L ur Samen recreatiebeleid maken' Twee ton voor aanpassing speeltuinen Berriekreek 'gered' door milieuwetgeving and •p Zoom POLITIE RAPPORT Iculator Als geld Rijk uitblijft roor versterken dijken (orse stijging tarieven' Boete en rijontzeggingen voor dronken chauffeurs Wrevel om parkeerbon heeft 'vervelend' gevolg De bank in ijzergieterij 1=] DflSTEM ZEELAND C3 provincie dwingt Oostburg en Sluis-Aardenburg tot toeristische samenwerking Litbaggeren Zwartenhoek.se beek van start Opknapbeurt yan zwembad 111 Aardenburg Zandige plekken Opmerkelijk Kapotte autoruit Botsing Drugsbezit 300 gulden gestolen Blikschade Koksmessen weg In de sloot Man vrijgesproken van seksueel misbruik zoontje mn ^BOSSTRAAT X 93 ken wij vrouwen en enkniveau. Hetgeen hebt afgerond (bijv. BO-diploma, aan- sidingen (Assurantie Wij gaan ervan uit teren in opleidingen; ons verwachten, over handelsgeest, goede, met name igheden en bent u 1RO is afhankelijk ndaire arbeidsvoor- premievrij pensioen, ietoeslag, winstdeling an de bank voor uw en geld verwachten. èrd in deze functie, sollicitatiebrief met lO Bank N.V., t.a.v. Postbus 90, 1000 AB de regio waar uw 1 georiënteerde bank -land en het buiten- ende sectoren en meel. ABN AMRO loraans taande bank reputatie. programma afsluitorganen ding-, riolerings- en f eleverancier van bewerkt Dogwaardige kwaliteiten, bricht. de vraag naar onze wij voor onze moderne ammeertaal en bekend zijn hue, Heidehain en Siemens. groot werk (zwaarder dan sr- en draaibanken, jpspantechnieken. jen gericht v. de heerA. F. Soomers, Bergen op Zoom, NEMAN ZUID BV Inslallaliebedrijf ewerkzaamheden in de woningbouw, w- ais renovatieprojecten, rmijn een zit van het diploma Middelbaar IMIT) of een gelijkwaardige opleid ring in deze functie. oorziemngen richten aan Breman Zuid B.V., Sprang-Capelle. ZATERDAG 15 MAART 1997 Uonze verslaggeefster jisltiurg - De provincie Zeeland •jjgt de gemeente Oostburg samen J werken met de gemeente Sluis- i^enburg wat betreft het recreatie- jifld. In het ontwerpstreekplan van •eprovincie staat dat de huidige toe- isch-recreatieve visie van Oost- Jg voor de kust van West-Zeeuws- landeren slechts een bouwsteen is. ^provincie wil dat het nieuwe recrea- i'itleid nauwer aansluit op het lopende 'jjinrichtingsproject en vindt dat het jict Koersen op Kansen (KoK) niet 33 deze eis voldoet. Daarom moet Oost- „jg zijn huiswerk overdoen. Er moet in tergemeentelijk overleg komen tussen Oostburg en Sluis-Aardenburg anders ondersteunt de provincie gemeentelijke initiatieven niet langer financieel. Oost burg stelt dat het uitoefenen van deze druk 'in bestuurlijke verhoudingen niet correct is' en is duidelijk teleurgesteld in de reactie van de provincie. Het gemeentebestuur acht het huidige re creatiebeleid voldoende om de komende jaren het toerisme en de recreatie te ver sterken en de infrastructuur en verkeers afwikkeling te verbeteren. „Maar blijk baar moet het huiswerk nog eens worden overgedaan en wel in samenwerking met Sluis-Aardenburg. Als het tot deze sa menwerking zou komen, dan is de provin cie zelfs bereid om in de kosten van het opstellen van deze nieuwe visie bij te dra gen. Een gemeentelijke herindeling wordt niet meer als noodzakelijk gezien, maar de gemeenten worden via het streekplan wel gedwongen tot samenwerking," aldus het college van Oostburg. De provincie wil dat Oostburg en Sluis- Aardenburg een recreatievisie opstellen voor het gebied ten westen van de lijn Sasput, Schoondijke, Oostburg en St- Kruis. Ook het kustgebied valt hieronder. Oostburg stelt dat voor het laatste al meerder