Israël zet bouw wijk gewoon door Wanorde en wanhoop in Dürres Israël begraaft doodgeschoten meisjes Partijpolitiek zit commissie Dutroux dwars Jeltsin stelt nieuwe voorwaarde aan Navo-uitbreiding Nieuwe problemen met zuurstofvoorziening MIR A5 LAND KORT 'Niets kan ons stoppen' AhvaZ WaS °Pge" Schietpartij in Duitse rechtszaal Grote rattenplaag in Rome BUITENLAND KORT 1AART 1997 A4 JESTBM I I BUITENLAND ZATERDAG 15 MAART 1997 immentaar rebellie is ordeloos en niet ese burger lijkt door spon- president Berisha is in veler zijn tegenstanders zijn be- :h meevoeren op de stroom kanland momenteel over- of voedsel lijkt hun voor- g hoe het verder moet met relf waar in sommige delen :n is. In het zuiden bijvoor egen Berisha. De bevolkinq lan opgerichte volkscomités ren - ook niet veel heil kan Albanese probleem. Nu de rende burgers is geworden atonale Verzoening volsla- m een snelle militaire inter- i doorschemeren achter de l/an een militaire actie. Dat piet dat Berisha binnen en- l kan zien. it geval was, wordt in Euro- gedacht. De Duitse bonds- jpen. Waar de verdeeldheid ie daar opgelopen trauma's faard een belangrijke rol in nig of geen interesse om in dt de Albanese crisis als een zen en op de inspanningen J in Europa zich getroost om ken. De delegatieleider - ex- ch inmiddels achter het ver- vindt dat serieus moet wor- ;n veranderen. De Europese ■n Albanië nog te gecompli- ticie ■weg in het verschil van van een stadsprovincie I) en staatssecretaris Van werken aan een nieuw Ibinet wordt besproken. k naar een volgend kabi- afloop van het kabinets- eun Philips 9 et vorige kabinet welbe- ■lps in 1993 steun te geven Fuctie. De vorige CDA- kmélsvoört Heeft,' aldus jollega's gewaarschuwd in 1993 2,8 miljard gul- |iis aan dëHaböt Volgens vettig en bovendien ex- )k weersprak deze lezing e man ECB' isenberg van De Neder- rden van de toekomstige net de dag. Volgens Jac- ropese Commissie, moet er de toekomstige presi- i in een interview met en reisbureaus rllen hun conflict over de rets voorleggen aan een ;antie moet bepalen wat or de reisbureaus bij het itkomst van een kort ge us had aangespannen te- kondigde in januari aan s te verlagen van 9 naar n woedend en eisten het icent.Rechtbankpresident lam na de pleidooien vast een redelijke vergoeding aeide partijen dat een on- in hoe hoog die redelijke nders lag zeven, onder wie vier un hulp aan joden tijdens ïad Vashem-plechtigheid iraëlitische Gemeente in ren een oorkonde en me- iTad Vashem Instituut in ;eëerd met de titel Recht- i de herdenking van de zes irolging levend houden en j)ben gered. arkeerbeheer ;e gemeente in Nederland anden. Onderhandelingen 3arkeerbeheer Nederland t Openbaar Ministerie m Grontmij, die voor de ge- eid ontwikkeld heeft, gis- Voestijne is het plan een gemeenten in Nederland, om allerlei gedelegeerde scheiding dse douaniers zijn gisteren herinneringsmedaille Bui- ilp bij het handhaven van wapenembargo tegen he if 1993 deel aan Strategie ese Unie en de Organisatie Europa werden ingesteld te helpen bij de dij?0®" iren gestationeerd in tton- ichten tijdens hun verbli i en. Ook droegen ze kennis ilaatselijke douanebeamD- .