tijdstip van de dag per ongeluk een aanval inzetten. Washington/Moskou - De topontmoeting deze week tussen de Amerikaanse president Bill Clinton en zijn Russische ambtgenoot Boris Jeltsin in de Finse hoofdstad Helsinki begint een dag later dan gepland. De top begint donderdag in plaats van woensdag. De oorzaak van het uitstel is Clintons knie-operatie. De Ameri kaanse president herstelt van de ingreep die nodig was na een val vrijdag waarbij hij een pees scheurde en zijn knie verdraaide. Nog dezelfde dag werd hij geopereerd. Washington - Zevenenveertig jaar lang heeft Moskou volgehou den dat Julius Rosenberg geen spion was, maar slachtoffer van een anti-communistische heksenjacht in de Verenigde Staten. Sa men met zijn vrouw Ethel werd hij geëxecuteerd als KGB-spion- nen. Gepensioneerd KGB-kolonel Alexander Feklisov onthulde afgelopen weekend tegenover een aantal Amerikaanse media dat hij Rosenbergs 'handler' was. Hij heeft ook gezegd dat Rosenberg de Russen niet de atoombom heeft gegeven, waarvan hij werd be schuldigd. Brussel - Justitie in Brussel heeft een baron uit het Vlaamse Lin kebeek aangehouden op verdenking van misbruik van een min derjarig meisje. De aanhouding volgde twee dagen na de ontdek king van het lichaam van het Marokkaanse meisje Loubna Be- naïssa. Justitie vermoedt een band tussen de nieuwe arrestant en Patrick Derochette, die in ieder geval de ontvoering van Loubna heeft toegegeven. Bij een huiszoeking in de woning van de baron in Linkebeek zijn rekeningen aangetroffen van het garagebedrijf van de familie Derochette. Amersfoort - In een pand aan de Havenweg in Amersfoort is gis teren aan het begin van de avond een grote brand uitgebroken. Het gaat vermoedelijk om een bedrijfspand van het afvalverwer kingsbedrijf BFI. De brandweer heeft groot alarm geslagen. Het gebouw staat op het industrieterrein De Isselt in Amersfoort- Noord. Over eventuele slachtoffers is niets bekend. Brandweer en politie konden nog geen verdere informatie geven. (ADVERTENTIE) nutsmot* Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert van sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd terug, maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico loopt? Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich inschrijven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 06-0331, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB. Daar kom je verder mee. Internet: www.vsb.nl i ff or til a

de Stem | 1997 | | pagina 5