Mijnwerkers klaar voor inname Bonn 'Burgeroorlog valt niet uit te sluiten' 'Zulke dingen gebeuren nu Albanese troonpretendent wil terugkeren Brand in Japanse op we rkingsfabriek besmet werknemers Chinese VN-delegatie 'aaiend op Van Mierlo OMMENTAAR A4 dESTEM BUITENLAND A5 Woede naar kookpunt Crisis Albanië nieuws KORT IJ MAART 1997 li. D66 wil samen met WD en Imerciële radiostations dat bij les in één hand mag komen jmocraten bij de behandeling jke bezwaren tegen een PvdA- rkt in te perken en dus prijsaf- Tjrele of ecologische waarden Instrijdige opstelling. Bij de me- kamerlid Van der Ploeg voor Izijn collega Van Zuylen bij het id geen behoefte had aan een hverklaarbaar. De PvdA zwalkt ditionele sociaal-democratische j tijdgeest passende liberale vrij- epaald, als dat al ooit kan. Meer vacht worden. Iken met de eigen minister Wij- W voorstander van marktwer- oor de eigen fractie niet te veel bij de verdeling van de radiofre- jnder dan anti-Rupert-Murdoch- pA willen een aantal frequenties öan radiostations die zich op be tel kosten moeten maken dat ze Ie paar laatste overblijvende fre- le echt commercieel ingestelden. ich zal daar naar alle waarschijn- jenaar van Sky Radio, het station in korte tijd het populairste van (Classic FM. VD en D66 gevaarlijk. En met re- ke omroep in het bezit blijft van ilame-inkomsten en zodoende de Irnstig in het geding als luisterbe- iin handen gegeven worden voor énsief. Dat is gevaarlijk voor een meest nabije linker buren, door- (igers van een publiek bestel, hier t is winst dat zelfs marktprofeten In de markt overgelaten kan wor- i I I I I DONDERDAG 13 MAART 1997 1ENLAND KORT le vrouwen nitz van Justitie wil de celca- huizen van bewaring uitbrei den hiertoe. ragen van Tweede-Kamerlid It afgelopen halfjaar blijkt dat ■den heengezonden wegens ge- Iname om vrouwen die illegaal Ie prostitutie werkzaam zijn. I vreemdelingen die in aanmer- llling moeten worden heenge- - ''osr+aimiJ' i hadden geen BSE pdse Galloway-koeien die eind naakt in verband met de ont- Duitsland blijken niet met de i geweest. Dat is de uitkomst listerie van Landbouw heeft la- vegslepen |sis van de Luchtvaartwet fout rein wegslepen en de kosten utomobilist. Dat heeft de lucht- J de handelwijze in haar recht, lem stelde onlangs een bestuur- jcosten niet wilde betalen. Op de Iwet en niet de Wegenverkeers- èchter wel de auto's wegslepen, |sis van de Luchtvaartwet weg gen. Jaarlijks verwijdert Schip- oningen neemt toe lwe woningen is in 1996 met 6 [Zuid-Holland is de orderporte- 1 gevuld: ruim een kwart van de ningbouw komt uit deze provin- ptraal Bureau voor de Statistiek naakt. Architecten hebben vorig Iden aan opdrachten voor nieuw- is een half miljard gulden meer vakleerkrachten ;er vakleerkrachten komen op de taris Netelenbos (Onderwijs). Zij hamelijke opvoeding, maar ook in de creatieve vakken. Netelen de Kamer, die haar had verzocht er echte vakleerkrachten gymles Ijs. Op de helft van de scholen ge- ar', die ook het andere onderwijs raar dat echter minder goed dan es is opgeleid. Gewone leerkracn- irkt opgeleid voor gymonderwtjs, em. 1 bij veel meer vakken. De staats- erugkeer van vakleerkrachten kan ide maanden werkt zij een aanta nten niet in geding' e-heffing voor ziekenfondspatiën privacy. Dat stelt minister Bom ord op vragen van SP-Kamer dalen ziekenfondsverzekerden ee tweehonderd gulden per polis. he taan eens per kwartaal een ove die zijn gemaakt voor iedereen e Registratiekamer, het overhel ivacy, betekent dit een inbreuk :an zo bijvoorbeeld ontdekken dat gehaald voor de pil. Borst wijs en al sinds jaar en dag re^enin° le medische 'consumpties' van g ambtenaren, die vallen onder een krijgen al jaren dergelijke o dat vrijwel nooit tot klachten, i er dan wel een probleem zou erden. Van onze correspondent Bonn - Als het vandaag niet tot een akkoord komt tussen de Duitse regering en de mijnwerkers - vertegenwoordigd door hun vakbond IG Bergbau - dan zullen vanmiddag vele tiendui zenden woedende kompels Bonn onder de voet lopen. pie dreiging was gisteren in Bonn en het Roergebied te horen, ^aten we ons één dag uit Bonn terugtrekken. Niet terug naar de Saar, maar naar Keulen. Dicht in je buurt blijven. Zodat we mor genmiddag, als het nodig is, met 50.00 0, met 100.000 man terug tonnen komen". Met die toezegging kreeg IG Bergbau-voorzitter Hans Berger het gedaan, dat de duizenden, in Bonn demonstrerende mijnwer kers uit het Saarland, voorlopig de aftocht bliezen. Aan het begin van hun slotdemonstratie werd naar oude mijnwerkerstraditie een gebed gesproken; als bewijs m de vreedzame instelling van de mijnwerkers. Daarna werden de blokkades in Bonn opgeheven. In de loop van de middag verlie ten tientallen bussen Bonn, rich ting Keulen. Daar was voor de namiddag in allerijl een amuse mentsprogramma georganiseerd, als onderdeel van een groot scheepse verbroedering met kom pels uit het Roergebied. In het Müngerdorfer stadion had de vakbond een tentenkamp laten inrichten zodat de duizenden de monstranten comfortabeler kon den overnachten dan in Bonn. Daar hadden ze de nacht tevoren in metro-stations en portieken, in de partijcentrale van de socialis tische SPD maar ook onder de vrije hemel moeten doorbrengen. De bond schakelde de catering van de Lufthansa in voor de maaltijden. Optimistisch Bondskanselier Helmut Kohl was gisteren gastspreker op een bij eenkomst van Duitse 'captains of industry' in München. Hij toonde ach optimistisch over de goede afloop van het beslissende 'ko- lengesprek', hedenochtend in Bonn. De regering wil volgens hem geen museum-mijnbouw, maar een levensvatbare steen koolwinning, zij het sterk inge krompen. Vanochtend gaat het om een ac ceptabele, trapsgewijze afbouw van enkele tienduizenden ar beidsplaatsen tot het jaar 2005 met bijbehorend sociaal plan. Hoewel de liberale coalitiepart ner FDP blijft herhalen dat er geen speelruimte is voor een gun stiger subsidiebod aan de mijn werkers, blijft Kohl optimistisch over een akkoord. Volgens de voorzitter van het Duitse ver band van handwerksbedrijven zijn er alleen al in Noordrijn- Westfalen ruim 8000 vacatures voor geschoolde ambachtelijke functies. Daar zouden volgens hem veel toekomstig werkloze mijnwerkers terecht kunnen. 'Kohl moet weg' Bij de betogingen in Bonn hebben SPD-politici andermaal het af treden van de regering-Kohl geëist, daarin bijgevallen door de duizenden demonstranten. Op nieuw klonk het spreekkoor 'Ko hl moet weg' door de regerings wijk. Op datzelfde moment de batteerde de Bondsdag over het toenemende geweld bij demon straties, naar aanleiding van de rellen bij het recente atoomafval- transport naar Gorleben. De se cretaris-generaal van de FDP, Guido Westerwelle vindt dat de monstranten daarbij te ver zijn gegaan en de wet hebben overtre den. De SPD verweet hij ophit send gedrag. Op tal van plaatsen aan Rijn en Roer is gisteren weer massaal ge demonstreerd tegen de subsidie kortingen en de daarmee gepaard gaande massa-ontslagen. De 'brug van de solidariteit' op de Autóbahir bij DuïéKdf£"W&s fle gehele dag geblokkeerd. Mijn werkers en staalarbeiders de monstreerden' er gezamenlijk te gen de stijgende werkloosheid in het gebied. (VERVOLG VAN VOORPAGINA De kans dat Berisha uit eigen be weging vertrekt, acht Imami niét groot. „Hij zal misschien zijn te rugtreden aankondigen, maar in de praktijk zal hij dat niet doen. Ik ken hem en weet dat hij niet te vertrouwen is en veel te veel aan zijn macht hecht. Een militaire krachtmeting sluit lij daarom zeker niet uit. „Het Albanese volk heeft recht op een goed bestuur, dat het niet heeft gehad. Het wilde het huidige be wind naar huis sturen met de verkiezingen van vorig jaar die echter in een enorme fraude zijn geëindigd. Daarom heeft het nu het recht om ook naar de