Stich geeft moed nog niet op Wielrenners die bloedtesten weigeren, verliezen licentie Metgod mag seizoen afmaken Verstappen met goed gevoel in Australië Tennistoernooi Rotterdam krijgt in tweede ronde sterk Duits karakter Jeroen Blijlevens voor onderzoek in ziekenhuis DE STEM SPORT 'Tennis wordt sport voor gladiatoren' SPORTNIEUWS KORT DONDERDAG 6 MAART 1997 B2 Lausanne (anp) - Wielrenners die weigeren mee te werken aan bloed- controles, verliezen hun licentie, en daarmee (tijdelijk) hun werk. De In ternationale Wielren Unie (UCI) heeft dat vastgelegd in het regle ment. Zondag hebben de eerste on derzoeken plaats in de rittenkoers Parijs-Nice. Het besluit valt zwaar der uit dan de meeste renners had den verwacht. De UCI heeft de renners onlangs een brief gestuurd waarin wordt verzocht toestemming te geven voor het afnemen van bloed. Volgens Theo de Rooy, ploegleider van Rabo, hebben zijn cou reurs de handtekening gezet. Cees Priem van TVM daarentegen weet niet of zijn renners hebben getekend. Hij laat ze vrij in hun keuze. „Het is hun bloed, hun lichaam. Dat is privé, hun pakkie-an, niet het mijne." De Zeeuwse ploegleider krijgt er echter wel mee te maken als zou blijken dat één van zijn renners weigert mee te doen. Immers, zonder licentie vervalt ook het arbeidscontract. „Dat zien we dan wel weer," luidt het laconieke com mentaar van Priem, wiens ploeg deel neemt aan Parijs-Nice. Rabo verschijnt daar niet. Op 24 januari besloten ploegleiders, renners, artsen en de UCI tijdens een vergadering in Genève de bloedcontro- les in te stellen. Als middel in de strijd tegen EPO (erythropoietine), dat de aanmaak van rode bloedlichaampjes stimuleert. Dat gebeurde op initiatief van de coureurs die het zat waren dat hun prestaties steeds in verband wer den gebracht met het gebruik van EPO. Wie bij controle een hematocrietwaarde (dikte van het bloed) heeft van boven de 50 procent, zou een startverbod krijgen. De 'betrapte' zou niet worden ge schorst, zo veronderstelden de renners. Maar het afnemen van de licentie is een zwaarder middel. Dus zijn de renners min of meer gedwongen mee te werken. Een enkeling heeft al aangegeven geen bloedonderzoek te willen ondergaan. „Het wachten is op de eerste rijder die het juridisch gaat aanvechten," aldus Gerrit Vixseboxse van de Nederlandse wielervakbond WBW. „De renners heb ben zich bereidwillig opgesteld, maar niet stilgestaan bij de juridische gevol gen." De Rooy begrijpt de commotie niet. Hij was bij het overleg in Genève en be schouwt de maatregelen als een be krachtiging van de toen genomen beslui ten. „Dat de UCI de renners een verkla ring laat tekenen, vind ik dan ook vol strekt normaal. We hebben zes weken geleden een gezamenlijk besluit geno men, toen zei niemand dat hij er tegen was. Dus verwacht ik nu ook geen pro blemen." Na de vergadering in Genève heeft de UCI alle renners een brief gestuurd, waarin zij konden melden dat hun hema tocrietwaarde hoger is dan het gemid delde. Op die wijze weet de medische commissie van de UCI, waarvan de Ne derlander Lon Schattenberg voorzitter is, welke renners uitzonderingsgevallen vormen. „Daartoe behoren de Colombia- nen, die altijd op hoogte trainen en daar door automatisch een hogere waarde hebben, en vijf andere coureurs," aldus Schattenberg. „Wie dat zijn, kan ik niet zeggen." Doktoren van het laboratorium van Lausanne hebben de leiding over de controles, die steekproefsgewijs plaats hebben. 