Visserij-voorman: 'Mosselsector leeft op vulkaan' 'Noordzee- conferentie stelt teleur' c Justitie kan criminelen nog niet voldoende kaalplukken )e*re|Ud Maak kans op 1,3 miljoen en tien Suzuki's tijdens de Lotto Jackpot Geluksweken. WAT BAKT U ER MORGEN VAN? Homohuwelijk blijft hervormden beroeren A2 pESTBM BINNENLAND A3 ffilieu-organisaties: Herinneringsmedailles uitgereikt in Woensdrecht Helft slachtoffers brand Antwerpen heeft trauma's Kookgek: morgenavond Nederland 1, 18.10 uur Alcohol Infolijn krijgt wekelijks 400 bellers 1 Supporter mag zich verweren tegen stadionverbod LOTTO JACKPOT. C3S3al I I ZATERDAG 15 MAART 1997 bnnié en Ierland: hn en vooral in het ■westen van tijd tot lln zuid-Engeland »ok af en toe zon. peratuur ongeveer ■naar in Schotland Luxemburg: Wol- tn af en toe regen peratuur rond U Midden-Frankrijk: ■et noorden en oos- J°P regen. Elders len ook zon en aan tan de dag kans op Ifiddagtemperatuur Iden. krijk: Wolkenvel- In toe regen, vooral loordwestkant van Ti. In het zuidoosten i mogelijk steekt de d. Middagtempera- M graden, in de om- - Perpignan lokaal vrij zonnig en droog, laperatuur vlak aan Ier 22 graden, óverwegend zonnig, leving van Gibraltar 1 Levanter op. Mid- Jratuur uiteenlopend Braad of 16 langs de Ikust tot ruim 20 gra- I westen. hie Eilanden: Veel zon Maxima rond of iets 'raden. len Ibiza: Zonnige pe- droog. Eerst tame- wind. Middagtempe- Igeveer 17 graden, pioden met zon maar wolkenvelden, met hdag in het noorden, feeste plaatsen droog. Imperatuur rond 16 gand en Kreta: Perio- zon en droog. Mid- ^ratuur tussen 13 en ld: Overwegend be- I af en toe regen, voor- I zuiden. In de Beierse laait de sneeuwgrens 100 meter op zondag, lp zondag in het noor- laringen maar ook een kende koude noorden- Middagtemperatuur graden maar zondag ne in het noordoosten land: Veel bewolking pt noorden van tijd tot en, boven de 1500 me- tuw. Aan de zuidflank zon. Middagtempera- |an 12 graden in het i tot 18 in.Locarno. Aan de noordkant Alpen bewolkt en re- naf 1300 meter sneeuw, linthië en Stiermarken Idend kans op zon. la van 10 graden rond I tot 15 aan de zuidflank I Alpen. 9 10 15 19 -modern -inkeer -delven -griend -eender -tender -genade -onager -laagte -filter midgetgolf ■afja6uo! jba >)os 's)|U!| dop|3!M 'afiiaiMomV «onze verslaggever jierikzee - Importeurs van schelp dieren moeten de grootst mogelijke ,ornruldigheid in acht nemen om te ,'oorkomen dat van elders fatale .(lulpdierenziektes worden geïn duceerd in de Oosterschelde. Zolang bestaande regels niet goed wor- j.n nageleefd, de controle niet goed is ,n met het hanteren van de herkomst- Levens onzorgvuldig wordt omge- leeft de mosselsector op een er niet aan denken dat de jij moeten Oosterschelde voor de Nederlandse mosselcultuur verloren zou gaan, als gevolg van insleep van besmetting met ziekteverwekkende virussen of organis men," zei J. de Voogd, voorzitter van Zevibel (vereniging ter bevordering der Zeeuwse visserijbelangen) gisteren in Zierikzee. Hij wees op de commotie die ontstond, nadat mensen ziek werden van het eten van een partij uit Ierland geïmporteerde oesters. Daardoor werd de Zeeuwse oesterhandel stilgelegd. Het bleek dat die afkomstig waren uit een gebied waar in de zomer nog een gevaarlijke schelpdierziekte woedde. „Daar kun nen ook mosselen vandaan komen," waarschuwde De Voogd. Hij betreurde het dat de Nederlandse overheid op korte termijn geen maatregelen kan treffen. „De minister heeft tot 2001 tijd nodig om met de andere lidstaten van de EU afspraken te maken. Hij gunt de schelpdierenhandel een redelijke perio de om op