de stem 'Hij heeft gevoel voor humor, is ondernemend en heeft bovendien een bindend vermogen' mes E1 Professor Weijnen weet alles van dialecten Helmut Schmidt is niet optimistisch over Europa De historie wandelt door Berlijn heen Nerd zijn is geen schande meer Wordt-ie het wel of wordt-ie het niet? Zelf doet hij er het zwijgen toe omdat hij de in middels berucht geworden pro cedure niet voor de voeten wil lopen. Maar ondertussen houdt hij er wel ernstig rekening mee. rcy - When I die -1 believe I can fly bar - Supergabber ue - Don't let go (|ove) auer 8t Marianne Weber enboog r ubt - Don't speak ~rs of Space Jam - Hit nimals - We like to Brightman Andrea -Time to I - Let me clear my reet Boys - Anywhere voor BNN - Hij gaat lly Family - Fell in love Lownoise Mental Party asciati Tentare o 440-Ain't talkin'bout er Wijfie - Klappus in je s nna - Don't cry for me tina ey Houston - Step by Irene - Pittige tijden Girls - Mama "sselman - Mossels - Freed from desire ync. -1 want you back ine-Pony Rea/Shirley Bassey - LaPassione Girls - 2 Become 1 Johnson - Over me over t - Paparazzi Kraay jr. - Hep ie luis? Roos Jessica - Goeie n er Piet - Hakke Zage Braxton - Unbreak my e Town - Your woman ed - Aicha Lyte - Cold rock a party re Breeze - Why don't you e with me ijk - Laat het vanavond uren 0 Borsato - De Waarheid Cool J -1 need love5Mama knock you Yet - Hard to say I'm sorry uhbar - Gabbertje - Gotta be you xas - Say what you want Cool J - Ain't nobody Rage - Fuck the macarena xy Brown Feat. treet - Get me home 1 Need you 5 - Da beat goes ra Streisand/Bryan ms -1 finally Flash - La Spagnola - Encore une fois - Discotheque nk Galan Sandra Kim - amino de la Kelly Family -1 can't help elf e Froger - That's when I'll loving Offspring - All I want bless - Salva Mea Gees - Alone dewijn de Groot - Avond bert Miles Feat. Maria yler - One One Artist - The holy river que du Soleil - Alegria nk Anansie - Hedonism icane - Offshore Paul Rob - Lords of the rdschool ptain Jack - Together and ever! b de Nijs - De tijd staat stil rren G -1 shot the sheriff It N Pepa - Champagne igy - Breathe ckstreet Boys - Quit playing ul Garrack - Eyes of blue rdon - Niet een zoals jij mman Abraxas Feat. Mc msy - Good to E.D.- 1000 jaar >al DJ - You make me feel >tal Touch - Somebody else's ver ternal - Don't you love me louseau - Dat ze de mooiste is erosmith - Falling in love >iros - Denk ook aan mij arrevan Dijk-Je kan de hele /ereld aan e Kast - De ideale vrouw eorge Michael- Older dignity - Talk to me wenty 4 Seven - If you want ly love uus Meeuwis Vagant - erliefd zijn laxine - Nooit meer alleen Leah Andreaone - It's alright 'sok uth Jacott - Hartslag Vet Wet Wet-If I never see otalatouch - One moment he Blue Boys - Remember me Corry Konings - Treur maar liet dark Owen Clementine .ove Devotion - Can't get enough 'eter Andre - Only one fWB (The Wonderboys) - It s >ver Weekend ZATERDAG 15 MAART 1997 WEEKEND de Jaap, hoop van het (bijna 49) it om lijst te Paul Kokke I aap de Hoop Scheffer 11 maakt meer kans dan obi \J trekker te worden van hef CDA bij de lonende Kamerverkiezingen. En dat straalt ophem af. Vol zelfvertrouwen stapt hij door li gangen van het Tweede Kamer-complex. Mtijd keurig gekleed, het haar perfect ge en immer monter kijkend. Dat zelfvertrouwen ging afgelopen maandag ia Leiden zelfs zover dat hij even in aanvaring de te komen met de huidige CDA-frac- Weider Heerma. Heerma had gezegd bij een nd conflict tussen het kabinet en de WD de liberalen te zullen steunen om zo het kabinet ten val te willen brengen. Moet je niet i, zei De Hoop Scheffer op een bijeen- st van CDA-jongeren in Leiden voor het Hg van de snorrende camera's. „De eigen ge loofwaardigheid moet de doorslag geven." De TGV De Hoop Scheffer wad dieseltrein ma even voorbij gezoefd. Als kandidaat rekker mag je dat. Maar voor Heerma was de opmerking van zijn vice-fractievoor- atter pijnlijk. Hij was al weer afgetroefd. Al Weert hij naar buiten toe dat er tussen hem ui De Hoop Scheffer geen verschil van me- fadtDe Hoop Scheffer de nieuwe hoop van lef CDA? De partij zwijgt daarover in alle ta il». Over enkele weken wordt bekend wie de ■missie van vier (fractieleider Heerma, se- ualsfractievoorzitter Van Leeuwen, partij voorzitter Helgers en programmacommissie- voorzitter Lodders) naar voren willen schui ven. De Hoop Scheffer is in ieder ge val de eer ste en tot dusver