M Varkenspest steekt de Maas over 4Deuze benne voor niks 1 1 1 I 1 Trippen op een bergje maanzaadkorrels t Mosselen gebruikt voor milieu-alarm s&as* °.oo Muskens tegen oproep tot diefstal uit winkels DE STEM BINNENLAND A3 feer nieuwe gevallen ontdekt Arbubanen vieren nationale feestdag 4Basis voor verdere samenwerking' bolletje saks, saks tuinkruiden of likkepot 5?ulLETTO's lm» MAART 1997 A2 Brittannië en Ierland' iwolking en af en toe re- aoral in Schotland. In nd en het zuiden van l maandag nog kans op plaatselijk mist. Mid- ïperatuur rond 11 gra. lar maandag in het zui- s hogere maxima, en Luxemburg: Wolken en vooral dinsdag af en ;en. Maandag eerst mist rdag hier en daar wat liddagtemperatuur rond ien. - en Midden-Frankrijk: ag geregeld zon maar laatselijk mist. Dinsdag ing naar minder rustig n in de loop van de dag t noordwesten uit toene- bewolking, gevolgd regen. Middagtempera- mstreeks 14 graden, frankrijk: Maandag flin- nige perioden maar eerst n daar mist. Dinsdag in ip van de dag van het westen uit meer bewol- laar tot de avond waar lijk droog. Middagtem- lur rond 17 graden, aan ;t van de Pyreneeën lo- ïeer dan 20. gal: Flink wat zon en Middagtemperatuur bij- :ral 20 graden of meer. e: Vrij zonnig. Dinsdag de Golf van Biskaje wol- Iden en hier en daar wat Op de meeste plaatsen na rond of boven 20 gra- ische Eilanden: Maandag onnig. Dinsdag meer be ng en later kans op een - of onweersbui. Middag- ratuur maandag rond 23 n, dinsdag iets lager, rca en Ibiza: Vrij zonnig oog. Middagtemperatuur oven 20 graden. Flinke zonnige perioden na overal droog. Middag- iratuur omstreeks 18 gra- enland en Kreta: Perio- ïet zon en in het oosten op een enkele bui. Rond ;eische Zee tijdelijk veel Geleidelijk weer iets la- maxima; dinsdag uiteen- d van een graad of 11 Thessaloniki tot 16 op land: Bewolkt en van tijd d regen, in hogere streken t oosten ook sneeuw. In aidwesten kans op enkele iringen en maxima rond aden. serland: Eerst veel bewol- en in het noordoosten nog of, boven 1500 meter, iw. Middagtemperatuur 3 graden in de noordelijke ms tot dicht bij 20 in Tes- mrijk: Veel bewolking en il in het noorden veel re- if, vanaf zo'n 1200 meter, wat sneeuw. In Karinthië, ter ook in het westen, dro- in kans op zon. Middag- eratuur uiteenlopend van den rond Wenen tot 15 lo in Karinthië. ÉIIJïll ÜJHBi 8 9 10 11 5 16 20 21 26 27 15 36 39 12 43 48 53 54 59 60 65 68 *70 sing cryptogram aterdag ontaai: el; 7. schampschot; 8. leeuwe- 11. hebbes; 12. motregen; 13- entebestuur; 16. idee; 17. kak" m; 20. weliswaar; 21. krengen. <aal: laduwbeeld; 2. gespreksonder- 4. schepenen; 5. scherm; 6' je; 9. teut; 10. menukaart; 14. ing; 15. som; 18. kassen; 19- JFS seisuaA ui 'af;a66e|A 'aft|uei I I I I I MAANDAG 17 MAART 1997 mor René van der Lee Tilburg Trends onder jongeren hebben tegenwoordig de omloop- elheid van een dagblad: wat vandaag nieuw is, is morgen ach- terhaald- In Tilburg werden za terdag vrijwilligers uit het jeugd- en jongerenwerk een dagje bijge praat. 2d maar een paar wetenswaar digheden: gemiddelde leeftijd van een leroïnegebruiker is 37 jaar. get eten van maanzaadkorrels tan een roes veroorzaken. Gestolen fietsen gaan, in Bra bantse dorpen, voor vijf gulden DDde hand. %het nuttigen van paddo's loop e kans roze olifantjes of kabou- ters te zien. XTC-pillenslikkende jongeren op houseparties drinken voorname lijk water. Zo maar een paar wetenswaar digheden, berichten uit de mo derne tijd. Een druilerige zater dag lang worden ze opgedist aan de bezoekers van een studiedag voor tienerleiders, georganiseerd door het Brabants Steunpunt Jeugdwelzijn. Een kleine zeventig vrijwilligers en beroepskrachten uit het jeugd- en jongerenwerk spijkeren