Meer steun politieteams van Europol' Alba nog s een 'Milieu achteruit ondanks afspraken' Hondje gered Topambtenaar Krosse mag zijn salaris voorlopig toch houden Het belastingplan van staatssecretaris De Grave blijft vaag 'Alleen Kamerlid De Hoop Scheffer kan CDA uit slop halen' Albanië w DE STEM BINNENLAND A4 Sorgdrager op conferentie: Expoge woest over overslaan dodenherdenking Nieuwe getuigen in fraudezaak van ambtenaren COMMENTAAR DE STEM Machtsspel 'Nieuwe borden tegen mist en spookrijders' DE STEM Ondanks maat i I i i DINSDAG 4 MAART 1997 Van onze redactie binnenland Groningen - „Ondanks alle milieumaatregelen die in de loop der jaren zijn aangekon digd en regels die zijn inge steld, is de toestand van het milieu verslechterd in plaats van verbeterd." Dat zei de ondersecretaris van de Verenigde Naties E. Dowdeswell gisteren op een persconferentie in Groningen. Dowdeswell, tevens directeur- generaal van het United Nations Environment Programme (UNEP), woont een driedaagse internationale milieuconferentie bij in het Groninger Provincie- huis. Meer dan 40 directeuren en deskundigen van milieucentra uit ruim 25 landen spreken daar over een mondiale beoordeling van het milieu. De conferentie is georga niseerd door de UNEP. De deelnemers willen de huidige toestand van het milieu preciezer in beeld brengen en op een rij zet ten wat er moet gebeuren om de situatie te verbeteren. Aan bod komt onder meer de kwaliteit en de kwantiteit van het water, de ontwikkeling van schone en mi lieuvriendelijke energie en tech nologie. Dowdeswell: „Het milieu verslechtert ondanks het feit dat het milieubewustzijn bij steeds meer mensen groeit en dat er op het gebied van de technologie grote vorderingen worden ge maakt. De vraag is hoe we de pri vate sector zover krijgen dat die mee wil helpen aan de versprei ding van milieuvriendelijke tech nologie. Op dit moment is dat ze ker niet het geval," Volgens Dowdeswell is het niet moeilijk om regeringen op de hoogte te brengen van initiatie ven, maar ze willen vaak niet meewerken. „Het moet niet zo zijn dat we over een aantal jaren weer zitten te vergaderen en he laas moeten constateren dat het milieu opnieuw is verslechterd." Het Europese akkoord over de vermindering van het broeikasef fect is gisteren na intensief over leg tussen de milieuministers uit eindelijk overeind gebleven. Ze gaven formeel hun fiat om bij de wereldwijde klimaatconferentie, eind dit jaar in het Japanse Kyo to, in te zetten op een beperking van de uitstoot van schadelijke stoffen met 15 procent tegen 2010. De bewindslieden hadden zondagavond in Brussel in prin cipe overeenstemming bereikt. Maar de volgende morgen, toen de puntjes op de i moesten wor den gezet, was de euforie over en kwam het politiek akkoord plot seling op losse schroeven te staan. Het duurde tot laat in de middag voor de formele bekrach tiging rond was. Het grootste knelpunt was de bij drage aan deze reductie van elke lidstaat afzonderlijk. EU-voor- zitter Nederland zag zich ge dwongen tot een compromis. Den Haag wilde dat de lidstaten zich al vastlegden op het jaar 2005 als deadline voor een reductie met 10 procent. Over de resterende 5 procent zouden de vijftien dan begin volgend jaar afspraken ma ken. Maar deze ambitieuze doelstel ling moest Nederland laten va ren. De lidstaten wilden zich op dit moment slechts vastleggen op een reductie van 10 procent voor het jaar 2010. Mocht Kyoto ver der gaan dan die 10 procent, dan beloven de EU-landen aanvul lende maatregelen te nemen. Den Haag (anp) - Europol, de Europese politiedienst, zou vaker moeten kunnen deelnemen aan opsporingsacties van nationale politieteams in de lidstaten van de Europese Unie (EU), bij voorbeeld op het gebied van de bestrijding