„onze correspondent Ljsel - De parlementaire jerzoekscommissie die het „jerzoek naar de hoofdver- ijachte van de kindermoorden Kjk Dutroux heeft doorge it, stuit bij de afronding ,jn haar werkzaamheden op i muur van onwil. Verschil de politieke partijen pro ven de conclusies in een v0Or hen gunstige richting te staren. ^missie-voorzitter Mare Ver ben dreigde donderdag zijn '®ctie ter beschikking te stellen. Ij toonde zich teleurgesteld, dat j, commissie er tot dusver niet in geslaagd de schuldigen aan te wijzen en voorstellen te doen voor structurele veranderingen. Paul Marchal, de vader van de vermoorde tiener An, nam het gisteren op voor Verwilghen. Hij kondigde een nieuwe witte mars aan, als de commissie haar werk zaamheden niet op een behoorlij ke manier kan voortzetten. „Dit keer zal het geen mars tegen justitie zijn, maar tegen de poli tiek," dreigde Marchal. België is volgens hem doodziek. „We heb ben een commissie gekregen die ons zou gaan helpen om het land te genezen. Maar nu blijkt die commissie ook ziek. Waar komt die microbe vandaan? Ik denk van de politiek," aldus Marchal. Heel België heeft sinds 17 okto ber vorig jaar de hoorzittingen van de commissie-Dutroux op televisie kunnen volgen. Zowat alle hoofdrolspelers kwamen aah het woord en werden aan de tand gevoeld. Verschillende politie mensen en magistraten, die ern stige fouten hebben gemaakt in het onderzoek naar de verdwenen en vermoorde kinderen, stonden door de openbaarheid van de zit tingen in hun blootje. Voorzitter Mare Verwilghen werd door zijn aanpak de steun en toeverlaat van de ouders en duizenden Belgen, die nog steeds hopen dat er sancties zullen vol gen en dat er iets verandert. Vorig weekeinde trok de commis sie zich voor een eerste evaluatie terug iri de priorij van Corsen- donck in de Kempen. Daar is ge durende drie dagen gewerkt aan de conclusies. Uit het tussentijd se verslag blijkt nu, dat verschil lende leden van de commissie door hun partijen worden afge remd. De leden van de commissie beho ren tot verschillende politieke partijen. Gerolf Akkermans van het Vlaams Blok kreeg veel waar dering door zijn betrokkenheid en vragen. Hij doorbrak in z'n eentje het 'cordon sanitaire' te gen de extreem-rechtse partij. Maar nu er conclusies moeten worden getrokken, klimt ook Ak kermans weer op de stoel van de partij. De toenadering tot de moslimcultuur, na de dood van Loubna, is niet in het belang van het Vlaams Blok, dat het liefst ook de Belgische instellingen wil opblazen. De commissie-Dutroux wil de komende dagen nog een aantal mensen horen, voordat midden april het eindrapport op tafel ligt. De christendemocraat Tony Van Parys zei gisteren in een reactie, dat het voorbarig is om nu al van een mislukking te spre ken. De commissie heeft volgens hem nog even tijd nodig heeft. „Het moment van de waarheid is het moment, waarop wij onze con clusies voorleggen," aldus Van Parys, die vindt dat de leden erin zijn geslaagd om over de partij- grenzen heen hun werk te doen. „We moeten nu uitgaan van de bezieling en de wil om te slagen," vindt hij. De socialist Renaat Landuyt denkt dat de druk op voorzitter Verwilghem om snel resultaat te boeken te groot is geworden. „Het is te vroeg, we hebben ber gen verzet, je kunt in drie dagen geen conclusies forceren," aldus Landuyt. Jeruzalem (ap) - Israël begint maandag aan de bouw van een omstreden joodse wijk in het Arabische deel van Jeruzalem. De «iligheidstroepen bereiden zich voor op een gewelddadige reactie van de Palestijnen, heeft de Israëlische radio gisteren gemeld. Premier Benjamin Netanyahu zei, jsthij zich niet liet weerhouden tor Palestijnse waarschuwingen een nieuwe opstand. „Ik ga towen op Har Horna," zei hij te gen de krant Maariv, de He- heuwse naam gebruikend voor It