Staatsschuld daalt forser dan geraamd Israël bouw i gewoon Handelsverbod voor tweedehands CFK-houdende koelkasten Minister luistert naar boeren Herdenken in het wit Schimmenspel rond xtc-smokkel Jeltsin steil voorwaard aan Navo-i Zoek ook nier naar joods tegoed DE STEM BINNENLAND Consumptie neemt flink toe Vanaf vandaag geven alle Renault-dealers twee jaar garantie op elke Top Occasion. DESTEM COMMENTAAR BSE-schade geschat op 150 miljoen 'Telefoneren in de auto niet verbieden' Binnenlandse crisis BINNENLAND KORT pëSTEM 'Niets kan ons s i i i i i ZATERDAG 15 MAART 1997 A4 Den Haag (anp) - Er komt een abso luut verbod op de handel in tweede hands koel- en vrieskasten met chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK's). Dergelijke apparaten moe ten in ons land op een milieuverant woorde wijze worden ontmanteld en verwerkt. De maatregel moet vanaf 1999 in werking treden. Dat staat in een regeling voor de verwij dering van wit- en bruingoed die giste ren door het kabinet wordt vastgesteld. Met de maatregel hoopt het kabinet de uitvoer van oude koelkasten en vrieskis ten naar het buitenland te voorkomen. CFK's tasten de ozonlaag aan. In veel landen, onder meer in Afrika en Oost- Europa, zijn er echter geen methoden om de apparaten na afloop van hun levens duur op een goede wijze te verwerken. De regeling van De Boer komt overigens niet als een verrassing. Al in janauri bleek dat het kabinet een verplichte te rugnameregeling voor wit- en bruingoed per 1999 wilde doorvoeren. Een ver plichting is volgens het kabinet nodig omdat tot dusver geen overeenstemming mogelijk bleek met de producenten over een milieuverantwoorde verwerking. De branche wil eigenlijk alleen een Europe se regeling en bovendien zou de overheid een deel van de kosten op zich moeten nemen. Daar voelt het kabinet echter niets voor, zo bleek donderdag al. Het is nu de bedoeling dat met ingang van 1999 onder meer oude koelkasten, wasmachines of vaatwassers gratis wor den afgeven bij leverancier of gemeen ten. Voor kleinere huishoudelijke apparaten gaat de regeling een jaar later in. Het gaat jaarlijks om ongeveer negen miljoen afgedankte apparaten. Het is overigens niet uitgesloten dat er op enige termijn een zogeheten 'verwijderingsbijdrage' komt. Deze opslag op de nieuwprijs moet een deel van de verwerkingskosten op vangen. Zo'n regeling bestaat bijvoor beeld al bij nieuwe wagens. Milieudefensie staat sceptisch tegenover de regeling omdat het succes afhangt van de medewerking van de branche. „Daar hebben we tot dusver weinig vertrouwen in." Donderdag meldde de organisatie dat ze juridische stappen onderneemt bij ver scheidene provincies om verbranding van elektrische apparaten in afvalinstal laties ook via deze weg te verbieden. Den Haag (anp) - De Nederlandse staatsschuld daalt dit jaar van 78,8 procent van het bruto binnenlands produkt naar 74,6 procent. Dat is een veel sterkere afname dan het kabinet had verwacht. In de Miljoenennota, die in september werd gepubli ceerd, werd nog uitgegaan van een staatsschuld van 76,2 pro cent dit jaar. De nieuwe cijfers staan in het Centraal Economisch Plan van het Centraal Planbureau (CPB), dat volgende maand wordt gepu bliceerd. Het kabinet leunt zwaar op dit stuk bij het opstellen van de begroting voor 1998. De extra daling van de staats schuld is onder meer toe te schrij ven aan de verkoop van staats- aandelen DSM en KLM en aan extra aardgasbaten uit Duitsland. Maar ook de daling van het finan cieringstekort speelt een rol. Dat tekort daalt dit jaar van 2,4 naar 2,3 procent. Volgend jaar komt het uit op 1,7 procent. De staats schuld neemt volgend jaar af tot 72,4 procent van het bruto bin nenlands product. Nederland kwalificeert zich met deze resultaten makkelijk voor de Europese muntunie EMU. De toe latingscriteria schrijven voor dat het financieringstekort