De Bird I Kijk uit met het drukken op knoppen E L WIE- WERKERS Effectief Web-pagina's maken voor beginners bruine spencer, leer programmeren en vijzel je IQ op ruise away ;ruise away tours ibiedingen dq 10' Taaitalent voor puristen [Dagblad De Stem] uit! Cjoed voor u! uishoudbeurs •rijs! 10-2802100 ANVR/SGR. jrant, de kassa- en igen in de periode mei al 3 weken aaneenge- baar en heb je interes- itact op met de afde- szaken, tel.nr. 076- -aag om een sollicita- Stout INTERFACE Internetexplorer onveilig Cyberbabe Wave bestaat drie jaar X 64 lad De LimbUfn e j \ITEERT DE ISE NAAR DE LANGS SE EILANDEN dag van 4/7 t/m 26/9 1997. schillende plaatsen in NL. BOLERO" ïik-Katakolon-Delos/Mykonos )s-Pylos-Venetië. reis van Venetië J) P-Pv.a. 1910,- P-Pv.a. 2560,- ht) p.p60 - 210,- 440,- jssen 5 t/m 26 juli 1997. deze schitterende cruise en jchtingen naar: jan er maar één de beste zijn TRATEN tel. 0032-3.314.60.80 INN BREDA tel. 076-530.9988 SIOKKE tel. 0032-50.62.66.08 IZEN ■gMTEDENRF.TZFM Auto/bus/vliegr.+ hotel arr. Budapest/Praag/Krakau. PERFECT 030-2317017. HOLIDAY INN Antwerpen/ Gent v.a. 59,50 pppn incl. ontbijtbuffet zwembad en sauna t/m 12 jaar gratis LEVER REIZEN, lid SGR 026-3340034. 5, 7, 10 en 14 dgn. geheel verzorgde steden/excursie/ rondreizen naar oa. Ukraine Litouwen, Italië, Schotland, Ierland, Engeland, Zwitser land, Frankrijk, Spanje, Por tugal, Polen, Tsjechië, Hongarije. Incl. bus, hotel h/p, excursies. Zeer voor delige prijzen.lnfo:EURO 90 tel: 077-3548884. NTIES Hug (Friesland) |n|.; 051 5 44 2844 1 De vakantierubriek "Reizen en Recreatie" voor uitge kiende VAKANTIES. Elke zaterdag in deze krant! rdam weer de Huis Negen Maanden Beurs* plaats. Speciaal voor u J dagtocht samen. Want op 2,3,4,73.9,10,11 april it Reizen! \us <!c gratis "bus met de plus" tasI Lastricht, MVl'iiridiotiSlaa. Mmel van der ValkRuermoad, ikerspnel- Heerlen. Mol id rail der Valk - Sittard. S.S. -Oss. NS. Keghel, Bolkenplein, Uden. Markt - Geffen. Kerk Nuland. Markt bellen: NU BOf-K£N 12828 NIETS MlSSbUl js+htl+skipas va459,- +skipas va859,- js va399'' 'ervoer nü329,- :temmingen va. 199,-, nutes RTL 4 pag. 531 in TIE ,nt! SKIËN in Polen, Tsjechië en Andorra, 10 dgn. al v.a. 257,- (uw kind kan al mee voor 130,-) voor groepen al v.a. ƒ178,- incl. bus, hotel HP, skiles, koffietafel bij terugkomst NL. Voor info/folder: Euro 90 Venlo tel. 077-3548884. idieningsgroothandel ikt Door Martijn de Meulder Inliet inmiddels lange rijtje boe- jen over het vervaardigen van een eigen Website of homepage, schaart zich nu ook 'Effectief ffeb-pagina's maken. Het boek Is geschreven door Marc van Oostendorp, een inmiddels niet meer geheel onbekende naam in Computerland. Hij heeft een aar dig boekwerkje gefabriceerd waarmee het mogelijk is om bin nen korte tijd een eenvoudige teb-presentatie te maken. Ook schetst hij welke programma's daarvoor bruikbaar zijn. Alle maal zijn dat shareware-pro- gramma's die via het internet gratis te verkrijgen zijn. Dat is aardig, je hoeft alleen dit boek te kopen om aan de slag te gaan. De rest is gratis. Oostendorp bouwt zijn verhaal vanaf de grond toe op, hij geeft een inleiding over internet en het World Wide Web en vertelt met welke programma's het mogelijk is om (HTML) Web-pagina's te maken. De eerste stappen van het Webpagina-maken vol brengt hij met behulp van Nets cape's Navigator Gold en de daarin opgenomen HTML-edi tor. Hij vertelt daarnaast hoe het mogelijk is om teksten te impor teren en hoe je afbeeldingen kunt bewerken en integreren. Halverwege