heuvels waar het bouwterrein ligt. „Niets kan mij tegenhouden, lis zij (de Palestijnen) denken dat s ons bang kunnen maken, dan tobben zij het mis. Ik ben vastbe slotener dan ooit." Het Israëlische kabinet heeft de louwplannen op zijn vrijdagse teraad besproken. Veiligheids functionarissen hadden de minis- to gewaarschuwd, dat zij reke ning moesten houden met een ge welddadige reactie van de Pales- lijnen. De radio zei, dat het leger en de politie noodplannen hebben met als uitgangspunt, met de bouw wordt De Palestijnen zijn fu- iteus over de plannen en hebben gezegd zich lijfelijk te zullen ver zetten, aid de bulldozérs beginnen nethet egaliseren van het beboste terrein - Jabal Abu Ghneim in het Arabisch - waar de wijk moet ver- njzen. De Palestijnse leider Yasser Ara- lat zei in een gisteren gepubli- tterd vraaggesprek, dat de Pales tijnen geen enkel vertrouwen meer hebben in de regering-Neta- nyahu. „Dit is niet gewoon de zo- wlstecrisis," aldus Arafat. „Het ;e crisis, sinds het be- Wi de vooravond van een topont- mooting met zijn Amerikaanse jWtgenoot Clinton, waarbij de javo-plannen centraal staan. Je- ®n uitte gisteren de verwach- ®g, dat het overleg volgende "eek woensdag het moeilijkste ïf"' sdlds zÜn aanbeden in wal. '"Russische president reageerde JP net streven van het Atlantisch «genootschap om naar het ®en u't te breiden. Tegenover [^vertegenwoordigers stelde "'1 e v°orwaarde, dat de Navo °et afzien van uitbreiding met bCt®1 de vijftien ex-Sovjetrepu- ,p en. Hij noemde met name de f» r staten (Estland, Letland Ll'°uwen). Verder bekritiseer- taanse vliegramp pist 80 levens !jeran (ap) - Een Iraans mi- transportvlieg- dJls donderdagavond neer- Ij. or* 'n noordoosten van Volgens het staatspers- eau ima kwamen alle 80 jenden om het leven. avnna°eStel verl°0r 0m zes uur 's a».. s contact met de verkeer- van Mashhad, de eindbe- van de c"130 die een liiko 'n Oezful in de weste- «tew, 1 toestel hortte 24 kilo- btaJandestadneer' HetPers" ftalitairen1 T uf de P3853^18 Mashti„j burgers waren. 5* 700 kilometer ten heiligp „tl i1 van Teheran, is een gin van het Oslo(vredes)proces en het heeft verreikende consequen ties. (De Israëlische regering) neemt ons bij de neus, letterlijk." Arafat weigert al enkele dagen met Netanyahu te praten, maar donderdag belde hij hem toch even om zijn leedwezen te betui gen over de zeven Israëlische schoolmeisjes, die door een Jor daanse militair waren doodge schoten. „Dit is iets anders," zei hij op een vraag of dat betekende dat hij het contact had hersteld. Hij zei Netanyahu alleen te willen ontmoeten, als hij bereid is de overeenkomst uit te voeren. In antwoord op de Israëlische stappen heeft Arafat buitenlandse diplomaten gevraagd vandaag naar de Gazastrook te komen om zijn grieven aan te horen. Uitge nodigd zijn vertegenwoordigers van de VS, Rusland, de Europese Unie, de Verenigde Naties, Japan, Egypte, Jordanië, Noorwegen en Nederland. Israël heeft gezegd, dat het dipio-' matieke overleg indruist tegen de vredesakkoorden, omdat Israël wordt buitengesloten. Een advi seur van Arafat, Ahmed Tibi, zei dat het niet de bedoeling was een alternatief overleg op te zetten buiten de directe onderhandelin gen met Israël om. „We waarschu wen de wereld, dat het vredespro ces aan de afgrond staat. We wil len voorkomen dat het nog erger wordt." Moskou (rtr/anp) - De Russische president Jeltsin wil, dat de Navo het idee loslaat om het bondgenootschap met voormalige