onder de drie procent moet uitkomen en de staatsschuld 60 procent moet be dragen of een flinke daling in die richting moet vertonen. Uit het CPB-rapport blijkt verder dat de consumptieve bestedingen vorig jaar fors zijn aangetrokken door de hausse op de huizen markt. Door de sterke stijging van de huizenprijzen is het ver mogen van de woningbezitters met zo'n 50 miljard toegenomen, na aftrek van inflatie. Veel hui zenbezitters hebben een deel van die vermogenswinst gebruikt voor consumptieve doeleinden. De consumptie groeide vorig jaar met 3,1 procent. Ze was daarmee in belangrijke mate verantwoor delijk voor de economische groei van 2,75 procent. Voor dit jaar en volgend jaar raamt het planbu reau de consumptieve groei op 2,25 procent. De economie groeit dit jaar met 3 en volgend jaar met 3,25 procent. Eerder werd al bekend dat het CPB rekent op een groei van het aantal banen van ruim 100.000 per jaar. De werkloosheid daalt daardoor van bijna 500.000 personen vorig jaar tot 465.000 dit jaar en 420.000 volgend jaar. Mede hier door neemt het aantal uitkerings gerechtigden "Voor het eerst sinds jaren af. Zo'n zestig mensen hebben gistermiddag in Den Haag de jeugdige slachtoffers van Belgische zeden misdrijven herdacht. Een aantal van hen droeg witte kledij. De demonstranten boden bij de Belgische ambassade een petitie aan, waarin zij aangaven bedroefd te zijn over de laatste ontwikkelingen in België. De organisatie, die had gezegd drie- tot vijfhonderd mensen te verwachten, was in handen van de Regionale Steunfunctie Allochtonen. Directe aanleiding vormde de dood van het Marokkaanse meisje Loubna Benaïssa. Op de foto een van de demonstranten in Den Haag, een meisje in het wit. FOTO ANP LT~M 1 rr 1 1 1'ip» 1 Amsterdam (anp) - De commissie-Van Keme- nade moet ook de verdwenen joodse tegoeden in Nederland onderzoeken. Dat schrijven de drie joodse kerkgenootschappen en de drie grootste joodse organisaties aan minister Zalm van Financiën. De commissie, die begin deze week werd ingesteld, onderzoekt of Nederland alsnog schadevergoeding van Zwitserland kan eisen voor het goud dat de nazi's uit de kluizen van de Nederlandsche Bank hadden geroofd en in Zwitserse banken onderge bracht. Nederland kreeg na de oorlog slechts een deel van de waarde terug. De joodse gemeenschap dringt er opnieuw bij Zalm op aan dat het onderzoek zich ook moet uit strekken tot de mogelijke claims van Nederlandse joden en eventueel joodse organisaties op Neder landse instellingen. Vorig najaar had de joodse ge meenschap de regering al om een breed onderzoek gevraagd naar de restitutie van joods bezit in Ne derland. Daarbij werd gewezen op effecten, le vensverzekeringen, juwelen, kunst en op de tegoe den die joden bij Nederlandse banken hadden. (ADVERTENTIE) Renault 19 RL, Renault 19 Wr Renault 19 Cabriolet, Renault 19 S, Renault 19 KT, Renault 19 18V, Renault Oio RU Renault Oio RN, Renault €M S, Renault Oio RT, Renault ChoKSi, RenaultQ» 16V, Renault Qio Baccara, Renault aio Williams, Renault Laguna RN, Renault Laguna RT, Renault Laguna RXE, Renault laguna Baccara, Re nault Laguna Breafe, Renault 'IWingo Com fort Renault IWingo Ea$y, Renault TWingo, Renault Safratie RXE, Renault Sa frane Baccara, Renault 5 Cam pus, Renault 5 TïL Renault 5 GTR, Renault S GTX, Renault 5 GT lltr- bö, Renault 5 TL, Renault 5 GTL, Renault 5 TS, Renault 5 GTS, Renault Espace RN, Renault Espace RX Renault Espace RXE, Renault 21 Europa, Renault 21 RN, Renault 21 Symphorüe, Renault 21 ST Renault 21 RTL Renault Express, Renault Ne vada RN, Renault Nevada RT, Renault Nevada RTI, Renault 25 TS, Renault 25 GTS, Renault 25 1% Renault 25 GTX, Renault 25 TXi, Renault 25 Bac cara, Renault 19 RL, Renault 19 RN, Renault 19 Cabriolet, Renault 19 S, Renault 19 KL Renault 19 1BV, Renault Oio RL, Renault Cfio RN, Renault Oio S, Renault Clio RT, Renault