ik b.v. faxatie huis hoger, tarieven lager Nieuwe glans voor de besloten vennootschap LLEIDER Visbranche moet de vissen gaan ontvissen IEWERKER ISTEM ECONOMIE A7 ■RSWAREN fOORDIGERS m/v (erwaardering van onroerend goed leidt zelden tot hogere belastingaanslagen Pensioen-bv Aftrekposten Haast Pensioenfondsen de maat genomen I I I I I ZATERDAG 15 MAART 1997 I die sinds 1996 onderdeel Ictiviteit, omzet en brutomar- Wen en begeleiding van het bekende vlees dat tegen een ent en de prettige bediening. loldaan ligt hier een uitdaginq ■ouw. beschikken over: biten (m/v) h, verzorgen van de winkel en Bo-niveau te hebben afgerond loernde werkzaamheden pen werken functies of wilt solliciteren, Ie nemen met mevr. S. Volker J8. luren naar ons hoofdkantoor, s I producten zijn te rubriceren in: archivering, scheidingswanden, lieten uitsluitend middels dealers. Iga's die graag werken in een klein Ie, Engelse en Franse taal in ■ge baan aanbieden in een plezierige i de vacature, kunt u binnen 10 dagen Il5,4814 AP BREDA R93 |idel vraagt voor uitbreiding: |sse en Hoekse Waard Wij vragen: Imissie - dynamische mensen - leeftijd 21-50 jaar - in bezit eigen auto bken - onmiddellijk Irgoeding beschikbaar la.s. maandag of dinsdag tussen 5873066 met c.v. en pasfoto sturen naar 10157 taande en succesvolle super- it bedrijf kenmerkt zich door m van presentatie en lage prij- oducten. lost-Brabant zoeken wij een een team variërend van vijf tot tjers n de medewerk(st)ers n het winkelbeeld 9 bedrijfsrichtlijnen in de (beperkte) filiaaladmini- aar rkeurHBO-niveau, doch mm. capaciteiten en verantwoordelijk- chte instelling en doorzettings in betrouwbaarheid jnche hoog basissalaris en een remie werkperiode van ca. drie maari- schiktheid uitstekende doorgroei- iche is een pre, doch niet vereist. U kunt zich als volgt melden: 3est B.V. 5680 AH Best L.W.F. de Cock Nederlander, op de Ijkloze na, heeft momenteel maken met veranderingen J(le taxatiewaarde van zijn us, En er zijn maar weinig (tderlanders die daar vrolijk (Jn worden. Want zoals de Venprijzen de afgelopen ja gg flink zijn gestegen, zo jjgt nu ook de waarde van :sthuis voor de belastingen, frkomt met andere woorden «einde aan de riante positie de huiseigenaar, die de Iscale waarde van zijn eigen mis de afgelopen jaren zo'n jetje zelf mocht bepalen. ;jaaf dit jaar bepaalt de ge- jeente die waarde en die ligt jeestal een stuk hoger. Toch jjdie nieuwe taxatiewaarde Jen leiden tot hogere belas- jigaanslagen. ïorfrank Lambregts Jt dit jaar kon de volgende eigenaardige ilatie bestaan: een huiseigenaar vult op sl belastingformulier als waarde van zijn ais anderhalve ton in, maar hij verkoopt lilpand in datzelfde jaar voor een tonnetje èie. Er was zacht gezegd weinig ver- jud tussen de fiscale waarde van het huis iile verkoopwaarde op de huizenmarkt. Siehuiseigenaar had er alle belang bij dat huis zo laag mogelijk in de boeken want dat scheelde huurwaardefor- slenallerlei andere vervelende heffingen, hu die situatie is nu een eind gekomen. dit jaar bepaalt de gemeente de iade van het huis en daar houden de Be de gemeenten en de water- zich aan als ze belastingen en Bi Nederlandse gemeenten hebben de af- jiipen jaren honderden professionele auteurs de straat op gestuurd en het zal demand verbazen dat zij de kloof tussen ie fiscale waarde en de verkoopwaarde w een belangrijk deel hebben gedicht. en ander is geregeld in de regeling Wering Onroerende Zaken (WOZ). Protesteren iedereen heeft inmiddels van zijn gemeente te horen