'Terugloop van studenten alarmerend' Onze Top 10 van deze week. Rotterdam eist ontslag en geld van directeur Krosse De Traktatie van het Jaar! Verdachte moord was met proefverlof uit tbs-kliniek Grote schoonmaak op NS-rangeerterreinen I )ezeiyd Ziekenhuis vraagt zich nut van trauma-heli af Varkensvlees lijkt minder lekker door pest O BINNENLAND A3 AO W-fraudeurs krijgen doorgaans milde straf 1.99 mr 1.99 2.19 1.19 no 99 Topper van de week jassTO.- Cll DB STEM Technische universteiten: Bond: 'Winkels moeten veiliger voor consument' 1 J Kraamzorg Zuid-Nederland krijgt gezamenlijk tarief Nederland wordt groter aan de kust MAART 1997 A2 rittannië en Ierland: droog, eerst mist, la- Vooral in Schotland wat wolkenvelden ag vanuit het westen olken en in Ierland Schotland een enkele Engeland de meeste ddagtemperatuur vari- an 10 graden in het tot 15 in het zuiden. en Luxemburg: Droog onnig. Dinsdag tempe rand 17 graden, woens- lager. en Midden-Frankrijk: n en droog. Maxima opend van 14 graden in rken tot bijna 20 in n Lyon. rankrijk: Vrij zonnig er. Maxima tussen 18 raden. al: Dinsdag langs de ns op wat wolken. Ver- og en veel zon. Middag- atuur 20 graden of iets Zonnig. Middagtem- ur tussen de 20 en 25 'sche Eilanden: Zonnig, a rond 26 graden. ca en Ibiza: Zonnig, gtemperatuur ongeveer den. In het noorden vrij zon- het midden en zuiden olkenvelden en vooral :uiden van Rome enkele L- en onweersbuien, bij soms een stevige oos- 'nd. Woensdag ook in n-Italie meer zon en droog. Middagtempera- ussen 13 en 16 graden. enland en Kreta: Dins- evige regen- en onweers- Woensdag droger en zon, met name in het en en rond de Egeische Ta dinsdag weinig wind. ma tussen 10 en 16 gra- land: In de ochtend lo- mist. Daarna zonnig en Middagtemperatuur n 15 en 18 graden, in urg en omgeving moge- 0 graden. seriand: Flink wat zon en g. In de dalen kans op Middagtemperatuur om- ks 14 graden. enrijk: Flinke zonnige pe rn en droog. In de dalen lijk mist. Maxima meest n 10 en 14 graden. AADSEL ord is in dit rel verborgen? ik; 12. taf; 13. Roemeen; 16. teem; 21. ge; 22. asla; 24. 10. fan; 31. mie; 32. temmer; rkeer; 39. de; 40. spatel; 42. 8. lee; 49. aval; 51. heler; 53. 8. goot; 60. na; 61. erg; 63. 67. mee; 68. etage. 4. tra; 5. bekaf; 6. am; 7- noga; 11. krekel; 14. ons; 15- 23. lambada; 25. tankval; 27. lerel; 33. elp; 34. rel; 35. keg; alk; 43. reet; 44. genade; 46. re; 51. hor; 52. roe; 54. enig; >4. be; 65. la. jq urmp 'uieeiuei 's>|U!| |9!M i i i DINSDAG 11 MAART 1997 Van een verslaggeefster Tilburg - De voormalige Tilburgse PvdA-wet- houder J- Krosse moet de gemeente Rotterdam 73.639,13 gulden terugbetalen voor onrechtma- tjue privé-uitgaven op kosten van de gemeente tijdens de twee jaar dat hij directeur van de Dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid was. Het Rotterdamse stadsbestuur zal de gemeenteraad deze week vragen in te stemmen met een disciplinair ontslag en vandaag doet het bestuur aangifte bij jus titie. Over de exacte formulering van het delict vindt nog nadere beraadslaging plaats. Dit meldde wet houder H. Simons gistermiddag tijdens een perscon ferentie over het accountantsonderzoek naar de exacte aard om omvang van Krosse's uitgaven. Op 21 februari werd de in Tilburg woonachtige Krosse op non-actief gezet, nadat uit een eerste onderzoek van het hoofd Financiën was gebleken dat Krosse tien duizenden guldens meer had uitgegeven dan volgens de met hem overeengekomen arbeidsvoorwaarden was toegestaan. In het vervolgonderzoek van de ac countantsdienst is dat nader onderbouwd. Met Kros se was bij zijn aanstelling in 1995 schriftelijk over eengekomen dat hij voor zichzelf een OV-jaarkaart le klas kreeg en vierhonderd gulden representatie kosten per maand. In plaats van die kosten mocht hij kiezen voor een tegemoetkoming van elfhonderd gul den per maand voor de huur van een appartement