Albanië is nog steeds een chaos m De 'Koning van Israël' onder beleg Handdrukken op het Kremlin erlid De kan halen' Kok verwacht spoedig akkoord over Navo 1 DE CANTA GEEFT U DE RUIMTE ui Albanië wordt banditocratie naar Colombiaans model Berisha gedraagt zich als een stalinistische dictator A4 I DE STEM BUITENLAND A5 IMENTAAR euws KORT Ihulp-CAO »pt voorspoedig sum in bewaring rs Ondanks maatregelen Berisha buitenland KORT Veel doden bij treinongeluk in Pakistan Palestijnen staken tegen nieuwbouw Taliban verbieden foto's van mensen Cuba wil Peruaanse gijzelnemers opnemen VN verbest vluchtelingen uit het oog ri IMMUENBERG \ART 1997 i 11 i DINSDAG 4 MAART 1997 de agenda van de minis- i Buitenlandse Zaken van [-Zaïre. Het rebellenleger bnde hand. De opstande- [isangani dicht genaderd, het Zaïrese regeringsleger laïre in handen, itreddering in het immens jrote stroom vluchtelingen f de vluchtelingenkampen r Tutsi's gedomineerde re nde Belgische politici is die [te hebben dat het verzet t het zoveelste conflict dat Int lijkt deze cynische kwa- ït aanhoudend geteisterd fniet zelden uitmonden in anda, Burundi en nu weer bor de zoveelste maal ge- Xfgelopen vrijdag legde hij Buitenlandse Zaken Hervé fetel bij de Nederlandse mi- bnk, die vandaag naar het I in het politieke Afrika-spel ■en, maar de rebellen willen verwijten Frankrijk dat het ptu's in Rwanda stond. Ook niet enthousiast getoond, ens zijn met de Afrika-poli- inkrijk. an dit machtsspel. De ont- unnen niet wachten op de temming heeft bereikt over fit. Ities tegen het uitblijven JO mensen). Breekpunt Igen voor nachtdiensten |1 jongeren dat de werk- i onder hun hoede heb- |een manifestatie in de st moet het beginpunt bisschop Ter Schure (74) edig verlopen'. Dat heeft ileeld. Tijdens de operatie en heeft de bisschop drie Ihoe lang de totale perio- pd zaterdag met spoed in hoofdkransslagader was i wordt verdacht-de Hil- i het leven te hebben ge le verdachte is voorgeleid |am. Vorige week woens- nmer in Huddersfield in bchter dat de man direct De man heeft het om- I van minister Van Mierlo In luchthaven in zee of in le ingenieurs beschikbaar t van de Technische Uni- moment dat de discussie begonnen. Het aantal stu- nische studie loopt al eni- |t vermoedelijk het vereis- net de huidige regelingen nder al te grote risico's op Door Willy Werkman Tel Aviv - „Full volume," schreeuwde de organisator van het partijcongres van de Likud tegen de technicus, toen premier Benjamin Neta nyahu de zaal binnenkwam. 'Bibi! Bibil', schreeuwden de duizenden aan het werk gezette handklappers. 'Bibi, Koning van Israël'. Hij was gekomen om de steun te ontvangen. De liefde en de bewondering van zijn aan hangers. En hij kreeg het alle maal in een goed georganiseerde show van kracht en saamhorig heid. Voorgedrukte leuzen met 'Bibi, we staan achter je' gingen de lucht in. Full volume waren in alle hoeken van de zaal de woor den te horen van de Likud-zan- ger: 'Niemand zal ons overwin- nen. Niemand krijgt ons klein'. En Bibi, de man die verdachte is in de kennelijk grootste zaak van politieke corruptie in zijn land, was de held. Hij zal, zoals verwacht wordt, deze week opnieuw door de poli- tie-ondervragers worden ver hoord over machtsmisbruik rondom de benoeming van een nieuwe procureur-generaal. Zijn politieke carrière staat op het spel, evenals het lot van zijn re gering en de toekomst van zijn partij. Want als hij valt, komen er nieuwe verkiezingen met vrij wel zeker verlies voor Likud. Precies om acht uur 's avonds, het moment waarop heel Israël naar het TV-nieuws kijkt, pakte de Koning de microfoon. „Vrien den en vriendinnen," riep hij re gelrecht in de camera's. „Ik ben zo ontroerd over jullie geweldige steun! We doen het geweldig!" Geen woord over 'de affaire' zo als het corruptie- en chantage- onderzoek inmiddels heet. Deze week, misschien volgende week, zal de uitslag van het poli- tie-onderzoek bekend worden. Voorlopig