1,8 miljard om bus te laten rijden bereikt Tirana KEUKENS DESTEM 'In 24 uur kunnen we in Tirana Oproer Albanië Frans schandaal kinderporno De Splenter schoenen EU wil douanestelsel ingrijpend hervormen Eén op de vijf mensen tegen jagende koning Jorritsma wil niet praten over vliegveld in Zeeland MAGERE JJCHTEN- fOGHURT KREEFT lOCUMENTEN- OPBERGKOFFER MBOLLEN NE PLANTEN Van Bommel-dealer AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Eis van lagere overheden: Nuis treedt op als 'dominee', SGP wil excuus P.C. Hooftprijs gaat naar Judith Herzberg Nu 6 weken destem voor 31 gulden 4 Delice t^r conserveermiddelen ijekoeld lang houdbaar, bekertjes a 125 gram stuks per kilo 4,98 delicatesse. 1 t>eS aten ontdooien en vervol jten in kokend water leg- t de kreeft verwijderen en jter overgieten. r\mm Metalen koffer met 6 hangmappen jAARs 24,98 :t voorjaar deze bloembollen u in het najaar een fleurige se soorten 1,59 Yucca en Dracaena. |ö0/70 cm. 4,98 een zo nauwkeurig mogelijke reeds vroegtijdig is uitverkocht. OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.jTERNEUZEN 137e JAARGANG 4 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids D1t/mD7 RTV-programma's D8 A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 leer wilt gunnen Irs. limousine. Top van het Honda- iende rust en comfort. Geruisloos, soe- |r van 173 pk. volautomaat, goed voor m. Geweldige wegligging door Hondo- oorwielaandrijving. De kleur is statig [lie met velours donkerblauwe bekledifig- drijf geleverd alle onderhoud volgens Elektr. bediende zijruiten, spiegels en Dt, stoelhoogte verstelbaar, bruin getint irantiebewijs. Toenmalige nieuwprijs de eenmalige zeer aantrekkelijke prijs Begrijpelijk. Met 'n telefoontje bereik' 14-314485, vragen naar Marcel van der 1/W91 Civic 3-drs. '92 Civic 4-drs. abrio '93/'96 Integra '87 Concerto Alfa 33 1.7 16V "92 Escort 5-drs. I.s irs.bus '88 Sierrra 2.3 D '87 Hyundai da 626 '90 Kadett 3-drs. '88/'89 As- Micra '85 Renault 19 '92 Rover 8Z- IS '88 VW Golf 1.6 '90 Poel, Stationsplein 9, Hulst. HOND^ Dat stellen het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) in hun reactie op de plannen van mi nister Jorritsma voor het regio naal vervoer. De minister heeft daarvoor tot en met de eeuwwis seling 900 miljoen gulden over. Voorwaarde is wel dat de ver voersbedrijven beter gaan werken - ze moeten voor vijftig procent rendabel worden - en met elkaar gaan concurreren. „Maar dat is te veel ineens ge vraagd," aldus IPO-directeur Feenstra gisteren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Hij benadrukte dat het uitvoeren van de verschillende initiatieven voor het openbaar vervoer - bij voorbeeld de aanleg van busbanen - een lange voorbereidingstijd vergen en kostbaar zijn. „Wij wil len daarom dat de minister voor na de eeuwwisseling nogmaals 900 miljoen gulden toezegt,aldus VNG-bestuurder Groen. De gemeenten Middelburg, Vlis- singen, Roosendaal, Bergen op Zoom, Leeuwarden, Oss, Heerlen, Roermond, Sittard en Venlo vre zen dat het openbaar vervoer ver slechtert door maatregelen van Die toezegging heeft Europees commissaris Monti (Interne Markt) gisteren gedaan in het Europees Parlement (EP) in Straatsburg. Monti wil aanslui ten op een beperkte hervorming die al eerder in gang is gezet. In Europa gaan volgens verschil lende ramingen elk jaar miljar den guldens aan BTW en invoer- neffingen verloren door douane- en transitofraude. Bij verkoop van goederen binnen de Europese Dnie hoeven handelaren geen heffingen te betalen. Door doua neformulieren te vervalsen, kun nen criminele organisaties echter mjvoorbeeld tabak doorvoeren ®ar landen buiten de EU, zonder noge heffingen