Hontenisse moet orde op zaken stellen De Nederlands Hervormde Kerk te Axel Euregio Scheldemond gaat de boer op Meer tuinpremie in Terhole als compensatie voor hoge grondprijs 'Axel moet ieder jaar een kunstwerk kopen' Partijen Axel pleiten voor GGD-steunpunt Abraham de stem DAG KLAPPER DE STEM ZEELAND C2 jen... PEET PA - JACK, H.G. met je 50e verjaardag Financiën baren GS zorgen Sport en avontuur in Zeelandhallen 0(MA) 50 jaor S',a,idstraat32'4532cG Gedreven Macht Te klein Mening werkgroep beeldende kunst: Bewegwijzering beter richting Axelse Vlakte WOENSDAG 12 MAART 1997 lieren um, huwelijk, verloving, nen, Abraham enz. j incl. B.T.W., één grote pit. 40 mm 26.- incl. B.T.W. g. Foto's worden niet of geef uw tekst 2 dagen fan onze kantoren, ji aan: De Stem, Postbus I 'Kleintjes Afdeling'. wksten, foto's en tekeningen 1 nen te weigeren. trachtgever van deze ter bekend te zijn. Indien et opgave van een |t, is men verplicht zich te Kan misbruik. Uitgever is Ihtgever bekend te maken. Irdelijk voor de in de pende teksten. I.G. met de groote stap De Losse FLODDERS Deze Lieve jongeman fiaakt'r geen probleem van Al ziet hij vandaag Jeanette - William Arno - Marian en Ria Het is waar Marie wordt 90 jaar Hoera Debby is 1 jaar Oma Venema en Oma van Amersvoort__ Van onze verslaggever Terhole - Toekomstige bouwers in het uitbreidingsplannet j e in Terhole krijgen geen vijftienhonderd maar tweeduizend gulden tuinpremie per te bouwen woning. Burgemeester en wethouders van Hontenisse hebben dat besloten om de toch wel wat hoog uitgevallen grondprijs van 118 gulden per vierkante meter te com penseren. In principe krijgen bouwers van wonin gen in Kloosterzande en Vogelwaarde tweeduizend gulden tuinpremie en bou wers in de overige Hontenisser dorpen vijftienhonderd gulden. Nu echter in Terhole de uit de bus gerolde grondprijs te vergelijken is met Kloosterzande en Vogelwaarde wordt ook daar een hogere tuinpremie van toepassing. Dat het allemaal wat duurder uitpakt heeft te maken met een nieuwe trend die sinds vorig jaar in Zeeuws-Vlaanderen is ingezet. Nadat de gemeente Hulst for se bedragen moest neertellen om de be nodigde grond voor het uitbreidingsplan Groote Kreek te bemachtigen, wilden ook elders grondeigenaren niet meer voor gangbare prijzen landbouwgrond verkopen. Dat heeft ertoe geleid dat de gemeente Hontenisse nu in Terhole vijf tien gulden per vierkante meter moet neertellen. Om het uitbréidingsplannetje te realise ren is achtduizend vierkante meter no dig, plus dat er nog een sloot van het wa terschap moeten worden gekocht. Daar over wordt op dit moment nog onder handeld. Het exploitatieplan Terhole III, zoals het officieel heet, biedt straks plaats aan negen woningen. Tijdens een hoorzitting voor de inwoners in Terhole is het plan enthousiast ontvangen. Op dit moment is alle beschikbare bouw grond in het dorp namelijk zo goed als op. Met de aanleg van allerlei voorzieningen erbij is de gemeente in totaal ruim 632.000 gulden kwijt. Dat betekent dat er, om quitte te spelen, een bouwgrond prijs van 118 gulden per vierkante meter gevraagd moet worden. Naar verwach ting kan Terhole met de nieuwe bouw mogelijkheden een jaartje of zes vooruit. De exploitatie-opzet van Terhole III wordt maandag IV maart besproken in de commissie Grondgebiedzaken. Die vergadert dan om 19.15 uur in het ge meentehuis te Kloosterzande. Van onze verslaggever Middelburg - De gemeente Hontenisse moet zich op korte ter mijn beter gaan indekken tegen financiële tegenvallers. Gede puteerde Straten van Zeeland dringen daarop aan in een brief aan de gemeente, waarin ze