wil avondklok Verloederd Yardley Labour moet na verkiezingswinst probleemwijk behoeden voor erger DE STEM BUITENLAND 71 AART 1997 ZATERDAG 1 MAART 1997 Jeugdwerker Tony Niemen werkt sinds een jaar in het toekomstige avondklokgebied. FOTO ARCHIEF DE STEM tóbben geen weet van zijn et Nederlands verschenen denkt Ester, ze zouden er aouders over ophalen. Een studie, ongepast en te or een nederig volk, onbe- Ze zouden waarschijnlijk die Ester eigenlijk wel op het land; Peter Ester; Kok itax; 32,50 rme septemberzon. Hier FOTO ANP óf de Amish zullen over- eer de vraag welke oplos- innen vinden, hoe ze hun len bewaken, welke con- llen doen, is volgens Ester le laatste pagina's van 'De it land' zegt Amos Beiier nence grise' van de Amish r County: „Ik zie niet in aatie kan voortduren. We ;es maken. Ik voorzie ver- L afscheiding. Maar zelf zal eer meemaken, de volgen- heeft de sleutel in han- heet overigens niet Amos r heeft alle namen - een e Amish in Lancaster heet volgens hem Stolzfus - gefin- geerd om zijn É5 bronnen te be- schermen. 16 Bovendien heeft de Tilburgse 5 hoogleraar te genover de Amish verzwe gen dat ze onder- tudie waren. „Als ik met olokje was aangekomen, confronterends hebben ge ld hebben kunnen werken, moeilijke afweging, wel of n. Een moreel probleem,' Waar kun je condooms krijgen? Het is een begin. De meesten hier communi ceren niet meer met hun ouders. Verveling Waarom hangen ze zo de beest uit? „Vanwege de verveling," antwoordt de eerste en de anderen praten hem na. Er was een gemeentelijk jeugdcentrum, maar dat is 's avonds meestal gesloten. Behalve te luisteren naar de ronkende motoren van de vliegtuigen die opstij gen van Birmingham International is er niets te doen. „Je hebt dan een beetje actie nodig voor de adrenaline," zegt Ed, een bluf fer van vijftien. Voor de adrenaline liep een van zijn maten met een gela den pistool rond. Tony kon een deal maken op het politiebureau. Het wa pen werd ingeleverd op voorwaarde dat er geen vragen werden gesteld. Het pistool is uit de roulatie, maar de jongen die het bezat blijkt toch in voorarrest te zitten. Om andere ver grijpen. „Silly things," zegt Tony koel. Autodiefstal. Kay, vijftien, heeft volgens Tony 'een honingzoet gezicht'. Ze kijkt achter dochtig vanonder lang sluik haar. Het lieve snuitje moet deze maand voorko men wegens mishandeling. Kay zit in een meidenbende die om onduidelijke redenen een rivale het ziekenhuis in sloegen. Het gebeurde aan de overkant van de straat waar de bus nu staat. Ze sloegen door totdat de politie er was. De hele bende werd opgepakt. „Silly things, een meisje dat een verkeerde afslag neemt," zegt Tony half begrij pend. Bijna allemaal hebben zijn kids een 'verhaal'. Eén meisje verwacht haar tweede kind. Ze is vijftien, net als de vader. Het stel heeft een gemeentewo ning gekregen. „Ze kregen prioriteit op de wachtlijst, vanwege de kinderen. Dat zet kwaad bloed. Maar ik ben blij dat de kinderen ten minste een dak bo ven het hoofd hebben," zegt Judy, zelf zestien en vrijwilligster op de B26. Wat vinden ze van de avondklok? „Werkt nooit," grinnikt een jongen. „Niemand zal zich daaraan houden. De politie heeft wel andere dingen te doen dan te controleren of de kinderen in bed liggen." Toch vindt een aantal het idee niet zo slecht als het maar zou worden toepast op kinderen die jonger zijn dan zijzelf. „Ik ken er van acht die gevaarlijker zijn dan kinderen van vijftien," zegt Judy. „Sommigen zijn out of control," erkent een