in Rotterdam. Na een paar maanden op en neer te heb ben gereisd, huurde Krosse op eigen naam een ap partement en liet alle daaraan verbonden kosten be talen door de Dienst Sociale Zaken (84.290 gulden). Zijn representatievergoeding van vierhonderd gul den per maand liet hij tegen de afspraak in ook door lopen en hij declareerde behalve voor zichzelf ook voor zijn echtgenote een OV-jaarkaart. Krosse heeft steeds gezegd het appartement te beschouwen als een verlengde werkplek. De accountantsdienst zegt te hebben vastgesteld dat het appartement was inge richt als privé-woning. Volgens wethouder Simons had Krosse pas na goedkeuring van het college mo gen afwijken van zijn arbeidsvoorwaarden. „Dat is nooit gevraagd; ik zou het trouwens niet hebben goedgekeurd." Krosse zei gisteren een eventueel strafontslag aan te vechten omdat in zijn ogen geen sprake is van fraude, sjoemelen of malversaties. Van onze verslaggever Wageningen/Nijmegen - Aankomende studenten mijden moei lijke studies uit angst voor financiële schulden. De terugloop van aanmeldingen voor exacte en technologische studierichtin gen is 'alarmerend'. Dat zei rector magnificus prof. dr. C. Karssen van de Land bouwuniversiteit Wageningen (LUW) gisteren tijdens de 79e Dies Natalis (verjaardag) van de LUW. De instroom van studenten aan de LUW was dit jaar nog positief maar de eerste getallen voor 1997 zien er volgens Karssen minder gunstig uit: „Een beeld dat we delen met andere univer siteiten." De verklaring wordt door de universiteiten gezocht in het huidige stelsel van studiefinan ciering: de prestatiebeurs kan een fors financieel risico inhou den voor de student. Karssen: „Als hij of zij niet binnen zes jaar afstudeert bij een vierjarig programma, dan blijft de totale ontvangen studiefinanciering staan als schuld. Aangenomen wordt dat dit leidt tot risicomij dend gedrag." Een groeiend deel van de vwo'ers zou inmiddels de uni versiteit helemaal mijden, zeker de 'moeilijke' studies. Meer dan de helft van de oplei dingen aan de LUW kent tegen woordig een vijfjarig program ma. Maar deze verlenging van de studieduur heeft noch bij de landbouwuniversiteit, noch bij andere technische universiteiten tot een toestroom van studenten Den Haag (anp) - De Consu mentenbond vindt dat de vei ligheid in winkels te wensen overlaat. Drieduizend mensen raken jaarlijks door ongeval len in vooral supermarkten zo ernstig gewond dat ze zich in het ziekenhuis moeten laten behandelen. De Consumentenbond praat on der andere met de Raad Neder landse Detailhandel over maatre gelen om ongevallen te voorko men. Het overleg met de detailhandel heeft al resultaat gehad. Enkele supermarktketens zoals Dirk van den Broek hebben de vloeren op tan groenten- en fruitafdeling van een anti-sliplaag voorzien. De bond is verontwaardigd dat Albert Heijn de vloeren nog niet heeft aangepast. Om aanpassing van vloeren af te dwingen, spant de Consumenten bond voor de rechtbank in Gro ningen een proefproces aan tegen Albert Heijn. Dat doet ze namens ju vrouw die aan een val in een AH-supermarkt blijvend letsel hoeft overgehouden. Het concern bestrijdt de aansprakelijkheid, 't coulance met het slachtoffer u 'let de wouw tweeduizend gulden geboden. De bond gaat aar niet op. In het proces, dat °ver enkele weken dient, eist zij een volwaardige vergoeding, net Centraal Bureau Levensmid- elen (CBL) onderkent het pro- rn van de onveiligheid in su permarkten. De organisatie maakt zich sterk voor maatrege len die de risico's beperken. „Het pat niet alleen om anti-slipmat- en, maar ook om stickers op gla zen deuren en de uitstalling van rakelen. De instructie van per weel over veiligheidszaken hetCBLeneenS aandacht'" zegt De Raad Nederlandse Detailhan- rn lnventariseert de problemen W veiligheid in winkels: -n nagaan waar de knel- het mniZltten en hoe we die door won!"3 Tan afsPraken