OM vervolgt toch kopstuk drugskartel r» 7) HALFORDS Teleurstelling alom op publieke tribune Hypnoseverhoor is niet 'de waarheid' 'Varkenspest stijgt boeren tot de lippen' Inzet adviseur Hakkelaar-proces geoorloofd Justitie eist miljoenen en celstraf in 4M-zaak Uitspraak proces Trudy J. valt publiek tegen Vaker pestcontrole op varkensbedrijven Gedetineerde Turkse man is mogelijk PKK-leider BINNENLAND A3 I Komst Bouterse noodzakelijk Afgebeten vingertop wijst overvaller aan 9 MAART 1997 per mnd. vanaf 0,25 per min. gratis zaktelefoon Nieuwe gevallen van varkenspest ART 1997 A2 I nflRTEM I I I I I DONDERDAG 6 MAART 1996 annië en Ierland: zonnige perioden, hier en daar mist. dag in Ierland re- g ook elders regen Schotse bergen de omgeving van larsehijnlijk droog, id en Ierland veel ma rond 10 graden, hoger. uxemburg: D onder- at regen, maar in de dag van het noord opklaringen. Vrij- lenteweer. Middag donderdag onge- aden, vrijdag rond Midden-Frankrijk: eerst kans op regen, :n van Jura en Voge- ïeeuw. Later op de iet noorwesten uit klaringen. Vrijdag on en droog. Maxi- graden, in de Elzas zacht. krijk: Donderdag olkenvelden, maar de ochtend kans op dag flink wat zon. iteenlopend van 13 de omgeving van Ly- in het zuiden. Don- de voet van de Py- aatselijk 20 graden. Vrij zonnig en droog, an zee rond 20 gra- middag bij wind van loeling. ■oog en flink wat zon. aid hier en daar mist. nperatuur op de aatsen 20 graden of Andalusië rond 25 e Eilanden: Flinke aerioden en droog. ;ussen 23 en 28 gra- inderdag zonnige pe- tiaar langs de Adria een bui. Langs de dse Zee-stranden xlnekkige bewolking ind en Kreta: Perio- zon. Langs de west- op een bui, mogelijk Maxima rond 15 gra- it nooroosten lager. Eerst veel bewol- kans op regen, in de at sneeuw. In de loop erdag flinke opklarin- in het zuiden ook op jardnekkige bewolking erslag. Middagtempe- md 9 graden. Tempe- 1500 meter iets onder ind: Wolkenvelden en het noorden wat re in 1200 meter sneeuw, iden in de bergen flin- iringen. In de dalen mist. Maxima rond 8 maar in de omgeving arno oplopend tot 13 jk: Toenemende be en vooral in Tirol en zburgerland kans op :n, boven 1200 meter In de dalen mist. rond 9 graden. kRTJE mba inplaats van deze man orde de naam van zijn ïr de kost? I, ked; 2. overleg, aar, :s; 4. brok, uilig, tevens; e, imago, rennen; 7. r, laster, sla; 9. koker, ore, Eire; 11. regaal, It, Arno; 13. onrein, ïde, gal; 15. teil, garen, ïoot; 2. ever, devoot, i; 4. trekker, menage, immer, Polen, na; 7. jaas, va, page; 9. tak, etor, eland; 11. emmer, et, asem; 13. kerel, nes, i, ral; 15. dessin, sater, JFS pen Haag (anp) - Het inzetten door het Openbaar Ministerie in Amsterdam van een duurbetaalde externe voor lichter gedurende het proces i Johan V., alias de Hak- had de volledige in- I stemming van de minister Sorgdrager van Justitie, t zei Sorgdrager gisteren in de I Tweede Kamer tijdens een over leg over de reorganisatie van het OM- Als je ziet hoe tijdens een vorig proces de officier van justitie vol ledig werd afgebrand door de media en de grond in werd ge schreven, dan zeg je: dat gebeurt ons niet meer," aldus de minister. Ze doelde op het proces vorig jaar tegen ex-autocoureur Charles Zwolsman. Daarin trad officier van justitie J. Valente op als aan klager. Hij is inmiddels overge plaatst naar het parket in Gro ningen. Zwolsman, die tijdens de verho ren van de parlementaire enquê tecommissie opsporingsmetho den voor een weekblad een co lumn schreef, werd uiteindelijk in hoger beroep veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens drugshandel. Om de publiciteit rond het Hak kelaar-proces in goede banen te leiden, huurde het Amsterdamse OM adviseur D. Istha in voor 