Hoek tevreden met gelijkspel Oremans bezorgt Navratilova opnieuw kater DE STEM Feyenoord en Arie Haan gaan verder Doelman mag op lijn bewegen bij penalty Zeeuws-Vlamingen hebben duidelijk te veel respect voor Katwijk B1 I Haarlem (anp) - Nederland weet nu ook wat de Fed Cup is. [Op de tonen van een heus I dweilorkest vierde het nationa- Jle vrouwentennis zondag in Beste tennissters negeren Fed Cup Lafeber winnaar van Spaanse amateurgolftitel Onenigheid over Kesler en Bouwer Vader Ronaldo aangehouden met cocaïne in zijn bezit Sport MAANDAG 3 MAART 1997 crdmai Door Ton Koomen I Hoek - Hoek weet na vijf tien wedstrijden in de J hoofdklasse A van het KN- I VB-zaterdagvoetbal einde- I lijk wat een gelijkspel is. I Met zeven gewonnen en ze- I ven verloren duels bleek Hoek tot nu toe een wissel vallig spelende subtopper. I Tegen Katwijk werd het za- I terdagmiddag in de Loven- I polder voor een angstvallig [spelende formatie van het I duo Ballegeer-Van de Kerkhove in een pover duel een doelpuntloze draw. Voor de 850 toeschouwers leen resultaat om snel te vergeten. HOOFDKLASSE A I „Vergeet niet dat Katwijk een I topclub is. Daar kun je niet voluit op de aanval tegen spelen. Dan I kom je jezelf tegen. Na de neder- laag tegen ASWH hebben we een I kostbaar punt gepakt, maar ik I geef toe dat het allerminst groots I was," stelde Nico van de Kerkho- I ve, de 'helft' van het scheidende I Hoek-trainersduo, na afloop vast. Laf I Hoek maakte de fout te veel res- I peet voor zijn tegenstander te to- I nen. Natuurlijk behoort Katwijk Itot de zaterdagtoppers, maar I daar mag Hoek zich eveneens toe I rekenen. Niet voor niets pakte [Hoek immers in het afgelopen I seizoen het kampioenschap. Speelde in Katwijk deze club naar een 0-1-nederlaag. Daarom I is het onlogisch van de Zeeuws- I Vlamingen zich een 'minder waardigheidscomplex' toe te be delen. De manier waarop Kat- I wijk bestreden werd, was tame- I lijk laf. Zeer verdedigend en dat I was nergens voor nodig. Katwijk Een aanvaller van Katwijk wordt door een Hoek-verdediger (licht shirt) afgestopt. miste nota bene twee topspelers. Vooral het ontbreken van de le vensgevaarlijke spits Hans Zwaan was merkbaar. Zwaan, vorig seizoen met 25 treffers topscorer bij de Katwijkers, zat zijn derde van de vier wedstrij den schorsing uit. Onder de lat bij de Katwijkers stond Jaco Schaap in de plaats van de even eens geschorste Hugo van Duijn. Hoek kon overigens eveneens niet op volle sterkte aantreden. De geschorste Jos Kayser (één duel aan zijn broek) en de gebles seerde Benedikt van de Walle ontbraken. Ballegeer had Franky Standaert als verdediger gepos teerd op de plaats van Erwin Dek, die na rust in het veld kwam voor Kurt Pacqué. Hoek kon wel beschikken over spits Jacky Lambert, die een schorsing van drie weken boven het hoofd hangt na zijn rode kaart tegen ASWH. Wat de wedstrijd zelf betreft, werd het een vrij saaie vertoning, want beide teams waren bang voor elkaar. Beide formaties na men weinig initiatief, kropen angstvallig in de verdediging. In de Hoek-aanval stonden Jacky Lambert en Angelo Nijskens te genover een vijftal Katwijk-ver dedigers. Geertjan de Smet, de foto camiie schelstraete man die op links voor heerlijk veel snelheid kan zorgen, speelde in opdracht te veel teruggetrok ken, evenals Geert de Poorter en Frank van Damme, Resultaat was dat er tussen aanval en ver dediging een gapend gat ont stond, Het werd veelal een kwes tie van 'lange halen, gauw thuis' en dat was weinig spraakma kend. Ook van Katwijk ging weinig ge- Haarlem uitbundig dat het met I de overwinning op vijftienvou- I dig bekerhouder