DE STEM DE STEM 'Personeelsbeleid Dow onder de maat' Terneuzense dokter legt visites af op ligfiets gShonde,iraaktelicht Unieke beelden Westerschelde tijdens Zeeuwse Filmdagen Oostburg wil nu ook melkveehouders weren 6U bent gecontroleerd9 Nu 6 weken de stem voor 31 gulden.* Info-avonden herinrichting Nieuwvliet en Cadzand Enquête in de streek: imago Dow verbeterd, geloofwaardigheid vergroot C1 Middelburger bekent inbraken en diefstallen Hond bijt drachtig schaap dood Inbraken in scholen opgelost nu is ver weg dichtbij.... Huisarts Stevens uit Terneuzen pakt alleen nog maar voor het vervoer van patiënten of als het echt pijpenstelen regent de auto. Voor vervoer tijdens zijn werk heeft hij gekozen voor de ligfiets. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Terneuzen - Naar de Fiets-RAI '97 hoeft de Terneuzense huisarts Ste vens niet meer. Hij vond de tweewie- Ier van zijn dromen al eerder: de lig fiets. Hij rijdt er sindsdien mee naar zijn patiënten. Ampullen, stetho scoop en thermometer passen precies in een kleine zwarte tas die aan zijn zadel oftewel ligstoel hangt. bleken prettige, snelle vervoersmiddelen te zijn en Stevens besloot er eentje aan te schaffen. De dokter is niet de enige die enthouisiast is over dit soort tweewielers. Ligfiets-ontwerper Bram Moens uit Mid delburg kreeg onlangs voor één van zijn modellen de eretitel Fiets van het Jaar 1997. „De auto is eerder een bron voor vertra ging geworden dan een middel om vrij te zijn," vertelt Stevens. In plaats van 'knar- sentandend in de auto voor een stoplicht te staan', snuift de fietsende dokter de frisse Zeeuwse zeelucht op. Als hij bij een kruispunt moet wachten, geniet hij 'van de heerlijke geuren die bloemenperken verspreiden'. De huisarts zou dan ook graag zien dat de gemeente 'meer groen zou creëeren in plaats van al dat beton'. Volgens Stevens ben je in de stad als fiet ser uiteindelijk niet veel meer tijd kwijt dan een automobilist. Als voorbeeld noemt hij de de afstand tussen ziekenhuis de Honte en zijn praktijk in het centrum. „De auto is slechts vijf minuten sneller," weet hij te vertellen. Als Stevens eens in de tien dagen ongevallendienst heeft, ge bruikt hij zijn weinig gebruikte auto dan ook in de eerste plaats om mensen te kun nen vervoeren. Achterop zitten kan niet bij zo'n ligfiets en mensen die bijvoor beeld zijn flauwgevallen, vervoer je toch het beste met een auto, geeft Stevens toe. Doordat de huisarts al enkele maanden zijn visites op de ligfiets aflegt, kent hij inmiddels iedere sluiproute in de Terneu zense binnenstad. Als het nodig blijkt te zijn, wil hij nog een draagbare telefoon aanschaffen. Een 'fietstelefoon' als variant op de autotele foon. In Eindhoven kocht Stevens zijn ligfiets van het merk Sinner. Vertaald: zondaar. Die naam was een extra reden tot aan schaf, vertelt de huisarts met een glim lach. Hij koos voor een model waarbij het voor- en achterwiel ver uit elkaar staan. „Op zulke modellen is het gemakkelijker om je evenwicht te bewaren," aldus Ste vens. Desalniettemin viel de dokter er in het begin nog wel eens af. Een mooi-weer-fietser is de huisarts niet, want het afgelopen jaar maakte hij van wege noodweer slechts vijf keer gebruik van zijn auto. „Ik doe dat alleen als het echt non-stop pijpenstelen regent," zegt Stevens. Dokter J. Stevens vindt de ligfiets fasci nerend: „Het is een nieuwe mechanische variant op een eeuwenoud principe." Om zo'n nieuwe tweewieler eens uit te testen, trok de huisarts anderhalf jaar geleden met zijn gezin naar Walcheren, waar