enige geweest die openlijk jewag heeft gemaakt van zijn belangstelling voor het lijsttrekkerschap, 'mits daarvoor voldoende draagvlak vanuit de partij is'. Met lit draagvlak is het overigens niet al te best gesteld. Want uit een recente NIPO-enquête bleek dat jletlits zes procent van de CDA-aanhang op lem zou stemmen. Overigens evenveel als het fflital stemmers op Heerma. "e commissie ('bende', grappen ze in CDA- van vier is er nog steeds niet in ge- een lijsttrekker voor te dragen. Zelfs om figuren als CNV-voorzitter Wes- of werkgeversvoorman Blankert W/NCW) voor de job te benaderen, mis- ®vtm jammerlijk. Westerlaken is nog niet lis CD A-lid en Blankert heeft geen zin om jjan die kleine zaaltjes spreekbeurten te toen spreekbeurt in Eindhoven zei fractie tor Heerma onlangs dat De Hoop Scheffer W voortreffelijk kandidaat zou zijn'. Daar toij het nu bij laten. „Ik wil geen zand in de torne strooien," zegt de CDA-fractielei- 9 „We zitten nu in een intensief proces en moet een zorgvuldige afloop krijgen." »nneer? Heerma: „We moeten nu eerder aan 91 paar weken dan een paar maanden den- i®. is niet zoals het grapje dat nu de ron- e doet: dat het CDA de lijsttrekker pas na de «lezingen bekend maakt." lep1 Wat v'nc^ k'j nou van De Hoop Schef- zwijgt even. Dan: „Een prima collega. -01 to rest zeg ik daar niks over." "i scherp debater? aaP kan heel goed debatteren. Kijk maar avo-debat. Een debat op niveau." Miatisch? VAKANTIE REIZEN INTERNET CDA Jaap de Hoop Scheffer tijdens het onlangs gehouden Navo-debat. Volgens Heerma opereerde hij daarin sterk. Inzet: Jaap de Hoop Scheffer (midden) met fractiegenoot Van den Burg en opponent Heerma. foto's anp Heerma: „Hij is een duidelijke communicator, dat wel. En een duidelijk christen-demo craat." Twijfel Toch wordt er in grote delen van het CDA aan het christen-democratische gehalte van De Hoop Scheffer getwijfeld. Hij is immers in een ver verleden lid geweest van D66 tot hij in 1985 zich bekeerde tot het CDA. Als D66-lid profileerde hij zich nauwelijks. Betaalde keu rig zijn contributie, maar dat was alles. Het had te maken met de D66-cuItuur op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, waarvoor hij toen werkte. De cultuur van het politieke pragmatisme. „Je moet hem dat D66-lid- maatschap niet nadragen," zegt Heerma nu. „Hij is werkelijk een overtuigd christen-de mocraat." De Hoop Scheffer heeft daarnaast last van een te rechts imago. Dat kwam niet alleen door een aantal harde uitspraken over het vreemdelingen- en asielbeleid. Of door de hoog oplopende ruzie met minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) tijdens het kabinet Lubbers-Kok over het Indonesië-be- leid. In een interview met NRC Handelsblad in september van het vorig jaar profileerde de kandidaat-lijsttrekker zich als een groot voorvechter van het eigen bezit. En dat paste bepaald niet bij het sociale gezicht dat het CDA voorstaat. 'Veel te rechts,' oordeelde een prominente CD A-katholiek toen. „Ach, wat heet rechts," reageert partij-co ryfee Norbert Schmelzer. „De man praat be schaafd en spreekt zijn talen goed. En dan zegt men: dat is rechts." Schmelzer is een groot fan van De Hoop Scheffer. Maar hij waakt ervoor om hem nu als de ware en enige lijsttrekker te beschouwen. „Je moet daar in de publiciteit voorzichtig mee omspringen. Want voor je het weet keert dat zich tegen hem. Bovendien staat het partijbestuur op zijn strepen wat de procedure betreft. Maar ik heb wel gezegd: vergeet nou die senioren, vergeet nou Lodders, vergeet nou Lubbers. Heb ver trouwen in de jongere generatie. Zoek het in de fractie. En kijkende vind ik De Hoop Scheffer de beste. Hij is een volkomen intege re man, die beschikt over een sterke ideologi sche grondslag. Hij heeft gevoel voor humor, is ondernemend en heeft bovendien een bin dend vermogen." Maar, zo erkent Schmelzer, De Hoop Scheffer moet zich nog op diverse terreinen verder ontwikkelen. „Tot een half jaar geleden oogde hij te somber. Hij is nog niet voldoende all round. En ook zijn financieel-economisch in zicht kan nog beter. Maar hij is steeds meer ontspannen." Diplomaat Wat Schmelzer vooral in De Hoop Scheffer waardeert, is dat hij in '85 besloot de overstap naar de politiek te wagen. Want niets leek een glanzende carrière als top-diplomaat in de weg te staan. „Jaap had ambassadeur kunnen worden, met een mooi honorarium en een beschermd le