Gezag ouders na scheiding ter discussie Mijirw klaar innai Superverkiezingsdag' lijkt mooier dan 't is 'Lek TCR-affaire zoeken op ministerie' 'Burgei niet uit Borst bereikt met 200 miljoen 'gevechtspauze' in ziekenhuis-ruzie Kamer zet proef met heroïneverstrekking op losse schroeven AbvaKabo zoekt ervaringen banenpoolers Chinese laaiend ol 'Kunt u me de weg naar. DE STEM BINNENLAND A41 DB STEM Tweede Kamer verdeeld Brinkman: 'Maak haast met nieuwe lijsttrekker CDA' DE STEM COMMENTAAR Markt en Murdoch WÊÊÊÊIÊÊÊÊL BINNENLAND KORT! Woede naar l i i DONDERDAG 13 MAART 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Borst (Volksge zondheid) trekt tweehonderd miljoen gulden extra uit voor de gezond heidszorg. Zij heeft dit bedrag van het kabinet los gekregen, bovenop haar begroting. Daar mee is een dreigend conflict met directies van ziekenhuizen en verzorgingsinstel lingen voorlopig van tafel. Dat is de uitkomst van het overleg, giste ren, tussen Borst en voorzitter Krol van de Nederlandse Zorgfederatie (NZf). „Het overleg was zakelijk, maar verliep in een goede sfeer. We hebben zelfs nog een keer gelachen," aldus Borst. Harde uitlatingen over en weer hadden de rela tie tussen Krol en Borst eerder ver onder het vriespunt gebracht. Beide partijen zijn een 'gevechtspauze' van twee weken overeengekomen. In die tijd gaan de werkgevers berekenen hoeveel geld ze te kort komen. De NZf zegt dat ziekenhui zen en instellingen zeshonderd miljoen gulden per jaar meer kwijt zijn als gevolg van een duurdere CAO voor het verple gend personeel, een andere opzet van de medische opleidingen en de verplichting energie te sparen. Na de toezegging van Borst van tweehonderd miljoen blijft daar dan nog vierhonderd miljoen van over. Borst echter meent dat het gat nog honderdtachtig miljoen bedraagt. Op woensdag 2 april komen beide partijen weer bijeen. NZf-voorzitter Krol zegt dat de pauze van twee weken niet betekent dat hij de harde koers heeft verlaten die zijn organisatie in deze kwestie vaart. „Als blijkt dat het kabinet zijn afspraken niet nakomt, dreigen veertienduizend ar beidsplaatsen verloren te gaan," aldus Krol. „Als gevolg daarvan worden wachtlijsten langer en verschraalt de zorg voor chronisch zieken." Den Haag (anp) - De Tweede Kamer is verdeeld over de vraag of ouders bij scheiding automatisch gezamenlijk het gezag over de kinderen moeten krijgen. Tijdens een debat over een wets voorstel van staatssecretaris Schmitz van Justitie dat het gezag over minderjarige kinderen regelt, pleitten PvdA en CDA voor uitstel van dit onderdeel van de wetswijziging. Beide fracties vrezen dat omke ring van de huidige regeling, waarin bij scheiding het gezag in principe aan één van de ouders wordt toegekend, conflicten tus sen de scheidende partners kan aanwakkeren. PvdA-woordvoer- ster Van der Burg zag niet een winstpunt om de oorspronkelijke één jaar oude regeling nu al weer te veranderen. Met CDA-woord- voerster Soutendijk is zij voor stander de gezagsbeslissing te koppelen aan scheidingsbemid deling, een onderwerp waarover de Kamer nog komt te spreken. De overige fracties zijn wel voor het uitgangspunt van gezamen lijk gezag. D66 en Groenlinks legden daarbij het accent op het rechttrekken van de vaak achter gestelde rol van de vader in voog dijkwesties. D66-woordvoerder Dittrich wilde bovendien dat wettelijk wordt vastgelegd dat de ouder die af wil wijken van het principe, aan moet tonen dat een dergelijke beslissing in het be lang van het kind is. Een forse meerderheid in de Ka mer drong voorts aan op een min der vrijblijvende regeling voor de onderhoudsplicht van minderja rige kinderen voor de nieuwe partner van een gescheiden ou der. In het wetsvoorstel wordt die periode beperkt tot één jaar. Het gaat dan