de nieuwe situatie - alle geïm porteerde schelpdieren in quarantaine en een verbod dat het proceswater van de schelpdierenindustrie in aanraking komt met het Oosterscheldewater - in te spelen. De Voogd doet een klemmend beroep op iedereen die schelpdieren importeert om de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht te nemen. Zevibel wilde gisteren niet reageren op uitlatingen van diverse organisaties, dat de mosselzaadvisserij in de Wad denzee moet worden beperkt. De Voogd vindt dat die vooruitlopen op de bespre king van een Structuurnota Wadden zee, op 26 juni tijdens een symposium van de Wadden Advies Raad (WAR). Hoofdthema van de nota is de relatie tussen economie en ecologie in het Waddenbied. Zevibel leverde daaraan een bijdrage. Enkele kernpunten van Zevibel zijn: geen uitbreiding van het aantal kwekerijen en een gemiddelde jaarproduktie van 100 miljoen kilo mosselen. Volgens De Zeeuwse vissers is sluiting van grote gebieden in de Waddenzee voor de mosselzaad visserij niet goed voor de optimale bescherming van de natuurlijke ontwikkeling van biotopen. Bovendien vindt Zevibel het niet noodzakelijk om de droogvallende platen te mijden bij zaadvisserij. Wei zou het inwisselen van stormgevoelige percelen tegen meer beschut gelegen percelen uitkomstbieden. Bergen/Den Haag (anp) - Nederlandse en internationale mi- iieuorganisaties verwijten de Europese Noordzee-ministers ge ilek aan daadkracht. Volgens hen hebben twee dagen vergade ren over milieuvriendelijke visserijtechnieken in het Noorse Bergen geen enkele concrete maatregel opgeleverd. De minis ters Van Aartsen (Visserij) en Jorritsma (Waterstaat) woonden Je bijeenkomst bij. ,Vage plannen, geen doelstellin gen en niet meer dan dat," aldus 1, Gerits van de Werkgroep Noordzee gisteren na afloop. De Nederlandse ministers daarente gen spraken van een 'zeer succes vol resultaat als eerste stap naar de integratie van milieubescher ming en visserijbeleid'. Ze zien let als winst dat vissers voortaan uamver betrokken worden bij de (internationale) besluitvorming. De milieuorganisaties drongen voorafgaand aan de conferentie oog aan op een vangstverbod voor bedreigde soorten en op de Antwerpen (anp) - Ruim de helft van de slachtoffers van de brand ia bet Antwerpse Switel-hotel in de oudejaarsnacht van 1994 lijdt of beeft geleden onder post-trau- matische stressstoornissen. Dat bleek gisteren in Antwerpen bij de presentatie van een onderzoek onder 133 slachtoffers. Vooral de mate waarin een gebeurtenis le vensbedreigend is, vergroot de -traumatische stoor- Hitte-ontwikkeling, het van brandwonden en ziekenhuisopname hebben er vol gens de Antwerpse psychiater Michael Maes toe bijgedragen dat de helft van de Switel-slachtof- fers met problemen kampt of tampte. Bij de brand kwamen vijftien mensen om het leven, on derwie twee Nederlanders. In to tal raakten 164 mensen gewond. Daarvan werkten er 133 mee aan "et onderzoek. Post-traumati- «be stressstoornissen uiten zich vooral door verhoogde waak zaamheid en het gevoel van her beleving. inrichting van ecologische zones waar geen visserij is toegestaan. Bovendien steunden zij het ver zoek van Noorwegen en Duits land om maatregelen te nemen tegen de bijvangsten, bij voor beeld van dolfijnen en roggen die onbedoeld in de netten komen. De ministers namen in de slotver klaring slechts op dat zij alle maatregelen willen nemen om deze bijvangsten aan te pakken. Greenpeace, Seas at Risk en het Wereld Natuur Fonds vinden echter dat deze algemene verkla ring geen enkele garantie biedt op een gedegen milieubeleid in de Noordzee. Een