ander. Positief Dominee Arthur Ash, een toffe eerste- lijnsgeestelijke is de drijvende kracht achter het St. Thomas Community Project. „We hebben hier weer wat en thousiasme en positieve impulsen no dig," zegt hij. De ex-fabrieksarbeider met paardenstaart is lid van de La- bourpartij, en bekeerd op zijn 37e. Zijn voorkomen is niet dat van de ge middelde anglicaanse geestelijke. Ash hoedt zijn schapen in een ruwer land schap. Hij weet precies wat er op straat te koop is. „Sinds ik ben gestopt met tennis, doe ik dit werk," grapt hij over zijn klinkende naam. De dominee is zelf opgegroeid in een vergelijkbare buurt. „Als het lijkt als of je alleen maar slechte dingen hoort, wil ik wel even voorop zetten dat ik hier graag woon. Het is een aangename buurt. Ik houd van de mensen. In de lente, als de bomen bloesemen, ziet het er hier prachtig uit. Ons grote pro bleem is dat we veel jongeren op straat hebben die soms verkeerde beslissin gen nemen." De gemeente Birmingham deed in Yardley het nodige jeugdwerk. Maar de laatste vijf jaar is dat in het slop ge raakt na nieuwe bezuinigingen op so ciale zorg en jeugdwerk. De problemen rond Garret's Green en Corburton Road beginnen als overal met werk loosheid. En op de spiraal omlaag zit ten de bekende halteplaatsen. „Echt scheiding, alcoholisme, schulden, cri minaliteit, drugs, verwaarlozing van de kinderen, jeugdcriminaliteit, enzo voort," somt Ash op. „Tot in de jaren zeventig was er hier genoeg werk," vertelt hij in zijn opge knapte wijkcentrum. „Veel mensen werkten bij Land Rover en bij Jaguar in Coventry. Hun huizen waren nog onderhouden en binnen was het prachtig. Maar de laatste tien jaar hebben we een duikvlucht gemaakt. Ik wil geen politieke uitspraken doen, maar onder de Conservatieven is de betekenis van het woord gemeenschap zwaar gedevalueerd. De nadruk ligt op het individu, op zovëel "mogelijk'geld voor jezelf verdienen. Bouw een muur om je huis en hang een inbrekersalarm op, zodat iedereen kan zien hoeveel succes je hebt. Degenen die hier een inkomen hebben, zijn herkenbaar aan hun inbrekersalarm. Bij andere gezin nen zit er geen behang op de muur en lopen de kinderen over de planken. Zelfs in deze ene wijk zie je een ver deelde gemeenschap. Veel mensen hier kennen de problemen, maar bijna nie mand is bereid iets te doen." Ash zucht: „Alleen de bejaarden van onze kerk lijken nog een geweten te hebben. Mensen van 72 jaar hebben ons geholpen de bus op te knappen. Het is onvoorstelbaar hoe verdomd egoïstisch de mensen zijn geworden. Het spijt me het te moeten zeggen, maar dat is de realiteit." Ook de dominee wil de avondklok uit proberen. „Maar alleen als er daarom heen andere initiatieven worden geno men. Als het alleen een politieke stunt moet zijn, kunnen ze het beter ergens anders proberen." Bus B26 heeft die avond een twintigtal bezoekers gehad. „Time to go," roept Tony Niemen. Hij werkt de laatste jon geren naar buiten. De beslagen ramen van de bus staan vol graffiti. Met hun vingers hebben Ed, Kay en de anderen wilde symbolen in het condens geklie derd. De muren in dit deel van Yardley zijn ten minste twee uur ontzien. De 25 jaar oude dubbeldekker die is Opgeknapt en heringericht als mobiel jeugdhonk. Door Bob van Huët Yardley - Op twee doorzetters na zijn alle middenstanders vertrok ken. De man van de tweedehands kledingszaak, de videoverhuurder, de bakker, de kapper en de slager. Allemaal hebben ze opgegeven. In wat lijkt op een bunker met half geopende