Spanningen NL-Fr ankrijk verleden tijd 4 Silic onen-bor sten zijn schadelijk' Bosnische minister negeert ultimatum Labour belooft referenda over constitutie Alles hangt af van de druk van 't Westen'' Diplomaat ziet geen heil in mensenrechten-commissie COMMENTAAR NIEUWS KORT ning ziekenhuis gen invloed ouders n meer concurreren critici beu I naar Venetië DESTEM BUITENLAND A5 TOYOTA Drugsprobleem even opzij gezet Israël eist sluiting 4 PLO-kantoren Amnesty wil actie EU tegen Turkije BUITENLAND KORT Nederlander voor rechter wegens drugs FAO: voedseltekort dreigt in Afrika Zaïre stuurt VN-medewerkers land uit Nederland derde op lijst schuldeisers VN Voorwaardelijke straf voor DDR-agenten 6 MAART 1997 A4 er toch van weerhouden om ver ijzen? De onrust in de christen- week toe. Steeds meer kopstuk- n spraken soms duidelijk uit, dat politieke bekwaamheden van de ale en lokale afdelingen neemt aan dat hun gesjouw wegzinkt in I van het landelijke CDA. kig verkondigen dat de aanwij- open. Een commissie van vier per. arwei bezig en het viertal bleef de benoeming van een lijsttrek- eerder. dige fractievoorzitter Heerma, de Van Leeuwen en de partijbonzen door de knieën te gaan voor een ng. „Ik bespeur geen onrust in de weren als antwoord op de grote atische gelederen was ontstaan, t. Het voorspelde verlies van acht de onvrede in het CDA tot grote eesd moest worden dat het partij- e zou worden overheerst, ren heeft de partijtop tot andere nieuwe lijsttrekker nu wél binnen achting is dat het zal gaan tussen e Hoop Scheffer, en fractievoorzit- titie op voorspong, maar hij is óók DA-achterban heeft veroverd, leken, dat binnen het CDA heim uren als Brinkman, Hans van den ijn echter niet beschikbaar, en gespreid bedje. De eeuwige re oppositierol haar identiteit te zijn et CDA beheerste veilige politieke e partijen geworden, en 'CDA-gezicht' net zo lang duurt lijstrekker, wacht het CDA nog bar- e toekomst één rekening als zij f opgenomen. Nu sturen de spe- -ratorium elk afzonderlijk een t minister Borst van Volksge- heeft gestuurd. Daar staat ver listen gezamenlijk met de zorg- andelen over het jaarbudget. et beslissen over de levensbe- chool, vindt de Unie voor Chris- van het schoolbestuur, wil dat de grondslag verandert, ssecretaris Netelenbos (Onder stelt echter dat 'de behoefte aan h wal raakt'. De meeste ouders helemaal niet Veranderen. Ook en recht aan de schoolleiding en terwijl ouders slechts passanten nde week over het wetsvoorstel is opgenomen. orden in de toekomst onderwor- mededingingswet. Dat kan onder toestemming krijgen voor fusie gaan concurreren, ster Wijers (Economische Zaken) keraars Nederland Wiegel, noemt Wijers besluit 'levensge- ukman heeft zijn buik meer dan in de pers kritiek op hem uiten, em te melden, j de stijl van het parlement, vindt graag horen waarom hij geen ge- verschillende kanten wordt ver hij 'aanloopprobleempjes' heeft, serieus heeft overwogen zijn kan- itterschap in te trekken. Zijn kan- den omdat de drie coalitiepartijen vrouwelijke collega Ali Doelman- i. prins Claus brengen zaterdag 22 rt II en koningin Paola van België entoonstelling van Vlaamse en Ne- e XXste eeuw in Venetië, nd en België organiseert het Palaz- nstelling Kunst van de XXste eeuw ilderkunst. I I I DONDERDAG 6 MAART 1997 Met de Toyota Carina weet u zeker dat u in het meest betrouwbare merk ter wereld rijdt. U weet zeker dat u heel veel auto krijgt voor de meest concurrerende prijs. Uw. vol gende auto is dus zeker een Toyota Carina. Leaseprijs vanaf f929,-per maand op basis van full operational lease, 48 maanden en 20.000 km per jaar, excl. BTW en brandstof. Er is al een Carina vanaf f 38.490,-. Bel voor meer informatie gratis 0800-0369. en incl. BTW excl. kosten rijklaar maken. Van onze correspondent Londen De kans is groot dat de aanstaande Britse verkiezingen voor het laatst zullen worden ge