Doodslag in verkeer onmogelijk DE STEM klop s'30 Na 25 jaar stroomt er weer zout water door Haringvliet Wijers zet Stork onder zware druk leiding Nieuw vluchtelingendrama in Zaïre Vliegers vervolgd voor dood door schuld 'Doei' populairst als groet erse Boys 'Diepe crisis tussen Israël en Palestijnen' Monumenten op stand..... 21 BRABANTHALLEN DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Uitspraak gerechtshof Arnhem DNB verhoogt rente met half procent Bierverbruik loopt terug Curatoren Fokker zijn somber Nu 6 weken de stem voor 31 gulden* ART 1997 Bil "et een grimas nam hij d: „Wij hebben een ge vestatie geleverd door 'ding van scheidsrech- reef weer eens te win- hebben veel kansen ge- r ze niet gemaakt. Het 6-0 moeten zijn." luisterde en kuchte ag ik iets zeggen? Ik 6-0 overdreven," on- hij Van Gaal. „Wij heb- kansen gehad. Ik vind een reëler beeld geven, et enige dat ik wil zeg- n Gaal keek geïrriteerd rvolgde zijn scheldtira- et adres van Wegereef. d het bijvoorbeeld niet de leidsman toeliet dat tijdrekte. „Sorry, mag interrumperen," zei prompt. „Daar ben ik mee eens." Van Gaal en deed het zwijgen er ze strijd kon hij niet teeds op doelman Mark e van de thuisclub stuk de helft veranderde dat ichel Jonkman pal na de e snelle Ron Brusket de in stuurde. Laatstgenoem- elde raak en dat hield 1-1 ruim een uur spelen kwam pnieuw op achterstand. Hendriks scoorde toen ijk 2-1. Voor Goes op een signaal de aanval te en te scoren. Hierin en de Goesenaren via een atie tussen Michel Jonk- Mart van de Guchte, die t noteren. Met deze stand scorebord ontspon zich le strijd om de winst. De "eranderde niet meer, zo- iden met een punt rijker ijdperk verlieten. WIT-ROOSENDAAL 1-0 0-0, Johan Pieters 1-0. STEL-RKTVV 2-3 - Rust etzer Ubbens 0-1, Michel 1-1, Luka Ferci 1-2, Wer- ools 1-3 (strafschop), Ro- Akkermans 2-3 (straf- KIJDEN-LONGA 1-4 - 1-0, Marco Bastiaanse 1-0, d Meter 1-1, Jeroen van de 1-2, Kees Hooyer 1-3, ~n Knel 1-4. WB-N0AD 0-0 - Rust- en and. et KNVB-zondagvoetbal ag tegen een voor lijfsbe- ders waren feller en gin- Axel profiteerde daarmee an koploper Moerse Boys oeland, maar de bal werd e lijn gehaald. Voor Middel- schoot A-junior Jorrit urman tegen de paal. IJZEN-SPRUNDEL 1-1 rust een sterker Patrijzen, en paar fraaie kansen kreeg André Smulders. Vijf minu' voor rust was het wel raak Rob Koole, die vanaf twin- meter onhoudbaar binnen ot. In de slotminuut van de te helft verzuimde Huber tmeester de marge te vergro- Na rust was het alleen bndel dat de klok sloeg en het doelman Rudy Blommae' |lie Patrijzen in de race hiel ie minuten voor tijd was W] ;er kansloos op een inzet van né Heeren, waarmee een e it gelijkspel op het scoreboi im. n RIKZEE-MOERSE BOYS J- Met de rust was deze stand hkt. Robert Roggeband hadaj twee minuten succes met1ee andsschot. John van der Ra Ldde deze voorsprong uit- vrije bal van Richard Urie kwam Moerse Boys terU^ wedstrijd, maar via een P uitgevoerde aanval, die w erond door Jarno Vermeuiö' 1de Zierikzee de zege bin®®' JTUS-BEEK VOORUIT 2-1- t 1-0, Rinus Schaap 1 'rjis Kortsmid 2-0, Fay van ^-VLISSINGEN 2-1 - Kus^ Ghalid Alfana 0-1, Mark V idse 1-1, Khalid Didi 2-1- 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids BTV-programma's A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C3 Dl D2 Het hof concludeert daarom in deze opzienbarende zaak slechts tot dood door schuld. Daarmee wordt het gerechtshof in Den Bosch, dat het eerder wèl op doodslag hield, teruggefloten. Als de maximale straf op dood door schuld in het verkeer niet hoog genoeg is, dan moet dat wettelijk strafmaximum omhoog, vindt het Arnhemse hof. Dat legde de dader gisteren drie jaar en acht maanden op, de zwaarste straf die voor dood door schuld kan worden uitgesproken. Tevens kreeg de man een rij-ont- zegging voor vijf jaar. Signaal Het arrest van het Arnhemse ge