DE STEM li Anarchie heerst in Albanië NAC-fans plunderen benzinestation A27 1.313 duur? KOOP MET ZEKERHEID vPKkeuring fH 7.50 ofka Banden '.v.Soerland Leendertse Land lijkt ondanks aftreden van gehate regering regelrecht af te stevenen op een burgeroorlog 'Onse grootvaders waren geen misdadigers Met v.d. Born valt te praten breda Nu 6 weken de stem voor 31 gulden j Jinik-Kelly-Wendy Btimula Phone Autoverhuur Autoverhuur A. de Jong BV APK-Keuring Klusbedrijf Voor elk karwei Rioolontstop. Voor verstoppingen VERSTOPPINGEN Stucadoor stucadoorwerken Tegelwerken Tegelhandel de Boerderij ngen Zonwering CDU houdt zich staande bij stembus Hessen Opnieuw twee gevallen van varkenspest Telecom België wil zo'n 5000 banen schrappen Jongeren zetten Hulst op stelten r NISSAN leendertv.d. born SPIHVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - Tel. 076-5223166 IOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 137e JAARGANG WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (76) Koninginnekruid Oudere floristen noemen deze plant vaak leverkruid, de jongeren kennen haar onder de naam koninginnekruid, zo luidt tegenwoordig de officiële Ne derlandse benaming. Deze fors en alge mene plant is vooral aan te treffen aan waterkanten, in rietlanden en broekbos- sen, meestal op plaatsen waar veel orga nisch materiaal in de bodem zit, bij voorbeeld daar waar slootbagger is ge stort. Bloeit tussen juli en semtember en ze oefent een grote aantrekkingskracht uit op tal van vlindersoorten. I Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. I I Naam: Adres: Postcode: plaats:j Telefoon nr.: Stuur deze bon in een openenvelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND •■Pslburg B194625r^ X 63 Is voor al Uw SM fan- art ing. ruimte, dom. of |rd. Tel. 0165-341241. liig privé huis |ert zkt. leuke FONISTE 0168404849 5 DE STEM 8"710311 000218 lllll MAANDAG 3 MAART 1997 Lit je ogen verlang naar verleiding brrast je met mooie omenten. Erotische live-gesprekken bO-32.3.231.49.70. eciaal weekendtarief, ionenwagens, vrijdag and tot zondagavond ,- excl. Laan van Belgie 53, Roosendaal. 0165-555551. Ook uw res voor bestelbusjes. cl. roetmeting (diesel) lie-verversen 27.50 incl. max. 4 liter olie) Moerlaken 3a Breda Tel. 076-5716777. Klussenbedrijf el. 06-54223320. B.g.g. 076-5202323. en dakbedekkingen Kees v.d. Burgt. Tel. 076-5146839. Voor al uw JONINCX. 076-5878658. Wij zijn al onderweg! Voor al uw 76-5022818 na 17.00 uur. w adres voor al uw, wand n vloertegels en marmer, les uit voorraad leverbaar Langeweg 59, Anna Jacobapolder. 0167-572632. 1st. lar een begrip j neubeltransport and en België I personeel, rolledige verzekering. 11698, Fax: 313692. k. volaut. zonnescherm meter, vr. pr. 1.000,- 168-323291 na 18u 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport B1t/mB10 Opklaringen Na een sombere en winderige zondag met regen klaart het vandaag op. De wind zwakt af tot matig en het blijft over wegend droog. Van onze correspondent Frankfurt - Zowel de lande lijk regerende christen-demo craten als de oppositionele so ciaal-democraten hebben gis teren enige winst geboekt bij de gemeenteraadsverkiezin gen in de Duitse deelstaat Hessen. De lokale stembusronde gold als barometer voor het politieke kli maat in de Bondsrepubliek, an derhalf jaar voor de landelijke verkiezingen. De CDU van bondskanselier Sas laat meubels niet meer los PAGINA EHBO'ers presteren maar matig PAGINA A5 Kohl steeg van 32 naar 33,3 pro cent, de SPD kreeg 38,2 procent van de stemmen tegen 36,4 pro cent vier jaar geleden. De liberale coalitiepartner van de CDU in Bonn, de FDP, zakte van 5,1 tot 4 procent. Ook de andere kleine partij in Bonn, de Groe nen, kwam in haar bolwerk Hes sen als verliezer uit de bus. De