meest extreme middelen te grijpen." h'aar als Berisha onverwachts 'och af zou treden? „Dan hebben we ons doel bereikt en zal de op standige beweging ten einde lo pen." Worden dan al die wapens waar Je voltallige mannelijke bevol- ®tg van Zuid-Albanië nu mee rondloopt, ook teruggegeven? >"ist dat de vuurwapens ook weer boven water komen. Maar zelfs als de mensen wat Kalasnji- kovs blijven houden of verkopen, dan is dat nog niets in vergelij king met wat er de afgelopen vijf jaar is gebeurd. Tijdens het be wind van Berisha is Albanië ver worden tot één groot smokkelhol, vanwaaruit de hele Balkan is overstroomd met wapens. De wa re terrorist is daarom Berisha." Imami is verder weinig te spre ken over de bemiddelingspoging van de Italiaanse ambassadeur in Tirana. „Die man is geen ambas sadeur, maar een handlanger van de dictatuur van Berisha. En ook de andere Europese vertegen woordigers hebben een bedenke lijke rol gespeeld door net te doen of hun neus bloedde, toen Berisha hier de democratie om zeep hielp en Albanië tot een centrum van misdaad en corrup tie maakte. De Europeanen dachten alleen aan hun eigen commerciële belangen en hebben Berisha daarom de hand boven het hoofd gehouden. De enigen die een principieel standpunt hebben ingenomen, zijn de Ame rikanen die de verkiezingsuitslag van vorig jaar nooit hebben er kend." Gjirokaster - Tijdens mijn reis gisteren van Tirana naar Gjirokaster bleek nog eens, dat momenteel elke vorm van autoriteit in het armste land van Europa zoek is. „Het le ger? Welk leger?! Het leger bestaat niet. Het is een die venbende zonder idealen en zonder scrupules!" Onze speciale verslaggever Aart Heering In Albanië Ilier Ismaili, de 30-jarige kapi tein van de Albanese politie die boven de stad Lusjna, op 75 km ten zuiden van Tirana, de laatste post van de regeringstroepen commandeert, maakt geen ge heim van zijn minachting voor de troepen, die zijn land niet hebben kunnen en willen be schermen tegen de vanuit het zuiden oprukkende rebellen. Maar kunnen politiemannen dan wel de beide tanks beman nen, die op de weg staan opge steld? „Neen, maar dat hoeft ook niet, want ze zijn toch kapot," is het laconieke antwoord. Ismaili is ook niet van plan om al te hard op te treden, als de op standelingen toch door zouden breken naar het noorden. „Ik denk niet dat ze dat zullen doen, want zij willen net zo min als wij een bloedbad. Maar we zul len zeker niet op ze gaan schie ten." De kapitein verwacht dat de re bellen binnen enkele weken wel genoeg zullen krijgen van het geschiet, maar denkt niet dat ook maar iemand gehoor zal ge ven aan het bevel om de wapens terug te geven. „Over vijftig jaar misschien, maar eerder beslist niet, want iedereen vindt het hier nu eenmaal prachtig om een wapen te bezitten." Dan flegma tiek: „In het buitenland moet men toch maar niet te hard oor delen over Albanië. Zulke din gen gebeuren nu eenmaal." Rust Tien kilometer verder zuidelijk, in de stad Vieri, waar naar ver luidt fiks zou zijn gevochten, heerst een volledige rust. „We wachten op de opstandelingen,' maar die zijn nog niet geko men," zeggen de bezoekers van een plaatselijk café. En weer iets verder, in Ballsh, krijgen we te horen, dat „wij hier ook alle maal voor de opstandelingen zijn, maar het niet nodig vinden om daarvoor te demonstreren of te vernielen". Pas iets ten noorden van Tepel- ene, de eerste stad van het zui den, begint de aanwezigheid van de rebellen zichtbaar te worden. Bij ten minste twintig provisori sche, met stenen, autowrakken en omgehakte bomen opgerichte wegversperringen staan zwaar bewapende straatslijpers, die argwanend onze paspoorten en Niet alleen kazernes worden geplunderd, op de foto wordt een brandend hotel van zijn spullen beroofd. foto reuter perskaarten vragen. De buitenlanders ondervinden daarbij geen problemen, maar onze Albanese collega Andi Bushati wordt twee