Rebellen in Zaïre zetten aanval voort Advies aan Belgen: koop geen Renault Connerotte noemt namen beschermers Dutroux en Nihoul Arafat dreigt staat uit te roepen Zelfs de begeleidende agenten zijn bang voor straling Noodweer VS eist tientallen levens Ruim 500 doden door aardbeving in Iran BUITENLAND A4 Hoop op snelle vrede vervliegt BUITENLAND KORT VSB* BANK DE STEM i i i i i MAANDAG 3 MAART 1997 T 18.00 UUR K-313016 W RETAILERS. KRANT. Door Bert Schampers Brussel - Koop geen Renault meer. Dat is het advies van de voorzitter van de Vlaamse Volksunie, Bert Anciaux, aan de Belgische consument. Na het nieuws over de aangekon digde sluiting van de Renault-fa- briek in Vilvoorde, houden ook de dealers van dit automerk in België rekening met de negatieve effecten. Gevreesd wordt voor een daling van de verkoop met 10 procent. Een aantal garagehouders vroeg afgelopen weekeinde haar klan ten een boze brief te schrijven naar de directie van Renault in Parijs. De oproep is het gevolg van de onverwachte beslissing van de Renault-groep om de pro ductielijn in Vilvoorde in juli stil te leggen. De maatregel betekent ontslag voor alle 3.100 werkne mers. Op verschillende fronten is over leg gepleegd in een poging om het besluit te heroverwegen. Een de legatie van de Franse vakbonden verklaarde zich gisteren solidair met hun Belgische collega's. Zij roepen de Franse, Spaanse en Sloveense Renault-werknemers op geen productie over te nemen van de fabriek in Vilvoorde. Voor de Franse directie is de slui ting van de Belgische fabriek echter onherroepelijk, zo bleek zaterdag. Renault-topman Louis Schweitzer verscheen nog wel op het kabinet van de Vlaamse mi nister-president Luc Van den Brande voor wat na afloop werd bestempeld als een hard en grim mig gesprek. Schweitzer hield voet bij stuk en Van den Brande gaf toe dat de politiek in feite machteloos staat. Gisteren nam de gemeenteraad van Vilvoorde een motie aan om de krachten te bundelen en de hulp in te roepen van Europees commissaris Karei van Miert. De gemeente waar de echtgenote van de Belgische premier Dehaene wethouder is, wil een discussie op gang brengen over het beleid van multinationals in het verenigde Europa. Vandaag demonstreren de werknemers van Renault in Brussel bij de Europese instellin gen. Louis Tobback, voorzitter van de Vlaamse socialisten en partijge noot van Karei van Miert, zei gis teren dit soort saneringen aan toont dat Europa ook politiek en sociaal de krachten moet bunde len. „De Europese Commissie maakt de concurrentie almaar vrijer, dan word je slachtoffer van dit soort van haaien, die aan niemand nog verantwoording verschuldigd zijn," aldus Tob back. Hij had zich zaterdag geër gerd aan het optreden van Re nault-topman Schweitzer. „Die man liep door de verzamelde pers met een blik van: wat doet al dat volk hier? De Vlaamse regering, dat is voor hem zoiets als een ge meenteraad," aldus Tobback. Renault is een van de vijf auto mobielbedrijven in België, waar ook Opel, Volvo, Ford en Volks wagen belangrijke vestigingen hebben. Het grootste assembla ge-bedrijf is Ford in Genk, waar 13.500 werknemers jaarlijks 470.000 auto's produceren. Bij Renault in Vilvoorde, waar het personeel slechts vier dagen per week werkt, liepen vorig jaar 130.000 wagens van de band. Het merk verkocht in België in 1996 meer dan 41.000 auto's. Kigali/Goma/Amsterdam (rtr/anp) - De hoop op een spoedig einde aan de burgeroorlog in Oost-Zaïre lijkt de bodem inge slagen door nieuwe offensieven van de rebellen. Tegelijkertijd verklaarde de Zaïrese rebellenleider Laurent Kabila niets te voelen voor een staakt-het-vuren. De aanvoerder van de opstande lingen maakte dat gisteren op een persconferentie in de eerder door hem ingenomen stad Goma be kend. Het voorstel om de strijd te onderbreken was afkomstig van Zuid-Afrikaanse en Amerikaanse bemiddelaars. Kabila zei bang te zijn dat de machthebbers in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa van een on middellijk staakt-het-vuren pro fiteren. Zijn troepen kunnen enkel in stemmen met een