Groenen zakten met 0,8 procent naar 10,2 procent. De extreem-rechtse Republika- ner kregen met 5,6 procent van de stemmen duidelijk minder steun dan vier jaar geleden, toen ze tot 8,3 procent reikten. In de belangrijkste stad, Frank furt, boekte de CDU opmerkelij ke winst. Tennisvrouwen verrassen VS voor Fed Cup PAGINA Gelijkspel laf Hoek tegen Katwijk PAGINA PAGINA PAGINA Van onze redactie buitenland Tirana - Albanië lijkt af te stevenen op een burgeroorlog. Na dat een dag eerder de regering al was afgetreden, heeft het Al banese parlement gisteravond voor het hele land de noodtoe stand afgekondigd. De vraag is echter wie deze wet moet uitvoeren. Op diverse plaatsen in het zuiden van Albanië zijn politie en leger op de vlucht geslagen voor de woedende menigtes. Van Petegem bekroont ploegwerk Jan Gaasbeek matchwinner NAC tegen AZ De toestand in de zuidelijke stad Vlorë, waar vrijdagavond de eer ste rellen uitbraken, is het ern stigst. Zeker tien mensen kwa men hier zaterdag om het leven. Volgens een woordvoerder van de Albanese veiligheidsdienst zijn onder de doden tenminste zes le den van de geheime dienst. Twee beambten verbrandden levend, een werd gelyncht toen hij trachtte te vluchtten. Zeker der tig mensen raakten gewond. Politie ontwapend Zaterdag sloeg de onrust over naar de hoofdstad Tirana, waar stenengooiende betogers hard handig in botsing kwamen met de politie. Enkele politiemensen werden door de menigte mishan deld. Pogingen van de Albanese rege ring om de onrust de kop in te drukken door politieversterkin- gen te sturen naar de haarden van onrust, mislukten. Op meer dere doorgangswegen richtten de demonstranten wegversperrin gen op. In Lushjna hielden ze transport voertuigen met politiemannen aan. Ze ontwapenden de veertig inzittenden en staken de auto's in 1 brand. De aankondiging van president Berisha zaterdag, dat de impopu laire premier Meksi die avond zou aftreden, had nauwelijks ef fect. De onrust duurde voort en sloeg vervolgens in de nacht van zaterdag op zondag over naar de Zuid-Albanese plaatsen Saranda en Himara. In Saranda plunderden betogers een aantal gebouwen aan de ha ven en staken het politiebureau, het hoofdkwartier van de gehei me dienst en de rechtbank in brand. Ook een aantal schepen ging in vlammen op. Bovendien werden ongeveer vierhonderd wapens buitgemaakt. De politie greep niet in, ook niet toen ongeveer tweehonderd gede tineerden van de chaotische toe stand in de plaats gebruik maak ten en uit de gevangenis ontsnap ten. Aan het eind van de middag, oog in oog met een overweldigen de meerderheid aan demonstran ten, trok de politie zich zelfs ge heel terug uit de stad. Ultimatum In Himara staken opstandige in woners het gemeentehuis en het hoofdbureau van de politie in brand. Ook de villa van president Sali Berisha aan de kust bij Vlorë moest het gisteren ontgelden. De plunderaars namen schilderijen en meubels mee en staken daarna Duizenden Albanezen demonstreerden gisteren in de stad Vlorë tegen de regering. het gebouw in brand. De villa met uitzicht op zee dateert uit de tijd van dictator Enver Hoxha. De demonstranten stelden Beris ha voorts een ultimatum. Indien hij zich niet vóór zijn herverkie zing, vandaag, terugtrekt, rukken de demonstranten op naar het noordelijker gelegen Tirana om hun eisen kracht bij te zetten. Ook van de kant van de parle mentaire oppositie is de druk op Berisha toegenomen. De Albane se president verklaarde zaterdag in een televisietoespraak nog dat de oppositie had ingestemd met zijn plan om een nieuwe regering te vormen uit de regerende De mocratische Partij, waartoe zo wel hij als Meksi behoort. Zon dag echter lieten diverse opposi tieleden weten hier niets in te zien. Zij eisen een overgangsregering