Sovjetrepublieken uit te breiden. Rft staatshoofd komt met deze eis dehij de recente bezoeken van Na- Diepe droefenis op de begrafenis Beit Shemesh (ap/dpa) - De zeven Israëli sche meisjes die donderdag tijdens een schoolreisje door een Jordaanse soldaat werden doodgeschoten, zijn gisteren in hun woonplaats Beit Shemesh begraven. Terwijl familieleden de diepbedroefde ouders ondersteunden, schreeuwden anderen de na men van de slachtoffers uit. „Adi de prachti ge," riepen familieleden van Adi Malka, een meisje dat gebarentaal kende en voor haar do ve ouders het contact met de wereld beteken de. „De ouders kunnen het niet begrijpen," zei Adi's 13-jarige nichtje Aviram. „Zij hebben het heel moeilijk." De teraardebestelling werd bijgewoond door duizenden mensen, onder wie premier Benja min Netanyahu. „Als iemand denkt dat de moord op kleine meisjes dit volk klein zal krijgen, dan kent hij het niet," zei Netanyahu. „Hij kent niet de grote kracht van elke per soon hier om mij heen." Op de Feirst school in Beit Shemesh kwamen de ongeveer 1.000 leerlingen bijeen om hun omgekomen medescholieren te herdenken. „Het belangrijkste is om samen te zijn," zei Zohara Menzigi, net als de slachtoffers een achtstegroeper, te vergelijken met de tweede klas middelbare school in Nederland. Na de herdenkingsbijeenkomst braken de on geveer 1.000 leerlingen op in groepjes om door sociaalwerkers en psychologen te worden ge holpen met het verwerken van de schok. De dader van de schietpartij op Nazarayim, een eilandje in de rivier de Jordaan, werd geï dentificeerd als de 28-jarige Ahmed Mousa Daqamseh. Zijn vader zei gisteren, dat hij psychische problemen had en dat de militaire politie tranquillizers in zijn bezit had gevon den. „Hij hield zich altijd afzijdig en zag er al tijd droevig en eenzaam uit," zei de vader. De familie is afkomstig uit Ibdir, een dorp bij Ir- bid in Noord-Jordanië. Daqamseh, die al twaalf jaar in het Jordaanse leger dient en als chauffeur werkt, zat volgens de laatste berichten in een legerjeep bij een controlepost op Naharayim, toen daar een bus met Israëlische schoolmeisjes aankwam. Toen ongeveer veertig meisjes uit de bus stroomden om het uitzicht op de Jordaanvallei te bekij ken, greep hij plotseling het geweer van de militair die naast hem in de jeep zat en rende hij schietend op de meisjes af. Volgens Israëli sche nieuwsberichten rende een Jordaanse militair uit een wachttoren naar beneden om te proberen de schutter tegen te houden, maar kwam hij ten val en verwondde hij zichzelf. „We raakten allemaal in paniek," zei de 13- jarige Oranit Burgauker. „We waren op de heuvel en iedereen begon naar beneden te rennen. Iedereen liet zich op de grond vallen, zodat ze niet geraakt zouden worden." „Hij kwam heel dicht bij ons, oog in oog," zei lerares Rosa Chemy. „Hij bleef schieten, be halve op het moment dat zijn magazijn leeg was." De Jordaanse soldaten schreeuwden 'waanzinnige, waanzinnige', voor zij Daqam seh overmeesterden, zei zij. Andere Israëlische ooggetuigen zeiden, dat de Jordaniërs aanvankelijk weigerden Israëli sche reddingsteams en militairen op het ei land toe te laten. Zeven zwaargewonde meis jes werden in een bus naar een Jordaans zie kenhuis gebracht, een hobbelige rit die een kwartier duurde. Bij aankomst bleken vijf meisjes overleden. Bij het ziekenhuis drom den honderden Jordaniërs, die via de radio van de schietpartij hadden gehoord, samen om bloed te geven. De Jordaanse koning