Verdeeldheid over houden verkiezingen Don Vrije Zate m vert: Jeugd actief in actiemaand WNF Studenten Hogeschool Zeeland ontwikkelen nieuw soort hoofdlamp Het geheim van de Oostburgse Eenhoorn POLITIE RAPPORT SPORT IN HET KORT l In d end' hon in h zesh wilL ban tach Net alle DE STEM ZEELAND Waterschappen moet kiezen Europese kangeroe wiskundewedstrijd Geld voor Werkgroep Gehandicapten Nieuwe commissie klachten jeughulp Vernielingen aan auto's Zakkenrollers Val met fiets Schouderfractuur Motor in beslag Dronken rijders Recreatief zaalvoetbal Oostburg Bedrijfsvolleybal Hulst Recreatief volleybal Sas van Gent DINSDAG 11 MAART 1997 C3 Van onze verslaggever Oostburg - De waterschappen in Zeeland zijn verdeeld over de manier waarop de komende jaren verkiezingen gehouden moeten worden. De keus is tussen de traditionele manier, via de stembus, of zogenaamde postbusverkiezingen. In dat laatste geval krijgen de kiesge rechtigden een briefje met een retourenveloppe thuis en kun nen ze het nieuwe algemeen bestuur via de PTT kiezen. Het veld in Zeeland is met vier waterschappen, straks twee, snel in beeld te brengen. De dagelijkse besturen van de waterschappen De Zeeuwse Eilanden en Hulster Ambacht willen overgaan op postbusverkiezingen. Het dage lijks bestuur van De Drie Am bachten aarzelt nog. De bestuur ders van het Vrije van Sluis willen vasthouden aan stembusverkie zingen. De afgelopen verkiezingen in Terneuzen - Voor de tweede maal zal de Terneuzense scho lengemeenschap De Rede op vrijdag 21 maart meedoen met de Europese kangeroe wis- kundewedstrijd. Ruim zeventig leerlingen uit de klassen één tot en met vier van alle schooltypen hebben zich in geschreven. In totaal doen in twaalf landen één miljoen jonge ren aan de wedstrijd mee. De kangeroe-wedstrijd komt oor spronkelijk uit Australië. In 1980 werd daar voor het eerst zo'n eve nement gehouden. De wedstrijd is niet alleen voor leerlingen met een wiskundeknobbel, maar voor alle middelbare scholieren. De Fransen introduceerden het feno meen in Europa. Uit een onderzoek waar 41 lan den aan meededen, blijkt dat Ne derlandse leerlingen goed in wis kunde zijn. Nederland staat in de toptien. Alleen vinden jongeren wiskunde helemaal niet leuk, maar daar moeten evenmenten als de kangeroe-wedstrijd veran dering in brengen. 1994, die gelijktijdig met de ver kiezingen voor de nieuwe ge meenteraden werden gehouden, geven stof tot discussie. De op komst voor de verkiezingen was redelijk hoog. Niet eerder kwa men er zoveel ingelanden op de stembusverkiezingen af. Ook daar waar niet op het zelfde moment gemeenteraadsverkiezingen wer den gehouden. Dat was het geval in Tholen en Noord-Beveland en in de gemeente Sluis en Aarden burg. Het succes rechtvaardigt volgens de Zeeuwse Waterschapbond de gedachte om op de traditionele manier verder te gaan. Maar, zo blijkt uit een evaluatie door de Zeeuwse Waterschapsbond, hoge re opkomst percentages zijn niet louter afhankelijk van de wijze van verkiezen. „Een hoge op komst wordt niet alleen bereikt door het gemak waarmee een stem kan worden uitgebracht. De ken nis en inzicht in het belang van de activiteiten van de waterschap pen en de rol van de bestuursle den zijn factoren van betekenis. Een hogere opkomst valt ook te verwachten wanneer kandidaten gezamenlijk campagne voeren