en spoedige verkiezingen. De Albanese oppositie omschreef FOTO REUTER de hevige rellen gisteren als een echte burgeroorlog. „Deze op stand is op geen andere manier te beschrijven," aldus voorzitter Sabri Godo van de oppositionele Republikeinse Partij. De aanleiding voor de recente, massale onlusten is de instorting in januari van het zogenaamde piramide-investeringsplan. Vele tienduizenden Albanezen verlo ren hierbij al hun zuurverdiende spaargeld. Den Haag (anp) - De varkenspest woedt nog steeds. Het aantal be smette veestapels liep afgelopen weekeinde verder op tot 31. Het jongste geval kwam gisteren aan het licht op een varkenshou derij in het Brabantse Mill. Za terdag openbaarde zich in Odi- liapeel het dertigste geval. De twee bedrijven liggen in het cen trum van het besmette gebied. Daardoor hoeft het vervoersver- bod niet te worden uitgebreid. I De komende week wordt het nog spannend. Dan kan duidelijk worden of de varkenspest, die be gin februari in Venhorst uitbrak, bezworen is. Volgens veterinaire experts is drie tot vier weken na het eerste j geval duidelijk of de uitbraak voldoende is bestreden. Ook Duitsland had dit weekeinde te kampen met een nieuwe geval I van varkenspest. Het virus trof I een varkenshouderij bij Soest in de deelstaat Noord-Rijnland- Westfalen. j Woensdag komt in Brussel op nieuw het Veterinair Comité van I de Europese Unie bijeen om de situatie rond de varkenspest te I bespreken. De supporters hadden zich gis termorgen rond tien uur verza meld op het parkeerterrein van de Makro in Breda. Van daaruit trokken ze gezamenlijk op rich ting Alkmaar. Nadat ze het benzinestation 'be zocht' hadden, trokken ze snel verder. In Alkmaar werden ze door de gealarmeerde politie naar het stadion geleid. De fans waren geen van allen in het bezit van een toegangsbewijs voor AZ-NAC. Voor de wedstrijd was een zogenaamde combi-rege ling van kracht, waardoor voor Bredanaars geen losse kaarten beschikbaar waren. De politie van Alkmaar besloot de supporters op bevel van bur gemeester Bandell toch toe te la ten. „De beste oplossing, gezien de omstandigheden," aldus woordvoerder Hageman. Tijdens en na de wedstrijd deden zich geen ongeregeldheden meer voor. AZ-voorzitter Dirk Scheringa is woedend over de gang van zaken. „Wij mogen op de dag van de wedstrijd geen kaarten meer aan het publiek verkopen. Dat kost ons duizenden guldens. Vandaag hebben wij een groep fans zonder kaartje toegelaten. Dit willen wij nooit meer. De laatste tijd zijn er méér incidenten geweest in de eredivisie. Waar zijn we mee be zig? Wij willen geen voetbal meer met deze ellende. De supporters van de bezoekende club moeten voortaan thuisblijven. Dat is een gemeenschappelijk belang van alle clubs. Ze kijken maar naar de wedstrijd in hun eigen sta dion, via een straalverbinding." Scheringa schat dat de kosten van het voetbalvandalisme voor het gehele betaalde voetbal al zijn opgelopen tot honderden miljoenen guldens. NAC-trainer Wim Rijsbergen is het roerend Rel shoppers Door Frans Wijnands Bonn - Slechts met de aller grootste moeite heeft een sterke politiemacht in Mün- chen zaterdag een geweldda dige botsing tussen extreem rechtse en links-georiënteer de demonstranten kunnen voorkomen. Er vielen weliswaar stevige klappen en er werd met stenen gegooid, maar tot de gevreesde bloedige straatgevechten kwam het niet. De organiserende NPD (Natio- naal-Demokratische Partei Deutschlands) had tot deelname opgeroepen onder het motto: 'Onze grootvaders waren geen misdadigers en wij zijn trots op ze!' Aanleiding tot de demonstratie was de, vooral in München, fel omstreden expositie over misda den van Wehrmachtonderdelen tijdens de Tweede Wereldoorlog tegen de burgerbevolking, joden en