Vliegt Wellicht bioscoop in schouwburg POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Kimstwerkgroep Axel wikt en weegt over stripboek werk Deij LcCRAnp ZEELAND Gemeenten overwegen subsidie aan helikopterdienst ziekenhuis Terneuzen geeft toch drie mille subsidie aan natuur-niilieu-educatie Meiden staan hun mannetje op doe-dag Bestuur van waterschap Vrije van Sluis kiest voor stembusverkiezing Frauderende agent wel schuldig, niet gestraft DE STEM Antwaarps DE STEM ZEELAND Dow schenkt gemeente Terneuzen 3,6 miljoen US-dollar voor bouw theater Woonwagenplan VRIJDAG 14 MAART 1997 C3 Radarcontrole Kapellebrug - Bij een snel heidscontrole op de Gentse vaart zijn gisteren 128 van de 1350 passanten bekeurd. Een van de overtreders reed 47 ki lometer te hard. Brandstichting Goes - In Goes werd woens dagavond een poging gedaan om brand te stichten in een zaak. Daartoe werd een stapel dozen en pakpapier, die voor een herenmodezaak in de Lan ge Vorststraat stond opgesteld in brand gestoken. Het vuur ontwikkelde zo'n hitte dat de winkelruit sprong. De brand weer had de brand snel onder controle. Biervliet Ledenvergadering - De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie houdt maandag 24 maart een algemene leden vergadering in de Gentsche Poort. Tijdens deze bijeenkomst houdt René Beijersbergen een lezing over de Hooge Plate. Ie dereen die interesse heeft voor Zeeuwse flora en fauna is vanaf 19.30 uur welkom. Hoek Composteren - De Vereniging voor Natuur- en Milieu Educa tie houdt in april een cursus composteren. Op 2, 16 en 24 april zal de Vlaamse 'compoost- meester' Marie-Jose Neve geïn teresseerden de eerste beginse len van het compostgebeuren bij brengen. Terneuzen DANSEN - Danscentrum Ver- berkmoes aan de Axelsestraat houdt zondag 23 maart weer een vrije dansmiddag voor echt paren en alleenstaanden. Aan vang 14.00 uur. Sas van Gent Genealogische werkgroep - De genealogische werkgroep Zeeuws-Vlaanderen houdt op zaterdag 22 maart een open dag. In cultureel centrum De Speye kunnen onder meer mi crofiches van parochieregisters uit de grensstreek worden ge raadpleegd. De zaal is van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur geopend. Westdorpe REÜNIE - In zaal Concordia wordt zaterdag 22 maart een reünie gehouden van mensen die in de Lindenlaan wonen of er gewoond hebben. Er hebben zich al zestig personen ogege- ven. De organisatie is in handen van de jongere generatie van de Lindenlaan. Iedereen wordt om 15.00 uur in zaal Concordia ver wacht. Van onze verslaggeefster Axel - 'Te duur' oordeelde een aantal leden van de Axelse werkgroep Beeldende Kunst over het idee om een geschiedenis boekje over de volco's van Han Deij te maken. De meeste mensen snappen wei nig van Deij's beelden en het stripboek kan daar verandering in brengen. De kunstwerken van Deij zouden worden voorzien van plakkaten met opschrift die weer naar passages in het boek verwij zen. Maar juist die plakkaten stuitten gisteren tijdens de vergadering op weerstand. Zesduizend gulden voor een stel borden vond een aantal leden iets tè. Het totale plan zou ruim twaalfduizend gul den kosten. Dus waarom kunnen die bordjes niet achterwege wor den gelaten, vroegen de critici zich af. Dat zou bijna de helft goedkoper zijn. Beleidsmedewer ker Hans de Ruijter tekende daar nog bij aan dat 'beelden voor zich moeten spreken'. Voorstander L. den Doelder-Van de Voorde vond dat de kracht van het plan in het totale pakket zit. De maker van de kunstwerken vond de plakkaten geen bezwaar en het boekje is onder meer be langrijk om de jeugd over kunst te informeren. De heer M. Loof beaamde dat het belangrijk is dat kinderen 'te weten komen waar ze hun fiets tegen aanzetten'. Na wat discussies over de bijbe horende tekst, werd besloten dat de werkzaamheden doorgaan en het eindoordeel later zal worden geveld. Wethouder J. van Schaik bespreekt het plan binnenkort met B en W. De wergroep ging wel akkoord met het idee om als relatiege schenk tweehonderd kunstzinni ge sleutelhangers te bestellen bij een Zeeuwse sieradenontwerp- ster. Daarnaast werd onder meer met het plan