woordvoerder van Van Aartsen liet weten dat de uitkomsten van 'Bergen' wel de gelijk serieus aan de orde zullen komen in de Europese Unie en in apart overleg tussen de EU en Noorwegen. Het Productschap Vis stelde gis teren dat de Nederlande visserij sector zich positief zal opstellen om de problemen van bijvangsten snel op te lossen. De 'groene' organisaties waren overigens wel blij met de mede deling van de Deense milieumi nister Auken dat hij industrie vissers niet meer wil toelaten in kwetsbare stukken van de Noordzee. Zij riepen de andere Noordzee-staten op hetzelfde te doen. Van Aartsen en Jorritsma brach ten ook een bezoek aan een Greenpeaceschip dat in Bergen ligt. Volgens een woordvoerder van de milieuclub is afgesproken dat overheid en milieubeweging binnenkort met elkaar overleg gen over de Nederlandse situatie. Zo zou volgens Greenpeace de boomkorvisserij (met kettingen die de grond loswoelen en netten die vervolgens de vis vangen) aangepakt moeten worden we gens de schade aan de bodem en de vele bijvangsten. Commodore P. Vorderman speldt de zeven 'explosievenvegers' een Ifor-herinneringsmedaille op. FOTO GERRIT DE HEUS Door Annemarie Buijk Woensdrecht - Trots toont W. van der Plas uit Klundert zijn glimmende Ifor-herinnerings medaille. Opgespeld op de linkerborstzak van zijn blauwe Luchtmacht-pak door commodo re P. Vorderman. Een enorme blijk van waar dering, het bewijs dat Van der Plas een goede prestatie heeft geleverd. Als lid van de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) liep hij elke dag opnieuw levensgevaarlijke risico's in het oorlogsgebied. „Maar daar sta je niet altijd bij stil. De bevolking was daar trouwens be dreigende); dan welke mijn ook," beweert Van der Plas, drie maanden na zijn terugkeer uit Bosnië. Commodore Vorderman speldde op de vliegbasis in Woensdrecht in totaal zeven 'explosievenvegers' een herinneringsmedaille op. Majoor en teamleider J. Roodzant uit Bennekom, de adjudant-onderoffi cieren G. Asveld uit Hilvarenbeek, J. Ras uit Brit- sum, Van der Plas en de sergeant-majoors A. Hui- bens en C. Bergman uit Rijen en R. van Pelt uit Oosterhout werden in het militaire erezonnetje ge zet. „Draag deze medaille met trots," gaf de commodo re als 'bevel' mee aan het zevental. „Jullie hebben hem echt verdiend, want mede dank zij jullie inzet kan een verscheurd land zich langzaam maar zeker weer opbouwen." Het was 1 juni 1996 toen de zeven richting Bosnië vertrokken. Als onderdeel van een Engels bataljon waren deze militairen verantwoordelijk voor het tijdig signa leren en onschadelijk maken van mijnen en andere explosieve zaken in die gebieden waar de Ifor-vre- desmacht doorheen wilde trekken. De Nederland se delegatie die gisteren werd gehuldigd, was het tweede team van de EOD dat richting Bosnië ver trok. „We waren extra bij de pinken," vertelt Van der Plas. „Net voordat wij naar Joegoslavië vertrok ken was er bij het eerste team iemand ernstig ge wond geraakt. Door een onverwachte explosie is hij één van zijn onderbenen kwijt geraakt. Het is aan zijn collega te danken dat hij niet ter plekke is overleden. Je schrikt van zo'n bericht, het blijft door je hoofd spoken. Maar het maakt je wel scherper, je gaat vanzelf veiliger werken. Mede daardoor is ons team dit soort ernstige toestanden bespaard gebleven." (ADVERTENTIE) DE EIGENZINNIGE -AVRQ) Woerden (anp) - De Alcohol Infolijn, die sinds 10 februari bestaat, wordt per week zo'n vierhonderd keer geraad pleegd. Ruim een derde van de bellers vraagt hulp en ad vies bij alcoholverslaving. Het