waardoor de herkenbaarheid voor de kiezer wordt vergroot." Aan de verkiezingen in 1994 ging een intensieve, meer dan gebrui kelijk, voorlichtingscampagne vooraf. Toch bleek dat 46 procent van de niet-stemmers zei een ge brek aan kennis van het water schap te hebben. Een ander discussiepunt is de fraudegevoeligheid van de verkie zingen. Volgens de Zeeuwse Wa terschapsbond behoeft een post busverkiezing een grotere aan dacht om fraude tegen te gaan dan een stembusverkiezingen. Een nadeel van de stembusverkie zingen is ook dat er meer inzet van personeel nodig is omdat alle stemlokalen bemand moeten zijn. Waterschappengedeputeerde Dek, zelf voorstander van stem busverkiezingen, wil niet op de stoel van de waterschappen gaan zitten en laat aan hen de keus. Het algemeen bestuur van het water schap Het Vrije van Sluis kan donderdag 13 maart een voorkeur uitspreken. Het bestuur komt om 09.00 uur bijeen in sociaal cultu reel centrum De Hoekzak in Oost burg. Het grote voordeel van de lamp is volgens Hans de Koning, een van de elf studenten, dat hij in vergelijking met de mijnwer kerslamp veel lichter is. Het pro duct kan gebruikt worden door bijvoorbeeld doe-het-zelvers, krantenbezorgers, padvinders en automobilisten en is te verkrij gen op de Hogeschool Zeeland. De hoofdlamp is ontwikkeld in het kader van een jaarlijks pro ject, dat elk jaar op verschillen de hogescholen in Nederland ge houden wordt. Studenten krij gen de opdracht om zelf een pro duct te ontwikkelen, te fabrice- (ADVERTENTIE) Jongeren in West-Zeeuws-Vlaanderen houden zich deze maand op verschillende fronten bezig met de natuur. Een groepje ging het afgelopen weekend op pad om bomen te knotten op het erf van P. van het Westeinde in Breskens. Volgende week worden wilgen geplant aan het wandelpad van de Molenkreek in Schoondijke en wordt de rommel in de slootkanten, een overblijfsel van het schaatsplezier, opgeruimd. Maart is actiemaand van het Wereld Natuurfonds (WNF). Drie basis scholen in Schoondijke voeren actie voor de bedreigde Oran Oetan. foto wim kooyman Van onze verslaggever Kloosterzande - De Werk groep Gehandicaptenbeleid Hontenisse mag een subsidie van bijna drieduizend gulden tegemoet zien van de gemeen te. Het gaat om precies 470,19 gulden voor 1996 en 2.500 gul den voor dit jaar. De sinds eind vorig jaar actieve werkgroep heeft een begroting in gediend van 6.200 gulden, maar dat is volgens burgemeester en wethouders nogal aan de ruime kant. Vandaar dat ze voorlopig niet verder willen dan 2.500 gul den. De werkgroep is er eigenlijk ge komen op initiatief van de ge meente en werd in oktober vorig jaar officieel opgericht. Er zitten mensen in van verschillende vere nigingen, instellingen, advies commissies, organisaties en vak bonden die op de een of andere manier met het wel en wee van gehandicapten te maken hebben. Volgens B en W kan zo'n werk groep een positieve bijdrage leve ren aan het gemeentelijk gehan dicaptenbeleid. Voorlopig wil de gemeente zich niet financieel binden aan de werkgroep. Als de activiteiten een beetje goed uit de verf komen zeg gen b en W wel te willen bezien of voor de komende jaren meer in structurele vorm een subsidie budget kan worden toegekend. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland heeft er vanaf vandaag een nieuwe klachtencommissie bij. Gedepu teerde Copoolse (Welzijn) instal leert namelijk in het Provincie huis de klachtencommissie jeugdhulpverlening. Dat is een commissie die klachten over jeugdhulp in tweede instantie beoordeeld. De klacht moet dus eerst de procedure bij de betref fende instelling hebben doorlo pen. Krijgt de klager daar zijn of haar zin niet, dan kan naar de nieuwe commissie worden ge stept. Het is dus een beroeps commissie. Van onze verslaggever Vlissingen - Studenten van de Hogeschool Zeeland hebben een hoofdlamp ontwikkeld. Deze lamp is vooral nuttig voor het bij lichten van bezigheden in het donker, vooral omdat de gebrui ker beide handen vrij heeft. Het Grote Gat in Oostburg. foto wim kooyman ren en te verkopen binnen een zogenaamde mini-onderneming. In eerdere jaren werd onder an dere een fietslamp ontwikkeld die bleef branden als je stil stond. Het startkapitaal voor de onder neming wordt bijeen gebracht door zestig aandeelhouders, meestal familie en bekenden van de studenten. Zij leggen ieder 25 gulden in. In mei wordt de on derneming opgeheven. Doelstel ling is dat er dan minimaal quit te gedraaid wordt en de aandeel houders in elk geval hun geld te rugkrijgen. DE VERSCHILLENDE wandel routes door de Zeeuws-Vlaamse dorpen en steden, hebben namen die aan het verleden herinneren of soms een gefingeerde historie als achtergrond hebben. Oostburg heeft een wandelpad waarvan de naam doet vermoeden dat er een fabel aan ten oorsprong ligt: De Eenhoornroute. Met het lichaam van een paard, de hoeven van een geit en een geschroefde hoorn op het hoofd is de eenhoorn het sym bool van dapperheid. Die van Oostburg is afkomstig van een uithangbord van een café. Door Ronald Verstraten DE MARKT in Oostburg is een beetje de we reld in een notedop: de bakker, de slager, de fritesboer en de chinees zorgen ervoor dat het de inwendige mens aan niets kan ontbreken. Een bank, een belastingadviseur en een verze keraar koesteren het geldelijk gewin en voor wie daar even tussenuit wil, is er altijd nog het reisbureau. Hier begint het Eenhoornpad. Niet met één, maar met zes hoorns, hoog boven de Markt verheven op stalen sokkels in ondefinieerbaar groen. Vijf wijzen met hun hoorn in noordelij ke, een in zuidelijke richting. Die kant gaat het pad ook op. Na een rondje over het Ledelplein de Langestraat door, langs de Boerenbond, alsof je als wandelaar zo snel mogelijk het stadje dient te verlaten. Zo loop je dus al na een paar minuten in de polder. Woonwijk links, het Grote Gat aan de rechterkant. Rijk aan rietkragen ziet het eruit als een kreekrestant, maar dat is het niet. Het is het overblijfsel van de Oude Brugse Vaart die in 1505 in opdracht van de stad Brugge werd gegraven, vertelt ons de wandelbrochu re. Een flinke tippel in oostelijke richting doet vermoeden dat de samenstellers van het wan delpad eerst een fietsroute in gedachten had den. Levende stenen Iets om te onthouden, want als het pad terug buigt over de Philipsweg wordt het zodanig ontinteressant dat je daar misschien het best maar langs kunt fietsen. Het Grote Gat op zich blijft natuurlijk de moeite waard. Vanaf de Woeste Hoogte, het vroegere PZEM-gebouw leidt het pad langs grillige knotwilgen en tal van watervogels. 