Hussein keerde eergiste ren met spoed uit Spanje terug. Hij was op weg naar de Verenigde Staten voor bespre kingen met president Clinton. „Ik kan niet ge noeg medeleven betuigen of genoeg uitdruk king geven aan mijn verdriet tegenover de moeders, vaders en broers van de kinderen die vandaag zijn gevallen," zei de koning. Meteen na de aanslag telefoneerde hij met de Israëli sche president Weizman. Hussein gaat op condoleancebezoek bij de nabestaanden van de slachtoffers. Het bezoek vindt waarschijn lijk morgen plaats. Na het condoleancebezoek gaat hij naar de Verenigde Staten. vo-secretaris-generaal Solana aan Centraal-Aziatische ex-Sovjetre publieken. Jeltsin liet eerder doorschemeren, dat hij zich niet meer halsstarrig tegen de opname van andere Oost- Europese landen in de Navo zal verzetten. De westerse alliantie buigt zich deze zomer over de uit breidingsplannen. Algemeen wordt aangenomen dat Tsjechië, Polen en Hongarije als eerste voormalige Oostbloklanden voor Navo-opname in aanmerking ko men. Wat betreft de Amerikaans-Rus sische top op 19 en 20 maart in Helsinki, sprak Jeltsin over de zwaarste onderhandelingen in de geschiedenis van de Russisch- Amerikaanse betrekkingen. „Ik sluit niet uit, dat we het over be paalde zaken oneens zijn. Ons standpunt is meer dan bekend. We zijn niet van plan compromissen aan te gaan, die de verdedigings capaciteit van ons land verzwak ken. We zijn voor een compromis, dat de veiligheid van de Russische federatie niet in gevaar brengt," citeerde het Russisch persbureau Interfax de president. Frankfurt - Bij een schietpartij in een rechtszaal tijdens een proces over alimentatie in Frankfurt zijn gisterochtend een dode en een gewonde gevallen. De schut ter is aangehouden, aldus de poli tie. De dode is de ex-vrouw van de verdachte en de gewonde is de advocaat van de vrouw. Dürres - Xhamid Desh is de meest sympathieke plunder aar van de vele die ik de af gelopen dagen in Albanië heb Ieren kennen. Ik ontmoet de 53-jarige, armoedig gekle de wiskundeleraar op de ka de van de 40 kilometer van Tirana gelegen havenstad Dürres, waar hij met een col lega wat multomappen en plastic zakken vol boeken meeneemt op de fiets. CRISIS ALBANIË Onze speciale verslaggever Aart Heering in Albanië Het gaat om materiaal dat ande re plunderaars hebben laten lig gen, legt hij me uit en dat hij goed kan gebruiken voor zijn school, die nu wegens de nood toestand is gesloten. Desh moet luidkeels spreken om zich ver staanbaar te maken boven het geroffel van de mitrailleurs, die constant worden afgeschoten door kerels, die af en aan rijden in geroofde legertrucks. Het gedrag van zijn stadgenoten die met honderden tegelijk bezig zijn om van de havenopslag plaatsen en douaneloodsen zelfs de klinknagels en bakstenen weg te slepen, vindt Desh afkeu renswaardig, maar wel begrij pelijk: „De regering heeft gesto len van ons volk en daarom steelt het volk nu terug." Daarmee vat hij bondig de bi zarre logica samen van de bur gers, die ook gisteren weer mas saal staatsfabrieken en magazij nen leegroofden. Zij hebben hun spaarcenten verloren in de pyra- mides, verwijten president Be risha nu dat hij niet tijdig heeft gewaarschuwd tegen deze mala fide beleggingsfondsen en stelen daarom nu een deel van hun ver loren geld weer terug van de overheid, dus van Berisha. Anders dan in Tirana zijn in Dürres de rooftochten niet be perkt gebleven tot overheidsin stellingen. „Alle winkels zijn leeg en de weinigen