Parijs zeer tevreden over actie saws»"*» duur? CDA-fractie wil De Hoop Scheffer als lijsttrekker :*r Alcoholcontrole levert acht bekeuringen op Mars voor Werk in Brussel tegen sluiting Renault Kisangani in handen van Zaïrese rebellen Reve spreekt in Roosendaal 6-571 77 61 76-542137(7 162-688084 Jackpot van 12 miljoen gewonnen EU zet deur voor Turkije weer open Vanaf vandaag ben ik een bon-vivant de stem Escort Leendertse KOOP MET ZEKERHEID Met v.d. Born valt te praten! BREDA El-adviseurs "aar Albanië Max Snijders Verleden Alle merken *125 stuks Jonger dan 2 jaar. Minder dan 40.000 km Autocenter Roosendaal DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N grootscheepse drugscontrole Bezit hond zeer gezond Jdeling Itriptease. Dames gevr :DA 076-5428315^ 8 jr., weekend ass, gevr tel. 013-5444021 Holland Hostess Service %ens hostesses gevraara Clubs euw! Club/caf ZWAAN. Oosterse mst 18 jr ontv. u in sex jerie. Meerledorp 27 ierle (B) A58-afsl. Baarls issau ri.Strijbeek De Massagesalons" voor Thaise body- en erotische massages in zeer luxe salons Breda 076-5222333 Hndhoven 040-2127799 'en Bosch 073-6211070 van 11-19 uur! 1 ZO van 10-23u oedmooi blondje, si. 27 sexy brun. si.19 rugm., int 75.-. 2xHP. lict ass., echt vrijen 100, isterstr. 17 Klundert. Best Boys jke opwindende boys v a 8 jr., voor alles wat lekker' s 24 u. esc., privé zat naaktavond zond. kort 135.- p.u. 010-47662022.] Boys welkom. VI is zeer BOEIEND eif. 'oral verslavend, info I 65-344334. Tev. escort. Dakbedekking Voor lekkage aan uw dak of algehele imieuwing. 076-5208148. Stucadoor Voor al uw stucadoorwerken 76-5022818 na 17.00 uur. Autoverhuur Autoverhuur A. de Jong BV Speciaal weekendtarief, aersonenwagens, vrijdag avond tot zondagavond 80,- excl. Laan van Belgia 53, Roosendaal. Tel. 0165-555551. Ook uw adres voor bestelbusjes. Diversen Bouwk. tekenwerk Tel. 0165-561188 Witten GRAN0LLEN behangen-steenstrips Bel 0162-522241. ngen ar een begrip leubeltransport ;nd en België personeel, alledige verzekering. 1698, Fax: 313692. SPINVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA. Tel. 076-5223166 I37e JAARGANG 2 katernen jeBinnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 till! A7 (IV-programma's A8 jport BI t/m B11 Huisvesting politie stuk duurder Bergen vuil opgeruimd in Z-Vlaanderen De Nederlandse en Franse poli- lie en de Belgische Rijkswacht tullen in de loop van dit jaar va ler dit soort acties uitvoeren. Bij de actie, waarvoor de drie landen 2450 opsporingsambte naren (marechaussee, (spoor wegpolitie en douane) inzetten, werden 123 gebruikers en han delaars aangehouden, in de diverse grensregio's wer den intensieve controles verricht in drugspanden in Nederlandse steden, op en langs autowegen en in treinen, inclusief de Thalys naar Parijs. Operatie Victor In totaal werden ruim 22.000 personen en bijna 12.000 auto's gecontroleerd. Er werden vijf wapens in beslag genomen. Ver ier legde de politie de hand op V kilo cannabis, 304 gram heroïne, 20,5 gram cocaïne en Mxtc-pillen. De actie maakte in ieder geval duidelijk dat de operatie Victor (controle op de A16 in de strijd I»a« F""1'!- u. K'if w „Jimr» '-fTT, TT.