schakelt hij dan over op het gebruik van het freewareprogramma HTML-as- sisstant en trekt hij de lezer wat dieper de code in. Aan de hand van bestaande voorbeelden be handelt hij zo goed als alle tags uit de HTML 3.0 specificatie. Heel aardig is ook het hoofd stukje over Ja Va en ActiveX. Stap-voor-stap legt Oostendorp het programmeren van een aan tal verschillende stukken Javas cript uit. Da's leuk, want dan heb je als gevorderd HTML-ma- ker ook nog wat aan zijn werkje. Ook bekijkt hij hoe je je Webpa gina's geschikt kunt maken voor zowel Netscape's Navigator als de Internetexplorer van Micro soft. Tabellen met de notatiewij zen van vreemde tekens als tre ma's en accentjes maken het boek compleet. Effectief webpagina's is zonder meer een prima boek, vooral voor diegenen die nog helemaal geen ervaring hebben met het pro grammeren in HTML. Gevorder den zullen er mede door de staps gewijze opbouw niet veel aan hebben, want als naslagwerk is het minder geschikt. Effectief Web-pagina's maken wordt op de markt gebracht door A.W.Bru- na informatica en kost ƒ34,90 ISBN: 90-229-3961-8 S VVUI1U vvrue vveu ei! venen xuet. 1CUI1L uewenceu eil IIlLCgiCieu. Oldp-vuui-oiay regL ouaiciiuuijj z-cii vail vicauuc lemno aio ijc- uui.. JW - nerds veroveren de wereld Door Martijn de Meulder 'Vroeger waren er donkere tij den, toen was er geen plaats voor je op het strand. Op school telde je niet mee, de computer jas je enige vriend. Maar nu ben je stoer en ruig, je draagt een dikke bril met een zwart montuur en drinkt de hele dag cola-light. Je bent een nerd, een jeelc een whizz-kid, en de we reld ligt aan je voeten.' Sportief en gespierd is uit, dat belpt niet achter een computer. Moderne technologie dringt steeds verder door in de samen leving, en dat maakt de weg vrij voor een lang vergeten bevol kingsgroep: de nerds. Een goede Nederlandse vertaling voor het woord is er eigenlijk niet. Deus, heus, watje, stuudje, geen en kel woord komt dichtbij genoeg om het Amerikaanse nerd te vertalen. Nerds zijn (voornamelijk) jon gens die liever hun computer herprogrammeren dan in de voetbalkantine aan de bar han gen, Ze dragen korte, strakke spencers en geruite of lichtblau we bojekgn die bij voorkeur ge worden op bloezen ook het bovenste dicht moet. De nerd is een jongen die al programmare gels prevelend en met zes pen nen in het borstzakje van zijn overhemd door het leven gaat. Hij heeft een prikbord met adressen van Websites, bood schappenlijstjes waarop junk food en de adressen van pizza bezorgers staan, oplossingen van programmeervraagstukken en fotootjes van helden als de Chriet Titulaer, de Unabomber en natuurlijk van oppernerd Bili Gates. Na decennia lang gepest te zijn op school en belachelijk 'e zijn gemaakt in tv-series slaan ze nu keihard terug. We worden allemaal afhankelijk van hen. HétNerd-Walhalla is natuurlijk bet internet. Op bijvoorbeeld een babbelbox kun je immers de stoutste dingen zeggen, zonder dat je (vrouwelijke) gespreks partner het puistenlandschap op ie gezicht opmerkt. Daarnaast «innen nerds er hun geloofsge noten makkelijker tegenkomen. Zoals in de nieuwsgroep üt.geek Zchte nerds zijn trots op hun af komst, steevast worden hun ho mpages opgesierd met de Geek- Een lange rij onleesbare daarin hun geek- Bill Gates hoeft niet bang meer te zijn dat hij als nerd wordt beschouwd: nerd zijn is in. specialisme aan en hoe goed ze daar in zijn. Nerds zijn in opkomst, maar ze zijn niet gevaarlijk. Onderling zijn ze nogal verdeeld. Met zijn brilletje