lig fietsen voor een dagje te huur zijn. Het WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (81) Margriet De margriet is een plant van hooilan den, wegbermen en grazige dijken. Van oorsprong bewoont ze heel Europa en in de loop der tijden moeten miljoenen kinderen boeketten van deze soort ge plukt hebben om ze hun moeder of de Maagd Maria te offreren. Omdat de plant een voorkeur heeft voor weinig bemeste grond is de laatste tientallen ja ren door zware of overbemesting haar areaal danig ingekrompen. Als vaste plant kan ze echter het plukken van haar bloemen vel verdragen. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda 'Alleen geldig ais u de afgelopen-S maanden geen proefabonnement heeft gehad. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Door Harold de Puysseleijr Hulst - De Zeeuws-Vlaamse politie introduceert deze maand een nieuw wapen in de strijd om het verkeer op de wegen in de streek veiliger te krijgen. Het is een driehoekig bord met rode rand en daarin de tekst 'U bent gecontro leerd'. De politie gaat deze borden ge bruiken bij de meeste snel heidscontroles die zij in de re gio houdt. Dat zegt inspecteur J. van Opdorp van de Zeeuws- Vlaamse politie, de voorzitter van de projectgroep die inspan ningen pleegt om Zeeuws- Vlaanderen verkeersveiliger te maken (Integraal Gericht Ver- keers Toezicht). Van Opdorp legt uit dat het be wuste bord komt te staan enke le honderden meters na de plek waar de politie met behulp van radarapparatuur de snelheid registreert en overtreders be keurt. Uiteraard hangt aan het passe ren van 'U bent gecontroleerd' geen bekeuring vast voor de be stuurder die zich netjes aan de voorgeschreven maximumsnel heid houdt. Voor de hardrijders is het dan trouwens te laat, om dat ze immers even tevoren al een bon aan de broek hebben gekregen. Van Opdorp ont vouwt de filosofie die achter het nieuwe middel schuilgaat. „Vorig jaar hebben wij in Zeeuws-Vlaanderen meer dan 200.000 voertuigen op snelheid gecontroleerd. Dat leidde tot een kleine twintigduizend pro cessen-verbaal voor de mensen die te hard reden. Daaruit volgt de logische conclusie, dat er dus ongeveer ruim 180.000 mensen zijn geweest die wel ge controleerd zijn, maar daar niets van hebben gemerkt." Het nieuwe bord is een manier om de zogenaamde subjectieve pakkans van snelheidsovertre ders een impuls te geven. Dat begrip houdt in dat gewaar schuwde mensen het wel uit hun hoofd laten het gaspedaal te diep in te drukken. Het voor af aankondigen van snelheids controles is bijvoorbeeld zo'n middel om ervoor te zorgen dat mensen zich op bepaalde weg- trajecten in ieder geval keurig volgens de snelheidsvoorschrif ten gedragen. Met het bord 'U bent gecontro leerd' hoopt de politie te be werkstelligen dat mensen zich bewuster worden van de inten sieve snelheidscontroles die da gelijks op tal van plaatsen in de streek plaatsvinden. Van onze verslaggeefster Nieuwvliet/Cadzand - De verkeersveilige herinrich ting voor de kernen Nieuwvliet en Cadzand wordt maandag 10 maart en maandag 17 maart be sproken. Alle bewoners van Cadzand en Nieuwvliet kunnen tijdens informatie-avonden meepra ten over maatregelen die de verkeersveiligheid in de dor pen vergroten. Na de algemene informatie avonden over het verkeers- veiligheidsprojeet Duurzaam Veilig West-Zeeuws-Vlaan- deren is nu het moment aan gebroken dat de plannen voor de herinrichting van wegen en dorpskernen wor den opgesteld. De voorlichtingsavond voor de kern Nieuwvliet (zowel dorp als bad) is maandag in HCR De Stadsherberg