Nationaal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) liet dat gisteren weten. Ongeveer evenveel mannen als vrouwen bellen de lijn, respectievelijk 45 en 55 pro cent. Het zijn vooral partners en familieleden van alcohol verslaafden die aankloppen voor advies. Een tweede grote groep zijn mensen die zijn af gehaakt in de hulpverlening en uit schaamte geen contact meer durven opnemen met hun hulpverlener. Uit de ge sprekken bleek dat mannen die een verslaafde vrouw heb ben, op meer steun van de om geving kunnen rekenen dan vrouwen met een verslaafde man. Van de vrouw wordt verwacht dat zij ervoor zorgt dat de man stopt met drinken. De lijn is onderdeel van de campagne 'DRANK maakt meer kapot dan je lief is' van het NIGZ en Korrelatie. Opbrengsten terugvor deren van criminele ac tiviteiten was de simpele gedachte achter de kaal- plukwetgeving die vier jaar geleden in werking jrad. Geen eenvoudige öus, blijkt in de prak tijk. Jfan onze verslaggever Leeuwarden - Een cursus °ekhouden als verplichte ba- üase voor - iedere politie- geat? Een eigen register-ac- ountant voor het openbaar •tanisterie van ieder arrondis- ötient? p. Everaars, directeur net Bureau Ontnemings- «etgeving Openbaar Ministe- hrf M), sluit - als het om kaalplukken gaat - niets Duidelijk is in ieder geval Iitie op dit moment on- l 0en(ie financiële kennis m„! i °m ^et kapitaal van cri- j eÖiciënt te kunnen inpakken. te!5 jDmineel met een buit van kaal» i f^en moet worden van dePn^' 'S het uitgan§sPunt lij. nieuwe ontnemingsricht- sind, f. °Peabaar ministerie teert Januafi van dit jaar han- w °fficieren va« justitie J aan gebonden. „Wat niet Sgen dat de richtlijn door '.V-v L uil Inbeslaggenomen drugs en computers van een criminele bende. FOTO ANP iedereen voor honderd procent Everaars, die zich naast BOOM- zal worden nagevolgd. Officieren directeur ook nog officier Van zijn net mensen," constateert justitie mag noemen. Het BOOM is binnen het Open baar Ministerie de instantie waar de meeste kennis over het kaal plukken van criminelen is gecon centreerd. Negen mensen (onder meer officieren van justitie en re- gister-accountants) zijn in een villa in het centrum van Leeuwarden dag in dag uit bezig met ontnemingswetgeving. Het BOOM adviseert Justitie over te voeren beleid en ondersteunt of ficieren van justitie in strafza ken. Veertig miljoen gulden per jaar was de norm, waar justitie bij het opstarten van het kaalplukken van criminelen (1 maart 1993) van was uitgegaan. Dat was ook politiek makkelijk verkoopbaar: bij dat bedrag waren namelijk de extra kosten voor het benodigde financieel recherchewerk gedekt. De realiteit is dat de ontnemings wetgeving vorig jaar slechts 5,5 miljoen gulden opleverde. „Wei nig," geeft Everaars onmiddellijk toe. „Maar waar men destijds geen rekening mee heeft gehou den, is dat de incasso pas kan plaatsvinden wanneer een ver dachte definitief is veroordeeld. En iedere zichzelf respecterende crimineel gaat in hoger beroep en in cassatie. Het duurt dus een paar jaar voordat ze zijn uitge procedeerd." Er zit nog het nodige in de pijp lijn, beweert Everaars. Tot en met het derde kwartaal van vorig jaar is door rechters voor 33 mil joen gulden aan 'kaalpluk'-vor- deringen opgelegd. Het Openbaar Ministerie heeft voor 120 miljoen gulden aan geld en goederen in beheer: zogenaamd conservatoir beslag, inbeslagname in afwach ting van uiteindelijke berechting. Maar niet alleen het recht dat zijn loop moet hebben, is de oor zaak van tegenvallende kaal- plukopbrengsten bekent Ever aars. Om criminelen hun met misdaad verdiende geld en goederen te kunnen ontnemen, is