Ondernemers willen betere weg naar Hulst Colinda Euregio toert langs grensgemeenten telijke doq^ DE STEM I l?"anJ('ooten'Franl< Deii (P'v- ed.chef), I Cas (provincieversla99ever). Ö,f32'4532CG bSSS"M,s'<' tes,3 Zeeuws verleden in nieuwe toeristenbrochure Hulst maakt zich op voor aspergeseizoen DAG klapper PLAATSELIJK nieuws Fanfare Koewacht wordt een harmonie José de Nier wordt 30 jaar!| Gillus pESTEM ZEELAND C2 >rgen... 'Als we op de provincie en Rijkswaterstaat wachten, vissen we achter het net' i van onze verslaggever Leny Het is echt waar Joop van Mourick ERIK Leny 50 jaar Hiep, hiep, hoera I Eerste Zeeuwse [betaal- en I spaarkaart ijs voor Hulst I ^Machten: I SS?at32'4532CG I Nactaj^ fa*0115"645742' I li0,13"27370°, fa* 0113-273701. 'Eerst geld lospeuteren voor nieuw theater' Wereldklasse in woonkeukens Bouwvoorl. de Hoop Schuttershofweg 32 TERNEUZEN Tel. 0115-680315 I I I I I DONDERDAG 6 MAART 1997 J Bculieren bileum, huwelijk, verloving, examen, Abraham enz. 1,65 incl. B.T.W., één grote frplicht. 5 X 40 mm 26.- incl. B.T.W. Iraag. Foto's worden niet 1.313 of geef uw tekst 2 dagen In van onze kantoren, ■ten aan: De Stem, Postbus Ta.v. 'Kleintjes Afdeling'. r teksten, foto's en tekmingen Iredenen te weigeren. opdrachtgever van deze Igever bekend te zijn. Indien i met opgave van een Drdt, is men verplicht zich te hg van misbruik. Uitgever is jrachtgever bekend te maken. Toordelijk voor de in de komende teksten. ziet vandaag Sarah Wij vergeten je niet. Rob Hakkesteeg, Minou, Loesje, Lotje. fluist - Er moeten op korte termijn I tnopen worden doorgehakt voor de I toekomstige ontsluiting van Oost- Zeeuws-Vlaanderen in het algemeen en Hulst in het bijzonder. Dat vindt [de ondernemersvereniging Hulst Beynaertstad, die zich dan ook heeft voorgenomen de discussie daarover op gang te brengen. Wij willen niet wachten tot er initiatie- ven komen vanuit de provincie of Rijks waterstaat," zegt R. Bosch van Hulst I jeynaertstad. „Want dan vissen we mis- Proficiat Nu ook voor jou een Saar Fam. Prins Proficiat van Jolanda Jolenta Hoeraons heeft z'n tandjes. H.G. met je 2e verjaardag, j kusje Bas. Hartelijk Gefeliciteerd met je verjaardag. Ome janus en tante Willy Hartelijk gefeliciteerd Jose Carlo en Nicole, Brigitte en Tonio. is 16 jaar!! Van Kim, Michel en Oscar schien achter het net. Stel dat nu alle be trokken partijen het met elkaar eens worden, dan duurt het nog zeker tien jaar voordat er iets gerealiseerd is. Dat komt omdat de benodigde procedures veel tijd kosten." Bosch zegt bang te zijn voor een herha ling van een jaartje of tien geleden. Toen werden er allerlei plannen gesmeed voor nieuwe wegen in de regio, maar omdat er verschillend over werd gedacht gebeurde er uiteindelijk niets. „Wat er moet gebeuren is dat iedereen op één lijn gaat zitten. Wij willen als Hulst Reynaertstad onderzoeken wat de moge lijkheden daarvoor zijn." Bosch zegt zich ervan bewust te zijn dat dit geen eenvoudige klus zal zijn, omdat de kwes tie zich niet beperkt tot de landsgrens. Zo heeft bijvoorbeeld de Belgische buur gemeente Stekene al laten weten niets te voelen voor een nieuwe ontsluitingsweg vanaf de Expresweg naar Hulst op haar grondgebied. „Dus moet je misschien wel een alternatief gaan zoeken," oppert Bosch. Hij is ervan overtuigd dat de slechte ontsluiting de grootste barrière vormt voor de economische ontwikke ling van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „Je kunt natuurlijk huizen bouwen en schitterende woonwijken aanleggen, maar de mensen zullen toch ook werk willen hebben. Op dit moment gaat het goed met Hulst, maar de mensen staan wel in de file om hier te geraken. Hoe lang zijn ze bereid dat te doen? Vandaar dat wij groot belang hechten aan een be tere ontsluiting. Er zijn voorbeelden in den lande te over, dat wanneer een ge bied beter ontsloten