les ton voor tuinenproject St. Annastraat 6Wij luisteren op een bijzondere manier' 'Het plezier is er nog steeds' Leerlingen tekenen voor behond Antonius 'Oostburg.krijgtesn kunststof atletiekbaan' isen voor stijgen SPORT IN HET KORT IpeSTEM ZEELAND Istuk rangsfout rihuana EUWS leuren natuur in ologisch museum Voorstel Sluis-Aardenburg Nabeschouwing van |De Betekoppen Jan van Hanegem dertig jaar secretaris WZA I Het halfvolle of halflege glas I werd geboren in het Belgische I Oostkerke. „We waren bezig J met het uitzetten van een rit I toen we een half glas bier op de I toog zagen staan. Zoiets moet je I dan gelijk meenemen, want het I bedenken van nieuwe opdrach- I ten is het moeilijkste dat er is. '"ak vragen deelnemers dan t wie een rit heeft uitgezet. 1 Want iedereen heeft zo zijn ei- I Waardigheden en als je vele I laren met elkaar optrekt ken je I die." Sport en avontuur in Zeelandhallen Bedrijfstennis Hulst Bedrijfstennis Terneuzen Showband Irene zoekt leden Raadsvrouw G. Sytsma bij 50-jarig bestaan Humanistisch Verbond: MAART 1997 C3 DONDERDAG 13 MAART 1997 Ift een waarde van zo'n ilden. - Van de auto van een be Bressiaander is in de pan dinsdag op woens- ruit ingeslagen. Het Bg stond geparkeerd aan I Zuyenstraat. Het scha- lag is nog onbekend. firg - Bij een passeerma- gisterochtend in de rgsestraat is een 26-ja- kutomobilist met zijn jig in de slip geraakt. Jj sloeg de auto om. De rder kwam met de I vrij, maar zijn auto liep Vat schade op. ens - Een 74-jarige auto- |st uit Breskens gaf gis pend geen voorrang aan -jarige autobestuurster It Duitse Maagdenburg. |ngeval gebeurde op de ng Het Heem. Na de aan botste de vrouw op de pan een 35-jarige vrouw leskens. De schade aan de i was aanzienlijk. Alle be lenen bleven ongedeerd. mzen - Een achttienjarige uit het Belgische Kortrijk Igelopen dinsdag beboet J77 gulden voor drugsbe- De Koninklijke Mare- Ssee hield hem op het Hui- iplein aan met 55 gram huana. De drugs zijn in ig genomen. De man kreeg linnenstadverbod. Ir van de nationale belda- die de bond vandaag en Ven voor banenpoolers or- fseert. Twee dagen lang nen banenpoolers met |hten en verhalen opbellen - de bond. CE DANSANT - Dansin- iut Adrie Hamelink houdt jiag 16 maart van 14.00 tot ;5 uur thee dansant in het [landtheater. nburg - Tot en met 13 april Ir in het Zeeuws Biologisch iseum in Donburg een spe- te kindertentoonstelling te n. Het heet 'Wauw, het gras blauw' en gaat over kleuren pe natuur en de rollen die ze illen. jelenderwijs komen kinderen twaalf jaar van alles aan de Jet over klueren die lokken, eigen, waarschuwen en ca- pufleren. |van onze verslaggeefster Sluis-Het college van B en W van de gemeente Sluis-Aarden- lburg wil de komende drie jaar 600.000 gulden beschikbaar stel- llen voor de realisering van het tuinenproject aan de Sint An- tastraat in Sluis. Daarmee is de financiering van het project zo raad kan deze week een voor- I tegemoet zien om voor dit ■iaar 200.000 gulden vrij te ma- 1 en. Zodra de Stichting Euregio- rjinen groen licht krijgt van de ■raadkan ze beginnen met de aan- a de tuinen. |llt provincie Zeeland heeft al Itoegezegd het project financieel lte steunen en de stichting ont- |(mgt verder vier ton uit de Euro- |oese subsidiepot, de zogenaamde TjB-gelden. Ook voor 1998 en i|999 zal de stichting een beroep Boes op de gemeente om twee ton Per jaar opzij te leggen. Sis van Gent - Na afloop van het maval van vorig jaar besloot |de Sasse carnavalsstichting De Betekoppen een nabeschouwing lie houden van het leutfeest. Dit liïerde goede reacties op, zodat 'een dergelijke nabeschouwing look nu weer gehouden wordt. le iereen met goede ideeën of op- Wkingen is welkom. [De nabeschouwing