'Uniek zijn de groeiende, le vende stenen in deze kreek, waar 's winters op geschaatst wordt', meldt de brochure nog. Aan te nemen valt dat er niet op de stenen wordt geschaatst. De watertoren traant dichterbij, voor je de Tragelsingel inslaat. Achterom het oude Wil- helmina Lyceum voert de route verder via de Zandstraat naar de Singel, waar de wereld tot rust komt in een fraai wandelparkje rond een oude vestinggracht. Er tegenover ligt de wijk Finland, zo genoemd omdat er na de oorlog woningen werden gebouwd met materiële steun van Finland. Een stukje Oudestad leidt vervolgens naar het Eenhoornplantsoen dat tegenover het marktplein ligt. tekortkoming Hier vinden we de zevende eenhoorn, op een lage sokkel. Geen enkel bordje met informatie, behalve het jaartal 1952. Oostburg en de sa menstellers van de wandelbrochure schieten hier danig tekort, want een toerist komt er eenvoudigweg niet achter waar die eenhoorn nu eigenlijk voor staat. Het fabeldier is af komstig van het uithangbord dat een zekere Jacobus de La Lijs in 1713 op de voorgevel van zijn café liet spijkeren. Het café werd in de Tweede Wereldoorlog ver woest en op de plaats waar het stond kwam het Eenhoornplantsoen te liggen. De naam kreeg daarbij zijn oorspronkelijke betekenis, om de moed en strijdlust te symboliseren die nodig waren voor de wederopbouw. Het mo nument werd ontworpen door een Vlissingse kunstenares. Het plantsoen was een ontwerp van Mien Ruys. Deze, inmiddels 93-jarige tuinarchitecte is landelijk bekend van haar proeftuinen in De- demsvaart, waar tuinliefhebbers met busla dingen vol naartoe gaan. Een gemiste kans voor Oostburg, want enkele jaren brak de ge meente het plantsoen af en verving het door een kale, moderne variant. „Dat gebeurt va ker. Mevrouw Ruys heeft immers zó veel ont worpen. Maar zij zit daar niet mee, ze kijkt niet om," reageerde een woordvoerder van de proeftuinen. Verder langs winkels in de Burchtstraat en een apotheker die concerten en exposities aankon digt, wellicht onder het motto 'kunst is goed voor de gezondheid'. In een boog gaat het pad om het stadhuis heen, naar de Veerhoeklaan, waar de winkels tussen het ziekenhuis en wo ningen staan. Geen vrolijk makend geheel en bovendien: dit kan overal zijn. Karakteristiek Door de Hennequinstraat kom je vervolgens in de Nieuwstraat. Op de hoek staat het huis dat het eerste was dat koningin Wilhelmina in 1945 in bevrijd Nederland bezocht. 'Op 12 maart', vermeldt de brochure. 'Op 13 maart' lees je op de plaquette op het huis. Het is een van de meer karakteristieke panden die door de bommen werden gemist en waarvan er ge lukkig nog meer in de straat staan. De oude Tol is weliswaar opnieuw gebouwd, maar staat op een historische plaats. Na weer een stukje Grote Gat, voert het pad tenslotte door een nieuwbouwwijk, die hooguit interessant kan zijn voor iemand die bouwplannen heeft. Terneuzen - Een ruit en spiegel van de auto van een tachtigja rige Terneuzenaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernield. De auto stond gepar keerd aan de Koninginnelaan. In de nacht van zaterdag op zondag en zondag op maandag werden ook twee auto's aan de Schependijk vernield. Van de auto van een 39-jarige Hul stenaar werd een koplamp ver nield. Van de auto van een 24- jarige Terneuzense sneuvelde de achterruit. Sluis/Hulst - Een 67-jarige Belgische is zondagmiddag het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Ze