Kwaliteit thuiszorg in het geding ■v. *5 DE STEM Huiseigenaren in Axel, Terneuzen en Sas extra belast Gemeenten vrezen vlucht naar België .m Medische zorg moet toegankelijker voor migrantenvrouwen Terneuzense politie houdt drugsdealer aan 4Zeven gemeenten zijn tevreden over huidige werkwijze van ISOZ' Roza in beroep in zaak van rusthuizen-affaire lent aan staat. ie appeltaart, e broodjes, an ook. Onze in maar even 3rse broodjes naai zelf pro- orood kunt u :e winkels, urood in onze enbollen aw 1.99 C1 Provincie luidt noodklok r3.98 2.99 99 iü 7.98 'Eén grondprijs in heel Zeeuws-Ylaanderen is een utopie' Tweejarig meisje komt om bij ongeval in schuur Aardenburgers halen dronken man uit auto Inbraak in café Vogelwaarde Geen School's Out festival door te weinig vrijwilligers Zeeland DONDERDAG 13 MAART 1997 Van onze verslaggever ■fcrneuzen - Huiseigenaren in Axel, Terneuzen en Sas van Gent moeten vanaf volgend jaar extra belasting over hun woning betalen. Het Rijk heeft de waarde van hun wo ning voor de inkomsten- en vermogensbelasting ver hoogd. De verhoging bedraagt in Axel zeven procent, in Ter- neuzen veertien procent en in Sas van Gent tien procent. De verhoging heeft te maken met de nieuwe wet Waardering On roerende Zaken (WOZ), die voor ziet in een hertaxatie van de waarde van woningen en andere gebouwen. Elke huizenbezitter krijgt een zogeheten WOZ-be- schikking toegestuurd. Daarin wordt de waarde van zijn woning in vrij opleverbare staat vermeld. Deze waarde is de komende vier jaar bepalend voor de gemeente lijke onroerend-zaakbelasting en de waterschapsheffing. Verder is het bedrag bij de belas tingaangifte over 1997 ook uit gangspunt voor de berekening van het huurwaardeforfait (de rijksbelasting voor huiseigena ren) en de vermogensbelasting. Peildatum voor de WOZ-be- schikking is 1 januari 1995. In de drie Kanaalzone-gemeenten is echter een eerdere datum gehan teerd. Om ongelijke behandeling te voorkomen heeft het Rijk voor deze gemeenten een verhogings percentage vastgesteld. Dat is per gemeente berekend over de ge middelde waardestijging van de woningen in de tussenliggende periode. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) laat weten dat het wegens een gebrek aan taxa teurs niet mogelijk was voor alle gemeenten dezelfde peildatum te hanteren. Gemeenten die zijn uit gegaan van een eerdere peilda tum, hebben besloten af te zien van een nieuwe taxatie per 1 ja nuari 1995, omdat dat extra kos ten met zich mee brengt. Een woordvoerster van de VNG verwijt de belastingdienst overi gens dat ze te weinig aan voor lichting doet over de WOZ. „Er schijnt een folder te zijn, maar die heb ik nooit gezien. Er zouden ook radio- en tv-spotjes komen, maar die zijn er nog niet ge weest." Van onze verslaggever Middelburg - De kwaliteit van de Zeeuwse thuiszorg staat op het spel. Daarom gaat, in navolging van enkele thuiszorgin stanties in Zeeland, nu ook het provinciebestuur in Den Haag de noodklok luiden. Er is simpelweg te weinig geld beschikbaar voor de thuiszorg en de medewerkers worden gek van het be stuurlijk gesol vanuit Den Haag. Gedeputeerde G. de Kok (Volks gezondheid) gaat daarom op vrijdag 14 maart Provinciale Staten voorstellen een agenda punt over die thuiszorg over het weekeind te tillen naar de maan dag zittende commissie Welzijn. En in die commissie wil De Kok dan een brief op poten voor Den Haag formuleren. Dat deelde hij gisteren mee tijdens een confe rentie in Middelburg van de Vrouwenbond FNV over de nij pende problemen in de thuis zorg. Twee kanten Thuiszorg ^^Jcheren was de eerste Zeeuwse:instantie die aan. Jé bel teok ëh noodkreet".' richtingfebinet verzond. Giste ren was de directeur van Thuis zorg Walcheren, L. Phernam- bucq, ook aanwezig. „Er is ellen de aan twee kanten, we hebben te weinig geld en er wordt te veel met ons gesold. We weten nooit waar we aan toe zijn. Dus gaan onze klanten klagen en ze heb ben groot gelijk," aldus Pher- I nambucq. I Wachtlijsten I Een andere inleider. S. Huy- I bregts