hun bezorgdheid uitspreken over de financiële positie van Hontenisse. De provincie is in de pen ge klommen na een nader onder zoek van de gemeentebegroting voor dit jaar. Daarbij consta teert de provincie onder meer dat Hontenisse opnieuw eenma lige reservemiddelen heeft ge bruikt om structurele kosten voor de afvalverwijdering te dekken en dat de algemene re serve van de gemeente sterk wordt afgeroomd. Verder stelt de provincie vast dat de meerjarenraming tot de eeuwwisseling een tekort laat zien en dat de financiële gevol gen van het gemeentelijk riole ringsplan nog niet in de begro ting en meerjarenbegroting zijn verwerkt. Ook op de verlaagde toerekening van rente aan reser ves heeft de provincie kritiek. GS komen tot de slotsom dat het financieel weerstandsvermogen van de gemeente gering is. Dat is het vermogen van een gemeente om financiële tegenvallers op te vangen. Daarbij wordt gekeken Goes - Tijdens het paasweekend, van vrijdag 28 tot en met maan dag 31 maart, staan de Zeeland hallen in Goes in het teken van 'sport en avontuur'. Naast vele demonstraties met topsporters, wedstrijden en uitgebreide voor lichting via presentatiestands is er voldoende gelegenheid voor de bezoekers om ook zelf actief aan de slag te gaan. Een greep uit de activiteiten: streethockey, inline-skate, absei- len, tokkelbaan, mountainbike, persluchtduiken, klimwand, een surfsimulator en een fiets trail. Reisorganisaties presenteren hun programma's die zijn afgestemd op sport en avontuur en sportor ganisaties en -scholen laten zien waar ze mee bezig zijn. Daar naast is er ruime aandacht voor sport voor ouderen en gehandi captensport. De openingstijden van het spor tieve en avontuurlijke evenement zijn van 10.00 tot 18.00 uur. Op 28 maart echter van 14.00 tot 22.00 uur. EDITIE Bezorgklachten: fel lezerscontact, 076-5312312 mat/mvrij. 8.00- 17.00 uur zat- 8.00-12.00 uur Redactie lerneuzen: luidlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed.chef), ein van der Helm, Peter Oggel (editiechefl, weid de Puysseleijr, Sanne Schelfaut. Goes: klokstraat 1,4461JK tel. 0113-273700, fax 0113-273701. ziet vandaag SAR^, Echt waor, ons Agr>es de familie- fees Maas (provincieverslaggever). Hulst: Haudeloo 16,4561 ES Sj0114"372770' fax 0114-372771. Redacteuren: Eugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: 1 l0r> Koomen Je].matfmvrij. 0115-645751 tel-zondag 0115-645753 jUvertentie-expioitatie Oe Stem en ZVK lerneuzen: Vort 5740, fax 0115-645741 vertegenwoordigers: j uart'"Boeiie.privé0115-563976, nans Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: .jftjeloo '6,4561 ES tel-0114-372770. MH^enwoordigers: MariaVaü(ien Brande' Privé 0114-314570, n Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: "JM/mvr. 8.30- 17.00 uur naar het begrotingsresultaat, de aard en omvang van de reserves, toevoegingen en ontrekkingen aan die reserves, rentebereke ning, belastingcapaciteit en de mate waarin het gemeentelijk budget wordt gevoed. Bij dat alles zijn er nog de onze kerheden over de uitkeringen uit het Gemeentefonds, de uitkomst van de evaluatie van de Wet Voorzieningen Gehandicapten en de kosten voor decentralisatie van de onderwijshuisvesting, die op het bordje van de gemeente terecht zijn gekomen. Reden voor GS om tot de verzuchting te komen dat 'de ontwikkeling van de financiële positie van uw ge meente ons een punt van zorg' is. „In verband hiermee dringen wij er bij u op aan op korte termijn de nodige aandacht aan het fi nancieel weerstandsvermogen van uw gemeente te schenken." GS worden meteen op hun wen ken bediend, want komende raadsvergadering