S CG Het extraatje van Leerdammer. Ziekenhuizen bereid tot harde acties DESTEM 1.25 2.45 2.95 5.95 mogen slachtrijpe varkens afvoeren Zevenbergse eerste slachtoffer Thalys JETTY'S Gerritsma Massaal protest werknemers Renault Boeren Rijsbergen Strengere eisen ivf-behandeling Twee mannen aangehouden voor moord op Roosendaalse Turk rERDAG j •IINES XT R A R D E L G plaatsen x betalen kindermode AGBLAD VOOR Z U 1 D W E S T-N E D E R L A N Noorse duiker vindt goudschat van 7 miljard Hans van Z. weer opgepakt voor moord I Hij zou twee keer te hebben ge- Iprobeerd een 46-jarige kennis in I Delfzijl om het leven te brengen. I an Z. heeft hem volgens de poli- i tie de eerste maal met een moker I bewerkt en daarna met een J broodmes. De man ligt in het zie- jkenhuis. Voor topkwaliteit en de beste service naar... BRABANTHALLEN Jfee week alleen bij Albert Heijn. ui i 'Medische zorg in gedrang' Zomertijd wordt niet afgeschaft Verdeling 80 oesterpercelen Oosterschelde via inschrijving Nu 6 weken destem voor 31 gulden X 56 EEK erlncj jiaaszUim. Ier pt 8 Zaamslag 72 1 Wij, E PARTIJ Jledige garantie, eren. Voor het in stofsoorten. t 3 Waalwijk t/m Za.) g alist mogelijk 7 waarden (K.v.K. tl H «Tj pi4 REE IL-r J***-*- anjenever 21?5 enjenever 16?5 h Whisky 24?5 burg 19?5 aeljenever 16?5 •quila JUX 26?5 076-5.312.313 of faxen: tekst 3 x binnen >ngewijzigd laat hoeft u slechts nties te betalen, deze serie een voorkomt, wordt die leval berekend. js incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Ier nummer 14.70 3 Stuur mij een rekening VB Breda, el nodig). plaatsingsgarantie lellen voor een GRATIS herplaatsing^, Fr. v. Waesberghestraat 50 Hulst j 0114-314096 I DE STEM 137e JAARGANG 3 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 81/82 C1 t/m C4 D1 RTV-programma's D2 Lijf S teven El t/m E4 m iji I I I I I WOENSDAG 12 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - 2ATERDAG: 2,75 Quito (dpa) - De Noorse dui ker Anton Smith heeft voor de kust van Ecuador een goudschat gevonden in een 300 jaar geleden gezonken Spaans galjoen. De vondst, waarvan de waarde wordt geschat op zeker 7 miljard gulden, bevond zich op zes tien meter onder de zeespie gel. Het voormalige vlaggenschip van de Spaanse Armada zonk in 1654 tijdens een reis van El Callao in Peru naar Perico in Panama. In verband met de waardevolle lading zilver en goud waren schatzoekers al I jaren op zoek naar de Capita- na Jesus Maria. Het profes sionele Noorse schatzoekbe- drijf La Capitana Invest stuitte met behulp van mo derne seismologische instru menten als eerste op de felbe geerde schat. Noorse historici I waarschuwen intussen voor plunderaars. De berging van het galjoen begint op 19 maart. bij Forest van start met gelijkspel PAGINA Dichte mist eist I dode in Borsele Breda/Borsele - De dichte mist van gistermorgen heeft in Borsele een dode en zes gewonden geëist. Een busje voor personeelsvervoer I botste op een kruising op de auto van een 47-jarige Duitser. Die overleed ter plaatse. I Op de grote wegen was het aantal ongelukken verder opvallend klein. Op de A16 (Breda-Moer- dijkbrug), berucht voor ernstige ongevallen tijdens mist, gebeurde I niets. Het inhaalverbod voor vrachtwagens tijdens de och- I tendspits, dat sinds twee weken i op de A16 van kracht is, vermin- 1 dert naar de indruk van de politie I het risico van mistongevallen. De 1 vrachtwagenchauffeurs houden zich keurig aan het verbod. 12IE ZEELAND - C1 I Van onze verslaggever I Delfzijl - De Utrechtse serie- I moordenaar Hans van Z., die in 1 1969 werd veroordeeld tot le- I venslang, zit opnieuw in de cel. I De nu 54-jarige man wordt yer- I dacht van twee pogingen tot I moord. I Hans van Z. ging in 1969 de cel in Ivoor het vermoorden van de jneeswijkse boer Reijer de Bruin, I ajn Amsterdamse vriendin Coby l"® der Voort en de Utrechtse winkelier in feestartikelen Don- |se ^an Z. kwam in 1986 ver- vroegd vrij. Dit besluit is gisteravond in con grescentrum De Reehorst in Ede genomen tijdens een buitengewo ne. ledenvergadering van de Ne derlandse Zorgfederatie, de werk geversorganisatie (755,000 