's Ochtends rond zes uur krijgt de renner te horen dat zijn bloed wordt geprikt. Vier millimeter is voldoende. Na een uur is het resultaat bekend. „Hij krijgt zijn licentie terug als blijkt dat er niets aan de hand is," verklaarde Schat tenberg. „Weigert hij mee te werken of is de waarde te hoog, dan geldt een startverbod en krijgt hij de licentie niet terug. Hij mag veertien dagen na het eerste onderzoek een tweede test aan vragen." Door Jacques Hendriks Rotterdam - Vijf van de vijf Duitsers door naar de achtste finales van het ABN/Amro-tennistoernooi in Rotterdam, dat is niet mis. Toch is de kans op een Duits onderonsje in de finale nihil, want laten nou al onze Oosterburen zich bevinden in het onderste speelschema. Van deze vijf Treue Vagabunde wist Michael Stich natuurlijk de meeste ogen op zich gericht. Stich - Wimbledon-winnaar in '91, tweede op de wereldranglijst en ATP-wereldkampioen in '93, winnaar van 'Rotterdam' plus zowat in zijn eentje verantwoor delijk voor de Duitse Daviscup- triomf in '94 - was gisteren zo waar de meerdere van de Frans man Cédric Pioline, 6-3, 3-6, 6- 1. Een opmerkelijke zege, want Stich had dit jaar nog weinig re den tot juichen. In de vijf toer nooien waar hij voor 'Rotter dam' aan mee deed, kwam hij slechts eenmaal eerder tot winst, in de eerste ronde van de Austra lian Open, tegen de Zweed Fre- deriksson. Verder leed hij louter nederlagen en zakte naar de 31e plaats op de wereldranking, mede als gevolg van een nu al negen maanden doorzeurende blessure aan zijn schouder. Sinds zijn 'gouden' periode is Stich toch bijna voortdurend aan het kwakkelen geweest. Op en neer ging het met zijn carriè re, met als dieptepunt een akeli ge enkelblessure die hij tijdens een toernooi in Wenen opliep. Vorig jaar had de in Pinneberg geboren Stich op een gegeven moment zo genoeg van al die el lende dat hij afleiding zocht en zich bij de Duitse tennisbond aanbood als scout en assistent van zijn oude trainer, bonds coach Niki Pilic. Stich, in het voorjaar nog wel verrassend finalist op Roland Garros, leek aan zijn toekomst te denken en zich klaar te willen laten stomen voor de functie van Van onze verslaggever Rotterdam - Goran Ivanisevic, de Kroaat die gsteren vrij simpel de tweede ronde in Rotterdam bereikte ten koste van de Fransman Santoro, noemde zich zelf en zijn collega's gladiatoren. „We moeten veel te véél toernooien spelen van de ATP (Association of Tennis Professionals), het profcir cuit begint steeds meer op een ziekenhuis te lijken. Waar je ook komt, je ziet al leen maar coaches en ver zorgers met ijs lopen dat op de zere plekken van de zwaar overbelaste tennis sers gelegd moet worden. Tennis is echt een gladiato- rensport aan het worden, wie het fitst is, overleeft het." Ivanisevic, dit voorjaar in topvorm, hoopt dat de ATP- leiding de komende jaren verandering brengt in het puntensysteem waardoor de tennissers niet langer ver plicht zijn om zo frequent aan te treden. Wat dat be treft, is het al prettig voor hem dat de Grand