plannen zijn vastgesteld, waar onder het concept-plan herinrichting kust. „Als we ons realiseren dat bewoners ook nog worden geconfronteerd met plannen betreffende Duurzaam Veilig in dit gebied, dan wordt de bevolking wel overvoerd met planvorming. Enig en thousiasme om mee te denken is dan niet (meer) te verwachten." Het gemeentebestuur vraagt zich af of in het ontwerp-streekplan nieuwe rand voorwaarden worden geschapen voor de recreatieve ontwikkelingen. „Met andere woorden bestaan er voor de regio nu meer mogelijkheden om verder te ontwikkelen vergeleken met het beleid voor het ver schijnen van het ontwerp-streekplan. Als dit wel zo is, dan is het de moeite waard om burgers nogmaals te vragen mee te denken over nieuwe plannen." Het college benadrukt wel dat er zonder goedkeuring van de provincie over een re creatievisie geen medewerking komt aan welk initiatief of recreatief gebied dan ook. „Daarom lijkt het verantwoord om een recreatievisie samen met Sluis-Aar denburg op te stellen, maar blij zijn we hier niet mee." Het gemeentebestuur hoopt dat de pro vincie in haar voorstel aan Provinciale Staten tot vaststelling van het streekplan Zeeland rekening houdt met het Oost- burgse standpunt. Het ontwerpstreekplan wordt woensdag 26 maart besproken tijdens de commissie planologie. De vergadering vindt plaats in de commissiekamer van het gemeente huis en begint om 8.30 uur. («onze verslaggeefster (tstburg - „Het is van groot g dat de Zeeuwse wa lschappen en de provincie jet alleen opdraaien voor de (sterking van de Zeeuwse ijken. Want als het Rijk geen financiële steun geeft kunnen le waterschapstarieven stij- met dertig tot driehon- ïrd procent." .lis het Rijk niet meebetaalt, lullen de financiële gevolgen iet te overzien zijn." Dit stelde dijkgraaf C. Almekinders deze teek tijdens de algemene verga- tang van waterschap Het Vrije «Sluis. De provincie Zeeland krijgt dit jaar al veertig miljoen gulden Axel - Het uitbaggeren van ie Zwartenhoeksekreek gaat side week van start. De blubber- en graafwerkzaam- tóen zijn nodig om de kwa liteit van het water te verbe- eigendom van Staatsbosbeheer, diende lange lijd als afwatergebied voor de landbouw. Door het graven van nieuwe sloten stroomt het land- tonwwater niet meer in de nabij ie Tractaatweg gelegen kreek. Satuurbeheer is nu centraal ko nen te staan. Door het waterpeil in de kreek te verhogen, is de [roei van rietvelden beteu- Minder riet betekent meer stukken open water. Aan de noord-oostzijde van de tak is een reservaatgebied dat populair is bij steltlopers. Voor fee vogels is speciaal een slik- •wije aangelegd. De in de kreek karpers zijn in no us al verwijderd. Verder vissen die de bodem om- welen op de nominatie om te «orden overgeplaatst, omdat ze «I 'helder-water-plan' in de ®g staan. het baggeren zal de water- op verschillende plaats verschillen. Dit is goed de kwaliteit van het water aanverwante flora en fauna. wordt opgeslagen in 1,1 depot dat in februari is ge naakt. Waterschap De Drie Ambachten 'Wacht dat het werk eind april «laar is. '««onze verslaggever ™s-Aardenburg - De op- Jpbeurt van het zwembad l Aardenburg kost de ge ënte 129.000 gulden. De ®™2aamheden zijn nodig het bad te laten voldoen "wettelijke eisen. lj"®euw®deel van de investe- 2 kruipt in de verniewing van harding rond het peu- komt gulden). Verder ie n f1,.nieuwe afrastering langs J^ hekszijde en aan de kant „o Bwnanlaan. Tenslotte is ui,,e® aantal technische ver had é'nf?n no°dzakelijk om het «w eL 'aten voldoen aan de oorschriften. BiiimtIIini,issie Volkshuisvesting, «aken 0rdening