Amerika uit |de schaduw van het Davis- Cupteam is getreden. „De mannen mogen een voorbeeld [nemen aan ons," juichte Miriam I Oremans. „Wij zitten nu al in de halve finales. Zij zijn pas zover als Ize straks ook van Amerika win- Inen." JHet uitgelaten publiek rekende I zich na de 3-2 tegen de Verenigde 1 Staten al rijk. Door het verlies van J Duitsland tegen Tsjechie en van Spanje tegen België, lonkt zowaar I een eindstrijd tegen onze zuider- buren als op 12 en 13 juli in een I uitwedstrijd van Tsjechië wordt Igewonnen. I Gedreven door de golven van aan- J moedigingen ontpopte Miriam Oremans zich het afgelopen week- e®de als de steun en toeverlaat die coach Fred Hemmes nodig had. Ze ■speelde op en top geconcentreerd. I n een hoog tempo. En met steeds |een ace in reserve voor als het no- |®g was. „Innerlijke rust," was Jhaar sleutelwoord. Opgedaan in sessies met een sportpsycho- |»Dat zou ik ook moeten doen," ■realiseerde Brenda Schultz zich. I De nummer een van het team gooi- ,e Pas °P het laatste moment de J *7® lust van zich af die op haar 1 schouders drukte. Sinds een half [laar werkt ze volgens eigen zeggen ■aan 'chip-and-charge', een metho- I, waardoor ze met haar 1.88 me ier lange gestalte voortdurend aan i et net verschijnt. Met alle gevol- jjpn vandien. Soms fantastisch, J oms Russisch roulette, waarbij de egels alleen haarzelf raken, ehultz maakte zaterdag tegen I Rubin één domme fout te I eel. Op breekpunt voor een voor- Prong van 5-3 in de tweede set re- j oumeerde ze met veel geweld een I aPpe tweede opslag onder in het en herstelde daarvan niet jaeei. Waardoor het na de onver dachte zege van Oremans op Fer nandez (6-1 6-1) aan het einde van de eerste dag 1-1 stond in plaats van 2-0. Zondag leek het met Schultz nog dramatischer mis te gaan tegen Mary Joe Fernandez: 1- 6 en 2-4. Pas toen landde haar be faamde service zo nu en dan bin nen de lijnen en knalde ze er nog 22 aces uit. Dat werkte zo ontmoe digend op de Amerikaanse, dat het uiteindelijk 1-6 6-4 9-7 werd. Die ommekeer was cruciaal. Mi riam Oremans kwam geladen uit de kleedkamers en vanaf het punt je van haar stoel moest Martina Navratilova toezien hoe de Bra bantse haar carrière ten tweede maal knakte. Drie jaar geleden als speelster, nu als debuterend coach. In nog geen 46 minuten was het gedaan: 6-3 6-0, alsof Navratilova een beginnelinge de baan had op gestuurd en niet een potentiële toptiener, die in januari nog de Thomas Cup had gewonnen. Ore mans heerste vanaf de eerste op slag tot de laatste volley. De wedstrijd was beslist. Het dub belspel, waarin Boogert mocht in vallen voor Schultz was van geen betekenis meer. „Het lijkt me ge weldig voor het publiek om dit mee te maken," vond Schultz, woonachtig in Delray Beach en ge trouwd met een Amerikaan, maar voor deze keer volledig thuisho rend in het kamp van Hemmes. „Wij als Hollanders kijken altijd zo tegen die Amerikanen op." Voor Miriam Oremans eindigde de wedstrijd waaraan ze met keel pijn en een heel beroerd gevoel was begonnen, als 'de belevenis van mijn leven'. Het bevestigde de indruk van jaren geleden, dat de 24-jarige Brabantse in potentie een toptien-speelster is. Ook al staat ze momenteel 42e en heeft ze dat voornamelijk te danken aan overwinningen in Hannover op Barbara Schett en Anke Huber, de eerste twee zeges in het nieuwe seizoen. „Ik kan best zo nu en dan van een topper winnen," bevestigde Ore mans. „Waarom het gaat, is dat je de meisjes die onder je staat, de baas blijft. Dan stijg je vanzelf." Een succes in teamverband is daar geen garantie voor. Dat hebben Mark Koevermans en Jan Sieme- rink