stalen rolgordijnen heeft Mohammed Mawib gecapituleerde collega's vervangen in zijn winkel met 1001 artikelen. Corburton Road in de wijk Garret's Green is het soort straat waar je van zelf je pas versnelt. De teloorgang is zichtbaar. Een aantal huizen is dicht gemetseld, elders zijn planken voor de ramen geslagen. Het heeft vandalen er niet van weerhouden de lege winkels en woningen binnen te dringen. Jongeren sleutelen aan een auto die ouder lijkt dan zijzelf. Een eind verder lijkt iemand te worden gefouilleerd door twee ongure types. Als het agen ten in burger zijn, verdienen ze een prijs voor camouflage. Eén vrouw met een verlopen gezicht loopt heftig ro kend een deur binnen. Na zonsondergang wordt de gehaven de straat ingenomen door groepen tie ners. Het grote portaal van Corburton Road is hun trefpunt. Voordat de sleur van rottigheid begint, drinken ze daar alcopops (alcoholische frisdrank) of bier. Sommigen roken joints of hebben lijm gesnoven. Bewoners die hun hond moeten uitlaten, zwijgen als jochies van tien langs slenteren met een breekijzer. De andere kant opkijken is verstandiger, zo heeft de ervaring ge leerd. „Als ze erachter komen dat je de politie belt slaan ze je ruiten in," zegt een vrouw. 'Ze' zijn de losgeslagen jongen en meisjes van Yardley, een van de ooste lijke voorsteden van Birmingham. Er zijn talloze Corbuton Roads in het Verenigd Koninkrijk en elders in de wereld. Probleemstraten waar politici de mond vol van hebben, maar die door henzelf en hun 'comfortabele' middenklassekiezers worden geme den. Yardley is een rough quarter (slechte wijk), maar niet erger dan dat. Het is nog niet zo'n verloederd en angstaanjagend no po-gebied als bij voorbeeld Glasgow's East End, New castle's West End of delen van North Peckham in Londen. Maar de verloe dering gaat angstig hard. Joyriders staken onlangs een auto in brand. In Yardley klagen kinderen van vijftien en zestien over het steeds agressievere wangedrag van maatjes van acht. Een onhandelbare knul van elf staat be kend als the nightmare kid, een wan delende en vuilgebekte nachtmerrie voor de hele buurt. Birminghamse taxichauffeurs zeggen dat ze voorlopig nog wel ritten aannemen naar Yardley. Hoe lang nog, weten ze niet. Kritiek punt Yardley voelt dat een kritiek punt is genaderd. Verontruste bewoners heb ben zichzelf daarom aangemeld als de eerste stad in het land waar een toe komstige Labourregering mag experi menteren met een avondklok voor jon geren. Negentig procent van de bewo ners vindt het een prima idee, weet Estelle Morris, het lokale Lagerhuis lid. De avondklok moet luiden als onder deel van Tony Blairs belofte om de verloren gemeenschapszin onder Brit ten te restaureren. Probleembuurten moeten weer leefbaar worden ge maakt. Kinderen jonger dan tien heb ben 's avonds na tienen niets meer op straat te zoeken en moeten vanaf dat tijdstip binnen blijven, vindt Blair. Bewoners van Yardley willen de avondklok het liefst nog een uur vroe ger laten luiden. Als Labour inderdaad de verkiezingen wint, zal de politie in Yardley de be voegdheid krijgen om jonge kinderen van straat te halen en thuis af te leve ren. De ouders krijgen eerst een waar schuwing. Bij herhaling kan de rechter ze verplichten een cursus kinderop voeding te volgen. In extreme gevallen kan de ouderlijke macht worden ont nomen. De lokale politie-inspecteur Eric Noble moet het allemaal nog zien en loopt nog niet over van enthousias me. „Als een uitgaansverbod asociaal gedrag van