van de Vrouwen Alliantie j zei het zo: „De wachtlijsten wor- den groter, de vraag wordt gro ter omdat mensen langer thuis moeten blijven in dat nieuwe be leid. De werkdruk voor het per soneel is veel zwaarder gewor den sindsdien. En je kunt de mensen geen fulltime baan aan bieden want het werk is zo zwaar dat je het geen 36 of 38 uur kunt volhouden. Technisch gezien staat de kwaliteit van de 'rg nog overeind, maar als het zo doorgaat gaat het gigantisch uit de klauw lopen." Ondertussen ontstaat een scheve verhouding in de markt. Parti culiere bureau's gaan nu ook voor geld thuiszorg aanbieden, maar die zijn duurder. Zo ont staat de situatie dat rijke men sen betere thuiszorg kunnen ko pen dan anderen. Met name ge deputeerde De Kok is daar fel tegen. „Ik wil geen marktwer king in de- thuiszorg, die zorg is gebaat bij een stabiele structuur en elk ander systeem wijs ik af," aldus De Kok. Gedeputeerde G. de Kok wil brief op poten naar Den Haag. FOTO WIM KOOYMAN jna AH Servicelijn: 0800-0305. De artikelen In advertentie kunt u m alle AH wlnke|s Wg behalve de artW waar kleine cijfers m staan. Die artikele kunt u alleen Wenéén AH winkels waar 6= van die cijfertjes OP d? deur staat. Recia"' prijzen Selden 15 maart a.s. «L de voorraacI sire de weekendbroOT zijn verkrijgbaar var® woensdag g ch Van onze verslaggever Middelburg - In de Zeeuwse ziekenhuizen en bij de medisch specialisten moeten enkele speciaal op migrantenvrouwen ge richte hulpverleners worden aangesteld, plus tolken. Er dienen meer vrouwelijke artsen tetvorden-aangesteld. Verder moet er scholing worden ceptiepil voorgeschreven, die ze Sefieven aan andere hulpvêrle- !®s en aan de vrouwen ook. nu is de zorg nog veel te ontoegankelijk voor de vrouwen 11 dat levert problemen op. 0 luidt de algemene conclusie an een gisteren gehouden mini- j rentie in Middelburg van "e welzijnsstichting VMC. Cen- st°nd de hulpverlening aan j ou*en van buitenlanders die l Nederlandse nationaliteit vrouwenVerWOrVen' migranten" Taalproblemen, vooroordelen en ««verschillen aan beide e« leiden tot problemen bij sartsen en ziekenhuizen. Zet- e„ en worden bijvoorbeeld op n,. Verlïeerde manier ingeno- a: ,en een Marokkaanse vrouw bnJj vruchtbaarheid wilde nP-1 eren om kinderen te kun- ten Het}, kreeg de anti vervolgens een jaar lang slikte. En wanneer de taal geen pro bleem is, zijn het de verschillen de systemen van zorg wel, in Ne derland en het buitenland. In Marokko en Turkije bestaat bij voorbeeld het fenomeen huisarts niet. Mensen daar zoeken een arts bij een bepaalde kwaal en komt er geen genezing, dan gaan ze naar een andere arts. Het duurt doorgaans een hele tijd voor migranten het systeem van de Nederlandse huisarts door hebben en waarderen. Zeker in een ziekenhuis is goede communicatie tussen artsen en patiënten een noodzaak. Maar nog al te vaak komt het voor dat migranten de Nederlandse taal wel spreken, maar hun angst en pijn niet in die taal kunnen ui ten. En dat kan weer leiden tot een verkeerde behandeling. Nieuwbouw in het Terneuzense plan Othene Van onze verslaggever Terneu^yj^lVIiddelburg - De. suggesties-van gedeputeerde J. van jZ wieten om Zeeuws-Vlaanderen tot één volkshuisvestingsbeleid te komen, gekoppeld aan een uniforme grondprijs, worden door diverse gemeentelijke woordvoerders van de hand gewezen. Mag de regio per jaar bovendien niet meer nieuw bouwen dan de gemiddeld 133 woningen die zijn toegekend dan voorzien di verse gemeentebestuurders een 'vlucht' naar België. Dezelfde grondprijs in heel de regio is volgens hen een utopie. „Misschien een voorzetje uit Middelburg om tot één gemeen te Zeeuws-Vlaanderen te komen suggereerde burgemeester J. Kruize van Oostburg. Enige weg Toch is volgens wethouder C. de Mol-Marcusse van Terneuzen overleg de enige weg die gegaan moet worden. In het Woning bouwprogramma komt de Scheldestad er bekaaid af. „Slechts 28 woningen per jaar is onredelijk. Het geeft ook een vertekend beeld van de vesti- gingsbehoefte. Denk bijvoor beeld aan de komst