om partners die geza menlijk het gezag over de kinde ren mogen uitoefenen, maar na enige tijd toch weer besluiten uit elkaar te gaan. Een deel van de Kamer (D66, CDA) toonde zich voorstander van een langere, vast omschreven periode, variërend van drie tot vijf jaar. WD en GroenLinks zagen meer in een aansluiting bij de huidige ali mentatiepraktijk, waarbij geke ken wordt naar de duur van de gezagsrelatie. Het debat wordt vandaag voort gezet met het antwoord van Schmitz. Den Haag (anp) - Het is een stuk onzekerder geworden of mi nister Borst (Volksgezondheid) een experiment kan beginnen met de medische verstrekking van heroïne aan langdurig ver slaafden. Het CDA is zeer kritisch, de WD en D66 willen de verstrekking bij een kleiner aantal verslaafden uitproberen. Den Haag (anp) - Iemand op het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft in 1984 de eigenaren van Tanker Cleaning Amsterdam (TCA) getipt dat er een ge rechtelijk vooronderzoek liep tegen hun bedrijf. Dat heeft voormalig politieman K. de Maat gisteren gezegd tegen een delegatie van de Kamercommissies voor Verkeer en Water staat en voor Vrom. Zij hadden De Maat opgeroepen om te vertel len over een ontmoeting die hij in 1984 had met toenmalig minister Kroes van Verkeer en Waterstaat. De delegatie heeft de afgelopen weken in besloten zittingen met tientallen be trokkenen bij de affaire rond Tanker Clea ning Rotterdam (TCR) gesproken. Naar aan leiding van de bevindingen van de delegatie besluit de Tweede Kamer of er een parlemen taire enquête naar het TCR-debacle moet ko men. Het onderzoek van de delegatie lijkt zich vooral te richten op de vraag waarom Kroes in 1984 besloot een miljoenensubsidie te ver lenen aan TCA, terwijl ze werd gewaar schuwd dat de eigenaren op grqte fipjjqql mi lieudelicten pleegden. Met deze subsidie werd het bedrijf TCR opgericht. De waarschuwing was afkomstig van De Maat en de toenmalige Haagse advocaat-generaal Feber. De aanleiding voor het gesprek was dat de ei genaren van TCA, de broers Langeberg, in de race waren voor de inrichting van een haven- Borst wil verslaafden bij wie an dere behandelingen niet werken wellicht heroïne verstrekken om hen uit hun geïsoleerde bestaan te halen en lichamelijk en gees telijk in een betere toestand te brengen. Afkicken zal zelden het gevolg zijn, aldus Borst. Een commissie heeft geadviseerd de verstrekkig bij 600 tot 750 verslaafden uit te proberen. Mo gelijk krijgen zij tabletten om te 'chinezen' (inhaleren). Dat wordt eerst uitgeprobeerd bij hoogstens tien verslaafden. CDA, WD en in mindere mate D66 hebben zorgen over de be heersbaarheid van een experi ment met zo veel verslaafden. Volgens CDA-Kamerlid Van de Camp zullen criminelen binnen de kortste keren de tabletten kunnen namaken en stimuleert Borst op die wijze het gebruik van heroïne. Borst stelde giste ren in de Tweede Kamer echter dat de tabletten moeilijk zijn te maken, en duurder zijn dan spuiten. VVD en D66 maken zich zorgen Den Haag (anp) - Voormalig CDA-fractieleider Brinkman sluit zich aan in de rij van promi nente partijgenoten die pleiten voor haast met de benoeming van een nieuwe lijsttrekker. Hij zei dat gisteren in een vraaggesprek met het lokale radiostation Mer- weradio in Hardinxveld-Gies- sendam, de plaats waar hij het grootste deel van zijn jeugd door bracht. Eerder riepen CDA-coryfeeën als Schmelzer, Zijlstra en Andriessen de partijtop op om spoedig op de proppen te komen met de naam van de man of vrouw die de christen-democra ten door de verkiezingen van vol gend jaar moet loodsen. Brinkman, momenteel voorzitter van het verbond van bouwwerk gevers AVBB, sloot zich daarbij aan. „Je moet baas in eigen huis zien te blijven," zei hij, doelend op de talloze speculaties die in middels