van de drugshandel. Voor het toezicht op het functioneren van Europol zou een spe ciale Europese magistraat kunnen worden benoemd. Dit heeft minister Sorgdrager staten Europol geen uitvoerende van Justitie zaterdag gezegd op bevoegdheden wil geven. Boven- de derde Duits-Nederlandse Rondetafelconferentie in Eben- hausen (Beieren), zo bevestigde een woordvoerder van het minis terie gisteren. Het ging in Duits land om een besloten bijeen komst. Bij de gecombineerde inspannin gen van de politieteams moeten de opsporingsbevoegdheden en wettelijke regels van het betrok ken land van kracht blijven, al dus Sorgdrager. Een Europese politiedienst ge stoeld op het model van de Ame rikaanse FBI zit er niet in, omdat de meerderheid van de EU-lid- Rotterdam (anp) - Het niet houden van doden herdenking 'ligt wel heel dicht tegen de zogenaam de Auschwitz-Lüge aan'. Dat stelt Expoge, de Neder landse vereniging van ex-po litieke gevangenen uit de be zettingstijd, in het eigen maandblad Aantreden. „Alsof onze doden niet echt bestaan. Gewoon je ogen dicht doen en de andere kant opkijken en op 3 dan wel 4 mei gewoon overgaan tot de orde van alledag", sneert de vereniging in het maand blad. Algemeen secretaris J. Oskam van Expoge, schrijver van het artikel, zegt zich nog mild te hebben uitgedrukt, De felle kritiek betreft het streng-gelovige buurtschap Overberg van de gemeente Amerongen. Hier wordt do denherdenking overgesla gen, omdat 4 mei op zondag valt en de zaterdag ervoor evenmin gepast voor een her denking wordt geacht. In middels heeft ook de ge meenteraad van Kesteren besloten dit jaar geen doden herdenking te houden. Burgemeester W. Doorn-van der Houwen van Ame- ron gen zegt geschokt te zijn door de felle uithaal van Ex poge. Ze noemt de uitspra ken 'kwetsend' voor de men sen in het buurtschap. dien wil een meerderheid binnen de EU op dit terrein niets aan soevereiniteit inleveren. Volgens Sorgdrager zijn er echter nog vol doende mogelijkheden om de rol van de dienst uit te breiden. Zij stelde voor naast het Europol hoofdkwartier in Den Haag filia len Europol National Units') van de dienst te vestigen in de lidstaten van de EU, teneinde het centrale computersysteem van het hoofdkwartier van informatie te voorzien. Op die manier zou Europol kunnen helpen bij het coördineren van internationale opsporingsonderzoeken. De minister zei tijdens de confe rentie dat onder het Nederlandse voorzitterschap van de EU een 'waarschuwingsmechanisme' wordt ontwikkeld tegen nieuwe synthetische drugs. Inmiddels wordt daarover overleg gevoerd met kandidaat-leden voor de EU en andere Oost-Europese landen. Amsterdam (anp) - Na een lange zittingsdag is de zaak tegen twee van fraude verdachte Amster damse ambtenaren gisteren te rugverwezen naar de rechter commissaris. Tot verbazing en ergernis van de rechtbank in Am sterdam vroeg de verdediging op het allerlaatste moment om het alsnog horen van tien getuigen. De 48-jarige B.S. en de 43-jarige R.M. zouden als gemeenteambte naar tussen 1991 en 1995 samen in elk geval voor een kleine vijf ton hebben verduisterd. Dat bedrag is inmiddels in beslag genomen, S. en M. hadden er maar weinig van durven uitge ven. S. werkte als hoofd sportaccom modaties bij de dienst Stedelijk Beheer en was ook beheerder van de Sporthallen Zuid. M. was de commerciële man bij de afdeling en later ook manager van dezelf de sporthal. In die hoedanigheid zouden zij geld hebben aangenomen en ook afgedwongen. Dat gebeurde on der meer bij de organisatie van grote evenementen in de sporthal zoals de opera Aïda, kickboks- gala's, houseparty's en diverse Pasar Malams. Bijna werd het wassende water van de Waal Sheba fataal. Het hondje was gisteren de uiterwaarden van de rivier in gevlucht