en zijn wat lullige ver schijning is Bill Gates, directeur van Microsoft en de rijkste man van de wereld, onbetwist een nerd in optima forma. Maar zijn opponenten (of eigenlijk de op ponenten van het Windows 95 - monopolie) zijn te vinden in het wereldje van de hackers en Li nux-fanaten, ook nerds. Want Linux is tenslotte de computer taal van de bebrilde, hoogintel- ligente jongetjes. Linus Thor- valds, de bedenker van Linux wordt op sommige internetpagi na's verheven tot een soort van supergod. Hij staat in de top tien van meest aanbeden nerds ter wereld. Nerd zijn is immers niet erg meer, op internet is het een soort geuzennaam gewor den. Via het net is het nu ook mogelijk om speciale nerd-kledij te bestel len, zoals via Geekgeer. Daar zijn caps en software-T-shirts te krij gen, maar ook een ruime collectie Geek-glasses, de echte met het donkere montuur. Als je jezelf dan al deze attributen aangemeten hebt, kun je eveneens via het net laten testen of je wel nerd genoeg bent. Het enige wat daarvoor nodig is, is het opzoeken van de Online Nerdity test. Op een enorm invulformulier moeten vragen beantwoord worden als: is je IQ hoger dan je lichaamsge wicht? Heb je al eens langer dan acht uur achter elkaar achter je computer gezeten? En: Welke middelen gebruik je om wakker te blijven, cafeïne, oefeningen of iets dat je zelf in het laboratorium hebt gemaakt? Onder het formu lier kan de bezoeker een knop in drukken waarna zijn score bere kend wordt. Die loopt uiteen van 'Nerd in wording', via 'Je beste vriend is een microchip' tot 'Hail o nerd master'. Diepgang Voor de dames is er tenslotte 'A girls guide to geek guys'. „Want heb je dan eindelijk die ruige hea vy metalspeler aan de kant gezet en zijn de andere leuke jongens bezet? Denk dan aan de jongen waar je misschien nog nooit aan hebt gedacht. Een rustige en sta biele persoon, met diepgang en een geheel eigen cultuur: de geek," luidt de openingstekst op de pagina. Er zijn tenslotte een paar goede redenen om met een geek te verkeren: „Hij is algemeen verkrijgbaar. Andere vrouwen hebben niet de neiging om 'm te versieren. Hij kan dingen repare ren. Je ouders zullen wég van hem zijn, en natuurlijk is hij intelli gent." Vrouwen vallen toch wel voor nerds. Dat wordt al bewezen in de hedendaagse dancemuziek. Denk aan de jongens van BBE, Underworld, Aphex Twin en al die andere makers van elektroni sche muziek. Bleke mannetjes die werken vanuit studio's die van onder tot boven zijn volgebouwd met samplers, synthesizers en computers. Op hun muziek dan sen bloedmooie vrouwen in ultra korte rokjes en zwarte lingerie. De massa kijkt toe. Nerd of niet, allemaal zullen we er aan moeten geloven. Want met iedere afstandsbediening, draad loze telefoon, cd-speler en com puter die je in huis haalt, wordt de grip van de nerds op je leven steviger. Computers zijn voor veel mensen al lang niet meer te begrijpen. Frustratie achter de pc en wachtrijen voor de helpdesk? Je zult er mee moeten leren leven. Dus koop een bruine strakke spencer en een lichtblauwe strakke pantalon. Laat je puisten staan, leer programmeren in C++ en bestel de dikste bril met zwart montuur die je maar kunt vin den. De Nerds komen en nie mand zal ze tegenhouden. Elk verzet is zinloos, via de voorpagi na van De Stem Online zijn de nodige voorbereidingen te tref fen. A en toe begrijp ik niks van dat internet, "paar, al ben ik dat allemaal glad ver- Se'en, heb ik het in een onbewaakt °9enblik niet kunnen laten om, ergens "cyberspace, een paar