te betalen, okop omgekeerde wijze is frau- e mogelijk door goederen bij in voer in de Europese Unie op pa- P'er een bestemming buiten Eu ropa te geven. In werkelijkheid 'Ut het transport binnen de EU, waardoor criminelen juist Euro pe accijnzen, BTW en import- e 'mgen mislopen. Ook staat op Papieren vaak dat het gaat om goederen waarvoor een lagere heffing geldt. jf contr°le op de goederentran- 0 's momenteel uiterst gebrek- li Douanediensten werken nog oor een groot deel met papieren "ocumenten. De Britse Conserva- cve europarlementariër Kellett- wman stelt voor, vaart te zet- achter automatisering. Daar- Com V,a^ vo^8ens de Europese missie in enkele jaren tijd mi)Je.j van ^en tot twintig imnnrfk ^den aan misgelopen Mout i gen te§en te ëaan- 1 Wl' tegemoet komen aan de wm„ «.urnen aan de Vfn Europarlement controle ook toe te passen op sariifffad:landen (p°len. Hon- Tsjechië en Slowakije). Hij Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1997 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 100.000 tevre den keukenkopers u voorgin gen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 DE STEM 8 "710311 000218 I I I I I DONDERDAG 13 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Duitse kompels klaar voor 'inname' van Bonn PAGINA Geen topploeg bij laatste vier bekertoernooi PAGINA Kwaliteit thuiszorg in het geding PAGINA Gemeenten vrezen vlucht naar België PAGINA Op zoek naar God in onze cultuur PAGINA De nieuwe koers van Het Zeeuws Orkest PAGINA MIN./MAX 5/12 Het blijft droog Vanaf vandaag krijgen we te maken met gewoon maarts weer. Wolken worden afgewisseld met zon. Het blijft droog. De wind is zwak tot matig. Morgen worden de eer ste maartse buien verwacht. Van onze Haagse redactie Den Haag - De provincies en gemeenten eisen in totaal 1,8 mil jard gulden om het stads- en streekvervoer te verbeteren. Komt dat geld er niet, dan verliest het openbaar vervoer het definitief van de auto. Jorritsma. Zij overweegt deze ge meenten de financiële verant woordelijkheid voor het stadsver voer te ontnemen, onder meer om dat ze te weinig passagiers ver voeren. De gemeenten verliezen daarmee hun directe invloed op bijvoorbeeld de frequenties en reisschema's van bussen en moe ten voor geld aankloppen bij de provincie. „Dit Vind ik niet getui gen van behoorlijk bestuur," al dus wethouder Jonkers van Roosendaal die de kritiek ver woordde. „Het is voor de burgers onbegrijpelijk als een buslijn naar een bejaardenhuis verdwijnt, om dat het provinciebestuur daar een andere prioriteit aan geeft dan de gemeente. Het openbaar vervoer wordt zo juist uitgekleed." Jonkers maakt zich vooral kwaad over de manier waarop Jorritsma tot haar besluit is gekomen. Zó heeft ze bijvoorbeeld achteraf ex tra eisen gesteld aan de exploita tieresultaten van de betrokken ge meenten. „Wat de minister voor stelt, schept geen vertrouwen," al dus een boze Jonkers. Hij onder streepte dat de meeste gemeenten zich bereid hebben verklaard om eventuele tekorten zelf te betalen. Rebellen in Zuid-Albanië houden, staande op een uitgebrande bus, hun geweren in de aanslag. Hun leider Arben Imami sluit een mi litaire confrontatie met de troepen van president Berisha niet uit. fotoepa Straatsburg (anp) - Om miljardenfraude met de doorvoer van alcohol en tabak te voorkomen, gaat de Europese Commissie het douane- en transitostelsel ingrijpend hervormen. Door Aart Heering Gjirokaster - „Een eenvoudiger politiek doel dan het onze bestaat niet: Berisha out! Niemand van ons wil oorlog, maar als Sali Berisha niet aftreedt als president, dan weet God alleen wat er gaat gebeu ren." „We hebben meer dan honderd tanks en verder