aan het Binnenhof de ronde doen. over de gevolgen voor de open bare orde bij een omvangrijk ex periment. Volgens de commissie is een proef met een kleinere groep echter niet wetenschappe lijk. „Dan moet het maar iets minder wetenschappelijk," al dus VVD-Kamerlid Van Blerck. De WD wil ook de garantie dat de verslaafden die meedoen aan het experiment niet tegelijker tijd andere middelen gebruiken. Borst komt in juni met een defi nitief voorstel" voor het experi ment. In september besluit de Kamer of het van start kan. Steun van het CDA is onwaarschijnlijk. Die fractie wil onder meer dat de deelnemers aan het experiment verblijven in een gesloten in richting. Het animo van de WD 'is aanzienlijk gedaald', aldus Van Blerck. Proeven met be perkte groepen, tot zo'n vijftig mensen, acht de WD mogelijk wel acceptabel. Zoetermeer (anp) - Vastge pind op het minimum, geen uitzicht op inkomensverbete ring, matige arbeidsvoor waarden, eeuwig in de banen pool. Dat lijkt het vooruitzicht van Corry Luitwieler en Kuno Bin nendijk, twee willekeurige ba nenpoolers die hun ervaringen naar de AbvaKabo stuurden. De vakbond organiseert vandaag en morgen beldagen. De bond wil weten hoe het staat met doorstro ming van banenpoolers naar re guliere banen en hun betaling in vergelijking met collega's die een CAO hebben. Ook hoopt de Ab vaKabo een beter beeld te krijgen van de persoonlijke financiële si tuatie waarin banenpoolers ver keren. Met de beldagen denkt de bond munitie te verzamelen voor een nieuw offensief. Zij wil banen poolers een CAO bezorgen met perspectief op normale arbeids voorwaarden. De bond hoopt ook aan te tonen dat de beoogde doorstroming naar een vaste baan niet van de grond komt. De ervaringen zoals die van Cor ry en Kuno zijn de bond een doorn in het oog. Corry, 43 jaar, gescheiden en twee schoolgaande kinderen, beheert inmiddels vijf jaar als banenpooler in Middel burg een jeugdhonk. Daar houdt zij vijftig jongeren van de straat die voor veel overlast in de buurt zorgden. „Eigenlijk ben ik alles: beheerder en maatschappelijk werker. Je helpt die gasten als ze problemen hebben, je bent een soort vertrou wenspersoon voor ze. Officieel ben ik als beheerder aangesteld voor de keet die we hebben, maar een cursus voor beheerder kan er toe nu toe niet af." Haar was een vaste baan in het vooruitzicht ge steld, maar tot nu toe zit ze nog voor negentienhonderd gulden per maand in de banenpool. „Ik heb recht op meer, ik verzet meer werk dan de anderen. De jonge ren bellen me zelfs thuis als ze problemen hebben." De officiële jongerenwerker van Middelburg laat zijn gezicht een middag per week zien. Corry runt de tent, vindt ze zelf. Kuno, 45 jaar, kwam als mislukt student psy chologie na omzwervingen langs veel 'rare baantjes' in de banen pool terecht. Hij is nu consulent natuur- en milieu-educatie in de regio Noord-Groningen. Hij helpt basisscholen met het opzet ten van milieu-onderwijs. „Het is een echte HBO-baan. Elders in het land heb ik collega's die pre cies hetzelfde werk doen, maar wel in schaal tien van de ambte- naren-CAO zitten. Ik heb het mi nimumloon. Vanaf het begin is me al meegedeeld dat de kans op een reguliere baan heel klein is." Kuno erkent dat hij dankzij de banenpool meer verdient dan zijn uitkering en hij ook werkerva ring opdoet. „Het is hartstikke leuk werk. Meer zit er echter niet in. Terwijl het uitdrukkelijk de bedoeling van de regeling is dat werklozen doorstromen naar echte banen. Ik heb het mini mumloon, bouw geen pensioen op en heb ook geen CAO. Ik zeg wei eens: mijn enige recht is dat ze me niet mogen ontslaan." Door Debbie Langelaan HET IDEE om 'superverkie zingsdag' te houden en zo doende de opkomst bij vooral de gemeenteraadverkiezin gen op te krikken, lijkt mooi. Maar