kunnen bon/1™?'" De Donsumenten- vulln a dat er zo nodig aan- P nde wetgeving moet komen. geleid. Niet alleen geld speelt een rol bij de afname van 'exac te' studenten. Technische beroe pen zijn impopulair. Karssen: „Ontwerpen en uitvinden lijken uit de gratie te zijn bij jonge ren." De visie van de rector magnifi cus lijkt te kloppen. Afgelopen weekeinde werd bekend dat de studie natuurkunde dit jaar op nieuw een terugloop in aanmel dingen kent. Ondanks campagnes, voorlich ting en samenwerking tussen de faculteiten heeft zich zeventien procent minder studenten inge schreven dan vorig jaar rond de ze tijd. Een aantal universitaire bèta-opleidingen zal zelfs moe ten sluiten als er niet meer stu denten komen. Universiteiten doen er alles aan om studenten naar 'moeilijke studies' te lokken. Om meer exacte studenten te krijgen, zou den zij uit eigen kas een een jaar extra studiefinanciering kunnen aanbieden. Karssen van de LUW: „Dat is dan in ieder geval een jaar minder noodzaak om te lenen en dat is gunstig want de student vertoont een duidelijke aversie tegen lenen. Maar het is geen opheffing van de plicht om na zes jaar te zijn afgestudeerd." Sponsoring Sponsoring komt ook in zwang in de strijd om de 'exacte' stu dent. De technische universitei ten in Delft en Eindhoven gaan met extra beurzen, grotendeels betaald door het bedrijfsleven, studenten werven. De LUW heeft zich nog niet ge roerd op de markt van financiële lokkertjes, zegt Karssen. De op leiding Moleculaire wetenschap pen van de LUW dringt daar wel op aan. De LUW heeft echter twijfels. „Het verstandigste wat de LUW kan doen is onze studenten die het verdienen en de eindstreep niet binnen de gestelde diploma termijn kunnen afronden, ga randeren dat ze bij de LUW fi nancieel niet slechter af zijn dan elders. Dus eerder een beloning voor goed studiegedrag dan een financiële lokker." J/ V? Hebt u die mevrouw wel eens op het Binnenhof gezien, die zich voor het oog van de camera op een fiets ver plaatst met aan het stuur een CFK-vrije boodschappen tas? Ik heb lang gedacht dat het de moeder van Maria Hen- neman was die steeds kwam kijken hoe dochterlief het als anchor-vrouw van het NOS-journaal deed, maar het bleek dus onze minister van Milieu te zijn. Mevrouw De Boer, zo heet ze, heeft iets aandoenlijks aan haar neus dat de indruk wekt alsof ze permanent worstelt met smog-problemen. Ze gnuift een beetje, maar ze verzuimt dat om te zetten in kordaat handelen. Mevrouw De Boer heeft nu aangekondigd dat ze de vol gende kabinetsperiode een aantal milieu-eisen ingewil ligd wil zien en dat ze anders niet aan die klus begint. Mevrouw De Boer vergeet kennelijk dat milieupro bleempjes als Betuwelijn, HSL en uitbreiding Schiphol zich voor een belangrijk deel in de huidige kabinetspe riode afspelen. Regeren is vooruit zien, niet vooruit schuiven. MERIJN Lelystad (anp) - Personeel van het Zuiderzeeziekenhuis in Le lystad en de GGD-Flevoland plaatsen vraagtekens bij de meer waarde van het inzetten van traumahelikopters. Specialist M. Hoynck van Papendrecht zegt dat het geregeld gebeurt dat de heli slachtoffers naar een groot ziekenhuis brengt, terwijl am bulancevervoer naar het dichtstbijzijnde kleine ziekenhuis beter is. Vervoer naar een ziekenhuis buiten de regio levert volgens de arts ook spanningen op voor de familie vqn het slachtoffer. (ADVERTENTIE) J I V Onbeperkt smullen van: Op 27 maart opent de Efteling weer haar poort. En als u slim bent neemt u nu al Efteling-abonnementWant voor slechts f 140,= kunt u smullen van de Eftelingj' zo vaak u maar wilt. De Efteling- abonnementen zijn vanaf 17 maart, verkrijgbaar bij de Gastenservice CA van de Efteling en bij alle WV- kantoren in het Hart van Brabant,"f Den Bosch, Oosterhout en Breda. Wilt u meer informatie? Bel dan: 0416-288157. •Het NS rangeerterrein Kijfhoek is een van de honderd