lijkt het erop, dat niet tegen de premier zelf, maar te gen drie andere hoofdrolspelers in de 'affaire' een aanklacht zal worden ingediend. Eén daarvan is de minister van Justitie, Zachi Hanegbi. Een andere: Avigdor Lieberman, de directeur van het bureau van Netanyahu, en de derde Arieh Der'i, de politieke leider van Shas, één van de coa litie-partijen. Dat betekent, dat de regering niet automatisch hoeft te vallen. Maar de conse quenties kunnen voor de premier minstens zo rampzalig zijn ais een of twee politieke partijen uit de coalitie stappen en de rege ring de parlementssteun verliest. Ook als er maar 10 procent waar is van wat er wordt vermoed, dan heeft deze regering geen recht van bestaan, heeft minister Natan Sharansky, de leider van de Russische immigrantenpartij, al gezegd. Bibi, die op nog maar 30 procent aanhang van het volk kan rekenen, is een man onder beleg. Hij had een 'regering van uitstekendheid' beloofd. Maar het werden sinds zijn verrassen de verkiezingsoverwinning ne gen maanden van twijfelachtig functioneren. In een sfeer van wantrouwen tegen iedereen die niet om hem juichte, verzamelde hij een kring om zich heen van onbekende en onervaren ja knikkers. Hij legde adviezen van het leger en van de Binnenlandse Veiligheidsdienst naast zich neer. Zozeer, dat een deskundi ge waarschuwde voor de moge lijkheid van een putch. Netan yahu liet het tot spanningen ko men tussen hemzelf en een aan tal van zijn ministers. Een van hen, Benny Begin, is al afgetre den. Minstens twee anderen zul len binnenkort waarschijnlijk op straat staan. En diezelfde direc teur-generaal van Netanyahu's bureau, Lieberman, kreeg van Netanyahu de oppermacht als maffiose waakhond, die ervoor zorgt wie er wel en wie er niet met de baas mag praten. Onge woon allemaal. En ongezond voor een land, dat zichzelf de mocratisch noemt, maar nu een premier heeft, die van een aantal van zijn eigen onderdanen al de naam heeft gekregen van 'dicta tor'. Tïrana/Brussel/Moskou (afp/rtr/dpa/anp) - De Albanese presi dent Sali Berisha heeft gisteren gekozen voor de confrontatie met de gewapende demonstranten in het zuiden. CD A-afdeling Hilversum er onmiddellijk aangewe- van de partij. Volgens het om het CDA uit het slop te ■s naar betere oorden kan te- -inden." Het afdelingsbe- acht het daarom 'dringend izakelijk dat onmiddellijk nieuwe politieke leider wordt jzen, die voortvarend, maa' met een lach, aan Nederland zien dat het CDA een partij net inspirerende gedachten, oplossingen voor maatschap- jke vraagstukken en met visie le toekomst'. „Wij menen dat i de Hoop Scheffer hiervoor ïeest geschikte persoon is. Hoop Scheffer heeft onlangs i doorschemeren beschik te zijn voor het partijleider- ap als er een breed gesteun oep op hem wordt gedaan, in reactie op de brief van de al- ng Hilversum laat hij weten n commentaar' te hebben, populariteit van ex-premier ud Lubbers is nog altijd groo zijn eigen CDA, zo bleek ui enquête van het Nipo. N1® nder dan 26 procent van a nsen koos voor Lubbers, 1 icent voor Van den Broek en icent voor Brinkman. Pas op gedeelde vierde plaats bel&n n de CD A-fractieleider in reede Kamer, Heerma en tn die steeds vaker als toekom g CDA-leider wordt genoemd. Hoop Scheffer, allebei met ocent. Wijfels en Mateman kre- n 2 en 1 procent. Hij liet zich 's middags in het parlement kiezen voor een twee determijn van vijf jaar als staats hoofd, in weerwil van de steeds luider klinkende roep om zijn af treden. Gisteravond verkeerde het land m angstige spanning of een afge- I kondigde avondklok, tussen 20.00 uur en 7.00 uur, zou worden nageleefd. De noodtoestand, die zondag werd afgekondigd, had gisteren nog nauwelijks effect ge sorteerd in de roerigste gebieden. Onder de noodtoestand mogen le ger en politie het vuur openen om menigten te verspreiden. Samen scholingen van allerlei soort zijn verboden, de militaire dienst plicht is uitgebreid en er is cen suur