inmiddels ondervonden. Vreugde bij uitblinkster Miriam Oremans, die sprak van 'de belevenis van mijn leven'. foto reuter Fed Cup, eerste ronde. Wereldgroep I Haarlem. NEDERLAND - VERE NIGDE STATEN 3-2. Oremans - Ma ry Joe Fernandez 6-1 6-4, Schultz- McCarty - Rubin 6-4 4-6 3-6, Schultz - Fernandez 1-6 6-4 9-7, Oremans - Rubin 6-3 6-0, Bollegraf/Boogert - Po/Femandez 3-6 2-6. Sprimont. BELGIË - SPANJE 5-0. Callens - Sanchez Vicario 6-3 7-6, Appelmans - Serna 6-1 4-6 6-3, Ap pelmans - Sanchez Vicario 6-3 2-6 8- 6, Callens - Serna 6-1 6-3, Cal- lens/Feber - Garcia/Ruano 5-7 6-2 6- 2. Tokio. JAPAN - FRANKRIJK 1-4. Sawamatsu - Pierce 0-6 6-7, Sugiya- ma - Tauziat 6-4 5-7 4-6, Sugiyama - Pierce 7-5 6-7 6-4, Sawamatsu - Tauziat 5-7 6-4 15-17, Kijimuta/Na- gatsuka - Fusai/Sidot 5-7 4-6. Mannheim. DUITSLAND - TSJE CHIË 2-3. Weingartner - Richterova 3- 6 7-5 6-3, Rittner - Gersi 4-6 2-6, Ritt- ner - Richterova 1-6 4-6, Weingartner - Gersi 2-6 2-6, Rittner/Wagner - Mar- tincova/richterova 7-6 6-2. Indeling halve finales: Tsjechië - Ne derland, Frankrijk - België. vaar uit. Er kwam een aantal kansen voor de gasten, maar spits Albert de Haas, die Zwaan even zou moeten doen vergeten, had zijn vizier slecht afgesteld. Beste kans voor rust kwam voor Hoek uit een stilstaande situatie. Toen na een half uur Toine l'Ami op de rand van het strafschopgebied De Smet onderuit haalde, mocht Nijskens aanleggen voor een vrije trap. Zijn schot schampte de rechterpaal en had een beter lot verdiend. Hachelijke situaties onstonden er bij inzetten van Al- bert de Haas en Marco de Ridder van Katwijk, maar Hoek-doel- man André de Letter, met een straatlengte voorsprong de beste man aan Zeeuws-Vlaamse zijde, redde voortreffelijk. Evenknie Voor Hoek kwamen er kansen voor Kurt Pacqué voor rust (strak schot goed gered door Jaco Schaap) en Jacky Lambert na de hervatting. Schaap toonde zich in het Katwijk-doel echter de even knie van De Letter en liet niets door. Het bleef bij de bloedeloze 0-0 in een duel om zo snel moge lijk te vergeten. Het vermelden waard waren de gele kaarten voor de na rust uit gevallen aanvoerder Patrick Naudts (hem wacht eveneens een duel schorsing) en Frank van Damme aan Hoek-zijde en Seger Oudshoorn en Toine l'Ami aan Katwijkse kant. Het publiek zal er geen oog minder dicht om heb ben gedaan gisternacht. HOEK - KATWIJK 0-0 - Scheids- rechter: Van de Herik. Toeschou wers: 850. Gele kaarten: Patrick Naudts en Frank van Damme (Hoek). Toine l'Ami en Seger Oudshoorn (Katwijk). HOEK: André de Letter, Serge van de Walle, Kurt Pacqué (46. Erwin Dek), Leo Kayser, Franky Standaert, Frank van Damme, Patrick Naudts (73. Peter Nieskens), Geertjan de Smet, Angelo Nijskens, Geert de Poorter, Jacky Lambert. KATWIJK: Jaco Schaap, Edwin Robbers, Stefan Roodakkers, Carlo van Zeist, John van der Meer, Toine l'Ami, Seger Oudshoorn, Marco van der Plas, Jan Lijst (73. Ronald Pronk), Albert de Haas, Marco de Ridder. Haarlem (anp) - De Fed Cup be staat nog niet zo lang, maar de Davis Cup is al bijna achter haald. In het landentoernooi la ten de beste tennissers steeds va ker verstek gaan. Dat gebeurt nu ook al bij de vrouwen. Sampras, Agassi, Chang, Becker, Stich en Krajicek lieten de eerste ronde van de Davis Cup schieten. Het paste niet in het schema. Het rijtje afwezige vrouwen afgelo pen weekeinde was minstens net zo indrukwekkend: Graf, Huber, Martinez, Seles, Davenport, No- votna en Date. Nederland stuit in de halve fina les op Tsjechië, dat in Mannheim met 2-3 te sterk was voor Duits land. Het Tsjechische team werd aangevoerd door Ludmila Rich terova. Adriana Gersi