om ieder jaar een aantal twee-dimensionale kunst werken aan te kopen ingestemd. Als de besluiten ook de goedkeu ring van burgemeester en wet houders kunnen wegdragen, zul len de plannen worden uitge voerd. Van onze verslaggeefster Oostburg - Het algemeen be stuur van waterschap Het Vrije van Sluis sprak gisteren tijdens de algemene ledenver gadering haar voorkeur uit voor een stembusverkiezing in plaats van een postbusverkie zing. Hoofdingeland E. Wijffels stelde goede ervaringen te hebben met stembusverkiezingen voor het waterschapsbestuur. „Ik heb geen behoefte aan postbusverkie zingen, de opkomst voor de ver kiezingen is tot nu toe hier in de streek vrij hoog geweest. Het is nog maar afwachten of dit bij postbusverkiezingen ook het ge val is. Mede omdat onze vorige verkiezing gekoppeld was aan de gemeenteraadverkiezing van de gemeente Oostburg. Hopelijk wordt ook volgend jaar beide verkiezingen aan elkaar gekop peld." Dijkgraaf C. Almekinders hield beide stemmogelijkheden nog open. „Dedagelijkse besturen van de Zeeuwse waterschappen zijn er nog niet uit daarom wordt de kwestie aan de algemene ver gadering voorgelegd. Als we voor stembusverkiezingen kiezen is het ook nog de vraag of we het koppelen aan de statenverkiezing in 1999 of de gemeenteraadver- kiezingen volgend jaar." Hoofdingeland A. Scheppers was duidelijker in zijn oordeel: „Waarom kiezen we nu niet alle maal voor een stembusverkie zing. GS komt er niet uit en dus wordt de keus aan ons gelaten, daar moeten we gebruik van ma ken." De vergadering stond ach ter het standpunt van Scheppers. Er was nog verwarring over het financiële plaatje van de verkie zingen. Volgens de notitie 'Ver kiezing waterschapsbesturen stembus- of postbusverkiezing? van de provincie is stembusver kiezingen duurder dan postbus verkiezingen maar dijkgraaf Al mekinders stelde dat dit niet het geval is. „Nee, postbusverkiezin gen zijn duurder. Denk maar aan de publiciteitscampagne en al de biljetten die we moeten opsturen, daar steken we meer geld in dan een stembusverkiezing." Ook het dagelijks bestuur van waterschap Hulster Ambacht is voorstander van stembusverkie zingen. Het derde Zeeuws- Vlaamse waterschap, De Drie Ambachten twijfelt nog over de keus tussen stembus- en postbus- verkiezingen. (ADVERTENTIE) FINEST QUALITY bij THEBESTFORMET^ maim®—- EXCLUSIEVE HERENKLEDING Noordstraat 65 Terneuzen, tel. 0115-621017 Zaterdagmiddag 14 o tober 1995, kwart voo twee. Een stralend zo netje. Plotseling word alles en iedereen opge schrikt door loeiende ambulances, die in vo vaart richting vliegve Arnemuiden rijden. E sportvliegtuig is in ee hangar gevlogen. Eén dode, een zwaargewo en drie lichtgewonde Een vliegongeval dat voorkomen had kunn worden. Een reconstr tie aan de hand van h rechtbankdossier. Door Ad Roos De voorboden van het fatal geval. Bert H., een destijds 3 rige ingenieur uit Delft, is van vliegen. In Amerika n hij de nodige lessen en verde hij zeer onregelmatig. In de der jaren bouwt hij ongeveer tig vlieguren op. Te controler het niet en er is ook nieman ernaar vraagt. Echt vliegen hij nog niet goed. Frankie K., beroep: vliegins teur, 32 jaar uit Den Haag. S zijn scheiding, enkele jaren den, vertoont hij macho-ge en als hij met een leerling o vliegveld Midden-Zeeland om er te oefenen, gebeuren e gelmatig bijna-ongelukken. Bert H. besluit een vliegtu' kopen en neemt Franki K. naar Lelystad waar de aan zal plaatsvinden. Een R" meyer-R90-230 RG. Niet het ste de beste vliegtuig, maa pittig ding. 234 PK onder de torkap, geen toestel om mee ren vliegen. Bij aankoop een demonstratievlucht gem K. zit volgens H. achterin en gens K. is het net anderso afloop besluit H. de kist te k en vraagt hij aan Frankie o hem ermee wil leren vliege dat moment is K. niet be~ om in het vliegtuig les te j Immers: hij is niet 'ultgeche op de kist -met andere woo er niet mee vertrouwd- en er nauwelijks vlieguren me maakt. Niettemin vindt K. dat hij e mag vliegen en ook mee ma Cabaret Of je het nu warm of ko bruikt, Crème Fraiche nooit. Aldus beveelt het ca kwartet Wim Hoen, Patric dahl, Jacques Lucassen e Schleipen zich bij het p aan. Een rode draad heb niet nodig. 