wordt ook de econo mie aan trekt." Voor Bosch is het een duidelijke zaak dat Oost-Zeeuws-Vlaan- deren straks een goede verbinding met de vaste oeververbinding moet krijgen via een zuidelijke route Hulst-Axel-Ter- neuzen. „Maar als ik dan hoor dat er al leen prioriteit is voor de aansluiting van de WOV recht naar beneden naar België toe, dan is dat toch een gekke situatie. Dan zou je straks helemaal via België om moeten rijden om naar Hulst te rijden. Dat kan natuurlijk niet." Hulst Reynaertstad wil, in samenwer king met de gemeente, zelf de discussie over de toekomstige ontsluiting aanwak keren. „Alle neuzen moeten dezelfde richting uitwijzen. Er moet een breed draagvlak gemaakt worden. Daar kun nen wij als Hulst Reynaertstad mis schien aan bijdragen." yan onze verslaggever Hulst - Hulst krijgt zo goed als zeker de Zeeuwse primeur [vaneen lokale elektronische [betaal- en spaarkaart. „De izet is helemaal rond en als I au de ondernemers nog mee- ien kunnen we beginnen," :gt voorzitter Th. Mat- theeuws van de ondernemers- vereniging Hulst Reynaert stad. Het is de bedoeling dat bezitters van de Reynaertkaart straks in I alle Hulster bedrijven hun inko- pen kunnen betalen en dat op de I kaart punten kunnen sparen. Die punten staan voor een bepaald "bedrag dat dan weer in een I van de deelnemende bedrijven tan worden besteed. Hulst Reynaertstad wil daarmee een eind maken aan de wirwar zegeltjes, waardebonnen en I spaarpunten die nu in velerlei vormen in allerlei zaken worden gegeven. De uitgifte van één elek- •mnische betaal- en spaarkaart zal de service naar de bezoekers Hulst ten goede komen, I meent Mattheeuws. Mattheeuws daagde vorig jaar de Hulster banken uit om een derge- e kaart voor Hulst te onwik- :n. „De ING en Abn/Amro I hebben laten weten geen moge- I lijkheden te hebben voor een lo- v betaalkaart," aldus Mat- theeuws. „De Rabo-bank wel en die heeft de uitdaging dan ook Alvorens de kaart te introduce ren wil Hulst Reynaertstad on derzoeken of klanten zo'n nieu- I wigheid wel zien zitten en of ook plaatselijke ondernemers er I warm voor lopen. Een door de ondernemersvereniging inge- huurde hbo-studente gaat daar- ondermeer de, inmiddels al- I weer een paar jaar oude, bezoe- tasenquête actualiseren. 1 Het probleem zit voorlopig nog hij de Belgische bezoekers aan I Hulst. „Voor de Nederlandse is de zaak rond. Daar- I 'oor kunnen we een kaart produ ceren waarmee je lokaal kunt I sparen en die tevens alle betaal- I functies heeft. Zoals het er nu I nap uit ziet kunnen we voor de he klanten uitsluitend een maken met het spaarpro- I Summa." Als alles naar wens verloopt denkt Mattheeuws dat i najaar de eerste Reynae- 1-kaart gepresenteerd kan wor- EDITIE ZEELAND l!tl terscontact, 076-5312312 I I'm vrij. 8.00-17.00 uur ,al 8.00- 12.00 uur I«Jul ÜrHelm'Peter°99el(editiechef), I w de Puysseleijr, Sanne Schelfaut. j yoes; I ^okstraat 1,4461 jk I "Uacteur: ''*10016,4561 ES »ti^14"372770'fax 0114-372771. I ®n: Hochstenbach, Eugene Verstraeten. Wtredactie zeeland: toornen "•TOVmvrij. 0115-645751 "Zondag 0115-645753 fc»f,ntie"exploitatie "om en ZVK "neuzen: 'jodeloo 16 4561 pc f 4-372770 B fddy^Woordigers: Mal«etnraBlande'privé 14-314570, 1 verstraeten privé 0114-316755. feKijden: [t| r- 8.30- 17.00 uur Een typisch toeristenplaatje. Onder de eerste echte zonnestralen van het seizoen slenteren langs de wallen van Hulst. Van onze verslaggever Terneuzen - Wie waren Brammet je en de Vliegende Hollander? Wat houdt het haringkaken precies in en waar liggen Reuzenhoek en Turkeije? Vragen waarop bet antwoord is te vinden in de nieuwe brochure 'Zeeuws-Vlaande- ren, een landje apart...'