wapenstilstand na rechtstreekse onderhandelin gen met president Mobutu. Deze verblijft momenteel nog steeds in Zuid-Frankrijk. De naar de stra tegische stad Kisangani opruk kende opstandelingen verover den in het weekeinde naar eigen zeggen de plaats Lubutu en het nabijgelegen vluchtelingenkamp Tingi Tingi. Over het lot van de 170.000 Rwandezen en Burunde- zen in het kamp is niets bekend, behalve dat tienduizenden op de vlucht zijn geslagen. Volgens Ka bila is het overgrote deel van de vluchtelingen te voet op weg naar Kisangani, tweehonderd kilome ter noordwestelijk van Tingi Tin gi. Tientallen Westerse hulpver leners zagen zich zaterdag ge dwongen uit het kamp en de stad te vluchten naar Kinshasa. Kofi Annan, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, riep vrijdag de internationale ge meenschap op een internationale troepenmacht naar Oost-Zaire te sturen om de honderdduizenden Hutu-vluchtelingen en Zairese ontheemden in het gebied te be schermen. Nederland is alleen bereid om deel te nemen aan een VN- missie in Oost-Zaire als ook een grote mogendheid, zoals Frankrijk, Groot-Brittannië of de Verenigde Staten, deel uitmaakt van de in ternationale troepenmacht. Dit verklaarde minister Voorhoeve van Defensie afgelopen weekein de in Villafranca waar hij een tussenstop maakte op weg naar Bosnië. Door Bert Schampers Brussel - Volgens onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte van Neufchateau worden Mare Dutroux en Michel Nihoul be schermd. Een jongen loopt tussen de resten van zijn ouderlijk huis in Arkansas, nadat dit zaterdag met de grond gelijk is gemaakt door een torna do. Door noodweer en tornado's zijn afgelopen weekeinde in het zuidoosten van de Verenigde Staten zeker 28 mensen om het leven gekomen. In de bijzonder zwaar getroffen staat Arkansas stierven 21 personen. In talloze regio's is de noodtoestand afgekondigd. Verder richtte het noodweer zware schade aan in de staten Ohio, Mississippi, Tennessee, Kentucky en West Vir ginia. In de noordoostelijke staat Washington ontstonden ernstige verkeersproblemen door zware sneeuwval. Over de totale schade valt nog niets te zeggen. „Het is een puinhoop. We houden ons eerst met de mensen bezig en pas later met het geld,aldus de gouverneur van Arkansas. foto reuter De magistraat, die door het 'spa ghetti-arrest' werd gedwongen het onderzoek uit handen te ge ven, zou vrijdag in de parlemen taire commissie-Dutroux namen hebben genoemd van politieke beschermheren. Het verhoor vond plaats achter gesloten deu ren. De Franstalige socialist Claude Eerdekens, die lid is van de on- derzoeks-commissie, heeft de hy pothese van Connerotte gisteren in een televisie-programma ont- huid. Volgens Eerdekens probe- j ren bepaalde politici het werk van de commissie-Dutroux te beïnvloeden, om zo te vermijden dat zijzelf in opspraak worden gebracht. De socialist Eerdekens noemde geen namen. Volgens hem heeft Connerotte de commissie nog ge wezen op het bestaan van drie niet onderzochte dossiers 'die in België een aardbeving zouden veroorzaken'. Dat Dutroux en zijn vermoedelijke handlanger Nihoul bescherming genieten, wordt al langer beweerd. Ook de ouders van de vermoorde meisjes Julie en Mélissa kwamen vrijdag in het openbare deel van de hoor zitting tot die conclusie. De onderzoekscommisie-Du- troux moet over twee weken haar werkzaamheden afronden en aanbevelingen formuleren. Een aantal leden van de commissie wil meer tijd, omdat volgens hen de publieke opinie meer informa tie eist. Cairo/Jeruzalem/Nabatiyeh (afp/rtr) - De Palestijnse pre sident Arafat heeft zaterdag in Cairo gedreigd een onaf hankelijke Palestijnse staat uit te roepen als vergelding voor de Israëlische plannen om een nieuwe joodse kolonie in Oost-Jeruzalem te bouwen. Israël waarschuwde gisteren dat het een dergelijke actie een 'ern stige vergissing' zou vinden. „Het zou een ernstige schending zijn van de akkoorden die de Pales- tijnen met Israël hebben geslo ten," aldus een woordvoerder van de Israëlische premier Netanya hu. „Ais ik vandaag een Pales tijnse staat