Chaos in Albanië compleet over herstart Fokker DE STEM Hof van Justitie geeft grensarbeider gelijk Twee jaar cel geëist tegen vlieginstructeur B ankmede werkster steelt 47 miljoen luxe Europa moet ingrijpen' Moord op Israëlische meisjes schaadt vredesproces Akkoord bare spiegels, ieren ie-korting). D. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN omMilb ïger 076-571 77 61 [vice. 076-5421370. Vous 0162-688084 Werkstaf voor verliefde dealer Kleintje ior- Voor lekkage Nederlandse kunst- en Antiekbeurs Duits conflict mijnen opgelost 'Massaal bezwaar tegen ozb-aanslag' Nu 6 weken destem voor 31 gulden.* 4» 020-5044750 aard«n en specificaties. OudeZoutdijk 2-4 - Hulst - Tel. 0114-312058 s jn het seizoen elke dag geopend vanaf 11 uur DE STEM 8 "71 031 00021 I I I I I 137e JAARGANG VRIJDAG 14 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 81 /B2 C1 t/m C4 D1 BTV-programma's D2 Surplus E1 t/m E4 Exota-zaak gaat naar Hoge Raad PAGINA Nieuwe CAO bouw regelt uitzendwerk PAGINA Michael van Praag iid sectiebestuur betaald voetbal PAGINA Streven is kwijtschelden belasting PAGINA Wellicht bioscoop in theater PAGINA Pianiste Eliane Rodrigues geeft zichzelf elke dag les PAGINA Mode biedt dit voorjaar j keus te over 'j -<£>■► MIN,/MAX. c/ 6/12 *Êt Veel bewolking Het wordt een dag met veel bewolking, met kans op nevel of mist in de ochtenduren. Hier en daar zal er een spatje re gen vallen. De wind is zwak tot matig. to onze redactie buitenland Tirana/Brussel - De Albanese politieke leiding heeft Eu ropa gevraagd via een militaire interventie in haar land de orde te herstellen en de integriteit te bewaren. De wan hoop in Tirana is zo groot dat de autoriteiten verschillen de instanties vragen militair in te grijpen. scort bemiddeling üt style, op discr. wijze aan huis of hote <1 pease cr.crd.acc. DAME GEVR- |anaf 18 jaar. Striptease. Dames gevr. Privé ;ht erotisch hoogtepunt! Ook trio's. 11-24u. Escort/ophaalserr Berisha en alle politieke partijen deden gistermiddag een oproep aan de West-Europese Unie (WEU). Een naaste medewerker van Berisha, Tritan Shehu, richtte eenzelfde oproep aan 'Europa en de Navo'. Albanië drong samen met Italië aan op een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De Europese organisaties hebben vooralsnog afwachtend gerea geerd. De Navo liet weten een po litieke oplossing na te streven en schoof-de verantwoordelijkheid vervolgens door naar de Europese Unie en de Europese veiligheids organisatie OVSE. Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) zei gisteravond namens de WEU het Albanese verzoek 'serieus te ne- De oproepen tot militair ingrijpen komen op het moment dat de tota le anarchie in Albanië is uitgebro ken. President Berisha zou zijn ei gen kinderen naar Italië hebben gestuurd. Zij zijn in de havenstad Durrës op de veerboot naar het Van onze rechtbarikmedewerker Middelburg - De rechtbank in i Middelburg heeft gisteren de 44- jarigeE ■H. uit Terneuzen wegens het mede-plegen van handel in harddrugs veroordeeld tot 240 uur dienstverlening als vervan ging van zes maanden cel plus maanden voorwaardelijk. De officier van justitie had een jaar cel, waarvan vijf maanden 'oorwaardelijk, geëist. 8., die zelf niet verslaafd is, was 'n de periode juni tot en met no- vember van het vorige jaar der ate verliefd op een verslaafde plaatsgenote dat hij voor haar ®«gs ging halen. Doordat zij weer zorgde dat het goedje ver spreid werd onder andere ver slaafden, maakte H. zich mede plichtig. trikt privé 12.00 tot -555968. lax lief eri t/m za. -540918. ooi sl. 24 im.+Fr.+int. iss. 100, Klundert 3uur RD vurige 2x HP 850. Cindy ik vrij echt eisje gevr, Goed, beter: BL. sl. vr. verwent UecJ lekker privé ma. t/m Tel. 0165-558051-i SM is zeer BOEIEND j vooral verslavend. 0165-344334. Tev._ggSgl> B ROOSENDAAL Lindai 27 Hl Lisa 44 jr. Nicolette 11 -P.3 ii 0165-55641IL Een KLEINTJE nu Jan TREFZEKERDER voorheen. jheden jsopgave. 348 b.g.g. 5667. aanuwdakofa^ie«8 vernieuwing. 