vliegtuigen, schepen en onderzeeërs. Als we ons militair organiseren en als we het willen dan staan we binnen 24 uur in Tirana." De man die deze duidelijke taal spreekt, Arben Imami, is een voornaam leider van de opstan delingen die het grootste deel van Zuid-Alba nië controleren. Als oud-parlementslid en voormalig secretaris van de centrum-linkse partij Democratische Alliantie is de 39-jarige Imami ook een nationale politieke figuur. Ima mi is de voornaamste woordvoerder van het dinsdag opgerichte comité dat de politieke en militaire activiteiten van de nu nog onafhan kelijk van elkaar opererende rebellen in acht steden moet gaan coördineren. Kort daarvoor konden we nog snel enkele woorden wisselen met Bashkim Fino, de 34-jarige oud-burge meester van Gjirokaster, die door president Berisha tot premier is benoemd. Terwijl hij zijn koffers pakte, zei Fino dat hij hoopte dat hij een dialoog tot stand kan brengen tussen de strijdende partijen. Maar volgens Imami is Fino een lichtgewicht, die Berisha naar voren heeft geschoven om zijn eigen positie te redden. „Buité'n Gjirokaster kent niemand Fino en zal ook niemand naar hem luisteren als hij oproept om de wapens te rug te geven. Alleen een belangrijk nationaal politicus als Neritan Ceka (de leider van de Democratische Alliantie) of (de socialist) Skender Gjinusji zou die autoriteit hebben, maar zo iemand wil Berisha niet naast zich." Voor de rebellen is er maar één weg uit de cri sis: het aftreden van Berisha, die 'het land po litiek, economisch en moreel aan de afgrond heeft gebracht en al vijf jaar een smerig spel speelt door het noorden op te zetten tegen het zuiden', aldus Imami. VERVOLG OP BUITENLAND A5 wil daarmee echter wachten tot de automatisering is doorgevoerd en het stelsel is hervormd. Monti zei ook met de Zwitsers technische afspraken te hebben gemaakt over een betere controle. Veel fraude verloopt via Zwitser land, dat deel uitmaakt van de Europese Economische Ruimte, waarop het gemeenschappelijk douanestelsel van toepassing is. „De Zwitsers tonen hun goede wil," aldus de commissaris. (ADVERTENTIE) GROOT AANTAL Nuis foto anp Den Haag (anp) - De fractie voorzitter van de Staatkun dig Gereformeerde Partij (SGP) in de Tweede Kamer, Van der Vlies, heeft gisteren bij staatssecretaris Nuis aan gedrongen op excuses voor diens optreden als voorgan ger. De staatssecretaris van Cul tuur opende gisteren in Den Haag de vijfde BulkBoek's Dag van de Literatuur. Met een gospelkoor op de achter grond en met de kleding en het aplomp van een Ameri kaanse tv-dominee deed de bewindsman zijn werk voor een met duizenden middelba re scholieren gevuld Con gresgebouw. Hij was blijk baar gegrepen door het Boe kenweekthema Mijn God. Van der Vlies stelt in Kamer vragen dat de verkleedpartij het kerkelijke ambt bespotte lijk maakt. Bovendien is het vo^r een bewindsman onge past om zich zo uit te dossen. Bulkboeken zijn boeken die zijn vormgegeven als een tijdschrift. De prijs is daar door heel laag. Ze worden veel gebruikt in het onder wijs. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse gendarme rie heeft gisteren een omvang rijk kinderporno-netwerk op gerold. Er zijn meer dan 200 mensen opgepakt, die een rol zouden hebben gespeeld bij het vervaardigen en verkopen van video-cassettes met kin derporno. Drie van hen zijn intussen in staat van beschuldiging gesteld. De an deren worden nog verhoord. De politie nam ruim 5000 video-cas settes in beslag, waarbij in het meest extreme geval zelfs een ba by van zes maanden werd ge bruikt. De Franse gendarmerie werkte al een half jaar aan deze affaire, die door een commandant in Nice als 'buitengewoon