rechtshof kan worden uitgelegd als een signaal aan politiek Den Haag om tot verhoging van de strafmaat te komen voor dood door schuld. Want ook het hof toont zich geschokt door de ernst van het ongeval. De Tilburger reed die fatale avond in de Porsche van zijn vriend. Hij zou na alcoholgebruik twee maal door rood zijn gere den, via linksaf-stroken recht- Jeruzalem (ap) - De Palestijnse leider Arafat heeft gisteren ver haard dat de onderhandelingen ®et Israël in een diepe crisis ver keren. In Hebron op de West oever, waar 500 joodse kolonisten wonen temidden van 120.000 Pa lestijnen, deed zich een confron tatie voor tussen woedende Pa lestijnen en Israëlische soldaten. Zeker zeven Palestijnen raakten fewond. Arafat beschuldigde Israël van bedrog door slechts negen pro eent van de Westoever aan de Pa lestijnen over te dragen tijdens de eerste fase van de Israëlische te- eofitrekking, eenderde van waar op Arafat had gerekend. e Palestijnse toponderhande- ear Mahmoud Abbas dreigde Weren op te stappen uit woede over het beperkte Israëlische te- vogtrekkingsplan. Abbas sprak ag met de Israëlische minis- ler van Buitenlandse Zaken Levy I was woedend omdat Israël het Plan met wil wijzigen. Bovendien oog Abbas te horen dat Israël oor zal gaan met de bouw van n joodse wijk in het Arabische os -Jeruzalem. Ook enkele mi- s ers in Arafats regering over- egen op te stappen, mister Hanan Ashrawi zei dat Arabische landen en de Pal °?- gevraagd. De ostijnse onderhandelaar Ere- üM,Wer? 8isteren naar Jordanië dai j Erekat zei in Amman 'ram nu ontstaile situatie tot rem P|8n en confrontaties' in de §8» kan leiden. "0P BUITENLAND-A5; N|euwe crisis in het Midden-Oosten Wij hete» u vandaag en morgen van harte welkom In standnr, ai tijdens de Bedrijven Kontaktdagen Burg's Moramwrtteit Onroerend Goed B.V. ffirtnekenweg 118, Breda, 076-5224627 3 HCRTOOeNBOa CH Woensdag. Dondwdag, Vrijdag en Zaterdag van 73.00 22,00 uw; Zondag van JO.OO 77.00 uur Ik moet wat meer bewegen DE STEM 8"710311"000218" I I I I I DINSDAG 11 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Jorritsma: 'Verkoop van frequenties FM uitstellen' PAGINA Ronald de Boer beste speler van eredivisie Aannemers verliezen 200 miljoen PAGINA Provincie bestrijdt zwerfvuil PAGINA PAGINA Gerrit Komrij gelooft niet in God en in geleerdheid Van onze verslaggever Arnhem - Het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval kan niet als doodslag worden aangemerkt en bestraft. Dat stelt het Arnhemse gerechtshof in een strafzaak tegen een Tilburgse Porsche-rijder, die op 3 april 1994 in Heesch vijf mensen dood reed. door zijn gegaan, veel te hard hebben gereden en levensgevaar lijke inhaalmanoeuvres hebben uitgevoerd. De Porsche knalde op een tegemoetkomende Volvo met vier inzittenden. Die overleefden de klap niet, evenmin als de vriend van de Tilburger, die be kneld zat op de passagiersplaats. De Tilburger zelf ging er met een gebroken arm vandoor. De man kreeg eerder van het ge rechtshof in Den Bosch wegens doodslag zes jaar gevangenis straf. De Hoge Raad verwees de zaak terug naar het hof in Arn hem, omdat vraagtekens werden gezet bij het begrip 'voorwaarde lijk opzet', waarop de veroorde ling in Den Bosch tot stand is ge komen. Laakbaar Voor doodslag is opzet vereist, maar ook degene die alleen het risico op een dodelijke afloop heeft genomen, kan via de juridi sche constructie van 'voorwaar delijke opzet' worden veroor deeld voor doodslag. Daarop staat maximaal 15 jaar. „Er is sprake van bijzonder laakbaar verkeersgedrag, maar dat levert nog geen opzet, zelfs geen voor waardelijke opzet op," zegt het Arnhemse hof nu. Veilig Verkeer Nederland rea geerde gisteren teleurgesteld. De maximale straf voor dood door schuld moet omhoog, vindt WN. (ADVERTENTIES) 9 In Oost-Zaïre tekent zich een nieuwe vluchtelingen-tragedie af. Wellicht honderdduizend