houden volgens het meerder heidsstelsel. Labour en de Libe raal-Democraten maakten giste ren bekend te zullen samenwer ken voor ingrijpende constitutio nele hervormingen. pe voor- en nadelen van het evenredige kiesstelsel zullen al in het eerste jaar van een toekomsti ge Labourregering op een rijtje «•orden gezet. Na het advies van een speciale commissie kan het Britse volk zich dan in een refe- rendum uitspreken over het ge wenste kiessysteem. Een proportioneel kiesstelsel zal het politieke landschap in West minster ingrijpend veranderen. Groenen, nationalistische en re gionale partijen zouden meer kans hebben op een zetel dan in het huidige stelsel waarbij alleen de winnende partij een kiesdis trict vertegenwoordigd - en de verliezers geen stem hebben. Dit systeem bevoordeelt de grote traditionele partijen en gaf bij voorbeeld in 1992 de Conserva tieven een absolute meerderheid in het Lagerhuis, met nog geen 45 procent van de uitgebrachte stemmen. Andere ingrijpende hervormin gen die Labour en Liberaal-De mocraten willen uitwerken in de eerste jaren van een nieuwe rege ring zijn: referenda over decen tralisatie van bestuur naar Schotse en Welsche parlementen; afschaffing voor de adel van het erfelijke lidmaatschap van het Hogerhuis; een nieuwe Wet op Openbaarheid van Bestuur en de invoeging van de Europese Con ventie voor de Rechten van de Mens in het Britse recht. De Liberaal-Democratische lei der Paddy Ashdown zei dat de hervormingen bedoeld waren om een archaïsche traditie van for maliteiten en ongeschreven wet ten te moderniseren. „We hebben de basis gelegd voor modern bestuur en een eerlijker kiesstelsel. Het is iedereen duide lijk dat het huidige systeem niet werkt. De voorstellen zullen het bestuur doorzichtiger maken, de rechten van het individu bescher men en de weg effenen naar een representatiever parlement." De Britse minister van Binnen landse Zaken en Justitie Michael Howard waarschuwde de kiezers dat de hervormingen gevaarlijk waren en een beproefd systeem op de helling zetten. Volgens Ho ward komt zelfs het principe van de monarchie in het geding als Labour en Liberaal-Democraten het principe van erfelijke manda ten - in het Hogerhuis - wilden afschaffen. Labourleider Tony Blair is zelf overigens 'nog niet overtuigd' van verkiezingen volgens het evenredige stelsel. Niet in de laatste plaats omdat het huidige meerderheidssysteem hem zeer waarschijnlijk een rui me kamermeerderheid zal bezor gen. DoorWilkoVoordouw Parijs - De verhouding tussen Frankrijk en Nederland is uitste kend. „We hebben in heel korte tijd een lange agenda af kunnen werken," aldus een glunderende minister Van Mierlo na de werklunch van gisteren in het Elysée-paleis. Samen met premier Kok sprak van Mierlo met de Franse presi dent Chirac over de voortgang van de onderhandelingen over de toekomstige Europese Unie, maar ook over diverse buiten landse problemen. Het drugsprobleem kwam vol gens de Nederlandse bewindslie den maar zeer beperkt ter sprake. „Zoals bekend zijn er verschillen van inzichten. Die zijn natuurlijk niet weggenomen. Want dat is een kwestie van nationale wetge ving. Wel is natuurlijk een punt van zorg, hoe wij als Nederland de overlast van het drugstoerisme kunnen beperken. We hebben daar vandaag niet verder over doorgesproken," aldus premier Kok, die daarmee bevestigde dat voor de Fransen het drugspro- m, althans tijdens het Neder landse voorzitterschap van de Europese Unie, even op een zij- jr is gezet. „Het is in het belang van Europa, Frankrijk en Nederland om ons te concentreren op wat we voor de Europese Unie kunnen doen. En de Fransen hebben ons daar voor opnieuw de volle steun toe- Een van de belangrijkste Europe se onderwerpen was de voorbe- Jeruzalem (rtr/anp/dpa) - De Is raëlische regering heeft de verde re ontruiming van de westelijke Jordaanoever afhankelijk ge maakt van