076-oc" Italiaanse Bari gestapt. In Tirana hebben politie en mili tairen de kazernes onbeheerd ach tergelaten. De bevolking plunder de militaire gebouwen en wapen depots. Overal in de stad klonken gisteren geweerschoten. Gewa pende burgers overvielen levens middelenwinkels. In de hoofdstad kwamen ten minste zes mensen om het leven, onder wie twee kin deren. In heel Albanië vielen in de afgelopen 24 uur zeker doden en 130 gewonden. Gevangenen In Tirana zijn alle gevangenen vrijgelaten, met uitzondering van degenen die een levenslange straf uitzitten. Onder de circa 1200 vrijgelatenen bevinden zich de so cialistische oud-premier Fatos Nano en de laatste communisti sche president, Ramiz Alia. De bemanning van drie Albanese marineschepen is gedeserteerd en heeft zich in internationale wate ren overgegeven aan de Italiaanse marine. Een met 100 tot 400 wan hopige Albaniërs afgeladen vrachtschip is vanuit Durrës on der escorte van de Italiaanse ma rine op weg naar Brindisi. Toen het stalinistische regime in 1991 in elkaar stortte, werd Italië over spoeld door 40.000 Albanezen die in roestige vrachtschepen oversta ken. Italië heeft inmiddels 400 buiten landers, voor het merendeel Itali anen, uit Albanië geëvacueerd. De reddingsoperatie had plaats met helikopters van de Italiaanse ma rine. Ook de VS en Groot-Brittan- nië houden hun marine in de Adriatische Zee paraat om on middellijk tot evacuatie over te kunnen gaan. Leden van de Alba nese luchtmacht vluchtten giste ren met militaire helikopters naar Italië. Eén arriveerde op de lucht haven van Brindisi, de andere twee landden in een nabijgelegen industriegebied. OP BUITENLAND-A5: - EU bereidt militaire actie voor - In Tirana lijkt bet einde der tijden nabij Israëlische meisjes zoeken steun hij elkaar nadat zeven van hun schoolgenootjes door een Jordaanse soldaat zijn doodgeschoten. Tel Aviv (ap/afp/anp) - Een Jordaanse soldaat heeft gisteren het vuur geo pend op een groep Israëlische school meisjes die een uitstapje maakten naar een eilandje in de Jordaan. Zeven meisjes kwamen om het leven en zes raakten gewond. Toen de meisjes zagen dat de 22-jarige Ah med Yousef Mustafa zijn wapen op hen richtte, renden zij weg. Voordat hij door Jordaanse militairen werd overmeesterd zag de man kans het magazijn van zijn wa pen te ledigen, een nieuw magazijn te be vestigen en daar ook nog een deel van af te schieten. Jordaanse militairen op het ei land zeiden dat hij geestelijk labiel is. De moordpartij toont aan hoe snel het vre desproces tussen Israël en zijn Arabische buren in gevaar gebracht is. De aanslag vond uitgerekend plaats bij de joodse en clave Naharaim op Jordaans gebied, die symbool zou moeten zijn van de nieuwge vonden vrede tussen Israël en Jordanië. Israëlische ministers beschuldigden de Jordaanse koning Hoessein er onmiddel lijk van dat uitspraken van hem de schiet partij mogelijk in de hand hebben ge werkt. Hoessein waarschuwde Israël van de week dat de bouw van een joodse ne derzetting bij Oost-Jeruzalem, waarover de Palestijnen woedend zijn, tot een ge weldsuitbarsting kan leiden. Hoessein reageerde ontzet op de moorden, maar verdedigde zijn uitspraken. „Toen ik voor geweld waarschuwde, dacht ik hele maal niet aan zoiets als dit," aldus de ko ning, die zijn bezoek aan Spanje onmid dellijk afbrak. Telefonisch beloofde hij de Israëlische president Weizman, alles te doen om de spanningen tussen Israël en Jordanië te verkleinen. De Israëlische pre mier Netanyahu zei snel krachtige maatre gelen van Jordanië te verwachten na deze 'gewelddadige, misdadige daad'. De Palestijnse president Arafat heeft Netanyahu gebeld om zijn medeleven te betuigen. Het was voor het eerst sinds de ruzie over de joodse wijk dat de twee con tact met elkaar hadden. PLO-topman Fai sal Hoesseini zei gisteren: „Wij hebben er voor gewaarschuwd dat een Israëlische politiek die het vredesproces niet respec teert, labiele mensen tot dit soort daden kan brengen." OP BUITENLAND - A5: 'Israël roept Harnas over zich af' Van onze verslaggever Schiphol - De