werk nemers) van de Nederlandse zie ken- en verpleeghuizen, psychia trische klinieken en gehandicap teninstellingen. De directies van de zorginstellin gen roepen het NZf-bestuur op, vandaag in het overleg met minis ter Borst en staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid te kiezen voor een 'harde opstelling'. NZf-voorzitter Krol waarschuwt dat door de acties ziekenhuizen minder medische hulp kunnen bieden. Hij weigert vooralsnog aan te geven, welk draaiboek klaarligt om het kabinet onder druk te zetten. De NZf voorziet een verlies van 14.000 arbeidsplaatsen in de ge zondheidszorg en welzijn wan neer het kabinet de gemaakte af spraken over beleid en uitvoering niet nakomt. Als gevolg daarvan (ADVERTENTIES) autoschade Keulsveld 6 telefoon 0165 - 53 38 15 HERTOGEN Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 13.00 - 22.00 uur; Zondag van 10.00 -17.00 uur Die heerlijke Leerdammer gatenkaas, met dat tik keltje zoet In de nootachtige smaak, die kent u natuurlijk. Dat-le "Leerdammer" heet weet u. Maar weet u ook dat de Leerdammer deze week bij ons extra voordelig Is en dat u er een leuk, houten boter-kaas-en- eleren spelletje bij cadeau krijgt? Leerdammer kaas 45+,^ r qa kiio NU iD.yu NU bij 500 gram of meer: boter- kaas-en-eleren spelletje gratis.* bieding geldt t/m zaterdag 15 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt. van varkens uit Brabant PAGINA Eis twee jaar cel voor doden peuter PAGINA Kernan ontdekt Frans Hals PAGINA Visagiste houdt niet van grijze muizen PAGINA E1 HnmyagFi MIN. MAX. 5/18 Nog een mooie dag Het weer ging gisteren letterlijk en figuurlijk de mist in. De kans op nevel of mist is vandaag niet zo groot meer. Het wordt een zonnige dag met weinig wind. Van onze verslaggevers Den Haag/Ede - De ziekenhuizen en andere instellingen in de gezondheidszorg zijn bereid tot het voeren van harde acties, in dien het kabinet blijft weigeren een bezuiniging van honderden miljoenen guldens van tafel te halen. zullen de wachtlijsten in de pa tiëntenzorg volgens NZf-voorzit ter drs. A. Krol 'aanzienlijk toene men en zal de zorg voor chroni sche patiënten verder verschra len'. De instellingen in de gezondheids zorg verwachten een financieel gat in hun begroting van 600 mil joen gulden. Los daarvan zullen de NZf-instellingen binnen de grenzen van aanvaardbaar geach te zorg, 190 miljoen gulden extra moeten verdienen door een doel matige wijze van werken. Volgens de NZf kan dat niet, omdat de uit gaven veel harder groeien dan voorzien. Minister Borst van Volksgezond heid is des duivels op Krol. Borst vindt dat hij het kabinet ten on rechte beticht van het niet nako men van afspraken. „Meneer Krol is door het dolle heen," aldus Borst in een voor haar doen zeer felle reactie. Het dreigement van de NZf om acties te voeren neemt Borst nau welijks serieus. „Wie moet er dan actie voeren? In ieder geval niet de medewerkers van de ziekenhui zen. Die hebben juist een goede CAO gekregen met een looptijd van twee jaar, dus die zitten tot 1999 goed." Ook bij de Tweede Kamer vindt de NZf weinig ge hoor. Brussel - De zomertijd wordt niet afgeschaft. Nederland heeft gis teren in Brussel een compromis bereikt over de verlenging van de Europese regeling met drie jaar. Frankrijk wilde ervan af, omdat het uurtje meer daglicht het bio ritme van boeren en kinderen zou verstoren. Vanaf dit jaar tot 2001 begint de zomertijd in alle EU- staten op de laatste zondag van maart en eindigt op de laatste zondag van oktober. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen (Visserij) wil tachtig oesterperce len in de Oosterschelde volgende maand via een openbare inschrij ving verdelen. De minister laat dat weten in een brief die hij gis teren naar de Tweede Kamer stuurde. Van Aartsen gaat er vanuit dat de oesterpercelen op 1 mei zullen zijn verhuurd. De officiële be kendmaking van de openbare in schrijving wordt onder andere gepubliceerd in visserijbladen. Belangstellenden kunnen daarop een informatiepakket aanvragen met de voorwaarden van deelna me, een inschrijfformulier en overzichtskaartjes van de perce len. Als na de openbare inschrijving nog percelen vrij zijn, is er hal verwege april een openbare bij eenkomst in Yerseke. Daarbij kan iedereen opnieuw bieden. Nooit gedacht dat ik naar het midden zou opschuiven »Zo'n 10.000 werknemers van Renault en hun sympathisanten hebben gisteren voor de Renault-fa- brieken in Boulogne-Billancourt bij Parijs gedemonstreerd tegen de plannen van het autoconcern om de personeelssterkte flink in te krimpen. De bedrijfsleiding houdt echter vast aan de sluiting van de vestiging in het Belgische Vilvoorde, waar 3100 mensen werken. fotoepa ZIE OOK ECONOMIE - A7: Personeel van Renault vastberaden Den Haag (anp) - Minister Borst wil strengere eisen stel len aan klinieken die vrouwen met reageerbuisbevruchting behandelen. Vijftien procent van de behandelingen moet van de minister succes heb ben. De zogeheten in-vitrofertilisatie (ivf) is daarmee de enige medi sche behandeling waaraan voor af een succesnorm is gekoppeld. „Dat opent perspectieven," con stateerde Borst gisteren in de Tweede Kamer. „Mogelijk zou den we ook een geslaagde score bij heupoperaties aan de vergun ning moeten koppelen." Ook aan vrouwen die voor een ander een kind willen baren, wil Borst voorwaarden stellen. Het moeten vrouwen zijn die al eigen kinderen hebben, het liefst een voltooid gezin. Het kabinet is niet van plan voor zogeheten wensmoeders het familierecht te veranderen. Dat betekent dat de draagmoe der als de 'echte' moeder geldt. Via een rechterlijke uitspraak moet die uit de ouderlijke macht worden ontzet. Verschillende kinderrechters weigerden dat echter te doen omdat er geen sprake was van ongeschiktheid maar van onwil om een kind op te voeden. Borst wil ook niet draagmoeders dwingen afstand te doen van het kind. Als je het al te makkelijk maakt, zou je het draagmoeder schap bevorderen, aldus de mi nister. De minister volgt het advies van de Gezondheidsraad, ivf toe te laten bij vrouwen tot 40 jaar. Gaat het om de behandeling met de eicel van een andere, jongere, vrouw dan ligt de grens op 44 jaar. Ivf zit niet in het ziekenfonds, maar vrouwen krijgen de behan deling via een subsidie vergoed. Van onze verslaggever Hoeven - De politie van Roosendaal heeft maandagavond twee Turkse mannen uit Roos endaal aangehouden in hun woningen vanwe ge de moord op hun 42-jarige stadsgenoot O. Kirac. De man werd vorige week dinsdag dood aangetroffen op de Goudbloemsedijk in Hoe ven. Het gaat om de 29-jarige M.A., die ervan wordt ver dacht de dodelijke schoten te hebben gelost, en zijn 27-jarige plaatsgenoot K.S., die de aanslag op Kirac vermoedelijk mee heeft helpen voorbereiden. Gisterochtend is bij een huiszoeking in Roosendaal het vermoedelijke moordwapen aangetroffen. Poli tiewoordvoerder R. Luyten zegt desgevraagd dat het moordwapen niet in één van de woningen van de verdachten is gevonden. „Maar het is wel door één van hen gebruikt," aldus Luijten. Volgens Luijten hebben de verdachten nog geen verklaringen afgelegd. Hoe de politie beide ver dachten op het spoor is gekomen, wil hij in verband met het lopende onderzoek niet kwijt. Kirac, een Nederlander van Turkse afkomst, dreef in zijn woning aan de Roosendaalse Brugstraat een illegaal gokhuis dat voornamelijk door Turken werd bezocht. Hij vertrok daar vorige week maan dagavond laat na een telefoontje van een vermoede lijk Turkse kennis. De volgende morgen werd hij dood aangetroffen naast zijn auto op de Goud bloemsedijk in Hoeven. Doorzeefd met kogels die van dichtbij op hem waren afgevuurd. De manier waarop en de plek waar hij om het leven is gebracht, duiden op een afrekening. In dat ver band wordt een link gelegd met de activiteiten in zijn gokhuis. Van onze redactie binnenland Breda/Brussel - De varkensboeren in Rijsbergen en omgeving kunnen opgelucht ademhalen. De EU-lidstaten gaven Neder land gisteravond in principe toestemming om de varkens in dat gebied onder voorwaarden weer te laten afvoeren voor de slacht. De overvolle stallen bij de var kensfokkers rond Rijsbergen be horen daarmee binnenkort tot het verleden. De versoepeling van het vee-vervoersverbod