in Tilburg hun kennis wat bij. Acht workshops zijn er voor de tienerleiders. In de workshop 'Vandalisme/Anti-vandalisme' vertelt een meisje uit Best in alle nuchterheid over de leeftijdgeno ten, die de inloopavonden in haar buurthuis verpesten. „We krijgen een hoop gabbers binnen, die dan al strak van de pillen staan en kei bezopen zijn. Ze willen alleen maar doefdoef- doef-muziek horen, voor de rest niks. Ze hangen alleen maar on deruitgezakt op een bankje. Of ze mollen het gebouw." Een vrouw uit Made, waar ze de jeugd nog met alcoholvrije avonden weten te lokken, draagt een oplossing aan: „Een keet in de polder". Ria van de Haterd van het Til- burgse Buro HALT relativeert de groeiende stroom jongeren die door haar een alternatieve straf krijgt opgelegd. „Voor 85 procent gaat het om jongeren die op zoek zijn naar de grenzen. Dat hebben we allemaal gedaan in onze jeugd, alleen hebben zij de pech gehad dat ze gepakt werden." „Voor 5 procent van de 500 jon geren die jaarlijks bij ons komen, zijn wij het voorportaal van een criminele carrière. En die andere 10 procent wil een signaal afge ven, namelijk dat het niet goed met hen gaat. Hun delict komt voort uit wanhoop." Wat verder nog opvalt, zegt Van de Haterd, is de sterke toename van het aantal jongeren dat ste nen op de treinrails legt, auto's op de snelweg met stenen beko gelt of putdeksels uit de straat stenen trekt. „Verveling." 's Middags benadrukt Toon de Vos van het Centrum Versla vingszorg Midden- en West-Bra bant dat 'de harddrug alcohol' een grotere plaag voor de samen leving is dan heroïne, XTC of ma rihuana. Want de 800.000 'pro bleemdrinkers' berokkenen de staat jaarlijks een schade van vier miljard gulden. Hulpverleners in de Brabantse verslavingszorg kijken al niet meer op van een 14- of 15-jarige alcoholverslaafde, houdt De Vos zijn verbaasde publiek voor. Blowen is ook voor een belang rijk deel van de Brabantse jeugd een favoriet tijdverdrijf gewor den. „Eén op de drie rookt regel matig hasj of marihuana." Aan het einde van de studiedag stappen de zeventig deelnemers tevreden naar buiten: ze zijn een hoop wijzer geworden. Breda/Londen (anp/dpa) - Bisschop Muskens van Breda noemt het 'onverantwoord' zo maar op te roepen tot diefstal uit een supermarkt. „Dat kan natuurlijk niet," zegt Muskens in een reactie op uitlatingen van de Anglicaanse geestelijke John Pap- worth. Zaterdag had de Engelse emeri tus-priester het toelaatbaar ge noemd dat armen artikelen uit su permarkten mee nemen zonder te betalen. „Dat is geen stelen, dat is een hoogst nood zakelijke herver deling van goede ren," aldus de 75- jarige geestelijke. De supermarkten hebben volgens hem duizenden kruideniers van hun bestaan beroofd. Daardoor hebben ze de werkloosheid in veel dorpen en grotestadswijken bevorderd. Muskens had zelf vorig najaar gezegd dat het stelen van een brood geoorloofd is als iemand zo arm is dat hij van honger dreigt om te komen. „Alleen onder die voorwaarde. Maar wat Papworth heeft gezegd, is natuurlijk te gek. Hij noemt geen enkele voorwaar de. Hij roept alleen maar op tot winkeldiefstal." Onder verwijzing naar een ge rechtelijke uitspraak in Poitiers zegt Muskens dat alleen in een Muskens foto wiebe kiestra bepaalde situatie het stelen van een brood geoorloofd is. De rechtbank in de Franse stad ont sloeg eind februari een alleenstaande vrouw van rechts vervolging hoewel zij af en toe vlees uit een supermarkt stal. De rechter hield rekening met de omstandigheid dat de vrouw - die ook nog kanker heeft - van haar karig inkomen slechts met de grootste moeite haar kinderen kan onderhouden. Zaterdag sprak kardinaal Simo- nis als voorzitter van de bis schoppenconferentie de