3250 gulden per dag. Istha, oud- voorlichter van de PvdA-top, stond het OM gedurende vijftien zittingsdagen bij. De Kamer heeft vooral kritiek op de wijze waarop de officieren van justitie F. Teeven en M. Witte- veen in de strafzaak tegen de Hakkelaar tijdens het proces in de publiciteit traden. Ze lieten zich onder andere volgen door een verslaggeefster van Vrij Ne derland en publiceerden een dag boek in NRC Handelsblad. D66-woordvoerder de Graaf zei zich te hebben geërgerd aan de manier waarop beide officieren zich afficheerden als 'prijsvech ters in de boksring tegen de advo caten'. Het strafproces en de rol van het OM daarin moet centraal staan en niet de 'zielenroerselen' van de officier of 'hoe hij zijn soep eet', aldus De Graaf. Ook de andere woordvoerders vonden dat de of ficieren te ver waren gegaan. WD-woordvoerder Korthals waarschuwde opnieuw voor 'Amerikaanse toestanden'. Sorgdrager wilde op deze kritiek niet ingaan. Ze hield het er voor lopig op dat smaken verschillen. De Kamer krijgt nog een brief over de publiciteit rond het Hak kelaar-proces. In zijn algemeen heid stelde ze vast dat OM zich in elk geval niet 'platvloers' mag opstellen. Den Haag (anp) - Het openbaar ministerie in Den Haag zet de vervolging van de Surinaamse zakenman R.L. door. L. geldt als een van de hoofdverdachten van het Surinaamse cocaïnekartel waarbij ook voormalig legerleider Desi Bouterse betrokken zou zijn. Officier van justitie C. van der Voort heeft L. een kennisgeving van verdere vervolging gestuurd. I Dit heeft persofficier van justitie tnr. S. Horstink bevestigd. I De kennisgeving volgt op een be- van de Haagse recht- Den Haag (anp) - Een overvaller I van wie de vingertop door zijn I slachtoffer werd afgebeten, is daardoor tegen de lamp gelopen. I In een bestand met acht miljoen vingerafdrukken vond de dacty- loscopische afdeling vanhet korps Amsterdam-Amstelland de identiteit van de eigenaar. Het slachtoffer beet tijdens het gevecht een vingerkootje van de man af en leverde het in bij de politie. De verdachte kon al snel worden aangehouden. bank, die in januari bepaalde dat het gerechtelijk vooronderzoek tegen L. onmiddellijk gestaakt moest worden. Het onderzoek had toen inmiddels vier jaar ge duurd. Volgens L.'s advocate mr. I. Wes- ki heeft het onderzoek weinig tastbaars opgeleverd. Volgens de verdenkingen heeft L. zich bezig gehouden met het witwassen van drugsgelden en cocaïnesmokkel. Het Haagse OM wacht nu nog op een beslissing van minister Sorg drager van Justitie over het al dan niet vervolgen van Bouterse. Het feit dat Suriname niet of nauwelijks reageert op Neder landse rechtshulpverzoeken ver traagt het nemen van dat besluit. In een brief aan advocate Weski heeft officier Van der Voort in november van het vorig jaar laten weten dat L. alleen wordt ver volgd als ook Bouterse voor de rechter wordt gebracht. Beide strafzaken hangen sterk met el kaar samen, aldus de brief. Arnhem (anp) - De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. J. Denie, heeft gisteren in de zogeheten 4M-zaak celstraffen van drie tot veertien jaar geëist tegen zeven familie leden. Ook eiste de procureur tegen vier familieleden ieder een geldboete van een miljoen gulden. Volgens de procureur was de 4M- groep, genoemd naar vier broers M., een criminele organisatie die zich jarenlang heeft beziggehou den met drugshandel vanuit Tur kije naar Nederland. Hiermee zijn miljoenen guldens verdiend. Het 4M-team werd in september 1995 opgerold door het IRT- Noord- en Oost-Nederland. Dat gebeurde na jarenlange observa tie en inf iltratie door politieagen ten. He zeven familieleden werden vorig jaar door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot celstraf fen van een tot veertien jaar. De verdedigers van de familieleden Stagen in hoger beroep omdat volgens hen ontoelaatbare infil- tratiemethoden waren gebruikt ffl er bewust partijen drugs wa ren doorgelaten. Voor het hof beriepen alle zeven ramilieleden (van wie er volgens I procureur vier miljonair zijn) ach op hun zwijgrecht. Het hof I beschikt nu alleen over de ver- I klaringen van de politieagenten i infiltreerden binnen de 4M- organisatie. |Hat gebeurde niet alleen in Ne- loerland, maar ook in Turkije. I aar werden de heroine- en co- I oainetransporten geregeld door I «n van de broers M. Deze moet g in Turkije worden berecht, lgens advocaat mr. J. Boone, verdediger van S.M. tegen wie veertien jaar cel en een miljoen gulden boete werd geëist, moet er indertijd door de Nederlandse politieagenten geld aan Turkse autoriteiten zijn betaald omdat volgens de Turkse wet infiltratie verboden is. De advocaat zei dinsdag nog dat de Turkse autoriteiten de Neder landse infiltrant op Turkse bo dem wil verhoren over de ge bruikte methoden. Turkije zou volgens Boone mogelijk gezwicht zijn omdat alle zeven familiele den van Koerdische afkomst zijn. Maar volgens de procureur is de infiltratie zowel in Nederland als in Turkije 'model' verlopen. Zelfs al zou die worden getoetst aan de nieuwe wetswijziging over infil tratie, welke minister Sorgdrager van Justitie heeft voorgesteld. Met geld van Justitie kochten de infiltranten een partij van 170 ki lo heroïne. Daarvan is slechts 30 kilo door de politie getraceerd en vernietigd. Toch meende de procureur dat er geen sprake is geweest van be wust doorlaten van drugs. „De rest is helaas wel op de markt ge komen, maar we hebben in ieder geval voorkomen dat er nieuwe partij drugs op de markt is geko men," aldus de procureur-gene raal. De 4M-zaak in hoger beroep wordt donderdag voortgezet met de pleidooien van de advocaten. FOTO CORVIVEEN De president van de Bredase rechtbank spreekt het vonnis uit over Trudy J. Van onze verslaggever Breda - Viel er twee weken geleden ap plaus te beluisteren op de publieke tribu ne van de Bredase rechtbank, gistermid dag is enkel en alleen teleurstfelliii^ te be speuren. De straf van tien jaar die de rechtbank cie Bredase Trudy IJ. heeft op gelegd voor het ombrengen van Robin Bogers is volgens zowat de gehele publie ke tribune veel te laag. Onbewogen hoort Trudy J. de president van de Bredase rechtbank aan. Net zoals ze weken geleden gespeend van elke emotie de rechts zitting meemaakte. In een bomvolle rechtszaal, gevuld met nieuwsgierig rechtbankpersoneel, journalis ten, politiemensen en de ouders van Robin Bogers, is het stil tijdens de uitspraak. Op de publieke tribune wordt de afwijzing van de eis van de officier van justitie, die moord be wezen achtte, met gemor begroet, Dat de rechtbank de vrouw alleen schuldig heeft bevonden aan doodslag en haar daar tien jaar gevangenisstraf voor oplegt, valt niet in goede aarde. Zeker niet bij één van de 'slachtoffers' die door Trudy J. een hele tijd onschuldig in de cel heeft gezeten. Hij is gis teren ook naar de rechtbank gekomen. Een enkeling rekent al voor dat Trudy J., als het (ADVERTENTIE) ECHTE WATERSPORTERS STARTEN OP DE HISWA Iedere dag van 10.00 - 18.00 uur. Toegangsprijs f20,-- OP, Pas65 en kinderen van 4 tot 11 jaar f 12,50. Informatie: 020 - 5491212 of http://www.roi.nl. Rail Idee: korting op reis en entree. AMSTERDAM RAI Utrecht (anp) - Een 29-jarige Turk die in Nederland gevangen zit wegens gijzeling, is mogelijk een leidende figuur binnen de Koerdische terreurbeweging PKK. De criminele inlichtingendienst van de regiopolitie Utrecht kreeg hierover een tip van een bron die zij als 'doorgaans