de sluiting van PLO- kantoren in Oost-Jeruzalem. Dat heeft een woordvoerder van pre mier Netanyahu gisteren meege deeld. De Israëlische politie sommeerde gisteren de sluiting, binnen vier dagen, van vier PLO-kantoren in Oost-Jeruzalem. De betreffende instellingen hebben 48 uur de tijd om hiertegen in beroep te gaan. Volgens Israël vormen de activi sten van de vier kantoren een inbreuk op de Israëlisch/Pales tijnse akkoorden, die bepalen dat de status van Jeruzalem nog moet worden gesproken. De Pales- lijnen beweren dat de betreffen de instellingen niet voor de Pa lestijnse Autoriteit werken. Parijs en Washington keurden de sluiting af. Woordvoerder Burns 'an het Amerikaanse ministerie 'an Buitenlandse Zaken zei deze 'eslissing 'moeilijk te kunnen be- ïnjpen'. reiding van de Intergouverne mentele Conferentie, het bouw werk voor de toekomstige Euro pese Unie. De Franse minister Barnier van Europese Zaken lanceerde an derhalve week geleden het idee om de Europese Commissie, nu bestaande uit 20 leden, in te krimpen tot 10. Dat zou betekenen dat Frankrijk, maar ook Duitsland, Italië, Enge land en Spanje af moeten zien van hun tweede commissaris, en dat ieder land slechts bij toer beurt een commissaris levert. „Dat gaat uit van het idee dat ie der land gelijk wordt behandeld, of het nu om Luxemburg gaat of om Duitsland." Daardoor zouden de grote landen dus nogal wat macht moeten af staan. Maar volgens Kok en Van Mierlo is daarvoor in de plaats geen wis selgeld gevraagd. „Daar hebben we het in ieder geval niet over ge had. Frankrijk streeft naar een doelmatige commissie, en is bang dat wanneer de Unie groter wordt, het een janboel wordt." Voor het inleveren van macht in de commissie zou Frankrijk vol gens bronnen in Parijs meer ge wicht willen hebben bij het stem men in de Europese ministerraad. Maar volgens Kok was die eis niet aan het Franse voorstel ge- /koppeld. Wel heeft de Franse president nogmaals de aandacht gevestigd op Straatsburg. De Fransen willen graag dat het Eu ropees parlement definitief in de Elzasser hoofdstad wordt geves tigd. Tijdens de lunch kwam ook het probleem van Albanië op tafel. „We waren het er over eens dat Europa het voortouw moet ne men. Ik reis vrijdag naar Tirana, nadat ik eerst met mijn Italiaanse en Griekse collega's spreek," al dus Van Mierlo, die gistermorgen in Parijs nog had gebeld met de Albanese president. „Ik heb een dringend beroep op hem gedaan om toch vooral af te zien van geweld. Verder heb ik er op aangedrongen dat er nieuwe verkiezingen komen, die zo ge houden worden dat de oppositie daar ook volwaardig aan kan deelnemen. Een drukmiddel heb ben we natuurlijk niet. Maar het is voor Albanië erg belangrijk dat de Europese Unie zich met hun situatie bemoeit." Vandaag wordt in Brussel be sproken met welke voorstellen Van Mierlo precies naar Tirana afreist. Albanese opstandelingen zwaaien met geweren vanaf een veroverde legertank buiten de Zuid-Albanese stad Sarandë. foto reuter Door Aart Heering Tirana - „Er zijn twee mogelijke oplos singen. Een gewelddadige, die hoe dan ook op een economische en morele ramp voor het land uitloopt, of Berisha nu wint of het volk." „En een politieke, waarin de president een einde maakt aan de noodtoestand en het compromis aanvaardt dat de VS en de EU hebben gesuggereerd en waar ook de oppo sitie mee instemt: de creatie van een zaken kabinet waarin alle partijen zijn vertegen woordigd en dat het land naar nieuwe ver kiezingen moet leiden." In het sjofele kantoor van de sociaal-demo cratische partij legt oppositieleider Fatos Lubonja uit hoe er volgens hem een einde kan en moet worden gemaakt aan de crisis die Albanië in haar greep houdt. De 46-jari- ge niet-partijgebonden Lubonja, schrijver en uitgever van een cultureel magazine, heeft zeventien jaar - van 1974 tot 1991 - doorgebracht in gevangenissen, werkkam pen en