veldjes op een "'"formulier in te vullen. Tot overmaat ramp heb ik daarna op een submit- Mtton gedrukt heb en nu ben ik niet al- n abonnee van 'Yahoo! Internet Life', jjaar ook nog wanbetaler. Net zal wel een vergissing mijnerzijds ge- *est zijn, ook al schijnt er sprake te zijn 9eweest van een lokkertje in de vorm een cd-rom vol allerlei interessante ottware als welkomstcadeau. Voor die erleiders val ik allang niet meer want ik j er al wel meer dan me lief is. Bij ie- dat je tegen zit zo'n zilveren schijf, in zó propvol met files dat je om te gmnen al een uur kwijt bent om alleen nJü an 3' ^at 'e'<!<ers te bekijken, heb h k ^aar a"emaa' 9een t'jd voor aan l V00r meze'^ een t0P"tien ,„»gdvan cd's die de moeite waard J j at dental zit in een zwart nylon en het komt regelmatig van pas Wa t^HnS °P ')ezoe'c '}en' '3'ii'(en er slant, mensen te z'jn die er niet in van n T s'tes met frames, zoals die ze al een jaar of twee, drie, als browser Mosaic gebruiken of een van de oer-ver- sies van Netscape. Op dat soort momen ten haal ik dat etuitje uit mijn zak en duw ik The Webmasters Resource of de APC-mag.com-cd in de gleuf. Vooral die laatste, die bij het maart nummer van het Australische PC-maga- zine zat, is een juweeltje. Iedere brow ser, iedere FTP-dient, iedere HTML-edi tor, een bubs grafische programma's, compressie-utilities, newsreaders, alles wat een beetje internetter zich maar kan wensen, staat op dat zeer waardevolle zilveren schijfje. En dat ook nog voor vier verschillende platformen: Windows 3.11, Windows 95, Windows NT, 0S2 en Macintosh. Bovendien is alles keurig gerangschikt en heb je wat je zoekt binnen seconden ge vonden. Gewoon de schijf in de la, browser starten en even default.htm op zoeken. Vandaar gaat alles vanzelf. Kijk, met zo'n schijfje kan je tenminste nog eens ergens aankomen. Altijd staat de koffie klaar, en als ik wegga laat ik ge lukkige vrienden achter en voel ik me net Sinterklaas. De desbetreffende gratis cd-rom is een uitzondering. Maar al te vaak staat er een hoop rommel op die dingen in de vorm van halve demo's van spelletjes en/of inmiddels achterhaalde releases. Dat zou niet moeten gelden voor de cd- Dat zou natuurlijk kunnen, maar het kan ook best wezen dat een of andere grap penmaker dat formulier op die site na mens mij heeft ingevuld. Zoals sommige mensen het in de 'normale' wereld niet kunnen laten om wasmachines of bank stellen te laten bezorgen bij argelozen waar ze om de een of andere reden een hekel aan hebben, kan dat natuurlijk Door Léon Krljfteo rom die mij destijds blijkbaar beloofd is bij het blijkbaar bestellen van dat abon nement op Yahoo! Internet Life. Ik kan me daar nog steeds niets van her inneren, hoewel ik niet uitsluit dat ik be gin januari op een vrijdagnacht na een bezoekje aan de stamkroeg nog even heb zitten internetten. ook via internet. Mijn E-mail-adres is niet zo moeilijk te achterhalen en via een te lefoonboek is ook nog wel aan mijn adres te komen. Dat is, ik heb alsnog even gekeken op de site van Yahoo!, het enige wat je daar in moet vullen en men is abonnee. Nu komt wat ik, waar ik in de eerste zin van dit stukje over begon, niet snap van internet. Dat is uitermate geschikt om die grappenmakerij uit te bannen door on-li- ne om het nummer van een credit-card te vragen, en te verifiëren. Als u dat niet vei lig vindt kunnen ze, zoals ook wel gedaan wordt, u desnoods vragen om dat num mer even te faxen, in plaats van het over de elektronische snelweg te verzenden. Ik bedoel maar, het