ingevoerdv De media zijn verplicht officiële bekendmakin- I gen door te geven. Militairen worden er voorts aan herinnerd dat ze voor de krijgs raad komen als ze bevelen niet opvolgen. Soldaten boden tot dusver weinig tot geen weerstand tegen demonstranten die militai re wapenopslagpaatsen plunder den. In veel plaatsen sloegen ze zonder slag of stoot op de vlucht. De geheime politie en de gewone politiekorpsen zijn nu samenge voegd en onder het bevel ge plaatst van de chef van de Gehei- me Dienst, generaal Gazidede. Een oproep aan de opstandelin- I gen om gistermiddag hun wapens in te leveren, is tot dusver goed deels genegeerd. Wie na 14.00 uur zou worden gesignaleerd met een wapen liep het risico ter plekke te 1 worden neergeschoten, zo heette het. Gisteravond waren echter slechts zes mensen ingerekend, terwijl er duizenden met wapens moeten rondlopen. In de meeste gebieden is de politie voorlopig dan ook niet bij machte om iets af te dwingen. Even voor de oproep om de wa pens in te leveren werden giste ren weer twee militaire bases aangevallen en geplunderd door woedende menigtes. Uit een ma rinebasis in Sarandë zijn meer dan 2.000 wapens gestolen. Uit de militaire basis in Fier werden alle wapens ontvreemd. De dis trictscommandant van Fier is enige tijd vastgehouden. De Europese Unie heeft de Alba nese autoriteiten nogmaals hulp aangeboden om de crisis te be zweren. Tirana lijkt eindelijk be reid deze technische steun te aan vaarden, zei gisteren de woord voerster van Europees commissa ris Hans van den Broek. De commissie denkt aan het stu ren van financiële experts die de regering kunnen adviseren bij maatregelen om de gedupeerden van de zogenaamde piramide-be leggingsfondsen tegemoet te ko men. Het ineenstorten van deze fondsen in januari was de aanlei ding voor de massale onlusten. De Unie maakt zich grote zorgen over de 'explosieve' situatie in Albanië. Het politieke comité van de Eu ropese Unie komt eind deze week in Brussel bijeen om zich te bera den over de toestand, zo ver klaarde minister Van Mierlo gis teren in Moskou. Islamabad - Bij een treinongeluk in het oosten van Pakistan zijn gisteren 125 passagiers om het leven gekomen. Tientallen gewon den hebben meer dan twaalf uur vastgezeten in de gekantelde wa gons van de trein, die in de provincie Punjab uit de rails was gelo pen door een remdefect. Het totale aantal gewonden werd door hulpverleners op 175 en door het officiële staatspersbureau op 450 geschat. Vijftig van hen zouden er ernstig aan toe zijn. Onder de 125 doden zouden 24 kinderen zijn. De sneltrein was met 1.500 passagiers onderweg van Peshawar in het noordwesten naar Ka rachi in het zuiden. Jeruzalem - Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen de Israë lische plannen voor de bouw van een joodse woonwijk in Oost- Jeruzalem. Winkels, bedrijven, scholen en kantoren van de Pales tijnse Autoriteit bleven dicht. Het Palestijnse parlement had tot de staking opgeroepen. De regering van premier Netanyahu ging vorige week akkoord met de bouw in de wijk Har Homa. De Palestijnen beschouwen Jeruzalem als de hoofdstad van hun toekomstige staat. De Ameri kaanse president Clinton betreurt het Israëlische besluit voor aanleg van een nieuwe joodse wijk in Oost-Jeruzalem. Het besluit brengt volgens Clinton schade toe aan het vredesproces. Kabul - De fundamentalistische Taliban, die in tweederde deel van Afghanistan aan de macht zijn, hebben de toch al strenge leef regels zondag nog eens aangescherpt. De publicatie van foto's van levende wezens is verboden. Tot nader orde zijn alle onafhankelij ke publicaties verboden. Foto's van landschappen zoals bergen en valleien mogen wel. Journalisten die de gevechten in Afghanistan verslaan, mogen wel een foto maken van een tank die het vuur opent, maar niet van een talibanstrijder die zijn kalasjnikov ge bruikt. Lima - Als alle partijen er mee instemmen is Cuba bereid de link se