kopermijnen van het communistische regime. Maar zijn kritische opstelling is hij daar niet kwijtgeraakt en dat maakt hem nu tot een van de voornaamste opponenten van de au toritaire president Sali Berisha. Lubonja is nu voorzitter van het Democra tisch Forum, een verzameling van veertien partijen en groeperingen, waarin vrijwel de voltallige linkse en rechtse oppositie tegen het bewind van Berisha is verenigd. Minister van Buitenlandse Zaken Tritan Shehu heeft in een interview verklaard dat Berisha bereid is tot overleg, als de oppositie de rebellen in het zuiden wil oproepen om de wapens neer te leggen en wil toegeven dat ook zij niet in staat is om de bevolking het door de zogeheten piramidefondsen geroof de spaargeld terug te geven. „Mij is daar niets van bekend. Ik geloof ook niet dat het een serieus voorstel is van Beris ha, maar slechts een manier om tijd te rek ken. De praktijk laat zien dat hij alle midde len - leger, politie, geheime dienst en gecen sureerde pers - aanwendt om niets van zijn macht prijs te geven. Ook de rellen in Vlorë en Sarandë, die volgens mij mede worden veroorzaakt door provocateurs die alleen 's nachts schieten en niet zelf uit het zuiden afkomstig zijn, vormen voor hem een voor wendsel om de staat van beleg uit te roe pen." Maar bent u bereid te verklaren, dat ook de oppositie de spaarders niet schadeloos kan stellen „Dat heb ik gedaan en toen werd het onmid dellijk in de regeringsgezinde pers tegen mij gebruikt. Daarom ben ik wel gedwongen om mij wat voorzichtiger uit te drukken, maar ik heb nooit beloofd, zoals Berisha, dat alles zal worden teruggegeven. Wel geloof ik dat een zakenkabinet veel meer van het verdwe nen geld kan achterhalen dan nu gebeurt, bij de directies van de piramides, die tot nu toe politieke bescherming hebben genoten en die wij zullen dwingen om op de televisie te zeggen door wie zij gedekt werden. Klopt het dat het Albanese conflict, dat is begonnen als een woede-uitbarsting van ge dupeerde spaarders, steeds meer ontaardt in een strijd tussen noord en zuid „Ja, en dat is ook het grootste gevaar voor de toekomst van Albanië. Dat hebben wij te danken aan Berisha, die mensen uit het ar me noorden, waarvan hijzelf afkomstig is, gebruikt om de bevolking van het zuiden er onder te houden. Hij heeft mannen uit zijn eigen streek, Tropoja, op vele sleutelposities in de staat gezet, waaronder de geheime dienst. En hij wordt daarbij gesteund door de Albanezen uit Kosovo, die veel nationa- listischer zijn dan de Albanezen zelf en in Berisha een sterke man zien die ook him zaak kan verdedigen/Ten onrechte, want Berisha komt alleen op voor zijn eigen be langen." Wie zijn volgens u de gewapende opstande lingen in het zuiden? „Niet de ex-communisten, zoals Berisha be weert. Die zijn daarvoor te oud en zijn bo vendien nooit gewend geraakt om op eigen houtje iets te ondernemen. Nee, de rebellen zijn jong, laag opgeleid, agressief en ongeor ganiseerd. Dezelfde types die tijdens de de monstraties in Tirana met stenen gooiden." Maar ook de criminaliteit zou een belangrij ke rol spelen in de opstand? „Dat gaat op voor de stad Vlorë, waar de misdadigers al jaren heer en meester zijn en uitstekende contacten onderhouden met de politie. Op hun manier zijn de smokkelaars, die elke nacht risico's nemen door met hun boten op en neer naar Italië te reizen, ook moedige personen. En daarmee dwingen zij een natuurlijk leiderschap af, zij het niet van de beste soort." Zal Berisha ooit bereid zijn tot een compro mis? „Alles hangt af van de druk van het Westen. Daarvoor is hij veel banger dan voor de op stand zelf. Als het Westen geen bezwaar zou maken, had hij al veel eerder de rebellie met harde hand neergeslagen." Dat betekent dat het leger dus nog steeds op de hand van Berisha is. „Het leger wil niet schieten op de eigen be volking, maar er hoeven maar een paar men sen te beginnen en de situatie escaleert. En er zijn in Vlorë al enkele geheime agenten op gruwelijke wijze gelyncht." Oppositionele politici en journalisten wor den opgejaagd, bedreigd, gearresteerd en ge marteld. Bent u niet bang? „Natuurlijk ben ik dat. Het enige wat ik nu kan doen, is proberen de angst te vergeten." -.