. In deze brochure van het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen zijn per gemeente de beziens- en wetenswaardigheden aangegeven. De lezer ontdekt hoe de dorpjes en steden zijn ontstaan en waaraan ze hun naam hebben te danken. Historische sleutelfi guren als de Romeinen, de Gentse monni ken en Prins Maurits passeren de revue. Veel overblijfselen van dit verleden zijn terug te vinden in de vorm van vesting werken, forten en oude kerken. Ze zijn in de brochure op een rij gezet met veel kleurenfoto's. De plattegrondjes van de verschillende dorpen geven aan waar de parkeerplaat sen zich bevinden en waar de VW-kanto- ren zijn gevestigd. De handleiding 'Zeeuws-Vlaanderen in een notendop' is FOTO WIM KOOYMAN een aanvulling op de nieuwe uitgave. „Met beide brochures in de hand heeft de toerist het totale aanbod van de regio in handen," aldus het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen. De nieuwe brochure is vanaf vandaag verkrijgbaar bij alle Zeeuws-Vlaamse VW-kantoren voor vier gulden per exemplaar. Van onze correspondent Terneuzen - Nu de gemeente raad het licht op groen gezet heeft voor een nieuw theater heeft de gemeente een project organisatie ingesteld met als doel het realiseren van het nieuwe theater. Er is een stuurgroep gevormd die vol gende week, op 13 maart, bij het ministerie van Cultuur geld probeert los te peuteren voor de nieuwbouw. De schouwburgcommissie ging gisteren akkoord met het instel len van de stuurgroep en besloot directeur Y. Mergler en commis sielid W. de Klerk af te vaardi gen. Wethouder P.C. Hamelinck „Verder zitten in de stuurgroep de gemeentesecretaris, het hoofd van de sector stadsontwikkeling, het managementteam en onder getekende. We gaan direct aan de slag en in Den Haag vertellen wat we willen." Voor de nieuwbouw is inmiddels een stappenplan opgesteld. „In 1991 is er een haalbaarheidson derzoek gehouden en een pro gramma van eisen opgesteld. Het rapport is verouderd en dient bij gesteld te worden. Wellicht zul len we hiervoor een externe pro jectleider moeten zoeken. We vol gen in ieder geval hetzelfde tra ject als bij de bouw van de Stee- nen Beer en het stadskantoor," aldus Hamelinck. Het stappenplan voorziet in een ontwerp, een uitvoerings- en na zorgfase. Inmiddels zijn de loca tie, de bouwsom en de grootte van het theater bekend. Buiten de stuurgroep is er een kern- en pro jectgroep actief met de nieuw bouw. Zeeuwse restauranthouders lonken al naar de tijd dat asperges te oogsten zijn maar hun kopjes niet vrijelijk boven de grond uit mogen steken. foto de stemden steffen Van onze verslaggever Hulst - Het aspergeseizoen gaat in Hulst op woensdag 16 april weer officieel van start. Op die dag houden de restaurants de Korenbeurs, Napoleon en 't Hemelrijk voor de vierde keer een asperge-wijnverkiezing. Voor dit gebeuren, dat plaats vindt in Napoleon, zijn de burgemees ters uit de grensstreek, mensen uit het bedrijfsleven en vertegenwoor digers van toeristische organisaties uitgenodigd. Hun taak is het om 15 wijnen de proeven die zijn ingezonden door verschillende wijnim porteurs. De wijn met de meeste punten krijgt het predikaat asperge wijn 1997 en is gedurend het aspergeseizoen, dat tot half juni duurt, in de drie restaurants verkrijgbaar. De organiserende restaurant gebruiken zoveel mogelijk asperges van Zeeuws-Vlaamse bodem. „Er liggen wat dat betreft afspraken met een aantal telers uit de omgeving van Koewacht, waar wij exclusief van kunnen afnemen," zegt Carl de Wolf van de Korenbeurs. „Dan hebben we het niet over grote hoeveelheden, wel over topkwaliteit en boven dien elke dag vers." De asperge-oogst komt meestal begin mei pas goed op gang. Het sei zoen kan, afhankelijk van temeperatuur en zonlicht, eerder beginnen, maar eindigt nooit later dan 24 juni (Sint Jan). Bij jonge velden stopt men al eerder om uitputting te voorkomen. Ook bestaat de kans dat de jonge wortels voor het volgend jaar al kapot gestoken worden. De asperges van Zeeuws-Vlaamse bodem komen vooral uit de