'A la Minute' gen zij een voorstelling wa niet wars zijn van een 1 deun muziek in uiteenl genres; niet bepaald de schuwen en het niet kunne het publiek op dit laatste v kelijk te bedelen. Kees Torn, net als Crème aanwezig op de cabaretpr tie volgende week in het landtheater in Terneuzen na zijn eerste optreden al gerecenseerd: 'Hij is muzi" taalvaardig als drs. P. en wat stuntelen betreft, in d sporen van Tommy Coop gouden debuut.' In zijn pr ffla verwondert hij zich, he dwaaltochten door zi dachten, over het vanz~ kende. Ponderdag 20 maart, aanvang 20. Het Echt Antwaarps The een vaste waarde in het j §ramma van gemeensclr tnun Den Dullaert in Hul gezelschap van Ruud de komt voor de zesde keer feze keer met de comedie eo de Bruid. Een spel waa Perikelen rond een bruil umoristische wijze word andeld. In de hoofdroll 'eur/acteur Ruud de Ridd ».™w -tene Peters, zoon er en Veerle de Jong ®jük gaat over Jean-Claud mens voor wie het leven p aat Hij heeft namelijk ZIJn dochter Marie-Christi omen, dat zij de man v~ °men gevonden heeft: I erner b alles, Werner is luutuv beho° Jean n ei"0geIiikheden- ziin aude Hie beseft stelt ter zal «loeten van in het werk om np Z1J" voetstuk te halen. J °Ud?re van Werner En om kennis te klikt wonder geschie ouüp n Jean-Claud jnders van Werner, maar >S"eageert totaal am a9 14 maart, aanvang 20.15 Clown Kepper rt°js Vaste gast in Den J^Clown Kepper. Hij Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Oostburg neemt het voortouw in een studie naar de mogelijke subsidiëring van de spoedhelikopterdienst van het Sint Jan-ziekenhuis in Brugge. Het zou gaan om een bijdrage van om en nabij de twee kwartjes per inwoner van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening had de Zeeuws-Vlaamse gemeenten per brief om een bijdrage in de exploitatie van de helikopterdienst ge vraagd. Bij ernstige verkeersongelukken in Zeeuws-Vlaanderen komt de helikopter van het Brugse ziekenhuis ter plaatse om kritisch gewonden zo snel mogelijk in het ziekenhuis te krijgen. De exploitatie van de dienst loopt echter al langer tegen flin ke tekorten aan. Vandaar het verzoek om geldelijke steun aan de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De verantwoordelijke porte feuillehouders van de gemeenten ih de 're gio hebben nog geen standpunt over een bijdrage ingenomen, zo bleek gisteren tij dens de vergadering van het Interge meentelijk Samenwerkings Orgaan Zeeuws-Vlaanderen (ISOZ). Leden van alle dagelijkse gemeentebesturen in de streek zijn in dat overleg vertegenwoor digd. De secretaris van het ISOZ, G, Christiaanse, deelde verder na afloop van de vergadering mee dat wethouder A. Keymel-Cambier van de gemeente Sluis- Aardenburg de officiële vertegenwoordi ger in de beheerraad van de helikopter dienst wordt namens de Centrale Post Ambulancevervoer Zeeland. Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft de 34-jarige Thoolse politieagent R. V gisteren schuldig bevonden aan op lichting en valsheid in geschrifte, maar hem geen straf opgelegd. De officier van justitie mr. J. Groen had een boete geëist van duizend gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. De inmiddels ontslagen Thoolse politieagent reed op 20 december 1994 over de Oesterdam bij Rilland toen een vrachtwagen hem uit tegenover gestelde richting passeerde. Volgens V. viel er iets van de vrachtwagen waardoor de auto van V. werd beschadigd. De agent reed naar huis en liet een vriend een verklaring afleggen dat hij op die dag achter de wagen van de agent had gereden en het allemaal had gezien. V. maakte op het politiebureau een zogeheten registratie formulier, zette daar als aangever de benodigde gegevens op, voegde er de valse verklaring van zijn vriend aan toe en incasseerde duizend gul den schadevergoeding van de Stichting Waarborgfonds Motorverkeer. De rechtbank legde geen straf op omdat zij de ellende voor de agent al groot genoeg vond. Behalve dat de man is ontslagen, moest hij verhui zen. Volgens de rechtbank zou hij door een straf nauwelijks meer toe komst