spoorweg emplacementen die dit jaar worden onderzocht op vervuiling. In totaal wordt van vierhonderd terreinen bekeken of zij moeten wor den gesaneerd. De hele schoonmaakactie gaat in totaal 3,5 miljard gulden kosten. foto wfa/robert vos Zwolle (anp) - De 40-jarige Aalt M. die betrokken zou zijn ge weest bij de moord op het 10-jarige zoontje van zijn vriendin, was met proefverlof uit tbs-kliniek Van Mesdag in Groningen. anderhalf jaar geleden voorzichtig voorbereiden op zijn terugkeer in de maatschappij. De man mocht intussen ook onbegeleid met ver lof. De verantwoordelijkheid voor de begeleiding lag daardoor bij de reclassering. Een woordvoerder van de reclassering in Groningen wilde niet op dit geval reageren, maar hij wil wel kwijt dat tbs-ge- straften die met proefverlof gaan 'met een grote mate van zekerheid niet meer als gevaarlijk worden beschouwd'. „Een zekere mate van risico blijft altijd aanwezig. Dat moet echter wel aanvaardbaar zijn. Het kan gebeuren dat wij een miscalcula tie maken. Als we dat ontdekken, gaat de gestrafte terug naar de kliniek." De directie van de kli niek en de regiopolitie IJsselland wilden niet reageren. Van onze verslaggever Breda - Drie miljoen verze kerden in Zuid-Nederland krijgen te maken met één ta rief voor kraamzorg. Dat be drag is bepaald op 46 per uur. Dat is het gevolg van het con tract dat zorgverzekeraars en re guliere thuiszorgorganisaties morgen in Den Bosch met elkaar afsluiten. Het gaat hierbij om een overeenkomst tussen de thuiszorggroepen in Brabant, Zeeland, Limburg en het Rijk van Nijmegen en de zorgverze keraars CZ-groep, VGZ en OZ- zorgverzekeringen. Tot dusver bestonden er grote prijsverschil len voor kraamhulp. Deze ver schillen konden oplopen tot vijf gulden per uur. Nu is er dus één bedrag vastge steld voor de ziekenfondsverze kerden van CZ-groep en OZ- zorgverzekeringen en de zieken fonds- en particulier verzeker den van VGZ. De kraamcentra hebben ervoor gekozen gezamenlijk te onder handelen met de zorgverzeker aars. Voor de verzekeraar bete kent dit dat ze nu te maken heb ben met één onderhandeling spartij waarmee ze afspraken maken. Vroeger moesten ze on derhandelen met elke individue le thuiszorgorganisatie. Voor de thuiszorg heeft de over eenkomst een lager tarief tot ge volg. Dit komt uiteindelijk ten goede aan de verzekerden. Ge middeld kwam het tarief voor heen op 48,50. Volgens secretaris F. Voss van de Thuiszorg Aanbieders Zuid-Ne derland krijgen ziekenfondsver zekerden nu meer uren kraam zorg toegewezen, terwijl parti culier verzekerden kunnen kie zen uit goedkopere kraamzorg of meer uren hulp voor hetzelfde bedrag. Hij kreeg al anderhalf jaar toe stemming de kliniek voor korte tijd te verlaten. Gistermiddag zijn de man en de moeder van het kind voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Zwolle. De moeder meldde zich eind vorige week bij de politie in Amsterdam. Op aan wijzing van de vrouw trof de poli tie in Zwolle het stoffelijk over schot van het knaapje aan in een bosperceel. De politie verspreidde een uitvoerig opsporingsbericht toen de naam van de vriend op dook tijdens het onderzoek. De man heeft zichzelf zaterdagmor gen bij de spoorwegpolitie in Den Haag gemeld. Volgens een woord voerder van het ministerie van Justitie heeft M. al meer dan twin tig jaar in tbs-klinieken doorge bracht wegens enkele moorden. De politie beschrijft hem als ex treem vuurwapengevaarlijk. Vol gens de woordvoerder wilde de Van Mesdagkliniek de man zo'n Van onze verslaggever Amsterdam - Ze had nooit ge dacht op deze leeftijd nog eens voor de rechter te moeten ver schijnen. Toch was dat gisteren zo voor een 73-jarige inwoon ster van Amsterdam. Samen met haar bejaarde huisge noot moest ze in het beklaagden bankje van de Amsterdamse poli tierechter plaatsnemen. De ten lastelegging: valsheid in geschrif te, wegens onjuist