— Hotterdam (anp) - Een onbeken de heeft zaterdag de geluksvogel- jackpot van 12 miljoen gulden in BankGiroloterij gewonnen. Het winnende nummer werd za terdagavond bekendgemaakt in M Veronica-televisiseprogram- j® de BankGiroloterij Het is de hoogste jackpot die ooit een Nederlandse loterij is ge wonen. De BankGiroloterij ®aakt de winnaar of winnares n'et bekend. Ook de gemeente of [JSio waar de gelukkige woont 'hjft geheim. Jpeldoorn - De Europese Unie eperkt haar bijdrage tot herstel rust en orde in Albanië tot s'uren van adviseurs om het «rpriijk gezag rond de hoofd- te herstellen. Aan- 'ïxelijk leek een meerderheid P® Het sturen van een politie- of pre macht. Dit kwam door ^Hten dat president Berisha zijn afgezet. ,!ieverder buitenland - a4 - In Utrecht is gis- j. n Pr.°f- Max Snijders overle- wat 1 Werd iaar- Snijders oud gendme tijd ziek. Hij was k rj3n(^ere hoofdredacteur van eerst fc"ts Nieuwsblad en de aan 4 hoo§leraar journalistiek gen v va« Gronin- da 00r.2ijn inspanningen voor DeiS ^'iiaeid, met name in de "PziiiiaiTi1"'is hii vorige week der ii j d bevorderd tot rid- ca t e ^rde van de Nederland- hoek Gastelseweg/Borchwerf Roosendaal telefoon (0165) 52 48 00 fax (0165) 52 48 10 DE STEM 1031 00021 I I I I I Sylvia Willink staat werk af aan museum Slap NAC kansloos in derby pagina PAGINA MAANDAG 17 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRI1DAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Jalabert wint Parijs-Nice voor derde keer ïoorHélène Schenk Brussel - De Parijse politiecommissaris G. Leclair, directeur tan het Franse Centraal Bureau voor Drugsbestrijding, is zeer tevreden over de grote drugsactie 'No way out', afgelopen weekeinde in Nederland, België en Frankrijk. Leclair hoopt in ie toekomst vooral op kleinere schaal met Nederland samen te kunnen werken 'om de drugshandel permanent af te schrik- tegen de drugshandel en -over last) resulteert in een verschui ving van het drugstoerisme van Rotterdam in zuidelijke richting. Het zouden nu vooral de steden Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda zijn die overlast ondervinden. In Nederland vonden controles plaats in Rotterdam, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Eindhoven en Weert. Bij Weert werd op de A67 een wegversperring opgericht. Verder vonden bij Rotterdam controles plaats op de A16. In Nederland werden twintig personen gearresteerd; de helft van Belgische origine, de andere helft betrof Franse drugstoeris ten. De meeste aanhoudingen, 99 in totaal, vonden plaats in Frankrijk, na tips van de Neder landse en Belgische politie. Eén van de Franse arrestanten werd tevens gezocht voor een moord in eigen land met een steekwapen. De Belgische Rijkswacht hield vier mensen aan, onder wie een drugskoerier. De operatie 'No way out' is een eerste gevolg van het zogeheten Hazeldonk-overleg, waarbij Ne derlandse, Belgische en Franse politiechefs afspraken hebben gemaakt over samenwerking in de strijd tegen drugs. Dit overleg is weer een gevolg van de afspra ken die de Europese regerings leiders december vorig jaar heb ben gemaakt tijdens de top in Dublin. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) 'Volksschrijver' Gerard Reve was gistermiddag te gast in schouwburg De Kring in Roosendaal. Het thema van de boekenweek, 'Mijn God', is hem als katholiek immers op het lijf geschreven. Al liet hij ook gisteren tijdens een literair forum met andere schrij vers weten dat Maria als 'troosteres der bedroefden' hem eigenlijk meer aanspreekt. Op de foto is Reve op weg van het forum naar een solo-optreden, begeleid door witte bruiden. foto de stem/dick de boer Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid van de CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat Jaap De Hoop Scheffer de nieuwe lijsttrekker van het CDA moet worden. „Je kruit in zijn algemeenheid stellen dat de kandidatuur van Jaap