verzetsmensen. De expositie in het raadhuis van de Beierse hoofdstad trekt on verwacht veel publiek, nadat al vóór de opening politici van de christen-democratische CSU, leden van extreem-rechtse orga nisaties en Wehrmacht-vetera nen tegen de tentoonstelling hadden geprotesteerd. Zij vin den dat de expositie de hele Wehrmacht als misdadig af schildert. Extreem-rechts had daarom op geroepen tot een 'Mars op Mün chen'. Zaterdagmiddag trokken enkele duizenden skinheads, neo-nazi's en andere extreem rechtse jongeren door de voet gangerszone van München. Het einddoel, de Marienplatz voor het raadhuis, bereikten ze evenwel niet. De politie hield hen vlak daarvoor tegen om massale vechtpartijen met link se demonstranten te voorkomen. Die hadden inmiddels wèl de Marienplatz bereikt. De demonstrerende neo-nazi's hadden van hun organisatoren een strikt rookverbod gekregen: des te beter zouden ze kunnen zingen. Dat deden ze dan ook. Ze zon gen onder meer het verboden couplet van het Deutschlandlied en scandeerden: 'Leve de natio nale solidariteit'. Ze droegen neo-nazistische vlaggen mee en velen hadden koppels om met SS-gespen en andere symbolen uit de nazi-tijd. De politie arresteerde 76 jonge ren. Nog eens zestig mensen - voor het grootste deel rechtse te genstanders van de tentoonstel ling - werden bij hun reis naar de stad of bij de terugreis in hechtenis genomen. Uit heel Duitsland waren onge veer veertig bussen met betogers gekomen. Bij Halle in het oosten van het land vielen jongeren vier bussen aan met ongeveer 150 rechts-extremisten, die op weg waren naar München. Twee van de bussen werden zo zwaar be schadigd dat ze niet meer verder konden rijden. In Berlijn konden zeker drie bussen met tegenstanders van de tentoonstelling niet vertrek ken, omdat de chauffeurs hen niet wilden vei-voeren. Extreem-rechtse jongeren marcheren door München. Van onze verslaggever Breda/Nieuwendijk - Supporters van NAC hebben zich giste ren voor de tweede keer dit seizoen ernstig misdragen rond een uitwedstrijd. Op weg naar het duel tegen AZ in Alkmaar plun derden honderd tot 150 fans een Esso-tankstation op de A27 bij Nieuwendijk. Eerder dit seizoen deden supporters hetzelfde op de terugreis van de wedstrijd tegen Vitesse. met Scheringa eens. „Het zijn geen supporters die het telkens verpesten, maar pure relschop pers. De clubs draaien er echter wel voor op. Als ik mij het lijstje boetes voor de geest haal dat NAC al kreeg, nou nou. En het ergste van alles is: zulke misstan den gaan de boventoon voeren, ten koste van het voetbal zelf." Aanhangers van FC Den Haag hebben zaterdagmiddag een va der en zijn twee zoons uit Neder- horst den Berg op de A7 bij Me- demblik tot stoppen gebracht en mishandeld. Brussel (anp) - Het Belgische te lecommunicatiebedrijf Belgacom wil in twee jaar 3500 tot 5000 van de 25.000 arbeidsplaatsen schrappen. Belgacom zegt ge dwongen ontslagen te willen ver mijden. De vroegere staatsonderneming is sinds eind 1995 voor 49,9 pro cent in handen van Amerikaanse, Deense en Singaporese partners. Deze hebben opdracht gegeven de efficiëntie te verhogen om Belgacom te wapenen tegen open concurrentie op de telefoon- markt. Als het Europees Parle ment daar dit voorjaar mee in stemt, kan die vrije concurrentie volgend jaar een feit zijn. Van onze verslaggever Hulst - De Zeeuws-Vlaamse poli tie gaat voorlopig in de weekein den verscherpt toezicht houden in de binnenstad van Hulst. Aanleiding zijn de massale vecht partijen in de stad in de nacht van vrijdag op zaterdag. Daarbij vielen enkele gewonden. De poli tie verrichtte acht arrestaties. Bij de rellen waren ook inwoners van Antwerpen en Terneuzen betrok ken. ZIE OOK ZEELAND -A5 (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 1