betrouwbaar' kwa lificeert, zo heeft een woordvoerder gisteren bevestigd. De tip staat in het proces-verbaal, maar is in de loop van het onderzoek niet door an dere informatie bevestigd. De Turk K.B. is vorig jaar oktober door de rechtbank in Utrecht ver oordeeld tot vier jaar cel wegens het gijzelen van twee landgenoten. Bij die actie perste hij zijn slachtoffers anderhalf miljoen gulden af. Een medeverdachte kreeg tien maanden. Diens advocaat, de Utrecht se strafpleiter mr. W. den Daas, heeft in het procesdossier 'geen enke le aanwijzing' aangetroffen voor een eventueel verband met de PKK, zo liet hij gisteren weten. Beide zaken krijgen nog een vervolg in hoger beroep. De BVD heeft in het recente verleden herhaaldelijk gewaarschuwd voor gewelddadige geldinzamelingsacties van de PKK in de Turkse gemeenschap in Nederland. VERVOLG VAN VOORPAGINA Voor de strafmaat heeft de ma nier waarop Trudy J. zich van het lichaampje van Robin heeft ont daan sterk meegespeeld. Nadat zij had geluisterd of het hartje nog klopte en mond-op-mondbe ademing had toegepast, heeft zij het in een vuilniszak gestopt. Die zak heeft zij in haar kliko gede poneerd. De rechtbank tilt ook zwaar aan het feit dat J. onschul dige derden bij haar misdaad heeft betrokken en hen grote schade heeft berokkend. In het vonnis is zij uitvoerig inge gaan op de verweren van mr. Moszkowicz. Die zijn allemaal afgewezen. Er is geen onevenre dig zware druk toegepast om haar tot een bekentenis te dwin gen. Er zijn geen technieken uit de gewraakte Zaanse verhoorme thode gebruikt. Haar serie be- De Amerikaanse president Clinton heeft het klonen van mensen verboden. Er zal nog wel een aantal rege ringsleiders met soortgelijke verboden komen, want voorbeeld doet immers volgen. Maar zou dat klonen van mensen nou echt zo erg zijn? Zou een samenleving er wezenlijk anders door uit gaan zien of blijft het die grauwe massa waarin iedereen ieder een naaapt in materialisme en onverschilligheid? Als ze er het geld voor hadden, zouden ze allemaal een vakantie boeken aan het Meer van Hetzelfde. Ik heb wel eens een boek gelezen waarin stond: gaat en vermenigvuldigt u. Er stond dus niet: gaat en zorgt dat er een heleboel verschillende versies komen. Het merkwaardige van deze, maar misschien wel elke tijd is dat we ons blindstaren op mogelijke ontwikkelin gen in de toekomst en weinig oog hebben voor wat er in het heden gebeurt. Is het realistisch om bang te zijn voor de genetische ma nipulatie van morgen en om de nu al ruimschoots toege paste psychische manipulatie voor lief te nemen? Zolang er zoveel makke schapen zijn, is klonen eigen lijk overbodig. MERIJN haar een beetje meezit, al over een jaar of vijf in de weekeinden al weer vrij zou kunnen rondlopen. Raadsman D. Moszkovicz, die vanwege een zitting,in Maastricht de uitspraak niet. kan bijwonen, vind de uitspraak geen slechte zaak i voor zijn cliënte. „Als je bedenkt dat ('de officier levenslang heeft geëist voor moord en de rechtbank tien jaar geeft omdat ze slechts doodslag bewezen acht, dan is dat geen slecht resultaat, de helft van de eis. Al vind ik de strafmaat wel erg hoog. Ik heb overlegd met mijn cliënte en we tekenen in elk geval hoger beroep aan tegen de straf," zegt Moszkovicz. Den Haag (anp) - Dierenartsen zullen vanaf 10 maart alle ongeveer 22.000 Nederlandse varkensbedrijven om de twee weken controleren op varkenspest. Dat heeft het ministerie van Landbouw gisteren bekendgemaakt. De maatregel is bedoeld om al in een vroeg stadium de be smettelijke ziekte te kunnen ontdekken. Bovendien kunnen bij de export van levende var kens en varkensvlees afdoende garanties worden verstrekt. Bedrijven die geen problemen hebben, krijgen