maal aange zien voor een agent van de ge heime dienst, omdat hij uit Tira na komt. Maar wanneer hij kan bewijzen voor de krant Koha Jo- ne te werken, waarvan het re dactiebureau door geheime agenten van Berisha in brand is gestoken, wordt ook hij gaarne door gelaten. Plundering Na Tepelene, dat verdedigd wordt door buitgemaakte tanks, houwitzers en van hun wielen beroofde legertrucks, komt ein- ctëlljri'lfö 230 km mW'Wjïla'"* acht uur reizen - Gjirokaster in zicht. Vlak voor het kleine berg- stadje, dat vroeger een rustieke aanblik bood, maar er nu verla ten en verloederd bij ligt, stuiten we op een energieke plunde ringsscène. De plaatselijke ka zerne wordt grondig beroofd van documenten, meubels, tele foons, munitie en vakkundig ge sloopte radio-installaties. Zelfs de fraai gesmede ijzeren hekken om de kazerne worden door be sliste mannen meegenomen en de decennia oude Russische en Chinese legertrucks worden, te ruggebracht tot ondeelbare seg menten, meegevoerd met paar- denkarren en tractoren. En in"d^l sföd"këlf bmigt de vloeiend Engels Sprekende Meti Bakalli, de vice-directeur van de plaatselijke bank, met drie vrienden de avond en de nacht zwaar gewapend door voor zijn werkplaats. „We hebben een po ging gehad om de bank te bero ven, in de periode van anarchie, maar dat liep op niets uit door een vuurgevecht en een beetje weerstand van onze zijde," legt hij de situatie uit. „Maar we ho pen allemaal dat de toestand in Gjirokaster snel weer normaal wordt." Een begrijpelijke wens, die door de benoeming van de nieuwe premier Bashim Fino misschien kan worden gereali seerd. Genève (anp) - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren in Genève de woede gewekt van de Chinese afvaardi- bij de VN-mensenrechtencommissie. Toen de bewindsman Referendum Wens zijn speech een lans brak voor de Chinese mensenrech- Mactivist Wei Jingsheng, reageerden de Chinezen als door een adder gebeten. strijd met het protocol ad Chinese delegatieleider aim naar m'cr°fo°n en inter- «oJ3681^8 ^an Mierlo, die sprak S8?.' Europese Unie. Luid 8 bij zijn ongenoegen en ^'an Mierlo's opmerkin- 8® misplaatst. ontn°0rZ'tter van vergadering Johannesburg (ap) - Albanië heeft al jaren geleden de mo narchie afgeschaft, maar mocht het thans in wanorde verkerende land het koning schap terug willen hebben, dan is de troonpretendent gaarne bereid de last van het leiderschap op zich te nemen. Dat heeft hij gezegd in een maandag gehouden vraagge sprek met de Zuid-Afrikaan se APTV. In de tientallen jaren van com munistisch bewind en de wanor de die het land thans in zijn greep heeft, is er vrijwel nooit sprake geweest van herstel van de in 1939 afgeschafte monar chie. Maar daardoor laat koning Leka zich niet ontmoedigen. Vanuit zijn ballingsoord Johan nesburg, Zuid-Afrika, pleit de 57-jarige Leka voor een referen dum in Albanië om de bevolking te laten kiezen, welk type rege ring zij wenst. Daarna zouden er verkiezingen moeten worden ge houden. echter binnen een etmaal het land uitgezet omdat de politie zijn koninklijke paspoort niet erkende. Hij kreeg te horen, dat hij kon terugkomen als gewoon burger, maar niet als koning. als Zijne Majesteit Koning Zog I en de grondwet bepaalde, dat zijn zoon hem zou opvolgen. Zog is in 1961 in Frankrijk overleden en Leka werd door een regering- in-ballingschap tot zijn opvolger uitgeroepen. Belgische topmagistraat aangehouden Brussel - De Luikse openbaar aanklager Mare de la Brassine is na huiszoekingen in zijn woningen in Spa en Tilff in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden. Dat heeft procureur-gene raal Anne Thily van Luik gisteren bevestigd. De advocaat-gene raal wordt verdacht van vervalsing, oplichting en het bezit van verboden wapens. Geen enkele verdenking heeft te maken met zedendelicten of met de dood van eert van zijn huurders, ver klaarde het gerecht. Sinds december was