kan rekenen op voldoende steun," zegt het prominente CDA- Kamerlid Yvonne van Rooy, oud staatssecretaris en kandidaat voor het burgemeesterschap van Til burg. „Het draagvlak voor zijn kandidatuur wordt ook steeds breder in de fractie." „Jaap geniet binnen de fractie genoeg steun," bevestigt ook CD A-Kamerlid Ver hagen. „En ik zou ook zeer tevre den zijn als Jaap de lijsttrekker wordt." Eerder al sprak het in vloedrijke Kamerlid Hans Hillen, behorend tot de rechtervleugel van de partij, zich uit voor De Hoop Scheffer. Van Rooy deed dat zaterdagavond in het televisieprogramma Het Lagerhuis. „Ik heb natuurlijk op persoonlijke titel gesproken, maar ik weet dat heel wat collega's er precies zo over denken," aldus Van Rooy gisteravond. Zij onkent dat ze met haar uitspraak proce dure-afspraken over het lijsttrek kerschap heeft doorkruist. Binnen enkele weken moet een commissie onder leiding van par tijvoorzitter Helgers de lijsttrek ker officieel bekend maken. „Dat is natuurlijk hun verantwoorde lijkheid," zegt Van Rooy. „Maar de afgelopen maanden hebben zich al zoveel CDA'ers voor Jaaps kandidatuur uitgesproken." Veel fractieleden weigeren echter publiekelijk hun keus kenbaar te maken. „Dat doen we intern. Nie mand is ermee gediend om dat u te vertellen," aldus het Kamerlid Van de Camp. „Natuurlijk geniet Jaap de Hoop Scheffer. foto de stem/johan van gurp Jaap veel vertrouwen," zegt zijn collega Leers, tevens lid van het fractiebestuur. „Hij is immers nu vice-fractievoorzitter. Maar het is niet aan de fractie om een lijst trekker te kiezen, maar aan de partij, op voorstel van de commis sie van vier." Hij neemt het Van Rooy kwalijk dat zij zich in het openbaar heeft uitgesproken over het lijsttrekkerschap. Leers: „Nu gebeurt wat wij als fractie juist verwijten aan allerlei buiten staanders en oud-coryfeeën: dat zij zich met dingen bemoeien waarmee ze zich niet moeten be moeien." Kamerlid Van de Burg: „Het ware beter geweest als Van Rooy haar mond had toegedaan." Se Leeu] Zurich (dpa) - Het bezit van een hond is zeer goed voor de gezondheid van de mens. Een Zwitsers instituut voor onderzoek naar de relatie tussen mens en dier meldt dat hondenbezitters minder snel last krijgen van hart- en vaatziektes. Het dagelijkse ommetje en de geestelijke band met de hond zijn zeer goed voor de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de mens. Deskundigen bevelen naar aanleiding van de Zwitserse bevindingen diabetici en mensen met overgewicht de aanschaf van een brave viervoeter aan. De verplichte stevige wandeling verbetert de bloedsom loop en de conditie van het baasje. Het aanhalen van de trouwe vriend zorgt voor een lage bloeddruk en is een goed wapen tegen stress. Het bezit van een hond is ook heilzaam voor mensen die al een hartinfarct hebben gehad. Amerikaanse weten schappers kwamen met opzienbarende gegevens door een jaar lang mensen te volgen na een hartoperatie. Van de hondenbezitters leefde 94 procent na een jaar nog, terwijl slechts 69 procent van de hartpatiënten zonder hond nog in leven was. Van onze verslaggever Terneuzen - Tijdens een alcohol controle in de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen liepen za terdagnacht acht chauffeurs tegen de lamp die een slok teveel op had den. De actie werd gevoerd in samenwer king met de vrijwillige politie district Zeeuws-Vlaanderen en Veilig Verkeer Nederland. In totaal werden 217 automobilisten gecontroleerd. In Zandstraat reden vierenveertig bestuurders in de politie- fuik. Eén bestuurder kreeg