van de WOV," aldus Mol. Zij wees erop dat Terneuzen de afgelopen ja ren weinig uitbreidingen heeft gehad bij gebrek aan bestem mingsplannen. „Andere ge meenten hebben daardoor rela tief meer kunnen bouwen. Over de verdeling van nieuwe wonin gen moet in alle redelijkheid te praten zijn. De Mol zegt ook te willen inspe len op vervangende nieuwbouw en doelde hierbij op de sloop van de flats aan de Alvarezlaan. Voorts wil Terneuzen verder frOffirleg met Gig Terneuzen toch meer te „mogen, iaten feou- „wen^ Het nog .jjiet vastgestelde mestemmingsplan-Othene is niet uit de lucht komen vallen. „Daarover zijn besprekingen geweest en GS hebben meege werkt aan de artikel 19-proée- dures die woningbouw in Othe ne mogelijk maakten." Zij wees bovendien op de bovenregionale functie van Terneuzen, die in stand gehouden moet worden. „Een zaak voor heel Zeeuws- Vlaanderen." Rampzalig Toegewezen woningen afstaan aan een andere gemeente wordt geen beleid in Hulst, zo bleek uit een reactie van wethouder G. van de Voorde. „Wij zijn de af gelopen jaren, met instemming van GS, miljoenenverplichtin gen aangegaan. Voor ons be stemmingsplan Grote Kreek (vijfhonderd woningen) was de afspraak gemiddeld vijftig wo ningen per jaar te bouwen. Dat moeten er nu 35 worden. Dat is rampzalig. Als wij dan straks aan onze jaarlijks quotum zitten zegt een aspirant-bouwer: be- kijk het maar en hij vertrekt naar België. Dat is ook afgelo pen jaren al een aantal keer het geval geweest." Bij de provincie zal toch op een aantal van vijftig worden aangedrongen. Evenals Van de Voorde gaat burgemeester W. de Graaf van Axel ervan uit dat de bestaande en goedgekeurde bestemmings plannen - Buthstraat, Koe wacht, Zuiddorpe - onverkort worden uitgevoerd. „In een nieuwe, blanco situatie, is het idee om één woningbouwbeleid voor Zeeuws-Vlaanderen vast te stellen bespreekbaar. Met dien verstande dat wij allemaal een Wethouder C. de Mol-Mar cusse van Terneuzen vindt 28 nieuwe woningen onredelijk. FOTO'S WIM KOOYMAN stukje meekrijgen van de koek. Terneuzen mag best wat meer groeien, het is de centrumge meente. Daarvoor mogen andere gemeenten echter niet op slot gaan." Nadenken Burgemeester J. van Rest van Sas van Gent vindt dat over de plannen van Van Zwieten goed nagedacht moet worden. „We zitten natuurlijk wel met onze lokale vraag naar nieuwbouw en daarin wil je als gemeentebe stuur tegemoetkomen." Evenals diverse andere woordvoerders vindt zij ook dat vervangende nieuwbouw te allen tijden in el ke gemeente moet kunnen plaatsvinden. „Daar hebben wij goede ervaringen mee, zie wat wij in de kern Sas hebben kun nen doen." Op de valreep, 27 maart neemt hij afscheid als burgemeester van Oostburg, wil J. Kruize zijn mening .nog wel kwijt. „Als ik cjat zo.hopruit Mddelburg denk ik weleeng: wat is^mScRt" tóch heerlijk'Zo wérkt hel natuurlijk niet. Er moet in onze streek be weging blijven, en daarvoor heb je mensen en woningen nodig." GS hebben de woningbehoefte in West-Zeeuws-Vlaanderen (Sluis-Aardenburg, Oostburg) de komende tien jaar op nul ge steld. „Wij zijn stiefmoederlijk bedeeld," vindt wethouder J. du Fossé uit Sluis. „Een mooi plan van Van Zwieten, hij moet er echter wel mee boven de Schel de blijven. Op die manier wordt het hier een safaripark." Geen solidariteit Du Fossé hekelde het nieuwe bouwprogramma. „Jarenlang is er heel veel geld gestopt in het kleine kernenbeleid. Dat wordt nu radicaal de nek omgedraaid. Wij bouwen nu wel in Sluis dure particuliere woningen. Daar hebben onze jonge mensen wei nig aan. Die worden gewoon weggejaagd. En geloof mij, die gaan eerder naar België dan naar Terneuzen. En als wij met voorstellen komen voor betaal bare woningen beneden de twee ton horen we in Middelburg al leen maar: njet I In solidariteit tussen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten ge looft Du Fossé niet. „Dat Ter neuzen in de problemen komt, is onze zaak niet. Het mag onze grote broer zijn, maar ze moeten daar wel zelf zijn broek ophou den." Hij ziet niets in een