.313 Doorbraak bereikt in Albanië DE STEM n duur? leendertv.d. born In de rij voor een ijsje 'Hom van me! Hou me rast! Arts België kloont baby per vergissing Rebellenleider Zaïre wil onderhandelen Boekhouder -Leendertse "KOOP MET ZEKERHEID Supporters dwingen bus tot stoppen Gevraagd: productiemedewerkers m/v. )A 076-5428315 16-571 77~6T 076-5811 733 radijs van Breda. (162-688084^ anda. 11-19 uur! Escort Angeliek 0162-436613 af advies Uw BELASTING AANGIFTE Adm.kant. de Nijs Belastingaangifte Autoverhuur Autoverhuur A. de Jong BV Loodgieter Bel Ad Timmermans Broeders B.V. Schilderwerk Radiatoren spuiten ingen Met v.d. Born valt te praten AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Knieval president Berisha Gianni Romme wordt opnieuw wereldkampioen Een kleine zaal vol chronisch leed in Utrecht Suriname roept ambassadeur terug wegens rapport drugs Alle merken *125 stuks Jonger dan 2 jaar. Minder dan 40.000 km Autocenter Roosendaal Inspanningen Pronk hebben resultaat Asielzoeker wil zich opblazen Nu 6 weken destem voor 31 gulden* _B194625k X 61 i jr., weekend ass, qew in dame met style, op T3AME GEVR.cr.card.acc Speelhuislaan 60. Ilkamer, lesb.trio., SM. tgweg 456. 076-5309309 I SM, Grieks, echtparen 1 gigolo, gay, trio. Ook strippers. Dames gevraagd, is zeer BOEIEND^ fcoral verslavend. |nf0 |l 65-344334. Tev. escort. ZO van 10-23u Soedmooi blondje, si. 24 I sexy brun. si.19 rugm., J.+ int 75.-. 2xHP. lich |ass., echt vrijen 100.- osterstr. 17 Klundert. Verzorging administratie, jaarrekening en aangifte- biljet. Tel: 0115-695551 (na 18.00 uur) mei en vakkundig ingevuld bij Halsteren 0164-683921 Deskundig bij U thuis verzorgd. De Keijzer, 076-5222007. Speciaal weekendtarief, personenwagens, vrijdag avond tot zondagavond r 80,- excl. Laan van Belgie 53, Roosendaal. Tel. 0165-555551. Ook uw adres voor bestelbusjes. Voor reparatie öf vernieuw en van dakbedekking, go ten, CV, sanitair en andere loodgieterswerkz.heden. 076-5147767 of 5614873 Tel. 0165-511828. 1st. aar een begrip meubeltransport and en België I personeel, rolledige verzekering. 11698, Fax: 313692. VZ gST-' tcti "f BREDA cpimvFI ,D 33 en 37 - 4815 HR BREDA - Tel. 076-5223166 (37e 1AARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 BTV-programma's A8 Sport BI t/m B11 TEM 8 710311"000218" I I I I I MAANDAG 10 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PSV houdt Feyenoord op afstand B1 PAGINA B3 Richard Krajicek sneller terug dan verwacht Recordrace van Kipketer breekt Marko Koers op PAGINA Hoek komt niet verder dan gelijkspel PAGINA PAGINA NAC wordt steeds meer een eenheid MIN./MAX. 5/18 Door Aart Heering Tirana - De Albanese president Sali Berisha en de oppositie zijn gisteren tot een akkoord gekomen, dat een einde moet ma ken aan de gewapende opstand in het zuiden van het land. De overeenkomst van negen pun ten voorziet in de vorming van een regering van nationale een heid, waarin alle partijen zitting zullen hebben. Bovendien zullen er voor juni nieuwe pariements- verldezingen worden gehouden onder strenge internationale con trole. Tenslotte komt er een tota le amnestie voor de rebellen, als zij binnen' een week hun op het leger buitgemaakte wapens inle veren. Het altkoord is een knieval van de Albanese president voor de oppo sitie, die haar voornaamste eisen ingewilligd ziet. Zaterdag nog had Berisha zich vierkant uitge sproken tegen de regeringsdeel name van de socialisten (ex-com munisten), de grootste oppositie partij. In een toespraak voor de Albanese tv verklaarde Berisha 9 Gianni Romme Warschau - Gianni Romme heeft gisteren de wereldtitel 10.000 meter geprolongeerd. De schaat ser uit Made reed de afstand in een tijd van 14.18,75. Het bete kende na de dubbelslag van Rint- jeRitsma (1500 en 5000 meter) en de winst van Marianne Timmer U000 meter) de vierde Neder landse overwinning bij de WK af standen in Warschau. Op de tien kilometer versloeg Romme Ritsma in een direct duel met bijna twaalf seconden ver- nïo' De üïd van Ritsma 114.30,60) was niettemin goed voor zilver. B totaal leverde het WK Oranje medailles op, waarvan liefst ne voor Ritsma. Br was zilver voor Jan Bos (1000 m) en Gianni omme (5000 m) en brons voor Martin Hersman (1000 m). Bij de vrouwen won