PvdA-Kamerlid Re- hwinkel, die deze suggestie lanceerde, moest gisteren zelf erkennen dat de praktische bezwaren minstens even groot zijn. Want hoe moet dat als een kabi net tussentijds aftreedt? Moeten dan alle lokale en provinciale vertegenwoordigers ook op nieuw gekozen worden? Rehwinkel wil dat staatssecreta ris Kohnstamm van Binnenland se Zaken 'gewoon eens alle voor- en nadelen op een rijtje zet'. Het voordeel is onlangs al aange toond: in Zweden is de opkomst bij gemeenteraadsverkiezingen aanzienlijk hoger dan in Neder land, vanwege de koppeling aan de landelijke verkiezingen. Maar ja, dat is in Zweden. In Ne derland kent men in gemeenten geen tussentijdse verkiezingen. Alleen na herindeling van ge meenten zijn de afgelopen jaren gemeenteraadsverkiezingen uit geschreven. Kohnstamms amb tenaren studeren nog wel op de mogelijkheid om tussentijdse verkiezingen vaker mogelijk te maken, zodat de gemeenteraad bij een vertrouwenscrisis het college van B en W naar huis kan sturen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Maar als die moge lijkheid er al komt, ligt koppe ling met landelijke verkiezingen nog veel minder voor de hand: wat heeft het college in een ge meente dan nog te schaften met een kabinetscrisis in het verre Den Haag? Al sinds jaar en dag breken Haagse politici zich het hoofd over de opkomst bij de gemeen teraadsverkiezingen. De laatste keren, in 1990 en 1994, lag het percentage iets boven de zestig procent. Terwijl voor Kamerver kiezingen in 1994 78 procent van de stemgerechtigden kwam op dagen, en in 1990 ruim tachtig procent. Een van de eerdere ideeën was om de gemeente raadsverkiezingen juist te sprei den, zo ongeveer op dezelfde manier als de vakanties. Op die manier zouden Haagse politici de lokale verkiezingen minder overschaduwen: ze kunnen im mers niet steeds alle aandacht naar zich toetrekken als er pak weg elk halfjaar ergens in Ne derland verkiezingen zijn. Kohnstamm heeft dit idee in middels weer verlaten. Of hij nu in is voor een onderzoek naar 'superverkiezingsdag', wilde hij gisteren niet zeggen. In elk geval blijven Kamerleden en het mi nisterie van Binnenlandse Za ken zoeken naar manieren om van lokale en provinciale verkie zingen minder een landelijke strijd te maken. Het idee is niet nieuw: bij de vorige verkiezin gen gingen er ook stemmen op om gemeenteraads- en Kamer verkiezingen te combineren. Die vielen in 1994, net als volgend voorjaar, twee maanden na el kaar. Toenmalig premier Lubbers zag er geen heil in. Hij wees erop dat de Kieswet pas veranderd was, en dat toen geen Kamerlid zich echt ingezet had voor 'superver- Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken moet alle voor- en nadelen van su perverkiezingsdag eens op een rijtje zetten. foto anp kiezingsdag'. Volgens Lubbers en het CDA zou het alleen maar 'verwarrend' werken voor de kiezer om op een dag twee keer een stem uit te brengen. De Pv dA, die - ook toen - wel leek te voelen voor het combineren van deze twee verkiezingen, liet het er verder bij zitten. Opmerkelijk is dat bij alle ideeën en ideetjes die worden gelanceerd, steeds de invloed van de landelijke politiek als uitgangspunt wordt genomen. Omdat de gemeenteraadsverkie zingen in het hele land in princi pe op een dag zijn, krijgen lan delijke politici de gelegenheid zich in die strijd te mengen. Po litiek Den Haag ervaart dit als een probleem, terwijl het juist die landelijke politici zijn die zich elke keer kennelijk niet in weten te houden als de camera's gaan snorren. Een 'superverkiezingsdag' zal natuurlijk nog veel sterker gedo mineerd worden door de lande lijke lijsttrekkers. Maar boven dien: het zijn de partijen zelf die verantwoordelijkheid dragen voor de coördinatie van de cam pagnes. Zij hoeven