Oio RSI, Renault Clio 19V, Renault Clio Baccara, RENAULT Top Occasion RN, Renault Laguna RX guna RXB, Renault Laguna Bac cara, Renault Laguna Break, Renault Twingo, Renault Renault TWingo Easy, Twingo Comfort, Renault Safrane Renault Sa* Manoir, Renault frane RXE, Safrane RXE, Renault Sa- Renault Safrane frane Manofo RT, Renault Sa* Renault Safrane, frane RN, Renault Safrane Baccara, Renault 5 Campus, Renault 5 TR, Renault 5 GTR, Renault 5 GTX, Renault 5 GT Tlubo, Renault 5 TL, Renault 5 GIL, Renault 5 TS, Renault 5 GTS, Renault Espace RN, Renault Espaee RT, Renault Espace RXE, Renault 21 Europa, Renault 21 Symphonle, Renault 21 RN, Renault 21 RT, Renault 21 RTL Renault Express, Renault Nevada RN, Renault Nevada RT, Renault Nevada RTi, Renault 35 TS, Renault 25 GTS, Renault 25 '1% Renault 25 GTX, Renault 251X1, Renault 25 Baccara, Renault 19 EL, Renault 19 RN, Renault 19 Cabriolet Renault 19 S, Renault 19 RT, Renault 19 16V, Renault Oio RL, Renault Qio RN, Renault Oio S, Renault Oio RT, Renault Clio RSi, Renault CBo 18V, Baccara, Renault Clio Williams, Renault Laguna RN, Renault Laguna RT. Waar alle andere dealers u maximaal één jaar garantie bij aankoop op een gebruikte wagen geven, krijgt u bij de Renault-dealer vanaf vandaag het dub bele. Op Renaults, dat begrijpt u. maar ook op alle andere merken. De Renault-dealer heeft een prachtig aanbod aan occasions in topconditie waar hij maar liefst twee volle jaren of 40.000 kilometer garantie op geeft. In de showroom kunt u ze makkelijk herkennen. Aan het Renault Top Occasion-vig net. hun gunstige prijzen en aangename financieringsvoorwaarden. Maar ook daarbuiten, omdat ze stuk voor stuk rijden als nieuw. Kom snel naar de Renault-dealer en profiteer van het beste aanbod sinds jaren: twee jaar garan tie op Renault Top Occasions, de beste gebruikte wagens die er bestaan. RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN Den Haag (anp) - Het minis terie van Landbouw heeft sinds gistermiddag het gel dende vervoersverbod voor sperma, embryo's en eicellen van varkens versoepeld. De regeling houdt in dat bedrij ven die buiten het pestgebied staan en niet verdacht zijn, hun producten weer overal in het land mogen afzetten. Voor leve ranties in de Noord-Brabantse pestzone geldt wel een speciaal protocol, aldus het ministerie gisteren. Met de regeling komt Landbouw deels tegemoet aan de kritiek van de boerenorganisatie LTO Ne derland. Zij stelde woensdag dat minister Van Aartsen (Land bouw) met onmiddellijke ingang een einde moest maken aan het vervoersverbod. Volgens de or ganisatie draagt deze maatregel niet bij aan het verminderen van de risico's op verspreiding. Het is vanaf dinsdag in en rondom Ven horst, Best en Kijsbergen verbo den om sperma, embryo's en eicellen van varkens te vervoe ren. Het departement nam deze maatregel nadat eerder varkens pest was uitgebroken op een in seminatie-station in Wanroij. Het werk op twee nabijgelegen stations in Overloon en Rosma len is als gevolg van de proble men in Wanroij stilgelegd. LTO wees op de gevolgen voor andere KI-stations buiten de regio. Die mochten geen sperma meer leve ren aan de bedrijven in de getrof fen zone, maar wel overal elders in het land. LTO stelde dat deze stap veterinair niet te onderbou wen is. Bovendien zou het besluit het draagvlak aantasten voor de Door Jan Ligthart Den Haag - De rel rond de vermeende smokkel van xtc door Indonesische diplomaten neemt steeds groteskere vormen aan. De Indonesische ambassadeur in Nederland, Soe Darmanto Kadarisman, trommelde gisteren de pers op om weer maar eens uit te halen naar de Neder landse politie. En om nogmaals te benadruk ken dat er 'verborgen politieke motieven' in het geding zijn. Maar wiens motieven dat zijn, kan of wil hij niet zeggen. Evenals enkele maanden geleden beweerde de am bassadeur ook gisteren dat er doelbewust