nadat ze was aangereden. Scholieren zagen het dier rondzwalken en het was uiteindelijk een muskusrattenvanger die Sheba bij haar baasje in Tiel kon terugbrengen. foto anp UOXf lf89 rtuix 9 Van onze verslaggeefster Tilburg - Drs. J. Krosse, die vorige week zijn mondeling ontslagverzoek als directeur van de Rotterdamse Sociale Dienst heeft ingetrokken, houdt voorlopig zijn salaris als topambtenaar van de gemeente Rotterdam. De gemeente zal de ontslagprocedure pas in gang kunnen zetten als het accountantsrapport over de aard en omvang van Krosses privé-uitgaven op kos ten van de Sociale Dienst, is afgerond. Dat gebeurt naar verwachting niet eerder dan in de loop van de volgende week. Krosse zelf en zijn advocaat mr. J. Jansen willen geen enkele toelichting geven op de schriftelijke in trekking van het ontslag. „Wij hebben een volledige radiostilte afgesproken en daar houden we ons aan," aldus Jansen. De gemeente Rotterdam heeft uitgezocht of het mo gelijk is een mondeling ingediend ontslag schrifte lijk in te trekken en dat blijkt te kunnen. De Rotter damse hoogleraar staats- en bestuursrecht prof. dr. P. Akkermans beaamt dat. Akkermans: „Als ie mand tijdens een discussie mondeling ontslag neemt, is dat rechtsgeldig, maar Krosse kan zich be roepen op de druk van de omstandigheden, de emo ties van het moment en de explosiviteit van het be sluit van het gemeentebestuur om hem met onmid dellijke ingang te schorsen. Een hele zware benade ring, want meestal gaat aan zoiets een reprimande vooraf." De verantwoordelijke wethouder H. Simons zei vo rige week donderdagavond tijdens een ingelast raadsdebat aan te sturen op een oneervol ontslag en voegde daar zelfs aan toe: „Het lijkt mij sterk als het niet tot een oneervol ontslag leidt." Volgens prof. Akkermans zal het gemeentebestuur daarvoor heel stevig in de schoenen moeten staan. Hij zegt de uitspraken van Simons als: 'Krosse hoeft niet te rekenen op een afkoopsom', erg voorbarig te vinden. „Bestuurlijk is dit niet interessant, maar zo'n procedure is wel voer voor juristen. Die kan Wethouder Simons rekent op oneervol ontslag voor topambtenaar Krosse. foto de stem/johan van gurp kort zijn als de advocaten van beide partijen snel tot overeenstemming komen, maar het kan ook heel lang duren. Krosses advocaat zal ongetwijfeld aan dragen dat de naam van zijn cliënt door allerlei uit spraken van de wethouder in de publiciteit ernstig is geschaad. Dat verhoogt de marktwaarde van Krosse in de onderhandelingen. Het gemeentebe stuur daarentegen zal zich beroepen op de ontoe laatbaarheid van Krosses privé-uitgaven op kosten van de dienst." Zoals bekend heeft Simons afgelopen zomer naar aanleiding van geruchten Krosse op de man af ge vraagd of hij iets deed ten nadele van de dienst. Krosse heeft dat toen volledig ontkend. Staatssecretaris De Grave (VVD, Sociale Zaken) lanceerde zater dag de contouren van een nieuw belastingstel sel. PvdA, CDA en D66 reageerden wisselend. Maar hoe nieuw was ei genlijk De Graves plan? Door Elly Lammers Den Haag - De laatste tijd laten steeds meer politici proefballon netjes op over de belastingen. Sinds minister Zalm en staatsse cretaris Vermeend (Financiën) studeren op een herziening van het fiscale stelsel, is de discussie over de belastingen weer opge laaid. Waarschijnlijk niet dit, maar een volgend kabinet moet moeilijke knopen gaan doorhak ken. Politieke partijen gaan zich al dus steeds meer profileren op de belastingen. „Het onderwerp leent zich prima voor de verkie zingscampagne", zei staatsse cretaris Frank de Grave (WD, Sociale Zaken) zaterdag in NRC Handelsblad. De Grave deed zaterdag zijn duit in het zakje met de lancering van een eigen belastingplan. De be windsman wil af het toptarief van zestig