gekregen wat de waarde Uflzijn huis is. Een kwart van de vijf mil- p Nederlandse huizenbezitters heeft is al aangekondigd dat ze er tegen gaan pmtesteren. De helft van hen gaat echt be uaar aantekenen, maar het is nog maar de fflgof dat veel zin heeft, frzit een marge in de verkoopwaarde van atais," zegt J. Verhagen, hoofd afdeling van de gemeente Breda. „Een verkoper weet er bijvoorbeeld wr geld van te maken dan iemand die tl van zijn huis af wil. In de praktijk ilijkt dat de taxateurs niet aan de boven uit van die marge zijn gaan zitten. De !»js die ze berekend hebben is meestal ibI Protesteren tegen het feit dat je huis ■aar ineens anderhalve ton duurder is geworden heeft weinig zin. Dan heb je de •Igelopen jaren gewoon geluk gehad. Maar ^individuele gevallen, als ze echt fout zit- ta, kan protest natuurlijk wel zin héb- la" Toor heel Nederland zijn de taxateurs uit ban van één peildatum: 1 januari 1995. h is rechtvaardig omdat iedere Neder- jjnder dan volgens dezelfde norm belasting «laait. Een aantal gemeenten heeft echter ilaiige jaren vóór 1995, toen de huizen nog 'fflaerkelijk goedkoper waren, het hui sbezit laten taxeren. Dat hoeven ze niet vpnieuw te laten doen, omdat dat een kost- klus is. Maar de Belastingdienst j®at bij de berekening van het huurwaar- «forfait geen genoegen met die oude cij- De fiscale waarde van het eigen huis komt sinds de hertaxatie dichter in de buurt van de waarde op de huizenmarkt. Dat is niet altijd leuk, maar wel reëel, foto dijkstra fers. Die moeten aangepast worden aan de actuele waarde op de huizenmarkt. Een inwoner van Zevenbergen heeft bij voorbeeld te maken met dergelijke achter haalde cijfers. Hij krijgt via de beschikking van zijn gemeente de waarde op 1 januari 1992 te horen. Daar moet hij, om op de ac tuele waarde te komen, zelf nog 26 procent bijtellen. Is zijn huis volgens de opgave ƒ200.000 waard, dan moet hij in zijn belastingpapie ren over 1997 een bedrag van 200.000 52.000 252.000 opgeven. In Standdaar- buiten, waar in 1994 nog is getaxeerd, geldt een lager percentage: 7 procent. De inwoner van Gilze en Rijen moet de opgave van de gemeente met twintig procent bijstellen. In de grafiek op deze pagina is een over zicht te zien van alle gemeenten die met zo'n bijstelling te maken hebben. Bij de rest van de gemeenten hoeft bij de opgegeven waarde niets bijgeteld te worden. ZIE GRAFIEK 1 Huurwaardeforfait De Belastingdienst is een van de instanties die gebruikt maakt van de nieuwe taxatie waarde. Op basis van dat bedrag berekent men het huurwaardeforfait, dat bij iedere huiseigenaar bovenop het inkomen wordt geteld. Voor alle huizen met een waarde boven de ƒ150.000 geldt vanaf 1 januari 1997 een huurwaarde-percentage van 1,25 procent. Is het huis minder waard, dan geldt een lager percentage. Als een huis volgens de gemeente 250.000 waard is, moet de eigenaar in de belasting- opgaaf over 1997 dus 3.125 opgeven als huurwaarde. Bij een huis dat 300.000 waard is moet een bedrag van 3.750 bij het jaarinkomen opgeteld worden. Dat bedrag moet, voor alle duidelijkheid, dus nog niet ingevuld worden in de belastingopgave over 1996, maar pas volgend jaar als de belas tingformulieren over 1997 moeten worden ingevuld. Voor de belastingopgave over 1996 gelden nog de oude waarden. Er is nu al wel te berekenen wat het verschil is met de oude huurwaarderegeling. Daaruit blijkt dat de meeste huiseigenaren in 1997 aanmerkelijk minder kwijt zijn dan in 1996 en ze gaan er dus op vooruit. Mits ze hun ei gen huis de