Chemie biedt direct een baan DE STEM Autoriteiten blijven ondanks succes van Houdgreep alert op drugs Acties op bouwplaatsen HEEW W Kunstzinnig aan de slag f t f KvK's vragen Delta in brief om opheldering Binnenstadsverbod blijkt effectief tegen het durgstoerisme in Clinge en Terneuzen ferkgarantie voor afgestudeerden proces-techniek redt opleiding van ROC Maximaal voordeel: f 2.300,- r 1.322,- ifort. j éi "au uit Hansweert [overleden na bedrijfsongeval 'hriieuzenaar rfet klappen 9 i» Stuklopen van fusie energiebedrijven: Zeeland vraagt PTT om één telefoonboek Nieuwe milieuverordening zet rem op borden buitengebied Gestolen aanhanger pakt duur uit Zeeland 11 11 i DONDERDAG 6 MAART 1997 antastische aan- 6 maanden lang Betaal-Over-Een- nt u ook kiezen 'n plaats van het p komen nog eens aanbiedingen en waarmee uw to- izenden guldens! n zo'n sportieve Abarth-spoilers en wisserspoiler, een velgen, uitlaatsier- oor dit alles betaalt .995,-! us als wij u waren aar de Fiat-dealer. 54.150,- fl.318,- Coupé Fiat nu al een I ïring tegen 0% rente i. F 57.350,- lering tegen 0% rente F 49.500,- 1.205, - n zeer aantrekkelijke pr,ijs- eiering tegen 0% rente uil boven anwb/Bovag- net: http//www.fiat.ni Registraties tJm JImaarl dn onze verslaggever Itrneuzen - De drugsoverlast in het centrum van Terneuzen is na twee Lr intensieve aanpak onder contro- e Toch blijven de partners in het ngsbestrijdingsproject Houdgreep ijtop nieuwe uitwassen die de kop cp dreigen te steken, pmt van zorg is in de eerste plaats nog leeds het drugstoerisme. Dat is nog al lied volop aanwezig. Daarnaast is er in toenemende mate sprake van de komst van 'nieuwe' drugs zoals xtc en smartdrugs. Verder neemt ook de huisteelt van nederwiet toe en zijn de autoriteiten beducht voor de mo gelijke terugkeer van nu nog gedetineer de drugshandelaren. Niet in de laatste plaats is er sprake van uitwaaiering van de drugsproblematiek naar andere Zeeuws-Vlaamse plaatsen en zelfs over de grens heen naar Vlaanderen. Dat alles maakt dat de deelnemers in Houdgreep (politie, marechaussee, justi tie, de douane en de gemeente Terneu zen) alert blijven. Burgemeester R. Barbé van Terneuzen zei dat gisteren tijdens de terugblik op twee jaar bestrijding van de drugsoverlast in zijn stad. De neerslag van de resultaten is te vinden in de Eva luatie Beleid Bestrijding Drugsoverlast. De slotconclusie, niet alleen van de auto riteiten maar ook van de bewoners van de binnenstad, luidt dat de drugsoverlast in het centrum van de stad na twee jaar tot aanvaardbare proporties is terug ge bracht. „Niet de drugshandelaren maken de dienst uit in de stad, maar de partners in het convenant," aldus Barbé. Volgens de burgemeester houdt de be heersbaarheid van de overlast niet in, 'dat wij nu op onze lauweren gaan rus ten'. „We hebben stellig de indruk dat als wij de teugels laten vieren we weer in de oude situatie terechtkomen." Daar naast hebben de autoriteiten de hierbo ven geschetste nieuwe gevaren onder kend. Ook dat maakt dat de waakzaam heid zeker niet verslapt en waar nodig nog wordt geïntensiveerd. Hoofdinspecteur E. Kint, hoofd basis eenheid Terneuzen van de Zeeuws- Vlaamse politie, onderstreept dat bij voorbeeld door te wijzen op het aantal grensoverschrijdende drugsacties dat dit jaar plaatsvindt in nauwe samenwerking tussen de Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse politiediensten. Vorig jaar vonden er vier van dat soort controles plaats. Dit jaar is er al eentje geweest en volgen er, aldus Kint, nog minstens zes. ZIE OOK ZEELAND-C3: 'Drugskoeriers duiken weer vaker op in binnenstad' m Frank Deij femeuzen - De grote industrieën in de Kanaalzone ga- anderen een baan aan leerlingen