procent in de loon- en inkomstenbelasting. De huidige tarieven van 60 procent (ingaand bij een inkomen van bijna een ton bruto), vijftig procent (vanaf grofweg, 45.000 gulden) en 37,5 procent (voor inkomens daaron der) moeten verdwijnen. In plaats daarvan wil De Grave een uniform tarief van 35 pro cent voor negentig procent van de bevolking. Alleen een kleine groep rijken (vijf procent) gaat maximaal vijftig procent beta len; de allerlaagste inkomens (ook ongeveer vijf procent) dra- Frank de Grave foto de stem/johan van gjrp gen juist minder dan 35 procent af. Hoeveel minder liet De Grave in het midden. De voormalige wethouder Financiën van Am sterdam wil daarnaast de ver mogensbelasting afschaffen en een hoger BTW-tarief invoeren voor 'producten met schadelijke effecten voor milieu en gezond heid'. 'Een rijkelui's plannetje', hoon de de PvdA meteen. Volgens Pv- dA-Kamerlid Van der Ploeg leidt De Graves plan tot forse in komensverschillen. Bovendien maakt De Grave niet duidelijk hoe hij zijn plan wil financieren, aldus zijn kritiek. Het ministerie van Financiën schat dat De Gra ves plan grofweg negen miljard gulden kost. Het is inderdaad niet helemaal duidelijk waar de bewindsman van Sociale Zaken dat geld van daan wil halen. Hij wil aftrek posten schrappen, maar be- zweerde onmiddellijk dat de hy potheekrente-aftrek onaange tast blijft. En het arbeidskosten forfait - het belastingvoordeeltje voor werkenden - moet van hem juist omhoog, omdat het mensen aanzet tot werken. Aan een an dere aftrekpost van formaat, het reiskostenforfait, brandde De Grave zijn vingers helemaal niet. Afschaffing van het reiskosten forfait ligt gevoelig in liberale kring, sinds de WD het tweede kabinet-Lubbers erover liet struikelen. Wat onder andere resteert, is verhoging van het BTW-tarief. Maar afgezien van de dekking is het de vraag of De Graves plan wel nieuw is. De VVD pleit al langer voor afschaffing van het toptarief. En vorig jaar bleken PvdA, D66 en WD het al vrijwel eens over een verhoging van het hoge BTW-tarief van 17,5 naar 20 procent. De politiek zoekt al langer naar wegen om de belas tingdruk op arbeid te verlagen en die op het milieu te verhogen. Zalm en Vermeend denken ook in die richting. De Grave schetst slechts contouren die in dat beeld passen. Het is de vraag wat de bewinds lieden op Financiën denken over de ongevraagde bemoeienis van de staatssecretaris van Sociale Zaken. Zalm en Vermeend spre ken geen onvertogen woord, maar weigeren ook elk commen taar. Wilde De Grave zijn partij genoot Zalm een steuntje in de rug geven? Of neemt hij alvast een voorschot op de verkiezin gen? Zeker is dat PvdA en WD sa men een harde dobber hebben aan de belastingen. De PvdA wil meer doen voor de minder be deelden en laat regelmatig weten toch wel te willen knabbelen aan de hypotheek-aftrek. Schrappen van het toptarief is voor de so ciaaldemocraten moeilijk ver koopbaar. Voor de liberalen is juist de hypotheek-aftrek heilig en het afschaffen van het topta rief een groot streven. EEN VAN de steeds terugkerende punten op de agenda van de minis ters van Ontwikkelingssamenwerking en van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie is de crisis-situatie in Oost-Zaïre. Het rebellenleger van Laurent-Désiré Kabila blijft aan de winnende hand. De opstande lingen zijn de strategisch belangrijke stad Kisangani dicht genaderd Wanneer zij er in slagen om dit bolwerk van het Zaïrese regeringsleger in te nemen, hebben zij een vijfde deel van Zaïre in handen. De opmars van het verzet heeft tot grote ontreddering in het immens grote gebied geleid. Er dreigt opnieuw een grote stroom vluchtelingen op gang te komen. De meeste inwoners van de vluchtelingenkampen zijn Hutu's. Zij vrezen de wraak van