het nodige speurwerk nodig: observaties, huiszoekingen en eventueel af luisteren van telefoons en infil tratie in organisaties. Maar ook het doorwerken van administra ties is een belangrijk onderdeel, al ontbreekt in de meeste geval len een gedegen boekhouding met bonnetjes en kasboeken. En daar zit hem het probleem: „Bij justi tie heeft het merendeel van de mensen een klassieke, strafrech terlijke achtergrond. De finan ciële kennis is meestal niet sterk ontwikkeld." Een commissie van zwaarge wichten studeert op dit moment op mogelijkheden dit te verande ren. Ondertussen valt het Open baar Ministerie terug op nood grepen. Zo huurt zij bijvoorbeeld externe deskundigheid in: de ac countantsbureaus Coopers Ly- brand en KPMG gaan helpen bij het financieel rechercheren. Par ticuliere ondernemingen worden zodoende actief in het opspo ringswerk. „Het is een experiment en daar kleven risico's aan," zegt Ever aars. „Maar we hebben gepro beerd die te ondervangen. De me dewerkers van Coopers Ly- brand en KPMG zijn van tevoren gescreend en ze hebben geheim houdingsplicht." Zelfs met voldoende deskundig heid in huis blijft het kaalpluk ken van criminelen een zware klus. De georganiseerde misdaad besteedt graag een deel van hun kapitaal aan het veiligstellen daarvan. „Deskundigen die con structies kunnen bedenken en uitvoeren zijn daarom erg gewild. Bepaalde beroepsgroepen zijn heel kwetsbaar. Advocaten, nota rissen en fiscalisten worden voor het karretje gespannen. Dat is ook onvermijdelijk. Het is niet realistisch te veronderstellen dat er beroepsgroepen bestaan waar iedereen voor honderd procent integer is." „Hen aanpakken is moeilijk," al dus Everaars. „Ze hebben een po sitie waar ze misbruik van kun nen maken. Hebben geheimhou dingsplicht en verschonings recht. Huiszoeking is bijvoor beeld erg lastig. Daarvoor moe ten ze verdachte zijn, maar om zover te komen moet je weer over gegevens beschikken." MS V? Geachte heer Boonstra, Bij deze moet ik U, mede namens mijn lezers, mijn excu ses maken. In mijn argeloosheid heb ik enige tijd geleden gemeend mij enige grapjes omtrent de reclamespreuk van Uw firma te kunnen permitteren, dit mede naar aan leiding van aanhoudende berichten over slechte resulta ten van Uw bedrijf op het gebied van consumenten-elek- tronica. Ik dacht dat het betreffende stukje dusdanig doorzichtig was opgeschreven dat het niet mis te verstaan zou zijn. Evenwel bevinden zich onder mijn trouwe lezers perso nen die U wellicht in Eindhovense termen 'niet bepaald een licht' zou noemen. Zij hebben mijn stukje van toen serieus genomen, aan de daarin gedane oproep om U een kaartje te sturen (met daarop de volgens hen beste slogan voor Uw firma) gehoor gegeven en U daardoor, in deze voor U toch al zo drukke dagen, van ongetwijfeld zeer kostbare tijd beroofd. Het was waarschijnlijk niet zo slim van mij om hen een door een concurrerend bedrijf vervaardigd product als prijs in het vooruitzicht te stel len. Ik vind het verdomd fideel van U dat U een van de inzen ders desondanks beloond hebt met een van uw produc ten. Dat had ik Uw voorganger nog niet zo snel zien doen. Overigens moet U het die lieve Stern-lezers niet al te zeer kwalijk nemen dat ze U hun oplossing hebben gestuurd. Volgens mij geven die inzendingen aan hoezeer de naam Philips nog altijd leeft in de harten van veel mensen en ook hoezeer die mensen begaan zijn met de toekomst van Uw firma. Aan hen ligt het dus eigenlijk niet en nu ik heb gezien hoe doortastend U kunt zijn in de praktijk van alledag, zie ik voor Uw bedrijf ook de nodige lichtpuntjes aan