Slamcup van december naar septem ber is verschoven. „Dan heb ik straks een hele maand vakantie. Eindelijk, dat is heel lang geleden," genoot de Kroaat bij voor baat. Daviscupcaptain. Tot zijn grote verontwaardiging gooide de bond zijn voorstel echter in de prullenbak en kreeg hij niet eens een briefje of telefoontje terug met 'sorry maar toch bedankt'. Nee, de bond had op dat moment al heel iemand anders in gedach te voor later: wie anders dan Bo ris Becker, de man uit wiens schaduw Stich maar niet weet te geraken. Becker, die als 17-jarige niet al leen Wimbledon won, maar toen ook al zoveel meer charisma be zat dan Stich ooit zal hebben. Becker, de zekere, de Kampfer, was altijd een God in Duitsland, al zal men het hem nu niet in dank nemen dat hij definitief gaat emigreren. Stich is heel anders dan Der Bo ris:een zeurpietje, een twijfelaar en daar houden onze Oosterbu ren niet van. Hoe hij ook zijn best doet zich te profileren, bij voorbeeld door het in het leven roepen van de Stich Stichting, die zich bezig houdt met de be strijding van AIDS onder kinde ren. Tandenknarsend accepteert hij inmiddels wel die plaats in de schaduw van het monument Becker: „Ik schijn problemen te hebben om mezelf duidelijk te maken, want veel mensen heb ben een totaal verkeerd beeld van mij," vertelde hij onlangs. Om er gisteren aan toe te voegen: „De mensen hebben erg weinig respect. Voor mij maar ook voor andere Duitse spelers, die hier in Rotterdam toch bewijzen dat we goed bezig zijn." Maar ondanks die slepende pijn in zijn schouder en ondanks die geringe bijval weigert de inmid- Michael Stich legt aan voor een vernietigende uithaal in zijn partij tegen Pioline. dels 28-jarige Michael Stich de handdoek in de ring te gooien. Hij raakte gisteravond zelfs geïrriteerd toen hem gevraagd werd of die flirt naar de tennis bond geen voorbode van zijn af scheid als actief speler was. „Waar willen jullie naar toe met je vragen," mopperde hij, en vroeg hautain aan een camera man of die niet zo heen en weer wilde lopen. „Ik wilde destijds alleen Niki een handje helpen. Ik heb een slechte periode achter de rug, misschien wel de moeilijk ste uit mijn leven. Maar ik heb al die nederlagen en pijn leren ac cepteren. Je kunt een resultaat nu eenmaal niet kopen. Al wat mij te doen staat, is het verleden vergeten en in het heden leven. Wat dat betreft, is de zege van vandaag een opsteker. Ik denk dat de eerste set mijn beste van dit jaar was. Er zat eindelijk geen angst meer in mijn spel." Met zijn charmante echtgenote, actrice Jessica, aan zijn zijde probeert hij nu voor de zoveelste keer een comeback te maken. En wie weet, helpt de zege op de toch hoger geplaatste Pioline (28 om 31) hem weer in het zadel en verrast hij straks net als vorig jaar op Roland Garros. Rotterdam. ABN/Amro-toernooi. Mannen, 1,3 miljoen gulden. Eerste ronde: Carbonell (Spa) - Jo hansson (Zwe) 7-5 7-6, Kiefer (Dui) - Olhovski (Rus) 6-2 6-2, Stich (Dui) - Pioline (Fra/7) 6-3 3-6 6„1, Ivanise vic (Kro/1) - Santpro (Fra) 6-3 6-4; tweede ronde: Korda (Tsi/8) - Van f Herck (Bel) 7-6 6"2, Furlan (Ita) - Delaitre (Fra) 7-5 7-6. Dubbelspel, eerste ronde: Kem- pers/Nijssen (Ned) - Siemerink/Va- cek (Ned/Tsj/2) 7-6 7-6, Damm/Ol- hovski (Tsj/Rus/4) - Wassen/Win- nink (Ned) 6-3 6-1. Programma centre court, vanaf 10.30 uur: Sinner (Dui) - Radulescu (Dui), Van Scheppingen (Ned) - Vacek (Tsj), Stich (Dui) - Carbonell (Spa), Raoux (Fra) - Ivanisevic (Kro/1) of Santoro (Fra). Vanaf 18.30 uur: Krajicek (Ned/2) - Prinosil (Dui), Kiefer (Dui) - Enqvist (Zwe/3). Scottsdale. Mannen, 600.000 gulden. Eerste ronde: Alberto Costa (Spa/4) - Göllner (Dui) 6-4 7-6, Woodruff (VSt)- Tarango (VSt) 7-6 6-2, Stolle (Aus) - Clavet (Spa) 6-3 6-1, Rene- berg (VSt/8) - Spadea (VSt) 7-6 0-6 6-1, Byron Black (Zim) - Rios (Chl/1) 6-1 4-6 7-6, Javier Sanchez (Spa) - Agassi (VSt/5) 6-3 6-2, Rafter (Aus) - Berasategui (Spa/6) 6-3 6-1, Medve- dev (Oek) - Lavalle (Mex) 7-6 3-6 6- 3, Ruud (Noo) - Pereira (Ven) 6-4 6-7 6-3, Björkman (Zwe) - O'Brien (VSt) 6-4 1-6 7-5, Ruud (Noo) - Pereira (Ven) 6-4 6-7 6-3. Rotterdam (anp) - John Metgod mag het seizoen als hoofdtrai ner van Excelsior afmaken. Het demissionaire bestuur betaald voetbal van de KNVB heeft de oud-prof hiervoor toestemming gegeven, ondanks het feit dat hij nog niet volledig is gediplo meerd. Assistent-trainer Met god schoof op, toen Hans van der Pluym eind vorig jaar vrij willig uit Rotterdam vertrok. De belangenvereniging coaches be taald voetbal (CBV) had in de Ex- celsior-zaak een negatief advies aan het sectiebestuur verstrekt. De vakvereniging is principieel tegen de aanstelling van trainers die niet over de vereiste papieren beschik ken. Doorgaans neemt het sectiebe stuur het oordeel van de CBV over. De KNVB heeft Metgod dispensatie verleend, omdat Van der Pluym zelf is opgestapt en de club aan alle financiële verplichtingen heeft vol daan. „We zijn heel gelukkig met deze beslissing," zei directeur Si mon Kelder. Voorzitter Martin de Jager dreigde eerder met een rechtszaak tegen de KNVB indien Metgod geen ver lengde dispensatie zou krijgen. Voor het volgende seizoen heeft de Rotterdamse eerste-divisieclub al Adrie Koster aangetrokken als coach. De Jager vond het onzinnig om voor amper vier maanden nog een nieuwe trainer te zoeken. De beroepscommissie van de KNVB behandelt de zaak-Sanchez op donderdag 13 maart. De Feye- noorder kan daardoor zondag mee spelen in de topper tegen PSV. De Argentijn ging in beroep tegen de straf van vier wedstrijden die de tuchtcommissie hem oplegde na zijn rode kaart tegen Ajax. Sanchez zou Kiki Musampa een kopstoot hebben gegeven. De Feye- noorder ontkent, de Ajacied heeft echter een belastende verklaring afgelegd. Afgelopen zaterdag maakte Sanchez de twee doelpun ten die Feyenoord aan de zege hiel pen tegen NEC. ADO Den Haag hoeft niet meer te rekenen op een investering van tien miljoen gulden in de selectie. De on dernemers Ed Maas en Paul Scha ling hebben gisteren hun gerucht makende aanbod ingetrokken. Het bestuur van de Haagse eerste- divisieclub kon niet binnen de ge stelde termijn voldoen aan de voor waarden die het duo aan een finan ciële injectie had gesteld. Het kapi taalkrachtige tweetal stelt boven dien beschadigd te zijn door de ne gatieve publiciteit over de hele kwestie in de laatste weken. Die is volgens hen door toedoen van de clubleiding ontstaan. Scheidsrechter Mario van der Ende leidt op 30 april het duel