omge ving van Koewacht en Zuiddorpe. De 'koningin der groenten' gedijt namelijk het best op zandgrond. De laatste jaren is ook de groene as perge flink in populariteit gestegen. Deze groene variant kent twee voordelen: je hoeft ze niet te schillen en ze zijn flink goedkoper in prijs. Van onze verslaggever Hulst - De Euregio Scheldemond, het sa menwerkingverband tussen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland, komt naar de inwoners in de grensstreek toe. Het overlegplatform voor grensoverschrij dende samenwerking begint op 11 maart in Hulst aan een informatie-toernee door de grensgemeenten. Euregio Scheldemond richt zich enerzijds op de opbouw van grensoverschrijdende samen werking. Anderzijds worden via het Europese programma Interreg grensoverschrijdende projecten uitgevoerd. Gemeenten en provin cies werken daarbij samen. Vooral de grensgemeenten in Vlaanderen en Zeeland hebben te maken met knelpunten als gevolg van de grens. Hoewel het aantal fysie ke belemmeringen vermindert, blijven er toch zaken bestaan waarvoor een afstemming met de buren noodzakelijk is. Door een intensieve samenwerking op gemeentelijk en provin ciaal niveau is het wellicht mogelijk een aan tal van de vele knelpunten op te lossen, zo is de gedachte. Mede op verzoek van een aantal grensge meenten gaan medewerkers van de Euregio Scheldemond dit jaar op toernee lans de Vlaams-Zeeuwse grens. Belangstellenden kunnen dan alle informatie krijgen over bij voorbeeld het Interreg-U programma. De rondreis begint in het Hulster stadskan toor, waar van 11 tot en met 14 maart een in formatie-stand wordt ingericht. Medewer kers van de Euregio Scheldemond zijn er een groot deel van de tijd aanwezig om uitleg te geven over grensoverschrijdende samenwer king binnen deze euregio. Daarnaast staan de medewerkers ook open voor problemen waar mee grensbewoners te maken hebben en sug gesties voor de oplossing hiervan. Na Hulst volgen de gemeenten Stekene (week 16), Sas van Gent (week 17) en andere grensgemeen ten. THEATER GOES Alex d'Electrique - 'Ribbenkast Ritme' - Performance theater met zachte kanten, veel muziek en ab surde humor - 't Beest Molenwater 99 - 20.30 uur Jude - fimvoorstelling - 't Beest Mo lenwater 99 - 20.30 uur MIDDELBURG The Stuffed Puppet Theatre - 'Sa- lome'- poppentheater voor volwas senen - Stadschouwburg Molenwa ter 99 - 20.00 uur VLISSINGEN Theater Malpertuis - 'De Bezoe ker' - mythe rond Sigmund Freud - Arsenaal Molenwater 99 - 20.15 uur MUZIEK VLISSINGEN Intermezzo Group - met 'Poetry' - a capella - Arsenaal - Molenwater 99-20.15 uur DIVERSEN AXEL Spelmiddag - voor ouderen - de Halle -14.00 uur Bieden - Gregoriuscentrum -14.00 uur CLINGE Ouderengymnastiek - en biljarten - Malpertuus KBO -13.30 uur DOMBURG Kinderbowlingtoernooi - tot 12 jr - De Parel Babelweg 2 -14.00 uur HULST Voorronde Voorleeskampioen - Oost-Zeeuws-Vlaanderen - Openba re Bibliotheek -19.00 uur LAMSWAARDE Schieting - voor bejaarden - café Lamsoren -13.30 uur WESTDORPE Kaarten en bingo - Concordia - 13.00 uur Tafeltennis - Concordia -19.00 uur SLUISKIL Cursus - Voorkoming kindermis handeling - Meulengat - SKI -19.00 uur Pergamano - Meulengat - SKI - 19.30 uur MIDDELBURG Telefonisch spreekuur - FNV Zee land - ABV-uitkering - 10.00-12.00 uur - tel. 0118-625655 - tevens be zoekuur - Dam 2 ZUIDDORPE Koersbal - 't Kaaike -13.30 uur STOPPELDIJK Prijskaarting - KBO - 't Gelaag - 14.00 uur HOEK Cursus schoonheidsverzorging - De Hoekse Rakkers - dorpshuis - 19.30 uur TERNEUZEN Literaire Lezing - Monika van Pae- mel over haar boek 'Rozen op ijs' - Porgy Bess - ZO. 15 uur Bingo en loterij - De Hoeve - 20.00 uur Cartonnagedub - Rivierenhuis FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur 101 Dal matians (orig) 14.00 uur 101 Dalmatiërs (NI) HULST Koning van Engeland - 20.00 uur 101 Dalmatiërs 