afgelopen jaren niet te veel heb ben laten onderwaarderen natuurlijk. Vorig jaar (belastingjaar 1996) moest de eigenaar van een huis van 250.000 een bedrag van 3.360 bij zijn inkomen optellen, de eige naar van het tweede huis had toen te maken met een huurwaarde van ƒ4.760. ZIE GRAFIEK 2 Onroerend-zaakbelasting Ook de gemeente gebruikt de nieuwe taxa tiewaarde als basis voor de gemeentelijke belastingen. De waarde die de gemeente in de WOZ-beschikking opgeeft is de waarde die telt voor de onroerend-zaakbelasting, er hoeft dus geen percentage bij opgeteld te worden. Iedereen krijgt dit jaar via de gemeentelij ke belastingen al met de nieuwe taxatie waarde van zijn huis te maken. Als binnen kort de onroerend-zaakbelasting moet worden betaald is dus al uitgegaan van die nieuwe taxatiewaarde. In het algemeen hoeft niemand echter bang te zijn dat de onroerend-zaakbelasting veel hoger zal op lopen dan vorig jaar. De gemeenten hebben namelijk de opbrengst van de ozb voor ja ren vastgelegd in de begroting. Neemt de gemiddelde waarde van het onroerend goed in de gemeente toe, dan gaat het be lastingtarief naar beneden. In Groot-Breda bijvoorbeeld moet de ozb in 1997 een bedrag van 51.000.000 op brengen. Niet meer en niet minder. De waarde van het onroerend goed is de afge lopen jaren gestegen, waardoor het ozb-ta- rief in 'oud-Breda' naar beneden is gegaan. „Dat is ook gebeurd," zegt J. Verhagen, hoofd Belastingen. „Door de taxatie weten we de totale waarde van het onroerend goed in Breda, en daar hebben we de tarie ven op aangepast." Waterschappen Tenslotte gebuiken ook de waterschappen dit jaar de nieuwe taxatiewaarde in de vast stelling van hun heffingen. Iedereen die een perceel of onroerend goed bezit, betaalt een waterschapsheffing die samenhangt met de waarde ervan. Maar ook de waterschappen gebruiken deze herwaardering van het on roerend goed niet om zichzelf extra rijk te maken. „Wij proberen deze operatie neutraal te la ten verlopen, zodat we niet ten onrechte meer belastinggeld binnenhalen," zegt H. Kroezen, hoofd Financiën van waterschap Mark en Weerijs. „Het gaat ons om de totale opbrengst. Ais de waarde van het onroerend goed omhoog gaat, gaan onze tarieven naar beneden, zodat onze inkomsten gelijk blij ven. Bij het bestuur ligt dan ook een voorstel om het tarief te verlagen naar 58 cent per 5.000 economische waarde. Ais we dat niet hadden gedaan zou het tarief 80 cent zijn. Op 27 maart wordt het vastgesteld." Herindeling Veel inwoners van heringedeelde gemeen ten in Brabant gaan dit jaar meer onroe rend-zaakbelasting betalen, maar dat heeft niets met de WOZ-operatie te maken en alles met de gemeentelijke herindeling. De ozb-tarieven stijgen omdat ze in de nieuwe gemeente geharmoniseerd moeten worden, niet omdat de huizen opnieuw zijn getaxeerd. Dat was ook gebeurd als de gemeente zelfstandig was gebleven. Bij de Belastingdienst is de brochure Uw Eigen Woning in 1997 te verkrijgen. De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort brengt de bro chure Wet Waardering Onroerende Zaken uit. Te ver krijgen door 14,90 over te maken op gironummer 266.55.88. De Vereniging Eigen Huis heeft ook een (drukbezette) informatielijn voor WOZ-vragen: 033-4507796. GRAFIEK 2 Huurwaardeforfait dat bovenop het inkomen moet worden geteld bij opgave belastingen taxatiewaarde 1996 1997 woning 100.000 1.680,- 1.000," 150.000 ƒ2.520,- ƒ1.875,- 200.000 3.360,- 2.500,- 250.000 3.360,- 3.125,- 300.000 4.760,- 3.750,- 350.000 4.760,- 4.375,- 400.000 