tus sen Roemenië en Ierland. Het is een WK-kwalifieatiewedstrijd in groep 8. Berend Talens en Ron Metz zijn de assistenten van Van der Ende. Jol gaat mee als vierde official. Van der Ende is ook aangewezen voor de ontmoeting Fiorentina- Benfica. De wedstrijd voor de Eu ropese beker voor bekerwinnaars is op 20 maart. Dolstra en Verwoort zijn de grensrechters. Verder leidt René Temmink op 31 maart de WK-kwalificatiewed- strijd tussen Luxemburg en Israël. In de strijd zijn eigen nek bij Barcelona te redden moet trainer Bobby Robson vandaag in de kwartfinale van de Europa Cup voor bekerwinnaars een beroep doen op de derde doelman van de Catalaanse club. Eerste doelman Vitor Baia en zijn vervanger Carlos Busquets zijn geblesseerd. Tegen AIK Stockholm neemt Julen Lop- etegui plaats onder de lat. Robson weet ook nog niet of hij middenvelder Oscar Garcia en de Portugese verdediger Couto kan opstellen in de eerste confrontatie met de Zweden. Ze hebben ook last van een blessure. Aanvaller Amu- nike is niet speelgerechtigd. Diego Maradona is geen goede keus als voorzitter van de interna tionale spelersvakbond. Dat zei Pe- le gisteren in Lausanne. De reden het hij in het midden. Het bekerduel tussen Besiktas en Kocaelispor (2-1) in Turkije is dins dagavond in Istanbul in een vecht partij geëindigd. Ondanks de zege werd de thuisclub uitgeschakeld in de halve finales. De uitwedstrijd was met 1-0 verloren. Direct na afloop van de beladen wedstrijd gingen supporters, spe lers en bestuursleden op het veld met elkaar op de vuist. De politie wist de gemoederen aanvankelijk te bedaren. In de kleedkamers werd het knokken echter voortgezet. Ak- bulut greep doelman Stingaciu van Kocaelispor bij de keel. De direc teur van Besiktas, Erdal Acar, werd door de politie gegrepenin de daar opvolgende worstelpartij. Buiten werd vervolgens de suppor tersbus van Kocaelispor met stenen bekogeld. Een van de fans kreeg een mes in zijn been, toen hij in de bus wilde stappen. Manager Alex Fergusson van Manchester United heeft besloten ook de nationale voetbalploeg van Glenn Hoddle te boycotten. Eerder hadden Roy Evans (Liverpool) en Kenny Dalglish (Newcastle United) al laten weten te weigeren spelers beschikbaar te stellen voor een toernooi in Frankrijk deze zomer. De drie coaches oordelen dat hun spelers na een druk seizoen toe zijn aan rust in de maand juni. Een vierlandentoernooi zou overbelas ting tot gevolg hebben. Door John van Dinther (anp) Melbourne - Met een goed gevoel is hij in Australië gearri veerd. In down under vierde Jos Verstappen dinsdag zijn 25e verjaardag. In besloten kring op 150 kilometer van Mel bourne. Aan de vooravond van de Grand Prix van Austra lië, de opening van het Formule I-seizoen, maakt de Lim burger een ontspannen indruk. Hij heeft alle vertrouwen in de Tyrrel Ford. En verheugt zich op het duel met teamge noot Mika Salo. 1997 kan wel eens een cruciaal jaar worden voor Verstappen. Dit seizoen dient hij de ver wachtingen waar te maken in de bolides van Ken Tyrrell. De bejaarde (72) Godfather van de Formule I heeft alle fiducie in de Nederlander, hoewel hij af gelopen jaar in de Arrows van de zestien races slechts vier keer de finishvlag zag. Een keer zelfs in de punten. Dat