kan allemaal veel simpeler dan Yahoo! dat doet en dat verbaast me van de ontwerpers van die zoekmachine. Na bijna twee maanden afwezigheid ligt er één exemplaar van het magazine op de mat en drie aanma ningen waarin Dear Léon Krijnen ver zocht wordt om $35.97 over te maken als hij tenminste van zin is om zijn sub scription te continueren. Op die invoice staat niet hoe of wat, alleen het adres van een postbus in Boulder, Arizona, waar ik op de een of andere manier dat geld naar toe moet zien te krijgen. Het mag ook in local currency, lees ik nog, en verder zoek ik het maar uit. Denken ze nou echt dat ik voor die 35 dollar naar de bank ga, daar een of andere cheque aan toonder of een international money order uit ga laten schrijven die me twee of drie tientjes extra kost? Omdat ze daar in Amerika nog steeds werken met een hier al met de komst van de Euro cheque in de jaren zestig achterhaald systeem van personal cheques. Dat ter wijl die Eurocheque hier inmiddels al weer zo ongeveer uitgestorven is met het pinnen en de chipknip. Kan dat nou niet wat simpeler, Yahoo!? U zoekt het maar uit. Dank voor dat ene exemplaar, wat me overigens niet bij zonder heeft kunnen bekoren. Het enige wat me spijt is dat ik die beloofde cd nog niet gekregen heb. Die Ultimate Web Companion barst volgens de wervende tekst op die aanmaning van alles wat ik misschien al heb maar misschien had er nog iets heel nieuws op gestaan. Nou, dat download ik dan wel als ik er zo no dig behoefte aan heb. Wie desondanks nieuwsgierig is naar Ya hoo! Internet Life moet er maar eens een kijkje nemen. Een verwijzing naar het adres vindt u op de voorpagina van De Stem Online. Ik waarschuw maar één keer: kijk uit met het drukken op but tons. Voor u het weet bent u abonnee.... Nog steeds is Microsoft's Internetexplorer niet veilig voor hackers, computerkrakers. Kwam de Internetbrowser vorige week in het nieuws vanwege een fout waardoor geheime (Windows 95) shortcuts uitgevoerd kunnen worden, nu blij ken ook de news- en emailfunctie in het geding te zijn. Daar naast is de patch die Microsoft bedacht om het euvel te ver helpen niet goed genoeg. Nog steeds kunnen hackers name lijk via het oude gat andermans computer binnenkomen maar nu door gebruik te maken van de geïntegreerde mail en newsprogramma's. Het blijkt daarnaast ook mogelijk om scripts te verbergen in webpagina's met een .isp-extensie; dat zijn pagina's waarmee providers de inlogprocedure van hun abonnees kunnen automatiseren. Door zo'n pagina op te vragen kan een Internetexplorer-gebruiker het script active ren. Een kwaadwillende kan aan zo'n script alle mogelijke DOS-commando's verbinden. Op die manier is het bijvoor beeld mogelijk dat een internetgebruiker nietsvermoedend op het internet zit, terwijl zijn harde schijf zonder zijn mede weten geformatteerd wordt. Microsoft werkt nog steeds door aan nieuwe bug-fixes om de fouten te herstellen. Links naar de meest actuele mogelijkheden om ongewenst bezoek bui ten de deur te houden, vindt u via de Stem Online. In Japan is ze een heldin, en langzaam verovert ze de rest van de wereld. Toch bestaat ze niet: Kyo- ko Date, een virtuele popster. Alhoewel ze haar leven aan een computer heeft te danken, heeft ze al enkele cd's gemaakt en presenteert ze een eigen radioprogram ma dat dagelijks uit gezonden wordt. Een onbekende dame geeft haar dan een stem. Het kostte achttien maanden voordat haar makers haar af hadden, maar het resultaat mag er zijn. Kyoko verschijnt in veel advertenties en