Medicijnen bij drogist goedkoper Gimbrère DE STEM Pc êattjoot Briesende Bogarde dreigend en scheldend weg bij Ajax Belgische Renault-arbeiders de straat op Italiaanse luchtmacht ontzet buitenlanders België pikt sluiten Renault niet Opnieuw arrestaties leden drugsnetwerk Zeeuws-Vlaanderen oken Jacco Eltingh ten onder in Rotterdam Elsta betaalt zelf nieuwe gasleiding Tramlijn langs kust haalbaar Niets is onmogelijk bij Cirque du Soieil 3-gangen keuze lunch- menu 19.75 p.p. jj£ B10 I Restaurant iscorerslijst Prijsafspraken straks verboden j Den Haag - Tal van geneesmiddelen waarvoor geen recept no- I dig is, worden binnenkort een stuk goedkoper. Dat is het gevolg van de opvatting van het ministerie van Economische Zaken, dat een prijsafspraak die de stichting Pharmacon wilde opleg- I gen aan de aangesloten deelnemers, niet geoorloofd is. 'Stork moet meer [doen voor Fokker' lobiel 112 bellen: ■buitenlandse dienst meldt zich Vervoersverbod in Rijsbergen weer versoepeld Nu 6 weken de stem voor 31 gulden* LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 137e JAARGANG PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (77) DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND A AART 1997 I van 12.00 tot 15.00 uur Nieuwe Ginnekenstraat 3 - BREDA - Tel. 076-5211199 DE STEM Van onze verslaggevers Brussel/Parijs - De Belgische regering gaat een proces aan spannen tegen Renault, dat zijn vestiging in Vilvoorde volledig wil sluiten. Het is nog onduidelijk of de fede rale overheid of de Vlaamse deel- regering zich partij zal stellen. Volgens de Vlaamse minister van Economie Eric Van Rompuy heeft de Franse autofabrikant de collectieve afspraken in de Na tionale Arbeidsraad geschonden. Renault heeft de ondernemings raad in Vilvoorde vooraf niet op de hoogte gesteld. Ook de Europese commissarissen Van Miert (Concurrentiebeleid) en Flynn (Sociale Zaken) menen dat Renault waarschijnlijk in de fout is gegaan. De Europese richtlijnen inzake collectief ont slag zouden aan de laars zijn ge lapt. De Belgische premier Jean- Luc Dehaene noemt het besluit van de Franse automobielfabri kant een 'dramatische' illustratie van de onvolkomenheden van de Europese markt. De aanpak daarvan moet op Europees ni veau geregeld worden. Dehaene meent dat 'elk land apart mach teloos staat tegenover grensover schrijdende operaties'. De werknemers van Renault heb ben gisteren in Brussel tegen de sluiting van hun bedrijf gede monstreerd. Ze hebben de bezet ting van de fabriek in Vilvoorde verscherpt. Voor morgen en vrijdag plannen de arbeiders van Renault prikac- ties, die vooral gericht zullen zijn tegen Franse doelen. Voor vrijdag is ook een demonstratie aange kondigd voor de gehele Belgische auto- industrie. Daarin zijn in to taal 33.000 mensen werkzaam. Naast Renault hebben ook Ford, Opel, Volkswagen en Volvo pro ductievestigingen in België. Vol gens kenners van de industrie hangt ook de toekomst van VW België aan een zijden draadje. Komende vrijdag gaan alle fa brieken van Renault in Frank rijk, België en Spanje een uur plat. De vakbonden hebben daar toe opgeroepen om te protesteren tegen de sluiting van de Renault- vestiging in Vilvoorde. De bij el kaar acht bonden, die gisteren bijeen waren in Parijs, vrezen bo vendien dat de sluiting van Vil voorde de voorbode is van een ra dicale sanering bij het Franse au toconcern. 