DESTEM Het extraatje van de week. Bolkestein gaat toch overstag ^aan^tucUa *7ttedu&a Zeelandkaart trekt meer buspassagiers Dode man in Hoeven gevonden fflKKRCHER 329;- Navo grijpt niet in Albanië in Urker vissers slaags met actievoerders Greenpeace Nu 6 weken de stem voor 31 gulden Over uitbreiding van de Navo r L PvdA bepleit deeltijd-WW NOS zendt Ajax- Ntletico Madrid rechtstreeks uit broers niet voor doodslag vervolgd Exportverbod met een week verlengd Nederlanders geen stakers Inwoner Roosendaal door schoten om het leven gebracht HOGEDRUK REINIGER Beste service, laagste prijs! Deze week alleen bij Albert Heijn. ch NORMAAL LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 137e JAARGANG WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (78) Zulte of zeeaster Zulte is de officiële Nederlandse naam te genwoordig, tot voor een aantal jaren sprak iedereen over zeeaster behalve de Zeeuw, die had het over lamsoor. Die be staat ook, maar dat is een heel andere plant. De naam lamsoor voor zeeaster is niet zo heel verwonderlijk: de bladeren hebben veel weg van de oren van lamme tjes, zeker bij de jonge planten. Zeeaster is een plant van zilte schorren en in het Ver dronken Land van Saeftinghe komt ze dan ook massaal voor. Het is een zeer gewaar deerde voorjaarsgroente. Zeeasterhoning is een delicatesse. Nederlandse Oecologiscbe Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda su de afgelopen 5 maanden geen proefabonnement heelt gehad. I I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Lente-achtig Vandaag wordt het een redelijk mooie lentedag. Morgen zorgt een lagedrukgebiedje voor plaatselijk een buitje. Daarna meer zon en aangename temperaturen. Klonen: na het schaap de mens? TKevico. veut Poelje (feMteeetreuit S - 4561 'Zl ^4ulet 7el. Ot 14-320514 1 DE STEM 3 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport B1/B3 Zeeland C1 t/m C5 Gids D1 BtV-programma's D2 lijf 8 Leven E1 t/m E4 tal onze Haagse redactie Den Haag - WD-leider Bolkestein heeft zijn standpunt over de Navo-uitbreiding flink verzacht. Daarmee heeft het kabinet 'alle ruimte' gekregen en is de kou uit de lucht voor minister Voorhoeve van Defensie. Van onze redactie buitenland Tirana/Londen - Navo-secre- taris-generaal Javier Solana sluit een ingrijpen van de Na vo in Albanië uit. Volgens hem is na Bosnië de ver wachting gewekt, dat de Navo bijna alles kan beheersen. „Na tuurlijk is het niet mogelijk dat de Navo de politieman van de wereld wordt." De buurlanden van Albanië roe pen op tot kalmte. Macedonië heeft zijn leger aan de grens tus sen beide landen in staat van pa raatheid gebracht. In Den Haag riep VN-secretaris- generaal Kofi Annan de Albanese regering op geen geweld te ge bruiken. Premier Kok sprak na mens het Europese EU-voorzit- terschap van een 'alarmerende' toestand. Minister Van Mierlo (Buitenland se Zaken) moet als EU-voorzitter met voorstellen komen om de cri sis in Albanië te beteugelen. PvdA, CDA, WD, D66 en Groen- Links willen dat de minister de Tweede Kamer snel van zijn ini tiatieven op de hoogte stelt. Het politieke comité van de Eu ropese Unie buigt zich morgen in Brussel over de toestand in Alba nië. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken liet gisteravond weten dat Van Mierlo vooralsnog geen plannen voor een bezoek aan Albanië heeft. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Dini zei eerder dat Van Mierlo vrijdag naar Tirana zou gaan. OP BUITENLAND-A5: De bedrieglijke rust van Tirana Middelburg - Het aantal passagiers in Zeeuwse bussen is met 12 procent gegroeid sinds het vanaf mei vorig jaar in deze pro vincie mogelijk is met een chipkaart een busreisje te betalen. „Het heeft onmiskenbaar de drempel verlaagd om met de bus te gaan," zegt P. Goosens. Hij is bij het Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN) verantwoorde lijk voor de technologie van de zogenaamde Zeelandkaart. Volgens Goosens was direct van af de start van de proef te merken dat het aantal buspassagiers steeg. Het bevestigde het beeld uit eerdere, kleine proeven in Zwolle en Asten met het elektro nisch betalen. „Je kimt nu met een instappen. Dat is makkelijk voor mensen die af en toe de bus pakken." Een