is er een voor stel om nu al te besluiten de ozb- tarieven voor volgend jaar flink te verhogen. Tot nu toe wilde de gemeenteraad daar niets van weten, maar mogelijk is de Mid delburgse brief een extra duwtje in de rug. FOTO WIM KOOYMAN In het stadskantoor van Hulst staat momenteel de reizende informatiestand van Euregio Scheldemond. Van onze verslaggever Hulst - Bij het horen van de naam Euregio Scheldemond zullen de meeste bewoners in de grensstreek hun schouders ophalen. Maar ook ambtena ren en bestuurders zijn vaak nog niet goed op de hoogte van wat voor kansen dit sa menwerkingsverband tussen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland biedt. „Men is nog te onbekend met de mogelijkheden om geld te krijgen voor allerlei grensoverschrijden de projecten," weet secretaris Hans Mooren van de Euregio Scheldemond. „Daarom komen we naar de gemeenten toe om al le mogelijke informatie te ver schaffen en antwoorden te geven op vragen die er leven." Het overlegplatform voor grens overschrijdende samenwerking gaat dus de boer op en als eerste grensgemeente wordt Hulst aan gedaan. In het stadskantoor werd gisteren een informatie-stand van de Euregio ingericht, die er tot vrijdagmiddag blijft staan. Mooren is daar morgen de gehele dag aanwezig en de rest van de week is hij op afroep beschik baar. Bij de informatiestand is een kleurige brochure verkrijg baar, waarin de achtergronden van de Euregio worden uitge legd. Na Hulst trekt de reizende infor matiestand westwaarts om alle andere grensgemeenten in Vlaan deren en Zeeuws-Vlaanderen langs te gaan. „Daarna willen we ook best andere gemeenten in de Euregio langs gaan, als daar be langstelling voor is," zegt Moor en. „Maar dat zijn er in totaal z'o'n 150. Als je daar telkens een week staat ben je drie jaar bezig. Vandaar ook dat we besloten hebben het voorlopig maar bij de grensgemeenten te houden." Burgemeester A. Kessen van Hulst zegt het een goede zaak te vinden dat de Euregio op toernee gaat. Het Comité van Toezicht, waarin hij zelf ook zit, heeft al vaker geklaagd dat de Euregio niet geneog bekend is bij de be volking. „Dus dit is een mooie gelegenheid om daar wat aan te doen." IN HET begin van de 16e eeuw ontstond de mening, misschien zelfs wel het inzicht, dat de kerk van Christus zich op zij sporen had begeven en ver van de ware leer verwijderd was ge raakt. Het was hoognodig, von den sommigen, leer en praktijk zodanig te hervormen dat men weer de rechte weg ging bewan delen. Gedachten over de nood zaak ervan, bezorgdheid of het wel goed zou komen en over peinzingen hoe de ombuigingen zouden moeten gebeuren, heb ben vast heel veel mensen ja renlang beziggehouden. De na men van de meesten worden vergeten; die van enkele kop stukken worden gemeengoed. Onze Westerse wereld denkt bij reformatie, hervorming, bijna automatisch aan Luther, Cal- vijn en Zwingli. Vanuit Mid den-Europa verspreidde de ge dachte dat het anders moest zich over Europa, niet alleen tot bij de hoven der groten of de steden, nee ook tot in de stad jes, dorpen en vlekken, al is dan de eerste helft van de 16e eeuw inmiddels gepasseerd. In zijn Korte Kroniek van de Stad Hulst (1911) zegt ds. L. M. de Boer: '1550-1556. Casparus Heydanus, Predikant, later Voorzitter der Synode van de Nederlandse Gereformeerde Kerk te Embden, predikt te Hulst vrijmoedig het Evangelie en brengt een groot deel van de bevolking tot de Gereformeerde Kerk'. Welke plaats de religie in het leven van de mensen uit de 16e en latere eeuwen innam, is nu moeilijk meer te achterhalen. Toch mag aangenomen worden dat de ontwikkelde