2IE OOK ECONOMIE-A7 Franse Renault-medewerkers solidair met Belgen DINSDAG 4 MAART 1997 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 1/en, Jacques Hendriks en Dat was het centrale bij het symposium. De 1 sport-pers kenmerkt Ims door wrijving. Fran- lirecteur sportief van de JB, beklaagt zich al jaren Ie berichtgeving in de Ne- Pidse dagbladen, lil het exacte partij-ver- lialezen met alle cruciale Inten daarin verwerkt, 1 beseft niet dat journalis- I zeker 25 jaar niet meer ferken. In plaats daarvan 1 hij 'column-achtige ver- In' en wordt hij geconfron- I met vragen, die 'eigenlijk gesteld mogen worden'. Be Davis-Cupwedstrijd in Ije van enkele jaren gele- gaf hij een keurig bulletin Hat Krajicek griep had ge- Jen en niet zou spelen. In lts dat het werd gepubli- t, kreeg hij de verzamelde achter zich aan op een mo- dat hij bezig was Mark vermans voor te bereiden liens rol van invaller. ENE spits scoorde en bleef In waar hij stond, de andere Es scoorde niet en steeg tien Titsen... Frankrijk-Neder- I (2-1) leverde Dennis Berg- hp afgelopen woensdag dus I een goaltje op, maar hij Jef vierde op de eeuwige Iscorerslijst. De spits van lenal heeft er nu - na 53 in lands - 30 gemaakt voor pnje. |t dat totaal staat Bergkamp nog vijf achter bij Faas Wil- die er 35 maakte, overi- ps in 38 wedstrijden. Tussen twee in staan Johan Cruijff Abe Lenstra, die er beiden hebben. kant genoeg is een andere ld-midvoor van Oranje ook iter geworden van Frankrijk- Tderland, zonder te scoren. Jet blijkt althans uit de leuwste, officiële KNVB-cij- |rs dat de bond heeft besloten ederland-Cyprus van 28 ok- Iber 1987 toch mee te tellen. |ie interland werd verpest bor een bomincident. Wed- Irijd en uitslag (8-0) werden foor de UEFA als ongeldig lerklaard, waarna de wed strijd opnieuw werd gespeeld i Amsterdam, zonder publiek. Jjitslag: 4-0. Bneu was dat vooral voor John bosman die in de eerste wed- (trijd liefst vijf goals had ge naakt. Zijn totaal werd dus ja renlang bepaald op elf goals. *Tu dan heeft de KNVB beslo pen de 'bom-interland' toch nee te tellen. Bosman komt daarmee op zestien goals, vaarmee hij tien plaatsen Istijgt op de topscorerslijst. De Jspits van FC Twente staat nu ■gedeeld veertiende. lOok de andere doelpuntenma- Ikers van die beruchte Neder- I land-Cyprus krijgen er dus een I goaltje bij: Gullit, Spelbos en IVan 't Schip. Alle spelers heb- I ben nu derhalve ook een inter- I land meer gespeeld dan tot he- I den in de boeken stond. VOOR SOMMIGE mensen die aan de andere kant van de Schelde wonen staan Zeeuws- Vlamingen te boek als Belgen. Volgens de media lag de schaatstoertocht Sluis-Brug- ge-Sluis van enkele maanden geleden in de handen van het Belgische Sluis. Maar ook Axel is voor sommigen buitenland. Een supporter van het bezoe kende Patrijzen uit 's-Heeren- hoek wierp grensrechter Rinus Verhelst van Axel de Belgische nationaliteit voor de voeten. Los van de uitstraling van Ver- helst gaf de supporter later zijn vergissing toe. „Sorry, maar ik ben een beetje dom. Dat heb ik al vanaf mijn geboorte en met de verkalking door ouderdom wordt het er niet beter op." Van Roost-Monami in HUMO Kian Open: „Speelsters die voordien el om samen te trainen, willen jc ise meisjes die rond de 50e plaats ;e van de wereld zijn. Ik haat ze' li over Brenda Schultz: „Ze is nie :ld, omdat ze de rest maar als uit* Nieuwe Revu: „Voetbal is een fj'j emand best mag laten voelen hoe p| Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids RTV-programma's A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C11lm C4 D1 D2 I Van onze