vindt vrijdag om 20.00 uur in De Rese- ter 1 zelf niet in actie kwam iging Kanaalzone, blijft die eede plaats staan. Dat kwam eigen eerste team, met 4-2 ijven de kampioenskansen van 'iet Emerald 1 bedraagt slechts Westdorpse formatie in de 13e er uit Zelzate aan moet treden rlaatste ronde beslist te worden. en dat gebeurde ook in de laatst ileef dat de team baas over De Emerald 1 4-2 (9-5), De Roskam 2- -La Chouette 3-3 (6-7), Emerald J n 174 frames, 2. De Tukker 18-19" ermaak 18-76-169, 5. earn Team 19-53-134, 8. De Gravm Chouette 18-42-115,11 DeTuHffi De Roskam 2 19-20-60. Lezers reageren I op De Stem I ®r|even voor deze rubriek I volledig ondertekenen. Een brief mag niet langer I Zlin dan 200 woorden. i redactie behoudt zich bet recht vooreen brief in e korten en te bewerken. I Jeen bri'even op rijm. "b'icatie betekent niet automatisch dat de I redactie het met uw standpunt eens is. A. de Feijter, bestuurslid van de Stichting Euregio-tuinen: „Ja, we hebben voldoende geldschie ters gevonden die het het project willen financieren. Met name banken zijn bereid uit hun groen fondsen geld beschikbaar te stel len. We praten toch over een tota le investering van zo'n zeven mil joen gulden. Dinsdag hebben we als stichting met het college van Sluis-Aardenburg de huidige stand van zaken doorgenomen en de raad heeft nu het heft in han den om het definitieve oordeel te vellen over de toekomst van de tuinen. Wij zijn er in ieder geval uit, het wordt tijd dat we aan de slag gaan. Daarom is er haast ge boden met de besluitvorming van Sluis-Aardenburg rond het pro ject." De toeristische attractie wordt op een perceel van ruim zes hectare vlakbij het Sluise industrieter rein gerealiseerd. De bedoeling is dat er tuinen uit heden en verle den worden aangelegd; Frans/Italiaanse tuinen, Engelse landschapstuinen en moderne voorbeeldtuinen. Het bestuur van de stichting gaat uit van zo'n ze ventigduizend bezoekers op jaar basis. Bij een van de kleuters wordt het gips van de arm gehaald. Zijn klasgenootjes kijken toe. Van onze verslaggeefster Oostburg - Leerlingen uit groep 1 en 2 van de protestants-christelijke basis school De Wegwijzer uit Schoondijke overhandigden gisteren zelfgemaakte te keningen aan leden van de Stichting 'An- toniusziekenhuis moet blijven'. Ze deden dit uit protest tegen de afslanking en de eventuele sluiting van het ziekenhuis in Oostburg. De kleuters hadden voor hun kleurrijke teke ningen het ziekenhuis en ambulances als in spiratiebron. De kinderen konden tijdens een rondleiding met eigen ogen zien hoe alles in een zieken huis functioneert. Een klasgenootje moest gisteren sowieso naar het Antonius om het gips van zijn gebroken arm eraf te halen, de rest kon toekijken hoe dat in zijn werk ging. De Wegwijzer is niet de eerste school dig te- FOTOWIM KOOYMAN keningen heeft gemaakt over het ziekenhuis. Op de eerste verdieping hangen al meerdere prenten van leerlingen die het niet eens zijn met de afslanking van het Antonius. L. Du- renkamp, lid van het actiecomité, vindt dat zoveel mogelijk tekeningen de wanden van het ziekenhuis moeten sieren. „Eigenlijk zou den we een aparte expositieruimte moeten hebben om al deze kleine kunstwerkjes te ex poseren. We hebben genoeg werk om een gro te ruimte vol te hangen." Door Fred Rabout .lardenburg - 'Is het glas vol of half leeg?' Het 1 was ooit een opdracht in een van de puzzel/oriëntatierit- len van de West Zeeuws Vlaamse Automobielclub. Aardenburger Jan van Ha- negem, 63-jaar; is al vijf jaar 'postmeester in de VUT' en I een van de drijvende krach ten van die WZA. J Dertig jaar beheert hij het se- I cretariaat en het boeit hem nog het uitzetten, bedenken II vair opdrachten of zelf