om- (ADVERTENTIES) vangrijk en schokkend' werd ge noemd. Op de videobanden, die gemaakt zijn in Frankrijk, zijn kinderen te zien die in leeftijd variëren van zes maanden tot tien jaar. Onder de arrestanten zijn makers van de porno, handelaren en abonnees. De pornoproducten werden onder meer verkocht via Minitel, het Franse Internet. Volgens rechter-commissaris Rousseau uit Nice was het net werk bijzonder goed opgezet. „Ie dereen kende elkaar. Wat het meest opvallend is dat het vooral gaat om getrouwde mannen, die een normaal gezinsleven leiden." Het netwerk omvat leraren (onder wie schooldirecteuren), handela ren, winkeliers, ambachtslieden en journalisten. In totaal werd on derzoek verricht naar 700 perso nen. „Vandaag hebben we een eerste golf arrestaties verricht. Maar we sluiten meer aanhoudin gen beslist niet uit," aldus com mandant Podevin van het gendar merie in Nice. De arrestaties hebben in Frank rijk voor een golf van verontwaar digde reacties gezorgd, mede doordat het land de afgelopen tijd is opgeschrokken door misdaden van kinderlokkers. Zo werd eind vorige week een man gearresteerd die intussen de ontvoering van tien meisjes heeft toegegeven. Drie van hen zou hij ook hebben verkracht. De grootscheepse raz zia van gisteren moet aantonen dat het de Franse overheid me nens is met het uitroeien van kin dermisbruik. ZIE LEZERSBON ELDERS IN DIT BLAD Ik zit een beetje in een midpage crisis Van onze redactie buitenland Tirana - De onrust in Albanië is na het zuiden en het noorden nu ook overgeslagen naar de hoofdstad Tirana. Gistermiddag drongen inwoners van de stad de Militaire Academie binnen en hebben daar ongehinderd wapens en munitie buitgemaakt. Volgens ooggetuigen waren er meer dan honderd mensen betrok ken bij de plunderingen. Volgens de Nederlandse ontwikkelings werker Sef Slootweg waren het Berisha-getrouwen die de Militai re Academie hebben geplunderd. „Veel Berisha-aanhangers hebben hun baan te danken aan de presi dent. Ze willen hun werk en leven beschermen." Ook op de berg Linxë, ten noord-oosten van Tira na, en langs de spoorlijn naar Durrës, in het noord-westen, zou den Berisha-aanhangers wapen depots hebben geplunderd. De rebellen in het zuiden komen ondertussen steeds dichter bij Ti rana. Inwoners van Cerrik in Mid- den-Albanië drongen gisteren een wapenfabriek bij Elbasan binnen en veroverden ook daar wapens en munitie. Ook in de stad Fier, niet ver van Tirana, hebben de rebel len de macht overgenomen en een 'Comité voor de redding van de stad' ingesteld. Gisteren vielen opnieuw vijf do den., waardoor het totaal aantal slachtoffers sinds de onrust begon de vijftig nadert. In Zuid-Albanië is de situatie nog anarchistischer geworden dan die al was. Gewa pende benden beroofden in de ste den motorrijders en schoten op reizigers uit Griekenland. In de afgelopen dagen zijn zo'n 2000 ge detineerden, veelal veroordeeld wegens moord, verkrachting of drugshandel uit gevangenissen ontsnapt. Uit kazernes zijn inmid dels naar schatting 150.000 auto matische geweren gestolen. De nieuwe Albanese premier Bash kim Fino heeft gisteren ministers gevonden voor alle posten in zijn nieuwe regering. President Beris ha heeft de regering gisteravond aanvaard. De Democratische Par tij van Berisha behoudt het be langrijke ministerie van Binnen landse Zaken, dat de politie en de geheime dienst controleert. OP BUITENLAND-A5: - Albanese troonpretendent wil terugkeren - 'Zulke dingen gebeuren nu eenmaal' Nijbroek (anp) - Ruim 21 procent van de Nederlandse bevol king vindt dat kroonprins Willem-Alexander geen koning mag worden als hij blijft deelnemen aan jachtpartijen. Dit blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Intomart. heb ik geen serieus antwoord op gekregen." Ongeveer 75 procent vindt dat ja gen geen beletsel mag zijn voor het koningschap. De rest heeft geen mening. Doel van het onder zoek was om inzicht te krijgen in de mening van Nederlanders over de plezierjacht op dieren in het al gemeen en de jacht op dieren door de kroonprins in het bijzonder. Ruim 80 procent van de onder vraagden is tegen drijfjachten. Tijdens deze jachten worden die ren door jagers doodgeschoten na dat ze richting de jagers zijn ge dreven door lawaaimakende drij vers. Uit de enquête blijkt verder dat een meerderheid van 80 procent tegenstander is van het jagen als hobby. Twaalf procent vindt dat geen bezwaar. Vrouwen zijn vaker tegen jagen als hobby dan man nen. Een groep anti-jaeht-activisten onder leiding van Bob Hagen heeft het onderzoek laten uitvoe ren. Hagen: „Ik heb de afgelopen d meermaals met brieven ge probeerd de prins te bewegen om stoppen met jagen. Maar daar Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsma (WD, Verkeer en Waterstaat) is niet bereid om opnieuw te onderhandelen met Zeeuwse bestuurders over het aantal vluchten dat vliegveld Midden-Zeeland mag verwerken. „Ik weet tevoren wat de uitkomst daarvan is: 'Zeeland voor de Zeeuw en'. En ik heb nu eenmaal andere afwegingen te maken," aldus Jor ritsma gisteren in de Tweede Kamer. Vliegveld Midden-Zeeland groeit, wat het kabinet betreft, naar een capaciteit van 60.000 vluch ten per jaar. Nu is dat nog maximaal 35.000. De Kamer is hierover verdeeld. PvdA en WD zijn voor; D66 en de op positiepartijen CDA, GroenLinks, RPF en SGP willen niet verder gaan dan 40.000. D66 zal deze limiet in een motie voorleggen aan de Kamer. Of de mo tie het haalt is kantje-boord. Rotterdam Airport wil de kleine luchtvaart grotendeels afstoten. Daar landen en stijgen nu 100.000 kleine vliegtuigjes per jaar. Vliegveld Midden-Zeeland zou 25.000 vluchten moeten overnemen. Volgens Jorritsma liggen in Zeeland slechts 22 woningen in de over last-zone. De tegenstanders van uitbreiding wijzen erop dat vele dui zenden mensen die iets verder van de baan wonen én honderdduizen den recreanten geluidoverlast zullen ondervinden. Den Haag (anp) - Judith Herz berg (geboren 1934) krijgt de P.C. Hooftprijs 1997 voor poëzie. De prijs bestaat uit 125.000 gulden. Daarvan is 75.000 gulden be stemd voor Herzberg. De rest moet ze op haar vakgebied beste den. Bij de onderscheiding hoort ook een oorkonde en een beeldje van P.C. Hooft. Vorig jaar kreeg K. Schippers de prijs voor zijn beschouwend pro za. De laatste P.C. Hooft-prijs voor poëzie ging in 1994 naar Bernlef. Herzberg debuteerde in de jaren '60 als dichteres. Vanaf de jaren '70 schreef ze ook toneel stukken, filmscenario's en tek sten voor muziektheater. OP BINNENKRANT-A2: Lied van de gewone taal (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (85) Breedbladige wespenorchis De gedachte dat orchissen of orchi deeën allen maar tropiche planten zijn is onjuist. In ons land kan men rond de 35 soorten in het wild aantreffen. Sommige zijn erg zeldzaam, zeer alge meen is eigenlijk niet een soort, maar plaatselijk, bijvoorbeeld op een kap- vlakte in een bos of in het oeverland van een kreek, staan er dan weer honder den bij elkaar. Er zijn soorten met uit bundige kleuren, andere zijn opvallend, maar allemaal hebben ze buitengewoon fraaie bloemvormen. Nederlandse Oecologiscbe Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Slem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda I •Alleen geldig als u de afgelopen 3 n IJ DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1