een trans actie aangeboden en een ander kreeg een dagvaarding. In Sas van Gent wer den negenendertig voertuigen gecon troleerd en werden twee transacties uitgereikt. In Axel hield de politie ne genenvijftig automobilisten aan, er was geen enkele overtreder bij. Dat was anders in Terneuzen, waar op op drie plaatsen in totaal achtenzestig voertuigen werden gecontroleerd. Het resultaat was drie dagvaardingen en een transactie. Bij de transacties ging het allemaal om buitenlanders en die moesten bedragen neertellen die varieerden van 350 tot 800 gulden. Buiten de controle om werd in Hulst nog een bestuurder aangehouden. Hij kreeg een dagvaarding mee. Een be stuurder uit Terneuzen werd na de af sluiting van de controle een transactie aangeboden van 350 gulden. PAGINA -(w» 6/10 Grijs en rustig Er is vandaag veel bewolking en in de ochtend nu en dan regen of motregen. De wind waait zwak tot matig, uit wes telijke richtingen. Ook morgen is het nog zacht en nat. Daarna komt er koud weer met maartse huien. Maximum 10, minimum 6. Brussel (anp) - In Brussel hebben gisteren tienduizenden vak bondsleden uit diverse Europese landen gedemonstreerd tegen de sluiting van de Belgische Renault-fabriek in Vilvoorde. De Belgische vakcentrales ACV en ABW zeggen dat 75.000 tot meer dan 100.000 demonstranten door de Europese hoofdstad trok ken. De bonden spreken van een 'krachtig signaal aan de politiek'. In hun Mars voor Werk hebben de demonstranten naast de voort zetting van Renault in Vilvoorde ook meer aandacht voor werkge legenheid en sociaal beleid in Eu ropa geëist. „We zijn niet tegen Europese eenwording," zegt ACV-voorzitter Peirens. „Maar we willen wel aangeven dat een Europa zonder aandacht voor werkgelegenheid voor ons niet hoeft. Tijdens de komende Euro pese top in Amsterdam zullen de regeringsleiders op dit punt tot daden moeten komen." De Belgische bonden zetten tij dens de mars verder sterk in op arbeidsduurverkorting om banen te behouden. In een brief aan Re- nault-topman Schweitzer heeft de Belgische premier Dehaene voorgesteld de fabriek in Vil voorde open te houden door een 32-urige werkweek in te voeren. De bonden steunen dit plan. Aan de mars namen ook duizen den werknemers van Franse Re- nault-vestigingen deel. Vanuit Nederland kwamen tientallen demonstranten naar Brussel, on der wie FNV-voorzitter Steke lenburg, tevens vice-voorzitter van de Europese vakcentrale EW. „De druk van de straat kan hopelijk bijdragen tot het terug draaien of in ieder geval vermin deren van de Renault-maatre- gel," aldus de FNV-voorman. De Europese ministers van So ciale Zaken kwamen zaterdag in Rotterdam overeen een interna tionale gedragscode op te stellen voor bedrijfssluitingen en inter nationale verhuizingen van vesti gingen. Voorlopig komen zij nog niet met een voorstel voor straf fen op Europees niveau. Praktisch alle 3100 werknemers van Renault in Vilvoorde stapten mee op in de mars. Vijftig werk nemers bleven achter om de voor raad van ruim vierduizend in 'gijzeling' genomen nieuwe auto's te bewaken. Van onze correspondent Apeldoorn - Twee weken ge leden verklaarden de Europe se christen-democratische lei ders nog dat Turkije geen lid kan worden van de Europese Unie. In Apeldoorn hebben de ministers van Buitenlandse Zaken gisteren de deur weer open gezet. Turkije wordt op dezelfde manier behandeld als alle andere kandi daat-landen, al zal het nog wel lang duren voordat Ankara kan toetreden tot de EU. De relaties met Turkije stonden centraal tijdens het informele be