invullen van het AOW-aanvraagformulier. AOW'ers die niet opgeven dat ze samenwonen krijgen meer geld dan degenen die dat wel doen. Al leenstaande AOW'ers ontvangen zeventig procent van het mini mumloon (1542 gulden), terwijl samenwonenden ieder maar vijf tig procent krijgen (1069 gulden). De Sociale Verzekeringsbank on- (ADVERTENTIE) Wageningen (anp) - Het staat als een paal boven wa ter dat de consument var kensvlees straks minder smakelijk vindt. Dat is een direct gevolg van de var kenspest. Met het vlees zelf is helemaal niets mis, het smaakt objectief gezien het zelfde als vorig jaar, maar de smaakbeleving wordt onver mijdelijk negatief beïnvloed door alle toestanden rondom die ziekte. Voor dr. ir. B. Cramwinckel, di recteur van het Centrum voor Smaakonderzoek in Wagenin gen, is er geen spoor van twijfel. „Alle overheidsmaatregelen zijn er vooral op gericht om dat geschokte vertrouwen van de consument te herstellen," meldt hij met enige stelligheid. Cramwinckel houdt zich met zijn centrum sinds vijf jaar be zig met smaakonderzoek. Hij richt zich daarbij niet direct op de feitelijke smaak van een pro duct, maar vooral op de wijze waarop de consument die smaak ervaart, de smaakbele ving. „Een heel interessant vak gebied," aldus Cramwinckel, die zijn loopbaan begon als le vensmiddelen-chemicus. „Over smaak valt niet te twis ten, dat weet iedereen. Wat mij bezighoudt, is de vraag hoe dat komt. Wat zit daar achter?" Smaak is volgens Cramwinckel een van de factoren die mensen onderling doen verschillen. So ciologische en psychologische aspecten spelen daarbij een be langrijke rol. Smaak wordt vol gens hem niet alleen bepaald door het product zelf. Integen deel, allerlei omgevingsfactoren spelen een minstens zo belang rijke, zo niet belangrijkere rol. „Iemand die in een heel mooi restaurant zit, met een perfecte ambiance en een uitermate voorkomende bediening en die bovendien weet dat in de keu ken een als vermaard bekend staande kok de scepter zwaait, zal het eten vrijwel zeker erg lekker vinden. Behalve natuur lijk wanneer hij er een haar in aantreft. Dat ene negatieve as pect doet al die positieve punten in een klap teniet, terwijl aan de feitelijke smaak van het visje of het vlees niets verandert." Cramwinckel helpt producen ten van nieuwe eetbare produc ten bij het vinden van de juiste doelgroep. Ook geeft hij aan hoe die het beste is te benaderen. Zo oreerde hij recent dat een nieuw ontwikkelde kaneel- en drop kauwgum prima past in de smaakbeleving van tieners die de bubble gum-jaren zijn ont groeid. „Het is dé kauwgum voor de nieuwe generatie jong volwassenen die weer durft te genieten." Om niemand uit te sluiten, voegde hij daar aan toe: „Aan de andere kant zijn de nieuwe kauwgums ook typische allemansvrienden" Dat lijkt tegenstrijdig, maar dat is het niet, zegt de smaakgoeroe. „Als een groep mensen een café binnenstapt, bestelt iedereen vaak een gewoon pilsje. Dat is gemakkelijk en het drinkt op een avondje stappen lekker weg. Wanneer die lieden bij een andere gelegenheid individueel iets drinken, zijn ze veel eerder geneigd om een speciaal biertje te nemen." Mensen veranderen hun eetge woonten voortdurend, zegt Cramwinckel. „Vroeger was het vanzelfsprekend dat mensen bij een feestelijke gebeurtenis zelf een taart of koekjes bakten. Nu haalt iedereen dat bij de bak ker. Wie zelf bakt, wordt be schouwd als lichtelijk gehandi capt. Datzelfde geldt voor de warme maaltijd. Over twintig jaar is het volstrekt normaal dat we die halen bij de traiteur, ter wijl dat nu eigenlijk nog uit den boze is. Wie momenteel gasten ontvangt kookt zelf." De smaakbeleving past zich on middellijk bij zo'n ontwikkeling aan, zegt hij. „Nu zien veel mensen een kant-en-klaarmaal- tijd nog niet echt zitten, Straks is dat absoluut anders. Wie dan zelf kookt is een stakker; een gehaalde of thuisbezorgde