bovenlaag van de bevolking die er dage lijks mee bezig was er door drongen van was. Niets gebeur de of het werd in een religieus kader geplaatst, al wil dat niet zeggen dat er dus alleen maar goede dingen gebeurden. Wij, als opgroeiende roomse jongens onder en na de Tweede Wereld oorlog, overdachten ook voort durend of iets wel of geen zonde was, hetgeen ons echter niet be lette toch te doen wat eigenlijk als zonde aangemerkt werd. Door George Sponselee Naderhand werd die vraag meestal opmerkelijk minder vaak gesteld of in ieder geval werd de norm wat ruimer geno men. Opvallend is dat Axel, de bevolking van Axel en omge ving liever, ogenschijnlijk of werkelijk, een veel grotere reli gieuze gedrevenheid had dan de mensen in de andere delen van Zeeuws-Vlaanderen. Het was een middelpunt van de refor matie. Nu staat er nooit iets op zichzelf. Soms spelen totaal an dere zaken mee, politiek bij voorbeeld, wiens onderdaan men is, waar de dagelijkse be langen liggen. In Vlissingen, havenstad en ge frequenteerd door de hele we reld, wordt een 'rekkelijker' calvinisme beleden dan in Mid delburg, althans zo komt het op de buitenstaander over. Het communisme van Sint Peters burg (Leningrad, havenstad) was voelbaar minder star en dogmatisch dan dat van Mos kou. Axel en aangrenzend ge bied werden al in 1586 een deel van de opstandige Noordelijke Nederlanden. De gereformeer de godsdienst kreeg daar de macht, al wat anders was werd verboden. Hulst met omliggend land bleef Spaans (en katho liek) en werd pas in 1645 Staats. Ofschoon de rooms-katholieke godsdienst er anderhalve eeuw verboden was of hooguit werd gedoogd, heeft de reformatie er De eerste steen van de Nederlandse Hervormde Kerk te Axel is te vinden aan de zijde van de Oosterstraat. fotowim kooyman nooit vat op gehad. Gevolg van 'aanleg en geaardheid', of al leen door uitwendige omstan digheden Daarnaast hebben ook latere immigranten uit Holland en van Walcheren bij gedragen aan de uitbreiding van het aantal reformatorische ingezetenen in het Land van Axel. Hoe dan ook het aantal aanhan gers van de Reformatie is in Axel altijd groot geweest - en nog trowuens - en het is begrij pelijk dat de toenmalige paro chiekerk, toegewijd aan Sint Pieter, in handen van de gere formeerden kwam. De kerk stond op de plaats waar nu de (gesloten) begraafplaats aan de Burchtlaan ligt. Er mag echter aangenomen worden dat ze als bedehuis niet meer te gebrui ken was: door de Beeldenstorm was er grote schade toege bracht en het beleg van Axel maakte dat nog erger. In 1624 werden de restanten verkocht aan de burgemeester, die ze liet slopen. Daarna is er een hiaat in de geschiedschrijving. Zon der twijfel is er een ander kerk gebouw gekomen, maar niet be kend is waar dat stond. In ieder geval bestaat het niet meer, want het is vervangen door een nieuwe kerk op de huidige plaats van de Hervormde Kerk aan de Kerkdreef. Maar ook daarvan is onbekend wanneer die gebouwd is. Anders staat het met het huidige gebouw. Dat bestaat uit drie gedeelten: de toren die in 1865 gebouwd werd. Het lage gedeelte, bekend als 'onder den toren', een ge deelte van de vorige kerk en het jongste (hoge) deel dat uit 1925 stamt. Al rond 1910-1914 be stonden er plannen om te (ver)bouwen, maar ook toen al liep het kerkbezoek terug, zo dat men het niet aandrufde. De Eerste Wereldoorlog wak kerde het kerkbezoek aan en toen bleek de kerk te klein. Echt kom-af werd er pas ge maakt toen in 1922 een nieuwe predikant aantrad, ds. Ruysch van Dugteren. Mede door zijn invloed kreeg men het nodige geld bij elkaar, in Axel zelf en elders in den