aan de Dorpsstraat 18 te Nieuwvliet en begint om 20.00 uur. Een week later wordt in Cadzand (zowel dorp als bad) eenzelf de bijeenkomst gehouden in dorpshuis 't Zwin aan de Prinsestraat 23 te Cadzand, aanvang 19.30 uur. Zeeland ZATERDAG 8 MAART 1997 [oor Frank Deij ïerneuzen - Mensen die van buiten naar Dow kijken hebben geen hoge iet op van het personeelsbeleid bij je grootste werkgever in de streek. De algemene indruk van het bedrijf js positief. Dat blijkt uit een her- jjeuwd imago onderzoek onder in woners van Zeeuws-Vlaanderen die geen enkele band met het bedrijf hebben. Slechts zes procent noemt het perso neelsbeleid van Dow als een sterk punt. In 1994, toen Dow ook zo'n onderzoek hield, was de Zeeuws-Vlaamse bevol king ook al zuinig met complimenten over het personeelsbeleid. Toen scoorde dat onderdeel uit de enquête 9 procent. Volgens Dow-woordvoerder W. van Loon heeft het eigen personeel een veel positievere indruk van het personeelsbe leid en zijn de werknemers redelijk te vreden over de ruimte die ze krijgen om zich te ontwikkelen. Dow, waar de afge lopen jaren honderden arbeidsplaatsen verdwenen, is volgens Van Loon de afge lopen tijd veel besproken geweest op fa miliebijeenkomsten en in de kroeg. Van al die verhalen over ontslagen en reorga nisatie is veel blijven hangen. En dat moet voor een groot deel de stemming van de ondervraagden hebben bepaald, is de indruk bij Dow. „Wij vinden dat doodzonde. Maar bin nen Dow is dat beeld aanmerkelijk posi tiever." De algemene indruk over het bedrijf valt voor Dow een stuk gunstiger uit. De ge loofwaardigheid van Dow is toegeno men, in 1994 61 procent, nu 70 procent. Ook steeds meer mensen denken dat Dow een verantwoordelijk beleid voert. In 1994 was dat 77 procent, nu 84 pro cent. Gemiddeld waardeerden de onder vraagden Dow met een rapportcijfer van 7,3 (was 6,9 in 1994). Dow voelt zich daarmee gevleid. „We zijn aangenaam verrast, het is veel posi tiever dan ik verwachtte," meldt Van Loon. „We hadden wat onze geloofwaardig heid betreft gestreefd naar een verbete ring met tien procent. Tot mijn aangena me verrassing ligt het nu op zeventig procent. Er is de laatste twee jaar veel gebeurd. Het personeelsbestand is ver der naar beneden gebracht. We hebben een lekagge gehad. In de streek is veel beroering geweest over de reorganisa tie." Dow ondernam na de eerste rapportage in 1994 actie om de prestaties op het ge bied van geloofwaardigheid te verbete ren. Het verbeterde de kwaliteit van de open dagen en begon met de publicatie van een regionale editie van het bedrijfs blad Around Dow. Volgens Dow hebben die inspanningen het imago van Dow po sitief beïnvloed. Een groep van de onder vraagden had de open dagen van Dow bijgewoond. Volgens Van Loon beant woordden die groep de meeste vragen nog positiever. In totaal deden 595 mensen boven de achttien jaar en niet werkend bij Dow mee aan het onderzoek. Dow wilde van hen de mening weten over vijf onderwer pen: veiligheid, milieubeleid, openheid, organisatie en personeelsbeleid. De ma nier waarop Dow de bevolking bij het reilen en zeilen van het bedrijf betrekt is toonaangevend binnen Dow. Volgens Van Loon' wordt in de toekomst, in na volging van Terneuzen, soortgelijke ima go-onderzoeken bij alle vestigingen van Dow in de wereld gehouden. De Dow- leiding in Terneuzen wil zo'n onderzoek om de twee jaar. Middelburg - Met de aanhou ding van een 33-jarige inwo ner van Middelburg heeft dé politie vijftien woninginbra ken opgelost. man bekende ook een aantal fietsdiefstallen