de horizon. Om de slogan van Uw firma eens in het Nederlands te parafraseren: laten we het goed maken. Met vriendelijke groet, MERIJN Doorn (anp) - Het synodelid ds. H. Buunk trok gisteren tijdens de hervormde synode fel van leer tegen de mogelijkheid om ho moseksuele relaties in een kerkdienst te laten zegenen. De ge zamenlijke synode van hervormden, gereformeerden en luthe ranen had de betreffende bepaling (ordinantie) in januari tot verdriet van behoudende hervormden aangenomen. De uitspraken van Buunk leid den gisteren tot commotie tij dens de behandeling van het ar tikel over de zegening van huwe lijken en andere levensverbinte nissen in de uitvoeringsbepalin gen van de Samen op Weg-kerk- orde. Het bekrachtigen van een homo seksuele relatie in een kerk dienst staat volgens Buunk ge lijk aan afgodendienst. „Ik ben niet tegen homoseksualiteit, maar ik wil niet dat die met een eredienst wordt geheiligd," al dus de Overijsselse predikant. Bovendien leidt zo'n artikel vol gens hem tot een toename van overspel en andere vormen van 'zedeloosheid'. Volgens Buunk is het zegenen van homoseksuele relaties op grond van de bijbel en de tradi tie niet te verdedigen. Bovendien staan de Nederlandse kerken naar zijn idee geheel alleen in het mogelijk maken van een ker kelijk homohuwelijk. De homoseksuele predikant N. Pronk uit Zwaag vroeg Buunk daarop om zijn woorden in te trekken of een tuchtprocedure wegens afgodendienst tegen hem te beginnen. Buunk hield zijn woorden echter staande. Voorstanders van het zegenen van niet-huwelijkse relaties pleitten ervoor dat de mogelijk heid daartoe in een apart artikel wordt opgenomen. Nu staat de zegening van andere levensver bintenissen nog in het artikel over het huwelijk. Daardoor dreigen die relaties volgens hen de status van een 'tweederangs huwelijk' te krijgen. De synode besloot aan de werk groep kerkorde en de regionale kerkvergaderingen (classes) die zich over de ordinanties moeten uitspreken, te vragen om na te denken over de wenselijkheid van een afzonderlijk artikel over de zegening van andere levens verbintenissen. Leeuwarden (anp) - Een suppor ter die een stadionverbod krijgt opgelegd, moet zich hiertegen kunnen verweren. Hij heeft het recht om de video-opnamen waarop de beslissing is geba seerd te zien. Dit bepaalde de president van de rechtbank in Leeuwarden gisteren in een tus senuitspraak van een kort ge ding. Een supporter van Cambuur was naar de rechter gestapt om zijn stadionverbod van vijf jaar aan te vechten. De voetbalclub legde hem deze straf op wegens zijn agressieve en uitdagende gedrag tijdens de wedstrijd van zijn club tegen TOP Oss. Cambuur baseerde de beslissing op video beelden van het supportersvak waar de ongeregeldheden uit braken. De supporter stelde echter niets met de rellen te maken te heb ben. De videobeelden zouden duidelijkheid kunnen verschaf fen. Cambuur weigerde de sup porter naar de opnamen te laten kijken. Daarop stapte de voet balfan naar de rechter. De rechtbankpresident heeft nu bepaald dat de beelden alsnog getoond moeten worden zodat de supporter zich behoorlijk kan verdedigen. De beelden zullen tijdens een zitting op 26 maart worden ge toond. Op die dag vechten nog drie andere supporters hun sta dionverbod aan. (ADVERTENTIE) Voer slechts ƒ2,58 mankt e met lette Jnekpet kees ep de wekelijkse ■ilieieeijickpet. Imndlti maakt i ne eek neg kans np tien Sunki's tijdaas da letta Jackpet Geluksweken. Haai tael een speltermelier tij iw Utte-winkeliei. Iel teer adressen: 0880-8193. BH WEKEUJKSE MUOCtHNJPa VAN K UW».

de Stem | 1997 | | pagina 3