gebeur de op 7 april in Buenos Aires. In de Argentijnse hoofdstad eindigde hij als zesde. Goed voor één WK-punt. De opdracht van Tyrrell heeft Verstappen zich goed in de oren geknoopt: zo veel mogelijk races uitrijden. Minstens een auto wordt per race aan de fi nish verwacht. En indien mo gelijk moet gescoord worden. Afgelopen seizoen pakte Salo slechts vijf punten. Verstappen staat op de drempel van zijn vierde jaar in de For mule I. Na een droomstart bij Benetton naast Schumacher - hij veroverde twee derde en een vijfde plaats - moest hij wijken voor Johnny Herbert. De in Monaco wonende coureur kreeg een contract bij Simtek. Een periode waaraan hij het liefst niet herinnerd wil wor den. Na vijf races was het team failliet. Arrows leek voor Verstappen een prima opstapje naar een hoger platform. Kommer en kwel vielen hem ten deel, met als dieptepunt de bijna fatale crash op het circuit van JFVan- corchamps. Tijdens de GP van Belgïe knalde hij met 240 km/u tegen de vangrail. Oorzaak: een bout van het voorwiel was los geschoten. Maandenlange onderhandelin gen met Arrows, Sauber, Jor dan, Stewart en Tyrrell resul teerden uiteindelijk in een overeenkomst met de laatste. Voor een jaar, met een optie van nog twee jaar. Verstappen zegt er steeds meer van over tuigd te zijn vorig jaar novem ber de juiste keuze te hebben gemaakt. Hij baseert zijn opti misme op de testritten, die bij na probleemloos verliepen. En de bezieling en het enthousias me. „Bijna perfect," zegt Vers tappen. „Er wordt naar me ge luisterd. Niet dat ik altijd ge lijk heb, maar vorig jaar deden ze bij Arrows maar wat. Daar weigerden ze de auto verder te ontwikkelen." Rijswijk (anp) - Het virus dat Jeroen Blijlevens al weken van de fiets houdt, is hardnekkiger dan aanvankelijk veron dersteld. De sprinter uit de TVM-formatie zou gisteren zijn rentree maken in de Ronde van Mureia, maar in plaats daarvan verbleef hij voor onderzoek in een ziekenhuis in Eindhoven. „Hij is zondag terug gekeerd uit Spanje," aldus ploegleider Cees Priem. „Het gaat be ter met hem, maar niet goed genoeg." De Zeeuw hoopt Blijlevens in de Catalaanse Wielerweek (24-28 maart) weer te kunnen opstellen. „Misschien daarvoor nog in een paar Belgische wedstrijdjes." Strazzer wint eerste rit Mureia Los Alcazares - De Italiaan Massimo Strazzer heeft gisteren de eer ste etappe van de Ronde van Mureia gewonnen. Na een rit over 204 i kilometer van Mureia naar Los Alcazares versloeg hij in de sprint de Oezbeek Djamolidine Abdoesjaparov en de Belg Johan Capiot uit de TVM-ploeg van Cees Priem. De 27-jarige Strazzer boekte in Spanje zijn derde zege van het sei- I zoen. Eerder won hij een rit in de Ronde van de Middellandse Zee en zegevierde hij in de Clasica Almeria (afgelopen zondag). De renner uit de Roslotto-ploeg is aan zijn zevende seizoen als beroepsrenner j bezig. Michel Cornelisse was op de elfde plaats de beste Nederlan der in de massasprint. Bart Voskamp, Wim van de Meulenhof en Aart Vierhouten waren na 35 kilometer nog even betrokken bij een ontsnapping, die d naam eigenlijk niet verdiende. Want na drie kilometer werden c vluchters alweer ingelopen. Lucien de Louw kwam in beeld bij een tussensprint na 174 kilometer. Dat leverde