het door Tutsi's gedomineerde re bellenleger. Volgens een aantal vooraanstaande Belgische politici is die angst niet ongegrond. Zij zeggen bewijzen te hebben dat het verzet meewerkt aan moordpartijen op Hutu's. De wereld weet zich opnieuw geen raad met het zoveelste conflict dat zich in Afrika afspeelt. Het 'verloren' continent lijkt deze cynische kwa lificatie volledig waar te maken. Het wordt aanhoudend geteisterd door etnische en religieuze conflicten, die niet zelden uitmonden ij volkerenmoord. Sudan, Liberia, Nigeria, Rwanda, Burundi en nu weer Oost-Zaïre. VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft voor de zoveelste maal ge pleit voor een multinationale vredesmacht. Afgelopen vrijdag legde hi zijn verzoek neer bij de Franse minister van Buitenlandse Zaken Hervi de Charette. Gisteren bepleitte hij zijn voorstel bij de Nederlandse mi nister van Ontwikkelingssamenwerking, Pronk, die vandaag naar het rampgebied vertrekt. Pronk is voor een vredesmacht, maar zijn rol in het politieke Afrika-spel is beperkt. Frankrijk is eveneens voor ingrijpen, maar de rebellen willen niets met de Fransen te maken hebben. Zij verwijten Frankrijk dat het in 1994 aan de zijde van de moordende Hutu's in Rwanda stond. Ook de Verenigde Staten hebben zich tot nu toe niet enthousiast getoond, al was het alleen maar omdat zij het niet eens zijn met de Afrika-poli- tiek van de oude koloniale mogendheid Frankrijk. De vluchtelingen zijn intussen de dupe van dit machtsspel. De ont heemden moeten worden geholpen. Zij kunnen niet wachten op de dag dat de internationale politiek overeenstemming heeft bereikt over een gezamenlijke aanpak. Als die er al komt. Den Haag (anp) - Minister Jorritsma (Verkeer) zal extra maatregelen treffen die ver keersongevallen tijdens mist en door spookrijders moeten helpen voorkomen. Op korte termijn start een alge mene voorlichtingscampagne en de actuele verkeersinformatie zal worden verbeterd. Veilig Verkeer Nederland (WN) heeft de minis ter hierbij steun toegezegd. Het gebruik van detectiesyste men en waarschuwingsborden, zoals op de A16 bij wijze van ex periment wordt toegepast, zal worden uitgebreid. Jorritsma te kent daarbij aan dat grootschali ge invoering 'nog wel enig tijd op zich zal laten wachten'. Aller eerst komen plaatsen in aanmer king waar in het verleden grote ongevallen door de mist zijn ge beurd. De proef op de Al 6 heeft geleerd dat de verkeersveiligheid is toe genomen, maar dat weggebrui kers hun snelheid nog onvoldoen de aanpassen. In het Radio 1 Journaal bena drukte Jorritsma gistermiddag dat de weggebruikers sinds 1992 wettelijk verplicht zijn zich aan de aangegeven snelheid te hou den. Volgens Jorritsma kunnen auto mobilisten die per ongeluk aan de verkeerde kant de snelweg op rij den in de toekomst via een elek tronisch systeem worden gesom meerd rechtsomkeert te maken. De minister hoopt de spookrijder met knipperlichten en teksten als 'U rijdt verkeerd, ga terug' te kunnen tegenhouden. NIEUWS KORT Acties tegen uitblijven jeugdhulp-CAO Utrecht - De AbvaKabo begint vrijdag acties tegen het uitblijven van de CAO-jeugdhulpverlening (14.000 mensen). Breekpunt voor de werkgevers vormen dè vergoedingen voor nachtdiensten en de afspraken over het maximum aantal jongeren dat de werk nemers in de pleegzorg en in de internaten onder hun hoede heb ben. Vrijdag organiseert de AbvaKabo een manifestatie in de Jaarbeurs. De demonstratieve bijeenkomst moet het beginpunt vormen van een reeks acties. Operatie Ter Schure verloopt voorspoedig Eindhoven - De open-hartoperatie van bisschop Ter Schure (74) van Den Bosch is gisterochtend 'voorspoedig verlopen'. Dat heeft de woordvoerder van het bisdom meegedeeld. Tijdens de operatie