meerij- I den. I De WZA zag in 1967 het levens- I Wit, De Motor-en Autoclub I Oostburg (MACO) en de Sluise I Auto- en Motorclub (SAM) wa- 1 ;en de verwekkers van de WZA. I Jan van Hanegem was betrok- 1 «Hij de MACO en maakte in I W zijn entree in de fusieclub I "ZA. Hij zag de belangstelling I voor de ritten teruglopen. Wa- I ten er in de beginjaren steeds I ™im honderd deelnemers, de I taatste jaren is dit teruggelopen tot enkele tientallen. De rit- lengte van tachtig kilometer werd teruggebracht naar veer tig kilometer. De gemiddelde snelheid van veertig naar twin tig per uur. De nachtritten zijn verdwenen. Vai2iïa'èig£m;_ „DjaJijlifejf Jï|i veranderd, maar hef plezier bij de kleine vaste groep fs er rfcfg steeds. Uiteraard is het leuker om voor honderd deelnemers een rit uit te zetten. Het kost evenveel moeite en tijd, maar ons groepje heeft er nog steeds plezier in. We houden onszelf enthousiast. Vele clubs zijn al een zachte dood gestorven, maar wij zijn er nog." Het uitzetten omschrijft Van Hanegem als een van de moei lijkste onderdelen. „Je moet overal rekening mee houden. Weken van te voren begin je er aan, maar op de dag zelf kan nog alles mislopen. Ik herinner me een voorval van een paar jaar terug. Een waterpomp aan de Binnenweg onder Aarden burg hadden we als een oriënta tiepunt aangemerkt, 's Morgens bij een controle, wat we altijd op de dag zelf nog doen, stond hij er nog. 's Middags, toen de rit werd gereden, was hij weg. Wat was er gebeurd? De man had juist die dag uitgekozen om zijn pomp te schilderen en onze rit liep hopeloos vast." Het is een van de vele anecdotes die hij kan vertellen. De man die ook de erg populaire Smok kelroute auto- en fietstocht in troduceerde, een puzzeltocht voor zowel automobilisten als fietsers. Deze werd weer gebo ren in een cafe. „Ik zat met Eduard Cuelenaere en Joop Ko- lijn nog wat na te kaarten onder het genot van een pint toen Eduard het idee opperde om aan beide zijden van de grens een orientatie/puzzeltocht uit te zetten. Welzijn^begi^nnen als eendaagse jaL Het is. nu al vier. i jaar een erg" succescvolle meer daagse rit. We pakken de meest toeristische weggetjes, ver van de hoofdwegen. Het is opval lend hoe weinig mensen hun ei gen streek kennen. Het is iedere keer wel een klus om er nieuwe elementen in te stoppen. Toen ik samen met Anita de Vriend de eerste had uitgezet, werd me verteld dat er nooit meer zo'n goeie zou komen. Ik moet be kennen dat ze een beetje gelijk hebben gehad. Naast de Smok kelroute hebben we nu ook de Kustrit als meerdaags evene ment. Sjaak Steijaert en Joop Kolijn zijn daar de verantwoor delijke mensen voor." Er zit dus nog leven in de WZA. „Ons sterke punt is denk ik dat ook zonder enige ervaring kan worden deelgenomen. Begin ners dus en bovendien heeft bij ons iedereen altijd prijs. Bij welk evenement vind je dat nog? En het idee dat we wegpiraten zijn, daar moeten we maar voor eens en altijd van af. We hebben in al die jaren nog nooit onge lukken gehad, want de veilig heid van de deelnemers en an dere weggebruikers staat bij ons hoog genoteerd." Jan van Hanegem is al dertig jaar secretaris van de West Zeeuws Vlaamse Automobiel club. FOTO WIM KOOYMAN Goes - Tijdens het paasweek einde, van vrijdag 28 tot en met maandag 31 maart, wor den activiteiten gehouden in de Zeelandhallen in Goes met als thema sport en avontuur. Voor de organisatie tekenen de Zeeuwse Sportraad, het Cios te Goes, de Nebas (Nederlandse Bond voor Aangepast Sporten) en de Zeeuwse Stichting Ge- handidcaptenbeleid. Naast vele demonstraties met topsporters, sportwedstrijden en uitgebreide voorlichting en presentatiestands is er. vol doende gelegenheid voor de bezoekers om zelf