en Milieu- w ïan de gemeente Sluis- «naartï^ brengt dinsdaS 18 De k- s ud over de uitgave. sieie„ omst van de commis- hekanf1 uur de commis- Slu,, er aan de Groote Markt in van het ministerie van Verkeer en Waterstaat om de zwakste dijkvakken in met name Zeeuws-Vlaanderen te verster ken. Voor de versterking van al le Zeeuwse dijken is een bedrag nodig van zeshonderd miljoen gulden. Minister Jorritsma heeft nog geen zekerheid of ze dit geld los kan krijgen en is afhankelijk van het ministerie van Finan ciën. Hoofdingeland J. de Rechter pleitte voor een sterke Zeeuwse lobby om het geld los te krijgen uit Den Haag. „Het is van belang dat we snel zekerheid krijgen over de financiering voor de dijkversteviging. Misschien wordt het Rijk straks geconfron teerd met financiële tegenvallers en dan is de kans groot dat we het uit eigen zak moeten betalen en daar mogen we het niet op uit laten draaien." Almekinders noemde de rol van dijkgraaf H. Eversdijk van De Drie Ambach ten uit Terneuzen: „In zijn func tie als senator in de Eerste Ka mer kan Eversdijk van groot be lang zijn voor de Zeeuwse belan gen. We hopen nog dit jaar ze kerheid te krijgen over de bij drage van het Rijk." Er is een projectgroep in het le ven geroepen die zich bezig houdt met het in kaart brengen van de problematiek rond de dij ken. Zij bekijken hoe de kern van de dijklichamen moet wor den versterkt. Dunne betonblok ken die tijdens de Deltawerken zijn aangelegd, worden vervan gen door dikke staande beton- zuilen. Dit jaar wordt in Zeeuws-Vlaan deren begonen met het herstel van zeven kilometer dijk. Het gaat om dijkvakken bij Walsoor den, de Kleine Huissenpolder en de Eendragtpolder bij Terneu zen en de zeedijk bij de Hans van Kruiningenpolder bij Breskens. De hersteloperatie moet in 2004 zijn afgerond. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Speeltuin De Meidoorn in Sluis moet ook aangepakt worden om aan de eisen te voldoen.. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De aanpassing van de speelterreinen in de gemeente Sluis- Aardenburg aan de jongste veiligheidsei sen kost bijna twee ton. Bijna geen enkel speelwerktuig voldoet aan de nieuwe ei sen. Het dagelijks gemeentebestuur vraagt daarom krediet aan de gemeente raad. Eind deze maand gaan Europese normen gel den voor de veiligheid van speeltoestellen. Het besluit waar de nieuwe regels instaan, gaat uitgebreid in op de gevaren van verlies van evenwicht, vallen, snijden, afklemming, botsen en ga zo maar door. Een van de belangrijkste veranderingen voor de gemeente als beheerder van de speeltoe stellen is de invoering van een logboek. Dat moet een inventarisatie van de speelwerktui- gen bevatten, de speeltuinen en welke inspec ties en reparaties zijn gedaan. Uit een rapport dat voor de gemeente door een deskundig bureau is opgesteld over de staat van de speeltoestellen is gebleken dat er bijna geen enkel speeltje voldoet aan de ei sen. Daarom moet aan de apparaten in Aarden burg, Eede, Retranchement, Sint Kruis, Aar denburg en Sluis het nodige gebeuren. Bij de totale kosten van 188.000 gulden is wel de aanschaf van twee grotere nieuwe speeltoe stellen voor de speeltuin in Aardenburg be grepen. Het gaat om de trekpleisters de Sprookjeslaan en de Tornado Chantal. Het voorstel tot herinrichting van de speel terreinen in de gemeente komt dinsdag 18 maart ter advisering in de commissie Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu zaken. Die komt vanaf 19.30 uur bijeen in de commissiekamer aan de Groote Markt te Sluis. Door Mare Buise JARENLANG was de Ber riekreek niet veel meer dan een sterk vervuilde, vaak stinkende watergang tussen Hulst en Clin- ge. Het kreekje had ook heel wat te verduren want het moest de af valwaterstromen van zowel Hulst, St.