redactie binnenland I De prijsafspraak van Pharmacon I verplichtte de ruim 4000 deelne- I mende drogisterijen geneesmid- I delen, waarvoor geen doktersre- [cept nodig is (pijnstillers, maag- I tabletten, hoestdrankjes, homeo- I patische producten) tegen een I vaste prijs te verkopen. [Het gaat daarbij om ruim 3000 [drogisterijen, 450 winkels met [een drogisterij-afdeling en 600 [winkels met een beperkt assorti- [ment geneesmiddelen. [Economische Zaken heeft in het [verleden al een keer een streep [gehaald door de verplichting die [Pharmacon zijn deelnemers op- (t, om vastgestelde verkoop- prijzen in rekening te brengen. In vervolg daarop heeft Pharma- [con geprobeerd om het ministe- I riële besluit aan te vechten in een [procedure bij het College van Be- [roep voor het Bedrijfsleven. [Pharmacon heeft nu echter beslo- |ten dat bezwaarschrift in te trek- [ken. Dat heeft tot gevolg dat de [prijzen van de zogeheten zelf- [zorg-middelen bij de drogist over [Amsterdam - Stork moet zich [meer inspannen om de doorstart van Fokker mogelijk te maken. Dat stelt de werknemersraad van [de vliegtuigbouwer. [Stork zegt zich niet bewust te [zijn van het feit dat het bedrijf de komst van Fokker 2 zou verhin deren. ZIE ECONOMIE -A7 Enschede (anp) - Mensen met een nobiele telefoon die in de grens streek het nieuwe alarmnummer [112 bellen, lopen de kans te wor den doorgeschakeld met het buurland. "olgens een woordvoerder van de politiemeldkamer Twente kiest ffe mobiele telefoon automatisch Pe zenderopstelling, die het [sterkste signaal geeft. Daarbij wordt geen rekening ge houden of het om een Nederlands pf buitenlands zendersignaal |aat. Duitsers en Belgen die in hun eigen grensstreek het unif or- ne alarmnummer 112 bellen, unnen ook met hun buurland vorden doorgeschakeld. p° kan het volgens de woord voerder gebeuren dat Duitse bel lers rechtstreeks worden doorge schakeld met de meldkamer in ]Jriebergen. act omgekeerde is het geval voor Nederlanders die een buitenland- jso hulpdienst aan de lijn krijgen. Volgens de woordvoerder levert "t een geringe vertraging op. Er i nog geen oplossing in zicht. twee maanden niet meer gebon den zijn aan de vaste verkoop prijzen. En dat betekent weer dat de prijzen van de betrokken pro ducten in veel gevallen omlaag zullen -gaan. Pharmacon is tegen vrije prijzen voor geneesmid delen bij de drogisterijen, omdat aanbiedingen consumenten ertoe zouden kunnen verlokken méér aan te schaffen dan zij nodig heb ben. Pharmacon stelt dat het ge- neesmiddelengebruik (via vaste prijzen) beperkt moét blijven tot het hoogstnoodzakelijke. Van onze verslaggever Rijsbergen - Het vervoersver bod voor vee en mest dat geldt in het gebied rond het Noord- Brabantse Rijsbergen, is ver soepeld. Levend vee mag in Rijsbergen en omgeving weer op transport ge steld worden. Alleen varkens en varkensmest mogen nog niet ver voerd worden. Vorige week mochten paarden, schapen, geiten en vleeskalveren al weer vanuit Rijsbergen ver voerd worden. Ook de regels voor verscheidene soorten mesttrans- port werden wat minder streng. Maar (volwassen) runderen bij voorbeeld mochten tot gisteren nog steeds niet vervoerd worden. Naar verwacht zal het vervoers verbod op varkens en varkens- mest uit Rijsbergen nog tot hal verwege deze maand van kracht blijven. In het Brabantse Odiliapeel is het 32e geval van varkenspest in de huidige epidemie aangetroffen. Honderdvijfentachtig varkens moeten worden vernietigd. mideren. Hoort