hem een bonus van drie seconden op en de zesde plaats in het tussenklassement. De Ronde van Mureia verloor op de eerste dag al een van zijn top pers. Wereld-uurrecordhouder Chris Boardman stapte na 13 kilo meter wegens maag- en darmklachten af. Ronde van Mureia. Eerste etappe, Murcia-Los Alcazares: 1. Strazzer (Ita) 204 km in 5.08.18 (41,064 km/u), 2. Abdoesjaparov (Oez), 3. Capiot (Bel), 4. Travesoni (Ita), 5 Missaglia (ita), 6. Ballerini (Ita), 7. Pianegonda (Ita), 8. Dominguez (Spa), 9 Lafis (Zwe), 10. Daelman (Bel), 11. Cornelisse, 16. Voskamp, 24. De Jongh, 26. Vierhouten, 32. Meys, 42. Knaven, 57. Boven, 61. Cerneus, 65. De Louw, 71. Zulle (Zwi), 78. Boogerd, 80. Bouwmans, 88. Moerenhout, 90.[VanHees- I wijk, 99. Jonker, 117. Riis (Den), 118. Olano (Spa), 129. De Koning, 130. Van den Akker, i36. Talen. Algemeen klassement: 1. Strazzer 5.08.06, 2. Abdoesjaparov 0.04,3. Capiot 0.08, 4. Hunt (Eng), 5. Werner (Dui), 6. De Louw 0.09, 7. Etxebarria (Spa) 0.11, 8. Traversoni 0.12, 9. Missaglia, 10. Ballerini, 15. Cornelisse, 18, Vos kamp, 26. De Jongh, 28. Vierhouten, 34, Meys, 44. Knaven, 59. Boven, 63. Cerneus, 71. Zulle, 78. Boogerd, 80. Bouwmans, 88. Moerenhout, 90. Van Heeswijk, 99. Jonker, 117. Riis, 118. Olano, 129. De Koning, 130. Van den Akker, 136. Talen. Charleroi. Fayt-Ie-Franc, elite met contract: 1. Vanhaecke (Bel) 157 km in 3.45.00, 2. Planckaert (Bel), 3. Gerits (Bel), 6. Van der Meer (Ned), 18. Hop mans (Ned) 0.40. Eerste partij damtweekamp remise Groningen - De eerste partij in de barrage van het wereldkampi oenschap dammen tussen Rob Clerc en de Rus Alexander Tsjizjovis I in Groningen in remise geëindigd. Na 41 zetten was het gelijkspel een feit. De herkamp gaat over zes partijen. Het extra toernooi was I nodig, omdat beide titelpretendenten vorig jaar november in Ivoor kust samen op de eerste plaats eindigden. 'Warschau' ongeschikt voor toptijden Warschau - Toptijden zullen het komende weekeinde tijdens de WK afstanden in Warschau niet worden geschaatst. Daarvoor is de kwa- litqit van,het ijs op de Stegny-baan absoluut onvoldoende. Gisteren moest de Duitse ijsmeester Eidloth zijn Poolse collega nog uitleggen hoe de gloednieuwe Zamboni-machines het best functioneren. „Acceptabel," zo noemde Ab Krook, topsportcoördinator van de KNSB, de aangetroffen omstandigheden. „Het kan er net mee door," aldus vrouwencoach Aart van der Wulp bij het aanzien van de accommodatie. Hen vielen ook de nauwe bochten op. „Een halve meter krapper dan gebruikelijk," zo schatte Krook. „Een nadeel voor de sprinters, die vliegen er met hun hoge snelheden onherroe pelijk uit," aldus Van der Wulp. „Als de omstandigheden maar voor iedereen gelijk blijven, dan is er geen zorg. Maar juist daarvoor ben ik heel huiverig." Hun Duitse collega Stefan Gneupel rekent op een loterij. „De wind heeft hier vrij spel.De kunstijsbaan in de Poolse hoofdstad ligt op een groot braakliggend terrein tussen betonblokken en tuinhuisjes, voor de verwachte 2000 Nederlandse supporters zijn noodtribunes gebouwd, Dennis Rodman weer geschorst Chicago - Dennis Rodman blijft zijn bijnaam 'bad boy' eer aandoen. De kleurrijke basketballer van de Chicago Bulls liep voor de derde keer dit seizoen tegen een