ven. Dan vind ik het te waarderen dat hij in die leeuwenkuil van de politiek durfde te springen. Met het risico dat zijn kinderen te horen zouden krijgen dat him vader niet deugde." Het had er inderdaad schijn van dat de in Amsterdam geboren De Hoop Scheffer voor bestemd was voor een diplomatieke loop baan. Na de studie rechten aan de universiteit van Leiden kwam hij in het zogenaamde di- plomatenklasje van het ministerie van Bui tenlandse Zaken terecht; de enige echte voor bereiding op de diplomatieke dienst. Toen viel hij al op door zijn tomeloze ambitie en zijn voorliefde voor het debat. In 1976 be landde hij op het consulaat van Accra, Gha na. Twee jaar later maakte hij deel uit van de Ne derlandse permanente vertegenwoordiging bij de Navo in Brussel. En wederom twee jaar later, in 1980, werd hij particulier secretaris van de minister van Buitenlandse Zaken. Hij diende onder maar liefst vier ministers: Van der Klaauw, Van der Stoel, Van Agt en Van den Broek. Die laatste was het die samen met Schmelzer in 1985 De Hoop Scheffer overhaalde om zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. „Jaap, je hoort bij ons", moeten ze hem in het oor hebben gefluisterd. Zo kon het gebeuren dat De Hoop Scheffer op de 54e plaats van de CD A-kandidatenlijst be landde. Eigenlijk een onverkiesbare plaats. Maar de verkiezingen van 1986 pakten voor het CDA verbazingwekkend goed uit en De Hoop Scheffer stapte tot ieders verrassing de Tweede Kamer binnen. Op de avond van de verkiezingsuitslag had hij niet eens in de ga ten dat hij was gekozen. Totdat zijn baas Van den Broek zei: 'Je pleegt weliswaar contract breuk, maar het is je gaarne vergeven.' De man die in eerste instantie als backben cher de Kamer binnenkwam, zou zich in re cordtempo omhoogwerken. „Ik stel me voor een redelijke termijn op de achtergrond te blijven. Nee, dus niet eeuwig, want daar zit ten ook risico's aan," zei hij bij zijn aantreden als Kamerlid. „Jaap is zeer ambitieus," zegt zijn 72-jarige oom en naamgenoot. De oude Jaap de Hoop Scheffer heeft veertig jaar in de diplomatieke dienst gezeten en was ondermeer Nederlands ambassadeur bij de Navo. „Hij beschouwt het Kamerlidmaatschap niet, zoals anderen wel doen, als zomaar een baan. Je moet iets meer geven, en daartoe is hij bereid. Hij werkt er 24 uur per dag voor. Gelukkig heeft hij een aller aardigste vrouw, die hem steunt." Bloedgroepen Volgens oom Jaap heeft neef Jaap alles in zich om een allround politicus te worden. „Dat hij de vorige keer geen. fractievoorzitter is ge worden, heeft denk ik te maken met de bloed groepenkwestie, die bij het CDA toch altijd speelt. En verder was hij natuurlijk erg nauw verweven met Brinkman in die tijd." Brink man stapte uit de Kamer na de voor het CDA desastreus verlopen Kamerverkiezingen in '94. Overigens krijgt de diplomaat in ruste nogal eens verontruste CDA-leden aan de telefoon die hem bellen om hun beklag te doen. „Dan zeg ik: ik geef u het nummer van die andere Jaap, op voorwaarde dat u hem de groeten doet van zijn oom en tante." Lijsttrekkerskandidaat De Hoop Scheffer be weegt zich al lang niet meer op de achter grond en loopt nog steeds grote risico's. Hij wil wel, dat is duidelijk. Maar als hij wordt voorgedragen als lijsttrekker, zal hij veel weerstanden in de partij moeten overwinnen. „Hij heeft nog te veel het imago van een noor delijke, steile Amsterdamse katholiek", zegt een Brabantse CDA-bron. „In het zuiden, toch een belangrijke basis voor het CDA, lig gen die niet zo goed. De Hoop Scheffer zou wat meer oog moeten krijgen voor het bourgondische aspect in het zuidelijke katho lieke deel van de partij." Tweede keus Hoe hemelbestormend zijn politieke loop baan ook zijn moge, er rust ook een vloek op. Die van de tweede keus. In '94 delfde De Hoop Scheffer het onderspit tegenover Heer ma in de strijd om het voorzitterschap van de Tweede Kamerfractie. Anno 1997 weet hij dat de commissie van vier eerst mensen als CNV-voorzitter Westerlaken en VNO/NCW-voorzitter Blankert heeft be naderd, en bij EU-commissaris Van den Broek op de stoep heeft gestaan. Hij weet dat de achterban van zijn eigen par tij nog steeds wegloopt met Ruud Lubbers, ex-premier. Het zal zijn politieke gezag in de fractie én in de partij al bij voorbaat aantasten. Hij zal er mee moeten leren leven, tweede keus te zijn. Als hij het wordt tenminste. WEEKEND

de Stem | 1997 | | pagina 41