Peruaanse rebellen op te nemen die in Lima 72 mensen gijzelen. Dat verklaarde de Peruaanse president Fujimori gisteren tijdens een onverwacht bezoek aan Havana. Kort voor de verklaring van Fujimori lieten de gijzelnemers via een woordvoerder weten dat zij geen asiel willen. De rebellen van de linkse terreurbeweging MRTA willen de gijzeling pas beëindigen als de Peruaanse autori teiten zo'n vierhonderd gedetineerde MRTA-kameraden vrijlaten. Goma/Kampala - De Verenigde Naties hebben het zicht verloren op de tienduizenden vluchtelingen uit het door rebellen veroverde Oost-Zaïrese kamp Tingi Tingi. De regionale coördinator van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (HCR) spreekt over een logistieke nachtmerrie. Ook twee dagen na de verovering van Tingi Tingi door de rebellen van Laurent Kabila is niet duidelijk waar de naar schatting 170.000 vluchtelingen zijn. Bij de mensen op drift gaat het vooral om Rwandese Hutu's, die de bedreigende omstandigheden in eigen land ontvluchtten. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken, voorzitter van de Europese Commissie Santer en premier Kok schudden de Russische president Jeltsin de hand tijdens hun bezoek aan Moskou gisteren. foto reuter DoorWierd Duk Moskou - Premier Kok ver wacht dat Rusland en de Navo voorafgaand aan de Russisch- Amerikaanse top in Helsinki op 20 en 21 maart een akkoord zullen bereiken over de voor genomen uitbreiding van het bondgenootschap. Kok zei dit gisteren na een onder houd met de Russische president Boris Jeltsin in het Kremlin. Moskou verzet zich nog altijd he vig tegen de opname van Oost- Europese landen in de Navo. Maar volgens de Nederlandse premier zei Jeltsin het 'heel be langrijk te vinden dat er een com promis wordt gevonden'. Kok zei er vanuit te gaan dat Clinton en Jeltsin in Helsinki tot een akkoord zullen komen. „Ze gaan daar niet naar toe voor een mislukte bijeenkomst," aldus Kok. Javier Solana, de secretaris generaal van de Navo, gaat dit weekeinde voor een nieuwe ronde van besprekingen naar Moskou. Kok arriveerde zondagavond in het kader van het huidige Neder landse voorzitterschap van de Europese Unie. De premier werd vergezeld door voorzitter Jacques Santer van de Europese Commis sie, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo en Europees Commissaris Hans van den Broek. De Rusland-EU-top had oor spronkelijk op 4 februari in Ne derland zullen plaatsvinden, maar Jeltsin moest toen wegens gezondheidsredenen afzeggen. Volgens Kok verkeerde Jeltsin, die in januari werd geveld door een dubbele longontsteking, gis teren in een uitstekende conditie. De president toonde zich 'een creatieve, actieve onderhande lingspartner'. „Hij was geestelijk alert en besprak alle zaken zon der dossiers of spiekbriefjes bij de hand. Hij heeft de teugels dui delijk in handen," aldus Kok. Jeltsin heeft deze week een druk programma. De president zal donderdag een 40 minuten du rende toespraak houden voor bei de Kamers van het parlement. Het wordt Jeltsins langste open bare optreden sinds hij begin juli vorig jaar, kort voor de tweede ronde van de Russische presi dentsverkiezingen, met hart klachten van het toneel ver dween. Eerder op de dag had de Europese delegatie gisteren een onderhoud met de Russische pre mier Tsjernomyrdin. In die ge sprekken kwamen vooral de han delsbetrekkingen tussen Brussel en Moskou aan de orde. Moskou en de EU sloten de"overeenkomst op de Eurotop van Corfu in juni 1994, maar het akkoord is nog niet door alle EU-lidstaten gera tificeerd. In bilateraal overleg met zijn Russische ambtgenoot, Jevgeni Primakov, stelde minis ter Van Mierlo opnieuw de kwes tie van de Koenigscollectie aan de orde. Nederland heeft om restitutie gevraagd van de collec tie tekeningen van oude meesters, die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door de Sovjets als oorlogsbuit werd meegenomen naar Moskou. De Doema, het parlement, nam onlangs