van het ROC Wester- chelde Terneuzen die met succes de opleiding proces techniek hebben afgerond. a, m- Ze krijgen een contract van twee jiar dat bij gebleken geschikt heid vrijwel zeker wordt omgezet i een vast dienstverband. Het [gaat in totaal om twintig plaat sen bij Dow Benelux en Broom- tbmie in Terneuzen, Hydro Agri n Sluiskil en Zuid Chemie en Ce- star in Sas van Gent. ÏDat is in grote lijnen de uitkomst i een overleg tussen de indus- rieën, de Zeeuwse Kring van vers en het Regionaal Op- Centrum Westerschelde nTerneuzen. De afspraken moe- h er voor zorgen dat de oplei- Jèng aan het ROC, die de laatste [jaren een hevige erosie onderhe- vigwas, voorlopig blijft bestaan. De industrie is zo verzekerd van nieuwe aanwas. Tegelijkertijd aagt het behoud van de oplei ding bij tot een beter vestigings- Himaat voor nieuwe bedrijven. »d opgeleid personeel is voor fel bedrijven -een .belangrijke iestigingsfactor. De gekozen formule mag een |eerpunt worden genoemd. De «uws-Vlaamse industrie dreig de op termijn te kampen met een tekort aan aan personeel met een [opleiding mbo-proces-techniek, [jmvijl het overgrote deel in de tfiaalzone proces-industrie is. [Steeds minder leerlingen schre- jwn de voorbije jaren in voor die Weiding, tussen 1989 en 1996 Kaalde het aantal leerlingen van |lïl naar 56. Dat was aan een ant een gevolg van de vermin- klerde belangstelling van jonge lui voor techniek. De status van [het vak scoort minder. volgens Jan Meesen, be- Ituurssecretaris van het ROC, het zeker ook te maken met p slechte vooruitzichten voor F afgestudeerden in de streek, ft; de grotere werkgevers vielen f afgelopen jaren veel ontsla gen. „We merkten toen wel dat leerlingen het niet meer in die richting zochten. Ze dachten dat er voor hen toch geen werk zou zijn," aldus Meesen. Het ROC trok daarover regelma tig aan de bel, maar actie bleef uit. „Met zeven of acht leerlingen wordt het instandhouden van de opleiding wel heel erg duur. Het bedrijfsleven heeft er belang bij dat er goed onderwijs in de streek is. We hebben daar jaren op ge hamerd maar het kwam zelden tot iets concreets." Niet helemaal onbegrijpelijk, vindt Meesen. Het is voor bedrij ven moeilijk te verkopen om er aan de bovenkant mensen uit te gooien en langs de onderkant nieuwe aan te nemen. Volgens A. Saman, secretaris van de Zeeuwse Kring van Werkge vers geven de industrieën met de ze oplossing het signaal af de op leiding. zeer serieus te nemen.) De werkgarantie is voorlopig eenmalig en geldt voor twintig leerlingen die nu en volgend jaar van school afkomen. Elk bedrijf bepaalt vervolgens zelf of een leerling na die twee jaar wordt aangenomen. Saman: „Het hangt natuurlijk af of er voldoende werk en of de kandidaten ge schikt zijn. Maar ik schat de kans op een vaste baan op 90 procent." Studenten aan het werk in een van de opleidingsruimtes voor de Westerschelde in Terneuzen. onze correspondent pielle - Bij een bedrijf- pgeval op de tuinbouwei- Pg in Kapelle is gisteren de I--jarige P. Delhez uit Hans- r®rt om het leven gekomen. f'l het nemen van een bocht pte hij met zijn vorkheftruck Jtn stalen markeringspaaltje, JpariM de heftruck kantelde. Het iphtoffer kwam onder te hef- «k terecht. hulancepersoneel heeft nog I Piobeerd te man te reanimeren. L ""oedelijk is de man direct t zijn Verwondingen overle- r Op het bedrijf heerst, onder iJ^oneei grote verslagen- Ij.