raakte in de Kapellestraat haar portemon nee met tweehonderd gulden kwijt. Op de Gentsestraat in Hulst raakte een 71-jarige Bel gische haar portemonnee met ruim 250 gulden kwijt. Schoondijke - Een zevenjarig jongetje uit Schoondijke is zondagmiddag naar het zie kenhuis in Terneuzen gebracht met een lichte hersenschud ding en een hoofdwond. De jongen werd gevonden in de berm van de Tragel West. Ver moedelijk was hij gevallen met de fiets. Axel - Een 64-jarige fietsster uit Sleeuwijk is zondagmiddag op het verkeersplein van de Oranjestraat ongelukkig ten val gekomen nadat zij een achttienjarige bromfietsster had geraakt. De vrouw werd met een schou derfractuur naar het zieken huis afgevoerd. IJzendijke - Het voertuig van I een 27-jarige motorrijder uit het Belgische Maldegem is zondag in beslag genomen. De man reed 175 kilometer per uur over de rijksweg 61 bij IJ. zendijke. Tachtig kilometer per uur is daar de maximum- snelheid. Schoondijke/Hulst/Zaamslag - Een 27-jarige automobilist I uit Veghel heeft in de nacht van zondag op maandag een rijverbod van twaalf uur ge- I kregen voor rijden onder in vloed. Hij weigerde de bloed- I proef nadat eerder de ademtest was mislukt. Een 43-jarige man uit Sint Ni- klaas reed zondagavond slin gerend over de Gentsevaart in Hulst en blies ruim één pro mille. Eerder op de dag kreeg I een 51-jarige autobestuurder uit de gemeente Hontenisse een dagvaarding. Ook hij blies ruim één promille. Oostburg - Met nog vier wed strijden te gaan kan Oud Sluis in de eerste klasse van het Ore- vo het draaiboek voor het kam pioensfeestje alweer uit de kast halen. De meervoudige en rege rende kampioen won afgelopen week vlot van RVS/Engelaar en blijft ver voor de rest het klas sement aanvoeren. Valentine sputtert nog wat te gen. Het won van Groos- man/Pacojeans, maar meer dan het vice-kampioenschap zit er niet in. Ook La Porte d'Or wil de op een na beste worden. De IJzendijkenaren haalden het vlot van Boemerang en staan voorlopig op de tweede stek. UITSLAGEN Eerste klasse: La Porte d'Or-Boe- merang 8-3, Texaco/'t Krikje-Ch- ris Francke 5-3, RVS/Engelaar- Oud Sluis 2-5, Valentine-Groos- man/Pacoi eans 2 -1 Tweede klasse: Meeusen-Bon Ami 1-4, 't Hart van Sluis-Deltan 7-4, Gemeente Oostburg-ABN/AMRO 1-1, Du Commerce-Woittiez/Om- nisport 8-1. Derde klasse: De Zwart-Optics 1- 0, Kaasboer-Chez Rene 3-0. STANDEN Eerste klasse: Oud Sluis 16-27, La Porte d'Or 16-22, Valentine 15-21, Texaco/'t Krikje 16-20, Groos- man/Pacojeans 17-20, Chris Fran cke 17-18, Boemerang 17-15, OBS/Erasmus 16-14, RVS/Engel aar 16-11, Markt 15 15-5, Steke- linck 15-3. Tweede klasse: Du Commerce 16- 28, 't Hart van Sluis 16-27, Deltan 17-27, Traas 16-17, Woittiez/Om- nisport 16-16, Wielewaal 15-13, Bon Ami 15-13, Rode Leeuw 14- 11, Gemeente Oostburg 15-8, ABN/AMRO 16-8, Meeusen 16-4. Derde klasse: Telepost 17-25, Kaasboer 18-24, Golden River 17- 22, Van Looy 16-21, Riemens 16- 20, Wolf 17-17, Van de Sande/Les Amies 17-17, Chez Rene 17-14, Opties 16-13, De Zwart 17-13, l'E- quipe 17-9, Jopie 16-5. Hulst - In het Hulster bedrijfs volleybal heeft Van Damme voor een verrassing gezorgd door met 0-3 van De Fikser te winnen. Het was vrijwel de eni ge uitslag die verbazing opriep omdat de routiniers van Van Damme dit seizoen nog niet al te veel