een sticker die steeds twee weken geldig is. Deze moeten worden geplakt op vervoersdocumenten die zijn voorgeschreven voor var kenstransporten. Varkenshouders kennen deze stickers al van de blaasjesziek te. Op deze ziekte wordt elke vier fnaanden gecontroleerde De maatregel geldt voorlopig tot 1 juni. In mei is er een eva luatie. De maatfeèël'is1 geho- men mede op initiatief van de boerenorganisatie LTO Neder land en van de Produktschap- pen Vee, Vlees en Eieren. De Gezondheidsdienst voor Die ren en de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Diergeneeskunde werken ook mee. De kosten van de contro les zijn voor rekening van de boeren zelf. Een woordvoerder van de pro ductschappen verwacht niet dat de maatregel varkensboe- ren op hoge kosten jaagt. Mo gelijk komt er zelfs een spe ciaal gereduceerd tarief voor een consult. Hij benadrukt dat het initiatief van groot belang is voor de sector, zeker om op enige termijn de export weer op gang te krijgen. Fonds Voor boeren die in financiële problemen komen door de na sleep van de varkenspest, heeft de Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond een solidari teitsfonds in het leven geroe pen. „We ontvingen signalen uit on ze achterban dat er behoefte was om door een bijdrage soli dariteit te betuigen met de ge troffenen," zo verklaart secre taris A. Heijmans dit initiatief. Er is nu een speciaal gironum mer opengesteld voor bijdra gen aan het fonds. De precieze criteria om in aanmerking te komen voor een gift uit het fonds zijn nog niet vastgesteld. (ADVERTENTIE) kentenissen is veel geloofwaardi ger dan haar andere verklarin gen. Die werden steeds aange past, waren onderling tegenstrij dig en konden niet kloppen, aldus de rechtbank. Aan de 'waarheid', zoals J. die in haar hypnoseverhoor heeft ver teld, hecht de rechtbank geen ge loof. Over de vraag of de vrouw wel echt in hypnose was, laat de rechtbank zich niet uit. Voor haar staat vast dat Robin Bogers op 24 april is overleden en dat het deel van het voetje, dat op 5 mei op de vuilstortplaats is gevonden, van Robin was. Moszkowicz heeft zowel de relatie tussen het voetje en Robin als de dood van het meisje in twijfel getrokken. Moszkowicz heeft gisteren laten weten dat J. in hoger beroep gaat. Hij vindt nog steeds dat er te wei nig bewijs tegen de vrouw is. (ADVERTENTIE) iiu do tumid 'Mnaaw UEA ^UJ. on-1 nu naar Halfords en sluit een 1-jarig Hi®-abonnement af. U profiteert dan van de laagste tojgt eTóókn(°Sten Per,mn(^ en gesprekskosten vanaf 0,25 per min.). En u a eensf a l eenS zaktelefoon gratis bij! Een veelzijdig NMT-toestel met 'an y tijd tot 24 uur, gesprekstijd tot 45 minuten en een gewicht van ca. 275 gram. ie bereikbaar wil zijn, moet nu naar Halfords toe. (KT O??: adressen: 0318-559111. gy ij in de Gouden Gids onder de rubrieken Auto-Accessoires en/of Fietsen/Bromfietsen. sas** -flL UI ao uiin|a - ^1 u >a |a6n3|A 'jauieq 'tooq W I B -f ;ijn Ind. BTW, exd. éénmalige entreekosten van f 108,69. Acceptatie wordt bepaald door Seivice Provider Ccllway. Druk- en zetfouten voorbehouden, Den Haag (anp) - In het Noord- Brabantse Wanroij en in Odilia- peel zijn gisteren drie nieuwe ge vallen van varkenspest vastge steld. In Wanroij betreft het een bedrijf met 2170 mestvarkens en een met 4500 varkens. Alle dieren worden geruimd, aldus het mi nisterie van Landbouw. Het bedrijf in Odiliapeel, met 2000 varkens, is waarschijnlijk een zogeheten 'eontactbedrijf'. De pest is daar waarschijnlijk te recht gekomen via contact met andere bedrijven. De bedrijven liggen in het gebied waar al een vervoersverbod geldt. Nadere maatregelen zijn daarom niet nodig. Het aantal getroffen varkenshouderijen komt daar mee op 