erbij. Maar je slaat I En garde 1 "000211 I I I Door Jaap van Essen 'Rot op jullie. Rot op nou. Klootzakken' Naar alle waarschijnlijkheid waren dat de laatste woorden die Winston Bogarde als spe ler van Ajax aan de pers richtte. Gistermiddag tegen een uur of een vertrok de verdediger uit de Amsterdam Arena. Briesend, kokend van woede. De welgeteld drie verslaggevers die bij de goe de uitgang stonden opgesteld, hoefden niet over een goede ope ningsvraag na te denken: ze moesten zich uit de voeten ma ken. Want Winston Bogarde, 1.90 meter lang, ruim tachtig kilo, was niet bepaald in voor een goed gesprek. Enkele fotografen werden zelfs bedreigd. Alleen de tussenkomst van Ajax-speler John Veldman voorkwam erger. Een half uurtje eerder kwam niemand tussenbeide tijdens de confrontatie die Bogarde met Louis van Gaal had. De trainer dacht zijn speler blij te maken John Veldman begeleidt Winston Bogarde (rechts) naar huis nadat deze door Ajax-trainer Louis van Gaal was weggestuurd. foto anp met de mededeling dat hij, na vier maanden blessureleed, weer was opgenomen in de selectie voor het Champions League-du el van morgenavond. Bogarde reageerde echter nogal onver wacht. Hij eiste een plaats in het basiselftal. „Want ik ga niet op de bank zitten," stelde de speler, die vanaf volgend seizoen voor AC Milan uitkomt. Aan die eis kon en wilde Van Gaal niet voldoen. „Ik heb hem nog op de consequenties van zijn houding gewezen, maar hij wil de niet luisteren. Toen heb ik hem weg moeten sturen wegens werkweigering." De Ajax-trainer - die door Bo garde tijdens het gesprek ook nog werd beledigd - was zicht baar verbaasd door de merk waardige gang van zaken. Ook bestuurslid Arie van Os snapte enkele uren later nog niets van het gedrag van Bogar de. Maar de consequenties zul len zwaar zijn. Alleen omdat de juridische zaken rondom het ar beidsrecht in Nederland nogal ingewikkeld zijn, was Van Os voorzichtig. Maar het is duide lijk dat Ajax zijn onwillige werknemer het liefst op staande voet ontslaat. „Bij mijn weten is dit bij Ajax nog nooit gebeurd," zegt Van Os. „Of Bogarde ooit nog in het shirt van Ajax speelt? Net als Van Gaal al zei, denk ik niet dat we dat nog zullen meemaken." OP SPORT-B1: 'Bogarde een echt enfant-terrible' KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM (ADVERTENTIE) Guldenroede In Brabant is de echte guldenroede wel aan te treffen, in Zeeland ontbreekt die. De Canadese guldenroede komt in bei de provincies verwilderd voor. Zoals de naam al zegt, is het stamland van laatst genoemde soort Noord-Amerika. Ze is hier ingevoerd als sier- en bijenplant, vooral omdat ze in de nazomer bloeit als de bloemenrijkdom van andere planten al begint te verminderen. Geurt heerbjk naar honing en lokt daardoor behalve honingbijen ook veel vlinders, zweefvliegen en andere insecten. Tekening: Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: VERPLAATST NAAR HET "VIERKANTJE", IN HET VROEGERE PAND VAN Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda I •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. TWEEMAAL ZOVEEL RUIMTE, NU VOLLEDIG GIMBRÈRE ASSORTIMENT Lichte regen Een wolkenband van Polen tot ver op de oceaan houdt het weer de komende dagen licht wisselvallig. Vandaag wisselend bewolkt en wat regen. De 3100 werknemers van Renault in het Belgische Vilvoorde hebben gisteren in Brussel gedemonstreerd tegen de voorgenomen slui ting van hun bedrijf. Hier en daar braken betogers door politie-barricades. Ook