die wel open waren zijn leeggeroofd door ge wapende mannen. Er is geen brood meer te krijgen en meel om te bakken hebben we niet. We hebben nog maar voor één dag te eten en kunnen niets meer kopen. En sinds gisteren is ook de stroom nog uitgevallen. We weten niet meer wat er van ons moet worden," zegt de 20-jarige Doriana Nikolla, die ons gast vrij binnenlaat in het beschei den appartement dat zij be woont samen met haar familie en nog twee gezinnen, in totaal 20 personen. Ondanks de voorjaarswarmte hebben alle aanwezigen truien aan om goed gekleed te zijn voor de eerste de beste boot waarmee ze naar Italië kunnen vluchten. „Dit is geen leven. AI twee da gen lang wordt er onafgebroken geschoten. Mijn zusje van drie kan er niet van slapen en moet de hele nacht huilen," zegt Dori ana, die een warm voorstandster is voor het plan van buitenland se interventie. „Wij willen hier graag buitenlandse soldaten hebben, want zelf hebben we immers niets meer om de orde te handhaven." In Tirana hebben plunderaars en vandalen daarentegen de plaatselijke middenstand voor alsnog ontzien. De winkels in de Albanese hoofdstad waren gis teren nog volslagen leeg, omdat de eigenaren hun voorraad uit voorzorg in huis hadden ge haald. Maar de ruiten waren nog heel en de gevreesde totale ver nieling is tot nu toe uitgebleven. Tirana maakte gisteren een veel rustiger indruk dan de dagen er voor. Er werd beduidend minder geschoten en er liepen minder gewapende mannen op straat. Ook de politie, die donderdag onvindbaar was, is weer ver schenen op verschillende plaat sen in de stad. Veel waarnemers houden het er op, dat de revolte in Tirana, die geen politieke doelstellingen heeft en geen organisatie kent, binnen afzienbare tijd zal dood bloeden. Tenslotte valt er niets meer te plunderen en te stelen en gaat het domme in de lucht schieten waarmee de 'opstande lingen' zich onledig houden, op den duur ook de meest fanatieke wapenliefhebber vervelen. Maar voor het zover is, patrouilleren in het centrum van de stad 's avonds nog tanks, die onder meer president Berisha en mijn hotel moeten beschermen. Ook gisteren gonsde het in Tira na nog van geruchten over een spoedig aftreden van Berisha, wiens zoon en dochter al naar Italië zijn geëvacueerd. In een interview met een Frans persbu reau verklaarde de president echter, dat hij zeker niet van plan is om er de brui aan te ge ven. Maar gisteren was het niet Be risha, doch de kersverse premier Bashkin Fino, die onderhandel de met de Oostenrijkse ex-kan selier Vranitzky. In de vroege ochtend werd hij opgehaald door een helikopter van de Itali aanse marine, die hem afzette op een Italiaans vliegdekschip om daar met de OVSE-vertegen- woordiger de toekomst van Al banië te bespreken. Fino vroeg daarbij om duizend man politie- troepen om de orde in zijn land te helpen herstellen, een verzoek dat de meeste van zijn landge noten niet lijkt te shockeren. Op voorwaarde natuurlijk dat de buitenlandse soldaten en agen ten niet gaan proberen om hen de nieuw verworven wapens af te laten geven, want dat zijn de trotse bezitters echt niet van plan. Overigens verklaren zowel Berisha, als de regering, mensen op straat en gewone plun- deraaars om strijd dat zij van de Europa en de VS vooral finan ciële steun verwachten. Rome (dpa) - Rome heeft last van een rattenplaag. Miljoe nen van deze knaagdieren zijn uit kelders, afwateringska nalen en gaten in de grond de straat op gekropen. Ze be dreigen