™ bureau slachtofferhulp I 'tec'ter plaatse gekomen voor Pvang van het personeel. De "'dsinspectie en de politie ze zaak in onderzoek. ipHa verslaggever Kf - Een 53-jarige Ter- Lvipn31 ,ls gisterochtend mis- door een onbekende freeirWi eniSe aanleiding Li,; siaehtoffer in het trap- K V?ne®flataandeHout- m ',n ziin W00nPlaats en- e in het gezicht. irsenwK jj barbij een lichte dding' kneuzingen en intS)eoPVal1 d^erdachte Slndsdien elk spoor. studierichting proces-techniek bij het Regionaal Opleiding Centrum foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - De Zeeuwse Kamers van Koophandel willen opheldering over het stuklopen van de fusiebesprekin gen tussen Delta Nutsbedrijven, Pnem en Mega Limburg. De Federatie van beide Kamers heeft dat in een brief aan Delta Nutsbedrijven kenbaar gemaakt. JU 'Zonnewolk' een werk van Sonja Buijsse is momenteel te zien in een tentoonstelling met wer ken van verstandelijk gehandicapten in Den Dullaert. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Hulst - In gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst start zaterdag 8 maart een cursus tekenen en schilderen voor mensen met een ver standelijke handicap. Ook in de Kanaalzone kunnen zij binnenkort kunstzinnig aan de slag. Het initiatief hiervoor is geno men door het Regionaal Over legorgaan Zorg voor mensen met een verstandelijke handi cap (ROZ) Zeeuws-Vlaanderen, dat vorig jaar een reizende ten toonstelling organiseerde met kunstwerken van verstandelijk gehandicapten. Tijdens dit project bleken er heel wat enthousiaste en ook getalenteerde kunstenaars in spe te zijn. Daarom onstond al snel de wens om te komen tot een 'atelier', een permanentere mogelijkheid waar mensen hun teken- en schildertalenten kun nen ontplooien. Dat is nu zover. Voor de regio Oost-Zeeuws-Vlaanderen is de stichting Kreatieve Vorming bereid gevonden een cursus te verzorgen. Voor de Kanaalzone wordt eenzelfde cursus ver zorgd door de stichting Toon beeld. Die begint op woensdag middag 19 maart. Vóór de zo mer wordt een cursus aangebo den van tien lessen. Het is de bedoeling dat de cursus wordt opgenomen in het totale pakket van beide stichtingen. Daarover zal nog overleg met de gemeen ten moeten plaatsvinden. Volgens Rachel Oudshoorn, coördinator ROZ Zeeuws- Vlaanderen, zijn in Hulst en Terneuzen zowel de deelnemers als de docenten enthousiast en verwachtingsvol. „De ROZ Zeeuws-Vlaanderen is erg blij met deze mogelijkheid. Mensen met een verstandelijke handi cap kunnen op deze manier la ten zien wat ze kunnen en hun talenten de kans geven. De ge normaliseerde manier waarop het gebeurt past helemaal in de visie van deze tijd ten aanzien van gehandicapte mensen." Op dit moment is in Den Dul laert in Hulst een tentoonstel ling te zien van 12 werken, die gemaakt zijn door mensen met een verstandelijke handicap. Deze tentoonstelling duurt nog tot 13 maart. De belangenvereniging van de Zeeuwse ondernemers is vooral benieuwd naar de gevolgen voor de tarieven van de kleinverbui- kers. Delta Nutsbedrijven haakte kort geleden af zodat de schaalvergro ting in de distributiesector in het zuiden van Nederland zich voor lopig beperkt tot Brabant en Limburg. Concurrentie De Kamers vragen zich af wat Delta ervan heeft weerhouden om mee te doen. De drie distributiebedrijven zijn eind 1993 onder de noemer Ener gie Zuid Nederland (EZN) een samenwerkingsverband aange gaan voor de gezamenlijke ener gie-inkoop. Het was de bedoeling die samen werking uit te laten groeien tot de oprichting van één groot ener giedistributiebedrijf voor het zuiden des lands. Dit tegen het licht van de sterk toenemende concurrentie in de energiesector. Brits gas Die samenwerking heeft al veel vruchten afgeworpen. EZN zette als eerste de bestaande machts verhoudingen in de gaswereld op zijn kop door een contract voor de inkoop van Brits gas voor gro te industrieën in de wacht te sle pen. EZN pikte daarmee een gro te klant van de Gasunie af, de warmtekrachtcentrale in aan bouw in