bin nenkort wordt zelfs haar biografie vrijgegeven. Op internet bestaan een aantal sites die geheel aan haar gewijd zijn, waaronder een Duitse universiteitspagina, vol met foto's. Volgens de fanpagina's is Kyoko een voorloper van de maakbare mens, een ideale VR-afspiegeling. In de toe komst zullen meer sterren naar haar voorbeeld gemaakt worden. Het mogelijke bewijs voor die stelling is via de voorpagina van De Stem Online te vinden. Het Nederlandstalige internet-cultblad Wave bestaat drie jaar en viert dat met de uitgifte van een jubileumnummer. Daarin kijkt de redactie terug op 25 nummers en de periode daarvoor. Ze laat veertien internetpioniers teruggaan, op 1994 en hoe ze toen tegen het internet aankeken. Daarnaast wordt aandacht besteed aan digitale nostalgie, voor al diege nen die nog dierbare herinneringen koesteren aan Pacman, de Atari 2600 en '2001: A space Odyssey'. Wave is niet het meest toegankelijke internetblad, maar voor de liefhebber heel verfrissend. De inhoud is geen bespreking van-, maar een filosoferen over internet en moderne technologie. Het ju bileumnummer ligt voor de halve prijs 5) in de winkel. Door Martijn de Meulder In de schier oneindige serie van taalspelletjes op radio en tv ontbreken nu ook digitale media niet meer. Kwam enige tijd geleden nog de digitale editie van 10 voor taal uit, nu kan ook de cd-rom Taaltalent zich in dat rijtje vervoegen. Taaitalent is een spel dat volle dig onder Windows (3.1 of ho ger) draait en het taalgevoel van de speler op de proef stelt. Na het opstarten is het doorlo pen van een zeer korte instal latieprocedure al genoeg om aan de slag te gaan. Taaltalent is stereoptiep, het concept hebben we al vele ma len eerder gezien. Het spel is onderverdeeld in een viertal 'afdelingen' die ieder een spel letje op zich bevatten. Dat zijn: Spelsprokkels, van drie woor den moet je vertellen of ze al dan niet juist gespeld zijn. Woordkoord, koppel door middel van één woord twee anderen aan elkaar. Woord- wijzer, kies de juiste betekenis van een moeilijk woord. En als vierde optie is er Spel het wel, een mini-dictee van één zin, heel aardig. Na ieder spel word je terug gestuurd naar het cen trale scherm waar een woord van vijftien of twintig letters samengesteld moet worden. De letters kun je 'kopen' met de punten die je in de afzon derlijke spellen verzameld hebt. Niets nieuws onder de zon dus. Maar toch blijft het leuk om je met dit soort spellen te verma ken. Het is moeilijk loskomen als je eenmaal bezig bent. Daarnaast hebben de raadsels voldoende niveau om je eens stevig in vast te bijten. Taaltalent is daarbij prettig multimediaal uitgevoerd. Bij het opstarten een kort filmpje, geanimeerde drukknoppen en een zwoele Belgische dames stem die je het hele spel bege leidt. Keurig afgewerkt. Het enige nadeel van Taaltalent ligt in het beperkte aantal mo gelijkheden. Slechts vier spel- soorten, dat word je op den duur wél een beetje zat. De da tabase met vragen is gelukkig voldoende uitgebreid zodat de kans dat je twee keer dezelfde opgave tegenkomt, klein is. Taaltalent is dus een alleraar digste productie, prima speel baar en technisch goed afge werkt. Maar je moet er wel van houden om urenlang op deze manier met woorden te stoei en. De prijs 99,95) is aan de hoge kant als je die met het ge- bodene vergelijkt. Taaltalent wordt uitgebracht door Area productions. Sys teemeisen: tenminste een 386 met 4 Mb RAM, double speed cd-rom drive, windows 3.1 of hoger. Prijs: 99,95

de Stem | 1997 | | pagina 47