onvoor waardelijke steun van alle bis schoppen uit voor de wijze waar op Muskens de armoede in Ne derland aan de orde stelt. Simo- nis riep de gelovigen op de analy se van Muskens te onderschrij ven. Volgens de bisschop van Breda is er behalve economische groei waarvan de welgestelden profite ren, ook een groeiende groep 'nieuwe armen' in Nederland. NIEUWS KORT Oliesector komt mensen te kort Rotterdam - De olie- en chemiesector in het Rijnmondgebied heeft tot de eeuwwisseling een jaarlijks tekort van 80 tot 120 pro cesoperators. Deze bedrijfstak heeft de komende jaren veel ope rators nodig in verband met grote investeringen. Uit een onderzoek blijkt dat de vergrijzing van het huidige perso neelsbestand de vraag naar procesoperators alleen nog maar gro ter zal maken. Bovendien worden steeds hogere eisen gesteld aan werknemers in deze sector. Joodse verzetsman Roosnek overleden Apeldoorn - De joodse verzetsman Eduard Roosnek is in zijn woonplaats Apeldoorn overleden. Hij werd 83 jaar. Roosnek was de enige overlevende van de overval op 19 februari 1941 van de Duitse bezetters op de ijssalon Koco in Amsterdam. De Duitsers vielen de joodse ijssalon schietend binnen, haalden de winkel leeg en namen personeelsleden en bezoekers mee. Roosnek bleef tijdens de oorlog actief in het verzet. Hij zat in ver schillende knokploegen, vooral in het oosten van het land. Na de oorlog bleef hij enkele jaren in het leger. Over het wel en wee vamde-ijssalon is in i985<eemfilm gemaakt door Dimitri Frenkel Frank. Wijlen Gerard Thoolen, Reneé Sou- tendijk en Bruno Ganz speelden de hoofdrollen. J - j Kamerlid wil verbod piramidespelen Den Haag - D66-Kamerlid T. de Graaf wil de staatssecretarissen Schmitz (Justitie) en Vermeend (Financiën) nader aan de tand voelen over het fenomeen piramidespelen. Hij is niet tevreden met de antwoorden, die de bewindslieden onlangs gaven op schriftelijke vragen over de spelen. Na overleg met woordvoer ders van PvdA (Zijlstra) en WD (Voute) is hij van plan de staats secretarissen over de kwestie terug te roepen. Hij vindt dat er na gedacht moet worden over een vergunningenstelsel voor de spe len en wellicht een totaal verbod. In Nederland zijn de afgelopen jaren naar schatting honderden miljoenen guldens ingezet bij di verse piramidespelen. De spelen hebben hetzelfde systeem als kettingbrieven: deelnemers moeten zelf nieuwe gegadigden vin den. Veel mensen lukt dat niet. Zij verdienen vervolgens geen geld en zijn him inzet van vaak enkele duizenden guldens kwijt. Alcoholcontrole: 44 bestuurders op bon Driebergen/Breda - Bij een grote landelijke alcoholcontrole op een aantal snelwegen heeft de politie dit weekeinde 44 automobi listen bekeurd, omdat ze te veel hadden gedronken. Vijf hen hen hadden zoveel op dat ze hun rijbewijs moesten inleveren. De po litie nam bij bijna 5600 automobilisten een blaastest af. De controles werden gehouden op de Al bij Barneveld en Baarn, de A2 bij Maasbracht, de A7 bij Heerenveen en Bolsward, de A12 bij Gouda, Utrecht en Arnhem, de A16 bij Breda en de A28 bij Hoogeveen en Assen. CDA: vijfmanschap voor verldezingen Den Haag - Het CDA is niet alleen op zoek naar een nieuwe lijst trekker, maar ook naar vier andere 'beeldbepalende figuren.' Met zijn vijven moeten zij de CDA-campagne voor de parlementsver kiezingen van 1998 inhoud geven. De christen-democraten willen zich profileren op vijf thema's als veiligheid, gezin en zorg. Om die thema's goed uit te dragen, zijn 'figuren nodig die deze the ma's verpersoonlijken'. Het vijftal zal de top vormen van de kies lijst. "de Pensioendesk" in uw regio: Bergen op Zoom, Breda, Oisterwijk, Raamsdonksveer en Vlissingen (ADVERTENTIE) se/et leren wy de