schorsing aan. Hij moet één duel over slaan en kreeg een boete van 13.500 gulden, omdat hij maandag Joe Wolf van de Milwaukee Bucks hard in de liesstreek sloeg. Eerder in het seizoen kreeg Rodman een schorsing van elf wedstrij den en een boete van 45.000 gulden wegens het trappen van een ca meraman en moest hij twee duels toezien na een tirade aan het adres van de scheidsrechters1. Breukink gekozen in rennersraad Barcelona - Erik Breukink is gekozen in de rennersraad van de in ternationale wielervakbond AICpro. De coureur van de Rabobauk- formatie is de enige Nederlander. Ook ploeggenoot Johan Bruyneel uit België is gekozen. De opvallendste naam is die van de Deen Bjar- ne Riis, de winnaar van de Tour de France. Verder hebben zitting Claudio Chiappucci (Asics/Ita), Olaf Ludwig (gestopt/Dui), Gerard Rué (GAN/Fra), Herminio Diaz-Zabala (On- ce/Spa) en Orlando Rodrigues (Banesto/Por). „Het is de eerste keer dat actieve renners in een bestuursfunctie willen fungeren," ze' Gerrit Vixseboxse, bestuurslid van de AICpro. „In het verleden was het moeilijk ze daarvoor te enthousiasmeren. Blijkbaar hebben ze nu de noodzaak ingezien van het belang dat ze hebben bij een ren- nersvertegenwoordiging. Hoe Breukink de functie in de praktijk gaat uitvoeren, weet de er varen coureur, die aan zijn laatste seizoen bezig is, niet precies, „ft ben gevraagd. Vanuit mijn betrokkenheid bij de sport ben ik bereid iets te doen. Ik weet niet hoeveel tijd me dat gaat kosten, maar het mag natuurlijk niet ten koste gaan van mijn wedstrijden of trainin gen." De renner, die vorige week in de Ronde van Valencia met de AICpB vergaderde, ziet zich als de stem van de Nederlandse wielrenners „Ik verkondig hun mening binnen de raad. Anderzijds kan ik op de ze wijze meer bekendheid geven aan de AICpro. De vakbond staat nu ver af van het peloton doordat geen actieve renners erin zitt® Veel rijders weten niet eens van het bestaan van de bond." Met actieve renners als woordvoerders hoopt de bond sterker te staan tegenover de Internationale Wielren Unie (UCI). Breukink- „Het maakt natuurlijk meer indruk als wij iets zeggen." IOC-voorzitter Samaranch herkiesbaar Lausanne - Juan Antonio Samaranch wil nog vier jaar aanblijven als voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). P® .Spanjaard verklaarde gisteren in Lausanne zich in september her kiesbaar te stellen, Samaranch, die in juli 77 jaar wordt, is sinds 1980 voorzitter van internationale sportkoepel. Hij zal bij zijn herverkiezing nauwekji» op tegenstand stuiten. Als Samaranch zijn vierde termijn in 2001 afsluit, is hij 81 Spanjaard liet zijn kandidatuur afhangen van zijn gezondheid. Me dische onderzoeken hebben uitgewezen dat daar niets mis mee u Onder zijn leiding zijn de Olympische Spelen uitgegroeid tot eer enorm commercieel succes. In 1966 kwam de Spanjaard al in het IOC. Vanaf 1970 is hij lid het bestuur en vanaf 1974 vice-voorzitter. Het voorzitterschap v kreeg hij in 1980. Omdat hij bevreesd is dat de eenheid in de 01/ pische Beweging breekt, zal hij het olympisme naar het volg® millennium leiden. Er staat namelijk geen opvolger klaar. Als - maranch nu terugtreedt, breekt er een gigantische machtstrijd ui

de Stem | 1997 | | pagina 10