wordt ge werkt aan het beschadigen van de goede naam van de republiek Indonesië. Want van enig verband tus sen zijn diplomaten en xtc-smokkel is absoluut geen sprake. „Leugens," aldus Soe Darmanto Ka darisman. De ambassade heeft zijn handen vol aan de kwestie sinds op 28 september 1996 een piloot van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Garuda op heter daad werd betrapt met ruim zesduizend xtc-pillen onder zijn uniform. De man stond op het punt naar Bali te vliegen. De ambassade protesteerde tegen de aanhouding van de 49-jarige gezagvoerder en be tichtte bovendien de Amsterdamse politie ervan de man gemarteld te hebben en in een ijskoude cel te hebben gestopt. Een week later berichtte De Telegraaf dat volgens de Criminele Inlichtingendienst (CRI) ook diploma ten van diezelfde ambassade betrokken waren bij smokkel van de chemische drugs naar het Verre Oosten. De xtc zou per diplomatieke post via Garu da naar Indonesië worden getransporteerd. De pil len die de aangehouden piloot bij zich had, zouden bovendien bedoeld zijn geweest voor de schoonzoon van president Soeharto. De CRI zou dit van een anonieme bron, 'informant 1500', hebben verno- Den Haag (anp) - De schade die de rundersector vorig jaar heeft geleden van de commotie rond de gekkekoeienziekte BSE bedraagt naar schatting honderdvijftig miljoen gulden. De Europese Commissie heeft intussen hon derdtwintig miljoen gulden uit gekeerd aan compensatie voor in komensverliezen. Dat bleek gisteren uit antwoor den van minister Van Aartsen (Landbouw) op vragen van het CDA-Kamerlid Van der Linden. De minister tekende wel aan dat een exact effect van de BSE-cri- sis op de prijsdaling van rund vlees niet te geven is. Er waren ook andere trends en aspecten die een rol speelden. Den Haag (anp) - Minister Jorritsma van Verkeer wil het gebruik van draagbare tele foons in auto's vooralsnog niet verbieden. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) gaat voor haar eerst alle onderzoeken inventariseren over bellen in de auto in relatie tot verkeersveiligheid. Dat heeft Jorritsma gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Uit een recent Canadees onder zoek blijkt dat een automobilist die tijdens het rijden telefoneert, evenveel risico op een ongeluk loopt als een dronken chauffeur. De kans van de beller op een on geval is bovendien vijf keer gro ter dan van eën bestuurder die niet belt. andere maatregelen die al eerder tegen de varkenspest zijn geno men. De KI-stations buiten de zone staan onder prima toezicht en hun producten zouden naar alle varkensbedrijven in Neder land moeten kunnen gaan, aldus LTO. Landbouw wil nu de leverantie weer toestaan in Brabant. Het sperma moet dan eerst naar een distributiepunt in het gebied. Daarna kunnen koeriers de boodschap afleveren. Dat moet wel op de openbare weg. De wa gens mogen niet het erf op. Landbouw ontzenuwde gisteren en passant de hardnekkige mel ding door bepaalde media, dat ook een bedrijf in een Gelders gehucht zou zijn getroffen door de varkenspest. Dat zou het eer ste bedrijf met pest zijn geweest buiten Noord-Brabant. De ambassade reageerde furieus. Ook toen al werd door de Indonesiërs gesproken van 'verborgen poli tieke doeleinden'. Enkele dagen later verklaarde of ficier van justitie Mooij echter dat informant 1500 zelf ook verdacht wordt van drugshandel en dat diens verklaringen daarom worden vernietigd. Maar daarmee was de zaak nog niet ten einde. Inte gendeel: des te meer werd over de kwestie geschre ven, voornamelijk op basis van processen-verbaal en CRI-dossiers. Terwijl justitie en het ministerie van Buitenlandse Zaken er intussen officieel het zwijgen toe deden. „Dat er op die manier één keer iets uitlekt bij poli tie of justitie, dat kan," zei gisteren ambassadeur Soe Darmanto Kadarisman. „Maar er is nu al vier of vijf keer iets 