speelde het tweede enkelspel. Sevilla (anp) - Nederland heeft een nieuwe topgolfer naast Rolf Muntz. De 21-jarige Maarten Lafeber uit Eindhover zegevierde in het weekeinde in Sevilla in het internationaal Spaans amateurkampioen schap. In de finale over 36 holes van het sterk bezette toernooi won hij met 4 en 3 van de Spanjaard Sergio Garcia, de teenager die vorig jaar het Engels Amateur Open op zijn naam schreef. Op de Real Club de Sevilla speel den beiden in het eerste gedeelte van de eindstrijd niet geweldig, maar de Nederlander maakte min der fouten dan zijn opponent. La feber won de eerste, derde en vier de hole om 3 up te komen en die voorsprong kwam daarna geen moment in gevaar. Lafeber: „Ik was wel gespannen, maar niet nerveus. Geen moment. Ook niet vóór de match. Ik ben blij dat ik mijn ervaringen van vorig jaar al zo vroeg in het nieuwe sei zoen heb kunnen gebruiken door het behalen van mijn eerste inter nationale titel." Rotterdam (anp) - Arie Haan blijft de komende jaren trai ner van Feyenoord. Zowel het bestuur als de coach wil nog niet in details treden wat betreft een nieuw contract. Maar de woorden van voorzitter Jorien van den Herik lieten za terdagavond in de Kuip weinig aan duidelijkheid te wen sen over. Of Feyenoord doorgaat met Haan, zo luidde de vraag. „Ja wel," bekende Van den Herik volmondig. „Tenminste, dat is mijn verwachting," voegde hij er haastig aan toe. „Haan wil ook graag verder met Feye noord." Het contract voor anderhalf jaar van de oud-international loopt deze zomer af. Volgens Van den Herik zijn bij de eer ste besprekingen in oktober 1995 al afspraken gemaakt over een nieuwe verbintenis. „Daarom ook maken we nu geen haast," zei de voorzitter. „Het is best mogelijk dat we pas aan het einde van het sei zoen de onderhandelingen af ronden." Van den Herik gaf aan dat de spelersgroep voor het komen de seizoen vaststaat. Er gaat niemand (meer) weg en er komt niemand (meer) bij. Ver dediger Henk Fraser moet nog wel bijtekenen. „Het geld is op, dus we zijn voorlopig niet meer actief op de spelers- markt", stelde Van den Herik. Wellicht dat alleen Carlos Fortes (Sparta) nog naar de Kuip verhuist. „Maar daar kan ik nog geen mededelingen over doen," aldus de preses. Volgens Van den Herik lijdt Feyenoord geen schade door de verschuiving van de topper tegen PSV van 18.00 uur naar 14.30 uur op 9 maart. Dat ge beurde vrijdag op last van burgemeester Peper van Rot terdam. De KNVB sprak van een gemiste kans voor miljoe nen tv-kijkers. „Van een rechtstreekse tv-uit- zending is echter nooit sprake geweest," betoogde Van den Herik. „Ik verwacht zeker geen volle Kuip tegen PSV. Dus komt het duel hoe dan ook niet live op de televisie. De KNVB moet zich daar ook verder niet mee bemoeien. Dat is tegenwoor dig toch een zaak van de thuisspelende club?" Belfast (rtr) - Het gebeurt al jaren, maar vanaf 1 juli is het offi cieel toegestaan: de doelman mag op de lijn bewegen als hij een strafschop te verwerken krijgt. Dat bepaalden de over het alge meen nogal conservatieve regelmakers van het internationale voetbal, die zijn verenigd in de International Football Board. In het bestuur van de Board zit ten vier leden uit de Engelse voetballerij en vier uit FIFA- verband. Engeland is de 'uitvin der' van het voetbal en heeft al tijd veel invloed op de regels. Vanaf 1 juli, wanneer de nieu wigheden ingaan, mag de doel man de bal ook niet meer met de handen raken als die tot hem komt na een inworp. De tegen stander krijgt in dat geval een indirecte vrije trap. De FIFA doet alles om vertra ging tegen te gaan, bijvoorbeeld door spelbederf