De la Brassine al ge schorst als aanklager na klachten over bescherming van een pe dofiel. Maanden daarvoor was een intern onderzoek tegen hem gestart. De la Brassine is de vierde magistraat, die in de proble men is gekomen, sinds justitie ook de bezem haalt door de eigen gelederen. Russische kustwacht beschiet Turken Moskou - Patrouilleboten van de Russische kustwacht hebben gisteren in de Zwarte Zee het vuur geopend op Turkse boten, die illegaal aan het vissen waren bij de kust van Georgië. Daarbij is een visser gedood. Acht vissersboten die bij het incident waren betrokken, werden weggejaagd. Een van de schepen werd voor nader onderzoek vastgehouden. De overige 23 vissers bleven on gedeerd. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken stelt een onderzoek aan, maar zei ook, dat op vissers te schieten nooit te rechtvaardigen is. Rus smokkelt nieuw gifgas naar Westen Hamburg - Een officier van de Russische geheime dienst heeft een monster van een volledig nieuw gifgas naar het Westen ge smokkeld. De overloper zou begin dit jaar met het gas in een pas sagiersvliegtuig naar een Noord-Europees land zijn gevlogen. Dat meldde het Duitse persbureau DPA gisteren, dat zich baseert op bronnen binnen Westerse geheime diensten. Het gas zou al in een heel kleine hoeveelheid direct dodelijk zijn. Bovendien zou het na gebruik meteen vervluchtigen, zodat het als doodsoorzaak niet valt aan te wijzen. Het gifgas zou door de Russen in Tsjets jenië zijn uitgeprobeerd. De Tsjetsjenen beschuldigden Rusland al in het voorjaar van 1995 van het gebruik van gifgas. Moskou ontkende alle berichten en Tsjetsjenië slaagde er niet in het ge bruik van gifgas onomstotelijk aan te tonen. VS vragen Israël concessies te doen Jeruzalem - De VS hebben er bij Israël op aangedrongen de bouw van een nieuwe joodse wijk in Oost-Jeruzalem uit te stellen en andere concessies jegens de Palestijnen te doen. De Israëlische ra dio meldde gisteravond, dat de Israëlische autoriteiten afzien van de sluiting van vier PLO-kantoren in Oost-Jeruzalem, vorige week nog genoemd als voorwaarde voor verdere Israëlische te rugtrekking van de Westelijke Jordaanoever. Tokio (dpa/afp/rtr) - Een niet goed gebluste brand heeft dins dag in een Japanse opwerkingsfabriek voor nucleair afval in Tokaimura een explosie veroorzaakt. Volgens het bedrijf heb ben minstens 35 werknemers radioactief verontreinigde lucht ingeademd. DgL^éMlgen zijö"'erriltigeri dan aanvankelijk werd aangenomen. De directie van heLstaatsbedrijf meldde aanvankelijk, dat tien personen besmette lucht hadden binnengekregen. Ook buiten het gebouw is straling gemeten. De fabriek is gesloten. De 'extreem geringe hoeveelheid' straling zou voor de bewoners van de omge ving geen gevaar opleveren. Maar milieuorganisaties zijn woedend, dat de autoriteiten alleen de werknemers van de fabriek heb ben geëvacueerd en dat ze de be volking niet hebben gewaar schuwd. Volgens een woordvoerder van Greenpeace heeft de explosie de door de brand ontstane radioac tief besmette rook overal ver van de' optveriödgSfabriek daar over mededelingen heeft gedaan. Volgens de-directie is er in de am- geving van hef bedrijf gedurende korte tijd een verhoging van het stralingsniveau met 20 procent gemeten. De werknemers die be smette lucht hebben ingeademd, hebben volgens de fabriek daar door minder dan tweeduizendste van de per jaar toegestane hoe veelheid straling gekregen, zodat ze gewoon naar huis konden. Premier Ryutaro Hashimoto er kende gistermorgen dat bij de ont ploffing in de fabriek radioactieve stoffen zijn ontsnapt. Hij bood de bevolking zijn excuses aan en uit te kritiek op het bedrijf, dat vol gens hem de autoriteiten veel te laat van de brand op de hoogte spreid. De organisatie zegt, dat de heeft gesteld, gevolgen voor de omgeving zeer Eenderde van de Japanse energie- ernstig kunnen zijn. De Japanse behoefte