actief te zijn. Onder andere met streethock- ey, inline-skate, abseilen, tok- kelbaan, mountainbike, pers- luchtduiken, klimwand, surfs- imulator en fiets-trail. Reisorganisaties presenteren hun programma's, afgestemd op sport en avontuur, sportar- tikelenleverancies tonen hun laatste snufjes op dit terrein, maar ook sport- en sportscho len verwerken hun deskundig heid in de programma's. De bezoekers aan de sport- beurs kunnen verder kennis maken met een aantal takken van sport die geschikt zijn voor gehandicapten, zoals zitvolley- bal, rolstoeldansen, rolstoel- tennis en basketbal. Takken van sport die zich uitstekend lenen voor ouderen zijn onder meer koersbal, jeu de boules en volksdansen. Eveneens kan worden deelgenomen aan handboog- en wipschieten en bowls. De sportbeurs is geo pend alle dagen van 10.00 tot 18.00 uur. Tijdens de ope ningsdag, vrijdag 28 maart, gaan de deuren om 14.00 uur open en duurt de beurs tot 22.00 uur. Poule B: Reinaert-CIS 4-4, ING Bank Hulst-Hans Anders 5-3, Poelier de Letter-V&K 8- 0, STI-Luctor Tyre Center 3-5. Poule D: Rabo Hulst 2-Roctus 3-5, Media Video-HAS 1 6-2, Fassaert-Bleyko 4-4. Poule E: Cerestar-Dico 4-4, Randstad-Gemeente Axel 5-3, HAS 2-Eurogroen 6-2, Van Wesemael-Wabeko 0-8, Bun- Medico Fit 6-2. STAND Poule B: Luctor 10-50, Fer- mont Terneuzen 9-48, Hans Anders 9-44, Kredietbank 9- 38, Messagie Goudgeel en ING Bank Hulst 9-36, Poelier de Letter 9-35, V&K 9-33, Rei- naert 9-30, STI 9-26, CIS 9-24. Poule D: Bleyko 9-48, Fassaert 9-46, Rabo Hulst 1, HAS 1 en Media Video 9-43, Bellamy 10- 39, Roctus 9-38, Rabo Hulst 2 9-35, Stuntmarkt 3 9-32, Trab lo 9-19, Van Seumeren 9-14. Poule E (eindstand na 10 wed strijden): Bun 61 (kampioen en promoveert), HAS 2 55 (pro moveert), Randstad 52, Ceres- tar 45, Wabeko 37, Van Wese- mael en Dico 36, Medico Fit 32, Rabo Kloosterzande 31, Euro- groen 30, Gemeente Axel 25. VROUWEN Poule 1: Baronie-Van Doese laar 4-0; Tolhoek-Leeuw 2-2; Blokkade-Racket Jack 2-2, Boeye-Vervaet 2-2; poule 2: Van Driel-Everling 4-0; poule 3: Zelzate-Van Steenberge 4-0, Jansen-Nouwen 2-2; poule 4: Jojo-Schaart 0-4; poule 5: Vin- ke-De Likdoorns 4-0, Schep- net-'t Lage Netje 0-4. MANNEN Poule 1: Schurink/Hiensch- Kouwijzer/De Jonge 0-6; poule 2: Hamelink/Neve-Van Tiel/Van den Akker 2-4; poule 3: Kriekaard/Visser-De- ij/Edwards van Muyen 0-6; poule 4: Houg/Houg-De Kort/Deij 6-0; poule 5: Wij- land/Oostvogels-Witte/Lauret 2-4; poule 6: Ysebaert/Peters- Verschelling/De Pooter 4-2; poule 7: Balzereit/Meijer-De Reus/Van de Staal 4-2, Aarts/Vennix-Hoek/Haak 4-2; poule 8: Dobbelaar/Gelissen- Van de Laan/Luykx 2-4, d'- Hauw/Verschelling-Van Doe selaar/De Jonge 5-1; poule 9: Broomchemie-Herrebout/Pie- ters 0-6, Simpelaar/Van de Pe- ijl-Van de Velde/De Visser 4-2. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 1: Smit-Star 6-2; poule 2: Sport Tacq-Los Amigos 2-6; pouie 3: Delphy-Van Driel 0-8; poule 4: Van Kouteren-Bach- ten Dieke 8-0. Oostburg - Voorzitter Ultee van de West-Zeeuws-Vlaamse atle- tiekclub 'De Wielingen' is optimistisch gestemd over de aanleg van een kunststofbaan in Oostburg. Dat bleek tijdens de algemene jaarvergadering van zijn club. „De intentie is bij de politiek aan wezig. Er wordt jaarlijks al een bedrag opzij gezet. Ik verwacht dit jaar een doorbraak. De poli tiek kan eigenlijk niet meer te rug," gaf hij zijn gehoor in het r.- k.