36. Van een verslaggever Den Bosch - Pas als er nieuwe uitbraken van varkenspest bijkomen, is er sprake van een echte ramp. De nood stijgt de boeren en aanverwante be drijven bijna tot de lippen. Maar als zich nieuwe pesthaar den voordoen, hebben de veehou ders en bedrijven die van de vee houderij afhankelijk zijn een groot probleem. Dat zegt Noud van Vught, vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de NOB. Volgens de Landbouw Universi teit in Wageningen levert de var kenspest een economische schade op van zeker 200 miljoen gulden. Als het virus zich verder uit breidt, bijvoorbeeld tot boven de grote rivieren, kan de schade op lopen tot zo'n 900 miljoen gulden. „Als het echt veel langer gaat du ren, komen er nogal wat bedrij ven in de financiële problemen. Dat verschilt uiteraard van be drijf tot bedrijf en is afhankelijk van de financiële positie van de boer: is hij net begonnen of heeft hij net grote investeringen ge daan. Vooral belangrijk is dat de veeboeren de IenR-regeling cor rect toepassen." „Minister Van Aartsen heeft ge dreigd boeren, die de administra tie onjuist bijhouden, sterk te korten op de uitkering. Bij onre gelmatigheden kunnen de kortin gen wel oplopen tot 35 procent. Dan spreek je over bedragen van tonnen en bij grote bedrijven gaat het dan om miljoenen gul dens," aldus Van Vught. Het identificatie- en registratie systeem verplicht sinds januari 1996 varkenshouders zowel de komst van een dier op het bedrijf als het verlaten centraal te mel den. Die regeling is - zeker in tij den van varkenspest - van essen tieel belang om alle transportbe wegingen in beeld te brengen. Varkenshouderijen, die 'slechts' verdacht worden van varkens pest, komen niet in aanmerking voor de opkoopregeling. De stal len op die bedrijven raken door de vervoersverbod niet alleen overvol, ook kunnen ze de mest niet kwijt. Hoe groot de schade zal worden waarmee deze bedrij ven te maken krijgen kan Van Vught niet inschatten. „Het is al lemaal nog te vroeg om daar zicht op het hebben. Maar ik verwacht dat nagenoeg alle bedrijven het wel zullen redden. Dat neemt niet weg dat de varkenspest de bran che verschrikkelijk veel geld gaat kosten." Ook de ministeries van Economi sche Zaken en van Landbouw zeggen daar op dit moment geen juist inzicht in te hebben. Wel zal vermoedelijk deze week het be drag bekend worden dat uitge keerd gaat worden voor de pre ventieve ruiming van varkens. Naast varkenshouders lijden ook talloze aanverwante bedrijven zware verliezen door de varkens pest. Slachterijen, mengvoeder- bedrijven, handelaren en trans porteurs in het gebied waar het vervoersverbod geldt hebben door de varkenspest een kapitale strop. Een aantal heeft bijna geen werk meer. Het exportverbod kost de han delaren en transporteurs in het verbodsgebied ruim vier miljoen gulden per week aan handels waarde. Jaarlijks exporteert Ne derland 2,5 miljoen geslachte varkens en 3 miljoen biggen, goed voor een handelswaarde van 1 miljard gulden. Het getroffen ge bied is jaarlijks goed voor een omzet van zo'n 200 miljoen gul den. Maar ook loonbedrijven staan zo goed als stil als gevolg van de varkenspest. Ze kunnen nage noeg geen mest uitrijden en er valt mede daardoor nog niets te ploegen. Het gaat om groot geld. Volgens de Bond van Loonbedrij ven voor Agrarisch en Grondver- zetwerk hebben de bedrijven in de besmette gebieden het zwaar. Nu de maatregelen voor mest iets versoepeld zijn begint het mate rieel weer langzaam in beweging te komen. „Sommige loonbedrij ven hebben het heel moeilijk, maar hóe groot de schade zal uit vallen, weten we pas volgende week," aldus een woordvoerder van de Bond van Loonbedrijven.

de Stem | 1997 | | pagina 3