Nederlandse Staat, machinebouwer Stork en Begemann-topman Deleye hebben een overeenkomst op hoofdlijnen getekend voor de herstart van Fokker. Als zij vóór 1 mei overeenstem ming bereiken met de Maleisische regering en het staatsconcern Khazanah, is de herstart een feit. In augustus begint Fokker 2 dan aan de bouw van nieuwe vliegtui gen. Minister Wijers en Stork-top- man prof. dr. A. Veenman waar schuwen voor optimisme. „Dit is een belangrijke eerste stap, maar de kans dat het fout gaat is vele malen groter dan de kans dat de herstart doorgaat," zei de minister gisteren. Vertegenwoordigers van het per soneel en de vakbonden vinden het te vroeg om te juichen. „Ieder een heeft de toestand rond Sams ung nog in het achterhoofd. Eerst zien, dan geloven," zegt een werk nemer. Deleye en de curatoren spreken daarentegen van een doorbraak in de onderhandelin gen rond Fokker. Stork zal het vorig jaar uit het failliete boedel gekochte bedrijf Fokker Services op Woensdrecht en Schiphol met in totaal 1000 werknemers inbrengen in Fokker 2. Eerder was het slechts de be doeling dat de afdeling product support met 50 werknemers naar Fokker 2 zou overgaan. VERVOLG OP ECONOMIE -A6 OOK OP ECONOMIE -A6: Stork en Wijers omhelzen Fokker 2 nog niet met liefde (ADVERTENTIE) Luxemburg (anp) - Het Europese Hof van Justitie in Luxem burg stelt dat een werkloze grensarbeider in Nederland recht heeft op een Nederlandse werkloosheidsuitkering, ook als be trokkene tot voor kort in België woonde en daar een Belgische uitkering genoot. Belgische uitkering kreeg, doet daar niets aan af. De uitspraak kan ook voor andere grensarbei ders grote gevolgen hebben. onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mr. J. Valente heeft gisteren oor de rechtbank in Middelburg twee jaar cel geëist tegen de schuld*'8 ^"aa®se 'liegittstincteur F.K. wegens dood door Verder wil de officier dat K. zeven ?g niet meer vliegt in Ne- and. Tegen diens leerling, de WL.H. uit Delft, is één jaar «®raf geëist. Het duo vloog op vli er 1995 met een sport- gtmg na een fout een hangar z£en.°P het vliegveld Midden stand bij Amemuiden. De 39- ge parachutist R. Hóogerland hano°eS'' e dat moment in de WenValscherm zat te vou- wanri o ?°r,het vliegtuig door Plaats lgedrukt en overleed ter K w' Was onder toezicht van genaard1"!? oefenen van zo- hooSl 0rutaris Bijdederde htiek\«> gmghet mis- Het vlieg- Jlhwam verkeerd aan de grond en stoof de hangar in. Volgens de verzekering was K. niet bevoegd om instructie te geven met het vliegtuig. Beide verdachten ver klaarden gisteren voor de recht bank, zich niets meer te kunnen herinneren van het ongeval. Het is de eerste keer in de Nederlandse historie dat vliegers voor dergelij ke feiten worden vervolgd, en dat hen dood door schuld ten laste wordt gelegd. Volgens de officier van justitie was in dit geval spra ke van opzet. Verder wil hij dat beide verdachten in totaal 8690 gulden schadevergoeding betalen aan de weduwe van het slachtof fer. Uitspraak op 27 maart. 2IE OOK 2EELAND - C4 Dit bleek gisteren uit een uit spraak van het hof. De zaak is door de Nederlandse Raad van State bij het hof aanhangig ge maakt, omdat de raad niet zeker was van de reikwijdte van Euro pese regelgeving op dit gebied. De zaak draait om een Nederland se grensarbeidster P. Huijbrechts, die jarenlang in België heeft ge woond. Toen zij haar baan in Ber gen op Zoom verloor, had zij tus sen 1982 en 1988 recht op een Bel gische werkloosheidsuitkering omdat zij in België woonde. Bij verhuizing naar Nederland stopte haar Belgische uitkering na drie maanden. De gemeente Putte wees een aan vraag voor een Nederlandse uit kering af. Het ging om een uitke ring op bijstandsniveau volgens de Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidson geschikte werkloze werknemers (IOAW). Volgens de sociale dienst bestond er geen recht op een IOAW-uitkering, omdat die alleen wordt verstrekt na afloop van een Nederlandse WW-uitkering. Volgens het hof is deze voorwaar de in strijd met Europese wetge