-kerkcentrum te kennen. Hoe vast hij in deze zaak gelooft, bleek uit zijn opmerking: „Als jul lie me niet wegsturen blijf ik voor zitter tot die accommodatie er ligt." Ultee was evenals Juul van Muiken herkiesbaar. Beiden kre gen zonder stemming 'contract verlenging'. Leny Luteijn, die tij delijk al de secretariaatswerk zaamheden deed, werd in deze functie gekozen, terwijl Johan Ruinard nieuw bestuurslid werd Het secretariaat voor de thuis wedstrijden zal worden beheerd door Gusta de Waard en Froukje de Vries. De aanmoedigingsprijs ging naar A-junior Stefan en de waarderingsprijs naar Peter en Carla de Munck. Terneuzen - Showband Irene uit Terneuzen houdt op maandag 24 maart een open repetitie-avond. De avond, in het kader van een leden werfactie, begint om 20.00 uur in clubgebouw Da Capo aan de Edvard Grieghof. Het muziekkorps heeft momenteel dertig leden. De vereniging is voor al op zoek naar muzikanten voor de blazers-sectie. Muzikale ervaring is geen pré: iedereen die lid wordt, krijgt een instrument te leen en krijgt een opleiding van het eigen instructieteam. A. de Boer van de vereniging hoopt dat er tussen de tien en twintig mensen komen. „We hebben vorig jaar ons eigen clubgebouw geo pend. Dat is goed geweest voor het ledenaantal. En als we nu vijf nieu we leden overhouden, zou dat hartstikke mooi zijn. Irene treedt jaarlijks gemiddeld vijftien keer op, zowel in binnen- als buitenland. Zo staan er dit jaar al weer vier optredens geboekt in Frankrijk. doen dan weet hij waar hij over heeft als hij zegt da aanslutingen zo goed zijn- Terneuzen N. Kooiman Freek Boon gingen - Vijftig jaar na de piehting van het Humanis- p® Verbond is de humanis- f geestelijke verzorging Fschien meer bekend bij de Fmen dan bij de vrouwen. F werkveld van humanisti- l'e raadslieden is immers tl oudsher het leger en het 7'Angeniswezen, een man- f "wereld. Inmiddels zijn er X ,e meeste provincies zie- I uizen te vinden waar een pamstisch raadsman of Psvrouw een bijdrage le- I aan de geestelijke verzor- lil v™Patiënten. Aan het f enhms Walcheren is hu- ustisch raadsvrouw G.M verbonden. Een ge- itk v?6t haar over de huma- c geestelijke verzorging Zlekenhuis en over hu- pttsme. ft orliS ^.'evensbeschouwelij- Itbonri 'Satle-^et Humanistisch P ak l Het humanis- loor enskeschouwing wordt Wet gelijkgesteld met godsdiensten. Halverwege de ja ren zestig erkent de overheid ook de gelijkwaardigheid van het hu manistisch geestelijk beroep met dat van de confessionele ambts dragers. De raadslieden hebben een eigen beroepsopleiding: de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht. De centrale overheid nam na de erkenning eerst zelf raadslieden in dienst bij het leger en in het ge vangeniswezen. Later breidden meerdere ziekenhuizen hun dien stenpakket uit met de humanis tisch geestelijke zorg en halver wege de jaren tachtig gebeurde dat ook in Zeeland. Bestaansvragen In Ziekenhuis Walcheren bestaat de Dienst Geestelijke Verzorging uit twee predikanten, een r.-k.- pastor en een humanistisch raads vrouw. Op vaste verpleegafdelin- gen draagt ieder van hen de hoofdverantwoordelijkheid voor de geestelijke verzorging. Patiënten op cardiologie, long ziekten en intensive care komen voor rekening van humanistisch raadsvrouw G.M. Sytsma. Zij zegt daarover: „Het is de taak van de verpleegkundige om bij opname na te gaan of geestelijke verzor ging op prijs wordt gesteld. Het komt voor dat er hulp nodig is bij het verwerken van een geestelijke crisis. Hier komen soms diep gaande bestaansvragen aan de or de die al langer bij de mensen le ven. Jonge mensen, die voor een relatief eenvoudige ingreep staan, kunnen plotseling heel onrustig worden. Het kan dan ook gaan om het besef dat ook je eigen leven eindig is. Dat brengt een soort schok teweeg." In het ziekenhuis staan de ver pleegkundigen altijd het dichtst bij de patiënt, zégt Sytsma. „Het is uitermate belangrijk dat zij geestelijke nood bij de patiënten snel kunnen herkennen. Als gees telijk verzorgers proberen wij zo goed mogelijk