-Jansteen als Clinge verwerken. Strengere milieuwet geving bracht evenwel redding en, afgezien van de dikke laag rioolslib, is het er thans redelijk vertoeven. Er zwemt weer vis in de kreek en ook de bruine kikker is terug van weggeweest. Met de naaste om geving is het wat minder goed ge steld, want veel respect is er niet voor dit stukje natuur. Al jaren lang worden de laagstgelegen de len, een karakteristiek hollebol- lig weiland, gebruikt als dump plaats voor landbouwafval, een ander perceel weiland werd een tiental jaren geleden met aange voerde grond opgehoogd. Boven dien werd het nodig gevonden het grootste gedeelte van het riet veld om te toveren tot een dichte houtsingel. De uitloper noordwaarts, jaren lang een populierenbos met brandnetels, is na het kappen van de bomen terug weiland gewor den; een psotieve ontwikkeling daar niet aan de hoogteligging is gerommeld. Van de uitloper oos telijk van de waterzuiveringsin stallatie is echter vrijwel niets meer over. Een sloot met sterk verruigde oevers is al wat resteert van het voordien vele honderden meters lange zeer smalle gras landperceel, dat veel dras-plas- situaties kende en kenmerkende steile oevers, eens de randen van het schor. De Berriekreek is te beschouwen De Berriekreek in Hulst. als het verlengde van de Buiten vest, een schorrenkreek ontstaan bij de inundaties van 1585/1586 tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Men stak toen onder andere de dijk door in de omgeving van het huidige Campen, waardoor het Hellegat ontstond, dat een uitlo per had richting Hulst. De vertakking hiervan, die bij het beleg van Hulst in 1596 langs de zuidrand van Hulst was ont staan, is de huidige Buitenvest met Berriekreek. Via de noorde lijke uitloper van de Berriekreek stond het Hellegat overigens toen enige tijd in verbinding met het Spieker Boor of Saeftingher Gat, een andere grote doorbraakgeul die ontstaan was en waarvan de huidige Vlaamse Kreek een res tant is. Na diverse herdijkingen die volg den op stormvloeden en andere moedwillige inundaties, werd het krekengebied in 1683 in de huidi ge vorm binnen de Clingepolder bedijkt, onder meer door het op werpen van de Steensedijk. De oostelijke dijk liep van het fort Moerschans naar het Zeegat. Van beide dijken zijn nog kleine ge deelten aanwezig. De Berriekreek was in het verle den overwegend van belang voor weidevogels, zoals tureluur, kie vit, graspieper, gele kwikstaart, paapje en slobeend. Het visdief je, de kluut en de kleine plevier wa ren eveneens vaak aanwezig FOTOWIMKOOYMAN dankzij kale zandige plekken in het grasland. De kwartel broedde in sommige jaren op het aangren zende akkerland. In het najaar was het vooral een pleisterplaats van wintertalin gen, waterhoentjes, watersnip pen en bokjes. We spreken dan over het begin van de jaren zes tig. Zeer ingrijpend was de aan leg van de Koolstraat, waardoor het kreekje visueel afgescheiden kwam te liggen van de Buiten vest. Tegenwoordig is de fuut de meest in het oog springende be woner, gevolgd door de bruine kiekendief, alhoewel die niet ie der jaar aanwezig is. Aanwezig is ook de waterral, maar die krijgen we zelden te zien. Zijn baltsroep, die veel weg heeft van die van een varken dat wordt gekeeld, is echter onmis kenbaar, alleen is het nachtwerk geblazen. Het blauwborstje en de bosrietzanger zijn eveneens vaste klanten geworden, dankzij de vergaande