beste koopsom of IUfi-en te voor u. De Pensioendesk is een keten van meer dan 55 onafhankelijke adviesbureaus voor particulier en bedrijfsleven. Gespecialiseerd in o.a. pensioenen, lijfrenten en koopsom men. Na analyse van uw financiële plaatje maken wij een voorstel voor uw specifieke situatie. En ondertussen blijft u de dingen doen die u leuk vindt. Meer informatie of een kosteloze afspraak? Bel gratis (7dagen per week 24 uur per dag) EB3!EEtiSl de PENSIOEN DESK VOOR EEN GOED SALARIS LATER aage Van onze verslaggever Den Bosch - De klassieke varkenspest is de Maas overgestoken. Het virus werd zaterdag geconstateerd bij een varkensmesterij in Ammerzoden. De uitbreiding van het vervoersverbod voor vee en mest treft vooral de talrijke champignontelers in de Bommelerwaard. Ook het doorgaan van Indoor Brabant, van 10 toten met 13 april, is onzeker geworden, evenals de Bossche veemarkt van komende woensdag Het gebied waar het transport verbod geldt, omvat nu ook Den Bosch en het gedeelte van de A2 lussen de Waal en het knooppunt Vnght. Het crisisteam bekijkt vanmid dag of het verbod op het vervoe ren van champignonmest kan worden opgeheven. Als het ver bod langer dan een paar dagen duurt, is dat 'catastrofaal', zeg gen champignontelers tor het eerst in de geschiedenis, voor zover bekend, kan mogelijk woensdag ook de' veemarkt in de Bossche Brabanthallen niet door gaan. Volgens directeur M. van der Steen van de Brabanthallen zou dat een financiële strop bete kenen van 'vijftig- tot zestigdui zendgulden'. Indoor Brabant Directeur G.J. Swinkels gaat er van uit dat'h'et ministerie onthef fing verleent voor Indoor Bra bant. „Daar zijn we al een paar weken over aan het praten, dus ik reken er op dat dat nog steeds zo is." Een woordvoerster van het ministerie van Landbouw deed die uitspraak gisteren af als 'te voorbarig'. „Op dit moment is dat nog lang niet zeker." De varkenspest werd zaterdag geconstateerd bij de varkensmes terij van P. de Koning in Ammer zoden. Alle 1500 varkens van het bedrijf zijn inmiddels vernietigd. De Koning was eerder als hande- 'nar betrokken bij de export van ie biggen die in Italië varkens pest veroorzaakten. De biggen «ren op 4 februari, net voor het instellen van het eerste trans portverbod, uit Odiliapeel opge laaid en via Ammerzoden naar Italië gebracht. •Het ligt voor de hand dat het uitbreken van de pest te maken Heeft met die transactie," aldus Ie woordvoerster van het minis terie. "e uitbreiding van de varkens- Pest naar Gelderland is een lelij ke tegenvaller voor het ministe- »We wilden voorkomen dat besmettelijke ziekte boven de grote rivieren zou komen. We hadden hier niet op gerekend. Assen (anp) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat testen of mosselen te gebruiken zijn als waarschuwings systeem bij verontreiniging van de zee. De NAM gaat de komende maan den bij proefboringen bij het Pinkegat aan de Noordzeekust ex perimenteren met mosselen als bio-alarm. Als blijkt dat de dier tjes een waardevol meetinstru ment zijn, zullen ze ook bij andere proefboringen in de Noordzee worden ingezet. Mosselen reageren direct op ver anderingen in hun omgeving door hun kleppen te sluiten. Door op beide kleppen minuscule meetin strumenten aan te brengen en die via een draadje met een computer te verbinden is op elk moment waar te nemen wat ze doen. Als ze allemaal tegelijk hun klep pen sluiten is het zeker dat er iets aan de hand is. In het normale leefpatroon sluiten mosselen hun kleppen af en toe om zand en slib uit de schelp te spoelen. Ook bij enig onraad worden de kleppen onmiddellijk gesloten. Om het bio-alarm te testen zullen acht van deze schelpdieren in een mandje onder een boortoren in