««mcvacmguerxa- les resoluties tegen schendin- I® van de mensenrechten utvaardigen als die niet uit- 'oerbaar zijn?" vraagt de Ne- andse vice-ambassadeur ran de VN, Van Wulfften- «the, zich af. f.a®da§ begint de 53e zitting de VN-mensenrechtencom- s'e. Vooral de recente dood «w VN-waarnemers in ctï -r acht diplomaat aan over bet nut van de ranüueS' De sfeer in de diverse «nóhaarden wordt volgens de ;L0tmaat steeds grimmiger. Hij ae nsico's waaraan VN- edewerkers bloot staan, met lid!"1 ^lGrote Meren-regio in leeijj11" ka, een enorm Pro~ bBuruncli waren vorig jaar niet "chten ts mensen- eerri Map?0rteurs gestatio- i lm„ zi'n bh er tien. Maar IT1®1 Bujumbura niet uit rs de situatie in kaart te brengen. Te gevaarlijk. Na de do delijke aanslag op de vier VN- waarnemers in Rwanda zijn alle functionarissen van de VN en de Organisatie van Afrikaanse Een heid uit provincies in het westen teruggetrokken. Ook daar is het te link." Nu Nederland EU-voorzitter is, dient Van Wulfften-Palthe na mens de Unie resolutie-voorstel- len in die VN-lidstaten met een slechte reputatie op het gebied van de mensenrechten aan de schandpaal nagelen. Op de lijst staan onder meer Nigeria, China, Myanmar (Birma), Iran en Irak. Opmerkelijk is het ontbreken van Turkije en Indonesië. „We heb ben een schifting moeten maken. De mensenrechten-situatie in Turkije wordt door individuele Europese landen aan de orde ge steld." Voor de situatie in het door Indo nesië geannexeerde Oost-Timor zal de vice-ambassadeur een zo genoemde voorzittersverklaring voorstellen. Op die manier kun nen bijvoorbeeld ook landen met veel economische belangen ano niem alsnog kritiek op Indonesië uiten. Volgens Van Wulfften-Palthe legt Indonesië sinds vorig jaar een Oost-Indische doofheid aan de dag en is er nog steeds geen mensenrechten-waarnemer geïn stalleerd. Desondanks ziet de Ne derlandse diplomaat geen reden Jakarta harder aan te pakken. Van Wulfften-Palthe ergert zich met name aan regeringen die aanbevelingen van de mensen rechtencommissie aan de laars lappen. Zoals China. „Peking vertoont obstinaat ge drag. Ondanks toezeggingen is er weinig tot niets veranderd. Ze herschrijven weliswaar wetboe ken, maar dit gaat echt te lang zaam. Peking meent dat de Chi nese mensenrechten niet be spreekbaar zijn in de commissie. Voor een permanent lid van de VN-Veiligheidsraad vind ik dit een nogal merkwaardige opvat ting." Ook de houding van Nigeria, dat anderhalf jaar geleden de Ogoni- activist Ken Saro Wiwa en acht medestanders terechtstelde, irri teert Van Wulfften-Palthe. „In een resolutie drongen we vorig jaar aan twee thematische rap porteurs toe te laten om onder meer de situatie in detentiecentra in kaart te brengen." Pas na bijna een jaar moeizaam onderhandelen gaf Lagos enkele weken geleden het groene licht, maar die uitnodiging is inmiddels weer ingetrokken. „Er zijn op nieuw problemen. Nigeria vreest een vernietigend rapport." Het VN-mensenrechtencentrum heeft inmiddels besloten de twee rapporteurs thuis te houden. De Europese Unie gaat nu een reso lutie indienen voor de aanstelling van een speciale landenrappor- teur. Die mag dan het volledige Nige ria-dossier gaan uitpluizen. Van Wulfften-Palthe zal op de zitting van de commissie op nieuw zijn best doen waarborgen te krijgen voor de rechten van het kind. Een paar jaar geleden, nog ver voor de affaire-Dutroux, wil de hij een werkgroep die zich zou buigen over de seksuele exploita tie van kinderen. Toen zijn initia tief kansloos bleek, verliet hij boos de