landelijke invoering van de ze manier van betalen zal gelijke tred houden met de introductie van de Chipknip en de Chipper. „Wij komen niet met een eigen kaart. Als de andere twee kaarten grootschaliger zijn ingevoerd, zullen wij ook zorgen dat er in de bussen mee betaald kan worden," aldus Goossens. Hij stelt dat de stijging van het aantal buspassagiers ook beïn vloed is door een betere aanslui ting van de bussen op andere vor men van openbaar vervoer. „De chipkaart is geen wondermiddel, maar het aantal passagiers steeg meteen na de invoering in mei, terwijl de andere verbeteringen pas in september zijn doorge voerd." De beren van Marijke van Warmerdam PAGINA 8 "710311 000218" lllll WOENSDAG 5 MAART 1997 SPORT Wachtlijsten voor opname veel te lang Boete voor verdrinking van schapen PAGINA PAGINA Bolkestein zei tijdens het debat over de uitbreiding van de Navo met Midden- en Oost-Europese landen, dat hij nog steeds geen keil ziet in die uitbreiding. Dat standpunt leidde de afgelo- pen weken tot opschudding in politiek Den Haag, omdat hij daarmee de positie van partijge noot Voorhoeve in gevaar bracht. Deze zou immers niet kunnen (ADVERTENTIE) Ajax staat onder hoogspanning PAGINA Den Haag (anp) - PvdA-senator Van de Zandschulp is voorstan- van een proef met deeltijd- WW. Ook de fractie van D66 in de Eerste Kamer pleit voor een ex periment hiermee. _ens Van de Zandschulp kan deeltijd-WW voorkomen dat be drijven in tijden van tegenslag massaal personeel moeten ont slaan. Ze kunnen hun werkne- korter laten werken en het inkomen deels laten aanvullen een WW-uitkering. heeft als voordeel dat de werknemer een band houdt met hst bedrijf. Trekt de orderporte feuille weer aan dan hoeft de :gever bovendien geen kos- ta te maken om personeel aan te takken. Van de Zandschulp vindt wel dat er een 'strikt toetsingskader' moet komen om misbruik tegen 'te gaan. Bedrijven moeten niet de kans krijgen hun problemen af te schuiven op de samenleving. (anp) - De NOS doet vanavond rechtstreeks verslag de Champions-Leaguewed- strijd Ajax-Atletico Madrid. De wedstrijd begint om half negen in w Amsterdam Arena. Om acht uur start de NOS op TV2 ®ot een voorbeschouwing. Van Je overige wedstrijden in de kwartfinale zendt de NOS sa menvattingen uit. op Zoom - De 41- Jfflge A, D. uit Bergen op Zoom door de rechtbank in Breda lagen van rechtsvervolging. 1 had tijdens een massale schietpartij in café Bulvar in Ber- j °P Zoom een 24-jarige stad- ®°°t doodgeschoten en twee «"eren ernstig verwond. zijn 26-jarige broer M., die e mensen neerschoot, wordt b ™er,niet vervolgd. Wel kregen e broers twee maanden ge- «gemsstraf wegens verboden daM LZit' De rechtbank vond delden ers noodweer han- Frits: je maintiendraai dulden dat zijn 'eigen' fractie het kabinet niet steunt op zo'n be langrijk onderdeel van het beleid. Maar Bolkesteins 'niet doen dus' veranderde al aan het begin van het debat in een 'op dit moment niet'. Hij betoogde, onder druk gezet door coalitiepartners D66 en PvdA, dat 'tijd, plaats en om standigheden' het WD-stand- punt kunnen doen veranderen. „Als eind deze maand Jeltsin en Clinton het op een akkoordje gooien, dan vind ik het nog steeds onverstandig om de Navo uit te breiden. Maar moet ik me dan nog langer verzetten?" Ook zei hij: „Er kan van alles gebeuren. Ik zal mijn ogen daar niet voor sluiten." Voorhoeve toonde zich uiterst te vreden met deze uitspraken. „De heer Bolkestein heeft enige ruim te in zijn standpunt aangegeven, dat lijkt mij winst. Het is belang rijk dat het kabinet de ruimte krijgt om te doen wat het vindt dat het moet doen. Ik verwacht geen negatieve wending meer van het debat." Eerder hadden zowel minister Van Mierlo als de fracties van Pv dA, D66 en CDA laten merken dat Bolkesteins standpunt voor hen onaanvaardbaar is. Allen vinden dat de WD als coalitie partner het kabinet op dit punt moet steunen. OP BINNENLAND-A4: Bolkesteins 'nee' blijkt niet zo spijkerhard te zijn Brussel/Rijswijk (anp) - Het ex portverbod binnen de Europese Unie voor levende varkens vanuit Nederland is opnieuw met een week verlengd. In het Noord-Brabantse Nistelro- de is gisteren het nieuwste geval van varkenspest geconstateerd. Duizend