stuntwerk hadden laten zien. Deze maal opende de formatie van aanvoerster Diana van Damme sterk tegen de uit Clin- ge afkomstige tegenstander door de eerste set met 5-15 te winnen. De verwachting was dat De Fikser onder aanvoering van Marij van Brink in de tweede set terug zou slaan. Dat gelukte ten dele want ook de tweede set ging naar Van Dam me (13-15). De winst zat daarmee in de knip. Het bleek de honger niet voldoende gestild te hebben want ook de derde set werd met 13-15 door de vrouwen uit Nieuw-Namen gewonnen. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: Ferket en De Maat- Broomchemie 3-0 (15-4,15-14,15- 9), De Fikser-Van Damme 0-3 (5- 15, 13-15, 13-15), CVC-SC Morres 0-3 (6-15, 2-15, 10-15), Zaman-SC Morres 2 3-0 (15-10, 15-1, 15-7), Van Waterschoot-Voorwaarts 3-0 (15-7,15-9, 15-3). Tweede klasse: 't Hoeksken-l'En- tree 0-3 (10-15, 3-15, 11-15), CVC 2-Total/De Beule 1-2 (13-15, 2-15, 15-11), Jong Morres 2-Cerestar 0-3 (8-15, 12-15, 5-15), Van Wese- mael-De Sterre 3-0 (15-4, 15-1, 15-14), Wentzler/Pauwels-Tence 2-1 (15-2, 13-15, 15-6). MANNEN Eerste klasse: WC Rhodos-CVC Doolaege 3-0 (15-6, 15-3, 15-10), De Sterre-Stuntmarkt 3-0 (15-0, 15-0, 15-0), Luctor-Start/Smash 2000 1-2 (8-15,10-15, 15-8). Tweede klasse: Brandax- ABN/AMRO 2-1 (12-15, 15-5,15- 3), Ambulo-Luctor 2 2-1 (11-15, 15-9, 15-11), De Troubadour-Rijk 3-0 (15-13, 15-8, 15-4), Reinaert- college-Van Westen 2-1 (15-6,14- 15, 15-4). STANDEN VROUWEN Eerste klasse: Van Waterschoot 20-53, Zaman 20-52, De Fikser 19- 37, WC Rhodos 19-35, WCRho- dos 2 19-32, Ferket en De Maat 19- 30, Van Damme 19-28, Voorwaarts 19-22, SC Morres 19-17, SC Mor res 2 19-16, Broomchemie 19-15, CVC 19-7. Tweede klasse: Cerestar 19-53, Jong Morres 18-49, Van Weseraael 18-42, Wentzler/Pauwels 19-35, Jong Morres 2 19-33, L'Entree 19- 28, SC Morres 3 18-21, Tence 19- 21, De Sterre 19-20, 't Hoeksken 19-19, Total/De Beule 19-9, CVC2 18-5. MANNEN Eerste klasse: WC Rhodos 21-51, Stuntmarkt 21-42, Start/Smash 2000 21-39, Luctor 21-26, De Ster re 21-14, CVC/Doolaege 21-12. Tweede klasse: Brandax 21-57, Ambulo 21-40, De Troubadour 21- 36, Reinaertcollege .21-34, Van Westen 21-30, ABN/Amro 21-26, Luctor 2 20-20, Rijk 20-5. Sas van Gent - In de eerste klasse vrouwen van de recrea tieve volleybalcompetitie ia Sas van Gent boekte Cerestar Benelux een moeizame over winning op Gilderakkers. In de eerste set hielden de teams el kaar in evenwicht, maar won Cerestar met 12-15. In de tweede set trok Gilderak kers het initiatief naar zich toe en won met 15-9. Het bleef spannend, maar koploper Ce restar nam net op tijd een 8-11- voorsprong. Bij de mannen won Savok/L&P reglementair met 3-0 omdat HAS geen volledig team op de been kon brengen. uitslagen vrouwen Eerste klasse: Gilderakkers-Ce- restar Benelux 1-2 (12-15,15-9,8- 11), Peters-Place du Marche 3-u (15-12, 15-8, 15-2). Tweede klasse: Savok 2-Savok a 2-1 (15-8, 11-15, 9-4), Savok/Joh de Block-Knape/De Sterre 2-1 (13-15, 15-13, 13-5), Philippef Philippine 1 1-2 (15-11, 8-15,10- Mannen: Savok/L&P-HAS 3'® (HAS niet opgekomen). GEMENGD Eerste klasse: Acke-Knape/|ie Sterre VA-VA (16-14, 4-15,11-W Tweede klasse: Savok/'t Strenup* Savok/VSB 3-0 (15-3, 15-3, JJ5-JJ» Fabricom-ClOOO Jansen 2 1-2 15, 13-15, 15-2). (ADVERTENTIE) P in N i m ee vo

de Stem | 1997 | | pagina 14