vergaderzaal. „Ik ben mijn geloof in werkgroepen ver loren. Er is nu een groep die zich moet gaan bezighouden met de rechten en normstelling voor mensenrechtenactivisten. Het zal me hoogst verbazen als er iets uitkomt." In de drie jaar dat de Ecuadoraan Ayala-Lasso het mensenrechten- centrum leidde, is er volgens de Nederlander veel geloofwaardig heid verloren gegaan. Lasso keert nu terug naar Quito waar hij mi nister van Buitenlandse Zaken wordt. Van Wulfften-Palthe hoopt nu op een leidsman met meer capacitei ten. „We moeten iemand hebben die de mensenrechtenstrijd nieuw leven inblaast. Ik denk aan Oscar Arias, de Nobelprijswin naar en oud-president van Costa Rica, of Cory Aquino van de Fili- pijnen. Dat zijn mensen die zoiets heel goed kunnen." Brussel (anp) - Amnesty wil dat de Europese Unie het voortouw neemt in een inter nationale actie tegen de schendingen van mensen rechten in Turkije. Neder land moet als EU-voorzitter het zwijgen doorbreken en het gedrag van de Turkse re gering volgende week in de VN-mensenrechtencommis- sie aan de kaak stellen, vindt de organisatie. De afgelopen jaren is de si tuatie in Turkije ondanks al lerlei beloftes van de autori teiten alleen maar verslech terd. Marteling is wijdver spreid en systematisch. Het meest verontrustend is echter de toenemende berichten over martelingen van kinde ren in 1995 en 1996. Buiten rechtelijke executies, ver dwijningen en omstreden ge vangenschap blijven door gaan met steeds duidelijkere bewijzen van staatsbetrok- kenheid. Jënève (anp) - „Wat voor nut Wt het dat de Verenigde Na- *es resolutiPS fptfori anrlin Londen/Deventer (anp) - Siliconen borstimplantaties kunnen de oorzaak zijn van gezondheidsproblemen bij vrouwen. Volgens een publicatie in het Britse medische tijdschrift The Lancet is er een oorzakelijk ver band tussen borstprothesen en de klachten. Het gaat om het werk van een Amerikaanse onder zoeksgroep onder leiding van dr. Robert Garry. Hij stelt dat het bloed van vrouwen die behandeld zijn, duidelijk afwijkt van het bloed van een controlegroep die geen siliconen-behandeling heeft ondergaan. Garry schrijft dat meer dan ne gentig procent van de vrouwen met implantaties last heeft van ernstige vermoeidheid. De helft is extra geprikkeld, ondervindt hinder van borstpijn, opvliegin gen, koorts en slaapstoornissen. Producenten van protheses heb ben erop gewezen dat er tot op heden geen sluitend weten schappelijk bewijs is geleverd dat siliconen-implantaties schadelij k zijn. De Consumentenbond heeft klachten van vrouwen verzameld om bij producenten in de Vere nigde Staten een schadevergoe ding te claimen. De lijst van Europese artsen die stelling nemen tegen de voorlich ting over siliconen-borstimplan- taten groeit, zo schrijft de Neder landse afdeling van COSS (Coali tion of Silicone Survivors). In Nederland hebben naar schat ting 30.000 vrouwen een silico- nen-borstprothese. Veel van hen hebben medische klachten. „De plastisch chirurgen doen de kla gende slachtoffers af als muntjes jagers. Deze kenmerkende hou ding van de schoonheidschirur gen houdt de slachtoffers af van hulp uit de wettelijke mogelijk heden," zegt Reini Opdam van COSS. Boston - De 55-jarige Nederland Gerald R. is dinsdagavond in de Amerikaanse stad Boston in staat van beschuldiging gesteld we gens drugssmokkel. Samen met een 35-jarige in Griekenland ge boren Antwerpenaar en een 56-jarige Griek wordt hij ervan ver dacht voor bijna vier miljoen gulden aan heroïne de Verenigde Staten te hebben binnengesmokkeld. België leverde de drie eerder aan de VS uit. Nairobi - In veertien Afrikaanse landen dreigt een ernstig voed seltekort, zo heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO) gisteren in een rapport gewaarschuwd. Vooral in het oosten van Zaïre, waar tienduizenden Zaïrezen en vluchtelingen uit Rwanda in het gedrang zijn gekomen door de opmars