varkens moeten worden geruimd. Het gaat om het 33e varkensbedrijf waar de virus ziekte is uitgebroken. Nistelrode ligt midden in het ge troffen gebied, waardoor geen uitbreiding nodig is van het ge bied waarvoor al een vervoers- verbod geldt. Een actievoerder van Green peace wordt door een Urker vis ser met een stok geslagen als deze probeert het ophalen van de netten te voorkomen. Een andere visser probeert een ac tievoerder uit de rubberboot te spuiten. Greenpeace voert deze week ac tie in de wateren van de Noord zee, tussen Friesland en Dene marken, tegen het boomkorfvis- sen. Bij deze vismethode, waar mee vooral op schol wordt ge vist, wordt voor een sleepnet uit een aantal zware kettingen over de zeebodem gesleept. Daar door ontstaat grote schade aan de bodem en raken veel vissen gewond. fotowfa Voorburg (anp) - Vorig jaar heb ben in Nederland slechts 8000 werknemers gestaakt. Daardoor zijn 7000 arbeidsdagen verloren gegaan. Dat betekent een laagterecord sinds het einde van de jaren ze ventig, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bere kend. Van onze verslaggever Oudenbosch - Aan de Goud- De industrie-sector (6000 dagen) had het meeste te lijden van sta kingen. In 1995 kwam door de grootscheepse bouwstakingen het aantal verloren arbeidsdagen uit op 692.000. Het aantal arbeidsdagen dat in Nederland door stakingen verlo ren gaat is volgens het CBS rela tief gering. Ziekteverzuim is een belangrijker oorzaak. In 1996 ging slechts één werkdag per dui zend werknemers verloren door staking. Nederlanders zijn naar Europese verhoudingen bepaald geen sta kersvolk. Per duizend werkne mers bedroeg over 1995 het EU- gemiddelde 95 dagen. Cijfers over 1996 zijn nog niet bekend. Indien het beeld internationaal in 1996 vergelijkbaar zou zijn met 1995, zou Nederland met één dag per duizend werknemers veruit het laagste uitkomen. In Finland en Frankrijk ging het in 1995 met 528 en 309 dagen per duizend werknemers verhou dingsgewijs om veel stakingsda gen. bloemsedijk in Hoeven is gis teren het lichaam gevonden van de 42-jarige O. Kirac uit Roosendaal. De man is door schoten om het leven geko men. Het lichaam van het slachtoffer werd rond zeven uur 's ochtends gevonden door een inwoner van Hoeven. De man zat bloedend in zijn auto. Bij een verderop gele gen boerderij waarschuwde hij de bewoners, die vervolgens de politie belden. Toen de eerste agenten bij de lichtgroene auto aankwamen troffen ze daar het lichaam van de man aan. Hij lag naast de auto, getroffen door enkele kogels. Hij bleek inmiddels te zijn overleden. Volgens politiewoordvoerder Luyten is het onduidelijk waar om de Hoevenaar meldde dat het slachtoffer in zijn auto zat, ter wijl de agenten de man in de berm van de weg aantroffen. Rechercheurs onderzoeken het lichaam van de dode man naast de auto. foto rob de ruijter De politie sloot, na de vondst van het lichaam, de Goudbloemsedijk af. De technische recherche is uren bezig geweest om alle spo ren na te gaan. Het lichaam van het slachtoffer is pas rond drie uur 's middags weggehaald. Rechercheurs van het 15 man sterke team, dat met het onder zoek is belast, begonnen meteen met een buurt- en passantenon- derzoek. „Probleem is dat nie mand iets gezien of gehoord heeft. We hebben dus ook geen enkel idee rond welk tijdstip het slachtoffer daar terecht is geko men," zegt Luyten. Bij de iets verderop gelegen boer derij weten de bewoners ook niet meer te melden, dan dat de vin der van het lichaam zich 's och tends vroeg aan de deur meldde. Type 310. Lichtgewicht. 100 Bar werkdruk. Compact en eenvoudig te han teren. 6 Meter lange hogedrukslang, pistoo omschakel-spuitlans en schuimsproeier met RM-houder. Aanbieding geldt t/m zaterdag 8 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt snij- en presenteerplankje bij (met een handig ophang- touwtje) waar u ook later nog wat aan heeft Dat maakt deze worst wel heel verleidelijk, vindt u niet? Zo'n hele, halve maanvormige kook- worst is heerlijk voor bij de borrel óf voor bij de broodmaaltijd natuurlijk. En nu zit er een echt beukenhouten Kookworst hele halve maan, 500 gram JbW Nü met gratis snij- en presenteer plankje.'

de Stem | 1997 | | pagina 1