verruiging van het rietland. Dat heeft evenwel het woudaapje, een kleine soort rei ger, de grote karekiet en de riet zanger verdreven. Opmerkelijk was de kortdurende vestiging van de cetti's zanger, een soort die na de strenge winter van 1978/1979 overal weer zo goed als verdwenen was. De broedvogelrijkdom is er thans niet groot, maar daarin ligt ook niet het belang van dit kreekje. Opmerkeljk is het aantal vogels oorten dat hier pleistert voor kor te of lange duur. Gedurende de afgelopen dertig jaar zijn hier soorten waargeno men en dat niet slechts inciden teel, als ijsvogel, roerdomp, veld- uil, purperreiger, zwarte ooie vaar, waaierstaartrietzanger, klapekster, kerkuil, tafeleend, krakeend, geoorde fuut, kleine strandloper en witwangstern om er maar een paar te noemen. Vaste gasten zijn wulp, blauwe reiger, dodaars, sinds kort de aal scholver en nog steeds watersnip en waterhoen. Het beheer in dit kreekrestant wat meer toespitsen op de natuurlijke waarden ervan zou geen kwaad kunnen. Terneuzen - Een 54-jarige Ter- neuzenaar ontdekte donder dagmiddag dat een ruit van zijn auto, geparkeerd aan de Rozenstraat, was vernield. Het schadebedrag was nog niet be kend. Schoondijke - Een 34-jarige automobilist uit Gent zag don derdagavond te laat dat de voor hem rijdende 26-jarige autobestuurster uit Breskens afremde op de Lange Heeren straat. Een aanrijding met blikschade maar zonder licha melijk letsel voor de bestuur ders was het gevolg. Terneuzen - Een 20-jarige man uit het Belgische Asse en een evenoude landgenote uit Dil- beek zijn donderdagavond op de Verlengde Van Steenber genlaan aangehouden in ver band met drugsbezit. Ze kre gen een boete van honderd gul den. De drugs (6 gram mari huana) zijn in beslag genomen, beide kregen ook een binnen stadverbod. Terneuzen - Uit de portemon nee van een 19-jarige Terneu- zenaar in een bedrijfskleed- ruimte aan de Haarmanweg is gisterochtend ruim 300 gulden gestolen. Hulst - Een 53-jarige autobe stuurster uit Kloosterzande is gisterochtend op de rijksweg 60 achterop de auto van een 30-jarige inwoner van Sint Maartensdijk geknald. De vrouw zag te laat dat de man die voor haar reed afremde. Beide voertuigen liepen blik schade op. Terneuzen - Een onbekende is er gisterochtend met enkele tientallen koksmessen vandoor gegaan uit het schoolgebouw aan de Axelsestraat van scho lengemeenschap De Rede. De waarde wordt geschat op zo'n zesduizend gulden. Ossenisse - Een 24-jarige auto mobilist uit Kloosterzande is gisteren in de vroege uren met zijn voertuig in de sloot beland. Hij raakte op de Grindweg van de weg, botste tegen een boom en eindigde in de sloot. De auto raakte volledig vernield. Voor zover bekend, bleef de bestuur der ongedeerd. Van onze verslaggever Terneuzen - Een stoet van dronken rijders moest giste ren voorkomen bij de recht bank in Terneuzen. De mees ten van hen waren gepakt in de dagen rond Kerstmis. R. K. uit Terneuzen reed op 19 december slingerend door haar woonplaats na een cafébezoek. Uit de ademanalyse bleek dat zé drie keer de toegestane hoeveel heid had gedronken. Zij kreeg een boete van tweeduizend gul den. Daarnaast werd een rijver bod opgelegd van vier maanden, Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank heeft geheel volgens de wens van de officier de 31-jarige Middelburger E. O. vrijge sproken. O. werd ervan ver dacht zijn anderhalf jaar oude zoontje seksueel te hebben misbruikt. De ex-vrouw van O. deed aangifte van het mis bruik op het moment dat zij erachter kwam dat haar ex een nieuwe vriendin had. Des kundigen die het kind aan een