zou uitroepen, wat zou dan de reactie van premier Netanyahu zijn?" aldus Arafat zaterdag na afloop van een spoedzitting van de Arabische Liga. „De Palestijnse staat, die wij geacht worden pas over vijf jaar uit te roepen, is een daad te genover een andere." De Palestijnse bestuursraad riep de Arabische Liga deze week in spoedzitting bijeen nadat de Is raëlische regering had besloten tot de bouw van 6500 huizen in Oost-Jeruzalem. Hiermee bena drukt de regering-Netanyahu dat zij heel Jeruzalem ziet als de on- Door Frans Wijnands Lüneburg - De boeren in het Wendland zijn boos. In hun vlakke land, achter de Lüne- burger heide, ligt Gorleben. De naam heeft een sinistere klank gekregen, omdat er in ëen zoutmijn de komende ja ren honderden containers met zwak radio-actief afval wor den opgeslagen. Morgen, en anders overmorgen worden er weer zes afgeleverd. Het gros van de Wendlanders beeft het niet zo begrepen op die tijdelijke opslagplaats. De men sen zijn bang voor straling. En ze hebben vooral een hekel aan de herhaaldelijke verstoring van hun dagelijkse ritme. De komende dagen heerst in het .boerenland de noodtoestand, tienduizenden politie-agenten F11 leden van de 'Bun- desgrenzschutz' - een soort Duit se marechaussee - hebben stellin gen betrokken om het transport te beveiligen tegen de tienduizen den tegenstanders van kernener gie, die zich in het Wendland hebben verzameld. In de regio-hoofdstad Lüneburg is de afgelopen dagen volop gede monstreerd. Massaal en vreed zaam. Maar dat gaat veranderen. Het massale blijft, het vreedzame gaat er af. De boeren uit de regio Lüchow-Dannenberg hadden dit weekeinde hun traktoren van stal gehaald en een grommend pro testlied laten horen. Met honderden tegelijk trokken ze over de landwegen tussen Dannenberg en Gorleben en door dorpskernen die volledig verstopt raakten. Een carnavaleske stink- parade met 'geheime wapens': giertonnen tegenover de water kanonnen van de politie. 'Atoom stront' als een symbolisch 'dode lijk' wapen. Voor de meeste streekbewoners evenwel is de lol er al lang af. Ze weten uit ervaring dat het héél vervelend gaat worden, met kei harde botsingen tussen politie en betogers; met een totaal ont wricht openbaar leven. Dat geldt zowel voor Dannenberg waar de 'atoomtrein' in de loop van van daag wordt verwacht, als voor Gorleben. Tussen de twee stadjes liggen geen rails, zodat de contai ners over die twintig kilometer met speciale vrachtwagens moe ten worden vervoerd. Langs de route hebben duizenden demon stranten hun kampementen inge richt. Veel bewoners in de regio hebben huis en haard gastvrij opengesteld voor de vreedzame tegenstanders van atoom-ener gie. Een recente steekproef heeft aan getoond dat iets meer dan de helft van de Duitsers achter het transport staat. Het zwak radio actieve afval van de Duitse kern centrales moet tenslotte èrgens worden opgeslagen. Maar in het Wendland gaat die steekproef niet op: daar lijkt iedereen tégen. Al is het maar om de buren niet te ergeren. Anders dan vorig jaar, toen een soortgelijk container-, transport plaatsvond, is de plaat selijke bevolking nu veel massa ler in actie gekomen. Regionale bestuurders bedrijven burgerlij ke ongehoorzaamheid en weige ren in sommige gevallen mede werking aan politie-eenheden, die vanuit heel Duitsland naar het Wendland zijn overgebracht. Een paar honderd scholieren hebben een aantal dagen de sporthal van hun school in Dan nenberg bezet om te voorkomen dat politie-agenten die als slaap zaal zouden gebruiken. Vlak voor het weekeinde is de hal ontruimd. Zonder geweld. Maar onder toe zegging dat ze niet als onderko men zou dienen voor de politiê, nóch voor demonstranten. In twee korte gedingen hebben klagende tegenstanders bakzeil gehaald. Volgens de rechtbanken is het transport in orde. Ook klachten tegen mogelijk stra lingsgevaar zijn afgewezen. De poiitie-vakbond heeft aange drongen op maximale voorzorgs maatregelen tegen straling uit de containers. Volgens de meerder- Teheran/Peking (afp/dpa) - Door een krachtige aardbe ving in de Iraanse