betreft alleen slachtrijpe varkens. De versoepe ling betekent dat de dieren in het gebied Rijsbergen niet ter plaatse hoeven te worden afgemaakt. Voor bedrijven in een straal van drie kilometer rond het besmette bedrijf in Rijsbergen geldt de re geling niet. De EU-ministers van Landbouw moeten de regeling overigens nog goedkeuren. Dat gebeurt waarschijnlijk volgende week. Er is een aantal strikte voorwaar den vastgesteld. Zo moeten de die ren nauwlettend in het oog zijn gehouden door veeartsen, tot vlak voor transport naar het slacht huis. Het vlees mag gewoon wor den geëxporteerd, maar krijgt wel een speciaal certificaat van her komst mee. Voor de door varkens pest getroffen streek in Oost-Bra bant geldt de versoepeling niet. Stan van der Meys, namens Ne derland lid van het Permanent Veterinair Comité, noemde het besluit 'de eerste ommekeer ten goede'. Bij Rijsbergen deed zich medio februari een geval van var kenspest voor bij een bedrijf van een boer die dieren had uitgewis seld met zijn broer in de varkens- pestzone rond Venhorst/Odilia- peel. Daarna is er in de vervoers regio rond Rijsbergen geen var kenspest meer vastgesteld. Om die reden had minister Van Aartsen van Landbouw de EU om ophef fing van het verbod gevraagd. Woordvoerder S. Dijkstra van de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren noemt de beslissing in Brussel een goede stap in richting. Het hoogtepunt van de varkens pestepidemie lijkt achter de rug, zegt hij. Behalve de dieren zelf, is het sinds gisteren in de varkenspest-gebie- den ook verboden om sperma, em bryo's en eicellen van varkens te vervoeren. De regeling geldt ook voor het gebied Rijsbergen. Van Aartsen heeft deze maatregel uit voorzorg genomen nadat enke le dagen geleden varkenspest was uitgebroken op het inseminatie station in Wanroij. De EU-lidsta ten zijn bezorgd dat via het sta tion in Wanroij besmet sperma in andere landen terecht gekomen kan zijn. OP BINNENLAND-A3: Brabantse zeugen zitten zonder zaad Van onze verslaggever Zevenbergen - De fluisterstille Thalys, de snelle trein tussen Amsterdam en Parijs, heeft gistermorgen op het station Zeven bergen zijn eerste slachtoffer in Nederland gemaakt. Een 50-jarige vrouw uit Zeven bergen werd door de trein gegre pen en onder een stilstaande stoptrein gegooid. De vrouw was op slag dood. Het ongeluk ge beurde om kwart voor negen. Tot elf uur is het station afgesloten gebied geweest. Vijftig schoolkinderen hebben het ongeluk zien gebeuren. Zij zochten nadien huilend op het stationsplein steun bij elkaar. De politie heeft meteen de getuigen afgevoerd naar het politiebureau, waar Bureau Slachtofferhulp uit Zevenbergen een groot deel van de dag bezig is geweest om de ge moederen te kalmeren. Twintig kinderen hebben vorige week in Oudenboseh ook al iemand door een trein gegrepen zien worden. Toen betrof het een geval van zelfdoding. De getuigen zagen een echtpaar naar het tweede perron lopen, waar de stoptrein stond te wach ten. De man liep enkele meters voor de vrouw uit. Toen het sig naal voor een naderende trein werd gegeven en de spoorbomen dichtgingen, stond de vrouw midden op het spoor. Zij twijfel de over wat haar te doen stond, maar slaagde er niet in tijdig het spoor te verlaten. De bestuurder van de Thalys heeft haar duidelijk gezien. Hij gaf nog een noodsignaal. Later heeft personeel van NS de machi nist opgevangen. De man was ge heel ontdaan door het voorval. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (84) Vogelkers Deze struik of kleine boom kwam in zuidelijke provincies veel voor, maar is op tal van plaatsen verdrongen door de ingevoerde Amerikaanse vogelkers, een soort die zich agressief vermeerdert en daarom als 'bospest' bekent staat. Bestrijding werpt nauwelijks vrucht af. Beide soorten dragen blauw-zwarte bes sen waar vogels werkelijk dol op zijn. Aanplanten van enkele struikjes van de echte vogelkers in de tuin is daarom erg aantrekkelijk. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda i IJ DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I1 Ai

de Stem | 1997 | | pagina 1