'uitgelekt'. Daarom spreken wij van voorwaardelijke opzet. Van beschuldigingen zonder enig aantoonbaar bewijs." In een artikel in NRC Handelsblad van afgelopen woensdag wordt echter J. Olierook, leider van het politieteam in deze zaak, opgevoerd. Die stelt daar in dat er wel degelijk diplomaten bij de xtc-smok kel betrokken waren. Er waren twee blikken met daarin tienduizend xtc-pillen gevonden, met daar op de naam van de verzender, vingerafdrukken en een brief geschreven door een Indonesische diplo maat in Nederland. Maar Olierook, zo zei Soe Darmanto Kadarisman, is slechts 'bezig met een eenmansactie'. Want justitie ontkent immers nog steeds dat er een link is tussen de Garuda-piloot en de ambassade, aldus de Indo nesiër. „Daarom stellen wij: justitie heeft de politie niet meer onder controle." Op de vraag wie er bij gebaat is de ambassade en di plomaten in diskrediet te bregen, wilde hij niet ver der ingaan dan de opmerkingdat er in Nederland bepaalde politieke groeperingen zijn die de Indone sische regering niet welgezind zijn. Concreter werd hij niet. Waardoor de contouren van dit diplomatie ke schimmenspel alleen maar vager zijn geworden. IN ALBANIË heerst de totale anarchie. De rebellie is ordeloos en niet onder een noemer te vangen. Iedere Albanese burger lijkt door spon tane waanzin te zijn bevangen. De huidige president Berisha is in veler ogen de kwade genius, maar de meeste van zijn tegenstanders zijn be paald niet politiek geïnspireerd. Ze laten zich meevoeren op de stroom van verniel- en plunderzucht die het Balkanland momenteel over spoelt. Het veroveren van een wapen, geld of voedsel lijkt hun voor naamste motief te zijn. Intussen stellen velen zich de angstige vraag hoe het verder moet met dit losgeslagen land. Allereerst in Albanië zelf waar in sommige delen de bezinning voorzichtig aan het terugkeren is. In het zuiden bijvoor beeld, de bakermat van de burgeropstand tegen Berisha. De bevolkina begint daar nu in te zien dat van de spontaan opgerichte volkscomités - bemand door van de straat geplukte figuren - ook niet veel heil kan worden verwacht. De rest van Europa tobt evenzeer met het Albanese probleem. Nu de hoofdstad Tirana ook het toneel van gewapende burgers is geworden zijn president Berisha en de regering van Nationale Verzoening volsla gen in paniek geraakt. Ze hebben Europa om een snelle militaire inter ventie gevraagd. De Europese Unie heeft van haar kant laten doorschemeren achter de schermen bezig te zijn met het opzetten van een militaire actie. Dat klinkt indrukwekkend, maar het betekent niet dat Berisha binnen en kele dagen een interventiemacht tegemoet kan zien. Net als tijdens het Joegoslavische drama het geval was, wordt in Euro pa verschillend over de Albanese kwestie gedacht. De Duitse bonds kanselier Kohl ziet niet veel in militair ingrijpen. Waar de verdeeldheid toe kan leiden heeft Joegoslavië geleerd. De daar opgelopen trauma's zijn nog niet geheeld. Het militaire bondgenootschap speelt uiteraard een belangrijke rol in de afweging. In Navo-kringen bestaat weinig of geen interesse om in Albanië aan de slag te gaan. In Brussel wordt de Albanese crisis als een binnenlandse aangelegenheid beschouwd. Albanië is voorlopig op zichzelf aangewezen en op de inspanningen die de Organisatie voor Vrede en Veiligheid in Europa zich getroost om het gedupeerde land uit het moeras te trekken. De delegatieleider - ex- premier Vranitzky van Oostenrijk - heeft zich inmiddels achter het ver zoek van president Berisha geschaard. Hij vindt dat serieus moet wor den overwogen om militair in te grijpen. Het zal Europa (nog) niet van mening doen veranderen. De Europese politici redeneren terecht dat de situatie in Albanië nog te gecompli ceerd is om militair te interveniëren. Nieuw voorstel stadsprovincie Den Haag - Het kabinet zoekt een uitweg in het verschil van mening met de WD over het instellen van een stadsprovincie Zuidoost-Brabant. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnenlands Bestuur) werken aan een nieuw voorstel dat volgende week in het kabinet wordt besproken. „We zullen de kwestie niet doorschuiven naar een volgend kabi net," aldus minister-president Kok na afloop van het kabinets beraad. Kok ontkent exclusieve steun Philips Den Haag - Premier Kok ontkent dat het vorige kabinet welbe wust de wet heeft overtreden door Philips in 1993 steun te geven via een exclusieve technolease-constructie. De vorige CDA- staatssec'retaris van 'Financiën Van Amelsvoort heeft,' aldus NRC-Handelsblad, zijn toenmalige collega's gewaarschuwd voor deze fiscale constructie die Philips in 1993 2,8 miljard gul den opleverde door de verkoop van kennis aan deR'aboi Volgens Van Amelsvoort was de constructie onwettig en bovendien ex clusief voor Philips bedoeld. Premier Kok weersprak deze lezing gisteren krachtig. Delors: 'Duisenberg eerste man ECB' Rijswijk - De kansen van president Duisenberg van De Neder landsche Bank om de eerste man te worden van de toekomstige Europese Centrale Bank, stijgen weer met de dag. Volgens Jac ques Delors, oud-voorzitter van de Europese Commissie, moet Duisenberg die functie krijgen. Nederland beschikt 'zonder twijfel over de toekomstige presi dent van de ECB', zegt de Fransman in een interview met NRC/Handelsblad van vrijdag. Arbitrage ruzie tussen KLM en reisbureaus Amsterdam - KLM en de reisbureaus zullen hun conflict over de hoogte van de commissies op vliegtickets voorleggen aan een onafhankelijke derde partij. Deze instantie moet bepalen wat een redelijk te achten vergoeding is voor de reisbureaus bij het verkopen van KLM-tickets. Dat is de uitkomst van een kort ge ding dat de ANVR namens de reisbureaus had aangespannen te gen de luchtvaartmaatschapij. De KLM kondigde in januari aan de commissie op de verkoop van tickets te verlagen van 9 naar 7,5 procent. De reisbureaus reageerden woedend en eisten het handhaven van de commissie op 9 procent.Rechtbankpresident mr. R. Gisolf stelde gisteren in Amsterdam na de pleidooien vast dat het bij het conflict gaat om wat een redelijke vergoeding moet worden geacht. Daarop besloten beide partijen dat een on afhankelijke derde partij gaat bekijken hoe hoog die redelijke vergoeding moet zijn. Israël eert zeven Nederlanders Groningen - De staat Israël zal maandag zeven, onder wie vier al overleden, Nederlanders eren voor hun hulp aan joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Tijdens een Yad Vashem-plechtigheid in de synagoge van de Nederlands-Israëlitische Gemeente in Groningen ontvangen zij of hun kinderen een oorkonde en me daille. Sinds de oprichting van het Yad Vashem Instituut in 1953 zijn al bijna 4200 Nederlanders geëerd met de titel Recht vaardige onder de Volkeren. Het Israëlische parlement wil hiermee de herdenking van de zes miljoen slachtoffers van de jodenvervolging levend houden en niet-joodse burgers eren die joden hebben gered. Culemborg privatiseert parkeerbeheer Culemborg - Culemborg geeft als eerste gemeente in Nederland het gemeentelijk parkeerbeheer uit handen. Onderhandelingen daarover met het Haagse bedrijf CPC Parkeerbeheer Nederland BV zijn in een beslissend stadium. Het Openbaar Ministerie in Arnhem stemt in met de plannen. Dat heeft M. van de Woestijne van de Grontmij, die voor de ge meente Culemborg nieuw parkeerbeleid ontwikkeld heeft, gis termorgen gezegd. Volgens Van de Woestijne is het plan een goede oplossing voor alle kleinere gemeenten in Nederlan waar niet voldoende ambtenaren zijn om allerlei gedelegeer e taken uit te voeren. Douaniers krijgen onderscheiding Rotterdam - Bijna negentig Nederlandse douaniers zijn gisteren in Rotterdam onderscheiden met de herinneringsmedaille Bui tenlandse Vredesmissies voor hun