Rwandese vluchtelingen zijn de Oost-Zaïrese stad Ubundu binnengetrokken. Ze zijn het vluchte lingenkamp Tingi Tingi ontvlucht, nadat dat veroverd werd door Zaïrese rebellen. In het kamp zijn alleen kinderen die hun ouders kwijt zijn geraakt (zie foto), bejaarden en zieken achtergeble ven. De opstandelingen staan intussen aan de rand van de derde stad van Zaïre, Kisangani. De voedselvoorziening aan de uitgeputte en ondervoede vluchtelingen verloopt moeizaam. I OP BUITENLAND - A5: Vluchtelingen overspoelen Zaïrese stad FOTO REUTER Door Norbert Bökkerink Rotterdam - Het Haringvliet heeft gistermiddag voor het eerst in ruim 25 jaar tijd weer een snuf zout te slikken gekregen. Dit als gevolg van de 'zoutinlaatproef', die Rijkswaterstaat om 14.22 uur bij de kentering van het tij in gang zette en die tot vrijdagnacht zal duren. Daarbij blijven de 17 sluizen in de Haringvlietdam permanent geopend, zodat het zoute zee water bij vloed weer landin waarts kan stromen. Een ver schijnsel dat in 1970 bij de vol tooiing van de Haringvlietdam definitief tot het verleden leek te behoren. Het sluizencomplex zou immers slechts dienst doen als de kraan waarmee het wa terpeil in het achterliggende ri vierengebied kan worden gere geld. Inmiddels zijn echter plannen ontwikkeld om ten behoeve van de flora en fauna eb en vloed weer deels te herstellen in onder andere De Biesbosch. Reden waarom Rijkswaterstaat twee jaar geleden besloot tot het hou den van de proef, die inzicht moet geven in het 'gedrag' van het zoute water in het Haring vliet. De medewerkers van Rijkswa terstaat keken gisteren met spanning uit naar het rond 14 uur te verwachten moment suprème, de kentering van het tij. De een kwart eeuw geleden door mensen getrokken grens tussen zoet en zout zou dan op natuurlijke wijze worden ver legd. Althans een stukje, want de sluizen gaan maar 90 centi meter open, 15 procent van de maximale sluis-opening. Dit om te voorkomen dat de 'zoute tong' te ver landinwaarts komt, waardoor de drinkwatervoor ziening in gevaar kan komen. „Wat gaat de tijd toch lang zaam, als je zit te wachten," zo bracht een van de Rijkswater- staatmedewerkers de oplopende spanning gistermiddag onder woorden. Hij was blijkbaar ver geten dat de proef de afgelopen anderhalf jaar diverse keren werd afgeblazen vanwege te veel ijs en te hoge danwel te la ge waterstanden. Maar gisteren leek er niets meer mis te kunnen gaan. De omstan digheden waren 'bijna perfect', aldus woordvoerder J. Kuijpers. Tot tegen twee uur plotseling een mistbank kwam opzetten, die het zicht op het sluizencom plex vanuit de controlekamer ontnam. Teleurstelling alom, vooral ook onder de aanwezige fotografen en cameramensen, aan wie Rijkswaterstaat een he- likoptervlucht in het vooruit zicht had gesteld. „Want vanuit de lucht is het verschil tussen zout en zoet water aardig te zien. Dat levert ons ook allerlei gegevens op," had Kuijpers nog voorspeld. Maar de helikopter bleef nood gedwongen aan de grond. De proef brengt verder ook geen zichtbaar spektakel met zich mee: de waterstand komt de ko mende dagen slechts maximaal een decimeter hoger en lager dan anders. „En toch zal de proef tal van gegevens opleve ren, die van belang zijn voor het nemen van een besluit over her stel van eb en vloed," aldus Kuijpers. „We zullen veel beter kunnen voorspellen tot hoe ver het zoute water onder verschil lende omstandigheden zal rei ken. En dat is van groot belang, want natuurlijk wil iedereen ook in de toekomst zoet water uit de kraan blijven krijgen." Van onze correspondent Middelburg - De twee sportvliegers die op 14 okto ber 1995 met hun vliegtuigje een hangar op het vliegveld Midden-Zeeland binnenvlogen, moeten donderdag voor de rechter in Middelburg verschij nen. De zaak is al twee keer aangehouden. De eerste keer had de advocatuur meer tijd nodig om de dossiers