echter een wet aan die de teruggave van oorlogstrofeeën praktisch onmo gelijk maakt. In de Tweede Kamer zal morgen een debat plaatsvinden over uit breiding van de Navo. m Was u tot nu toe steeds aan huis gebonden door een lichamelijke handicap of bent u wat slechter ter been; dank zij de Canta bent u weer mobiel. Extra voordelen van de Canta: ruim, 2 zitplaatsen en veel bergruimte, veilig, maximum snelheid 45 km/h, u zit altijd droog, van deur tot deur, rijden op zowel rijbaan CflMTfl perfecte afwerking» speciale aanpassingen mogelijk, géén rijbewijs nodig. Waaijenbergbv Wittonstraat 26, Vfcenendast Tel. 0318 - 51 12 51 ...m/v Ia, ik ben erg geïnterresseerd In de Canta en wil daarom graag: O meer informatiemateriaal over de Canta, ^>8 een afspraak voor een proefrit. Naam..„...Leeftijd Adres:^JÊBêÊÊÊ Postcode Plaatsj Tel.nr,; Stuur deze bon in een envelop zonder pos§|ëge! Raar Waaijenberg bv. Antwoordnummer 15, 3900 VB Veenendaaf|P§i foor Aart Heering Rome/Tirana - De steeds die per wordende chaos waarin Albanië sinds ruim een maand is gedompeld, doet het ergste vrezen voor de toe komst. Al weken lang raken razende horden slaags met de politie, worden munitiedepots overval len en leeggeroofd en auto's, fa brieken, partijgebouwen en ge meentehuizen aan gruizels ge slagen. Tegenover hen staan leger en politie, die, zolang ze zich niet «ten omkopen, met scherp schieten, en een president die el ke serieuze dialoog weigert aan te gaan, de noodtoestand afkon digt, samenscholingen van meer dan vier man verbiedt en dreigt met standrechtelijke executies. Het resultaat is een toestand van anarchie en vernielzucht, waar- 'n het weinige dat is opgebouwd ln de post-communistische pe- node, genadeloos wordt wegge jaagd. De crisis die het armste andje van Europa in haar greep eeft - en waarvan de uitkomst volstrekt onvoorspelbaar is - is zelfs voor de toch zo in crises Aurkn.ede Balkan ongewoon. In Albanië is geen 'normale' strijd gaande tussen etnische of reli gieuze groepen, tussen rijk en arm of tussen ex-communisten. re orthodoxe, katholieke en riekstalige minderheden heb- en in de afgelopen weken hun tem nog niet verheven. 'iet het arme Noorden, maar k/l f weKarende Zuiden 7e haard van de opstand. En de demonstranten bevin- Woedende demonstranten slaan politieschilden kapot tijdens de gewelddadige betogingen in Al banië foto reuter den zich zowel oude tegenstan ders als voormalige politieke vrienden van de gisteren herko zen president Sali Berisha, wiens totalitaire neigingen nau welijks onderdoen voor die van het communistische kader waar hij dan ook zelf uit voortkomt. De opstandelingen vormen een bont geheel van groeperingen die zo goed als niets met elkaar gemeen hebben. In de eerste plaats de gedupeerden van de piramides, de malafide beleg gingsmaatschappijen die circa een derde van de Albanezen van hun spaargeld hebben beroofd. Zij willen alleen hun geld terug en zijn door het dolle heen, nu is gebleken dat Berisha zijn al te gemakkelijke toezeggingen niet gestand kan doen. Ten tweede heeft de door voor malige communisten gedomi neerde oppositie zich in het koor der manifestanten geschaard om revanche te kunnen nemen voor de verkiezingen van vorig jaar, toen zij door een grandioze stembusfraude praktisch mond dood werd gemaakt. Verder zijn er nog mensen van goede wil, zo- ais de studenten in de zuidelijke stad Vlorë, die al twee weken in hongerstaking zijn om Berisha en de regering over te halen tot een minder repressief beleid. En dan is er nog de onderwereld: de smokkelaars, gangsters en pooiers die mensen, drugs en si garetten naar Italië overbrengen en in de afgelopen jaren rijk zijn geworden door het wapen- en brandstofembargo tegen ex- Joegoslavië te schenden. In het straatarme Albanië is de georga niseerde misdaad een belangrij ke maatschappelijke factor, door het geld dat ze inbrengt, door de macht die ze mede aan haar banden met de