Marianne Timmer 2 haar §ouden Plak °P de meter ook brons op de 1500 der. Carla'Zijlstra was tweede 5000 meter en derde op de WO meter. Sandra Zwoüe vero verde zilver op de 1000 meter. De Gunda Niemann was de oningin van het toernooi met doe keer goud. ■ZIE VERDER SPORT- B1 EN 4 zijn ommezwaai als een 'morele keuze' voor de veiligheid van zijn land. Aanvankelijk wilde hij binnen 55 dagen nieuwe verkiezingen uit schrijven, een periode die door de oppositie te kort werd geacht. Op aandringen van de Oostenrijkse ex-kanselier Vranitzky, als be middelaar in Tirana, is ook de amnestieperiode verlengd. Voor Berisha was het akkoord een bittere noodzaak geworden, nadat dit weekeinde bleek dat zijn leger het conflict in het zui den niet gewapenderhand kan winnen. De rebellen veroverden zaterdag de stad Gjirokaster. Daarbij kwamen ook tanks en he likopters in handen van de rebel len. Er vielen vijf doden. In het dorp Mivol werd een groep van 50 soldaten met tanks teruggeslagen door gewapende boeren, na een schermutseling waarbij een 33- jarige dorpeling sneuvelde. De rebellen staan niet honderd procent achter het akkoord. Ex- generaal Agim Gozhita, die giste ren tot militair bevelhebber van het 23.000 inwoners tellende stadje werd gekozen, verklaarde dat Berisha weliswaar belangrij ke concessies heeft gedaan, maar dat de revolte pas zal eindigen als de president aftreedt. In Vlore is eveneens met gemengde gevoe lens gereageerd. De gematigde vleugel van de opstandige bewe ging wil het akkoord aanvaarden. Maar de meer ruige en misdadige elementen peinzen er niet over om hun wapens uit handen te ge ven. Blokkades Op de weg van Vlore naar Tirana getuigden noordwaarts reizende konvooien met soldaten, oproer politie en geheim agenten gister avond al van de uitwerking van het akkoord. De door de rege ringstroepen opgeworpen blok kades waren verlaten en deels in genomen door groepjes rebellen. Tussen de steden Lusjna en Ka- vaja namen gisteravond vier tanks, zeven pantserwagens en enkele honderden soldaten posi tie in naast de weg, die naar het 75 km noordelijker gelegen Tira na leidt. Vermoedelijk om de hoofdstad te kunnen verdedigen als het akkoord niet mocht hou den. OP BUITENLAND - A4: Bewoners sloppenwijken steunen Berisha Rotterdam/Groningen (anp) - Voetbalsupporters hebben gister middag op verscheidene plaatsen in het land voor overlast gezorgd. In Groningen, Rotterdam en bij Heteren moest de politie optreden. Vooral rond de veertig supporters van Cambuur bezorgden de poli tie handenvol werk. Ter hoogte van Heteren moesten agenten hen van de snelweg A50 jagen. De supporters waren van Óss onder weg naar huis, nadat zij een sta dionverbod hadden gekregen voor de wedstrijd van hun club tegen TOP. Ze bedreigden de chauffeur van hun bus, dwongen hem tot stoppen en renden de snelweg op. Het lukte de politie met moeite, de supporters weer in de bus te krij- gen.Onder politiebegeleiding ver volgden de Friezen de reis naar Leeuwarden, waarbij de bus het politiebureau in Zwolle aandeed voor een sanitaire stop. De sup porters 'dolden' daar nog wat, maar problemen deden zich niet meer voor. Anders was dat in Rot terdam, waar de politie rond de wedstrijd Feyenoord-PSV negen mensen aanhield. VERVOLG OP BINNENLAND A3 OOK OP BINNENLAND-A3: Justitie richt vizier op voetbalvandalisme Gisteren was hij er ineens: de lente. De temperatuur in Zuidwest-Nederland liep op tot 16 gra den. Mensen trokken er massaal op uit om van de eerste mooie dag van het jaar te genieten. In het Mastbos bij Breda ontstond voor een ijskarretje een flinke rij. Het goede weer houdt aan: voor vandaag wordt zelfs 18 graden voorspeld. foto de stem/johan van gurp Door Romain van Damme Utrecht - Freek Olgers uit Castricum, elf jaar oud, stopte de zin van de bijeenkomst in één zinnetje: „Dat zoiets naars toch nog iets leuks oplevert." Het nare is het overlijden van zijn zusje Isis, zij leed aan acute leukemie. Het leuke is de prijs die Freek kreeg voor de twee ontroe rende tekeningen die hij maakte over het verlies van zijn zusje. Freek is een van de winnaars van De pen als lotge noot. Een initiatief van het Fonds voor Chronisch Zieken dat met stimuleringsprijzen meer aandacht voor de honderdduizenden chronisch