Terneuzen. Gasunie, dat in Nederland een feitelijk monopolie op de levering van aardgas heeft, had een con tract voor de levering van ruim vier miljard kuub aardgas in vijf jaar. In een eerste reactie op de vragen van de Kamers van Koophandel zegt Delta dat de voordelen van grootschaligheid vooralsnog niet opwegen tegen de nadelen. Im mers, de vorming van een distri butiebedrijf, zou volgens Delta leiden tot verlies aan werkgele genheid op het hoofdkantoor in Middelburg. Dat staat in schril contrast met de doelstelling van het nutsbe drijf om de belangen van de Zeeuwse samenleving te prevale ren. Bij nagenoeg alle activiteiten die Delta wil ondernemen staat behoud en het creëren van nieu we banen voorop. Delta heeft die plannen in een notitie 'De Zeeuwse verankering' vastge legd. Van onze verslaggever Clinge - De Bouw en Hout bond FNV voert volgende week dinsdag op bouw plaatsen in Clinge en Ter neuzen actie om de onder handelingen voor een nieu we CAO kracht bij te zetten. De onderhandelingen krijgen 11 en 12 maart een vervolg. De bond wil dan op zijn minst een principe-akkoord op hoofdlij nen, zei districtbestuurder J. van der Borgt gisteren. De actie in Zeeland staat niet alleen. Ook op ander plaatsen in Zuid- West-Nederland worden zoge naamde flexibele bouwverga- deringen gehouden. Bonden en werkgevers staan na zeven ronden nog steeds lijn recht tegenover elkaar. „Ons geduld raakt op. Want tot nu toe zijn de werkgevers de bon den nog op vrijwel geen enkel onderdeel tegemoet gekomen." De belangrijkste geschilpunten zijn volgens de bond de belo ning, de flexibilisering van ar beidstijden en het uitzendwerk. Volgens de bond gaat het goed en is een loonsverhoging van minimaal drie procent verde digbaar. De werkgevers willen niet verder gaan dan twee pro cent en een beetje. Afschaffing van het verbod op uitzend krachten, dat er aan zit te ko men, vindt de bond eigenlijk nog te vroeg. Als tegenhouden niet lukt wil de bond in ieder geval bereiken dat er geen ver schil in betaling gaat ontstaan tussen uitzendkrachten en bouwvakkers. De bond wil dat iedereen volgens de Bouw-CAO wordt betaald en dat er geen breuk ontstaat in de opbouw van vut- en pensioenrechten. „Dat is vooral van belang voor de oudere werknemers die hun sporen in de bouw al hebben verdiend en straks misschien noodgedwongen als uitzend kracht aan de slag moeten." De werkgevers willen dat uit zendwerk eerst een tijdje onder de uitzend-CAO valt. De bond: „Dat zou betekenen dat ook de goede opgeleide en zeer ervaren 'uitzendkracht' genoegen moet nemen met een lager loon en een gat in de opgebouwde rech ten." Dat is niet acceptabel voor de bond. Van onze verslaggever Terneuzen - De uitreiking van binnenstadsverboden aan drugs- bezitters in Terneuzen is een effectief wapen in de strijd tegem het drugstoerisme. Sinds de invoering ervan zijn er bijna drie honderd verboden opgelegd. Meer dan de helft daarvan trof Belgen en Fransen. Geen van hen heeft daarna zijn gezicht nog la ten zien in het centrum vjn.Ter- neuzen. Althans, de politie hpeft geen enkele Belg of FranstSan met een binnenstadsverbod daar na nog een keer zo'n verbod moe ten geven. Dat blijkt uit de nota van de gemeente Terneuzen waarin het beleid voor de bestrij ding van de drugsoverlast in de afgelopen twee jaar onder de loep is genomen. Een van de uitvloeisels van dat beleid vormde begin vorig jaar de start van een speciaal samenwer kingsproject van bestuur, politie en justitie (Houdgreep). Deze aanpak heeft er onder meer in ge resulteerd dat de gemeente acht tien drugspanden heeft laten sluiten. Woningbouwvereniging Terneuzen droeg haar steentje bij door in de afgelopen twee jaar zo'n vijftien tot