zee worden geplaatst. Elke mossel wordt uitgerust met een 'koptele foon' die op beide schelpen is aan gesloten. Via een computer in de comman dokamer van het booreiland is het kleppensignaal als een soort car diogram op een beeldscherm te zien en wordt het openen en slui ten nauwkeurig geregistreerd. Omdat een mossel veel in het wa ter voorkomende stoffen in zijn li chaam opslaat kunnen ook lage concentraties van stoffen in het zeewater worden aangetoond. Bo vendien is daardoor beter dan met een watermonster de gemiddelde waterkwaliteit vast te stellen. VERVOLG VOORPAGINA De Parijse politiecommissaris Leclair zoekt ook samenwerking met Duitse en Luxemburgse col lega's. Op de vraag wat hij vindt van het optreden van zijn Nederlandse collega's tegen drugsgebruik, - handel en -overlast, antwoordde Leclair: „Het is best mogelijk een hele voormiddag over dit thema te vullen, maar ik ben niet in de positie om de Nederlandse politie te beoordelen. Bij deze actie is in ieder geval op voorbeeldige wijze samengewerkt en ik hoop dat dit de basis zal zijn voor een verdere samenwerking." De actie beperkte zich in Zeeuws Vlaanderen tot het observeren van Belgische en Franse 'toeris ten'. De gegevens van mogelijke bezoekers aan drugspanden in Zeeuws-Vlaanderen werden doorgegeven via het actiecen trum aan de Belgische en Franse politie, die hierop gericht actie kon ondernemen. De stichting Neder landse Dialecten hield zaterdag in Den Bosch haar vierde dialecten dag. Traditiegetrouw met de presentatie van een bundel, waarin dit maal wordt terugge blikt op de Reeks Ne derlandse Dialectatlas sen (RND). Door Henk Schroen Den Bosch - Gezellige vent die Reindert Smit. Jarenlang zat hij op bruiloften en ver jaardagen niet te luisteren naar wat mensen te vertellen hadden, maar spitste hij zijn oren over hoe ze iets zeiden. Hoorde hij weer een woord dat hij niet kende, dan peuterde Smit een van die fiches uit zijn binnenzak en schreef hij het op. Waarmee het woordenboek van Dwingelo in wording weer een trefwoord rijker was. Uit de categorie 'Smit' lopen za terdag ongeveer 350 liefhebbers, taaiamateurs en wetenschappers rond in het Brabantse provincie huis. Van Brussel tot Oost-Gro- ningen en zo'n beetje alles wat daartussen ligt. Mensen voor wie het fenomeen 'dialect' veel meer is geworden dan een taal. De belangstelling voor dialecten groeit en daarmee ook het inte resse van de media, stelt SND- voorzitter Siemon Reker vast. De erkenning van het Limburgs als officiële streektaal speelt daar een rol bij, glundert de Groninger. Bij het Noord-Brabants Genoot schap hebben ze wel een idee hoe het komt dat het dialect zo in de lift zit. Nu de andere kant van de wereld over de digitale snelweg binnen twee seconden bereikbaar is, groeit als tegen hanger juist het gevoel alles van je eigen, veilige omgeving te wil len weten. Bang om het morgen voorgoed kwijt te zijn. Dialect optekenen blijft veld werk. Met bandrecorder de taai rimboe in om woorden en klan ken op te nemen. Het levert sap pige anekdotes bij de lunch op. Een dialectoloog vertelt colle ga's over de kortste werkdag uit zijn carrière. Nadat zijn ge sprekspartner ergens in Zeeland om half elf 's ochtends een fles jonge op tafel had gezet, viel er een uurtje later weinig meer te wetenschappen. De onderzoeker was niet helemaal helder meer na een reeks borrels en boven dien viel aan de kwaliteit van het onderzoeksmateriaal te twij felen. De Zeeuw was namelijk steeds meer in lijzige klanken gaan spreken. Eregast is prof. dr. A. Weijnen. Hij staat in het rijtje van zes dia lectologen van naam, die decen nialang veel veldwerk hebben verzet. Op de fiets, per motor of met de trein waren ze onderweg. Ze