en inbraken in auto's. be inbraken vonden voorname lijk plaats in de Zeeuws hoofd stad. Sedert hij vanaf januari 's nachts op dievenpad ging, maak- !e de Middelburger enkele dui- Miden guldens buit. Een precies bedrag kan de politie op dit mo- fflent nog niet geven. De man probeerde bij zijn inbra- 'i® "a de brievenbus de voor beur te openen. Volgens de politie Men veel mensen de toegangs- eur tot hun woning 's nachts W op het (nacht)slot. De Mid- ourger werd vorige week za- erdag al aangehouden, maar is Pas gisteren verhoord. De man is inmiddels voorgeleid voor de «ater-commissaris in Middel- Hoofdplaat - Een loslopende itüü? 1 af§eloPen don- rdagavond een drachtig 1=»ÜÜP van een Hoofdplaatse «bouwer doodgebeten, «n tweede, eveneens drach- dl a a,p'werd ^"gevallen Weet nog niet wie Pnlu^enaar van de Hond is. j ^woordvoerder C. Ver- Swiist5°P,dathet ver- lonm 15 s,cHaPen los te laten °pde kijktor hoog- feM u ÏÏmer Een- Daar aj e het dierendrama zich Door Ronald Verstraten Oostburg/Middelburg - Wie weet nog van de olieramp van 1924, of van de trein die tus sen Breskens en Hoofplaat reed. De Vlissingse wandel- pier dan misschien, zoals die er in 1935 uitzag, of het strandleven in die tijd? Zou Prins Bernard zijn koninklij ke dochter begin jaren tachtig persoonlijk hebben uitgelegd hoe ze naar Schoondijke moest rijden? Hij was er im mers in 1950 al eens geweest, samen met zijn vorstelijke vrouw. Het is allemaal op film vastge legd en vanaf volgende week op video te koop. Westerschelde 1925-1960, is de titel van het his torisch programma dat een vast en belangrijk onderdeel vormt van de Zeeuwse filmdagen. Het thema is 'water' en alles wat daarmee te maken heeft, is dan ook uit de archieven gehaald. Van voorbijglijdende hoogaar zen, de inpoldering van het Hel legat tot watersnood en vlootre vue. Maar ook: zweefvliegen bo ven Walcheren, de wederopbouw in Zeeuws-Vlaanderen en de Scheldebeker-zwemwedstrijd in 1952. De beelden zijn deels af komstig uit het Zeeuws Filmar chief deel uit oude, nooit eerder vertoonde Polygoon-journaals van het Nederlands Filmarchief in Bilthoven. Het historisch programma duurt eèn uur. Het is zowel in het Le- deltheater in Oostburg als in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg te zien. In Oostburg worden de beelden van een toelichting voorzien door dierenarts Pol van de Vijver uit IJzendijke. Naast 'Westerschelde' is er nog een tweede historisch programma, bestaande uit Zeeuwse onder werpen die de laatste vijf jaar op televisie zijn uitgezonden in 'Van Gewest tot Gewest'. De Filmdagen zijn op 14,15 en 16 maart. De schijnwerper wordt gezet op drie Zeeuwse professio nele cineasten: Ate de Jong, Jos de Putter en Karina Meeuwse. De uit Aardenburg afkomstige De Jong (1953) is de bekendste. Gro te bekendheid kreeg hij met de verfilmingen van Een vlucht Re genwulpen van Maarten 't Hart en Brandende Liefde van Jan Wolkers. Zijn grootste fan (zijn moeder) speelde in die laatste film nog een bij-rolletje. In de Schaduw van de Overwin ning, was De Jongs laatste Ne derlandse film, voor hij in 1986 naar Hollywood vertrok. Sinds dien maakte hij de films Drop Dead Fred - met onder anderen 'young one' Rik Mayall- en AU men are Mortal naar een boek van Simone de Beauvoir. Tijdens de Zeeuwse Filmdagen worden van De Jong Een Vlucht Regen wulpen, Brandende Liefde en Drop Dead Fred vertoond. De Jong, die tegenwoordig in Lon don woont, komt er speciaal voor naar Zeeland, want zowel in Oostburg als in Middelburg neemt hij deel aan een talkshow. Jos