zieken in Ne derland vraagt. „Dat is inderdaad nog wel belangrijker dan mijn prijs," zei Dennis Andreas uit Bergen op Zoom die met drie gedichten de eerste prijs in de categorie tot en met zestien jaar in de wacht sleepte. „Eindelijk de nodige aandacht voor ons, voor mensen die ondanks hun ziekte gewoon bij de maatschappij horen." Dennis Andreas, zijn broer Remi en zijn vader en moeder lijden aan ernstige vormen van cara, astma, bronchitis en allergie. Zaterdagochtend waren ze naar Utrecht gereisd om er te horen wie in de ver schillende categorieën de prijswinnaars van De pen als lotgenoot waren. Dennis was een van de kandida ten. „Met mij gaat het dus heel goed," sprak televi siepresentator Victor Deconinck die als voorzitter (advertenties) Paramaribo (anp) - De Surinaamse ambassadeur in Den Haag, Azi- mullah, reist vandaag naar Paramaribo. Hij is teruggeroepen voor overleg over de drugsnota die Nederland vrijdag aanbood. De Surinaamse regering is ongelukkig met de nota. Daarin staat dat het aantal van 195 op Schiphol gearresteerde drugskoeriers uit Para maribo vorig jaar ongeveer het viervoudige was van dat in 1995. Vol gens de nota houden de vluchten uit Suriname een verhoogd risico op drugssmokkel in. STEM-COMMENTAAR op - A4 hoek Gastelseweg/Borchwerf Roosendaal telefoon (0165) 52 48 00 fax (0165) 52 48 10 Monteurs lassers lakspuiters cnc-operators medewerkers verspanende technieken medewerkers plaatbewerking. Bel: 040 - 214 37 80. PAGINA Zonnig In de ochtend een kleine kans op nevel, die snel oplost. Niets staat dan een fraaie, zonnige lentedag in de weg. De wind is zwak. Ook morgen en overmorgen mooi weer. Brussel (rtr/belga) - Een Belgische arts heeft mogelijk vijf jaar geleden per ongeluk gezorgd voor de eerste menselijke 'kloon'. Dat gebeurde in het Van Helmont-ziekenhuis in Vilvoorde bij de toepassing van een techniek om het succes bij het inbrengen van bevruchte eicellen te verhogen, meldt de Britse krant Sunday Times. De onbekende jongen is nu vier jaar en leeft met zijn ou ders en identieke tweeling broer in het zuiden van België. Vorige maand ontstond grote opschudding toen het bestaan van het schaap Dolly bekend werd, de eerste volwassen kloon ter wereld. Britse weten schappers zeiden daarop dat menselijke klonen binnen een of twee jaar mogelijk zou zijn. Voor de bevruchting van de tweeling werd een ingevroren bevruchte eicel gebruikt. Om de kans op succes te verhogen schuurden de artsen met een glazen staafje langs de eicel. Drie weken later ontdekten zij dat zich uit de eicel twee em bryo's ontwikkelden. De schuurtechniek maakt de wand van de eicel dunner, waardoor de cel zich gemakke lijker kan splitsen. Prof. Robert Schoysman, hoofd van het laboratorium Fertiliteit van het Van Hel mont-ziekenhuis, ontkende gisteren dat het experiment iets met klonen te maken heeft. Het is volgens hem louter toe val dat uit de eicel een twee ling is ontstaan. Maar Martine Nijs, de biologe in het Van Helmont-zieken huis die de schuurtechniek ontwikkelde, spreekt van 'klo nen per ongeluk'. Volgens haar kan de techniek bewust ge bruikt worden om mensen te copiëren. „Maar als iemand om een dergelijke behandeling zou vragen, moeten we hem wel zeggen dat wij de geboorte van een identieke tweeling niet kunnen garanderen." Het nieuws dat Dolly gekloond was met een cel van een vol wassen schaap zorgde in de hele wereld voor verhitte dis cussies over de morele aan vaardbaarheid hiervan. Presi dent Clinton schrapte onmid dellijk alle subsidies voor kloon-experimenten in Ameri ka. De Duitse minister van Wetenschappen Rüttgers riep op tot een wereldwijd verbod op het klonen van mensen. Van onze verslaggever Kisangani/Den Haag - De Zaïrese rebellenleider Laurent Ka bila aanvaardt het vredesplan van de VN als basis voor verdere onderhandelingen. Hij is ook bereid een staakt-het-vuren te ac cepteren. Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking^ heeft dit tijdens een bezoek aan Kabila de afgelopen dagen bereikt. van de jury de bijeenkomst in de kleine zaal van het Utrechts muziekcentrum Vredenburg aan met de no dige kwinkslagen aan elkaar praatte. Hij deed dat met professionele schrijvers die chronisch ziek zijn en met staatssecretaris Erica Terpstra die haar zorg vuldig voorbereide speech van enkele velletjes prompt de prullenbak ingooide. „Want veel belang rijker dan al die mooie zinnen is de cultuuromslag. Anders denken, anders met elkaar omgaan." Zij zei het in een kleine zaal vol met chronisch leed. Maar ook vol met humor, zelfspot. „Pas op, ook met woede, woede om het onbegrip bij de mensen van de buitenwereld," zei M. Verbong uit Tegelen die voor haar verhaal over multiple sclerose in de categorie zestien jaar en ouder/professionals de eerste prijs kreeg. „Weet je waarom ik in het rood en zwart gekleed ben? Rood is die woede voor dat onbegrip, zwart is het vechten tegen dat onbegrip. Wij vechten door, wij laten ons niet opzij zetten. Door niemand!" Het was voor velen herkenbaar. Soms spartelden daarom in die kleine zaal emoties in spontane tranen. Maar muisstil was het ais er voorgedragen werd uit de ingezonden verhalen en gedichten. Hou van me„ hou van me! Hou me vast! En: Ik verdrink in zelfmedelijden, maar geloof me, dat is slecht zwemwater. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Pronk reisde op eigen gezag vijf dagen door Zaïre, Burundi en Rwanda. Op verzoek van de se cretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kofi Annan, had de minister het vredesplan van de VN meegenomen om Kabila te bewegen daarmee akkoord te gaan. Het plan behelst een staakt het vuren, de erkenning van de landsgrenzen van Zaïre, toegang en bescherming van de vluchte lingen, onderhandelingen over de toekomst van Zaïre en het hou den van verkiezingen en de te rugtrekking van de buitenlandse troepen (en huurlingen) uit het gebied. Kabila heeft beloofd dat de hulp verlening aan de naar schatting 400.000 Rwandese vluchtelingen onmiddellijk op gang kan komen. Tegelijkertijd zegde de rebellen leider toe dat een VN-onderzoek naar mogelijke slachtingen onder de burgerbevolking in Oost-Zaïre ook van start kan gaan. Pronk zelf zegt overigens dat hem uit ei gen waarneming niets is gebleken van slachtpartijen. De rebellen van Kabila hebben hun opmars naar de belangrijke stad Kisangani afgelopen week einde niettemin onverminderd voortgezet. Pronk zegt daar be grip voor te hebben. „Het is oor log, dus je kunt niet van de par tijen verwachten dat zij zich mi litair verzwakken." De sterke militaire positie van Kabila verklaart volgens Pronk ook zijn bereidheid om de onder handelingen, die eerder in Zuid- Afrika waren vastgelopen, te her vatten. OP BUITENLAND - A4: Pronk behaalt bescheiden succes in Afrika Van onze correspondent Middelburg - Als de Iraanse asielzoeker Yeganeh Behmiri (28), die tweeënhalf jaar in het asielzoekerscentrum De Eendracht in Middel burg verblijft, binnen zes weken nog geen uitsluitsel heeft gekregen over een verblijfsvergunning, dan blaast hij zichzelf voor de deur van het ministerie van Justitie in Den Haag op. Behmiri schrijft dat in een brief aan het departement. Het ultimatum van de Iraniër loopt op 9 april af om tien uur in de ochtend. De asiel zoeker vindt dat justitie voldoende tijd heeft gehad om zijn zaak te be oordelen. „Alle bewijzen die ze nodig hadden heb ik overlegd, maar ik krijg steeds weer te horen dat ik geduld moet hebben," klaagt hij. Dat zijn actie opgevat kan worden als een chantagepoging om zodoende een verblijfsvergunning af te dwingen ontkent Behmiri. „Ik wil alleen maar dat ze eindelijk eens een antwoord geven." (advertentie) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (82) Klein hoefblad Deze soort behoort tot de meest algemene plantensoorten van ons land. Heel even lij ken de bloemen wel op die van paarde bloemen, maar ze zijn meer licht- dan goudgeel en ze hebben fijnere lintbloem pjes, de geelgekleurde 'franjes' aan de buitenkant. De bloemen komen, al vroeg in het voorjaar, samen met geschubde stengels, pas later komen de grote, rond- achtige bladeren. Was in het verleden een buitengewoon hardnekkig akkeronkruid (dokke in sommige delen van Zeeuws- Vlaanderen) maar tegen de chemische be strijding in de akkers is ze niet (helemaal) opgewassen. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Plaats: Naam: Adres: Postcode: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda j IJ DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1