worden op de eerste exem plaren van de SND-bundel en een klaterend applaus getrak teerd. Een eerbiedige stilte valt als Weijnen, de bejaarde eminentie van de dialectologie, verhaalt over het veldwerk. Over bijvoor beeld een band met vreemde klanken. Zijn twijfels daarover waren te recht en bleken hun oorsprong te vinden in een tandeloze mond van de geïnterviewde, die bo vendien pas na enig aandringen bereid was geweest zijn pijp uit de mond te nemen. Mooie verhalen. Maar daaruit mag niet het idee groeien dat dialectologie een verzamelen van rariteiten en het koesteren van eigenaardigheden is. Die strenge waarschuwing komt van prof. Goossens, die ook tekent voor de kritische noot van de dag. Goossens legt de RND onder het vergrootglas en stelt dat de dia lectatlas nauwelijks aan de eisen van de dialectoloog voldoet. Ge gevens wijken af, witte vlekken op de taalkaart en tussen de eer ste en de laatste informatie gaapt een gat van zestig jaar. Zijn conclusie: de RND is geen atlas, maar een schat aan infor matie die nog ontgonnen kan worden. Waar groei zit, blijft commercie niet weg. Dus ook aan het dia lectfront. Uitgever Bert van Vondel uit Winschoten verkoopt ansichten van karikaturen met dialectteksten. Hele reeksen vanaf Groningen richting zui den, aangepast aan het dialect van de streek. Cijfers wil hij niet noemen, maar de omzet groeit. Op de tafels van dialectgenoot schappen wordt het aanbod boe ken, cd's, buttons, T-shirts en promotiemateriaal eveneens *Kristien vander Sijpt (rechts) van de Universiteit van Gent geeft tekst en uitleg over de Vlaamse dialecten. foto gerard damoi- seaux groter. Een sticker met de aan sporing Grunnings proaten naargens loaten. Gloednieuw is het kinderboek D'r klinge prins, dat Leonie Ro broek voor haar stichting Dia lect- en Cultuuronderwijs Lim burg (DOL) vanuit het Franse origineel heeft vertaald naar het Limburgs. Bij de tafel van het Genootschap Oud West Fries land ligt een kaartje op de stapel folders: Deuze benne voor niks. Prangende vraag blijft waarom veel dialectsprekende ouders hun kroost niet in die taal op voeden. Terwijl het toch je leven zou kunnen redden. De Haar lemmer George Kooijman zat in de Tweede Wereldoorlog bij een Tungelroyse boer ondergedoken, waar hij de zoon des huizes speelde. Omdat de Duitsers re gelmatig controleerden, leek het hem wel zo veilig een mondje Weertlands mee te babbelen. Ook schreef hij het op. Toen hij 'die wasmand met kaartjes' der tig jaar later weer terugvond, was dat het begin van het Tun- gelroys woordenboek. Kaartje voor kaartje. Monnikenwerk. (ADVERTENTIE) 150 gram NU van WJ 5sMs vanTRS" I jeldij van ma. 17 1/m »o. 19 nut 1997 Services B.V. tel. 035-5483333 -j|;ke °ag goed nieuws ri Een Arubaans jongetje droomt weg over de balustrade van de Groenoordhallen in Leiden, waar ruim tienduizend Aruba nen hun nationale feestdag vier den. Op deze dag wordt ook de 'status aparte' gevierd, die Aru ba zich elf jaar geleden verwierf. Het ging toen een speciale band met Nederland aan. fotowfa Het leek juist wat rustiger te worden", aldus een woordvoer ster. Rijsbergen Door de verspreiding naar Gel derland is het twijfelachtig dat Europees landbouwcommissaris Fischler deze week akkoord gaat met versoepeling van de maatre gelen tegen de varkenspest. Der tien lidstaten hebben voor de ver soepeling in principe al toestem ming gegeven. Onder voorwaarden zouden var kens in het gebied bij Rijsbergen weer gewoon kunnen worden ge slacht. De andere getroffen var kensmesterij staat in Boekei, bin nen het gebied waar een ver voersverbod geldt. Hier gaat het QpjJl.00.dieren die mpgt.ep.yygr- den afgemaakt. ip ET (ADVERTENTIE) va |9f

de Stem | 1997 | | pagina 3