hebben. Verder woog mee dat een burger voor hetzelfde vergrijp niet voor hoeft te komen en een schikking krijgt. r Van onze verslaggever Terneuzen - Terneuzen krijgt misschien weer een bioscoop. Dat zei burgemeester R. Barbé gisteren bij de overhandiging van het eerste deel van een schenking van Dow voor de bouw van het theater. In het nieuwe theatercomplex, dat rond de eeuw wisseling zijn deuren opent aan de Westkolkstraat, zouden twee filmzalen kunnen komen. Bioscoop Luxor ging definitief dicht op 8 december 1994. Een stuurgroep, met daarin onder andere directeur Y. Mergler van het Zuidlandtheater en wethou der P. Hamelinck van Cultuur, gaat nu bekijken welke facilitei ten het nieuwe theater precies gaat krijgen. Er komt in elk ge val een grote theaterzaal voor zevenhonderd mensen en een kleine zaal voor 150 personen. De kleine zaal krijgt geen vaste stoelen, zodat de ruimte ook te gebruiken is voor bijvoorbeeld feesten. De kosten van het hele project zijn begrensd op zeven tien miljoen gulden. Volgens burgemeester Barbé is het goed mogelijk dat het com plex wordt uitgebreid met bio scoopzalen. „Er is al een bedrijf dat toegezegd heeft voor het to taalbedrag van zeventien mil joen een theater én bioscoop te kunnen bouwen. We moeten ons alleen afvragen of voor dat be drag ook de technische voorzie ningen optimaal zijn." Sas van Gent - Op het stadhuis van Sas van Gent ligt in april een concept-voorstel over het nieuwe woonwagencentrum ter inzage. Mensen die het niet eens zijn met het plan om het nieuwe centrum aan de Bernardstraat aan te leg gen, hebben vier weken te tijd om bezwaar aan te tekenen. Het nieuwe woonwagencentrum zal zo'n twaalf woonwagens kunnen herbergen. Volgens burgemeester J. van Rest zijn de toekomstige bewoners in ieder geval tevreden met de locatie. Ook sponsor Dow steunt de bouw van een nieuwe bioscoop van harte. Voorlichter W. van Loon van het chemieconcern: „Wij werken graag mee aan de leefbaarheid van Terneuzen. Maar Dow vindt het jammer dat de stad geen bioscoop meer heeft. Wij zien daar binnen het nieuwe complex best mogelijk heden voor." Directeur P. Berner van Dow Benelux overhandigde gisteren een cheque ter waarde van 1.234.000 dollar aan burgemees ter Barbé. In totaal zal het be drijf 3,6 miljoen dollar schenken voor de bouw van het theater. Het bedrijfsleven in Terneuzen doet daar nog 1,5 miljoen gulden bij. De rest wordt bijeenge bracht door de gemeente zelf. Ook wordt rekening gehouden met een subsidie van een kwart miljoen het ministerie van Cul tuur. Een afvaardiging van de gemeente was daarvoor gisteren in Den Haag. De burgemeester toonde zich zeer verguld met de gift. „Dow geeft hiermee een blijk van be trokkenheid als het gaat om de kwaliteit van het leven in de ge meente." Overigens is het niet ondenkbaar dat een van de thea terzalen als dank de naam van de chemiereus zal dragen. Voor de definitie van de exacte uitgangspunten van het complex zijn inmiddels drie bedrijven be naderd. Zij kunnen tot 31 maart een of ferte indienen. Het uitverkoren adviesburo moet binnen drie maanden het definitieve pakket van eisen af hebben. De bouw kan dan aan het eind van dit jaar starten. Van onze correspondent Terneuzen - De vereniging voor natuur- en milieu-educatie kan als het aan de commissie voor Milieuzaken van de gemeente Terneuzen ligt een subsidie tegemoet zien van drieduizend gul den. De commissie ging hierbij op voorspraak van J. Schrier (CDA) in tegen het collegevoorstel. Het college is van mening dat binnen de gemeentebegroting geen ruimte is voor deze milieu educatie. „Van de dertig cursis ten die de cursus tot opleiding van natuurgids hebben gevolgd zijn er vijftien uit Terneuzen. Zij kunnen anderen wegwijs maken in de Zeeuws-Vlaamse natuur," aldus Schrier. Vervolgens diende hij een voor stel in voor het toekennen van de subsidie en de dekking te halen uit de toeristenbelasting. Zijn fractie kreeg steun van Groen- Links, D66 en PvdA. C. Leunis (GPV/RPF) wilde een bijdrage van de AVZV in het kader van de milieu-educatie. Wethouder K. van der Hoofd nam nadat zich een meerderheid had afgetekend