met hen samen te werken. De verpleegkundigen moeten ook in staat zijn om, als dat nodig is, opnieuw geestelijke verzorging aan de patiënt aan te bieden en de geestelijk verzorger daarbij in te schakelen." Bezorgd Niet zonder enige bezorgdheid wijst mevrouw Sytsma op de af schaffing van de in-service-oplei- ding, waarin vroegtijdig en inten sief wordt meegewerkt in het zie kenhuis. „Er komt een meer schoolse opleiding met stages. Het risico daarbij is dat de beroeps groep in de toekomst wel les krijgt over geestelijke stromingen, maar nauwelijks meer de gelegenheid krijgt om een gevoeligheid te ont wikkelen voor wat de geestelijke zorg betekent." De raadsvrouw heeft regelmatig contact met het Humanistisch Verbond. Evenals de twee predi kanten en de r.k.-pastor is het hu manistisch teamlid van de Dienst Geestelijke Verzorging verant woording verschuldigd voor de inhoud van haar werk aan haar zendende levensbeschouwelijke genootschap. In het Ziekenhuis Walcheren heeft de raadsvrouw door haar parttime dienstverband maximaal tweemaal per week de gelegenheid tot contact met pa tiënten. „Menigeen verblijft kor ter dan een week in het zieken huis. Daardoor kan ik niet altijd iedereen een bezoek brengen. Ads ik één dag mis, kom ik pas na een week weer op de afdeling." Respect Er is een gemeenschappelijke ba sisvisie bij de Dienst Geestelijke Verzorging. Geestelijke verzor ging aanbieden in een dynami sche wereld binnen het ziekenhuis - waar mensen komen met ver schillende achtergronden - vraagt om een open en respectvol le houding. „Je moet je als geeste lijk verzorger toch anders inzet ten dan je op een thuisbasis - pa rochie of gemeente - zou doen. In ons werk komt de geestelijk ver zorger eerst 'mensen' tegen en pas daarna 'protestanten', 'katholie ken' of 'humanisten'. Tenslotte is het de patiënt die zelf kan aange ven: ik wil graag de predikant spreken of de pastor. We geven zulke wensen aan elkaar door. Soms doen zich vragen voor naar contact met geestelijke verzorgers van andere stromingen. Wij heb ben contact met twee imams, één uit een Turkse en één uit een Ma rokkaanse moslim-gemeenschap. Zij zijn even welkom in het zie kenhuis als predikanten die hun eigen gemeenteleden komen be zoeken." 'Nergens bijhoren' Net als de andere collega's be zoekt mevrouw Sytsma ook pa tiënten buiten de eigen afdelin gen. Dit gebeurt op verzoek van de mensen zelf. Sommige patiën ten hebben een persoonlijke ver bondenheid met het humanisme of het Humanistisch Verbond. Er vragen soms ook mensen naar haar die, zoals ze zelf uitdrukken, 'nergens bijhoren'. Tenslotte ver zoeken patiënten om contact met de raadsvrouw omdat ze graag wat meer willen weten over hu manisme. Raadsvrouw Sytsma: „Er wordt wel gezegd dat humanisten niet geloven in God. Maar zo zie ik het humanisme niet. Humanisten we ten niet of God bestaat. Dat blijft voor ons een vraag die wij niet kunnen beantwoorden. Toch moeten we met ons leven aan de gang. De dingen die we doen in het leven en de keuzes die wij ma ken, daar dragen wij zelf de ver antwoordelijkheid voor en dat is niet niks. Ik zie natuurlijk ook dat er krachten buiten mij om aan het werk zijn. Krachten die groter zijn dan de mens. Toch zie ik die krachten niet als God, zoals dat binnen een godsdienst het geval is. Voor mij zijn die krachten on begrijpelijk en ongrijpbaar. Zo probeer ik ermee te leven." „Heel wat patiënten willen hier in het ziekenhuis hun verhaal toe vertrouwen aan iemand met een bekwaam luisterend oor. De gees telijke verzorging biedt door haar bijzondere manier van luisteren mensen de gelegenheid hun erva ringen een plaats te geven in hun persoonlijke levensbeschouwing."

de Stem | 1997 | | pagina 17