lande, echter alle maal uit particuliere middelen. Op 3 september 1925 kon de eerste steen door genoemde predikant gelegd worden. Hij zit aan de zijde van de Ooster straat en draagt als opschrift: - De eerste steen is gelegd door Den Wel Eerw. Heer Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, Pred. te Axel. Axel 3 spet. 1925 Ps. 84:2. - Van psalm 84 (het pelgrimslied) luidt vers 2: 'Hoe liefelijk zijn uw woningen, o Here der heer scharen.' Het ontwerp van het jongste ge deelte van de kerk is van Ch. C. van Rijswijk uit Haarlem, de bouwer was de Axelse aanne mer Van 't Hof. Ten tijde van de- verbouwing, waarbij een groot deel van de oude kerk werd af gebroken, kerkte men in de aangepaste zondagsschool. Op zondag 2 mei 1926 kon ds. Ruysch van Dugteren de deels nieuwe, deels opgeknapte kerk inwijden. Aan de buitenzijde zijn later enkele grafzerken uit de periode 1636 tot 1823, af komstig uit de oude kerk, aan gebracht. Met dank aan de heer J. P. Jansen van RosendaalteAxel. MARKTEN HULST Infostand - alles over Euregio - Scheldemond - hal stadskantoor - 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 uur (11 t/m 15 mrt) THEATER MIDDELBURG Hoera, we zijn normaal - muzikaal theaterprogramma rond het werk van Annie M.G. Smidt - met Simone Kleinsma - Stadsschouwburg - 20.00 uur DIVERSEN AXEL Koersbal en bridge - Gregorius- centrum-13.30 uur Creatief - De Boemerang - 19.30 uur CLINGE Handwerken, biljarten en vrij kaarten KBO - Malpertuus -13.30 uur Koersbal ANBO - Malpertuus - 13.30 uur HULST Workshop - voor WV's in Zeeuws en Belgisch Vlaanderen - stadskan toor-vanaf 13.45 uur Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur KOEWACHT Kaarting - zaal De Lange Akkers - 13.30 uur OOSTBURG Koffiemorgen Platform Sociale Zekerheid - Den Hoekzak - 09.30- 11.30 uur SAS VAN GENT Aerobic voor middelbare leeftijd - De Speije - 09.30-10.00 uur TERNEUZEN James and the giant peach - van Henry Selick - kinderfilm - Porgy Bess-15.00 uur Le huitieme jour - van Jaco van Dormael - Porgy Bess - 20.00 uur Jokeren - café't Schelpenhoekje - 19.30 uur WESTDORPE Kinderclubs - Concordia -13.30 uur Bodycontrol - Concordia - 19.00 uur Aerobic - Concordia - 20.00 uur ZUIDDORPE Kaarting - 't Kaaike -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur First wi ves club 14.00 uur 101 Dalmatiërs HULST Koning van Engeland -14.00 en 20.00 uur 101 Dalmatians 20.00 uur Romeo and Juliet 20.00 uur Fierce Creatures 20.00 uur The English Patient 14.00 en 20.00 uur Space Jam 14.00 uur 101 Dalmatiërs (nl) 14.00 uur Klokkenluider van Notre Dame BRUGGE Kennedy Komplex 20.00 uur Shine 14.30 en 20.00 uur Mars Attacks! 20.00 uur Last man standing 20.00 uur Portrait of a Lady 14.30 uur The Frighteners 14.30 uur Maximum Risk GENT Decascoop 14.30, 20.00 en 23.00 uur The Eng lish Patient 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Fierce Creatures 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mars Attacks 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur One Fine Day 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Pe ople vs Farry Flint 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Gost and the Darkness 22.30 uur Extreme measures 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Star Trek 14.30 en 17.00 uur Space Jam 14.30 en 17.00 uur Pinocchio 20.00 uur Portrait of a Lady 20.00 en 22.30 uur Lost Highway 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ransom 20.00 en 22.30 uur First Wives Club 14.30 en 17.00 uur De klokkenlui der van Notre Dame 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Last Man Standing KNOKKE Beverly Sereens - 15.00 en 20.00 uur The Ghost and the Darkness 15.00 en 20.00 uur One Fine Day 20.00 uur People vs Larry Flynt 20.00 uur Shine 15.00 uur Mars Attacks! 