wordt gedekt door kern beweging tegen kernenergie centrales. De fabriek in Donen, denkt, dat door het ongeval het ri sico van longkanker en leukemie in de omgeving van de fabriek toe neemt. De oorzaak van de brand in de centrale is nog niet bekend. Ook de ernst van de besmetting is niet duidelijk, omdat alleen de directie waar 1200 mensen werken, is de enige in haar soort in Japan. Zij neemt de opwerking van 12 pro cent van het afval van de vijftig Japanse kerncentrales voor haar rekening. De rest van het Japanse nucleair afval wordt in Frankrijk opgewerkt. ontn 'C1 van oe verg (fouT ,verv°lgens de Chinese dropo v, ^er het wo°rd en late* m °P ^an Mierlo uit te ^spreken. de da™686 a*vaardiging kondig- I r aroP aan zeker op deze kwestie terug te komen. Van Mierlo reageerde verbaasd op het Chinese optreden. „Ken nelijk een kat in het nauw, want dit doen ze voor het eerst." Vol gens de minister ziet Peking in, dat het niet aan een VN-veroor- deling kan ontkomen, omdat Eu ropa en de Verenigde Staten dit jaar gezamenlijk optreden. De Nederlandse minister vroeg in Zijn toespraak om extra aandacht voor activisten in landen die be kend staan om hun mensenrech tenschendingen. „Ja, ik zal de vorst zijn, maar pas nadat de Albanese bevolking via een referendum heeft beslo ten of zij een monarchie dan wel een republiek wenst," zei de troonpretendent in een vraagge sprek met APTV. „Kiezen zij voor een monarchie, dan zal ik dienen. Kiezen zij voor een repu bliek, dan zal ik dienen als ge woon burger." De twee meter lange Leka was nog maar drie dagen oud, toen zijn vader, koning Zog I, voor een dreigende invasie van Mus solini's leger uit Albanië vlucht te. Na ide Tweede Wereldoorlog, in 1946, kwam de macht in han den van de communist Enver Troonpretendent Leka Hoxha, die Albanië tot zijn dood in 1985 bleef besturen. In 1992 werden verkiezingen gehouden, die een einde maakten aan het communistisch bewind en de huidige president Sali Berisha aan de macht brachten. Thans wordt het bewind van Berisha bedreigd door een opstand, die uitbrak na het instorten van pi ramide-beleggingsfondsen, waarin vrijwel elke Albanese fa milie zijn laatste stuiver had geïnvesteerd. Na verblijven in Griekenland, Turkije, Frankrijk en Groot- Brittannië streek het gezin van koning Zog neer in Egypte, waar Leka het grootste deel van zijn jeugd doorbracht. In 1962 ver huisde hij naar Spanje. Leka is eenmaal,.in 1993, in Al banië teruggeweest. Hij werd Leka, die zich koning noemt, presenteerde tijdens het vraag gesprek een vaag plan om de sta biliteit in Albanië te herstellen. „Als je naar de situatie intern kijkt, is het rampzalig," zei hij. „We moeten de economie hele maal vanaf het begin, van niets, zien op te bouwen. We moeten het land stabiliteit geven, want de enige manier waarop je een economie kunt opbouwen, is door een stabiel land te hebben waar andere landen in willen in vesteren. En dat zal banen creë ren." Leka en zijn uit Australië af komstige echtgenote Susan zijn in 1979 uit Spanje vertrokken, nadat de Spaanse regering door communistische landen onder druk was gezet. Een jaar latei- huurde het echtpaar een heren boerderij aan de noordkant van Johannesburg. Met gebruikma king van zijn internationale con tacten zette Leka een exportbe drijf voor mineralen en zware machines op, met als markten het Midden-Oosten en Verre Oosten. Hij reist veel rond om contact te onderhouden met de ongeveer 3 miljoen Albanezen, die net als hij buitenslands wo nen - ongeveer evenveel als in Albanië zelf. Leka's vader was eigenlijk niet echt een koning. Als Albanees clanhoofd werd hij in 1922 op jonge leeftijd premier van Alba nië. In 1928 gaf de Nationale As semblee hem een titel, die onge veer overeenkomt met prins. Zelf presenteerde hij zich echter (ADVERTENTIE) Het beste uit Priiré. 29 (aar sprxMkmmkenr! taa 4m Imp j

de Stem | 1997 | | pagina 5