niet alleen de arme buitenwijken, maar ook het Piazza Navona en de om zijn restaurants bekende wijk Tra- stevere. Beide zijn populair onder toeristen. Het dagblad La Repubblica spreekt van een nieuwe noodtoestand. Volgens deskundigen zwerven er in de stad enorme exemplaren rond, waarvoor zelfs katten op de vlucht slaan. Sommige dieren worden dertig centimeter lang. Bijzonder nijpend is de situatie in de arme wijk Trullo. Daar werd een vrouw bij het schoonmaken van de trap in haar enkel gebeten. De afvalemmers zitten er vol ratten. De belangrijkste oorzaak van de rattenplaag lijkt gelegen in het ontslag van de gemeentelijke rattenvangers, drie jaar geleden. Het gemeentebestuur vond deze ambtenaren te duur. Wie het kan betalen, schakelt nu particuliere rattenvangers in. Er zijn er in de Italiaanse hoofdstad veertig en zij lijken niet om werk verlegen te zitten. In de chique wijk Parioli, waar onder meer de Nederlandse am bassade is gevestigd, zoeken bewoners hun toevlucht tot deze par ticuliere rattenbestrijders. Tweemaal per jaar komt zo'n onderne ming in actie. Het kost 250.000 lire (ruim 280 gulden) voor een ap partement van 80 vierkante meter. Het gemeentebestuur zoekt nu steun bij de natuurlijke bestrij ding: de kat. Een project met katten op het Piazza Vittorio Ema- nuele, waar een grote markt is, leidde tot aanzienlijke verminde ring van de overlast. Duitse bouwvakkers bestormen Reichstag Berlijn - De protestweek van Duitse bouwvakkers in Berlijn is gisteren op een gewelddadige manier afgesloten. Enkele honder den betogers braken door de omheining van de Reichstag - het toekomstige parlementsgebouw - en bezetten bouwsteigers. De politie arresteerde acht demonstranten. Er vielen vijf gewonden. Zo'n 15.000 betogers waren op de been. Tijdens de bestorming gooiden betogers stenen en flessen naar de bouwketen van de ar beiders, die aan de Reichstag werken. De meesten van hen zijn goedkope arbeidskrachten uit het buitenland. De afgelopen da gen protesteerden de bouwvakkers vooral tegen de hoge werk loosheid onder Duitse bouwvakkers, terwijl tal van opdrachten worden uitgevoerd door buitenlanders die onder de prijs zouden werken. Chinese leiders toonbeeld van eenheid Peking - De politieke erfgenamen van wijlen China's leider Deng Xiaoping hebben zich gisteren aan het slot van de jaarvergade ring van het Nationale Volkscongres als een toonbeeld van een heid gepresenteerd. De vergadering in de Grote Hal van het Volk vormde de eerste politieke vuurdoop voor partijleider Jiang Ze- min. Premier Li Peng en Volkscongresvoorzitter Qiao Shi, beiden beschouwd als belangrijke politieke rivalen van de partijleider, beloofden plechtig het door de partij en de partijleider uitgestip pelde beleid te zullen volgen. Dengs opvolgers hebben te maken met steeds krachtigere en ook gewelddadigere onafhankelijk heidsbewegingen in Xinjiang en Tibet. Ook arbeidsonrust ligt op de loer. Het Volkscongres nam tijdens zijn zitting 's lands eerste defensiewetgeving aan, waarin de rol van de strijdkrachten bij het tegengaan van opstanden is vastgelegd en de ondergeschikt heid van de strijdkrachten aan de partij. Clinton loopt gescheurde pees op West Palm Beach - De Amerikaanse president Bill Clinton is gis teravond aan zijn knie geopereerd. Hij scheurde gistermorgen vroeg een pees, toen hij van een trapje viel bij het verlaten van het huis van de golfer Greg Norman in Florida. Clinton zou de ko mende twee dagen deelnemen aan