6.160,- 5.000,- 450.000 7.560,- 5.625,- 500.000 7.560,- 6.250,- «lis een juridische structuur kan een Mabberde reputatie opbouwen. Lange W gold de bv, de besloten vennoot- jwap, als de vrijplaats bij uitstek voor «t plegen van financiële ontucht. Door «aanpak van het oneigenlijke gebruik «eft de bv heeft voor ondernemers met f® hoog sjoemelgehalte haar glans in- ffliddeis goeddeels verloren. In januari Wrdeti nieuwe bepalingen van kracht «deze ondernemingsvorm weer aan- 'wkelijker maken. Althans voor de 'rate ondernemer. e'is de tijd van het jaar dat jonge on- 'roemers de jaarcijfers onder ogen ®>]gen. Tandenknarsend kan vervol- 8®s de contributie becijferd worden, le fiscus opeist. In negen van de tien gevallen rijst al snel de vraag of het zin om de eenmanszaak in een bv om «zetten. jeestal zullen ze tegen het antwoord P open, dat ook Christan Zantboer als asfingadviseur en partner van Coo- af p ^ybrand geeft: „Dat hang er van bv Q,r zHn twee hoofdmotieven voor een 0lumigen willen de juridische aan- nn -beperken en zich in de (Up r tegen bepaalde risico's in- D en Dat kan het geval zijn als men ho?°nee' en maatregelen als het 2jJe ?8en risico bij de Ziektewet op den ,z'et kernen. Een tweede hoofdre- Zjj at een bv fiscaal voordeliger kan sen h \e6n w'ns^ fioven een ton betaalt tins Procent; vennootschapsbelas- zesfio Privé-ondernemer tot taaltDrocerit inkomstenbelasting be- Beide motieven zijn in de loop der ja ren zwaar aangescherpt en ontdaan van oneigenlijk gebruik. Ondernemers op leeftijd gebruikten de bv om als di recteur in loondienst te komen, keer den zichzelf een voortreffelijk salaris uit en konden vervolgens vrij massaal een hoge arbeidsongeschiktheidsuitke ring gaan innen. Die mogelijkheid is inmiddels afgesneden. Directeur-eige naren zijn niet meer verzekerd. Koppelbazen konden in het verleden de ene na de andere bv oprichten, die ze vervolgens lieten ploffen als de overheid haar rechtmatig deel kwam halen. De plicht om betalingsachter standen te melden bij fiscus en sociale dienst; de ketenaansprakelijkheid, waarbij ook opdrachtgevers aange sproken kunnen worden voor de af dracht van sociale premies en de uit bouw van de persoonlijke aansprake lijkheid bij wanbeheer, hebben dit misbruik beteugeld. En ook fiscaal is er het nodige veran derd. De pensioen-bv als bergplaats voor vermogen is resistent gemaakt te gen misbruik en in januari is het zoge naamde nul-inkomen door staatssecre taris Vermeend ernstig bemoeilijkt. Sinds 1 januari krijgen ondernemers die zichzelf geen inkomen toekennen maar bijvoorbeeld een lening, een fic tief inkomen aan hun broek. Om dergelijke motieven hoeft dus langzamerhand geen bv meer te wor den opgericht. Daarentegen zijn er in Drie financiële deskundigen schrijven afwisselend over geldzaken in de privésfeer januari een aantal besluiten van kracht geworden, die de bv voor de bo nafide ondernemer een stuk aantrek kelijker maken. Met name de nieuwe bepaling, dat over uitgekeerd dividend nog slechts 25 procent belasting be taald hoeft te worden, is in de ogen van Christan Zantboer van belang. „Voor heen was uitgekeerd dividend progres sief belast. Een ondernemer die zich zelf teveel winst uitkeerde, viel in het hoogste tarief van de inkomstenbelas ting, nadat hij eerst al eens vennoot schapsbelasting had betaald. Het ge volg was dat winsten in de bv opgepot bleven. Met kunst- en vliegwerk moes ten ze er op het einde van het onderne mersschap dan uitgehaald worden te gen een tarief van pakweg 20 procent. In