raad van de ministers op paleis Het Loo. Ankara had eerder ge dreigd met een veto tegen de uit breiding van de Navo, als Turkije geen zicht krijgt op toetreding tot de EU. De ernst van het Turkse dreige ment is ook EU-voorzitter Ne derland niet ontgaan. De minis ters van Buitenlandse Zaken ge ven de Turken weer enige hoop. Zij erkennen Turkije als een land met een Europese oriëntatie, dat derhalve behandeld moet worden volgens dezelfde criteria die gel den voor de overige tien landen die in aanmerking komen voor het EU-lidmaatschap. Minister Van Mierlo merkte ech ter meteen op dat het nog wel enige tijd zal duren voordat Tur kije daadwerkelijk toetreedt. In Apeldoorn kreeg de Europese Commissie de opdracht met voor stellen te komen om Turkije voorlopig zoet te houden. Eind april staat een vergadering met de Turken op de agenda. Om die in alle rust te laten doorgaan, moeten nog een paar problemen opgelost worden. Griekenland blokkeert immers nog steeds de financiële steun, waar Turkije in het kader van de Europees-Medi terrane samenwerking recht op heeft. Van Mierlo zei in Apel doorn dat de Turken ook toe schietelijker moeten zijn in ver band met de kwestie Cyprus en moeten werken aan de verbete ring van de mensenrechten. Van onze speciale verslaggever Chris Halkes Goma - De Zaïrese stad Kisangani, het hoofdkwartier van het Zaïrese regeringsleger in de strijd tegen de opstandige oostelij ke provincies, is zaterdag door het verzet veroverd. de val van Kisangani bijna zeker het einde van de VN-hulp aan vluchtelingen vanaf grondgebied in handen van de regering. Via Goma vinden momenteel hulp- vluchten plaats naar onder meer Tingi-Tingi. De VN hopen daar mee te bereiken dat de meesten van de honderdduizenden vluch telingen die door het regenwoud zwerven, daar zullen terugkeren. De VN willen deze week enkele tientallen kinderen overvliegen naar Goma. Het gaat om kinde ren die door de vluchtelingen in het kamp zijn achtergelaten. Tijdens de verklaring in zijn villa maakte Kabila zaterdag duide lijk dat hij de tijd nog niet rijp acht voor een wapenstilstand of een einde aan de opmars. „We gaan door tot de gehele Congo bevrijd is. Wij zullen geen com promissen sluiten. De enige optie voor Kinshasa is het neerleggen van de wapens." ZIE OOK BUITENLAND-A4: Rebellenleider Kabila stelt dat de val van Kisangani, de derde stad van Zaïre, zeker niet het einde betekent van het rebellenoffen- sief. Kisangani is nu geheel in handen van de troepen van de 'Alliantie voor de Bevrijding van de Congo'. Kabila noemt zich in middels president van de Demo cratische Republiek Congo. Volgens Kabila is Kisangani ver dedigd door tweeduizend solda ten van het Zaïrese regeringsle ger, drieduizend manschappen van het voormalige Rwandese re geringsleger en enkele honderden huurlingen. De huurlingen zijn volgens hem geleid door Franse officieren. Kabila zegt dat zijn tegenstanders al snel de benen namen. Als gevolg van de val van Kisangani zijn tussen de veer tigduizend en honderdduizend Rwandese Hutu-vluchtelingen bij Ubundu van humanitaire hulp afgesloten. Volgens UNHCR-woordvoerder Strommberg in Goma betekent -Zaïrese rebellen willen Ftllppo een volledige overwinning De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw ahonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor ƒ31, of een abonnement waarbij u De Stem 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Ba nk-/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: I Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1