hun landelij ke lijsttrekkers niet in te zetten voor verkiezingen die niets met Den Haag te maken hebben. De markt verdeelt, zelfs gelijkgestemden. D66 wil samen met WO en CDA grenzen stellen aan het aantal commerciële radiostations dat ti de komende veiling der etherfrequenties in één hand mag komen Even eerder echter hadden dezelfde Democraten bij de behandelin; van de mededingingswet onoverkomelijke bezwaren tegen een PvdA CDA-voorstel om de vrijheid van de markt in te perken en dus prijsaf spraken toe te staan als het over culturele of ecologische waarden gaat. Bij de sociaal-democraten een even tegenstrijdige opstelling. Bij de me-1 dedingingswet koos het hooggeleerde kamerlid Van der Ploeg voor een klassiek PvdA-uitgangspunt, terwijl zijn collega Van Zuylen bij bet debat over de liberalisering in radioland geen behoefte had aan een anti-monopolistische opstelling. Vreemd deze zwenkingen, maar niet onverklaarbaar. De PvdA zw_„, tussen verleden en toekomst, tussen traditionele sociaal-democratische regulering annex bescherming en bij de tijdgeest passende liberale vrij heden. De nieuwe richting is nog niet bepaald, als dat al ooit kan. Meer tegenstrijdigheden kunnen dus nog verwacht worden. D66 had bij de mededingingswet te maken met de eigen minister Wij- ers, boegbeeld van de partij en een groot voorstander van marktwer king en concurrentie. Zo iemand kan door de eigen fractie niet te veel voor de voeten gelopen worden. Maar waar draait het nu allemaal om bij de verdeling van de radiofre quenties? In feite om niets meer of minder dan anti-Rupert-Murdoch- wetgeving. De paarse coalitie en het CDA willen een aantal frequentie! tegen een bescheiden bedrag gunnen aan radiostations die zich op be perkte doelgroepen richten of die zoveel kosten moeten maken dat te nooit vette winsten kunnen behalen. De paar laatste overblijvende fre quenties gaan naar de hoogst biedende echt commercieel ingestelden. De Australische mediamagnaat Murdoch zal daar naar alle waarschijn lijkheid bij zijn. Deze is nu al mede-eigenaar van Sky Radio, het station dat door zijn simpele programmering in korte tijd het populairste van Nederland geworden is, Radio 538 en Classic FM, Nog meer media in één hand vinden WD en D66 gevaarlijk. En met re den. Het moge zo zijn dat de publieke omroep in het bezit blijft van het merendeel der frequenties, de redame-inkomsten en zodoende de taak van de publieke omroep komen ernstig in het geding als luisterbe- hangfabrikanten middelen en macht in handen gegeven worden voor een geconcentreerd populariteitsoffensief. Dat is gevaarlijk voor een pluriforme informatievoorziening. Het klinkt bizar dat liberalen en hun meest nabije linker buren, door gaans niet de meest fervente verdedigers van een publiek bestel, hier oog voor blijken te hebben, maar het is winst dat zelfs marktprofeten beseffen dat niet alles van waarde aan de markt overgelaten kan wor den. 'Ergens in Nederland' wordt volgende maand begonnen met de plaatsing van de nieuwe wegwijzers, die beter leesbaar zijn dan de ou de exemplaren. Bij het ANWB-kantoor in Den Haag zijn op dit ogenblik reeds enkele nieuwe wegwijzers te zien. De oude borden, die nu moeten wijken, werden in 1961 ontworpen. foto anp ontvangstinstallatie in Rotterdam. Kroes sloeg de waarschuwing in de wind en gaf twee dagen na het gesprek groen licht voor de ver strekking van bijna 23 miljoen gulden subsi die aan de broers. Justitie deed in december 1993 een inval bij TCR. De broers Langeberg bleken op grote schaal chemisch afval in de havep te hebben gelop^. - Het politie-onderzoek in 1984 liep stuk. Een ffegjl? hqtgesprek og^t.njj^erie stonden twee van de drie broers Langeberg woedend bij De Maat op de stoep. Volgens de ex-poli tieman bestaat er een