enkele gevallen leidde dit onherroe pelijk tot een fiscale vlucht naar het buitenland. Dit eindtarief voor het zo genaamde aanmerkelijk belang is per 1 januari weliswaar verhoogd van 20 naar 25 procent, terwijl ook emigratie onaantrekkelijker is gemaakt, maar te gen ditzelfde tarief mag nu ook eerder vermogen in de vorm van dividend uit de onderneming gehaald worden." Bovendien is deze dividenduitkering vrijgesteld voor de inkomsten- en ver mogensbelasting. Dankzij deze duide lijkheid valt inmiddels nauwkeurig vast te stellen, bij welk belastingni veau een bv aantrekkelijk is. Over elke verdiende en uitgekeerde gulden be taalt een ondernemer die gebruik maakt van een bv nu maximaal 51,25 procent belasting, namelijk 35 procent vennootschapsbelasting plus over de resterende 65 procent nog eens 25 pro cent dividendbelasting, ofwel 16,25 procent. Voor een eenmanszaak wordt het dus aantrekkelijk om bv te worden als er over elke verdiende gulden gemiddeld meer dan 51,25 cent belasting wordt betaald. Bij een ondernemer in tarief groep 2 zonder enige aftrekposten ligt dat punt bij een inkomen van circa 186.000 gulden. Door hypotheekaftrek en pensioenopbouw kan deze grens ho ger komen de liggen, want deze posten drukken immers inkomen en belasting. Het omslagpunt is de laatste jaren ook hoger komen te liggen door allerlei nieuwe fiscale faciliteiten voor de aan komende ondernemer, zoals startersaf- trek, de zogenaamde Tante-Agaathre- geling, extra investeringsaftrek en zo genaamde man/vrouw firma's, die al lemaal de gemiddelde belastingdruk positief beïnvloeden. Onder het nieuwe regime is er dus meer bewegingsvrijheid. Ondernemers kunnen meer op eigenlijke gronden be sluiten of ze vermogen in de bv houden of het eruit halen. „Als ondernemers veel geld nodig hebben voor hun inves teringen is het aantrekkelijk om geen dividend uit te keren, maar belasting uitstel te benutten voor de financiering van deze bedrijfsmiddelen. Hebben ze het geld niet nodig, dan is het verstan dig om nu al af te rekenen en het res tant bijvoorbeeld te beleggen op de beurs, zodat het privévermogen onbe last kan groeien. Dat zien we nu al ge beuren," constateert Zantboer. Het wordt ook gemakkelijker om de bv te verkopen. Vroeger vergde dat veelal complexe toeren met allerlei kasgeld bv's. „Nu schud je hem gewoon eerst leeg met het dividend." De belastingadviseur spoort op dit mo ment wel iedereen aan om haast te ma ken met de eventuele oprichting van een bv. „Wie een eenmanszaak geruis loos omzet in een bv kan nu nog de goodwill omzetten in aandelenkapi taal. Goodwill kun je omschrijven als het verschil tussen het zichtbaar ver mogen en de werkelijke waarde van een onderneming. Na drie jaar mag dit aandelenkapitaal nu nog belastingvrij terugbetaald worden door de bv. Daar zijn soms tonnen mee gemoeid. We hebben aanwijzingen dat deze bepa ling gaat veranderen. Het is dus op schieten geblazen." In Chili publiceren de kran ten regelmatig staatjes die de prestaties weergeven van de Administradores de Fondos de Pensiones, de parti culiere pensioenfondsen die de laatste jaren tientallen miljar den aan besparingen hebben aangetrokken. Zo kan de dag bladlezer zien hoeveel zijn pensioencentjes weer zijn ge groeid en of een ander fonds het misschien net iets beter doet. De fondsen sturen hun cliënten ook elke maand een afschrift, zodat ze kunnen zien wat ze, eenmaal gepensio neerd, tegemoet kunnen zien. Nederlandse pensioenfondsen publiceren vaak wel een jaar verslag, de grotere