20.00 uur Romeo and Juliet 20.00 uur Evita 20.00 uur Fierce Creatures 20.00 uur The English Patient BRUGGE Kennedy Komplex 20.00 uur The ghost and the dar kness 20.00 uur Portrait of a lady 20.00 uur Shine 20.00 uur Mars Attacks! GENT Decascoop 14.30, 20.00 en 23.00 uur The Eng lish Patient 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Fierce Creatures 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mars Attacks 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur One Fine Day 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Pe ople vs Farry Flint 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Gost and the Darkness 22.30 uur Extreme measures 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Star Trek 14.30 en 17.00 uur Space Jam 14.30 en 17.00 uur Pinocchio 20.00 uur Portrait of a Lady 20.00 en 22.30 uur Lost Highway 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ransom 20.00 en 22.30 uur First Wives Club 14.30 en 17.00 uur De klokkenluider van Notre Dame 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Last Man Standing KNOKKE Beverly Sereens - 20.00 uur The Ghost and the Darkness 20.00 uur One Fine Day 20.00 uur People vs Larry Flynt 20.00 uur Shine Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagkiapper bij voorkeur per brief(kaart) zen den aan redactie De Stem, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en don derdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Nieuw-Namen KVO - Dinsdag 11 maart en donderdag 13 maart houdt de KVO creatieve avonden. Op de ze avonden kunnen, onder lei ding van L. van Gremberghe paashaasjes gemaakt worden. De aanvang is telkens 19.00 in gemeenschapscentrum De Kauter. Opgave voor deelname is nog mogelijk bij M. Rob- brecht. OUD PAPIER - Zaterdag 8 maart halen leden van de fan fare De Scheldezonen oud pa pier op. Begonnen wordt om 09.00 uur in de Hulster- loostraat. Heikant OLIEBOLLEN - Muziekvere niging Heikant houdt zaterdag een oliebollenactie. Leden van de fanfare gaan die dag huis- aan-huis in het dorp langs de deur om de lekkernijen te ver kopen. Hongerige inwoners kunnen de oliebollen tussen 10.00 en 12.30 uur ook zelf af halen in gemeenschapscentrum het Heike, waar ze worden ge bakken. Kieldrecht RUILDAG - Zondag 16 maart van 9.00 uur tot 17.00 uur hou den de Kieldrechtse Verzame laarsvrienden de maandelijkse ruildag in de basisschool van de Vlaamse Gemeenschap, De Wijzer. Graauw OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Graauw ha len zaterdag vanaf 9.00 uur weer oud papier op. Van onze correspondente Koewacht - Het bestuur en de leden van muziekvereniging Eendracht Maakt Macht uit Koewacht hebben besloten de fan fare om te vormen tot een harmonie. Na een ruime overgangs periode komt de fanfare in het jubileumjaar 2002 met een nieu we muzikale 'jas' ten tonele. Eendracht Maakt Macht wil zo snel mogelijk starten met een op leiding voor klarinettisten. Voor al de jeugd van basisschool De Eikelaar wordt benaderd met in formatie over het bespelen van dit instrument. Eendracht Maakt Macht hoopt daarmee genoeg leerlingen voor een opleiding, die komend schooljaar start, te krij gen. Ook volwassenen kunnen zich laten inschrijven. Een docente van de Zeeuwse Mu ziekschool zal de klarinet-lessen in het repetitielokaal van De Rof fel in Koewacht gaan geven. Za terdag 22 maart houdt Eendracht Maakt Macht een voorspeelavond in De Vlaschaard. Daar werken alle leerlingen van de muziekver eniging aan mee. Tijdens deze voorspeelavond speelt de klarinet een hoofdrol. Klarinet-leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool spelen er onder leiding van klari net-docente Anne Marie Jansen- Hoefeijzers - de diligente van de fanfare uit Koewacht- enkele werken. De voorspeelavond be gint om 19.00 uur. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 27