tieners kan voorkomen, lijkt me het een goed idee," laat hij we ten. Labours gedoodverfde minister van Binnenlandse Zaken, Jack Straw, is diverse malen in Yardley geweest om het plan toe te lichten. „De mensen voelen zich geïsoleerd. Ze zien dat jon geren buiten elke orde zijn, dat ze hulp nodig hebben. Die avondklok is na tuurlijk niet de enige oplossing, maar moet passen in een heel pakket aan voorzieningen en jeugdwerk," zegt Estelle Morris in het wijkkantoor van Labour. Tien jaar vindt ze een zeer ac ceptabele leeftijd om een grens te trek ken. „Met oudere kinderen werkt het niet, vrees ik. Die van veertien zien er tegenwoordig uit als twintig. Dat zijn volwassenen, die kunnen je niet opleg gen dat ze 's avonds binnen moeten blijven." Dat het hele plan de autori taire en populistische tonen heeft die je eerder zou verwachten in een law and order-verkiezingsprogramma van de Conservatieven, vindt Estelle Mor ris onzin. „Dan zou het dus linkse po litiek zijn niets te doen en die kinderen 's avonds bij de bushalte te laten rond hangen om lijm te snuiven," stelt ze verontwaardigd. „Het is juist rechts om deze wijk maar op te geven omdat het gaat om kinderen in een arbeiders milieu. Het feit dat zoveel bewoners meedenken over de avondklok, bewijst dat ze de kwaliteit van hun leven wil len verbeteren." Cool Jong Yardley zwalkt in groepjes van drie of vier over straat. „Het zijn geen slechte kinderen. Maar soms nemen ze het verkeerde pad. En dan doen ze sil ly things," zegt Tony Niemen. De ge- lony Niemen wil eerst het vertrouwen van de Yardley-jongeren hebben alvorens over de bekende problemen te praten. FOTO'S JOSE LUIS PENALVA dreadlockte jeugdwerker van de angli caanse St. Thomas kerk in Yardley is cool als je mag verwachten van een ex- zanger van een popband. Een jaar werkt hij in het toekomstige avond klokgebied. Een theoretische goed ge schoolde voorganger vertrok voortij dig, na achttien maanden. Stressed out en geestelijk uitgeput. Donderdagavond, Tony parkeert een 25 jaar oude dubbeldekker aan de rand van het Garret's Green Estate. Bus B26, genoemd naar het eerste deel van de lokale postcode, is voor een slordige 50.000 gulden opgeknapt en heringericht als mobiel jeugdhonk. De bus rijdt sinds de zomer. Na aan vankelijk vandalisme aan het businte rieur wordt de schade met de week minder, zegt Tony. Anders dan zijn voorganger wil hij eerst het vertrou wen van de Yardley-jongeren hebben alvorens over de bekende problemen te praten. De werkloosheid in de wijk is zestien procent; bijna het dubbele van het laatste Engelse gemiddelde. Hard en softdrugs zijn voorhanden, flink wat bewoners zijn klanten van helers. Straatgeweld en tienerzwangerschap pen zijn niets bijzonders. Jong Yardley komt langs en vertrekt op ongeregelde tijden. De jongsten zijn acht, negen jaar; de oudsten late tie ners. Het St. Thomas Project biedt een vriendelijker en warmer hang out dan de gebruikelijke windgaten. De busbe zoekers luisteren hier naar hits van Oasis of drinken thee met melk. Ge zichten blijven soms half verborgen achter hoog opgezette kragen van veel te wijde sportjacks. Bivakmutsen -die herkenning op surveillancevideo's be moeilijken- zijn populair. In de jonge ogen staat 'straatwijsheid' en achter docht geschreven. Sommige kinderen zijn na vijf minu ten weer vertrokken, anderen blijven de volle twee uur. Het feit dat ze terug komen is al een groot pluspunt, vindt Tony. Soms vragen ze hem om raad.

de Stem | 1997 | | pagina 7