doen er zelfs een mooi kaftje om, maar dat bereikt de meeste deelne mers niet. Die deelnemers lig gen er ook niet wakker van, want zij hebben immers de ze kerheid van het gegarandeerde pensioen van zeventig pro cent? In Chili is dat wel anders: de beleggingsresultaten bepa len (afgezien van hun inleg) de omvang van het appeltje voor de dorst. Toch kunnen de beleggingsre sultaten de Nederlandse pen sioenspaarders ook niet onver schillig laten. Een procentje meer rendement, zo rekende pensioenfondsbestuurder D. de Beus (PGGM) vorig jaar nog voor, levert de gezamenlij ke pensioenfondsen in Neder land vijf miljard gulden op. Dat is bijna eenderde van wat de Nederlanders jaarlijks sa men aan pensioenpremie op brengen. En minder premie is (in beginsel) meer koopkracht. Het zou dus de moeite waard kunnen zijn je pensioenpremie daarheen te brengen waar ze een goede hand van beleggen hebben, ware het niet dat de Nederlandse werknemer niks te kiezen heeft. Pensioenfond sen zijn doortrokken van de begrippen 'collectief en 'soli dair', en die laten nu eenmaal minder bewegingsvrijheid dan 'markt' en 'flexibiliteit'. Niettemin groeit in dit tijdperk van doe-het-zelf personal fi nance de belangstelling voor het pensioen sterk, al is het al leen maar omdat mensen wil len weten of ze individueel nog wat bij te spijkeren hebben. Pensioenbeheerders plachten hun handel en wandel een paar keer per jaar door te nemen met een handvol vertegen woordigers uit de onderne ming. Maar tegenwoordig heb ben ze pottenkijkers, deelne mersraden die tekst en uitleg vragen. Kritische volgers kunnen enig houvast hebben aan de regel matige vergelijkingen van WM Company, een gerenommeer de dienstverlener op pensioen- gebied. En sinds begin dit jaar is er ook de SP-index, van de Amsterdamse Stichting Per formance, die voortaan elke maand een indicatie geeft van de rendementen van Neder landse pensioenfondsen. Aan de hand van de portefeuille verdeling (aandelen, obliga ties, onroerend goed) van tien fondsen die samen een redelij ke afspiegeling vormen van de pensioenwereld, stelt de stich ting een index samen waaraan alle pensioenbeleggers zich zouden moeten kunnen meten. De 'modelportefeuille' die SP in januari aantrof, bestond voor ruim 26 procent uit aan delen en iets meer dan 61 pro cent uit obligaties en andere leningen. Daaruit berekende de stichting een rendement van 2,45 procent. Dat aande len het meeste opleverden (5,82 procent) behoeft niet te verbazen. Vanuit de pensioenwereld wordt de opkomst van dit soort monitoren intussen met argusogen gevolgd. Pensioen- beleggen is immers het veilig stellen van voldoende vermo gen om op een termijn van twintig of dertig jaar uitkerin gen te garanderen. Als een fonds van maand tot maand de maat genomen wordt, kan de blik op die verre horizon ge makkelijk worden afgeleid. Als een fonds afgelopen ja nuari ver onder de 2,45 van de SP-index is gebleven, wil dat nog niet zeggen dat er iets mis is. Niet alle fondsen hebben hun beleggingen op dezelfde manier gespreid, en dat vaak met goede redenen. Een 'oud' fonds moet aan de veilige kant blijven, een. fonds met overwe gend jongere deelnemers kan best wat meer op aandelen in zetten. Pas uit een lange reeks van metingen zou een oordeel kunnen worden afgeleid over de prestaties van het eigen pensioenfonds. Tegen meer informatie over de prestaties van pensioenfondsen kan ech ter niemand bezwaar hebben. Voorwaarde is dat die met verstand wordt gehanteerd. Wakkere pensioenbeheerders kunnen