duidelijk verband tus sen het gesprek op het ministerie en het uit lekken van het onderzoek. De bron van de broers Langeberg moet volgens hem op het ministerie worden gezocht. Meer cellen voor illegale vrouwen Den Haag - Staatssecretaris Schmitz van Justitie wil de celca paciteit voor illegale vrouwen in huizen van bewaring uitbrei den. Ze onderzoekt de mogelijkheden hiertoe. Dat blijkt uit haar antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Rijpstra (VVD). Uit cijfers over het afgelopen halfjaar blijkt dat 125 illegale vrouwen moesten worden heengezonden wegens ge brek aan cellen. Het gaat dan met name om vrouwen die illegaal in Nederland verblijven en in de prostitutie werkzaam zijn, Schmitz noemt het ongewenst dat vreemdelingen die in aanmer-1 king komen voor in bewaringstelling moeten worden heenge zonden vyegens celgebrek, - tVinü' Nederlandse Galloway's hadden geen BSE i RT9fl[f)Cn °i 3*Ï97L39W n r] jjg' Den Haag - De veertien Nederlandse Galloway-koeien die eind januari zijn opgespoord en afgemaakt in verband met de ont dekking van een BSE-geval in Duitsland blijken niet met c gekkekoeienziekte besmet te zijn geweest. Dat is de uitkomst 1 van nader onderzoek dat het ministerie van Landbouw heeft la- ten verrichten. Schiphol blijft auto's wegslepen Schiphol - Schiphol blijft op basis van de Luchtvaartwet fout geparkeerde auto's op haar terrein wegslepen en de kosten daarvan doorberekenen aan de automobilist. Dat heeft de lucht haven gisteren bekendgemaakt. Volgens Schiphol staat ze met de handelwijze in haar recht. Maar de kantonrechter in Haarlem stelde onlangs een bestuur der in het gelijk die de wegsleepkosten niet wilde betalen. Op de luchthaven geldt de Luchtvaartwet en niet de Wegenverkeers wet. Schiphol mag volgens de rechter wel de auto's wegslepen, maar is niet bevoegd om op basis van de Luchtvaartwet v. sleepkosten in rekening te brengen. Jaarlijks verwijdert Schip-1 hol vijfduizend auto's. Vraag naar nieuwe woningen neemt toe Voorburg - De vraag naar nieuwe woningen is in 1996 met 6 procent toegenomen. Vooral in Zuid-Holland is de orderporte feuille van de architecten goed gevuld: ruim een kwart van d ontvangen opdrachten voor woningbouw komt uit deze provin cie. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft bekendgemaakt. Architecten hebben vorig jaar voor ruim tien miljard gulden aan opdrachten voor nieuw bouwwoningen ontvangen, dat is een half miljard gulden mes dan in 1995. Netelenbos wil weer vakleerkrachten Den Haag - Er moeten weer meer vakleerkrachten komen op de basisscholen, vindt staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs). Zij denkt daarbij aan leraren lichamelijke opvoeding, maar ook leerkrachten Engels, muziek en in de creatieve vakken. Netelen bos zei dat gisteren in de Tweede Kamer, die haar had verzocht om er voor te zorgen dat weer echte vakleerkrachten gymles gaan geven in het basisonderwijs. Op de helft van de scholen ge beurt dat door de 'gewone leraar', die ook het andere onderwijs in de klas geeft. Volgens de Kamer kan zo'n leraar dat echter minder goed da" iemand die speciaal voor gymles is opgeleid. Gewone leerkrach ten worden immers maar beperkt opgeleid voor gymonderwijs. Netelenbos erkende het probleem. Dat speelt volgens haar echter bij veel meer vakken. De staats secretaris onderzoekt hoe de terugkeer van vakleerkrachten kan worden bevorderd. De komende maanden werkt zij een aantal ideeën uit. 