in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven heeft de bisschop drie bypasses gekregen. Het is nog onbekend hoe lang de totale perio de van herstel zal duren. De bisschop werd zaterdag met spoed in het ziekenhuis opgenomen omdat zijn hoofdkransslagader was dichtgeslibd. f' b JW 1 ir3 o (7 tt Verdachte doodslag Hilversum in bewaring Amsterdam - De 25-jarige mam die ervan wordt verdacht de Hil- versumse vrouw C. van der Made-Six om het leven te hebben ge bracht, is gisteren in bewaring gesteld. De verdachte is voorgeleid aan de rechter-commissaris in Amsterdam. Vorige week woens dag arresteerde de politie de Hilversummer in Huddersfield in Engeland. Vrijdag besliste een Britse rechter dat de man direct kon worden uitgeleverd aan Nederland. De man heeft het om brengen van de moeder van de partner van minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken bekend. 'Tekort aan civiel ingenieurs' Delft - Voor de eventuele aanleg van een luchthaven in zee of in de Markerwaard, zullen te weinig civiele ingenieurs beschikbaar zijn. Dat voorspelt professor A. Verruijt van de Technische Uni versiteit (TU) Delft. De professor luidt de noodklok op het moment dat de discussie over een tweede grote luchthaven net is begonnen. Het aantal stu denten dat zich aanmeldt voor een technische studie loopt al eni ge tijd terug. Oorzaak is volgens Verruijt vermoedelijk het vereis te hoge studietempo. Jongeren zouden met de huidige regelingen bij voorkeur een 'makkelijker' studie zonder al te grote risico's op mislukking volgen. Den Haag (anp) - Het bestuur van de CD A-afdeling Hilversum vindt dat Kamerlid De Hoop Scheffer onmiddellijk aangewe zen moet worden als politiek leider van de partij. Volgens het afdelingsbestuur is dat noodzakelijk om het CDA uit het slop te halen. Het afdelingsbestuur heeft dat gisteren geschreven aan partij voorzitter Helgers. Helgers is echter niet van plan de procedure voor het aanwijzen van een lijsttrekker te versnellen, zo liet hij in een reactie weten. De partijtop van het CDA wil in sep tember 'of zoveel eerder dan mo gelijk' met een kandidaat naar buiten te komen. Ondanks aan dringen van partijkopstukken als oud-premier Biesheuvel en oud fractieleider Schmelzer blijft Helgers daaraan vasthouden. Voorzitter E. van Doorn van het Hilversumse afdelingsbestuur heeft aangekondigd zijn actie te zullen 'verbreden' als hij geen ge hoor vindt. „Dan gaan we andere afdelingen mobiliseren en ook stappen ondernemen richting al gemeen bestuur." Volgens Van Doorn is het 'onbe hoorlijk' dat de partijtop wacht met het aanwijzen van een nieu we partijleider terwijl uit recente opiniepeilingen blijkt dat het CDA op 26 Kamerzetels zou uit komen, een historisch diepte punt. Volgens de afdeling Hilversum is dit het gevolg van het ontbreken van een sterke politieke leider. „Het CDA vormt grote gelijkenis met een op zee in de storm dobbe rend schip met een hulpeloze ka pitein die niet weet hoe hij de koers naar betere oorden kan te rugvinden." Het afdelingsbe stuur acht het daarom 'dringend noodzakelijk dat onmiddellijk een nieuwe politieke leider wordt gekozen, die voortvarend, maar ook met een lach, aan Nederland laat zien dat het CDA een partij is met inspirerende gedachten, met oplossingen voor maatschap pelijke vraagstukken en met visit op de toekomst'. „Wij menen da' Jaap de Hoop Scheffer hiervoor de meest geschikte persoon is. De Hoop Scheffer heeft onlangs laten doorschemeren beschik baar te zijn voor het partijleider- schap als er een breed gesteund beroep op hem wordt gedaan. Ij1 een reactie op de brief van de af deling Hilversum laat hij weten 'geen commentaar' te hebben De populariteit van ex-premie' Ruud Lubbers is nog altijd groot bij zijn eigen CDA, zo bleek ui een enquête van het Nipo. N,f minder dan 26 procent van de mensen koos voor Lubbers, 1- procent voor Van den Broek en procent voor Brinkman. Pas °t de gedeelde vierde plaats beland den de CDA-fractieleider in de Tweede Kamer, Heerma en de man die steeds vaker als toekom stig CD A-leider wordt genoem De Hoop Scheffer, allebei met procent. Wijfels en Mateman kre gen 2 en 1 procent. Door Willy Werkman Tel Aviv - „Full volume,' schreeuwde de organisato' van het partijcongres van d Likud tegen de technicus toen premier Benjamin Neta nyahu de zaal binnenkwam. 