te bestuderen en de tweede keer werd een van de ad vocaten op het laatste moment ziek. Gezien de be trokkenheid van de vliegers - F.K. (33) uit Den Haag en zijn 36-jarige leerling L.H. uit Delft - acht te de rechtbank het wenselijk beide zaken samen te behandelen. Het ongeval kostte het leven aan de 39- jarige R. Hoogerland. De piloten waren bezig met het oefenen van door starts. Twee van die doorstarts gingen al dermate slecht, dat het volgens ooggetuigen erop leek of ze bewust de hangar in wilden vliegen. Bij de derde poging ging het faliekant mis. Het vliegtuig vloog dwars door de hangar en drukte daar het slachtof fer door de wand. Het vliegtuig bleek onverzekerd, want de instructeur was niet bevoegd tot het geven van 'normale' vlieglessen. Het is voor het eerst in Nederland dat vliegers voor dood door schuld wor den vervolgd. PAGINA I MIN. M I 4/1! Prachtig weer Het bijzonder fraaie lenteweer van gisteren krijgt vandaag een vervolg. In de vroege ochtend kan het eerst nog nevelig zijn. Het wordt daarna opnieuw een mooie, zonnige dag met weinig wind. Van onze redactie economie Amsterdam - De Nederland- sche Bank heeft gisteren voor het eerst sinds 1991 het be langrijkste tarief voor de geld markt verhoogd. De voor schotrente is met een half punt bijgesteld naar 2,5 procent. Het tarief fungeert als de 'bodem' van de geldmarkt, waar kortlo pende leningen worden verhan deld. Dat tarief werkt in beginsel wel door op de kosten van 'rood staan', maar heeft geen direct ef fect op bijvoorbeeld de hypo theekrente. De renteverhoging verrast de fi nanciële markten niet: de gulden is de laatste tijd zwakker gewor den ten opzichte van de Duitse mark. Vrijdag en gisteren bewoog de koers zich dicht bij de spilkoers van 1,1267. De Nederlandsche Bank wil daar per se onder blijven om het vertrouwen van de valuta- handel in de gulden niet te onder mijnen. De verhoging van de voorschotrente naar het peil van het Duitse disconto moet daaraan bijdragen. De Nederlandse geldmarktrente is geruime tijd lager geweest dan de Duitse, doordat de Nederlandse economie zich sterker toonde. De valutahandel loopt de laatste tijd vooruit op herstel in Duitsland en ook de toenemende twijfel aan de euro bevordert de aankoop van marken. Amsterdam (anp) - Nederland heeft in 1996 opnieuw minder bier gedronken. De totale afzet kwam uit op 12,99 miljoen hecto liter, vergeleken met 13,26 mil joen hectoliter in 1995. Per hoofd van de bevolking is de terugval nog duidelijker: gemiddeld dron ken Nederlanders vorig jaar 83,7 liter. In 1995 was dat nog 85,8 li ter. De bierconsumptie in Neder land en andere West-Europese landen loopt al enkele jaren lang zaam terug. De afzet heeft te lij den van concurrentie van wijn en sportdrankjes, van toegenomen gezondheidsdenken en anti-alco holcampagnes. Door Willem Reijn Den Haag - Minister Wijers van Economische Zaken zet Stork onder zware druk in een finale poging een doorstart van Fokker mogelijk te maken. Curatoren, Economische Zaken en Bege- mann-topman Deleye hebben gisteren op het ministerie van Wijers intensief onderhandeld over de condities voor een door start. De curatoren zijn somber over de uitkomst van de beraadslagin gen. Ingewijden zien het overleg als een poging van de deelnemen de partijen om de zwarte piet niet toegespeeld te krijgen. Stork pro beert volgens hen met een uiter ste bod de curatoren voor het blok te zetten: op voorhand zijn de voorwaarden voor Deleye en de curatoren onaanvaardbaar, maar Stork kan de handen in on schuld wassen en zich beroepen op zijn constructieve houding. Uiteindelijk, zegt een bron in Den Haag, gaat het maar om één ding: geld. Wie draait op voor de extra kosten van de herstart, die het gevolg zijn van het gat in de productie tussen de afbouw van de huidige toestellen en de op start van Fokker 2? Het gaat daarbij om vele tientallen