van re bellen, is de situatie nijpend. Ook de buurlanden Rwanda en Burundi hebben dringend voedselhulp nodig, zegt de FAO. De te korten dreigen ondanks de verhoogde opbrengst van graan in de landen ten zuiden van de Sahara. Vorig jaar werd er een record- oogst van 90 miljoen ton binnengehaald, 14 miljoen ton meer dan in 1995. In de hulpoproep noemde de FAO ook Kenya, Somalië, Tanzania, Sierra Leone, Liberia en Eritrea. Kinshasa - Zaïre heeft dinsdag veertig medewerkers van de Vere nigde Naties het land uitgestuurd. De autoriteiten verwijten de hulpverleners medeverantwoordelijk te zijn voor een slachting onder Hutu-vluchtelingen. De veertig komen uit een groep van 57 VN-medewerkers die het afgelopen weekeinde de stad Kisangani verlieten, omdat hun werk daar niet meer mogelijk is door de on veiligheid in de stad. Zaïre laakt de hulpverleners voor hun stil zwijgen terwijl Rwandese troepen vluchtelingen uitmoorden. New Vork - Nederland staat derde op de lijst met landen die in verband met hun bijdrage aan vredesoperaties nog geld van de Verenigde Naties moeten ontvangen. De grootste crediteur is Frankrijk, gevolgd door Groot-Brittannië. De in geldnood verke rende VN kunnen de rekeningen niet betalen, omdat andere lid staten niet aan hun verplichtingen voldoen. Vooral de Verenigde Staten hebben nog een grote schuld aan de volkerenorganisatie. In september vorig jaar bleek dat Nederland tussen de veertig en zes tig miljoen dollar tegoed had van de VN. Berlijn - Een rechtbank in Berlijn heeft twee agenten van de grenspolitie van de voormalige DDR tot 21 en 20 maanden voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Beiden werden schuldig bevonden aan de dood van de zeventienjarige scholier Peter Fech- ter bij de Berlijnse Muur in 1962. De twee agenten, nu 61 en 55 jaar, schoten op 17 augustus 1962 van een afstand van tachtig me ter op Fechter en een vriend van hem. Hoewel de jongen duidelijk ernstig was gewond, bleef hij vijftig minuten bij de muur liggen, totdat agenten van de DDR-politie hem wegdroegen. Zijn vriend wist West-Berlijn veilig te bereiken. In de hele wereld reageerden mensen met verontwaardiging op de dood van Fechter. Erich Streiber en Rolf Friedrich, de voormalige DDR-agen ten foto reuter Den Haag (anp) - De minister van Defensie van Bosnië-Herzeg- ovina, Ante Jelavic, heeft niet gereageerd op de sommatie van het Joegoslavië Tribunaal. Uiterlijk gisteren moesten alle relevante stukken in het proces tegen de Kroatische generaal Blaskic beschikbaar zijn voor het Hof. Het Tribunaal wil nu dat de minister zich morgen persoonlijk in een openbare hoorzitting in Den Haag komt verantwoorden. Hij heeft dan de gelegenheid om het Tribunaal uit te leggen waar om hij de stukken niet wil of kan overleggen. Het Tribunaal over weegt om Jelavic ervan te be schuldigen dat hij het onderzoek van het Tribunaal tegenwerkt. Uiteindelijk kan het Tribunaal dan een internationaal arresta tiebevel tegen de Bosnische mi nister uitvaardigen. Het betreft documenten die in het centraal archief van het ministe rie van Defensie in Sarajevo lig gen. Het Tribunaal heeft de stuk ken nodig als bewijs tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Blas kic. Hij zou in 1993 leiding heb ben gegeven aan etnische zuive ringen en moorden onder mos limburgers in de Lasva-vallei. Wat er precies gebeurt als Jelavic niet naar Den Haag komt is niet duidelijk. Zeker is dat er een openbare zitting zal worden ge houden, maar het Tribunaal kan een verdachte niet bij verstek veroordelen. Wel kan het Hof de lidstaten van de Verenigde Naties opdragen een verdachte te arres teren en aan het Tribunaal over te dragen. Onder de statuten van het Tribu naal moet Bosnië-Herzegovina hieraan voldoen. Politionele of militaire machtsmiddelen om uitlevering af te dwingen heeft het Tribunaal niet.

de Stem | 1997 | | pagina 5