immers samen miljar den besparen. Door Will Gerritsen Amsterdam - Denkt u bij de boodschappen vaak aan vis? Kunt u zich eigenlijk wel iets voorstellen bij vis? Weet u hoe u een scholletje moet bakken? Indien de antwoorden op deze vragen ontkennend zijn, dan past u volgens directeur Robert Carp van het Nederlands Visbureau in het profiel van een 'matige vis eter', in feite de 'gemiddelde viseter'. Want de Nederlander eet te wei nig vis, althans naar de zin van de visbranche. Hoewel 89,5 procent van de huishoudens wel eens vis koopt en de consument vorig jaar vijf procent meer besteedde aan vis dan het jaar daarvoor, koopt de 'matige viseter' slechts één keer per drie weken een onderwaterbe woner. Hij neemt wel twee keer per week bij de slager of in de winkel vlees. Het roer moet dus om in visserij- land en daarom werd deze week in Amsterdam een symposium ge houden over innovatie in vis. Carp zoekt een historische verklaring voor de lage visconsumptie in ons land: „Vis was vroeger volksvoed- sel, armeluisvoer. In de zuidelijke provincies gold 'vrijdag, visdag'. Vis zou en moest gegeten worden, maar werd met weinig fantasie bereid. Gepocheerde kabeljauw met worteltjes, dat werk. Smaakt zo flauw als wat. Dan had je toch geen trek meer in vis." Toch valt het met die frustraties best mee, want uit de cijfers blijkt dat Limburgers, Brabanders en Zeeuwen tot de grootste viseters van het land behoren. Een rem op de visconsumptie is dat menige huisvrouw en -man vis als een hoogdrempelig kookprobleem beschouwt. Hij weet niet hoe hij het beest moet bereiden en hoe hij het kan combineren met groenten. Bovendien heeft hij een bloedhekel aan de visgeur en aan het gehannes met de graten. Conclusie van Carp: de visbranche moet meer inspelen op de wensen van de consument. Er moet meer gemak in de berei ding komen, eenvoudige combina ties, meer variatie. Carp: „Vis heeft een smaak waar aan je moet wennen. Een maaltijd waarin de vis overheerst, stuit je dan al gauw tegen de borst. Van daar dat een lekkerbekje met zijn jasje heel acceptabel is voor het publiek. Hij heeft niet zo'n gepro nonceerde vissmaak. Daarom is gerookte vis zo lekker. Zonder rooksmaak zou de smaak van de vis te sterk zijn." De Katwijker rederij en visver- werker Ouwehand heeft de bood schap goed begrepen en de ontvis- sing van vis krachtig ter hand ge nomen. Geplaagd door een omzet- stagnatie in de klassieke haring producten besloot Ouwehand zijn vispakket te vernieuwen. Het mes ging in het assortiment, waardoor bijvoorbeeld de 'zure haring vol gens Katwijker receptuur' sneu velde. „Je trof er graatjes in aan," verklaart directeur Ouwehand. „Nee, te vissig mag niet," ver klaart marketing-manager Atie Keek van Olst van Ouwehand. „Vis wordt nu eenmaal door som mige leden in het huishouden af gewezen. Omdat het bijvoorbeeld stinkt. Maar onder 'te vissig' ver sta ik ook kop en graten. Een tong op je bord is te vissig. Kop, graten en de vinnen zitten er nog aan." De Katwijker visverwerker heeft deze week een serie visproducten gelanceerd, waarin de vis is ge- ontproblematiseerd, kortom is ontvist: de vis a la minute. Het is een reukvrij voorverpakte roer bakschotel met dobbelsteentjes vis, verse groente, kruiden en spe cerijen. In die hapklare witte blokjes kan alleen nog maar met behulp van een DNA-test vis wor den herkend. De karakteristieke geur van vis wordt in de bereiding simpelweg overruled door de ster ke en welriekende aroma's van de kruiden en specerijen.

de Stem | 1997 | | pagina 9