provincie Ardebil zijn 35.000 mensen dakloos geworden. Volgens de jongste officiële ba lans van gisteren vielen door de aardschokken 554 doden en meer dan 2400 gewonden. In het noordwestelijke Ardebil, dat de naam heeft de koudste provincie van Iran te zijn, sneeuwt het al dagen en het is er ijskoud. Er staat een felle wind. De aardbeving met een kracht van 5,5 tot 6 op de schaal van Richter beschadigde behalve de provinciehoofdstad Ardebil en een naburige stad ook 110 omlig gende dorpen, aldus de Rode Hal ve Maan, de Iraanse tegenhanger van het Rode Kruis. In het bergachtige gebied zijn sinds de aardbeving vrijdag on geveer tweehonderd naschokken gevoeld met krachten tot 4,4 op de schaal van Richter. In het zuidwesten van Pakistan, dat vrijdag eveneens door een zware aardbeving werd getrof fen, zijn gisteren een aantal na schokken gevoeld. De beving van vrijdag eiste vijf tig doden. De Chinese provincie Xinjiang is zaterdagmiddag getroffen door een zware aardbeving. Zeker twee mensen zijn om het leven gekomen en meer dan 2500 hui zen zijn beschadigd of verwoest. Volgens het Chinese staatsbureau voor seismologie had de beving een kracht van 6 op de schaal van Richter. Xinjiang ligt in het noordwesten van China. Het gebied wordt va ker getroffen door aardbevingen. Vorige maand kwamen in het ge bied vijftig mensen om het leven door een aardschok. Volgens seismologen hadden de aardbevingen in Iran, Pakistan en China niets met elkaar te ma ken. As van Deng wordt verstrooid in zee Peking - De as van de overleden Chinese leider Deng Xiaoping wordt dezer dagen verstrooid in de wateren van Hongkong en de Straat van Taiwan. Dengs familie en een vertegenwoordiger van het politbureau zul len aan boord van een torpedoboot-jager naar het gebied gaan. Eerst vindt er nog een afscheidsceremonie plaats met de belang rijkste leden van het politbureau. Wetenschappers klonen apen uit embryo's Washington - Amerikaanse wetenschappers hebben voor het eerst apen gefokt uit embryo's die zijn gekloond. Het klonen van de embryo's van apen verschilt wezenlijk van het klonen van schapen in Schotland, waarover onlangs opschudding is ont staan. De Schotse onderzoekers hebben erfelijk materiaal van een vol wassen schaap ingebracht in een eicel die in een ander schaap is geplaatst. Voor het klonen van apen zijn echter embryo's ge bruikt. Onderzoeker Don Wolf van het instituut in Beaverton ver wacht dat met deze methode zeker acht identieke apen te kunnen produceren. Werkloosheid Duitsland neemt verder toe Bonn - Het aantal werklozen in Duitsland is vorige maand met 120.000 gestegen tot bijna 4,8 miljoen of 12,5 procent, zo meldde Bild gisteren. In december bereikte de werkloosheid al een naoorlogs record toen er in een maand liefst een half miljoen werkzoekenden bij kwamen. Directeur Jagoda van het Duitse arbeidsbureau, die de tijding bekendmaakte, is vandaag in Den Haag te gast bij onder anderen minister Melkert (Sociale Zaken). Verdachte 'Oklahoma' geeft aanslag toe Washington - Timothy McVeigh, verdacht van de bloedige bom aanslag op 19 april 1995 in Oklahoma City, heeft zijn misdaad te genover zijn advocaten toegegeven, aldus de Dallas Morning News. Het dagblad zegt zich te baseren op vertrouwelijke stuk ken van McVeighs verdedigers. De bomaanslag, de bloedigste ter reurdaad ooit op Amerikaanse bodem begaan, kostte 168 mensen het leven, meer dan vijfhonderd anderen raakten gewond. Honderdste demonstratiedag in Belgrado Belgrado - Het was zaterdag de 100e achtereenvolgende dag dat studenten in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgingen om te demonstreren voor democratische hervormingen op zowel de universiteit als in Servië. De studenten begonnen hun demonstraties gelijk met aanhangers van de oppositie. De oppositie staakte haar dagelijkse demon straties nadat president Slobodan Milosevic de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van november vorige maand had er kend, maar de studenten zetten hun protest voort. Hun belang rijkste eis is nu het ontslag van de rector-magnificus