een door Norman gesponsord toernooi. De president logeerde bij Norman en het was nogal laat geworden. Toen Clinton rond tien voor half twee vertrok naar een apart logeerverblijf, struikelde hij toen hij een trap afging, en verdraaide zijn knie. Het nog onduidelijk is de top met Jeltsin ko mende woensdag en donderdag in Helsinki doorgaat. Cel voor vertaler mensenrechtenrapport Istanbul - De Turkse schrijver-journalist Ertugrul Kurkcu is gis teren tot tien maanden voorwaardelijke celstraf veroordeeld, om dat hij een rapport van de mensenrechtenorganisatie Human Right Watch in het Turks had vertaald. Volgens de aanklacht had hij daarmee de Turkse strijdkrachten beledigd. Van der Stoel adviseert EU Brussel - Oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoei gaat de Europese Unie adviseren over de mogelijke uitbrei ding met maximaal tien Midden- en Oost-Europese landen. Van der Stoel zal zijn adviezen toespitsen op de situatie van etnische minderheden in de verschillende landen. De ex-bewindsman is nu Hoge Commissaris voor Nationale Minderheden van de OVSE. Rusland leent tekeningen niet uit Moskou - Rusland heeft besloten een map Nederlandse tekenin gen uit de 17e en 18e eeuw niet aan Nederland uit te lenen, zoals was overeengekomen. Dat meldden Russische kranten gisteren. De map, die 170 houtskool- en pentekeningen van voornamelijk kunstenaars uit de 17e en 18e eeuw bevat, zou op kosten van het Prins Bernhardfonds worden gerestaureerd en in het kader van het Tsaar-Peterjaar worden tentoongesteld in het Amsterdams Historisch Museum.Het ministerie van Cultuur trok de export vergunning voor de map in, nadat de vooraanstaande weten schapper Dmitri Lichatsjev in een brief aan president Boris Jelt sin had betoogd dat de tekeningen te waardevol waren om uit te lenen. De map is in de 18e eeuw samengesteld door een Neder landse diplomaat en bevindt zich sinds de jaren '20 van deze eeuw in de bibliotheek van de Academie van Wetenschappen in St. Pe tersburg. Verdachte moord Ennis Cosby gepakt Washington - Een 18-jarige Russische immigrant is gisteren for meel aangeklaagd wegens moord op de zoon van komiek Bill Cos by, twee maanden geleden, langs een freeway bij Los Angeles. Volgens de politie is Ennis Cosby het slachtoffer geworden van een poging tot roof. De dood van Cosby's 27 jaar oude zoon blijkt op puur toeval te berusten. Had hij geen bandenpech gekregen en was niet juist tijdens het banden wisselen aan de rand van de een zame en schaars verlichte weg Michail Markhasev langs geko men, dan zou hij nog in leven zijn. Cape Canaveral/Moskou (dpa/rtr) - In het Russische ruimtesta tion MIR zijn opnieuw problemen ontstaan met de zuurstof voorziening. De bemanning is nu aangewezen op een laatste re servesysteem. Dat meldt het Russische persbureau Itar-Tass, dat zich baseert op de vluchtleiding in Moskou. Twee weken geleden schakelden de ruimtevaarders na een brand in de hoofdgenerator over op een ander reservesysteem. Nu ook dit systeem weigert, zijn de Amerikaan Jerry Linenger en de Russen Wassili Zibl- lijew en Alexander Lasutkin afhankelijk van het tweede systeem. De noodvoorziening werkt op chemicaliën, die na verhitting zuurstof af staan. Binnen vier weken komt een bevoorradingscapsule met reserveonder delen de drie astronauten te hulp. De hoofdgenerator wordt dan gere pareerd. De voorraad chemicaliën voor de zuurstoflevering is groot genoeg om de tijd te overbruggen

de Stem | 1997 | | pagina 5