Zeeuws-Vlaams woningbouw- overleg. „Heeft geen enkele zin. Dat wordt een Babylonische spraakverwarring en uiteinde lijk komt iedereen toch op voor zijn eigen gemeente. Terecht: daar is men voor ingehuurd". Kloosterzande - De tweejarige Andrea Huige uit Kloosterzande is gisteren door een noodlottig ongeval in een landbouwschuur aan de Kruisdorpsedijk om het leven gekomen.In de schuur stond een zogenoemd kooiwiel dat losgekoppeld was van een tractor. Door nog onbekende oor zaak kantelde dit stalen wiel en viel op het kind. Zij liep daardoor dermate ernstig hoofdletsel op dat ze ter plekke is overleden. De technische recherche van de Zeeuws-Vlaamse politie heeft onderzoek ingesteld naar de toe dracht van het ongeluk. Van onze verslaggever Aardenburg - Doortastende inwoners van Aardenburg hebben dinsdagavond een vijftigjarige autobestuurder uit het Belgische De Panne achter het stuur van zijn au to gehaald, omdat hij dron ken was. De politie hield de man aan. Hij blies 1,9 promille op de ademtester. De Belg kreeg een dagvaarding en een rij verbod van tien uur. Ook zijn rijbewijs werd ingenomen. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft een 28-jarige Terneuzenaar aangehouden die ervan wordt verdacht dagelijks tientallen grammen heroïne en cocaïne via drugsrunners aan de man te brengen in de Scheldestad. Hij zou daar naar schatting tienduizenden guldens per week mee verdiend hebben. Meerdere aanhoudingen op korte termijn in dezelfde zaak sluit de politie niet uit. De Terneuzenaar is afgelopen dinsdag na een onderzoek dat vele maanden in beslag heeft genomen, gearresteerd in de binnenstad. De drugsdealer zou zijn handel begin vorig jaar gestart zijn vanuit verschillende woonhui zen in het centrum van Terneu zen. Hij had tevens een aantal drugsrunners in dienst die de harddrugs mede verkochten. Om hoeveel runners het gaat, kan de woordvoerder van de Zeeuws-Vlaamse politie niet direct aangeven. De straatwaarde van heroïne bedraagt in Terneuzen tussen de 75 en honderd gulden per gram. Cocaïne gaat voor 125 tot 150 gulden van de hand. De prijsverschillen hebben te ma ken met de kwaliteit van het middel. Hoe meer de drugs ver sneden (verdund met andere middelen) zijn, hoe minder de kwaliteit en dus hoe lager de prijs. De verdachte wordt vrijdag 14 maart voorgeleid aan de rech- ter-commissaris in Middel burg. Die beslist of de aanhou ding terecht is geweest en de man langer vast blijft zitten. De politie blijft de drugshan delaren in Terneuzen kort op de huid zitten. Eerder dit jaar arresteerde de politie een aan tal andere cocaïnehandelaren. Bovendien werd een omvang rijke drugsbende opgerold, waarbij in totaal meer dan twintig aanhoudingen werden verricht. Van onze verslaggever Terneuzen - Ingrijpende wij zigingen in de structuur van het overlegorgaan van de ze ven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zijn niet te verwachten. In grote lijnen zijn de dagelijkse gemeentebesturen in het In tergemeentelijk Samenwer- kings Orgaan Zeeuws-Vlaan deren (ISOZ) tevreden met de huidige werkwijze. Dat zegt de secretaris van het .,iSOZ,G. Christiaansejo^ruitlo- pènrl op de vervolgbesprelïng Varyf e gvaluatie ovqrjb.et functio neren van het samenwerkings verband tussen de gemeenten in de streek. Die bespreking staat vandaag op de vergaderagenda van het ISOZ. De gemeentebesturen sloten twee jaar geleden een convenant dat een lichte vorm van samenwer king regelde. De nadruk ligt, al dus Christiaanse, op consultatie, afstemming en coördinatie. De samenwerking is in hoge mate vrijblijvend van karakter. Ze be oogt niet meer of minder dan het bevorderen van een 'effectieve en evenwichtige' besluitvorming over zaken die een regionaal ka rakter hebben. De gemeentelijke zelfstandigheid blijft onaange tast. In de overeenkomst ligt vast dat de colleges elkaar vier keer per jaar achter gesloten deuren zullen spreken. Inzet is om een gezamenlijk standpunt in te ne men over onderwerpen die in het belang zijn van alle gemeenten. De meerderheid