tegen het college voorstel het voorstel mee terug naar het college. „We gaan er als college geen halszaak van maken. We vinden er wel een dekking voor." De commissie ging verder ak koord met de oprichting van het centrummanagement. De raads leden spraken de hoop uit dat de activiteiten van het centrumma nagement de negatieve spiraal kunnen doorbreken en van de Terneuzense binnenstad weer een levende stad kunnen maken. Hiervoor wordt een subsidie van 25 mille ter beschikking gesteld. Het bureau Metamorphosis levert tot 15 september van dit jaar een aantal evenementen die mini maal 1500 bezoekers moeten trekken. De commissie vroeg de wethouder wel aan het eind van dit jaar de evenementen te eva lueren, wat werd toegezegd. Meiden bezig met het maken van opslagboxen voor cd's tijdens de doe-dag van het ROC Westerschelde. foto wim kooyman Voor de achtste keer technische dag op ROC Westerschelde in Terneuzen Vette cheque van Dow voor Terneuzen en dus blije gezichten van vlnr wethouder Van der Hoofd, burgemeester Barbé, theaterdirec teur Mergler en de Dow-topmannen Westerlaken en Burner. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen - Meisjes in de bouw: veel mensen kunnen het zich nog maar moeilijk voorstellen. Volgens Gré Krijn van het ROC Wester schelde is het tijd om daar verandering in te brengen. Daarom hield de scholenge meenschap gisteren, in sa menwerking met andere Zeeuwse scholen, voor de achtste maal de technische doe-dag voor meisjes. Een groep van zo'n vijftien meisjes is in het schilderlokaal bezig met het beschilderen van een naamplaatje. Gekleed in veel te grote wegwerpoveralls zijn de meiden geconcentreerd en enthousiast bezig. Docent F. Damen kijkt goedkeurend toe. „Ze leren hier dingen die ze la ter thuis ook kunnen doen. Zo gaan we straks nog een deur verven met een roller. En van ochtend hebben we wanden be hangen." Hulp Een verdieping hoger werken meisjes aan een kleine toilet spiegel. Daarvoor moeten zij koperen buizen buigen met be hulp van een gasbrander. Na enige oefening, en met hulp van de docent, zijn de deelnemers een uurtje later de trotse eige naar van een zelfgemaakte spie gel. De doe-dag wordt op acht ver schillende locaties in Zeeland gehouden. In totaal nemen bijna tachtig meisjes in de leeftijd van veertien tot zestien jaar deel. Daarvan is een derde deel in Terneuzen actief. Zij maken kennis met schilderen, installa tietechniek, metaal, brood en banket bakken, bouw en elek- tro. Een groep van negentien Zeeuws-Vlaamse scholieren is naar Goes gereisd om kennis te maken met laboratoriumtech niek, een richting die in Terneu zen niet aanwezig is. Volgens Gré Krijn is het effect van de doe-dag moeilijk te me ten. „Het gaat erom dat meisjes een reëel beeld krijgen van de beroepsmogelijkheden. De doe- dag is praktijkgerichter dan een open dag." De school biedt de meisjes ook een meemaak-dag aan. „Ze lopen dan een dag mee met een normale klas. Ze volgen zowel theorie- als praktijkvak ken, zodat ze een goed beeld krijgen van de dagelijkse gang van zaken hier op school. Cirkel doorbreken Nog steeds zijn er weinig vrou welijke scholieren die voor een technische beroepsopleiding kiezen. Daar zijn volgens Gré Krijn diverse redenen voor. „Van huis uit is er vaak weinig steun. Daarnaast bestaat nog steeds het vooroordeel dat het werk vies en zwaar is. Maar waarom kunnen vrouwen wel een zware bejaarde uit bed til len, maar geen zak cement dra gen Of een patroon voor een jurk tekenen, maar geen teke ning voor een technische instal latie maken Het wordt tijd dat we die cirkel van vooroordelen doorbreken." Om meisjes een betere kans te geven hun diploma te halen en een baan te krijgen, is de school nu een nieuw project aan het opzetten: techno-monitoring. „Vrouwen die al werkzaam zijn in een technisch beroep gaan meisjes begeleiden 'die hier op school zitten. Uit onderzoek bleek namelijk dat zij iemand nodig hebben die ze wegwijs maakt in het werkveld. Hoe ga je bijvoorbeeld om met opmer kingen van mannen Dat zijn dingen waar de meisjes op voor bereid moeten worden."

de Stem | 1997 | | pagina 16