uitgebreid op kinderen afge stemd verhoor onderwierpen kwamen niet verder dan 'we weten het niet'. Uitspraak over veertien dagen waarvan drie voorwaardelijk, mits de vrouw deelneemt aan de EMA (Educatieve Maatregel Al cohol en Verkeer). Eveneens in Terneuzen zag de politie op 26 december dat J. D. uit die plaats slingerend door de Diepenbrockstraat reed met een slakkengang van ongeveer twin tig kilometer per uur. Een paar biertjes, wijn en Irish coffee na hadden geleid tot 755 microgram. Conform de eis kreeg D. een boe te van vijftienhonderd gulden en twaalf maanden rijontzegging, waarvan negen voorwaardelijk als hij de EMA-cursus volgt. Schoondijkenaar J. M. had bij zijn aanhouding in Sluis-Aar denburg, op 23 december, een sterk riekende adem. Tien flesjes bier had hij gedronken. Eerdere veroordelingen in 1994 en 1995 wogen mee in de boete die hij gis teren bij verstek kreeg opgelegd: 1050 gulden. I. K. uit Terneuzen kreeg bij zijn aanhouding op 27 december een rijverbod van vier uur, omdat hij 425 microgram had gescoord. Binnen die tijd reed hij toch en toen hij opnieuw moest blazen, weigerde hij daaraan mee te wer ken. Hij kreeg een boete van twaalfhonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Niet alleen met het nodige achter de kiezen, maar ook nog zonder rijbewijs, werd A. H. uit Terneu zen op 28 december aangehou den. Hij kreeg twaalfhonderd gulden boete, een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee we ken, negen maanden rijontzeg ging- Van onze verslaggever Terneuzen - J. T. uit Terneuzen kon op 12 december van vorig jaar de slaap niet vatten, dus besloot hij op cafébezoek te gaan. „Even kijken of er iets te doen is," zei hij tegen zijn vrouw. In het etablissement dat hij bezocht, was niets te doen en na twee pils jes, althans naar eigen zeggen, hield hij het voor gezien. Hij reed met de auto weg, maar kreeg onderweg in de gaten dat hij zijn jas in het café had laten liggen. Hij ging terug en parkeerde zijn auto voor de deur wat niet mocht. Een politieagent schreef dan ook een boete en dat zinde de Terneuzen- aar niet. Hij protesteerde heftig, maar het mocht niet baten. Kwaad ging hij het café weer in en dronk zijn woede weg met twee pilsjes. De agent T. achter aangeraden niet meer te gaan rijden, aangezien hij drank had geroken. Toen hij even later zag dat T. dit toch deed, ging hij erachter aan en sommeerde hem mee te werken aan een ademana lyse. Dat vond T. zo flauw, dat hij weigerde. Die weigering kwam hem gisteren bij de rechtbank in Terneuzen duur te staan. In eerste instantie viel de eis van officier van justitie nog mee, omdat hij er begrip voor had dat T. uit boosheid weigerde en niet om dat hij een hoog alcoholpromillage probeerde te verdoezelen. Vijftien honderd gulden en een rijontzegging van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk mits T. deelneemt aan de cursus Educatieve Maatregel Alcohol en Verkeer (EMA), luidde de eis. Politierechter Hopmans tilde echter zwaar aan T.'s 'ongehoorzaam heid'. Hij ging boven de eis van de officier uit. Weliswaar bleef de boe te dezelfde, maar hij legde een rijontzegging op van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk en bovendien een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken. (ADVERTENTIE) --*.v'i?.. r TAFELKLEDEN in werkelijk alle maten. OVAAL - ROND - LOPERS VIERKANT en OVERHANGEND. Zowel klassiek als in modem, en AANWIJSBAAR VOORDELIGER I perzen berbers nepals v/h MATHEUSE- de WIT r REINIGING-REP ARATTES-ANTISLIP-TAXA'I BERGEN OP ZOOM 1 24 0164-24 22 16 c

de Stem | 1997 | | pagina 25