miljoe nen guldens. Geen hoofdrol Machinebouwer Stork, eigenaar van de gezonde delen van het ou de Fokker, voelt zich in een onge wenste rol van industrieel trek ker van Fokker 2 geduwd. Stork heeft wel steeds gezegd een be lang van tien tot vijftien procent in de doorstart te nemen, maar wil geen hoofdrol in de doorstart. „Dit is niet het scenario waar voor wij altijd hebben geop teerd," zegt een woordvoerder van Stork. Stork dreigt die rol verrassender wijs wel te krijgen. Vorig jaar werd Stork nog te licht bevonden om in het kader van het zogehe ten 'Oranje-scenario' de kar te trekken. Toen wilde Wijers een internationaal industrieel con cern als overname-kandidaat voor Fokker. De kaarten liggen nu anders. De staat is bereid tot vergaande deelneming in Fokker 2. De Maleisische partners nemen genoegen met een minderheids deelneming en willen daarnaast Fokker 2 met orders een vliegen de start geven. „Het probleem ligt in Nederland, wat de Malei- siërs willen is redelijk duidelijk," zegt een woordvoerder op EZ. Hom of kuit Van de drie Nederlandse inves teerders (Staat, Deleye, Stork) kan uitsluitend Stork de indus trieel leider zijn. Het concern wil alleen door de bocht als de voor waarden voor deelname aan al zijn eisen voldoen. Vooral de le veringsvoorwaarden (zoals de prijzen van de onderdelen) en de vergoeding van de opstartkosten van de toeleveringslijnen zouden knelpunten zijn. Bovendien wor den de winsten die voor Fokker 2 worden voorzien te laag bevon den. Het rendement zou nog niet voldoen aan de eis van 15 procent winst over het geïnvesteerde ver mogen. Minister Wijers en directeur-ge neraal Industriezaken Van der Harst zijn het getraineer van Stork inmiddels zat. Zij wensen hom of kuit en hebben de Stork- top nog eens onder ogen gebracht dat het concern bij de overname van Fokker Aviation een contrac tuele plicht tot medewerking aan de doorstart is aangegaan. Van onze verslaggeefster Nijmegen - Doei is de populairste afscheidsgroet. Daarna komen dag, tot ziens en houdoe. Tjeu, adios en salu zijn het minst ge bruikt bij het afscheid nemen. De beleefde groet goedemiddag is haast uitgestorven. Dat blijkt uit een onderzoekje van taalwetenschapster Renée van Bezooijen van de Nijmeegse universiteit. Van Bezooijen stuurde 16 studenten op pad om uit te zoeken hoe er tegenwoordig af scheid wordt genomen. Representatief is het onderzoekje niet. De studenten gingen de straat op in de plaatsen waar zij vandaan ko men en die liggen vooral in Zuid- en Oost-Nederland. Ze konden doei 104 keer noteren. Dag en tot ziens vechten om de tweede plaats met 63 keer. Houdoe was met veertig keer een goe de derde. Andere woorden die in de top tien staan, zijn hoi, doeg, hai, tot morgen, prettige dag en zie je. Groeten blijkt sterk aan leeftijd en opleiding gebonden. Vrouwen tot dertig jaar met een hoge opleiding zeggen vooral doei en doeg. Jonge mannen met een lage opleiding zeggen vaak Houdoe. Derti gers en zestigers die middel tot hoog zijn opgeleid, zeggen vooral keurig dag. Veertigers en vijftigers zeggen meestal tot ziens. (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (83) Look-zonder-look Kneuzen we van deze plant het blad, dan ruiken we een uien- of lookgeur, maar verder lijkt de plant in niels op welke looksoort dan ook, vandaar de naam: look-zonder-look. Ze houdt van lichle-bescliaduwde plaatsen op voed selrijke, losse, vruchtbare bodem. Wie echter haar verspreidingsgebied in Brabant en Zeeland van voor 1950 ver gelijkt met dat nam nu, ziet dat ze enorm terreinverhes geleden heeft. Eens algemeen, thans schaars. Gastheer van de fraaie oranjetipvlinder, ook zeld zaam, maar hij lijkt zich te herstellen. 4- Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda Mheen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. i DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1