hulp bij het handhaven vai de economische sancties voor en het wapenembargo tegen voormalig Joegoslavië. - De 86 douanebeambten namen vanaf 1993 deel aan Strateg Assistent Missions, die door de Europese Unie en de Organisa voor Veiligheid en Samenwerking in Europa werden inges e^ om de buurlanden van ex-Joegoslavië te helpen bij de ut™ ring van de sancties. De douaniers waren gestationeerd in n garije, Bulgarije en Macedonië. Zij zochten tijdens hun vei onder meer naar verdachte transporten. Ook droegen zeke over de opsporing ervan over aan de plaatselijke douanebea ten. Van onze correspondent Brussel - De parlementaire n{terzoekscommissie die het onderzoek naar de hoofdver dachte van de kindermoorden Mare Dutroux heeft doorge licht, stuit bij de afronding van haar werkzaamheden op een muur van onwil. Verschil lende politieke partijen pro ven de conclusies in een voor hen gunstige richting te sturen. ^missie-voorzitter Mare Ver- «ilghen dreigde donderdag zijn functie ter beschikking te stellen, gij toonde zich teleurgesteld, dat de commissie er tot dusver niet in is geslaagd de schuldigen aan te Jeruzalem (ap) - Israël begint omstreden joodse wijk in het Au veiligheidstroepen bereiden zij reactie van de Palestijnen, hee gemeld. Premier Benjamin Netanyahu zei, dat hij zich niet liet weerhouden door Palestijnse waarschuwingen voor een nieuwe opstand. „Ik ga bouwen op Har Homa," zei hij te gen de krant Maariv, de He breeuwse naam gebruikend voor de heuvels waar het bouwterrein ligt. „Niets kan mij tegenhouden. Als zij (de Palestijnen) denken dat ze ons bang kunnen maken, dan hebben zij het mis. Ik ben vastbe slotener dan ooit." Het Israëlische kabinet heeft de bouwplannen op zijn vrijdagse beraad besproken. Veiligheids functionarissen hadden de minis ters gewaarschuwd, dat zij reke ning moesten houden met een ge welddadige reactie van de Pales tijnen. De radio zei, dat het leger en de politie noodplannen hebben opgesteld met als uitgangspunt, dat maandag met de bouw wordt begonnen. De Palestijnen zijn fu rieus over de plannen en hebben gezegd zich lijfelijk te zullen ver zetten, als de bulldozérs beginnen met het egaliseren van het beboste terrein - Jabal Abu Ghneim in het Arabisch - waar de wijk moet ver rijzen. De Palestijnse leider Yasser Ara fat zei in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek, dat de Pales tijnen geen enkel vertrouwen meer hebben in de regering-Neta- nyahu. „Dit is niet gewoon de zo veelste crisis," aldus Arafat. „Het is de ernstigste crisis, sinds het be- Moskou (rtr/anp) - De Russiscl Navo het idee loslaat om het bo Sovjetrepublieken uit te breide: Het staatshoofd komt met deze eis aan de vooravond van een topont moeting met zijn Amerikaanse <®otgenoot Clinton, waarbij de Havo-plannen centraal staan. Je tsin uitte gisteren de verwach- ln& dat het overleg volgende week woensdag het moeilijkste 199?*' S'n^S Z^n aantre(^en He Russische president reageerde I ?P j breven van het Atlantisch |l eedgenootschap om naar het oosten uit te breiden. Tegenover ediavertegenwoordigers stelde 1 de voorwaarde, dat de Navo °et afzien van uitbreiding met o® van de vijftien ex-Sovjetrepu- teken. Hij noemde met name de "aitische staten (Estland, Letland touwen). Verder bekritiseer- ïfaanse vliegramp eist 80 levens Teheran (ap) - Een Iraans mi- air. C-130 transportvlieg- mJt1S ^onderdagavond neer- I_s orJ rn het noordoosten van h.,„n "°lgens het staatspers- ,n,5fu Irna kwamen alle 80 nattenden om het leven. avnna SSte' verl°or om zes uur 's stnr„ S con^"act met de verkeer- stemtVan Mashhad, de eindbe- uur van de C-130 die een hike rf tn Dezful in de weste- stegenH^16 Ahvaz was opge" nilHet bestel stortte 24 Irilo- hureaJ311 stad neer- Het Pers" fditairen1 IT £f de Mashhad ff™ V"afn' locn-H,, I kilometer ten heiige stacT Teheran' is een

de Stem | 1997 | | pagina 4