'Bibi! Bibil', schreeuwden d duizenden aan het werk gezett handklappers. 'Bibi, Koning va Israël'. Hij was gekomen om d steun te ontvangen. De liefde e' de bewondering van zijn aan hangers. En hij kreeg het alle maal in een goed georganiseerd show van kracht en saamhorig heid. Voorgedrukte leuzen me 'Bibi, we staan achter je' ginge de lucht in. Full volume waren r alle hoeken van de zaal de woor den te horen van de Likud-zan ger: 'Niemand zal ons overwin Tirana/Brussel/Moskou (afp/ dent Sali Berisha heeft gister met de gewapende demonstra- Hij liet zich 's middags in het parlement kiezen voor een twee de termijn van vijf jaar als staats hoofd, in weerwil van de steeds luider klinkende roep om zijn af treden. Gisteravond verkeerde het land in angstige spanning of een afge kondigde avondklok, tussen 20.00 uur en 7.00 uur, zou worden nageleefd. De noodtoestand, die zondag werd afgekondigd, had gisteren nog nauwelijks effect ge sorteerd in de roerigste gebieden. Onder de noodtoestand mogen le ger en politie het vuur openen om menigten te verspreiden. Samen scholingen van allerlei soort zijn verboden, de militaire dienst plicht is uitgebreid en er is cen suur ingevoerd. De media zijn verplicht officiële bekendmakin gen door te geven. Militairen worden er voorts aan herinnerd dat ze voor de krijgs raad komen als ze bevelen niet opvolgen. Soldaten boden tot dusver weinig tot geen weerstand tegen demonstranten die militai re wapenopslagpaatsen plunder den. In veel plaatsen sloegen ze zonder slag of stoot op de vlucht. De geheime politie en de gewone politiekorpsen zijn nu samenge voegd en onder het bevel ge plaatst van de chef van de Gehei me Dienst, generaal Gazidede. Een oproep aan de opstandelin gen om gistermiddag hun wapens in te leveren, is tot dusver goed deels genegeerd. Wie na 14.00 uur zou worden gesignaleerd met een wapen liep het risico ter plekke te worden neergeschoten, zo heette Door Aart Heering Rome/Tirana - De steeds di per wordende chaos waari Albanië sinds ruim ee maand is gedompeld, do het ergste vrezen voor de toe komst. Al weken lang raken razend horden slaags met de politi worden munitiedepots overva len en leeggeroofd en auto's, f brieken, partijgebouwen en g meentehuizen aan gruizels g slagen. Tegenover hen staan leger e politie, die, zolang ze zich ni laten omkopen, met sche schieten, en een president die e ke serieuze dialoog weigert a~ te gaan, de noodtoestand afko higt, samenscholingen van me dan vier man verbiedt en drei met standrechtelijke executie Het resultaat is een toestand va anarchie en vernielzucht, waa m "et weinige dat is opgebou" In de Post-communistische p node, genadeloos wordt wegg vaagd. De crisis die het arms andje van Europa in haar gre heeft - en waarvan de uitko ^strekt onvoorspelbaar is - ze fs voor de toch zo in cris oorknede Balkan ongewoon. Albanië is geen 'normale' strij gaande tussen etnische of rel gieuze groepen, tussen rijk arm of tussen ex-communiste orthodoxe, katholieke - cuiekstalige minderheden he oen in de afgelopen weken h stem nog niet verheven. h!f 1 arme Noorden, ma relatief welvarende Zuid nr,T van de opstand. E de demonstranten be 'J

de Stem | 1997 | | pagina 4