Italiaanse, Turkse en Russische maffia ont leent, en door de normvervaging waarmee de opening van gren zen en markten gepaard is ge gaan. In een land waar iedereen in gestolen auto's rijdt zonder dat er enige controle is op de herkomst, waar smokkelaars vrij baan hebben door de kust wacht om te kopen en waar de zwendel van de piramides zelfs door de regering werd aange moedigd, is de grens tussen wet tig en onwettig ver te zoeken. De criminele lobby, die de pirami des gebruikte om haar enorme winsten wit te wassen, heeft Be risha gedreigd het land in chaos te leggen, als zij haar geld niet terugziet, en dat is wat er nu ge beurt. Waarschijnlijk zitten de gangsters achter de overvallen op kazernes en wapendepots, die moeilijk het werk kunnen zijn van spontane demonstranten. Het is ook in hun belang, dat de wanorde net zo lang duurt tot dat zij het land daadwerkelijk in hun greep hebben. En zo dreigt Albanië af te glijden naar een Somalisch aandoende burger krijg of een banditocratie naar Colombiaans model. Het aftre den van Berisha, een dialoog tussen de heersende rechtse de mocraten en de oppositie, en een fikse, gerichte en gecontroleerde economische steun van het Wes ten zouden het tij nog kunnen keren. Op korte termijn lijkt echter aan geen van die drie voorwaarden te worden vol daan. En de ontwikkelingen in Albanië gaan snel, zeer snel. Tirana/Rijswijk (dpa, afp, anp) - De tweede ambtstermijn van de Albanese president had nauwelijks onder een ongunstiger gesternte kunnen beginnen. Terwijl volksvertegenwoordigers gisteren de 52- jarige Sali Berisha met overgrote meerderheid herkozen als staatshoofd, draafde buiten het par lementsgebouw het volk zelf in de richting van totale anarchie. In 1992 nog gold Berisha als de man die een einde had gemaakt aan 45 jaar van keiharde commu nistische dictatuur. Als voorzitter van de Demo cratische Partij behaalde hij een monsterzege. Al- Sali Berisha les zou beter worden, zo luidde zijn boodschap. Bijna vijf jaar lang heeft Berisha tegen iedereen die luisteren wilde, hardnekkig volgehouden dat het Albanië voor de wind ging. Maar de Albane zen willen niet meer luisteren naar hun president, zo is nu duidelijk geworden. De wekenlange, massale protesten mondden dit weekeinde uit in gewapende rebellie en de eis dat Berisha vertrekt. Berisha werd in 1994 geboren in een boerengezin in het noordelijke Tropoja. Hij werd al jong lid van de communistische partij, en studeerde in Ti rana en Parijs voor cardioloog. Terug in Tirana viel hem de eer te beurt om in 1985 dictator Enver Hoxha op diens sterfbed de laatste behandelin gen te geven. Met Hoxha's dood was ook de communistische heerschappij in Albanië tot sterven gedoemd, en Berisha was een van de eersten die dat doorkreeg. Vijf jaar later was hij mede-oprichter van de De mocratische Partij. In maart 1992 volgde hij de communist Ramiz Alia op, en werd daarmee het eerste democratisch gekozen staatshoofd. Tegen die tijd was Berisha tot het modieuze in zicht gekomen dat het communisme de. wortel van alle kwaad is. In vloeiend Frans, Engels en Italiaans probeerde hij ook het buitenland ervan te overtuigen dat Albanië zijn verleden had afge schud. Het land was bezig een moderne staat te worden, zo verzekerde hij. Uit de mond van de rijzige, vlot en modern ogende Berisha klonk het aanvankelijk geloofwaardig. Maar boze tongen beweren dat hij zijn Stalinisti sche leerschool niet geheel vergeten is. De enorme overwinning van zijn DP, die in 1996 maar liefst 122 van de 140 zetels bemachtigde, zou met mani pulaties tot stand zijn gebracht. Op de onlusten van afgelopen weekeinde reageerde hij slechts met dreigementen over de inzet van het leger, standrechtelijke executies en samenscholingsver boden. Hij liet zich vervolgens herkiezen alsof er niets aan de hand was. Vele Albanezen zullen zich dezer dagen met een huivering de tijden van Hoxha herinneren.

de Stem | 1997 | | pagina 5