van de uni versiteit, een volgeling van Milosevic. Belgische ex-minister voor de rechter Brussel/Luik - De reeks schandalen rond diverse Belgische poli tici leidt vandaag tot een eerste proces. Oud-minister Alain van der Biest moet zich voor de rechter in Luik verantwoorden voor corruptie, valsheid in geschrifte en verduistering. Zijn mogelijke betrokkenheid bij de moord op de Waalse socialis tenleider André Cools komt tijdens dit proces niet ter sprake. Sa men met Van der Biest staan de komende dagen nog veertien ver dachten terecht. Het betreft vroegere medewerkers en adviseurs van het Waals mi nisterie van regionale zaken. Suriname pakt drugssmokkel aan Caracas/Willemstad - Suriname zal binnen enkele maanden een internationale bijeenkomst organiseren over de aanpak van de drugssmokkel. Dat is president Jules Wijdenbosch overeengekomen met zijn Ve nezolaanse ambtgenoot Rafael Caldera. Wijdenbosch sloot vrij dag een driedaags staatsbezoek aan Venezuela af. Venezuela en Suriname zijn beruchte doorvoerlanden van cocaïne, vooral van uit Colombia. Wijdenbosch weigerde in Caracas in te gaan op vragen over de rol die ex-dictator Dési Bouterse, die zelf door Ne derland van betrokkenheid bij de drugshandel wordt verdacht, in zijn regering speelt. Sinds vorige week worden passagiers uit Pa ramaribo op Schiphol door de douane streng gecontroleerd en ge fouilleerd. De Surinaamse regering heeft geïrriteerd gereageerd op de verscherpte douane-controle van passagiers uit Paramaribo op Schiphol. (ADVERTENTIE) deelbare hoofdstad van Israël. De PLO vindt dat over de uiteinde lijke status van Oost-Jeruzalem en andere delen van de Westelij ke Jordaanover en de Gaza- strook nog moet worden onder handeld. Israëlische vliegtuigen hebben gisterochtend een raketaanval uitgevoerd op guerrilladoelen in het zuiden van Libanon. De toe stellen vuurden raketten af op Jabal Safi in de bergketen Iqlim al-Toufah, die in handen is van de Hezbollah-guerrillastrijders. Dat gebied ligt iets ten noorden van de door Israël ingestelde 'vei ligheidszone'. heid van de deskundigen is er ab soluut geen stralingsgevaar; al thans niet groter dan de straling die iedereen ondergaat op een trans-atlantische vliegreis. 'Stra- lingsvrije vesten' zijn volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Han nover dan ook 'grote onzin'. Om de onrust bij veel agenten weg te nemen, is bepaald dat de mannen die naast de containers lopen, om de vier uur worden af gelost. Agenten die het vorig jaar al ter begeleiding van de contai ners werden ingezet, hoeven dat nu niet te doen. De begeleidende agenten moeten drie meter afstand van de contai ners houden. Vandaar dat de po iitie-vakbond een dringend be roep op de demonstranten heeft gedaan de agenten niet voortdu rend terug te dringen tot heel dichtbij de containers. Maar vooral militante linkse demon stranten zullen zich van dat vriendelijke verzoek niets aan trekken. Begrijp ons goed: we hebben natuurlijk niets tegen België. Maar toch denken we bij VSB Bank dat u echt niet naar onze Zuiderburen hoeft te vluchten als u belastinggeld wilt besparen. Waar u dan wel naar toe moet? Gewoon: naar het dichtstbijzijnde VSB Bankkantoor. Voor een adviesgesprek met een van onze adviseurs. U krijgt dan alle mogelijkheden waarmee u in de toekomst duizenden guldens belastinggeld kunt besparen, op een presenteerblaadje aangeboden. Zoals bijvoorbeeld de VSB BeursprofïjtKoopsom (let op: 4 de sluitingsdatum hiervoor is 21 maart 1997) die u zelfs over 1996 nog een aanzienlijke aftrekpost kan opleveren. Maar we vertellen u ook graag meer over de andere speciaal door ons ontwikkelde fiscaal- vriendelijke producten die bovendien garant staan voor een hoog rendement, zoals BeursprofijtSparen, CombinatieSparen en GroeiVermogen. Wilt u voorlopig nog in Nederland blijven wonen? Kom dan snel langs of bel voor meer infor matie gratis met de adviseurs van VSB Bank: 06-0331, 24 uur per dag, 7 dagen per week. Internet: www.vsb.nl VSB. Daar kom je verder mee. J/ortifc onderneming .4

de Stem | 1997 | | pagina 5