bepaalt het ge zamenlijk standpunt. Elke ge meente heeft een stem. Het geko zen model ging minder ver dan het voorstel van burgemeester Kessen van Hulst indertijd. Die stelde een alternatieve samen- werkingsrêgÈling vqor, waaraan de gemeenten onkj tevoegdheden zouden overdragen. Het 'lichte' model waar in 1994 voor is gekozen, blijft echter na de evaluatie door de Zeeuws- Vlaamse gemeentesecretarissen volgens de ISOZ-secretaris naar verwachting overeind. „Wat res teert zijn slechts enkele punten. Zoals de vraag of het voorzitter schap in handen moet zijn van de burgemeester van de grootste ge meente (Terneuzen, red.) of moet rouleren tussen alle burgemees ters. Een ander aspect betreft het secretariaat. Moet dat in vaste handen van een persoon zijn of eveneens wisselen." Van onze verslaggever Goes - De Veenendaalse register-accountant Roza is in beroep gegaan bij het College voor het Beroepsleven tegen de uit spraak van de tuchtraad van het Nivra, het Nederlands Insti tuut voor Register Accountants. Het is een nasleep van de Zeeuwse rusthuizen-affaire waarin gesjoe meld werd met tonnen subsidie. Roza, de huisaccountant van het zwaar gereformeerde bestuur van de rusthuizen, verloor op 10 februari een belangrijke zaak tegen de ac countants van de provincie, VB Accountants en Moret, Ernst Young. Die hadden aangetoond dat Roza onzorgvuldig was geweest en Roza bestreed dat. Roza is ook nog verwikkeld in een juridische strijd met het provincie bestuur, dat 3,6 ton subsidie terug eist van het nieuwe bestuur van de rusthuizen. Roza heeft een claim van vier miljoen gulden bij het pro vinciebestuur ingediend. Het wachten is nu op de uitkomst „van een hoger beroep dat de provincie heeft aangespannen bij het Nivra. De hoofdrolspeler in de affaire, een orthodoxe dominee en oud-voorzitter van de rusthuizen, is officieel uit zijn ambt gezet door zijn eigen kerk genootschap. Van onze verslaggever Vogelwaarde/Kloosterzande - Onbekende mannen hebben woensdag in alle vroegte ingebroken in een café aan het Rapen burg 10 in Vogelwaarde. Vermoedelijk ging het om twee man. Ze hebben zich met een onbekend geldbedrag uit de voeten ge maakt. De twee inbrekers werden om 4.15 uur verrast door de 49-jarige be woonster die in het café sliep. Eenmaal betrapt maakten ze zich als een haas uit de voeten. Het vermoeden bestond dat de inbrekers zich nog ergens in de buurt van het café ophielden. Daarom ging er een uit gebreide zoekactie van start. Tien mensen (zowel politie-agenten als buurtbewoners) keken gedurende drie uur lang rond in de omgeving, maar elk spoor van de inbrekers ontbrak. De dichte mist speelde de misdadigers daarbij zeer waarschijnlijk in de kaart. De Zeeuws-Vlaamse politie tast vooralsnog volledig in het duister over de identiteit van de inbrekers. Behalve in Vogelwaarde werd dezelfde nacht ingebroken in een hore- ca-gelgenheid aan de Groenendijk in Kloosterzande. De vijftigjarige eigenaar mist ook hier een nog onbekend geldbedrag. Axel - Het Axelse Popfestival School's Out is out. De Stich ting Axel Pop Populair slaagt er niet in om genoeg vrijwil ligers te vinden om het popfestival weer op poten te zetten. Het festival trok de laatse jaren, zo'n twaalfhonderd bezoe kers per keer. Bekende groepen als Gotcha en Sjako ston den er op de planken. Het begon zes jaar geleden als een alternatief examenfeestje, maar groeide uit tot een popfeest dat twee dagen duurde. Vorig jaar werd het festival uitgebreid met een speciale avond voor de oudere jeugd en een middag voor kinderen. De kindermiddag bleek een succes. De avond voor oudere jongeren was echter aan merkelijk minder succesvol. De wisselende resultaten zijn niet de reden tot het opheffen van het festival. De organisatoren waren er op een gegeven moment te veel tijd aan kwijt. Sommigen moesten tien vrije dagen opnemen om alles geregeld te krijgen. Steeds minder vrijwilligers zijn daar toe bereid, reden waarom het festival voor dit jaar van de kalen der is geschrapt.

de Stem | 1997 | | pagina 11