bekogelden zij gebouwen. Het lukte hen echter niet om regeringsgebouwen binnen te komen. Aan de demonstratie namen ook werknemers van Volkswagen, luchtvaartmaatschappij Sabena en het failliete Waalse staalbedrijf Forges de Clabecq deel. In verband hiermee was een grote politiemacht op de been. foto reuter (ADVERTENTIE) Van onze verslaggevers Terneuzen/Breda - In het onderzoek naar het drugsnetwerk in Zeeuws-Vlaanderen heeft de politie de afgelopen weken in to taal vijftien mensen aangehouden. Er worden de komende tijd nog meer arrestaties verwacht, aldus een woordvoerder giste ren. Het gaat vooral om inwoners uit Zeeland. Midden februari ontmantelde een politiemacht van meer dan hon derd mensen een omvangrijke drugsbende in Nederland, België en Italië. De kopstukken van deze bende opereerden vanuit Zeeuws-Vlaanderen. Vorige maand al werden vier Zeeuws- Vlamingen aangehouden. Sindsdien is het onderzoek naar het netwerk onverminderd voort gezet onder de codenaam Cobra. Vijftien mensen zijn aangehou den, andermaal vooral Zeeuws- Vlamingen. Onder de arrestanten zijn vijf Terneuzenaren en inwo ners van onder meer Vlissingen, Axel, Hulst, Oostburg. Ook in Breda, Hilversum en in het Duitse Gronau zijn inwoners aangehouden. De leeftijd van de arrestanten varieert van 22 tot 41 jaar. Acht van hen zitten nog in voorarrest, de rest is na verhoor weer vrijgelaten. Het internationale drugsnetwerk opereerde vanuit Zeeuws-Vlaan deren en verkocht vooral veel xtc aan Zuid-Europese landen. Ver der maakten de betrokkenen zich schuldig aan het witwassen van de opbrengsten en het helen van auto's. Naast de arrestaties in Nederland werden in februari ook in Italië en België verdachten aangehouden. Twee eerder opge pakte Belgen blijven in arrest in afwachting van uitlevering aan Nederland. Het onderzoek gaat nog in volle gang door, aldus de woordvoer der van politie, Van onze correspondent Rome/Tirana - Met een bliksemactie van de Italiaanse lucht macht zijn gisteren 31 buitenlanders - 20 Italianen en enkele Nederlanders en Duitsers - ontzet uit de Zuid-Albanese stad Vlorë, die al weken in handen is van muitende menigten. De actie werd uitgevoerd met vier helikopters, die opstegen vanaf vlak buiten de Albanese territoriale wateren gelegen Itali aanse kruisers. Twee daarvan landden vervol gens in het centrum van Vlorë om de wachtende buitenlanders op te pikken, terwijl twee andere heli kopters boven de stad bleven cir kelen. Italië had daarvoor toestemming gekregen van de Albanese rege ring, die daarmee toegeeft dat zij alle controle heeft verloren over Vlorë, dat het centrum vormt van de onlusten die zich steeds verder over het land uitbreiden. In de stad bevindt zich nog een tiental buitenlanders, die van de diplomatieke vertegenwoordi gingen het consigne hebben ge kregen om hun woningen niet te verlaten. In heel Albanië bevinden zich naar schatting zo'n honderd Ne derlanders. De meeste van hen zijn zakenlieden. De situatie in Albanië was gister avond, enkele uren na het ingaan van de avondklok, onduidelijk. Volgens het Oostenrijkse persbu reau APA waren in de hoofdstad Tirana hier en daar schoten te horen. De Albanese staatstelevi sie heeft gemeld dat tankeenhe den via de nationale autoweg op weg zijn naar het zuiden van het land. OP BUITENLAND-A5: Albanië wordt banditocratie naar Colombiaans model Albanië is nog steeds een chaos Berisha gedraagt zich als een stalinistische dictator.

de Stem | 1997 | | pagina 1