15.00 uur Space Jam Axel - De gemeente Axel moet ieder jaar één of twee kunstwer ken aankopen om verschillende gebouwen - waaronder het stadhuis - te verfraaien. Dit vindt de werkgroep beeldende kunst. Gemeentelijk personeel en inwo ners dienen steeds vaker verzoe ken in om kunst te lenen. Kun- Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zee land gaat de bewegwijzering naar de Axelse Vlakte - langs de weg Sas van Gent-Westdorpe- verbeteren. Bedoeling is op de plaatsen waar de Molenstraat en Bernhardstraat in Westdorpe aansluiten op de provinciale weg te voorzien van de aanduiding 'Industriegebied Axelse Vlakte'. De provincie komt hiermee tege moet aan de wens van mevrouw Marina Govaert-de Groene uit Westdorpe. Eerder al waren verwijzingen aangebracht langs de Tractaat- weg. „Niet voldoende," aldus me vrouw Govaert. „Nog regelmatig worden wij aangesproken door vrachtautochauffeurs die op de Axelse Vlakte (postadres West dorpe) moeten wezen." stenaars worden bij uitvoering van het plan gesteund in hun be roepsuitoefening en de gemeente bouwt een grotere collectie op. Het gemeentelijk kunstbezit moet volgens de werkgroep gro ter worden. Nu moeten verzoek jes van ambtenaren en burgers die kunst willen lenen vaak wor den afgewezen vanwege het een voudige feit dat de gemeente Axel amper kunstwerken bezit. Zo wilden de bewoners van De Kommandeurshof, een apparte mentencomplex op het Szyd- lowskiplein, graag een kunst werk lenen voor de algemene en tree. Dat feest ging dus niet door. Om in de toekomst meer aan de groeiende vraag te kunnen vol doen, zou de gemeente naast nieuwe aankopen ook moeten gaan samenwerken met Stich ting Kunstuitleen Zeeland. De werkgroep denkt bij de aanschaf in de eerste plaats aan kunste naars waar de gemeente al wer ken van bezit. Morgen buigt de commissie Cul tuur zich over dit plan dat vijf duizend gulden per jaar gaat kosten. De bijeenkomst begint om 19.00 uur in het stadhuis. Van onze verslaggever Axel - De politieke partijen in Axel zijn bereid twee kwartjes per inwoner op tafel te leggen zodat de schoolartsonderzoeken op de basisscholen door de Gemeenschappelijke Gezondheids Dienst gehandhaafd blijven. Wel breekt de politiek een lans ervoor te zorgen dat er ook in Axel een GGD-steunpunt voor gezondheidsonderzoeken komt. Dat is de uitkomst van de discus sie in de commissie Welzijn en Sociale Zaken, over de vierde be grotingswijziging van de GGD. De voorgeschiedenis is genoeg zaam bekend. De GGD wilde aanvankelijk door de invoering van de 36-urige werkweek en het niet volledig herbezetten van de verloren gegane uren beknibbe len op de jeugdgezondheidszorg. Massaal verzet tegen dat plan stak de kop op en de GGD stelde de bezuinigingen bij. Een van de manieren om het effi ciënter te werken, vindt de GGD in de vorming van steunpunten van waaruit de jeugdgezond- heidsonderzoeken plaatsvinden. In Zeeuws-Vlaanderen zijn die steunpunten voorzien in Hulst, Terneuzen en Oostburg. Dat nu, vindt een meerderheid van de Axelse gemeenteraad, on gewenst. De partijen hebben er daarom bij het college van burge meester en wethouders op aange drongen alles in het werk te stel len om ook in Axel een steunpunt van de grond te krijgen. Momen teel vinden de schoolonderzoeken nog plaats~®p_4^basisscholen en in het gebouw vap het Rode Kruis aan de Nieuwendijk. Die laatste locatie is mogelijk geschikt als vestigingspunt voor de GGD. 1

de Stem | 1997 | | pagina 13