de Putter (1959), afkomstig uit Axel maar wonend in Amster dam, debuteerde in 1993 met Het is een Schone Dag geweest, waar in hij het laatste jaar van zijn ou ders op hun boerderij vastlegde, voordat ze met het bedrijf stop ten. Een ingetogen documentaire die veel succes oogstte nu op nieuw, op veler verzoek, wordt vertoond. Ook is van hem de do cumentaire Solo, de Wet van de Favella te zien, over straatvoet ballertjes in de sloppenwijken van Rio de Janeiro. Van Karina Meeuwse wordt de film De Ruslui vertoond. Deze is echter alleen in Middelburg te zien. De film gaat over de opkomst en ondergang van de Vriezenveense handelskolonie in Sint Peters burg. In Oostburg wordt het program ma muzikaal omlijst door de band Meisje Loos, die maritiem repertoire ten gehore brengt. On der voorbehoud wordt het festi val in het Ledel afgesloten door de Westerschelde Big Band. In Middelburg, waar de films in de bibliotheek en in Cinema draai en, treedt Engel Reijnhoudt op. Voor de historische films wordt een entree gevraagd van 7,50, voor de speelfilms 10,00. Voor een totaal middagprogramma is de toegang eveneens f 10,00, terwijl een avondprogramma 17,50 kost. Informatie over programma en aanvangstij den kan worden verkregen bij Podium West (0117-461363) en Cinema Middelburg (0118-613482). Van onze verslaggever Oostburg - Het gemeentebestuur van Oostburg gaat nieuwves- tiging van melkrundveehouderijen een halt toeroepen. Om dat te doen stelt het college de raad voor een voorbereidingsbesluit te nemen voor het hele buitengebied. Het huidige bestemmingsplan biedt de mogelijkheid namelijk niet om deze bedrijven tegen te houden. Er zijn volgens het colle ge risico's van spontane en onge wenste ontwikkelingen in het buitengebied. B en W maken haast met het voorbereidingsbe sluit omdat de gemeente in toene mende mate wordt benaderd met verzoeken over nieuwvestiging van melkrundveehouderijen. De len van gronden behorende bij bestaande agrarische bedrijven worden opgekocht. Op deze gron den worden de nieuwe volwaar dige melkrundveehouderijen ge vestigd. „De verstening van het buitengebied wordt hiermee in de hand gewerkt. Dat is zeker voor het voor Oostburg zo karakteris tieke 'open' buitengebied onge wenst," aldus het college. B en W vrezen dat deze ontwikkeling niet kan worden tegengegaan op grond van het nu geldende be stemmingsplan Buitengebied. Een voorbereidingsbesluit daar entegen biedt zekerheid. Omdat het bestemmingsplan 'Kustge bied' niet tijdig klaar is stelt het college voor dit besluit voor het hele buitengebied te nemen. Dit voorbereidingsbesluit heeft echter wel belangrijke gevolgen voor aanvragen om een bouwver gunning en/of aanlegvergunning. Om de overlast voor de burger te beperken wil het college de be voegdheid vrijstelling te verle nen. Vlissingen/Middelburg - Met de aanhouding van vier Vlissingse jongens in de leeftijd van 13 tot 23 jaar heeft de Walcherse politie een serie schoolinbraken in Vlis- singen en Middelburg opgelost. Ook hebben drie van de verdach ten de beroving van een 52-jarige vrouw bekend. De inbraken in de scholen gingen gepaard met veel vernielingen. In een geval werd een brandkast opengebroken. De inbrekers had den het steeds voorzien op geld. De zaak kwam aan het rollen toen een 13-jarige jongen begin deze week op heterdaad werd be trapt bij een inbraak in een kerk. (ADVERTENTIES) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon TTïSSM gerrit 3e jonge bereikboor in heel Europa Oranjestraat 5 Telefoon 0115 - 562710

de Stem | 1997 | | pagina 23