aan te pakken. Dat gebeurde eerder met de te- rugspeelregel; de doelman mocht de bal niet meer oppakken na een terugspeelbal. Tegenwoor- Rotterdam (anp) - De vorming van een nieuwe sectiebestuur be taald voetbal lijkt gebukt te gaan onder twisten over personen. Volgens voorzitter Jorien van den Herik van Feyenoord zijn al le eredivisieclubs tegenstander van de rentree van de demissio naire bestuursleden Henk Kesler en Gerard Bouwer. Formateur Gaston Sporre zegt dat dat niet waar is. „Ik snap niet waar die twee he ren de moed vandaan halen om opnieuw zitting te nemen in het sectiebestuur," bromde Van den Herik. „Het is niet persoonlijk bedoeld, maar na zo'n afgang met Sport7 moet je nooit meer tevoorschijn durven komen." Sporre, voorzitter van de forma tiecommissie, keerde zondag te rug van vakantie en ging mede aan de hand van Van den Heriks opmerkingen meteen een rondje bellen. Hij concludeerde dat het wel meevalt met die unanieme afwijzing door de eredivisie. Wat de namen betreft: inmiddels is voorzitter Cees Anker van FC Twente afgehaakt. Anker heeft geweigerd, wegens tijdgebrek, zei hij officieel. Maar ook: „Het lijkt me niet wijs dat oud-be stuursleden terugkeren, want zij waren niet bepaald een voor stander van de BV eredivisie in wording." dig leren keepers 'mee te voet ballen'. In de toekomst mag de doelman de bal ook niet langer dan zes se conden in de handen houden al vorens het spel te hervatten. Op naleving van de regel van maxi maal vier passen lopen met de bal in handen, moeten scheids rechters eveneens strenger toe zien. Ook is het straks mogelijk met een te scoren vanaf de aftrap of uit een doeltrap, dus zonder dat een tweede speler de bal raakt. De bal is al in het spel als die in beweging is gebracht. Voorheen moest de bal tenminste een om wenteling hebben gemaakt. Het was toch al een opwindend weekeinde voor de 'regelneven' in Belfast, want voor het eerst sinds 1936 zijn de rechten en plichten van voetballers op nieuw geschreven. De bedoeling daarvan was het taalgebruik te moderniseren en misverstanden weg te nemen. TV-beelden Scheidsrechters hoeven voorals nog geen rekening te houden met hulp bij hun werk van tv-beel- den. Een test om videocamera's te gebruiken ter assistentie van de spelleiders is afgelast. Het ex periment stond op de rol voor de oefenwedstrijd tussen Frankrijk en Zweden, later deze maand. De Internationale Football Board sprak zaterdag zijn af keuring uit over de proef. Secre taris Blatter van de wereldvoet balbond: „We zijn de televisie erg dankbaar voor de reclame die het medium maakt voor het voetbal en ook voor de geld stroom die we eraan danken. Maar we willen niet dat televisie controle over het spel krijgt, dat televisie de verantwoordelijk heid overneemt van de scheids rechter. Het spel zal moeten le ven met menselijke fouten en passie. Het is niet goed als het een wetenschappelijk spel wordt." Als het experiment was goedge keurd, dan was naast het veld een tv-scherm neergezet. De scheidsrechter had dan bij moei lijke beslissingen de steun van het registrerend oog kunnen in roepen. Rio de Janeiro (afp) - De vader van Ronaldo, Nélio Nazario de Lima, is zaterdag bij het Copaca- bana-strand van Rio de Janeiro gearresteerd met cocaïne op zak. Dat maakte de politie van de Braziliaanse stad bekend. De 47-jarige vader van de spits van Barcelona is weer vrijgelaten na het betalen van een boete van 150 gulden. Als justitie tot ver volging overgaat, kan hij een ge vangenisstraf van maximaal twee jaar krijgen. Meneer Nazario de Lima werkt in Rio in de telecom municatie.

de Stem | 1997 | | pagina 13