ving. Het wijst op het feit dat Huijbrechts wel degelijk sociale zekerheidsrechten in Nederland heeft opgebouwd omdat zij hier werkzaam is geweest. Dat zij een Van onze correspondent Bonn - De politiek en het bedrijfs leven in Duitsland hebben in stemmend gereageerd op het com promis in de zaak van de mijnslui- tingen, dat gisteren werd bereikt. De komende jaren geven de mijn- werkersbond, de deelstaat Noord- rijn-Westfalen en de mijndirecties extra financiële steun om massa ontslagen te voorkomen. Tot 2005 zullen aan Saar, Roer en Rijn geen gedwongen ontslagen vallen. Ook na dat jaar blijft een de'él van de kolenwinning intact. De nationale regering-Kohl heeft vastgehouden aan haar doel: in 2005 zal de cen trale overheid de mijnbouw nog maar met 3,8 miljard mark subsi diëren. Nu is dat nog jaarlijks ruim 8 miljard. Tot 2000 zal één mijn per jaar gesloten worden. Tot 2005 zullen minstens 45.000 ar beidsplaatsen worden geschrapt via natuurlijke afvloeiing. OP ECONOMIE-A6: Mijnwerkers zien strijd beloond Van onze correspondent Brussel - Het filiaal in Gent van de Crédit Lyonnais Bel gium CLB is de afgelopen vijf jaar voor 47 miljoen gulden opgelicht. Een medewerkster van de bank en haar ex-man, de voorzitter van voetbalclub KSV Waregem, zijn aange houden. De bank heeft hun rekeningen geblokkeerd en be slag gelegd op eigendommen. Daisy Ragolle werkte al 30 jaar bij Crédit Lyonnais, waar ze het had geschopt tot directie lid, belast met de controle van alle transacties van de filialen in Oost-en West-Vlaanderen. Dankzij die sleutelpositie kon zij vrijwel onopgemerkt geld van de bank doorsluizen naar rekeningen van haar ex-man Laurent Demey. Met het 'verdiende' kapitaal kocht hij onroerende goederen en schafte hij zich een groot plezierjacht aan, waarmee hij regelmatig op de Middellandse Zee ronddobberde. Voor zijn ex-vrouw en hand langer in de fraudezaak kocht Demey enkele jaren geleden het kasteel Den Daele in Schelde rode. Laurent Demey is actief in ver schillende sectoren van het be drijfsleven en volgens berich ten in de Belgische pers gingen de zaken de laatste jaren niet meer zo goed. Maar de zaken man was vorig jaar wel de red dende engel van KSV Ware gem, een voetbalclub uit de Belgische tweede klasse die aan de rand van het bankroet stond. Het bestuur zit nu met de kater. De rekeningen van Demey zijn geblokkeerd en aangenomen wordt dat hij ook gestolen geld van Crédit Lyonnais in de club heeft geïnvesteerd. Voorlopig blijft het bestuur nog achter zijn voorzitter staan. Volgens Crédit Lyonnais heb ben de klanten van de bank niets te vrezen. Daisy Ragolle zou geen geld van spaarders hebben verduisterd, maar en kel fraude hebben gepleegd met het eigen kapitaal van de bank. Rijswijk - Ruim een half miljoen Nederlanders maakt bezwaar te gen de nieuwe taxatie van hun huis, blijkt uit een enquête. Koophuizen worden eens in de vier jaar geschat op waarde. Door de waardegroei worden de nieu we aanslagen veelal stukken ho ger. Een kwart van de vijf mil joen huiseigenaren stapt naar de gemeente over de aanslag. Bijna de helft van hen zegt bezwaar te zullen aantekenen. Openingstijden: dagelijks 14 - 22 uur. zaterdag, zondag, Goede Vrijdag, Paaszaterdag en beide paasdagen 11-18 uur. Chasséveld - Breda - telefoon 076 - 522 28 I LU Ik ben er bijna WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (86) Brede orchis Vroeger stond deze soort te boek als rietorchis en naast een vorm met onge vlekte is er ook nog een met gevlekte bladeren. Orchissen zijn wat geheimzin nige planten; de manier waarop ze bestoven worden is heel ingewikkeld: ze zijn soms heel erg kritich wat hun standplaats betreft, zodat ze slecht op één enkel smal lijntje voorkomen en sommige kruisen onderling heel gemak kelijk, iets dat juist bij de meeste ande re plantensoorten hoe dan ook voorko men wordt. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda - •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. i DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1