'Privacy fondspatiënten niet in geding' Den Haag - De eigen bijdrage-heffing voor ziekenfondspatiën ten vormt geen inbreuk op de privacy. Dat stelt minister Bots (Volksgezondheid) in antwoord op vragen van SP-Kamer» Marijnissen. Sinds dit jaar betalen ziekenfondsverzekerden een eigen bijdrage van maximaal tweehonderd gulden per polis. Een hoofdverzekerde krijgt voortaan eens per kwartaal een oiet' zicht van de medische kosten die zijn gemaakt voor iedereen die onder de polis valt. Volgens de Registratiekamer, het overheids orgaan dat waakt over de privacy, betekent dit een inbreuk of de persoonlijke levenssfeer. Een streng gelovige vader kan zo bijvoorbeeld ontdekken da zijn dochter een recept heeft gehaald voor de pil. Borst wijs'er' op dat particulier verzekerden al sinds jaar en dag rekeninge krijgen thuisgestuurd van de medische 'consumpties' van ge zinsleden. Ook de honderdduizenden ambtenaren, die vallen onder ee aparte ziektekosten-regeling, krijgen al jaren dergelijke ove zichten. Volgens Borst leidt dat vrijwel nooit tot klachten, minister ziet niet in waarom er dan wel een probleem zou on staan bij ziekenfondsverzekerden. Vari onze correspondent Bonn - Als het vandaag Duitse regering en de mijj hun vakbond IG Bergbau - zenden woedende kompelsj Die dreiging was gisteren Bonn en het Roergebied te ho| „Laten we ons één dag uit J terugtrekken. Niet terug naai Saar, maar naar Keulen. Dielf de buurt blijven. Zodat we i genmiddag, als het nodig is, I 50.000, met 100.000 man tl kunnen komen". Met die toezegging kreeg Bergbau-voorzitter Hans Be' het gedaan, dat de duizendei Bonn demonstrerende mijn| kers uit het Saarland, voorl| de aftocht bliezen. Aan het b| van hun slotdemonstratie naar oude mijnwerkerstraJ een gebed gesproken; als be' van de vreedzame instelling 1 de mijnwerkers. Daarna wet de blokkades in Bonn opgehe In de loop van de middag vei ten tientallen bussen Bonn, ting Keulen. Daar was vool namiddag in allerijl een ami mentsprogramma georganisé als onderdeel van een scheepse verbroedering met 1 pels uit het Roergebied. In Müngerdorfer stadion hadl vakbond een tentenkamp li inrichten zodat de duizenden monstranten comfortabeler 1 den overnachten dan in BI Daar hadden ze de nacht tevjf, in metro-stations en portiekq de partijcentrale van de socil! tische SPD maar ook onde vrije hemel moeten doorbrei; De bond schakelde de catq van de Lufthansa in maaltijden. Optimistisch Bondskanselier Helmut Koh gisteren gastspreker op eenj eenkomst van Duitse 'captai; industry' in München. Ehj tor zich optimistisch over de gj afloop van het beslissende^ lengesprek', hedenochtend) Bonn. De regering wil vol hem geen museum-mijnb| maar een levensvatbare VERVOLG VAN VOORPAGINA De kans dat Berisha uit eigel weging vertrekt, acht Imam] groot. „Hij zal misschien zijl rugtreden aankondigen, maj de praktijk zal hij dat niet t Ik ken hem en weet dat hij rt vertrouwen is en veel te vee zijn macht hecht." Een militaire krachtmeting hij daarom zeker niet uit. Albanese volk heeft recht o goed bestuur, dat het niet gehad. Het wilde het huidig wind naar huis sturen nv verkiezingen van vorig jaa echter in een enorme fraud geëindigd. Daarom heeft h het recht om ook naar de i extreme middelen te grijper Maar als Berisha onverw toch af zou treden? „Dan h< we ons doel bereikt en zal c standige beweging ten eini pen." Worden dan al die wapens de voltallige mannelijke l king van Zuid-Albanië ni| rondloopt, ook teruggegevel ..Niet dat de vuurwapens weer boven water komen. I zelfs als de mensen wat Kal| Genève (anp) - Minister gisteren in Genève de wq ging bij de VN-mensenre tijdens zijn speech een lal tenactivist Wei Jingsheng adder gebeten. Geheel in strijd met het pri repte de Chinese delegatia rich naar de microfoon en I hwipeerde Van Mierlo, diel namens de Europese Uniel toonde hij zijn ongenoeg noemde Van Mierlo's opn gen misplaatst, be voorzitter van de vergal ontnam vervolgens de Cl delegatieleider het woon ,eS hem op Van Mierlo j «ten spreken. be Chinese afvaardiging kl de daarop aan zeker off

de Stem | 1997 | | pagina 4