twintig drugs dealers uit huurwoningen te ver wijderen. Door de vreemdelingendienst zijn vijftien illegale vreemdelin gen uitgezet. Onder hen bevon den zich volgens hoofdinspecteur E. Kint van de Zeeuws-Vlaamse politie enkele illegalen die al twintig jaar in ons land actief waren met de drugshandel. De gemeentelijke nota bevat nog meer cijfertjes: via de klachten lijn die is opengesteld voor de in woners van Terneuzen kwamen tot eind vorig jaar iets meer dan tweehonderd meldingen binnen. Door het Openbaar Ministerie zijn vorig jaar ongeveer 59 mis drijfzaken in het kader van Houdgreep onder de rechter ge bracht. Daarnaast is een groot aantal kantongerechtszaken (bij voorbeeld voor overtreding van de Algemene Plaatselijke Veror dening) behandeld en is een aan tal minder ernstige zaken met een transactie afgedaan. Tenslotte is het in één strafzaak gelukt het dealerspand Grenulaan 32 ver beurd te laten verklaren door de rechtbank. De belangstelling van zwerf junks voor het slaaphuis aan het Schel penpad, tussen de Kennedylaan en de Sehependijk, is tot nu toe minimaal. Het dagelijks gemeen tebestuur van Terneuzen vindt het echter nu nog te vroeg om al conclusies te trekken. In de loop van dit jaar komen burgemeester en wethouders met nadere voor stellen. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland wil een te lefoonboek voor heel de provin cie. Gedeputeerde Staten hebben de PTT inmiddels officieel ver zocht één gids uit te geven voor Zeeland. Volgens GS leeft die wens bij ve len. Nu staan de telefoonnum mers van abonnees in Zeeland nog verspreid over drie gidsen. „Ook in politieke en bestuurlijke kringen wordt het als onprak tisch ervaren om drie telefoon gidsen te moeten raadplegen. Terwijl dit, gelet op de omvang, niet noodzakelijk lijkt," schrij ven GS in een brief aan de direc tie van PTT Telecom. De laatste tijd hoort het provin ciebestuur steeds vaker dat de Zeeuwen een gids voor de hele provincie willen. De zaak werd korte tijd geleden aangezwengeld tijdens een vergadering van de commisse Waterstaat en Verkeer. De PTT liet al eerder weten niet onwelwillend tegenover het idee te staan. Van onze verslaggever Middelburg - GS van Zeeland willen zo snel mogelijk in de provincia le milieuverordening éen verbod opnemen tegen het plaatsen van bor den buiten de bebouwde kom. Uitzondering hierop vormen borden op bedrijventerreinen. Op deze terreinen en binnen de bebouwde kommen geldt de regelge ving van de desbetreffende gemeenten. Een aantal borden is van het verbod uitgesloten. Het gaat hierbij om wegwijzers van de ANWB, in formatieborden, borden waarop agrarische producten te koop worden aangeboden en borden die betrekking hebben op een beroep of bedrijf. Toch willen GS ook hier een vinger in de pap houden. Reden waarom voor sommige vrijstellingen voorwaarden gelden wat betreft hoogte,! oppervlakte van de borden en het aantal. Borden die dienen tot 'het openbaren van gedachten en gevoelens als bedoeld in de Grondwet' zijn vrijgesteld, mits ze maar geen handels reclame bevatten. Van onze verslaggever Sluiskil - Een 27-jarige Axel aar is gisterochtend bij toeval tegen de lamp gelopen met een gestolen aanhangwagen achter zijn auto. De politie hield hem omdat zijn auto niet was gekeurd aan op de Koegorsstraat in Sluiskil. De aanhanger bleek iet voor zien van een deugdelijke hulpkoppeling. Dat kwam de Axelaar eerst al op boetes van 170 en 220 gulden te staan. Maar daar bleef het niet bij. De aanhangwagen bleek een uurtje voor de aan houding van de man te zijn gestolen in België. De Axelaar bekende en is na verhoor heengezonden. De aanhangwagen keert terug naar de eigenaar uit Zelzate.

de Stem | 1997 | | pagina 25