maaltijd is dan veel en veel lek kerder." Omdat smaak veel meer is dan alleen maar proeven, is het vol gens Cramwinckel logisch dat producenten al het mogelijke doen om de consument te beïn vloeden. „Dat kan met een mooie verpakking die gemakke lijk is open te maken. Maar bij voorbeeld ook door een product zo te verpakken dat het eenvou dig is weg te zetten." Simpel in het gebruik is niet al tijd een voorwaarde. „Sommige producten verlenen juist een soort status als het een zekere deskundigheid vereist om ze te gebruiken. Een mooi verhaal er omheen doet het ook vaak goed. Een verwen-product moet ook duurder zijn, anders verkoopt het niet." Scharrelvlees is daarvan een voorbeeld, zegt hij. „Daarvan meent iedereen te weten dat die beesten het zo goed hebben en dat het vlees daarom van een hogere kwaliteit is. De consu ment moet voor het vlees ook meer betalen. De smaak is echter absoluut niet beter." Cramwinckel bestrijdt ook de veel gehoorde stelling dat vroe ger alles veel lekkerder was. „Dat is absoluut niet waar. Dat heeft alleen te maken met de be levingswaarde". O Bloemkool, per stuk Hamlappen, n no 500 gram,&25'5.25 kiloI&9S" 3.30 CM Schouderham, verpakt ca. 150 gram, 1 0 dun gesneden of dikke plak per 100 g JS&- l.Oy Coberco Luchtig Toetje, diverse smaken, pak l liter Bolletje Beschuit, naturel of volkoren, duorol CM Koffiemelk JL79T of halfvolle koffiemelk JL59T, pak 500 gram Nü Lu Tuc mini of Lu Tuc Crackers, diverse soorten, Quaker Com Crakes, Energy Mix of Cnjesll, 0 -,c\ diverse soorten, per pak nü C.. /V CM Fritessaus, voorraadbus 0.65 liter JL89T -A of tomatenketchup (L99Tfles 450 ml 1.4? Lotus Comfort Plus toiletpapier, pak 4 rollen, 2 halen 1 betalen J./3 s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. CM flsrta Mik) Koffie, soeHHtermallng 4 pakken 8 250 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 maart as. derzocht in 1995 alle dossiers van AOW'ers met een alleenstaanden- pensioen die op één adres stonden geregistreerd met andere AOW- gerechtigden. Dat waren er 35.000. Daarvan ontving ongeveer elf procent ten onrechte geld. Waar mogelijk werd te veel ont vangen geld teruggevorderd. Bij fraude boven de zesduizend gul den werd ook aangifte gedaan. Ook bij dit bejaarde paar. De rechter acht het ten laste gelegde uiteindelijk bewezen: een voor waardelijke celstraf van vier we ken of zestig uur dienstverlening. Proeftijd twee jaar. Den Haag (anp) - De opper vlakte van Nederland heeft zich aan zeezijde uitgebreid. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) meldde giste ren dat sinds 1990 sprake is van ongeveer tweehonderd- vijftig hectare landaanwas. Het instituut verwacht dat de ge signaleerde winst geleidelijk aan zal afnemen doordat op dieper water (tot ongeveer twaalf meter) de zandverliezen toenemen. Het fundament van de kust komt daardoor onder druk te staan. Kusterosie leidde eerder tot ver lies van waardevolle gebieden. Kabinet en Tweede Kamer kozen er in 1990 voor de kustlijn te handhaven om Nederland te be schermen tegen overstromingen en om strand en duin te behou den. Dit gebeurt vooral door zandopspuitingen, waardoor er jaarlijks meer dan 6 miljoen ku bieke meter zand aan de kustzone bijkomt. Tot 1990 ging jaarlijks ongeveer twintig tot dertig hectare duinge bied verloren door structurele erosie. Inmiddels is dit verlies langs vrijwel de gehele kust tot staan gebracht. Nederland groeit aan de zeezijde zelfs langzaam, omdat het zandverlies van de kustvakken wordt gecompen seerd met bodemzand van de Noordzee. De kustlijn is gemid deld in twaalf van de vijftien Ne derlandse kustvakken in zee- waartse richting opgeschoven. Van landaanwas is vooral sprake in Schiermonnikoog, Texel, Rijn land bij IJmuiden en Goeree en Schouwen. Kustvakken nemen af op de Maasvlakte en in mindere mate in Ameland en Voorne.

de Stem | 1997 | | pagina 3